• Başkan'dan

3 yılı Başkan Yardımcısı olmak üzere 5 yıl Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptığım DEİK’te, 22 Eylül 2017 tarihi itibarıyla Başkanlık görevini Ömer Cihad Vardan Başkan’dan devralmış bulunuyorum.

Öncelikle, bu göreve beni layık gören Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’ye ve bu kararı destekleyen Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerimi arz ederim.

Merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın kurdurduğu, ülkemizin dış ekonomik ilişkilerinde çok önemli bir misyon üstlenen DEİK’te, geçmişten bugüne kadar görev yapan tüm Başkanlara, Yönetim Kurulu Üyelerine, İş Konseyi Başkan ve Üyelerine, Profesyonel Kadromuza, DEİK’e gerekli desteği sağlayan Bakanlarımıza, Başbakanlarımıza, Cumhurbaşkanlarımıza teşekkür ediyor, vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum.

Bir teşekkürüm de, görevi devraldığım ve 3 yıl boyunca Başkanlık görevini başarıyla yürüten Ömer Cihad Vardan Başkanıma. Kendisine, gerek Yönetim Kurulu Üyesi ve Denetleme Kurulu Üyesi, gerekse Başkanlığı süresince yaptığı çalışmalar için şahsım ve DEİK adına teşekkür ediyor, bundan sonraki çalışma hayatında başarılar diliyorum.

Yönetim Kurulumuz ve İş Konseylerimizle birlikte, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, amacımız; Ekonomi Bakanlığımızın koordinasyonunda ve ülkemizin hedefleri doğrultusunda, milletimizin refah ve mutluluğunun artması, ülkemizin uluslararası alanda daha da etkin olması ile evlatlarımızın geleceğinin daha yaşanabilir ve daha adil bir dünyada devam etmesi için var gücümüzle çalışmak olacaktır.

Yeni görevim sebebiyle muhtelif şekillerde samimi tebrik ve dualarını ileten tüm dostlarıma, büyüklerime içtenlikle teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Nail OLPAK

1961 yılında Burdur İbecik’te doğan Nail Olpak, Aydın Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesini bitiren Olpak, yüksek lisansını Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Enerji alanında tamamladı.

İş hayatına Umar Makina A.Ş.’de başlayan Olpak, Özgün A.Ş.’de Fabrika Müdür Yardımcılığından sonra, Cankurtaran Holding şirketlerinden Esem Elektrik A.Ş.’de Proje Müdürü olarak başlayıp, Holdingin muhtelif kademelerinde üst düzey yöneticilik yaptı, son olarak Cankurtaran Holding Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

Nail Olpak daha sonra, NORA Elektrik Malzemeleri A.Ş, PAK YATIRIM A.Ş. ve OMN A.Ş’yi kurdu. Halen, iki şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığını, üçüncü şirketin Yönetim Kurulu Üyeliğini ve bu şirketlerin ortağı olduğu şirketlerin Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir.

Nail Olpak, halen aşağıdaki görevlerini sürdürmektedir;

 • DEİK, Dış Ekonomik İşler Kurulu, Yönetim Kurulu Başkanı
 • DEİK, Dış Ekonomik İşler Kurulu, İcra Kurulu Başkanı
 • DTİK, Dünya Türk İş Konseyi Başkanı
 • TURK EXIMBANK, Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi
 • İSTKA, İstanbul Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi
 • YOİKK, Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu Üyesi
 • Bilişim Vadisi (Muallimköy Teknoloji Bölgesi A.Ş) Yönetim Kurulu Üyesi
 • Türk Japon Üniversitesi Kurucu Heyeti Üyesi
 • MÜSİAD, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Yüksek İstişare Heyeti Üyesi
 • UTESAV, Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı Kurucular Kurulu Üyesi
 • BTM, İstanbul Ticaret Odası Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
 • TUGEV, (İTO) Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
 • Kandilli Kulübü Kurucu Mütevelli Heyeti Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili
 • İlim Yayma Vakfı, Kurucular Kurulu Üyesi
 • Huzur Hastanesi Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
 • İGETEV, İnsan Gelişimi ve Toplumsal Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
 • İstanbul Medeniyet Üniversitesi Destekleme Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
 • Makina Mühendisleri Odası Üyesi
 • İTÜ Makina Fakültesi Danışma Kurulu Üyesi
 • Aydın Lisesi Mezunlar Derneği, ALMED Üyesi

Nail Olpak, MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) 5. dönem Genel Başkanı ve MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Başkanı, IBF (Uluslararası İş Forumu) Başkan Vekili, B20 Türkiye Yürütme Kurulu Üyesi, İTO (İstanbul Ticaret Odası) Meclis Üyesi, İDTM (İstanbul Dünya Ticaret Merkezi) Yönetim Kurulu Üyesi, Huzur Hastanesi Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, ENVERDER (Enerji Verimliliği Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi, MMG (Mimarlar Mühendisler Grubu) Yönetim Kurulu Üyesi ve (YİH) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır.

Nail Olpak’a, Ahi Evran Üniversitesi ve Mehmet Akif Ersoy Üniversiteleri tarafından, Uluslararası İlişkiler dalında Fahri Doktora unvanı verilmiştir.

Evli ve birisi Mimar, diğeri Mekatronik Mühendisi iki erkek çocuk babası olan Nail Olpak, çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

