• Başkan'dan

3 yılı Başkan Yardımcısı olmak üzere 5 yıl Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptığım DEİK’te, 22 Eylül 2017 tarihi itibarıyla Başkanlık görevini Ömer Cihad Vardan Başkan’dan devralmış bulunuyorum.

Öncelikle, bu göreve beni layık gören Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’ye ve bu kararı destekleyen Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerimi arz ederim.

Merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın kurdurduğu, ülkemizin dış ekonomik ilişkilerinde çok önemli bir misyon üstlenen DEİK’te, geçmişten bugüne kadar görev yapan tüm Başkanlara, Yönetim Kurulu Üyelerine, İş Konseyi Başkan ve Üyelerine, Profesyonel Kadromuza, DEİK’e gerekli desteği sağlayan Bakanlarımıza, Başbakanlarımıza, Cumhurbaşkanlarımıza teşekkür ediyor, vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum.

Bir teşekkürüm de, görevi devraldığım ve 3 yıl boyunca Başkanlık görevini başarıyla yürüten Ömer Cihad Vardan Başkanıma. Kendisine, gerek Yönetim Kurulu Üyesi ve Denetleme Kurulu Üyesi, gerekse Başkanlığı süresince yaptığı çalışmalar için şahsım ve DEİK adına teşekkür ediyor, bundan sonraki çalışma hayatında başarılar diliyorum.

Yönetim Kurulumuz ve İş Konseylerimizle birlikte, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, amacımız; Ekonomi Bakanlığımızın koordinasyonunda ve ülkemizin hedefleri doğrultusunda, milletimizin refah ve mutluluğunun artması, ülkemizin uluslararası alanda daha da etkin olması ile evlatlarımızın geleceğinin daha yaşanabilir ve daha adil bir dünyada devam etmesi için var gücümüzle çalışmak olacaktır.

Yeni görevim sebebiyle muhtelif şekillerde samimi tebrik ve dualarını ileten tüm dostlarıma, büyüklerime içtenlikle teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Nail OLPAK

1961 yılında Burdur İbecik’te doğan Nail Olpak, Aydın Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesini bitiren Olpak, yüksek lisansını Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Enerji alanında tamamladı.

İş hayatına Umar Makina A.Ş.’de başlayan Olpak, Özgün A.Ş.’de Fabrika Müdür Yardımcılığından sonra, Cankurtaran Holding şirketlerinden Esem Elektrik A.Ş.’de Proje Müdürü olarak başlayıp, Holdingin muhtelif kademelerinde üst düzey yöneticilik yaptı, son olarak Cankurtaran Holding Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

Nail Olpak daha sonra, NORA Elektrik Malzemeleri A.Ş, PAK YATIRIM A.Ş. ve OMN A.Ş’yi kurdu. Halen, iki şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığını, üçüncü şirketin Yönetim Kurulu Üyeliğini ve bu şirketlerin ortağı olduğu şirketlerin Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir.

Nail Olpak, halen aşağıdaki görevlerini sürdürmektedir;

 • DEİK, Dış Ekonomik İşler Kurulu, Yönetim Kurulu Başkanı
 • DEİK, Dış Ekonomik İşler Kurulu, İcra Kurulu Başkanı
 • DTİK, Dünya Türk İş Konseyi Başkanı
 • TURK EXIMBANK, Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi
 • İSTKA, İstanbul Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi
 • YOİKK, Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu Üyesi
 • Bilişim Vadisi (Muallimköy Teknoloji Bölgesi A.Ş) Yönetim Kurulu Üyesi
 • Türk Japon Üniversitesi Kurucu Heyeti Üyesi
 • MÜSİAD, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Yüksek İstişare Heyeti Üyesi
 • UTESAV, Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı Kurucular Kurulu Üyesi
 • BTM, İstanbul Ticaret Odası Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
 • TUGEV, (İTO) Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
 • Kandilli Kulübü Kurucu Mütevelli Heyeti Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili
 • İlim Yayma Vakfı, Kurucular Kurulu Üyesi
 • Huzur Hastanesi Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
 • İGETEV, İnsan Gelişimi ve Toplumsal Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
 • İstanbul Medeniyet Üniversitesi Destekleme Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
 • Makina Mühendisleri Odası Üyesi
 • İTÜ Makina Fakültesi Danışma Kurulu Üyesi
 • Aydın Lisesi Mezunlar Derneği, ALMED Üyesi

Nail Olpak, MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) 5. dönem Genel Başkanı ve MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Başkanı, IBF (Uluslararası İş Forumu) Başkan Vekili, B20 Türkiye Yürütme Kurulu Üyesi, İTO (İstanbul Ticaret Odası) Meclis Üyesi, İDTM (İstanbul Dünya Ticaret Merkezi) Yönetim Kurulu Üyesi, Huzur Hastanesi Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, ENVERDER (Enerji Verimliliği Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi, MMG (Mimarlar Mühendisler Grubu) Yönetim Kurulu Üyesi ve (YİH) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır.

Nail Olpak’a, Ahi Evran Üniversitesi ve Mehmet Akif Ersoy Üniversiteleri tarafından, Uluslararası İlişkiler dalında Fahri Doktora unvanı verilmiştir.

Evli ve birisi Mimar, diğeri Mekatronik Mühendisi iki erkek çocuk babası olan Nail Olpak, çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

GÜVEN SÜRÜYOR, TÜRKİYE GÜÇLENİYOR

GÜVEN SÜRÜYOR, TÜRKİYE GÜÇLENİYOR

DEİK Başkanı Nail Olpak:  "O günden bu yana ekonomik tabloya baktığımızda, başta sayın Cumhurbaşkanımız ve sayın Başbakanımız olmak üzere, gerek siyasilerimizin gerek iş dünyasının ve en çok da halkımızın güçlü duruşunun, darbe girişimini bertaraf ettiği gibi, olumsuzluklarını da bertaraf ettiğini görüyoruz" - "Gelişmeler, Türkiye ekonomisine olan güvenin sürdüğünü, ülkemizin güçlendiğini ve bunun sonucunun da yatırımcılara yüksek büyüme oranları olarak döndüğünü gösteriyor"

DEİK Başkanı Nail Olpak, Türk milletinin Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimini ve onun olumsuzluklarını bertaraf ettiğini, o günden bu yana ekonomik tabloya bakıldığında Türkiye ekonomisine olan güvenin sürdüğünü ve ülkenin güçlendiğini belirtti.

Olpak, Türkiye'nin demokrasisine ve geleceğine kasteden hain FETÖ darbe girişiminin üzerinden 2 yıl geçtiğini hatırlatarak, "Öncelikle, özgür irademize, huzurumuza ve birliğimize kastedenleri kınıyor, darbeler dahil olmak üzere demokrasimizi yok etmeye çalışan her türlü girişimin bir daha yaşanmamasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

İş dünyası olarak 16 Temmuz sabahından itibaren Türkiye'nin ekonomisini ve istikrarını da hedef alan darbe girişimine karşı tek vücut olduklarını belirten Olpak, ülkede üretimin devam etmesi ve çarkların dönmesi için çalıştıklarını ve çağrılarda bulunduklarını aktardı.

