• ENERJİ İŞ KONSEYİ

    ENERJİ İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Sektörler


Künye

Kuruluş Yılı: 2013
İş Konseyi Başkanı: Murtaza Ata
Firma ve Ünvanı: Kalyon Enerji

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) sektörel anlamda yaptığı çalışmalara 7 Ocak 2013'de aldığı kararla kurulan Enerji İş Konseyi'nin faaliyetlerini de ekleyerek Türk özel sektörünün dünyaya açılan kapısı olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Türkiye'de enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketleri  yurtdışına açmak ve bu süreçte şirketleri desteklemek, enerji şirketleri için ulusal ve uluslararası iletişim ve işbirliği ağları oluşturarak tecrübeye dayalı nitelikli bilgiyi erişilebilir kılmak, enerji sektör temsilcilerinin kabiliyetleri ve kurumsal kapasiteleri ile yurtdışında  iş yapabileceğinin mesajını taşımak ve yapılacak etkinlik ve projelerle bu alanda yurtdışına açılma sürecinin gelişmesine katkıda bulunmak, yabancı şirketleri Türkiye'de yatırım ve ortaklıklar noktasında teşvik etmek, taahhüt, yatırım, ortaklık ve işletme alanında ülke ve bölge bazında ihtiyaç ve gelişmeleri takip etmek ve fırsatlar konusunda üyeleri bilgilendirmek, enerji alanında liberalleşen piyasa ekonomisine geçmekte olan ülkemizde geçiş sürecinin sorunsuz ve sağlıklı bir yapıda ilerlemesi amacıyla, özel girişimin enerji üretimi, dağıtımı ve ithalatında sorumluluk almasında birleştirici rol üstlenilmesi ve sektöre dinamizm kazandırılması konseyin hedefleri olarak belirtilmektedir.

İletişim

Barış Sazak
Energy Business Council Coordinator
Phone: + 90 212 339 50 89
E-mail: bsazak@deik.org.tr

 

Sektör İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Murtaza Ata

Başkan

Kalyon Enerji Yatırımları A.Ş.

Akil Murad Güllüoğlu

Başkan Yardımcısı

Temsan Türkiye Elektromekanik Sanayi A.Ş.

Birol Ergüven

Başkan Yardımcısı

Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Ahmet Taha Yıldız

Üye

Kibar Dış Ticaret A.Ş.

Ali Murat Korkmaz

Üye

Adm Elektrik Dağıtım A.Ş.

Birhan Bakanay

Üye

Cenk Endüstri Tesisleri İmalat ve Taahhüt A.Ş.

Cem Özyıldırım

Üye

Termo Isı Sistemleri Tic. ve San. A.Ş.

Coşkun Türk

Üye

Aksa Jenerator Sanayi A.Ş.

Dr. Ulvi Faysal İlhan

Üye

Enerco Enerji San.Tic.A.Ş.

Halil Enes Olpak

Üye

Pak Yatırım İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Halil İbrahim Dağ

Üye

Solimpeks Enerji San. ve Tic. A.Ş

İ.Sinan Ak

Üye

Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş.

Orkun Arıkan

Üye

Yılmaz Elektrik Otomasyon Makine İnşaat San. ve Tic. A.Ş.

Osman Saim Dinç

Üye

Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş

S. Murad Ş. Şeralioğlu

Üye

İgdaş - İstanbul Gaz Dağitim San. Tic. A.Ş.

Selçuk Akat

Üye

Adco Petrol Katkıları Sanayi Tic. A.Ş.

Tolga Erol

Üye

Mineks İnternational Dış Ticaret A.Ş.

Tuğban İzzet Aksoy

Üye

Ag Anadolu Holding A.Ş.

Yusuf Şenel

Üye

Naturel 1 Enerji Tic. A.Ş.

Zaur Gahramanov

Üye

Socar Turkey Enerji A.Ş.

Yayınlar

SAHRAALTİ AFRİKA ENERJİ YATİRİM ORTAMİ 2017
Tanzanya Enerji Sektörü Bilgi Notu

Tanzanya Enerji Sektörü Bilgi Notu (sadece üyeler ulaşabilir)

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Kömür Sektörü Toplantısı Sonuç Raporu, 12 Mart 2015
Enerji Çalıştayı Sonuç Raporu, 26 Ocak 2015
Enerji Çalıştayı Sonuç Raporu, 26 Ocak 2015

Etkinlikler

7. ULUSLARARASI DOĞALGAZ KONGRE VE FUARI, İSTANBUL , 02.11.2017

7. Uluslararası Doğalgaz Kongre ve Fuarı (INGAS 2017) 2-3 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenecektir. Doğalgaz sektöründe faaliyet gösteren uluslararası şirketlerin katılımıyla sektördeki son gelişmeler ve yeni iş fırsatları değerlendirilecektir.

