• TÜRKİYE - LİBYA İŞ KONSEYİ

  TÜRKİYE - LİBYA İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2007
Türk Tarafı Başkanı: Murat Üstay
Firma Ve Unvanı: Üstay Yapı/Genel Müdür
Karşı Kanat Kuruluş:
Karşı Kanat Başkanı:

DEİK/Türkiye-Libya İş Konseyi, 20. Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı  vesilesiyle Libya Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği ile imzalanan anlaşma ile kurulmuştur.

İletişim

Barış Çuvalcı,
İş Konseyi Bölge Kordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 32
E-posta: bcuvalci@deik.org.tr

Evren Doğan,
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 51
E-posta: edogan@deik.org.tr

İrem Develioğlu,
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 70
E-posta: idevelioglu@deik.org.tr

Saadet Gülmez,
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 61
E-posta: sgulmez@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

LİBYA ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Cinnah Cad. No: 60, 06690 Çankaya, Ankara
Tel: +90 312 438 11 10 – 14
E-posta:-

LİBYA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: İnönü Cad., Miralay Şefik Bey Sok., No:3, Gümüşsuyu, İstanbul
Telefon: +90 212 251 81 00
E-posta: libyabaskonsoloslugu@yahoo.com.tr

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Murat Üstay

Başkan

Üstay Yapı Taahhüt ve Ticaret Anonim Şirketi

Hüseyin Ersin Takla

Başkan Yardımcısı

Tml İnşaat Anonim Şirketi

Yusuf Cevahir

Başkan Yardımcısı

Cevahir Grup İnşaat Turizm Ticaret Sanayi A.Ş.

Ahmet Zağlül

Üye

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş

Arlet Y. Ahyan

Üye

Arap Türk Bankası A.Ş.

Aygün Karakaş

Üye

Akka İnşaat Turizm San.Tic.Ltd.Şti

Cihad Avcı

Üye

Avcı Gobal İnşaat Mühendislik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

Erhan Barutoğlu

Üye

Gama Endüstri Tesisleri İmalat ve Montaj A.Ş.

Fahrettin Oylum

Üye

Teknopalas Yüksek Teknoloji Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti.

Ferhat Pazarbaşı

Üye

Ganda İnşaat Dış Ticaret ve Danışmanlık Ltd. Şti.

Hassan Elkhatroushi

Üye

Tara İhracat İthalat ve Paz. Tic. A.Ş.

Mehmet Şahin

Üye

Stfa İnşaat A.Ş.

Muzaffer Aksoy

Üye

ABC İnternational Bank Plc. Türkiye

Müjde Ferahlı Aktaş

Üye

Feka İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Necati Telçeker

Üye

Anadolu Motor Üretim ve Pazarlama A.Ş.

Nuri Osman Akgül

Üye

Na Yapı ve İnşaat Sanayi A.Ş.

Ruhsar Pekcan

Üye

Karon Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti.

Yusuf Taşdemir

Üye

Üstünsoy Tekstil Konf. Mob. Tem. Malzm. İnş. ve Dek. San. Tic. Ltd. Şti.

Zeynel Abidin Kaymak

Üye

Zak Grup - Zak Parke Ahşap ve Orman Ürünleri İth. İhr San. Tic. Ltd.

Yayınlar

Libya Ülke Bülteni

İlgili Dokümanlar

Libya ülke bülteni 2011

İlgili Dokümanlar

Libya mevzuat duyuruları-2

İlgili Dokümanlar

Libya mevzuat değişikliği duyuruları-1

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

Libya Ulaştırma Bakanı Milad Matuq ile Çalışma Yemeği, 15 Eylül 2016, İstanbul , 15.09.2016

DEİK / Türkiye-Libya İş Konseyi, Başkan Murat Üstay'ın inisiyatifiyle özel mahiyette İstanbul’da bulunan Libya Ulaştırma Bakanı Milad Matuq'u bir çalışma yemeğinde  ağırladı. Konseyin geniş bir katılımla temsil edildiği toplantı, verimli bir görüş teatisine imkân sağladı.  Bu çerçevede Konsey Başkanı Murat Üstay, iki ülke arasındaki ekonomik münasebetlerin önündeki başlıca engelleri; karşılıklı vize uygulanması, iki ülke arasında  doğrudan uçak seferlerinin bulunmaması ve son zamanlarda Libya’da artan güvenlik mülahazaları olarak sıraladı.