DEİK olarak, tüm iş konseyleriyle seferberlik ilan ettiklerini ve yabancı yatırımcının Türkiye'ye olumlu bakışını sağlamak için birçok toplantı ile görüşme yaptıklarını bildiren Olpak, şunları kaydetti:

"O günden bu yana ekonomik tabloya baktığımızda, başta sayın Cumhurbaşkanımız ve sayın Başbakanımız olmak üzere, gerek siyasilerimizin gerek iş dünyasının ve en çok da halkımızın güçlü duruşunun, darbe girişimini bertaraf ettiği gibi, olumsuzluklarını da bertaraf ettiğini görüyoruz. Türkiye ekonomisi bu yaşanan olumsuzluklara rağmen 2016 yılının dördüncü çeyreğinden bu yana güçlü bir büyüme performansı sergiledi. Geçen 6 çeyrekte ekonomimiz reel bazda ortalama yüzde 6,8 büyüdü ve küresel çapta bu performansıyla dikkati çekti. Bu dönemde yatırım harcamalarındaki ortalama büyüme oranı ise yüzde 6,6 oldu. Ayrıca, bu süre zarfında net doğrudan yatırım 12 milyar doları aştı. Tüm bu gelişmeler Türkiye ekonomisine olan güvenin sürdüğünü, ülkemizin güçlendiğini ve bunun sonucunun da yatırımcılara yüksek büyüme oranları olarak döndüğünü gösteriyor."

Olpak, tüm bunlara bakıldığında karanlık bir geceyi aydınlığa taşıyan Türk milletinin hainlere fırsat vermediğini belirterek, "Bizler de ülkesini seven iş insanları olarak, gerek iç gerekse dış ticarette seferberlikler ilan ederek ekonomimizi ayakta tutmaya, ülkemizin 'güçlü Türkiye' hedeflerine katkı sağlamaya gayret ettik ve etmeye de devam edeceğiz. Bu vesileyle, şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi ise minnetle anıyoruz ve vatanımıza sahip çıkan yüce milletimize yeniden teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE VENEZUELA İŞ KONSEYİ, MADURO İLE İŞ DÜNYASINI BULUŞTURDU

TÜRKİYE VENEZUELA İŞ KONSEYİ, MADURO İLE İŞ DÜNYASINI BULUŞTURDU

Türkiye-Venezuela İş Forumu, DEİK/Türkiye-Venezuela İş Konseyi ve Venezuela Ankara Büyükelçiliği iş birliğinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

Venezuela Bolivar Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, DEİK Başkanı Nail Olpak, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve DEİK/Türkiye-Venezuela İş Konseyi Başkanı Selim Bora'nın katılımıyla gerçekleştirilen İş Forumunda, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geleceği konuşuldu.

Türkiye'nin her zaman kendileri için kardeş ve dost bir ülke olduğunu belirterek, teşekkür eden Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro, "Dün, delegasyonumuzla birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın göreve başlama törenine katıldık. Bu vesileyle Türkiye'de iken gerçekleştirdiğimiz İş Forumumuz da iki ülke arasındaki ticari ilişkilerimizi geliştirmek için önemli bir fırsat oldu. Biz yeni ve farklı bir dünyaya inanıyoruz. Farklı kültür ve medeniyetlerin birbirine yaklaştığı, insanların mutluluğu için çalışılan, refah seviyesi yüksek bir dünya yaratmak mümkün. Bu şu anda tüm insanlığın ortak rüyası. Biz Türkiye ile bu hayali gerçeğe dönüştürmek istiyoruz. 2010 yılından beri Eski Devlet Başkanımız Hugo Chavez'in öncülüğünde ilişkilerimizi geliştirmeye başladık. Biz Türkiye ile aynı yolda yürümek istiyoruz diyerek, kazan-kazan esasına dayanan bir yola çıktık. Avrasya ile Karayipler Bölgeleri arasında daha iyi ilişkiler kurmayı hedefliyoruz. Türkiye ve İstanbul dünya ticareti için de çok önemli bir konumda yer alıyor. Venezuela'da 21'inci yüzyılın en potansiyelli ülkeleri arasında yer almaktadır. Rusya, Çin ve Hindistan'da büyük potansiyel taşıyor. Bu durum geçmiş dönemlerden bugüne dek, farklılık gösteren bir değişimin işareti. Farkı coğrafi ve jeopolitik ilişkilerimiz ve çok kutuplu güçlerimiz bulunuyor. Türkiye çok kritik ve stratejik konumda olan bir ülke. Biz Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde çok daha güçlü olmak istiyoruz. Bu yolda devam edebilmemiz için bu iş forumu ve delegasyon büyük önem taşıyor. Türk yatırımcılar ülkemize gelebilsin ve hayatın her alanında yatırım yapabilsin istiyoruz. Bu açıdan iki ülke arasında başlayan doğrudan uçuşlar büyük bir önem taşıyor" dedi.

"Türkiye ile iş birliği içinde ilerlemek istiyoruz"

Dünyanın ilk kripto parasını kullanmaya başladıklarını söyleyen Maduro sözlerine şöyle devam etti: "Petrokimya ve üretim ekonomisi alanında Türkiye ile iş birliği içinde ilerlemek istiyoruz. Altın alanında da ticaret yapan lider ülkelerden biri olmak istiyoruz. Dünyanın en büyük 4. doğalgaz rezervine sahibiz. Bu forum ile de Türk iş dünyasına Venezuela hakkında yol gösterecek çok kapsamlı bir yatırım dokümanını ilk defa sunuyoruz. Petro adında yeni bir kripto parayı da hayata geçirdik. Bir ülkenin refahını yükseltmek için çıkartılan ilk kripto para. Sanal paramız 5 milyar petrol varili değerinde kıymetli bir para birimi. Dolayısıyla kripto paramızın teminatı ülkemizde petrokimya alanındaki kaynaklarımızdan oluşuyor. Petro, bir finansal araç olarak dış ticaret ve yatırım alanlarında kullanılabiliyor. Böyle bir yeni para birimi Türkiye'ye de fayda sağlayacak ve ekonomik ilişkilerimiz daha da gelişecek. Ülkelerimizi geliştirmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz."

"Türkiye ile Venezuela arasındaki dostluk yeni bir gelişim sürecinde"

DEİK Başkanı Nail Olpak, son yıllarda Başkan Maduro'nun Türkiye'ye gerçekleştirdiği resmi ziyaretler sayesinde, Türkiye-Venezuela ilişkilerinin ivmesinin arttığını söyleyerek, "İki ülke arasındaki dostluk başta ekonomi olmak üzere, yeniden bir gelişim sürecine girdi. Özellikle son iki yılda her düzeyden karşılıklı temas ve fikir alışverişinin süreklilik kazandığı, hükümetler arası anlaşmaların imzalandığı verimli bir dönemi geride bıraktık. Ülkelerimiz arasında, geçen yıl Başkan Maduro'nun Türk iş insanlarına yaptığı çağrı da bizim için büyük bir anlam taşıyor. Kendisinin öncülüğünde ikili ticaretimizin serbest hale gelmesi ve yatırımlarımızın kolaylaştırılması için bölgede faaliyet gösteren ve göstermeyi planlayan Türk iş insanlarının ihtiyaç duyduğu adımların daha fazla atılacağını bekliyoruz" diye konuştu.