Basın bülteni ekte sunulan etkinliğe ilgi duyan üyelerimizin http://www.ingas.istanbul adresinden kayıt yaptırmaları rica olunur.

Sudan Enerji Heyeti Toplantısı, 21 Ağustos 2017 , 21.08.2017

Toplantı, tarafların katılımcılarının kendini tanıtması ve açılış seremonisini takiben Enerji İş Konseyi Başkan Yardımcısı Yalçın Kıroğlu'nun yaptığı sunum ile devam etmiş ve ardından genel hatları ile Türkiye enerji sektörünün mevcut kurumsal kapasitesi Sudan heyeti ile paylaşılmıştır.

Sudan Heyet Başkanı Sulama ve Elektrik Bakanlığı Müsteşarı Musa Ebu Elgasim genel olarak DEİK'in Sudan analizlerini teyit ederken özellikle doğalgaz çevrim santrallerine dönük projelerinin bulunduğunu belirtti. Gaz santralleri haricinde Sudan'ın güneş ve rüzgar potansiyelinin yüksekliğine işaret etmiştir. Birçok  HES'in fizibilite çalışmaları tamamlanmış olup projelerin ilgilenen yatırımcılara açık olduğu vurgulanmıştır.

Sudan santralleri ve dağıtım şirketleri kamunun kontrolünde olup ilk özel sektör ortaklı proje için Aksa ile çalışılmıştır. Heyet Başkanı Elgasim Sudan'ın farklı yatırım ve finansman modellerine açık olduğunu belirterek Türkiye gezilerinin temel amaçlarından birinin bu noktadaki kurumsal birikimlerini genişletmek olduğunu vurgulamıştır. On-grid güneş enerjisi başlığında 1000 MW'a varan planlanmış projelerinin (Hartum, Port Sudan, North Sudan, Darfur) olduğunu belirten heyet yetkilileri, 3 yıllık sürede projeleri tamamlamayı planlamaktadır. Heyet motorin pompası kullanılarak sulama projeleri, şebeke dışı (off/mini-grid) solar projeleri, su taşıma sistemleri ve bu projelerde kullanılacak ekipmanların Sudan'da imalatına dönük yatırımlara açık olduklarını belirtmiştir. Heyet tarafından sübvanse edilen elektrik tarifesinin 7-8 cent/kwh civarı olduğu belirtilse de sübvansiyonların aşamalı olarak kaldırılacağı DEİK üyeleri ile paylaşılmıştır.

Yüksek miktardaki hayvan stoğu ve diğer atıklar da kullanılarak bio-gaz gibi yenilenebilir yatırımların değerlendirilebileceği, bu başlık altında hali hazırda az da olsa girişimlerin bulunduğu gündeme gelmiştir. Heyet, ülkenin PV hammaddesi silis kumu açısından zengin rezervleri olup ilgilenen Türk imalatçıları ile yeni işbirlikleri geliştirebileceklerini vurgulamıştır.

İlgili Resimler

Cibuti Enerji Bakanı ile Yuvarlak Masa Toplantısı, 14 Temmuz 2017 , 14.07.2017

Cibuti Enerji Bakanı Sayın Yonis Ali Guedi başkanlığındaki delegasyon ve Enerji İş Konseyi üyeleri arasında DEİK İstanbul Ofisi'nde gerçekleştirilen toplantıda Cibuti  özelinde enerji sektöründeki yakın dönem gelişmeleri değerlendirilmiş, Türk yatırımcılar için fırsatlar delegasyon tarafından tanıtılmıştır.