SUUDİ ARABİSTAN İLE DEİK İŞBİRLİĞİNDE YENİ DÖNEM

SUUDİ ARABİSTAN İLE DEİK İŞBİRLİĞİNDE YENİ DÖNEM

DEİK/Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye-Suudi Arabistan İş ve Yatırım Forumu, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Suudi Arabistan Krallığı Ticaret ve Yatırım Bakanı Majid Abdullah Alkasabi, DEİK Başkanı Nail Olpak ve Suudi Arabistan-Türkiye İş Konseyi Başkan Yardımcısı Ziyad Farisi'nin katılımları ile 22 Kasım 2017 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Forumun kapanış oturumunda yaptığı konuşmasında, iki ülkenin dostluğunun büyüklüğüne dikkat çekti. Zeybekci, "Suudi Arabistan ve Türkiye'nin hem dünyada hem de İslam coğrafyasında sahip olduğu  imkanlara bakalım. İşbirliklerini İş  Konseylerine yani işin ehline bırakalım. Sektörel bazlı dönüşümler geçiren Suudi Arabistan için 10 yıl sonra çok farklı şeyler konuşacağız. Biz iki ülke, bir artı bir iki yapmaz, beş yapar on yapar diyoruz. Petrokimya, inşaat, turizm, lojistik, tarım alanlarında işbirliklerini inşalllah birlikte gerçekleştireceğiz." dedi. Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkesi Türkiye'nin finans ve yatırım olanaklarına dikkat çeken Ekonomi Bakanı Zeybekci, İpek Yolu Projesi'nde Suudi Arabistan ve Türkiye'nin konumuna vurgu yaptı. Bakan Zeybekci, 5 yıllık süreçte elektronik ticaretin dünya ticaretinin yarısını üstlenmesinin beklendiğini hatırlattı. Zeybekci, iki ülke iş dünyası temsilcilerinin en iyi şekilde dostluğu ve fırsatları değerlendireceğini öngördü.

Suudi Arabistan Krallığı Ticaret ve Yatırım Bakanı Majid Abdullah Alkasabi, iki ülkenin ortak çıkarlarına uyacak şekilde, İş Konseylerinin her iki hükümet arasında iletişim platform rolünü üstlenmesini beklediklerini belirtti. Önümüzdeki aylarda fırsatlar, sorunlar ve engelleri analiz eden bir çalışma yapılacağını belirten Alkasabi, kurumsal bir mekanizma kurulmasını istediklerini söyledi.

DEİK Başkanı Nail Olpak, diyalog mekanizmalarının doğru ve etkin kullanılması ile bölgedeki sorunların aşılabileceğini ifade ederek, iş dünyasının görevinin işlerin ve işbirliklerinin geliştirilmesi olduğunu söyledi. Geçmişi çok eskiye dayanan Türk-Suud kardeşliğinin ekonomik ilişkilerde de bir marka olmasını istediklerini vurgulayan Olpak, Suudi Arabistan'da 2018 ve 2019 yıllarında inşasına başlanacak mega şehir projelerinden Türk müteahhitlerin yer almasını beklediklerini belirtti. DEİK Başkanı Olpak, 1976 yılından bu yana, Suudi Arabistan'da 18 milyar ABD Dolarında proje gerçekleştirmiş Türk yatırımcılarına ve girişimcilerine pozitif ayrıcalık yapılmasının gerekliliğini vurguladı.

DEİK Başkanı Olpak sözlerini şöyle sürdürdü: "Ülkelerimizin güçlü yönlerini daha da birleştirecek, ortaklığımızı ve dostluğumuzu daha pekiştirecek adımlar atmanın, yeni sektörlerde işbirliklerini keşfetmenin tam zamanı. Türk iş insanlarımıza uygulanan vize maliyetinin ve süreçlerinin makul seviyelere indirilmesini talep ediyoruz. Çalışma izinleri konusunda karşılaşılan sorunlar da eminim, karşılıklı ortak irade ile aşılır ve zorluklar kolaylık haline gelir".

Suudi Arabistan-Türkiye İş Konseyi Başkan Yardımcısı Ziyad Farisi ise, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki işbirliğinin yüksek bir seviyeye taşınmasının önemine değindi. Farisi, "Aramızdaki ilişkiler güçlü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kralımızın çabaları ile başlayan derin ilişkilerin ekonomi alanında da etkilerini görüyoruz. Karşılıklı olarak ekonomik kalkınmanın gerçekleşmesi ve istihdamın artırılmasını umuyoruz. 2030 vizyonu ile ilgili toplantılarımız olacak, bu sayede gerçek ortaklıklar kurulmasını diliyoruz. Özel sektörde yapılacak karşılıklı işbirliği ile Türkiye'nin bilgi birikiminden yararlanmak istiyoruz. Türkiye'nin bu deneyiminden yararlanmayı  diliyoruz. Suudi Arabistan-Türkiye İş Konseyi'nin de bu işbirliklerinde rolü olacaktır."

Suudi Arabistan, dünyanın en önemli petrol ekonomisi ve bugün sahip olduğu rezervler ile 90 yıl süre ile petrol gelirlerini sürdüreceği tahmin edilmektedir. Petrol fiyatlarının uluslararası piyasalarda gösterdiği iniş ve çıkışlardan doğrudan etkilenmekte olan Suudi Arabistan ekonomisi, 2016 yılında ortalama 44 ABD Doları seviyesinde seyreden petrol varil fiyatlarından olumsuz etkilenmiş, 2017 yılı itibari ile ortalama varil başı 53 ABD Dolarına ve Ekim 2017 itibariyle varil başı 57 ABD Doları yükselmiştir. Suudi Arabistan ekonomisi, ekonomik durumunu toparlayarak borçlarını ödemeye ve yeni projeleri finanse etmeye başlamıştır.

Türkiye-Suudi Arabistan Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı-2016)

Türkiye'nin Suudi Arabistan'a ihracatı:3.1 milyar ABD Doları

İhraç edilen başlıca ürünler:Dokunmuş halı, elektrik transformatörleri, petrol yağları, yontulmaya veya inşaata elverişli işlenmiş taşlar, diğer mobilyaların aksam ve parçaları, tütün.

Türkiye'nin Suudi Arabistan'dan ithalatı: 2.5 milyar ABD Doları

İthal edilen başlıca ürünler:Propilen ve diğer polefinlerin polimerleri, etilen polimeri, asiklik alkoller, petrol yağları, işlenmiş alüminyum.

Ticaret hacmi:  5 milyar ABD Doları

Ticaret dengesi: 1.3 milyar ABD Doları

İlgili Dökümanlar

İlgili Resimler

DEİK, DOĞU ASYA’NIN BAŞARI HİKAYESİ GÜNEY KORE’YE İLİŞKİN HAZIRLANAN ARAŞTIRMA RAPORUNU TANITTI

DEİK, DOĞU ASYA'NIN BAŞARI HİKAYESİ GÜNEY KORE'YE İLİŞKİN HAZIRLANAN ARAŞTIRMA RAPORUNU TANITTI

DEİK, yurtdışında yatırım hedefleyen, dış ticarette yeni pazarları keşfetmeye hazırlanan Türk iş dünyası temsilcileri için hazırladığı yayınlara bir yenisini ekledi. Son 2 yılda hazırlanan İran, Hindistan, Çin, Sahra Altı Afrika, Vietnam ve Yurtdışı Yatırım Endeksi raporlarına ek olarak Güney Kore Raporu, ortak bir geçmişe dayanan kültürel bağların sürdürülebilir ekonomik değerlere dönüşümü için bir yol haritası öneriyor.