Libya Ulaştırma Bakanı Milad Matuq, toplantının yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ilişkilerin önündeki üç engelin Türkiye’nin Libya’ya uyguladığı vize rejimi, Türk Büyükelçiliği’nin yeniden Libya topraklarında faaliyete geçmemiş olması ve THY’nin Libya’ya doğrudan seferlerinin bulunmamasını gösterdi. Bakan, Libya’daki Mitaka ve Misurata havaaalanlarında gerekli teftişlerin yapılmasının ardından, seferlerin başlatılmasını beklediklerini ifade etti. Bakan, Türkiye’nin Libya’ya vize uygulamasının, Libya halkının Türkiye’ye karşı duyduğu geleneksel dostluk hislerinde  sıkıntı yarattığının doğru olduğunu, vize sorununun aşılmasının münasebetlerde eski sıcaklığı tesis edeceğini, bu yönde başta DEİK, Türk iş dünyasının, Türk resmî makamları nezdinde girişimde bulunmasını arzuladıklarını bildirdi.

Ekonomik ilişkiler noktasında misafir Bakan, 2011 öncesi yatırım projelerinin hepsinin muhafazasının öngörülmediği, bazı önceliklerinin bulunduğu bilgisini verdi. Bakan Matuq, sosyal yükümlükleri olan projelerin devlet tarafından finanse edilebileceği, bazılarının PPP projelerine dönüştürülebileceği, her halükârda, hangi projelerin iptal, hangilerinin devam edeceği, hangilerinin devlet, hangilerinin dış kaynaklarca üstlenileceği yönünde karar almalarına matuf,  Libyalılar arası bir “workshop”a ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Bakan, Türk şirketlerinin durumları hakkında, şirketlerle teker teker ve proje bazlı görüşmeyi öngördüklerini de kaydetti.  Ulaştırma Bakanı, Teminat Mektupları konusunda tamamiyle Tük şirketlerine hak verdiğini ve bunların askıya alınması için Merkez Bankası ve diğer mecralarda süreki beyanda bulunduğunu vurguladı. 

Bakan, istikrarın sağlanması yönünde, halihazırda hüküm süren tek Merkez Bankası, tek NOC (Libya Millî Petrol Şirketi)  politikasının  devamı niteliğinde,  Libya’da tüm tarafların beklentilerini karşılayarak, Doğu- Batı ayrımını giderecek  “tek Libya” amaçlı  yeni bir hükümetin dört hafta içinde kurulacağını, bu sayede gerçek manada bir millî mutabakatın tesis edileceğini belirtti.

İlgili Resimler

Libya Başbakanı ve Beraberindeki Resmi Heyet ile Toplantı , 13.04.2016

DEİK evsahipliğinde, Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı Murat Üstay başkanlığında; Libya Başbakanı Fayez Al-Saraj, Libya Dışişleri Bakanı Mohamed Altahire Hamouda Ahmed Syala, Başbakan Siyasi Danışmanı Taher El Sonni ve Libya’nın Ankara Büyükelçisi Abdurrazzaq Mukhtar’dan oluşan Libya Resmi Heyeti, 13 Nisan 2016’da St. Regis Oteli’nde ağırlandı. Söz konusu toplantıya Türk tarafından ağırlıklı olarak inşaat ve müteahhitlik sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar iştirak etti.