İlgili Resimler

Sahra Altı Afrika Enerji Yatırım Fırsatları Çalıştayı, 10 Mayıs 2017 , 10.05.2017

Sene başında tamamlanan Sahra Altı Afrika Yatırım Ortamı Değerlendirme Projesinin sonuçları 10 Mayıs 2017 tarihinde DEİK İstanbul Ofisi'nde İş Konseyi Başkanı Süreyya Yücel Özden ve İş Konseyi Başkan Yardımcısı Yalçın Kıroğlu'nun takdimleri ile başlayan çalıştay ile tanıtılmıştır. İş Konseyi üyelerinin yanı sıra Ekonomi Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, Türk Eximbank ve Ziraat Bankası temsilcilerinin katılımı sağlanan toplantıda kamu kurumlarının karşılıklı görüşleri istişare edilmiştir.

Proje, Türkiye enerji sektörü oyuncularının Sahra Altı Afrika ülkelerinde (Gine, Gana, Fildişi Sahilleri, Sudan, Somali, Etiyopya, Kenya, Tanzanya, Madagaskar ve Uganda) yatırım yapma kapasitelerini kavramaya yönelik  analiz ve önerge niteliği taşıyan bir çalışmadır. Türk enerji şirketlerinin yetkinlikleri dâhilinde enerji arz açığına sahip olan Bölgede odaklanabilecekleri yenilenebilir ve mikro grid yatırımlarının analizi ve proje bazlı örneklerin tespiti amaçlanmaktadır. DEİK Enerji İş Konseyi bu noktada insiyatif alarak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile koordinasyon içerisinde yürüttüğü çalışmada, üyelerinin yeni dönemde odaklanacağı ülkelerle ilgili detaylı proje örnekleri ve yatırım modellerinin incelenmesi kararı almıştır. İş Konseyi üye profilinin genel yetkinlikleri göz önünde alındığında yenilenebilir enerji yatırımlarına dönük analizlere ağırlık verilmiştir. Seçili ülkelerde petrol, doğalgaz ve maden sektörlerinde de üst seviye analizler gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen çalıştaylar ve analizler sonucu potansiyel tespit edilen ülkelere dönük teknoloji ve olası hamle önerileri küresel şirketlerden vaka analizleri ile desteklenerek bir yol haritası sunulmuştur.

İlgili Resimler

DEİK Enerji Çalıştayı, 26 Ocak 2015, Conrad Otel İstanbul , 26.01.2015

DEİK Enerji İş Konseyi’nin düzenlediği DEİK Enerji Çalıştayı, 26 Ocak 2015 tarihindeİstanbul Conrad Otel’de gerçekleştirilecektir. Çalıştayda, küresel enerji sektörü fırsatları ve Türk enerji sektörünün bu fırsatlarla örtüşen güçlü yanları değerlendirilecektir.

Sektörün önde gelen oyuncularının bir araya gelmesi için önemli bir zemin oluşturacak Çalıştay oturumlarında yurtdışı yatırım fırsatlarının Türk firmaları tarafından nasıl değerlendirilebileceği ve özel sektör için nasıl bir yol haritası çizileceği tartışılacaktır. Açılış konuşmasını gerçekleştirmek üzere T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Taner Yıldız’ın çalıştaya teşrifleri öngörülmektedir.  

Sözkonusu çalıştaya katılmayı arzu eden üyelerimizin ekli katılım formunu doldurup banka dekontuyla birlikte 20 Ocak 2015 Salı günü mesai bitimine kadar DEİK’e (iletişim: energy@deik.org.tr) iletmeleri gerekmektedir. Çalıştayda yer kapasitesi sınırlı olduğundan kayıtlar başvuru sırasına göre kabul edilecektir.  

Bangladeşli GETCO Limited Şirketi ile Görüşme, 10 Mart 2014, 10:00-14:00 İstanbul , 04.03.2014

Sayın Üyemiz,

Bangladeş'in  önde gelen gruplarından GETCO Limited firmasının İcra Müdürü (Executive Director) Sayın A.M. Chowdhury İstanbul'a bir ziyaret gerçekleştirecektir ve 10 Mart 2014 tarihinde Enerji sektöründe faaliyet gösteren firmalarımız ile ikili görüşmeler gerçekleştirmek istemektedir.
 
Sayın Chowdhury bu süre içinde özellikle

• Elektrik üreten şirketler (doğal gaz)
• Enerji santralleri için kömür çıkarma ve depolama teçhizatları üreten firmaların temsilcileri ile görüşmek istemektedir.
 
Söz konusu firma ile görüşmek isteyen üyelerimizin DEİK’le (Adem Kula, email: akula@deik.org.tr, Tel: 0212 339 50 83)  iletişime geçmeleri rica olunur.

 

Saygılarımla,