DEİK/Türkiye-Kore İş Konseyi ev sahipliğinde düzenlenen Güney Kore Ülke Raporu Tanıtım Toplantısı, DEİK Başkanı Nail Olpak, Güney Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Youngcheol Cha, DEİK/Türkiye-Kore İş Konseyi Başkanı Tamer Saka, Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi Uzmanı Dr. Altay Atlı ve Korea Business Association Başkanı Do Kil Oh'un katılımları ile 17 Kasım 2017 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

DEİK BaşkanıNail Olpak, iki ülke arasında uzun yıllara dayanan toplumsal ve kültürel mirasa vurgu yaptı. Olpak, stratejik ortaklığa dayalı olarak iki ülkenin de birlikte büyümeyi hedeflemesi gerektiğini belirtti. Olpak, "Güney Kore'nin, önümüzdeki 10 yılda ortalama %2,5 büyümeye devam etmesi bekleniyor. Türkiye ise, ekonomik büyüme tahminleri, yukarı yönde olarak, neredeyse her gün revize edilen, bölgesindeki tek ülke.  O halde, neden birlikte daha fazla büyümeyelim?" dedi. Olpak, Güney Kore ve Doğu Asya genelinde ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik önerileri dile getirdi; "Ülkelerimiz arasında 2013 yılında yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması'nın, daha işlevsel ve aktif hale getirilmesi gerekmekte. İkili ticaretimizin, ülkemiz lehine dengelenmesi için, gıda, inşaat, tekstil, hazır giyim ve yenilenebilir enerji gibi, rekabetin yüksek olduğu sektörlerde daha yoğun çalışmalı ve ürün bazında çeşitliliğin artması için gayret sarfetmeliyiz."

DEİK/Türkiye-Kore İş Konseyi Başkanı Tamer Saka, sadece yatırım veya ticaret ile sınırlı kalmayarak daha derin bir ortaklığa odaklanmak gerektiğine dikkat çekti. Türkiye'deki Kore menşeili yatırımları fayda prensibi ile artırmak gerektiğini belirten Saka, "Kan kardeşliğini daha güçlü bir ekonomik ortaklığa dönüştürmek diyoruz… Tarih her ne kadar geçmişte kaldıysa da, bugünümüzü de etkiler, bugünümüzü de tanımlar. Bizi biz yapan, bugünümüzü şekillendiren ve geleceğe doğru atacağımız adımları da belirleyen hep tarihimizdir. Türkiye ile Kore arasında madem bu kadar güçlü, ‘kan kardeşliği' olarak nitelendirdiğimiz bir geçmişimiz var, bunun üzerine bugün ve yarın daha fazlasını inşa edebiliriz, bu ilişkiyi çok daha ileri seviyelere taşıyabiliriz" dedi.

Güney Kore Cumhuriyeti İstanbul BaşkonsolosuYoungcheol Cha, iki ülke arasındaki ekonomik ortaklığın geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. İkili ticaretin artırılması ile ekonomik ilişkilerin düzelebileceğini, raporda belirtilen ihracat potansiyeli olan ürünlerin ticarete konu edilmesi gerektiğini söyledi. Başkonsolos ayrıca inşaat sektöründe üçüncü ülkelerde işbirliğinin mümkün olduğunu vurguladı. 

İki ülke arasında 2012 yılında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması sonrasında 2016 yılında Türkiye'deki G.Kore menşeili doğrudan yatırımlar 566 milyon ABD Dolarına, iki ülke arasındaki ticaret hacmi ise 6,9 milyar ABD Dolarına ulaşmış bulunuyor. 

İlgili Dökümanlar

İlgili Resimler

TÜRK VE İTALYAN İŞ ÇEVRELERİ ROMA’DA BULUŞTU

TÜRK VE İTALYAN İŞ ÇEVRELERİ ROMA'DA BULUŞTU

DEİK/Türkiye-İtalya İş Konseyi ve Confindustria işbirliğiyle düzenlenen Türkiye-İtalya Yuvarlak Masa Toplantısı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanı Carlo Calenda, T.C. Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli, DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK/Türkiye-İtalya İş Konseyi Başkanı Burak Vardan ve Confindustria Başkan Yardımcısı Alberto Baban'ın katılımları ile 2 Kasım 2017 tarihinde İtalya'nın Roma şehrinde gerçekleştirildi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin Roma'ya resmi ziyareti kapsamında gerçekleştirilen toplantıda, iki ülkenin önde gelen altyapı, sağlık, enerji ve finans sektörü temsilcileri bir araya geldi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,2017 yılının iki ülke iş dünyaları açısından başarılı geçtiğini ve ikili ticaret hacminde yüzde 10 artış olduğunu söyledi. Türkiye ile İtalya arasında 20 milyar ABD Dolarlık ticaret hacmine ulaşılacağını vurgulayan Zeybekci, Türkiye'nin genel ihracatının yüzde 70-80 kadarının  KOBİ'ler ile gerçekleştirildiğine değindi ve Türkiye ile İtalya'nın sektörel anlamda işbirliklerinin artırması gerektiğini söyledi. Bakan Zeybekci bu kapsamda DEİK ve Confindustria aracılığıyla toplantıların sıklaştırılması gerektiğini söyledi.

