• Mehmet Büyükekşi

1961 yılında Gaziantep'te doğdu. 1984 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesini bitirdi. Marmara Üniversitesi İşletme Kurslarına, 1988 yılında İngiltere'de İşletme ve İngilizce dil kurslarına katıldı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı, Türk Eximbank Yönetim Kurulu Üyesi, Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Üyesi, İstanbul Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Deri ve Deri Mamülleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Yönetim Kurulu Üyesi, Ziylan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve ayrıca DEİK Yönetim Kurulu Başkan Yarımcısı / DEİK İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Daha önce Türkiye Deri Vakfı (TÜRDEV) Yönetim Kurulu Üyeliği, TOBB-BİS Organize Sanayi ve Teknoloji Bölgeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, TOBTİM Uluslararası Ticaret Merkezi A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi, Turkish Do&Co Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (AYSAD) Başkanlığı, Enerji Verimliliği Derneği (ENVERDER) Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Büyükekşi, ayrıca 2000-2006 yılları arasında İstanbul Deri ve Deri Mamülleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Yönetim Kurulu Başkanlığı ve 1997-2008 yılları arasında Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Kurumu ve Eğitim Vakfı (TASEV) Kurucu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Evli ve üç çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.