İstanbul Valisi Vasip Şahin ise, Venezuela Devlet Başkanı ve heyetini ağırlamaktan dolayı büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, "Venezuela ülkemizin zor zamanlarında hep Türkiye'nin yanında oldu. İki ülke arasındaki dostluk din, dil, ırk ayrımı gözetmeden devam ediyor. Bu iş forumunun da iki ülke için oldukça verimli bir toplantı olacağını düşünüyorum" dedi.

Türkiye-Venezuela İş Konseyi Başkanı Selim Bora ise, iki ülke arasındaki ilişkilerin ve ticaretin gelişmeye devam edeceğini belirterek, "Küresel ticaretin yavaşladığı, büyümenin hız kestiği, jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde ekonomilerini devamlı büyütmek zorunda olan ülkeler olarak aramızdaki ilişkilerin kuvvetlenmesi her zamankinden daha önemli hale geldi. Latin Amerika'ya özel önem veriyoruz. Nitekim Latin Amerika sahip olduğu zengin doğal kaynakları, yarım milyarı aşkın nüfusu, pazar büyüklüğü, dış̧ ticaret hacmi ile önemli bir ekonomik potansiyel taşımaktadır" dedi. Venezuela'nın 30 milyonluk nüfusa ve zengin doğal kaynaklara sahip olduğunu vurgulayarak, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin istendiğini belirten Bora, "İş dünyası kuruluşlarının buluşma noktası olan DEİK ve DEİK/Türkiye-Venezuela İş Konseyi olarak, bu fırsatların iki ülke iş dünyası tarafından tanınması ve yeni projelere dönüşmesi için gerekli lobi mekanizmalarını desteklemeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Forum, açılış konuşmalarının ardından ülke sunumları ile sona erdi. 

İlgili Resimler

NAİL OLPAK: “DEMOKRASİ, SİSTEMDE DEĞİŞİM, İKTİDARDA İSTİKRAR”

NAİL OLPAK: "DEMOKRASİ,  SİSTEMDE DEĞİŞİM, İKTİDARDA İSTİKRAR"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu – DEİK Başkanı Nail Olpak, 24 Haziran'da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçim sonuçlarıyla ilgili yazılı bir değerlendirme yaptı.

Olpak değerlendirmesinde şunları kaydetti:

"Seçimler demokrasinin önemli bir yapı taşıdır. Uzun bir süre erken seçim tartışmalarıyla iş ve ekonomi gündemimizde kalması yerine, seçimlerin 24 Haziran'da öne alınması ülkemiz açısından isabetli bir karar oldu. Öncelikle, seçimin sonucu tüm ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun. Bu seçim, sandıktan çıkan sonuçtan bağımsız olarak, ülkemiz demokrasi tarihi açısından yeni bir dönemin başlangıcı anlamına geliyor. Ayrıca seçimlere katılım oranın yüksekliği ve seçimlerin kayda değer bir huzur ortamı içinde gerçekleşmesi de, milletin ülke yönetiminde söz sahibi olmak adına güçlü bir irade ortaya koyduğunu gösteriyor. Halkımız, güçlü bir yürütme için iradesini Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için ortaya koyarken, Meclis'i de aynı yönde yapılandırdı ve siyasi istikrara tam not verdi. Umutların pusulalara işlendiği bugünün sonucu, güçlü Yürütme ve güçlü Meclis'tir.

95 yıllık siyasi geleneğimizde, önemli bir kilometre taşını geride bırakıyor ve 16 Nisan referandumuyla hayatımıza zaten girmiş olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle, hep birlikte yeni bir sayfa açıyoruz. Eminim ki, Cumhuriyetimizin kuruluşundaki güçlü Türkiye iradesi, bu sistemle daha da perçinlenecektir. Bu değişim, hepimiz, en çok da gücünü artırarak yoluna devam eden Türkiye için bir dönüm noktasıdır. Bu seçimin kazananı, ülkemizi gelecek hedeflerine ulaştırmak için büyük bir irade sergileyen Türk milleti olmuştur.

DEİK olarak, bu yeni dönemde de, her zamanki gibi, Türkiye'nin ekonomik gücünü tüm dünyada başarıyla temsil etmeye devam edeceğiz. Türk iş dünyasının tamamını buluşturan bir platform olarak, gerek yabancı yatırımların gerekse ülkemiz dış ticaretinin artması için yürüttüğümüz ticari diplomasi faaliyetlerini, daha da yüksek bir motivasyonla sürdüreceğiz. Daha da güçlü bir ekonomi, daha da ileri bir demokrasi ve çok daha büyük bir Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz. Seçim sonuçlarının hepimize hayırlı olmasını diliyorum.

Yeni dönemin ilk Cumhurbaşkanı olarak seçilen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı ve oluşturacağı hükümetini şimdiden kutluyor ve başarılar diliyorum.

Yine, yeni dönemde TBMM'de görev yapacak Siyasi Partiler ve Milletvekillerini tebrik ediyor, daha güçlü bir Meclis iradesi yolunda yapacakları çalışmalarda başarılar diliyorum."

DEİK BAŞKANI NAİL OLPAK'IN İŞSİZLİK RAKAMLARI DEĞERLENDİRMESİ

DEİK BAŞKANI NAİL OLPAK'IN İŞSİZLİK RAKAMLARI DEĞERLENDİRMESİ

DEİK Başkanı Nail Olpak, TUİK tarafından bugün açıklanan işsizlik rakamlarına ilişkin olarak değerlendirmede bulundu. 

"Bugün TÜİK tarafından açıklanan Mart ayı işsizlik oranının geçen yılın aynı dönemine göre 1,6 puan azalarak yüzde 10,1 seviyesine gerilemesi Türkiye ekonomisinin gidişatını olumlu yönde destekliyor. Daha ilk fazdan binlerce insanı iş sahibi yapan Milli İstihdam Seferberliği'nde hatırlarsınız ikinci faz bilişim ve imalat sektöründe açıklanan teşviklerdi. Türkiye'de son dönemde oldukça volatil bir seyir izleyen kur ve ekonomi üzerinde yaratılmaya çalışılan sepkülasyonlara rağmen istihdamın geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 10 bin kişi artarak yüzde 47.1 seviyesine ulaşması oldukça önemli. Bu başlatılan İstahdam Seferberliği'nin de oldukça etkili olduğunu ve doğru bir yöntemle hayata geçirildiğini gösteriyor. Diğer sevindirici detay ise kadınların işgücüne katılımının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 0,5 puanlık artışla yüzde 33,4 seviyesine yükselmesi. Bütün bu veriler ve alt kırılımlarına bakıldığında 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye'de normalleşmenin çok hızlı sağlandığı ve ekonominin istihdam yaratmaya devam ettiği görülüyor. TÜİK'in işsizlik verileri son dönemde Türkiye'de ekonomik büyümenin istihdam yaratıp yaratmadığıyla ilgili eleştiri ve kaygılara da yanıt niteliğinde olduğunu düşünüyorum. Umuyorum ki seçimin ekonomi gündeminden çıkması ve istikrarın sağlanmasıyla yatırımların artacak ve Türkiye özellikle yabancı yatırımcı için süratle cazibe merkezi haline dönüşecek. En geç gelecek yıl bun zamanlar işsizliği tekrar tek haneli seviyelere gerilemiş göreceğimize inanıyorum. Türkiye büyümeye ve yeni istihdam alanları oluşturmaya devam edecek."