Dünyanın önde gelen finans kuruluşlarının Türkiye'nin büyüme rakamını 2017 yılında 3 defa revize ettiğini hatırlatan Zeybekci, "Şu anda %5,1 büyüdük. Sene sonunda %6-6,5 büyüme ile OECD'de lider olmayı planlıyoruz. Coğrafyamıza rağmen tüm şartları zorlayan bir ekonomik performans sergiliyoruz. Önümüzdeki 10 yılda tüm sağlık sistemimizi yenileyeceğiz" dedi. Türk ve İtalyan şirketlerin bir araya gelerek üçüncü ülkelerdeki fırsatları da değerlendirebileceğini vurgulayan Zeybekci, şirket bazlı teşvik sistemine de dikkat çekti. Türkiye'nin Avrupa ile 170 milyar ABD Dolarlık ticaret hacminin bulunduğunu ifade eden Zeybekci, Türkiye'nin ihracatının %49'unu ve ithalatının  %41'ini Avrupa ile gerçekleştirdiğini, Türkiye'nin tek başına Avrupa'nın 4'üncü büyük ticaret ortağı olduğunu belirtti. Gümrük Birliği'nin kapsamının çok dar olduğunu hatırlatan Bakan Zeybekci, kapsamın güncellenmesi ile tarım, gıda, hizmetler, kamu alımları ve elektronik ticareti de kapsayacağını söyledi. Zeybekci, yapılan bir araştırmaya göre Türkiye'nin tek başına Avrupa'nın ticaret hacmini arttırdığını belirterek, "İtalya ile ekonomik ilişkilerimiz bu güncelleme olmadan bir üst seviyeye geçmiş olmalı. Hükümetler olarak bizim yapabileceklerimiz  sınırlı; ancak iş dünyasının durumu çok farklı. 2018'de JETCO kapsamında tekrar bir araya gelmeyi hedefliyoruz" dedi.

İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanı Carlo Calenda, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konusunda Türkiye'ye destek olacaklarını belirterek, "Türkiye'nin AB'ye girişi konusunda desteğimi hiçbir zaman esirgemedim. Türkiye ile bu anlaşmanın güncellenmesi çok önemli; Türkiye Gümrük Birliği'nin dışında bırakılamaz" dedi. İki ülke ilişkilerinin her zaman olumlu, sağlam ve güçlü olduğunu vurgulayan Calenda, "Biz İtalyan firmaları olarak, Türkiye'deki ihalelere katılabiliyoruz. Türk firmalar neden buradaki ihalelere rahatlıkla katılamasınlar? Türkiye bizim çok önemli bir ortak.  Bu bizim kendimiz için yapmamız gereken bir çalışma" dedi. DEİK ve Confindustria arasında bir iş kurulunun kurulmasından yana olduğunu belirten Calenda, fuarlar kapsamında eş zamanlı toplantıların yapılması, ikili iş görüşmeleri ortamının oluşturulması ve iki ülke EximBankların bu konuda çalışma yapması gerektiğini söyledi. Üçüncü ülkelerde ihaleler alınması için büyük imkânlar olduğunu ifade eden Calenda sözlerine şöyle devam etti: "Üçüncü ülkelerde ilk defa çalışacak firmalara nasıl yardımcı olabiliriz?

Üçüncü ülkeler konusunda önemli bir takvim bekliyor bizleri. İki-üç proje belirleyelim.  Afrika'ya gidip bu projeler nasıl alınabilir bakalım. Türkiye sadece iş imkanları açısından değil, uluslararasılaştırma açısından da bizim için önemli bir ortak. İnanıyorum ki bu çalışma bir gruba verilmeli ve JETCO için destek çalışması yapmalı. Gelecek sene başında İtalya'da bu çalışmayı yapmak isterim. Gerekirse maddi yardımda bulunmaya açığız. İlişkilerimiz o kadar gelişmiş durumda ki yeni projeler yaratmaya ve yeni fikirlere öncelik vermeye hazırız."

DEİK Başkanı Nail Olpak,iki ülke arasında ortak mirasın çeşitliliğine vurgu yaptı ve İtalya'nın 35 binin üzerinde Türk vatandaşına ev sahipliği yaptığını hatırlattı.  Ekonomik ve ticari ilişkilerin uyum ve senkronizasyon içinde olduğunu belirten Olpak, ikili ticaretin düşüş eğiliminde olduğunu ve hızla artırılması gerektiğini ifade etti. Olpak, İtalya'nın 2017 ve 2018 yılları için Türkiye'yi ‘Hedef Ülke' olarak belirlemiş olmasının önemine değindi ve  "Bu kadar ortak yönü olan iki ülkenin iş dünyası temsilcileri olarak bizlerin ikili ticaretimizi hızla artırması gerekiyor. Bu kapsamda, İtalya'nın 2017 ve 2018 yılları için Türkiye'yi ‘Hedef Ülke' olarak belirlemiş olmasını önemsiyoruz" dedi. DEİK Başkanı Olpak, işbirliğinin iki ülke ve Avrupa bazında sınırlı kalmaması gerektiğinin altını çizdi. Olpak, "Ortak tarihi geçmişei paylaşan iki ülkenin iş dünyası temsilcileri olarak bizlerin üçüncü ülkelerde ortak iş yapması gerekiyor. Biliyorsunuz artık Türkiye yatırımlar için önemli bir geçiş ülkesi. Pek çok ülke, Afrika'daki, Ortadoğu'daki, Orta Asya'daki yatırımlarını, operasyonlarını Türkiye üzerinden yönetiyor-yönlendiriyor ve Türkiye ile ortaklık kuruyor. Çünkü bizler Türk iş dünyası olarak bu coğrafyalarda önemli bir bilgi ve deneyime sahibiz. ‘Kiminle ve nasıl iş yapılır? Hangi yatırım ve sektör kârlıdır?' sorularının cevaplarını iyi biliyoruz. Bu bölgelerdeki sanayi mallarını biz tedarik ediyor; bu malları Türk tırları ile bizler taşıyoruz. Ben eminim ki Türk ve İtalyan iş insanları, ortak projeler ile mevcut işlerin çok daha büyüklerini yapabilirler" dedi. Türk iş çevrelerinin Gümrük Birliği'nin revizyonuna ilişkin müzakerelerin başlamasını beklediğini hatırlatan Olpak, "Taşıma kotaları, sürücü vizeleri, Türk vatandaşlarına yönelik haksız vize uygulamaları gibi, kronikleşmiş sorunlara da bir an önce kalıcı çözüm bulunmasını talep ediyoruz" dedi.

