• Başkan'dan

3 yılı Başkan Yardımcısı olmak üzere 5 yıl Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptığım DEİK’te, 22 Eylül 2017 tarihi itibarıyla Başkanlık görevini Ömer Cihad Vardan Başkan’dan devralmış bulunuyorum.

Öncelikle, bu göreve beni layık gören Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’ye ve bu kararı destekleyen Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerimi arz ederim.

Merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın kurdurduğu, ülkemizin dış ekonomik ilişkilerinde çok önemli bir misyon üstlenen DEİK’te, geçmişten bugüne kadar görev yapan tüm Başkanlara, Yönetim Kurulu Üyelerine, İş Konseyi Başkan ve Üyelerine, Profesyonel Kadromuza, DEİK’e gerekli desteği sağlayan Bakanlarımıza, Başbakanlarımıza, Cumhurbaşkanlarımıza teşekkür ediyor, vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum.

Bir teşekkürüm de, görevi devraldığım ve 3 yıl boyunca Başkanlık görevini başarıyla yürüten Ömer Cihad Vardan Başkanıma. Kendisine, gerek Yönetim Kurulu Üyesi ve Denetleme Kurulu Üyesi, gerekse Başkanlığı süresince yaptığı çalışmalar için şahsım ve DEİK adına teşekkür ediyor, bundan sonraki çalışma hayatında başarılar diliyorum.

Yönetim Kurulumuz ve İş Konseylerimizle birlikte, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, amacımız; Ekonomi Bakanlığımızın koordinasyonunda ve ülkemizin hedefleri doğrultusunda, milletimizin refah ve mutluluğunun artması, ülkemizin uluslararası alanda daha da etkin olması ile evlatlarımızın geleceğinin daha yaşanabilir ve daha adil bir dünyada devam etmesi için var gücümüzle çalışmak olacaktır.

Yeni görevim sebebiyle muhtelif şekillerde samimi tebrik ve dualarını ileten tüm dostlarıma, büyüklerime içtenlikle teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Nail OLPAK

1961 yılında Burdur İbecik’te doğan Nail Olpak, 1977 yılında Aydın Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesini bitiren Olpak, yüksek lisansını Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Enerji alanında tamamladı.

İş hayatına Umar Makina A.Ş.’de başlayan Olpak, Özgün A.Ş. Fabrika Müdür Yardımcılığından sonra, Cankurtaran Holding A.Ş. şirketlerinden Esem Elektrik Sayaçları A.Ş.’de Proje Müdürü olarak başlayıp, Holdingin muhtelif kademelerinde üst düzey yöneticilik yaptı, 2000 yılının sonuna kadar Cankurtaran Holding Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

Daha sonra kendi isteğiyle görevinden ayrılan Olpak, NORA Elektrik Malzemeleri A.Ş ve PAK YATIRIM A.Ş.’yi kurdu. Nail Olpak halen, her iki şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığını ve bu şirketlerin ortağı olduğu şirketlerin Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir.

Nail Olpak, MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) 5. dönem Genel Başkanı ve MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Başkanı, IBF (Uluslararası İş Forumu) Başkan Vekili, B20 Türkiye Yürütme Kurulu Üyesi, İTO (İstanbul Ticaret Odası) Meclis Üyesi, İDTM (İstanbul Dünya Ticaret Merkezi) Yönetim Kurulu Üyesi, Huzur Hastanesi Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, ENVERDER (Enerji Verimliliği Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi, MMG (Mimarlar Mühendisler Grubu) Yönetim Kurulu Üyesi ve (YİH) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır.

Nail Olpak, halen aşağıdaki görevlerini sürdürmektedir;

-DEİK, Dış Ekonomik İşler Kurulu, Yönetim Kurulu Başkanı

-DEİK, Dış Ekonomik İşler Kurulu, İcra Kurulu Başkanı

-DTİK, Dünya Türk İş Konseyi Başkanı

-İSTKA, İstanbul Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi

-YOİKK, Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu Üyesi

-Bilişim Vadisi (Muallimköy Teknoloji Bölgesi) Yönetim Kurulu Üyesi

-Türk Japon Üniversitesi Kurucu Heyeti Üyesi

-MÜSİAD, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Yüksek İstişare Heyeti Üyesi

-UTESAV, Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı Kurucular Kurulu Üyesi

-BTM, İstanbul Ticaret Odası Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi

-Kandilli Kulübü Kurucu Mütevelli Heyeti Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili

-Huzur Hastanesi Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi

-İGETEV, İnsan Gelişimi ve Toplumsal Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi

-İlim Yayma Vakfı, Kurucular Kurulu Üyesi

-Mimar Sinan Mühendisler Birliği Üyesi, ÇEKÜD Üyesi, Makina Mühendisleri Odası Üyesi

-İTÜ Makina Fakültesi Danışma Kurulu Üyesi

-Aydın Lisesi Mezunlar Derneği, ALMED Üyesi

Nail Olpak’a, Ahi Evran Üniversitesi ve Mehmet Akif Ersoy Üniversiteleri tarafından, Uluslararası İlişkiler dalında Fahri Doktora unvanı verilmiştir.