DEİK BAŞKANI NAİL OLPAK: “BÜYÜME HIZININ 2018'İN TAMAMINA YAYILMASINI BEKLİYORUZ"

NAİL OLPAK: "Büyüme Hızının 2018'in Tamamına Yayılmasını Bekliyoruz"

DEİK Başkanı Nail Olpak, bugün açıklanan 2018 ilk çeyrek büyüme verileri ile ilgili yazılı bir değerlendirme yaptı.

Olpak, açıklamasında şunları kaydetti:

"Türkiye ekonomisi 2018'in ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyüme kaydederek bu dönemde yine dünyanın önde gelen performanslarından birine imza attı. 2018 yılına kuvvetli bir tempoyla girdiğimizi kanıtlayan büyüme oranımız, kredi derecelendirme kuruluşları klasikleşmiş kötümser senaryolarını yazmaya devam etse de gıpta edilir seviyede sürüyor.

Büyüme rakamları, "iç talepten" destek alan bir görünüm çizerken, tüketimin yanı sıra yatırımların da katkı verdiği bir ortamın göstergesi. Yatırımlarda yaşanan yüzde 9,7'lik artış sevindirici.

Bununla birlikte "sektörlere" baktığımızda, yılın ilk çeyreğinde yine genele yayılmış bir büyüme görmek memnun ediyor. Bu bağlamda veriler, hizmetler ve sanayi sektörlerimizin ilk çeyrek büyümemize vermiş olduğu desteğin oldukça anlamlı olduğunu gösteriyor.

Açıklanan 7,4 seviyesindeki büyüme oranı ile Türkiye AB ülkelerini geride bırakırken OECD ülkelerinde ise zirveyi paylaşıyor. Dünya ticaretinin 4'te 3'ünü temsil eden G-20 ülkeleri arasında ise en iyi performansı sergileyen 2'nci ülke konumundayız. Beklentilerimizin üstünde gelen büyüme verisi, Türkiye'nin ekonomik performansının sürdürülebilirliğine ilişkin endişeleri gideriyor. 2017 yılında yaptığımız göz kamaştıran finali de göz önünde bulundurursak bu güçlü büyüme rüzgârının 2018 yılının tamamına yayılacağını öngörüyoruz.

Hep dediğimiz gibi ekonomi bir beklenti yönetimidir. 24 Haziran sonrası Türkiye pozitif bir değişim sürecine girecek, dış talepte de önümüzdeki çeyreklerde bir normalleşme göreceğimizi umuyoruz. Biz iş dünyası olarak sürdürülebilir bir büyümeye dünyada adından söz ettiren Türkiye'ye katkı sağlamaya devam edeceğiz."

TÜRK İŞ DÜNYASI DEİK İFTARINDA BULUŞTU

TÜRK İŞ DÜNYASI DEİK İFTARINDA BULUŞTU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), her yıl düzenlediği geleneksel iftarında, Türk iş dünyası temsilcilerini bir araya getirdi.

DEİK Geleneksel İftarı, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Sudan Maliye ve Ekonomi Planlama Bakanı Mohamed Osman Elrekaby, Sudan Petrol ve Gaz Bakanı Azhari Abdel-Gadir'in teşrifleriyle, büyükelçiler, diplomatik misyon temsilcileri, DEİK Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, İş Konseyi Başkanları ve DEİK üyelerinin katılımı ile DEİK Başkanı Nail Olpak ev sahipliğinde 30 Mayıs 2018 Çarşamba akşamı İstanbul'da düzenlendi.

İftarda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ramazan ayının önemine değinerek, Ramazan'ın güzellikleri hatırlatan bir ay olduğunu söyledi. DEİK'in Türkiye ve Türkiye iş dünyası için önemine değinen Zeybekci, Türkiye'nin büyümesi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği "muasır medeniyetler" seviyesinin çok daha ilerisine ulaşması için özel sektörün önemli sorumlulukları olduğunu dile getirdi. Bakan Zeybekci, dünyada yaşanan hızlı değişim ve dönüşümün Türkiye için de değişimi kaçınılmaz kıldığının altını çizdi.

"Türkiye rekorlar kırarak ve ihracata dayalı büyüyor"

Konuşmasında Türkiye ekonomisini de değerlendiren Bakan Zeybekci, seçim öncesi Türkiye'nin sergilediği ekonomik görünüme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Türkiye ekonomisinin büyük ve derinliği olan bir ekonomi olduğunun altını çizen Zeybekci,  ekonominin 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimine rağmen 2016'nın son çeyreğinden itibaren üst üste rekorlar kırarak büyüdüğünü belirtti.

Zeybekci sözlerine şöyle devam etti: "2017'de yüzde 7,4'lük bir büyümeyi özel sektör yatırımları, üretim ve ihracata dayalı olarak gerçekleştirmişiz. Bu ay, mayıs dahil olmak üzere, 20 aydan beri ihracatını kesintisiz şekilde artıran, gelecekte de artırmaya devam edecek bir Türkiye'yiz. Bütçe açığı geçen sene yüzde 1,5 ile Avrupa'nın tamamından daha iyi durumda bir Türkiye var. 2018 Haziran'da yüzde 7,5 civarında bir büyüme rakamı gelmesini bekliyoruz." Tatil sezonu açılırken turizm gelirlerinde yüzde 35'in üzerinde artış beklendiğini kaydeden Zeybekci, "Bu yaz 3 milyonun üzerinde İngiliz vatandaşı tatilini Türkiye'de değerlendirmek için rezervasyon yaptırdı" dedi. Zeybekci, Almanya ve Rusya'dan da tatilini Türkiye'de geçirmek üzere 5 milyondan fazla turistin adeta birbiriyle yarıştığını ifade etti.

"Ramazan'ın mesajı değişimdir!"

DEİK Başkanı Nail Olpak ise, bir iş insanının Ramazan ayından alması gereken mesajın "değişim" olduğuna dikkat çekerek sözlerine başladı. İnsanların sahip olduğu değerleri kaybetmeden hayatın değiştirebildiği ölçüde başarıya ulaşılacağını aktaran Olpak, bunun gerek aile gerekse iş hayatında ve siyasi hayatta da geçerli olduğunu dile getirdi. Seçim sürecini de değerlendiren Olpak, 95 yıllık siyasi gelenekte çok önemli bir değişim yaşanacağını ve 24 Haziran'ın bir dönüm noktası olduğunu vurguladı ve sözlerini şöyle sürdürdü: "Dilerim, bu önemli seçimden, ülkemiz adına kazançla çıkarız ve hemen arkasından iş ve ekonomi gündemimize hızla döneriz."