DEİK/Türkiye-İtalya İş Konseyi Başkanı Burak Vardan, Türkiye ve İtalya için üçüncü ülkelerde işbirliği fırsatlarının olduğunu söyledi. Vardan, EximBank-Sace Coninsuring Anlaşması'nın önemine vurgu yaptı. Sektörel bazda KOBİ'ler arasında işbirliği kurulmasının önemine değinen Vardan, İş Konseyi'nin ICE işbirliği ile Kasım ayı sonunda medical cihazlara yönelik hastane ve altyapı sektörlerinde KOBİ'ler arası iş ortaklıklarının geliştirilmesi hedefi ile Bologna'ya ziyaret düzenleneceğini söyledi. Vardan, 2018 yılının Ocak ayında ise yenilenebilir enerji sektörü için heyet ziyaretinin düzenlemesinin planlandığını belirtti.

Türkiye-İtalya Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı-2016)

Türkiye'nin İtalya'ya ihracatı: 7,5 milyar ABD Doları

İhraç edilen başlıca ürünler:Otomobil, motorlu taşıtlar, kabuklu meyveler, kara taşıtları için aksam ve parçaları, demir-çelik.

Türkiye'nin İtalya'dan ithalatı: 10,2 milyar ABD Doları

İthal edilen başlıca ürünler:Kara taşıtları için aksam ve parçaları, petrol yağları, dizel, yarı dizel motorlar, motorlu taşıtlar.

Ticaret hacmi: 17,8 milyar ABD Doları

Ticaret dengesi: İtalya lehine 2,6 milyar ABD Doları

İlgili Dökümanlar

İlgili Resimler

POLONYA İLE TİCARET HACMİNDE YENİ HEDEF: 10 MİLYAR ABD DOLARI

POLONYA İLE TİCARET HACMİNDE YENİ HEDEF: 10 MİLYAR ABD DOLARI

Polonya-Türkiye İş Forumu, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Polonya Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Witold Słowik, DEİK Başkanı Nail Olpak ve DEİK/Türkiye-Polanya İş Konseyi Başkanı Kemal Güleryüz'ün katılımları ile 17 Ekim 2017 tarihinde Polonya'nın başkenti Varşova'da gerçekleştirildi.

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 17 Ekim 2017 tarihinde Polonya'yı kapsayan resmi ziyaretleri çerçevesinde düzenlenen İş Forumuna, yaklaşık 450 Türk ve Polonyalı iş dünyası temsilcisi katıldı.

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanaçış konuşmasında, Türkiye ile Polonya arasındaki ilişkilerin 2009 yılında stratejik ortaklık seviyesine çıkarıldığını söyledi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ticaret hacminin 2017 yılının ilk 8 ayında 4 Milyar ABD Dolarına ulaştığını hatırlattı ve 5 yıllık hedefin 10 milyar ABD Doları olduğunu açıkladı. Savunma sanayi, bankacılık, tekstil, mobilya, tarım, hayvancılık, altyapı ve lojistik gibi alanlara öncelik verilmesi gerektiğini belirten Cumhurhurbaşkanı Erdoğan, "Karşılıklı yatırımları arttırmalıyız. Öncelikle gerçek potansiyelini yansıtmayan alanlara yönelmeliyiz. Siz iş dünyası temsilcilerinin  işlerini kolaylaştırmak için elimizden geleni yapacağız. Üçüncü pazarlara erişim için firmaların stratejik ortaklık kurmalarını desteklemeliyiz" dedi.

Jeopolitik konumu ve AB üyeliği sayesinde  Polonya'nın önemli fırsatlar sunduğunu belirten Erdoğan, Polonya'nın cazibesinin giderek arttığını vurguladı, "Daha fazla yatırım yapmalıyız, Polonya makamlarının da gerekli desteği göstereceklerine inanıyorum. Biz de Polonyalılar için elimizden geleni yapacağız. Türk Hava Yolları ve Polonya Hava Yolları'nın karşılıklı seferleri arttırmalarının, ilişkilerimizin gelişmesine de büyük katkısı olacaktır. Siyasi, kültürel ve ekonomik alanda çok daha kapsamlı projelerin gerçekleştirilmesini ümit ediyorum."

Polonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Türk iş dünyası temsilcilerinin Polonya'da yakından tanındığını belirterek, ikili ilişkilerin 600'üncü yılının kutlandığını hatırlattı. Türkiye'nin, Polonya'nın Orta Doğu'daki en önemli ortaklarından biri olduğunu belirten Duda, iki ülke arasında birbirini tamamlayıcı nitelikte bir ticaret altyapısı varolduğunu söyledi. Polonyalı firmaların Türkiye pazarında makine, ulaştırma, demir yolu, enerji sistemleri, mekanik ve ekipmanları alanlarında çözüm ortağı olabileceğini belirten Duda, Polonya'nın yüksek ekonomik büyüme performansına da dikkat çekti. Kafkasya ve Orta Asya gibi üçüncü pazarlarda ortak çalışmaların takip edilmesi gerektiğini belirten Duda, sözlerine şöyle devam etti: "Eski enerji santrallerinin yenilenmesine ilgi gösteriyoruz. Türkiye'nin Polonya'da bu alanda ortaklıklar bulacağına inanıyorum. Kömür, gaz ve güneş enerjilerinde karşılıklı yatırımlar çok kısıtlı.  Polonyalı firmalar bu alanlarda Türkiye'de faaliyet gösteriyorlar. Türk firmalarının da Polonya'da araştırma yaptığını görüyoruz. İlişkilerimizi daha da güçlendireceğimizi bilerek burdayız."

T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ile Polonya'nın birbirini tamamlayıcı özellikleri olduğunu, Avrupa'nın en hızlı büyüyen iki ekonomisi olduğunu söyledi. Polonya'nın ekonomik büyüme oranının yüzde 3'ün üzerinde olduğunu vurgulayan Zeybekci, inşaat, enerji, tarım-gıda, ulaştırma sektörlerinde işbirliği imkanlarının yüksek olduğunu ifade etti. Zeybekci, "Türkiye-Polonya İş ve Yatırım Zirvesi'ni yakın zamanda Varşova'da düzenleyelim. Hem karşılıklı hem de üçüncü ülkelerde kullanılmak üzere, EximBank'ları bir araya getirerek ortak fon oluşturmayı hedefliyoruz" dedi.