Evli ve birisi Mimar, diğeri Mekatronik Mühendisi iki erkek çocuk babası olan Nail Olpak, çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

 

DEİK’TE BAYRAK DEĞİŞİMİ

DEİK'TE BAYRAK DEĞİŞİMİ

Ekonomi Bakanlığı tarafından 23 Eylül 2017 Cumartesi günü yapılan açıklama ile, DEİK'in 2014 yılındaki dönüşüm sürecinde görev alan ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 3 yıldır yürüten Ömer Cihad Vardan'ın yerine, DEİK'in 3 yıl Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve İcra Kurulu üyeliğini üstlenen Nail Olpak'ın getirilmesine karar verildi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci konuyla ilgili değerlendirmesinde, Türkiye'nin dış ekonomik ilişkilerini özel sektör-kamu iş birliği ve tüm paydaşların katkılarıyla eş güdümlü yönetmek üzere tasarlanan DEİK'te 2014 yılından bu yana yeniden yapılanma sürecine yönelik faaliyetlerin devam ettirildiğini vurguladı. Zeybekci, DEİK Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 3 yıl sürdüren Vardan'a şahsı ve Bakanlığı adına teşekkür ederek, bundan sonra üstleneceği görevlerde başarı diledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın destekleri ile güçlenen DEİK'in tüm Kurucu Kuruluşlar için önemli bir platform olduğunu belirten Zeybekci, birçok sivil toplum örgütü ve kuruluşta önemli görevleri son derece başarılı bir şekilde yerine getiren Nail Olpak'ınDEİK'te de önemli hizmetler yapacağına inandığını kaydetti. 

Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen Olpak, yeni görevlendirme için teşekkürlerini iletti ve DEİK'te aldığı görevin önemine vuru yaptı. Olpak, "Öncelikle, bu göreve beni layık gören Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci'ye ve bu kararı destekleyen Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerimi arz ederim. Yönetim Kurulumuz ve İş Konseylerimizle birlikte, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, amacımız; Ekonomi Bakanlığımızın koordinasyonunda ve ülkemizin hedefleri doğrultusunda, milletimizin refah ve mutluluğunun artması, ülkemizin uluslararası alanda daha da etkin olması ile evlatlarımızın geleceğinin daha yaşanabilir ve daha adil bir dünyada devam etmesi için var gücümüzle çalışmak olacaktır" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 27 Eylül 2017 Çarşamba günü gerçekleştirilen DEİK Yönetim Kurulu toplantısına katılarak yeni dönemde DEİK'in yürüteceği stratejik çalışmalara ilişkin Yönetim Kurulu'nu bilgilendirdi. 

RUANDA KABİNE İŞLERİ BAKANININ DEİK ZİYARETİ

RUANDA KABİNE İŞLERİ BAKANININ DEİK ZİYARETİ

Ruanda Kabine İşleri Bakanı ve Ruanda Kalkınma Heyeti İcra Kurulu Başkanı Clare Akamanzi ile Yuvarlak Masa Toplantısı, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak ev sahipliğinde 25 Eylül 2017 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Ruanda Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza'nın da katıldığı toplantıya, Ayakkabı Sanayicileri Derneği'nin yanısıra ayakkabı, mobilya ve inşaat gibi pek çok sektörde faaliyet gösteren firmaların üst düzey temsilcileri katıldı.

Ruanda Kabine İşleri Bakanı ve Ruanda Kalkınma Heyeti İcra Kurulu Başkanı Clare Akamanzi, dinamik ekonomisi ile Türkiye'nin ekonomik ve ticari işbirliği noktasında Ruanda için önemli bir ülke olduğunu vurguladı. Ruanda'nın olası işbirlikleri ve Gümrük Birliği ile sadece Ruanda'ya değil, Doğu Afrika'ya da açılan bir kapı olabileceğini vurgulayan Akamanzi,  mobilya ve özellikle ayakkabıcılık sektörleri başta olmak üzere, Türkiye ile Ruanda arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve yatırımların artırılması temennisinde olduğunu söyledi. Toplantının açış konuşmalarının ardından, katılım gösteren firmalar kendilerini tanıttılar ve görüşmeler gerçekleştirildi.