Olpak, konuşmasında son günlerde yaşanan ekonomik gelişmeleri de şu şekilde değerlendirdi:  "İhtiyacımız olan, bundan sonra alınacak önlemleri de net bir şekilde açıklayarak piyasayı ikna etmek ve rahatlatmaktır. Hem de birilerinin kötü niyetle ortaya saldığı, ‘erbest piyasa ekonomisi ortadan kaldırılacak', ‘kambiyo rejimi değişecek', ‘sermayeye kısıtlama gelecek' gibi söylemlere doyurucu açıklamalarla cevap vererek ihtiyacımız olan güveni vermeye devam etmektir. Ekonominin bir matematiği var elbette. Ama onun kadar önemli bir dinamiği daha var "ekonomi, bir beklenti yönetimidir. Bunu sağladığımız ölçüde, bu dönemin sonunda, yolumuza, işimize, daha emin adımlarla devam edeceğiz" dedi.

"Paylaşmak önemsemektir"

Anadolu kültüründe yer bulan ancak Ramazan'ın unutulmaya yüz tutmuş "Zimem (Veresiye) Defteri" ve "Arefe Çiçekleri" gelenekleriyle ilgili de hatırlatma yapan Olpak, başarılardan bir medeniyet inşa etmek için, hem entellektüel hem maddi sermaye gerektiğini vurguladı ve  "Ramazan, bu zarif geleneklerimizi ve değerlerimizi paylaştıkça güzel! Unutmayalım, paylaşmak önemsemektir" dedi.

DEİK Geleneksel İftarı, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, DEİK Başkanı Nail Olpak, Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri ve İş Konseyi Başkanlarının katılımı ile hatıra fotoğrafının çekilmesinden sonra sona erdi.

İlgili Dökümanlar

TÜRKİYE- SIRBİSTAN İŞ FORUMU İKİ ÜLKE CUMHURBAŞKANLARININ KATILIMIYLA DÜZENLENDİ

TÜRKİYE- SIRBİSTAN İŞ FORUMU İKİ ÜLKE CUMHURBAŞKANLARININ KATILIMIYLA DÜZENLENDİ

SIRBİSTAN'LA İKİLİ TİCARET HEDEFİMİZ 3 MİLYAR DOLAR

 

Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in Türkiye'ye resmi ziyareti kapsamında, Türkiye ile Sırbistan arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen Türkiye- Sırbistan İş Forumu, T.C. CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Sırbistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajić,Sırbistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Nebojsa Stevanoviç, DEİK Başkanı Nail Olpak ve DEİK/Türkiye-Sırbistan İş Konseyi Başkanı Bayram Akgül'ün katılımları ile 6 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

                       

DEİK/Türkiye-Sırbistan İş Konseyi'nin organizasyonu ile gerçekleştirilen İş Forumunda, iş dünyası temsilcilerine hitaplarını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlenen iş forumunun yeni iş birliklerine, yeni projelere ve yeni yatırımlara kapı aralamasını ümit ettiğini söyledi. Erdoğan, "Sırbistan bizim için dost, Balkanlar'da barış ve istikrar için ise kilit ülkedir. İkili ilişkilerimizi her alanda geliştirmek, çok daha ileriye taşımak noktasında her iki ülkede de çok güçlü bir irade mevcuttur" dedi. Erdoğan, Türkiye-Sırbistan Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi'nin ilk toplantısının yarın gerçekleştirileceğini ve iş birliğindeki ivmenin daha da artacağını vurguladı. 2017 yılında ikili ticaret hacminin 1 milyar doların üzerine çıktığını hatırlatan Erdoğan, "İnşallah bu rakamı kısa vadede 2 milyar dolara, sonra da 3 milyar dolar seviyesine taşımayı hedefliyoruz. Bu hedefi yakalayabilmemiz için hepimize ve siz iş insanlarına önemli görevler düşüyor."      Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: "Son dönemdeki başarılarımız bu güçlü iradenin birer yansımasını oluşturuyor. Elbette geldiğimiz seviye asla yeterli değil. İki ülke olarak iş birliğimizi daha da derinleştirmek, çeşitlendirmek, yeni alanlara teşmil etmek istiyoruz. Türkiye ile Sırbistan'ın ilişkilerini daha da geliştirebileceği sektörlerden biri de turizm, bunu başarmamız lazım. Hele hele paket turizm ile Türkiye-Sırbistan ortak bir çalışmanın içerisine girebilir. Türk iş dünyasını Sırbistan'da yatırıma devam."

 

Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç,Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk iş insanları ile birlikte bugün Sırbistan'da işsizliği azalttıklarını söyledi. Sırbistan'ın yabancı yatırımda Türkiye'yi tercih ettiğini vurgulayan Vuçiç, "Türk iş insanları bizim ülkemizde meydana gelen sel felaketinden sonra bölgede fabrika açtılar ve istihdam sağladılar. Tüm bu süreçte Türk iş insanları Sırbistan'a destek verdi" dedi. Türk iş dünyası temsilcilerine seslenen Vuçic, ayçiçeği, ayçiçek yağı, deri ayakkabı sanayisi ve turizm alanlarındaki yatırımları ve kotalarının yükseltilmesini istediklerini söyledi. Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki turizm rakamlarına bakıldığında en büyük turist sayısını Türklerin oluşturduğunu vurgulayan Vuçic, Türk turistleri Sırbistan'da daha fazla görmek istediklerini söyledi. Halkbank'ın Sırbistan'da açılmasının önemli olduğunu ve Türk yatırımcılara destek verdiğini belirten Vuçic, iki ülke arasındaki ticaret hacminin son 10 yılda 9 kat büyüdüğünü ve Serbest Ticaret Anlaşmasından sonra yüzde 4.1 artış yaşandığını söyledi. 

 

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2017 yılında Türkiye ile Sırbistan'ın bölgesinde en hızlı büyüyen iki ülke olduğunu söyledi. Türkiye'nin Anadolu kültür coğrafyasında yeniden uyandığını belirten Zeybekci, iki ülke arasında tarım, hayvancılık ve turizm alanlarında çok sayıda iş birliği fırsatlarının olduğunu söyledi. Her alanda iş birliği ve ilişkilerin güçlenmesi için çalışmaların devam ettiğini belirten Zeybekci, Serbest Ticaret Anlaşması'nın imzalanması ile birlikte etkilerinin görülmeye başlandığını ifade etti. Türk yatırımcıların Sırbistan'a yönelik yatırımlarını desteklediklerini vurgulayan Zeybekci, Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek arasındaki üçlü mekanizma ile barış, kardeşlik ve ekonomik ilişkilerin gelişeceğini  söyledi.

 

 

 

 

Sırbistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon BakanıRasim Ljajić, son zamanlarda iki ülke arasındaki ilişkilerde bahar yaşandığını söyledi. İki ülke iş insanlarına birkaç görev ve ödev düştüğünü belirten  Ljajić, "İş birliğinde istenilen sonuçlara ulaşmak için Sırbistan'da yatırıma ve çalışmaya devam edin. Türk iş dünyası Sırbistan'a yaptığı yatırımlardan pişman olup, vazgeçmedi. Tüm makamlarımız siz iş dünyasının ülkemizde yatırımlarda bulunması için kolaylık sağlıyorlar. Bürokratik işlemlerde kolaylık sağlamak için çalışıyoruz. Siz iş dünyası temsilcilerini Sırbistan'a yatırıma bekliyoruz" dedi.