Polonya Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Witold Słowik, Polonya'ya yatırım çekmeyi planladıklarını hatırlattı ve Polonya'daki metro inşaatının bir Türk müteahhitlik firması tarafından üstlenildiğini vurguladı. Słowik,  gıda sektörünün büyüme fırsatı olan sektörler arasında olduğunu belirtti. Üçüncü pazarlarda işbirliğinin önemine değinen Słowik, "Orta Asya'da inşaat, enerji ve elektrik santralleri alanlarında deneyimlerimizi birleştirebiliriz" dedi.

DEİK Başkanı Nail Olpak ise, Türkiye ile Polonya arasında 600 yıllık dostluğa atıfta bulundu. Türkiye ile Polonya arasında 2016 yılı itibariyle6 milyar ABD Dolarına ulaşan ticaret hacmine sahip olmaktan duyulan memnuniyeti ifade eden Olpak, iki ülke arasındaki ticaret hacminde daha büyük hedeflere ulaşılması gerektiğini söyledi.  DEİK Başkanı Olpak, "Bugün Almanya ile Fransa'nın; ABD ile Kanada'nın birbirine benzer sanayi ve ekonomileri ve aralarındaki büyük ticaret hacimlerini düşünürsek,Türkiye ile Polonya arasında da ekonomik ve ticari ilişkilerin küresel bir marka haline getirebileceğimize inanıyorum" dedi.

Türkiye ve Polonya'nın finans, otomotiv, beyaz eşya, enerji, tarım ve müteahhitlik sektörlerinde birlikte çalışabileceğini belirten Olpak, üçüncü ülkelerdeki işbirliğinde Türkiye'nin hem deneyim, hem de coğrafya olarak Polonyalı iş dünyası temsilcilerine büyük fırsatlar sunmaya hazır olduğunu söyledi. Olpak sözlerine şöyle devam etti: "Viségrad Grubu'nda Polonya'nın oynadığı rol bizler için çok ama çok kıymetli. Ve bu bağlamda V4 ülkeleri ve Türkiye arasında iş dünyalarını bir araya getiren bir İş Forumu'nun yapılmasını öneriyorum."

Türkiye-Polonya Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı-2016)

Toplam dış ticaret hacmi: 5.8 milyar ABD Doları

Türkiye'den Polonya'ya yapılan ihracat:  2.6 milyar ABD Doları

Başlıca ihracat kalemleri:Motorlu taşıtlar, karayolu taşıtları için aksam ve parçaları, tekstil, meyve.

Türkiye'nin Polonya'dan  yaptığı  ithalat:3.2 milyar ABD Doları

Başlıca ithalat kalemleri: Binek otomobilleri, içten yanmalı pistonlu motorlar, karayolu taşıtları için aksam ve parçaları.

Dış ticaret dengesi: Polonya lehine 592  milyon ABD Doları

İlgili Dökümanlar

İlgili Resimler

KANADA’DAN GELEN GENİŞ İŞ HEYETİ YENİ İŞBİRLİKLERİNİ ARAŞTIRIYOR

KANADA'DAN GELEN GENİŞ İŞ HEYETİ YENİ İŞBİRLİKLERİNİ ARAŞTIRIYOR

DEİK ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye-Kanada İş Konseyi 14'üncü Ortak Yıllık Konferansı, 100 kadar Kanadalı ve Türk iş insanının katılımı ile 10 Ekim 2017 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Madencilik, enerji, ileri teknolojiler ve inşaat sektörlerinde potansiyel işbirliklerinin ele alındığı konferans kapsamında ekonomik ilişkilerin gelişime açık yönleri ele alındı. Konferansa 25 Kanadalı üst düzey özel sektör temsilcisi katıldı. Konferans, DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK/Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanı Osman Okyay, Kanada Ankara Büyükelçisi Chris Cooter, Kanada İstanbul Başkonsolosu Ulric Shannon, Toronto Belediye Başkan Yardımcısı Denzil Minnan-Wong, Kanada-Türkiye İş Konseyi Direktörü Mike Ward'ın katılımları ile gerçekleştirildi.

Kanada Tabii Kaynaklar Bakanı James Gordon Carr, video mesaj ile katıldığı konferansta, iki ülke ekonomik ilişkilerinin yaklaşık üçte birinin tabi kaynaklara ilişkin faaliyetlerden kaynaklandığını açıkladı. Bakan Carr, Kanadalı yatırımcıların Türkiye piyasasında elektrik, doğalgaz, altyapı projeleri, güneş enerjisi, biyokütle, rüzgar ve hidroenerji alanlarında araştırmalar yapmakta olduklarını belirtti. Bakan Carr, "Güçlü bir işbirliğinin gerçekleştirilmesi için hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum" dedi.

DEİK Başkanı Nail Olpak, Kanada'nın kuruluşunun 150'nci yılının, ikili iş konseylerinin de 15'inci yılının kutlandığını hatırlattı. Kanada iş çevreleri ile sürdürülebilirlik çerçevesinde ilişkilerde gelinen noktaya dikkat çeken Olpak, "Çok yakın zamanda Kanada ve AB arasında Uzun Süreli Ekonomik ve Ticari İşbirliği Anlaşması imzalandı. Bu anlaşma sayesinde gümrük vergileri  yüzde 98 oranında kaldırılmakta ve ticaret hacminde 11 milyar Avroluk bir artış beklenmekte. Bildiğiniz üzere Türkiye ve AB 1996 yılında hayata geçirilen Gümrük Birliği ile birbirine ticari anlamda entegre olmuş ve Avrupa Birliği Türkiye'nin bir numaralı ticari ortağı haline gelmiştir. Türkiye'nin bahsi geçen anlaşmaya veya TTIP anlaşmasına parallel görüşme yapmasına izin verilmemekte. Bu nedenle Türkiye bu ‘büyük anlaşmalardan' zarar görmekte. Dünya ticaretinin kurallarının hızla değiştiği günümüzde DEİK olarak bizler, Türkiye ve Kanada arasındaki güçlü potansiyele istinaden doğrudan yatırım ilişkileri üzerinden ilerlemeli ve  iki tarafın ilişkilerini güçlendirmeliyiz. Bu anlamda Kanadalı dostlarımızdan süreci hızlandırmalarını bekliyoruz. Bizim gibi iş insanları ufak bir fırsat yakalayıp uygulamaktan başka birşey yapmıyoruz. Kanadalı ana aktörler iş insanları burada aramızda, bundan yararlanmalıyız"dedi.

DEİK/Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanı Osman Okyay, Türkiye ekonomisinde hedeflerin gerçekleştirilmesi adına uygulanan teşvik programlarına ve Orta Vadeli Program'a atıfta bulundu. Okyay, Türkiye ekonomisinin 2003-2016 yılları arasında ortalama yüzde 5,6 büyüdüğüne dikkat çekti ve önümüzdeki 5 yıllık süreçte yüzde 5,3 ekonomik büyüme beklentisini açıkladı. İş Konseyi Başkanı Okyay, inovasyon ve teknoloji yatırımlarının hızla sürdürülmesi halinde Kanada ile havacılık, inşaat, madencilik, elektrikli araçlar, bilgi teknolojileri gibi alanlarda ileri düzeyde işbirliği gerçekleştirilebileceğini vurguladı. Türkiye'de hali hazırda uygulanan genel yatırım teşvikleri, bölgesel teşvikler ve stratejik yatırımlara yönelik teşvikler sayesinde 100 milyar ABD Dolarının üzerinde gerçekleşen yabancı yatırımın bu sayede daha da artacağını öngördü. Okyay, Kanada ile yapılması planlanan işbirliklerinde savunma sanayinin, 60 milyar ABD Dolarlık bir iş hacmi ile büyümenin fırsat teşkil ettiği alanlardan biri olduğunu belirtti.  Okyay, "Kanada en önemli ticaret ve yatırım ortaklarımızdan biri olmasına rağmen maalesef iki ülke arasındaki potansiyeli gerçekleştiremedik. 1999'dan bu yana karşılıklı ticaret 4 katına çıkmakla birlikte, iki ülke arasındaki sinerjiden faydalanmalı ve ilişkilerimizi geliştirmeliyiz. Türkiye yakın dönemde sunduğu avantajlar ve yüksek ekonomik büyümesi ile Kanadalı şirketlerin dikkatini çekmeye başladı" dedi.  

Kanada Ankara Büyükelçisi Chris Cooter,son yıllarda Türkiye'de gündemde olan olağanüstü hal, darbe girişimi, terör gibi kavramların yatırımcılar açısından belirleyici olduğuna dikkat çekti. Eğitim alanında Türk öğrencilerin Kanada'yı tercih etme oranının çok yüksek olduğunu hatırlatan Cooter, Türkiye'nin Kanada açısından önemli bir potansiyeli temsil ettiğini belirtti. Kanada'nın Türkiye'de önemli bir tarım misyonu olduğuna vurgu yapan Cooter, Moody's ve Fitch gibi kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'ye ilişkin notlarını tekrar yükseltmeye başladıklarını da hatırlattı. Türkiye açısından belirsizlik ortamının iyileştirilmesi gerektiğini belirten Cooter, "Türkiye'nin ticari ekspertizini yanımıza alarak Orta Asya'ya yönelebiliriz. Ha keza Türkiye Güney Amerika için bizimle işbirliği yapabilir. Gemi inşaası, sağlık, tarım, enerji gibi pek çok alanda büyük işbirlikleri yapabiliriz. Uzun vadede aşamayacağımız bir engel yok. İki ülke iş imkanlarının daha büyük çalışmalarla sürdürülmesi gerekir" dedi.

Kanada İstanbul Başkonsolosu Ulric Shannon, Kanada tarafından Türkiye'ye karşı dayanışma mesajlarının her zaman dile getirilmekte olduğunu, Kanada tarafından bakıldığında 2,5 milyar ABD Dolarlık yıllık ticaret hacminin, iki ülke potansiyeli dikkate alındığında gerçekten çok düşük olduğunu söyledi. Avrupa'da, ABD'de ve Türkiye'nin ikili ilişkilerinde yaşanan gelişmeler düşünüldüğünde bu durumun Kanadalılar için bir fırsat olduğunu vurgulayan Shannon,  "Bazı sektörlere odaklandık. Tarım, altyapı, madencilik, sağlık, bilişim gibi alanlara odaklandık ki maksimum fayda sağlayalım. 3 hafta önce hayvancılık ve hayvan genetiği ile ilgili bir heyet Kanada'dan Ankaraya geldi. Ayrıca 18 Kanada üniversitesinin katıldığı bir de tanıtım etkinliği gerçekleştrildi" dedi. DEİK ile işbirliğinin öncelikleri arasında ilk sırada olduğunu ifade eden Shannon, Türkiye'nin tanıtımının yapılmasının diyalog ile olacağını ve artırılması gerektiğini vurguladı.

Kanada-Türkiye İş Konseyi Direktörü Mike Ward, uzun zaman sonra Türkiye'ye gelen  en geniş kapsamlı Kanada heyetinin madencilik, gıda, inşaat, enerji, ileri teknolojiler alanlarında işbirliklerini araştırmaya yönelik olarak organizasyon kapsamında katılım gösterdiğine dikkat çekti. DEİK tarafından 2016 yılında yüksek profilli bir iş heyeti ile Kanada'ya gerçekleştirdiği ziyaretin etkisinin büyük olduğunu hatırlatan Ward,  "Kanadalılara çağrıda bulunmalıyız. Türkiye'nin potansiyelini ilaç, demiryolu, enerji, ileri teknolojiler, inşaat gibi hemen her sektörde görmeliler. Hem Kanada Hükümetinden hem de Türk Hükümetinden karşılıklı üst düzey ziyaretlerin kısa zaman içerisinde gerçekleştirilmesi, ticaret hacmini ciddi oranda artıracaktır" dedi.