 

Nail Olpak: "Sırbistan, bizim için giderek daha cazip bir ülke haline gelecek"

 

DEİK Başkanı Nail Olpak, "Sırbistan, bizim için giderek daha cazip bir ülke haline gelecek" dedi. Türk hükümetinin, özellikle son dönemde açıkladığı cazip teşvik sisteminin herkes kadar, Sırp iş adamlarının da ilgisini çekeceğini belirten Olpak, "Ülkelerimizin ticari ve ekonomik ilişkileri olduğu kadar, sosyal ve kültürel etkileşimi de, her geçen gün artıyor" diye konuştu. Türkiye ve Sırbistan arasındaki üst düzey temaslarla hayata geçirilen Serbest Ticaret Anlaşması'na değinen Olpak, "Serbest Ticaret Anlaşması, ikili ticaret hacmimizin hızla 3 milyar dolara ulaşması için gerekli şartları hazırlıyor" dedi.

 

Sırbistan Sanayi ve Ticaret Odası'nın çok önemli görevler üstlendiğini dile getiren Olpak, "Bugün, ağırlıklı olarak; tarım, gıda, tekstil, madencilik, otomotiv ve inşaat sektörlerinde ticaret yapıyoruz. Ancak eminim ki, bu tempoyla ve kararlılıkla çalışmaya devam edersek, önceki yıla göre yüzde 30 artarak 1,1 milyar dolara ulaşan dış ticaretimiz, artan bir ivmeyle katlanmaya devam edecektir" dedi.

 

Forumun açılış konuşmalarının ardından, Sırbistan-Bosna Hersek Karayolu'nun Sırbistan tarafının inşası için Sırbistan Yapı Ulaştırma Altyapı Bakanlığı ile Taş Yapı İnşaat arasında mutabakat muhtırası imzalandı.

 

Türkiye-Sırbistan Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı-2017)

Toplam dış ticaret hacmi: 1.1 milyar  ABD Doları

Türkiye'den Sırbistan'a yapılan ihracat:  718 milyon ABD Doları

Başlıca ihracat kalemleri:Diğer örme mensucat, otomotiv, kara taşıtları için aksam ve parçaları, tekstil, alüminyum çubuk, televizyon alıcıları.

Türkiye'nin Sırbistan'dan yaptığı  ithalat:414 milyon ABD Doları

Başlıca ithalat kalemleri: Sebze, arıtılmış bakır, kauçuk yeni dış lastik, otomotiv, meyve, demir-çelik, alüminyum fıçı ve varil.

Dış ticaret dengesi: 304 milyon ABD Doları

TÜRKİYE İLE TATARİSTAN İLİŞKİLERİ ARTARAK DEVAM EDECEK

TÜRKİYE İLE TATARİSTAN İLİŞKİLERİ ARTARAK DEVAM EDECEK

Türkiye ile Tataristan arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen Türkiye-Tataristan İş Forumu, Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, T.C. Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Tataristan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Farid Abdulganiev, DEİK Başkanı Nail Olpak ve DEİK/Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan'ın katılımları ile 27 Nisan 2018 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

DEİK/Türkiye-Rusya İş Konseyi'nin organizasyonu ile gerçekleştirilen İş Forumunda, iş dünyası temsilcilerine hitaplarını gerçekleştiren Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Ekonomi Bakanlığı başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti'nin Tataristan'ın gelişmesinde katkısının çok fazla olduğunu söyledi. Türkiye-Tataristan İş Forumu'nu düzenlediği için DEİK'e teşekkür eden Minnihanov, Tataristan'da Türk üreticilerinin olduğunu ve ticareti iyi yürüttüklerini söyledi. Minnihanov, "Biz yatırım ile ilgili olarak, burada konuştuğumuzda siz iş dünyasından bir şeyler öğreniyoruz. Türkiye'nin çevik ve uyumlu bir iş dünyası var" dedi. Türkiye ile Tataristan arasındaki iş birliğinin ivme kazacağını vurgulayan Minnihanov, iki ülkenin tarihçesinin çok eskilere dayandığını belirterek, ilişkilerin verimli ve güzel bir şekilde devam edeceğini söyledi. Minnihanov, "Her zaman zor konulara çözüm bulmaya çalışıyoruz. Her iki ülke de iyi niyetli. Siz iş dünyası temsilcilerini Kazan Zirvesi'ne davet ediyorum. Sizleri ülkemizde ağırlamaya ve yardımcı olmaya her zaman hazırız" dedi.

Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Türk sermayesinin Tataristan'da birinci sırada olmasının sebebinin Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Minnihanov'un Türk sermayesine sahip çıktığını ve yatırımların önünü açtığı için teşekkür ettiğini söyledi.  İki ülkenin tarihsel, ekonomik ve siyasal alanda güçlü bir geçmişi olduğunu ifade eden Metin, Rusya Federasyonu ve bölgede Tataristan'ın bir köprü görevi gördüğünü vurgulayarak, "Bizler de Türkiye ve Rusya Federasyonu altında Tataristan ile sürekli görüşmeler halindeyiz. Artık Türkiye ve Rusya arasında ilişki diplomatik bir ilişki değil, iş birliğine dönüşmüş bir ilişki. Bu iş birliğinin merkezinde ise Tataristan var. Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacmi 22.5 milyar dolar. Rusya'daki Türk yatırımlarının en önemli parçası ise Tataristan'da yer alıyor. Tataristan çok önemli bir yatırım merkezi olmaya devam edecek. Türk yatırımcılarını Tataristan'a yatırım yapmaya davet ediyorum" dedi. Türk müteahhitlerinin dünyada ikinci sırada yer almasında Rusya'nın büyük payı olduğunu belirten Metin, Türk müteahhitlerinin dünyada 70 milyar dolarlık yatırımının 2 milyar dolarının Tataristan'a gerçekleştirdiğini aktardı. İki ülke arasındaki ticaret hacmi potansiyelini yansıtmadığını aktaran Metin, Türk firmalarının Rusya'daki fuarlara katılması için destek olduklarını ve iki ülke arasındaki iş birliklerinin devam edeceğini söyledi.

DEİK BaşkanıNail Olpak,  DEİK'in Türk Özel Sektörünün Dış ekonomik ilişkilerini organize eden bir İş Platformu ve ana misyonunun "Ticari Diplomasi" olduğunu söyledi. DEİK'in yapısı ve faaliyetleri hakkında bilgi veren Olpak, DEİK'in fırsatları analiz etmek, ülkeler arası yatırım ve ticareti artırmak için, gönüllü üyelik esasına göre çalıştığını ve 32 yıldır ülkeler arasında köprüler kurduğunu söyledi.  Olpak, "Türkiye'yi anlatırken 'Avrupa'yı Asya'ya bağlayan köprü' deriz. Tataristan da, bu yanıyla, Türk ve İslam dünyasını Rusya'ya bağlayan bir köprü Karşılıklı iş birliğimizin artarak devam edeceğini ümit ediyorum" dedi.

DEİK/Türkiye-Rusya İş Konseyi BaşkanıTuncay Özilhan, Türkiye ile Tataristan arasındaki yatırım ilişkilerinin önemli bir boyuta ulaştığını belirterek, Tataristan'da faaliyet gösteren yabancı sermayeli şirketler arasında Türk firmalarının ilk sırada olduğunu ve bölgedeki yabancı yatırımların yaklaşık dörtte birinin Türkiye'nin payına düştüğünü söyledi. Özilhan, "Rusya Federasyonu bünyesinde demokratik bir cumhuriyet olan Tataristan Cumhuriyeti sahip olduğu elverişli coğrafi konum, zengin doğal kaynaklar, kalifiye işgücü, gelişmiş sanayisi ve güçlü ulaşım altyapısı gibi faktörler sayesinde Rusya'nın ekonomik açıdan en önemli bölgelerinden birisi konumundadır. Türk firmaları son yıllarda yeni iş olanaklarından yararlanmak amacıyla faaliyetlerini Rusya'nın bölgelerine yayma eğilimindedirler" dedi.

Forumda, Tataristan Cumhuriyeti Almetyevsk Belediyesi ile Türk Dünyası Belediyeler Birliği arasında iş birliği ve iyi niyet protokolü imzalandı.

Türkiye-Rusya Ticaret Rakamları (2017)

Toplam dış ticaret hacmi: 22.2 milyar ABD Doları.

Türkiye'den Rusya'ya yapılan ihracat: 2.7 milyar ABD Doları.

Başlıca ihracat kalemleri: Meyve, kara taşıtları için aksam ve parçaları, petrol yağları, otomotiv, diğer hava taşıtları.

Türkiye'nin Rusya'dan yaptığı ithalat: 19.5 milyar ABD Doları.

Başlıca ithalat kalemleri: Petrol yağları, taş kömürü, demir-çelik, bakliyat, alüminyum, bakır.

Dış ticaret dengesi: Rusya lehine 16.7  milyar ABD Doları.

İlgili Resimler

TÜRK İŞ DÜNYASI, İSPANYOL YATIRIMCILAR İLE MADRİD’TE BULUŞTU

TÜRK İŞ DÜNYASI, İSPANYOL YATIRIMCILAR İLE MADRİD'TE BULUŞTU

Başbakan Binali Yıldırım'ın İspanya'yı resmi ziyaretleri kapsamında DEİK tarafından düzenlenen İspanya-Türkiye Yuvarlak Masa Toplantısı, T.C. Başbakanı Binali Yıldırım, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İspanya Ticaret, Teknoloji ve İnovasyondan Sorumlu Devlet Bakanı Yardımcısı María Luisa Poncela, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak, DEİK/Türkiye-İspanya İş Konseyi Başkanı Zeynel Abidin Erdem, İspanya İşverenler ve Sanayiciler Konfederasyonu (CEOE) Başkan Yardımcısı Mr. Joaquín Gay de Montellá'nın katılımları ile 24 Nisan 2018 tarihinde İspanya'nın başkenti Madrid'te gerçekleştirildi.

DEİK tarafından düzenlenen, İspanyol yatırımcılar ile Türk iş dünyası temsilcilerinin katıldığı Yuvarlak Masa Toplantısı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, İspanyol iş insanlarına seslenerek, Türkiye'nin çevresindeki ülke pazarlarının da hedef ülke pazarları olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Yatırımcılar için, tailor-made yani her projeye özel teşvik sistemi sunduklarını söyleyen Başbakan Yıldırım, teknoloji ağırlıklı yatırımlara özellikle önem verdiklerini ifade etti. Türk firmalarının İspanya'da önemli yatırımlar gerçekleştirdiğini ifade eden Yıldırım, daha fazla ticaret ve yatırım için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını aktardı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise, 2018 yılının ilk verilerine göre yılsonunda ikili ticaret hacminin 15 milyar dolara çıkabileceğini söyledi. Zeybekci, 2018 Sonbahar döneminde Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komitesi (JETCO) toplantısının İstanbul'da yapılmasına karar verdiklerini, JETCO mekanizmasıyla her iki ülkeden firmaların karşılaştıkları sorunların kolaylıkla çözümünün sağlanabileceğini açıkladı. İspanyol ve Türk firmalarının üçüncü ülke pazarlarında iş birliği yapmaları için Eximbank'ların ve diğer finansman sağlayıcıların da değerlendirilebileceğini söyleyen Zeybekci, AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği'nin güncellenmesiyle iki ülke arasındaki ikili ekonomik ilişkilerin büyük bir ivme kaydedeceğini ve her iki ülkenin de büyük kazanımlar elde edeceğini vurguladı.

İspanya Ticaret, Teknoloji ve İnovasyondan Sorumlu Devlet Bakanı YardımcısıMaría Luisa Poncela, Türkiye'nin 7.4'lük, İspanya'nın ise 3.1'lik büyüme kaydettiğini belirterek, bu veriler ışığında Türkiye ve İspanya arasında daha iyi bir ticari hacminin yakalanabilecegini belirtti. Türkiye'nin, İspanya'nın AB dışındaki en büyük dördüncü ticari ortağı olduğuna dikkat çeken Poncela, ortak noktaların belirlenmesiyle Afrika, Latin Amerika gibi üçüncü ülke pazarlarında iş birliklerinin değerlendirilebileğini ifade etti.

DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak, iş insanlarının cesaretine vurgu yaparak, DEİK'in çalışmaları hakkında bilgi verdi. Türkiye-İspanya İş Konseyi'nin 29 yıldır Türkiye ve İspanya için çalıştığını ifade eden Olpak, "Bugün, İspanya ile işi olan ve daha çok iş yapmak isteyen, etkili bir grup iş insanı da benimle birlikte. Barcelona ve Zaragoza ile ticari ilişkileri olmuş, geçen yılda, Endülüs'te5 harika gün geçirmiş bir dostunuz olarak, öğrendiğim güzel bir İspanyol özdeyişiyle‘Hesabımız kitabımız düzgün, ağzımızın tadı yerinde'" diye konuştu.

Türkiye-İspanya Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı-2017)

Toplam dış ticaret hacmi: 12.6 milyar ABD Doları

Türkiye'den İspanya'ya yapılan ihracat:6.3 milyar ABD Doları

Başlıca ihracat kalemleri:Otomobil, tekstil, demir, motorlu taşıtlar, petrol yağları, kara taşıtları için aksam ve parçaları.

Türkiye'nin İspanya'dan yaptığı ithalat: 6.34 milyar ABD Doları

Başlıca ithalat kalemleri:Otomobil, diğer hava taşıtları, uzay araçları, kara taşıtları için aksam ve parçaları, petrol yağları, çinko, bakır.

Toplam dış ticaret dengesi:İspanya lehine 65 milyon ABD Doları

 

İlgili Resimler

DEİK OLAĞAN GENEL KURULU İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİ

DEİK OLAĞAN GENEL KURULU İSTANBUL'DA GERÇEKLEŞTİ 

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu-DEİK'in Olağan Genel Kurulu, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve DEİK Başkanı Nail Olpak'ın ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleşti.