Türkiye- Kanada Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı-2016)

Toplam dış ticaret hacmi:  1,7 milyar ABD Doları

Türkiye'den  Kanada'a yapılan ihracat:  730 milyon ABD Doları

Başlıca ihracat kalemleri: Kabuklu meyveler, yolcu, gezinti gemileri, feribotlar, yük gemileri, cilalı veya sırlı seramikten döşeme veya kaplama karoları ve kaldırım taşları, demir veya çelikten inşaat ve inşaat aksamı, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar.

Türkiye'nin  Kanada'dan  yaptığı  ithalat: 1 milyar ABD Doları

Başlıca ithalat kalemleri:Kuru baklagiller, taşkömürü, dökme demir, buğday ve mahlut, altın, demir cevherleri ve konsantreleri.

Dış ticaret dengesi: Kanada lehine  333 milyon ABD Doları

 

İlgili Dökümanlar

İlgili Resimler

DEİK BAŞKANI NAİL OLPAK: “ABD İLE GENİŞ BİR PERSPEKTİFTE DİYALOG SÜRDÜRÜLDÜKÇE ENDİŞELERİN BOYUTU AZALACAKTIR”

DEİK BAŞKANI NAIL OLPAK: "ABD ILE GENIŞ BIR PERSPEKTIFTE DIYALOG SÜRDÜRÜLDÜKÇE ENDIŞELERIN BOYUTU AZALACAKTIR"

"ABD'nin Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan, Türkiye'den yapılan vize başvurularının süresiz olarak durdurulduğu yönündeki açıklama siyasi bir hamle olarak algılanmalıdır. Bu hamlenin ekonomik boyuta taşınmaması için ekonomik aktörler yoğun çaba göstermelidir. Bu noktada Türk iş dünyası olarak, ekonomik bir kırılganlık beklentisi oluşturmadan, Hükümetimizin izlemekte olduğu siyasi ve ekonomik politikalara güvenmemiz ve çıpa olarak alınan ekonomik kararlara uygun bir tavır izlememiz gerekmektedir. Türkiye'nin her türlü gelişmeyi diplomatik diyalog ile çözümleyeceğine inancımız tamdır. Milli önceliklerimizi değerlendiren kararlarda biz de Türk iş dünyası olarak Hükümetimizin yanındayız. ABD ile geniş bir perspektifte diyalog sürdürüldükçe endişelerin boyutu azalacaktır."

DEİK’TE BAYRAK DEĞİŞİMİ

DEİK'TE BAYRAK DEĞİŞİMİ

Ekonomi Bakanlığı tarafından 23 Eylül 2017 Cumartesi günü yapılan açıklama ile, DEİK'in 2014 yılındaki dönüşüm sürecinde görev alan ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 3 yıldır yürüten Ömer Cihad Vardan'ın yerine, DEİK'in 3 yıl Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve İcra Kurulu üyeliğini üstlenen Nail Olpak'ın getirilmesine karar verildi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci konuyla ilgili değerlendirmesinde, Türkiye'nin dış ekonomik ilişkilerini özel sektör-kamu iş birliği ve tüm paydaşların katkılarıyla eş güdümlü yönetmek üzere tasarlanan DEİK'te 2014 yılından bu yana yeniden yapılanma sürecine yönelik faaliyetlerin devam ettirildiğini vurguladı. Zeybekci, DEİK Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 3 yıl sürdüren Vardan'a şahsı ve Bakanlığı adına teşekkür ederek, bundan sonra üstleneceği görevlerde başarı diledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın destekleri ile güçlenen DEİK'in tüm Kurucu Kuruluşlar için önemli bir platform olduğunu belirten Zeybekci, birçok sivil toplum örgütü ve kuruluşta önemli görevleri son derece başarılı bir şekilde yerine getiren Nail Olpak'ınDEİK'te de önemli hizmetler yapacağına inandığını kaydetti. 

Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen Olpak, yeni görevlendirme için teşekkürlerini iletti ve DEİK'te aldığı görevin önemine vuru yaptı. Olpak, "Öncelikle, bu göreve beni layık gören Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci'ye ve bu kararı destekleyen Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerimi arz ederim. Yönetim Kurulumuz ve İş Konseylerimizle birlikte, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, amacımız; Ekonomi Bakanlığımızın koordinasyonunda ve ülkemizin hedefleri doğrultusunda, milletimizin refah ve mutluluğunun artması, ülkemizin uluslararası alanda daha da etkin olması ile evlatlarımızın geleceğinin daha yaşanabilir ve daha adil bir dünyada devam etmesi için var gücümüzle çalışmak olacaktır" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 27 Eylül 2017 Çarşamba günü gerçekleştirilen DEİK Yönetim Kurulu toplantısına katılarak yeni dönemde DEİK'in yürüteceği stratejik çalışmalara ilişkin Yönetim Kurulu'nu bilgilendirdi. 

RUANDA KABİNE İŞLERİ BAKANININ DEİK ZİYARETİ

RUANDA KABİNE İŞLERİ BAKANININ DEİK ZİYARETİ

Ruanda Kabine İşleri Bakanı ve Ruanda Kalkınma Heyeti İcra Kurulu Başkanı Clare Akamanzi ile Yuvarlak Masa Toplantısı, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak ev sahipliğinde 25 Eylül 2017 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Ruanda Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza'nın da katıldığı toplantıya, Ayakkabı Sanayicileri Derneği'nin yanısıra ayakkabı, mobilya ve inşaat gibi pek çok sektörde faaliyet gösteren firmaların üst düzey temsilcileri katıldı.

Ruanda Kabine İşleri Bakanı ve Ruanda Kalkınma Heyeti İcra Kurulu Başkanı Clare Akamanzi, dinamik ekonomisi ile Türkiye'nin ekonomik ve ticari işbirliği noktasında Ruanda için önemli bir ülke olduğunu vurguladı. Ruanda'nın olası işbirlikleri ve Gümrük Birliği ile sadece Ruanda'ya değil, Doğu Afrika'ya da açılan bir kapı olabileceğini vurgulayan Akamanzi,  mobilya ve özellikle ayakkabıcılık sektörleri başta olmak üzere, Türkiye ile Ruanda arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve yatırımların artırılması temennisinde olduğunu söyledi. Toplantının açış konuşmalarının ardından, katılım gösteren firmalar kendilerini tanıttılar ve görüşmeler gerçekleştirildi.