Türk özel sektörüne dış ekonomik ilişkileri yürütme imkanı sunmak ve ihracatı artırmak için kurulan DEİK'in tüm çalışmalarını desteklediğini belirten TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; " Kuruluşundan bu yana DEİK'in faaliyetlerine katkıda bulunan tüm arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Kurucu 96 kuruluşu, 137 ikili iş konseyi, 5 sektörel iş konseyi ve 2 özel amaçlı iş konseyiyle DEİK çok önemli hizmetlere imza atıyor. Biz de yurtdışında gittiğimiz her yerde iş adamlarımızın DEİK çatısı altında gerçekleştirdikleri tüm faaliyetlere destek oluyoruz. Türk iş adamlarına hiçbirini birbirinden ayırmadan tarihin en büyük desteğini veriyoruz. İş dünyamızla iç içe hareket ettiğimiz son 15 yılda muazzam bir ivme yakaladık ve şirketlerimizin değerini, iş hacmini onlarca kat artırmış olduk. Girişimcilerimiz ve yatırımcılarımız için dün ulaşılmaz olarak görülen hedefler bugün sadece zaman ve planlama meselesi haline geldi.Bu özgüvenin neticesi olarak ülke ihracatımız 36 milyar dolardan 160 milyar dolara çıktı. Ancak bizim hedeflerimiz çok daha büyük. Türkiye'yi dış ticarette 1 trilyon dolara, milli gelir düzeyini de 2 trilyon dolara çıkarma hedefimiz bulunuyor" diye konuştu.

Türkiye'nin tarih boyunca tüm coğrafyaların cazibe merkezi olduğunu belirten Erdoğan, " Farklı ülke ve ekonomileri birleştiren bir ülkeyiz. Sadece Avrupa ile Asya kıtalarını değil farklı kültür ve ekonomileri buluşturuyoruz. Türkiye merkezli bir ticari girşim 30 trilyon dolar milli gelire sahip 1.6 milyar insana ulaşma imkanını elde edebiliyor. Sadece 2006 yılından 2017 yılı sonuna kadar Türkiye'ye 180 milyar dolarlık doğrudan yatırım geldi. Kendi kaynaklarımızı kullanarak yatırımlarımızı daha çok artırmamız gerekiyor. Geçen hafta açıkladığımız yatırım bedeli 135 milyar dolar olan Proje Bazlı Teşvik Sistemini devreye alarak ihracatımızı 6.3 milyar dolar artıracak, ithalatımızı ise 12,3 milyar dolar azaltacağız. Bu yatırımlar sayesinde 34 bini doğrudan, 134 bin dolaylı istihdam artışı sağlayacağız. 2023 hedeflerimiz doğrultusunda ülkemizin mevcut büyüklüğünü iki kat daha artırmamız gerekiyor. Türkiye'nin bu hedefine ulaşabilmesi için teknoloji ve sermaye konusunda yeni yaklaşımlar getirmek geçiyor. Yüksek teknoloji yatırımları bunun en başında geliyor. Bu paketle birlikte yüksek teknoloji yatırımları artacak ve cari açığımız azalacaktır. Bugün yurtdışında 233 milyar dolar varlığımız bulunuyor. Küresel düzeyde iş yapan ve bunun için dünyanın dört bir yanında yatırım yapan her şirketimizi bayrak taşıyıcı olarak görüyoruz. DEİK Olağan Genel Kurulu'nun tüm iş dünyasına hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

DEİK Türk iş dünyasının dünyaya açılan kapısı

T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, DEİK'in kuruluşundan 28 yıl sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla yeni bir yapıya kavuştuğunu belirterek, "Cumhurbaşkanımızın tereddütsüz talimatı ve destekleri sayesinde yeni DEİK doğmuş oldu. Bugün baktığımızda DEİK daha dinamik ve daha vizyoner bir yapıya büründü. DEİK dünya genelinde Türk iş dünyası adına çok önemli bir görevi yerine getiriyor. DEİK'in en önemli görevi ve işi devletimizin dış ticaret politikalarıyla özel sektörün birlikte hareket etmesini sağlamaktır.

Türkiye'nin en büyük 100 şirketinden 63'ü DEİK üyesi ve DEİK bugün dünyanın 6 kıtasında faaliyetlerini sürdüren bir iş platformu. Türkiye G20'nin en hızlı büyüyen ülkesi. Son 15 yılda milli gelirimiz 3 katına çıktı ve her yıl ortalama yüzde 5,5 büyüdük. Türk iş dünyasının önündeki iş fırsatlarının kapısını ardına kadar açtık. 2018 yılı sonunda ihracatta 170 milyar doları aşacağız. Bu yıl da yüzde 7 civarında bir büyüme bekliyoruz. Şimdi kıtalararası yatırım yapmanın tam zamanı. DEİK, Türk yatırımcılara yeni kapılar açarak Türk bayrağını dünyanın 6 kıta ve üç okyanusunda dalgalandırmaya devam ettirecek. Türk yatırımcılar da dünyanın dört bir yanında yeni girişim ve yatırımlarda bulunacak." diye konuştu.

Nail Olpak: "İşimiz, gücümüzü dünyaya taşımak"

DEİK'in yeniden yapılandırılması adına ortaya koyduğu vizyon ve kıymetli katkıları için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerini sunan DEİK Başkanı Nail Olpak; "Dört yıl önce Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla DEİK'in yeniden yapılandırma süreci başladı. Bu süreçte hem Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan hem de Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci'nin DEİK'e olan inancı ve destekleri sayesinde son dört yıldır büyük bir değişimi başarıyla sürdürüyoruz. Biz de devlet büyüklerimizden aldığımız bu güç ve vizyondan hareketle sınır tanımadan ilerliyor, Türkiye'yi hayallerine ulaştırmak için çalışıyoruz. Bugün, DEİK 32 yaşında bir genç bir çınar. 137 ülke ve bölgede, 144 İş Konseyimizle faaliyet gösteriyoruz. Kurulumuz, Türk iş dünyasının tüm renklerini içinde barındıran bir iş platformu. ‘DEİK ne iş yapar' diye soranlara hep aynı cevabı veriyorum, işimiz ticari diplomasi. İşimiz, gücümüzü dünyaya taşımak. Bu vizyonla Türkiye ve diğer ülkeler arasında gönüllü birer elçi olarak ticari, sosyal ve kültürel köprüler kuruyoruz" dedi.

DEİK'in önümüzdeki dönem hedeflerinden bahseden Nail Olpak, "Daha etkin, daha iddialı, daha geniş bir alanda çalışabilmek için bu yaklaşımla birlikte kurumsal üyelerimiz hariç 1.100 olan üye sayımızı, ilk İş Konseyleri Genel Kurulu'muza kadar 3.000'e çıkarmayı, takip eden süreçte de 5.000 üyeye çıkarmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

DEİK Başkanı Nail Olpak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a DEİK'e olan destekleri ve genel kurula teşriflerinden ötürü Osmanlı döneminde işçilerin mesai başlangıç ve bitiş süresini haber veren "Fabrika Saati"ni takdim etti.