Açış konuşmasında Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı Murat Üstay, DEİK olarak hükümet yetkililerini ağırlamaktan dolayı duydukları memnuniyeti ifade ederken, Libyalılar ile her zaman birlikte hareket ettiklerinin altını çizdi.  Kısaca DEİK hakkında konukları bilgilendiren Başkan Üstay, Libya’daki son gelişmeleri göz önünde bulundurarak, Türk iş dünyası olarak beklentileri paylaştı.  Devrimden yani 2011 yılından önce, Türkiye olarak Libya’da 300’e yakın iş anlaşması olduğunu, yaklaşık 100 firmanın çalıştığını, 20 milyar dolarlık bir iş hacmi ve 1.5 milyar dolarlık makina ekipmanı bulunduğunu belirtti.  Petrol fiyatlarının düşüklüğünü, genel siyasi koşulları dikkate aldıklarında başlanan projelere hemen devam edemeyeceklerinin farkında olduklarını vurgulayan Başkan Üstay, Libya tarafından öncelikli projelerin açıklanmasını, Türk firmalari olarak yarım kalan projeleri devam ettirmeye hazır olduklarını ifade etti. Türkiye ve Libya hükümetlerinin ortaklaşa tahsis edecekleri para ile 1.5-2 senede 50’ye yakın proje gerçekleştirebileceklerini vurguladı. İkinci olarak teminat mektuplarına değinen Başkan Üstay, yaklaşık 1.8 milyar dolarlık teminat mektubunun Libya lehine verildiğini, bu mektuplar için yılda 50-60 milyon dolar komisyon ödendiğini ve bu teminat mektupları masraflarından ötürü halen zarar ettiklerini dile getirdi.  Hiçbir karşılığı olmadan yapılan, diğer bir deyişle durdurulmuş işlerden alınan bu ödemelerin sonlandırılmasını talep ettiklerini sözlerine ekledi. 300 projenin kağıt üzerinde imzalanmış olduğunu söyleyen Başkan Üstay, hükümet yetkililerinden hangi sektörlerdeki projelere öncelik verildiği bilgisinin paylaşılmasını rica ederek, devam edilmeyecek projelerin ise sonlandırılması beklentisini taşıdıklarını kaydetti. Son olarak 2013 yılında yapılan çalışmalar neticesinde, bütün Türk müteahhitlik camiasının onayını almış, hem Türkiye hem de Libya tarafından imzaya hazır, Türk müteahhitlerinin Libya’ya geri dönme şartlarını içeren 16 sayfalık mutabakat zaptının varlığına işaret eden Başkan Üstay, söz konusu zaptın Türkiye’nin karşısında tek hükümet görmek istediği sebebiyle imzalanamadığını, artık tek hükümet varsa, anılan zaptın imzalanabileceğini belirtti.

Libya Dışişleri Bakanı Mohamed Altahire Hamouda Ahmed Syala, Turgut Özal’ın iki ülke arasındaki ilişkilerin başlamasında önemli bir role sahip olduğunu belirterek sözlerine başladı. Başkan Üstay’ın dile getirdiği sorunlara ilişkin konuşan Bakan Syala, iş anlaşmalarını gözden geçireceklerini, Libya için öncelikli olan projeleri belirleyeceklerini, teminat mektupları konusunu da çözüme kavuşturmak için konuyu Başbakan’a aktaracağını ifade etti. Bununla birlikte, şirketler kadar Libya’nın da zarara uğradığının, mevcut sorunların çözülmesinde işbirliği yapılması gerektiğinin, işbirliği içinde olacak firmalara yeni projeleri üstlenmede öncelik vereceklerinin altını çizdi.

Başbakan Siyasi Danışmanı Taher El Sonni, konuşmalarına Libya’nın siyasi durumuna değinerek başladı. 40 yıllık merkezi rejimle yönetilen Libya’da güçlü kurumsal yapılar olmadığı için, devrim sonrasında karışıklıkların devam ettiğini söyledi. Uzlaşı hükümetinin kurulduğunu belirten El Sonni, istikranın sağlanmasının, ulusal bir uzlaşının tesis edilmesinin, güvenlik ve ekonomik durumun düzeltilmesinin yeni hükümetin görevleri arasında olduğunu  ve tüm bunların da aslında birbirleri ile bağlantılı olduğunu vurguladı. İstihdamın ve uzlaşının artması ile birlikte güvenlik sorununun azalacağını belirtti. Son olarak hükümetin öncelikli projelerine açıklayan El Sonni;  enerji, sağlık ve inşaat sektörlerinin öncelikli olduğunu açıkladı.

Toplantının son bölümüne katılan Libya Başbakanı Fayez Al-Saraj, zamanında Libya ekonomisinin gelişmesinde Türk şirketlerine önemli fırsatlar verildiğini, mevcut durumda sorunlar olsa da,  altyapısı büyük ölçüde yok olan Libya’nın bu anlamda iş imkanları sunduğunu, Libya ekonomisinin tekrar canlanmasında şüphesiz Türk şirketlerinin yeniden rol alacağını dile getirdi. Geçmiş konuların ele alınması için komiteler kurulacağını belirten Al-Saraj, eskide kalan sorunları çözüp, yeni vizyonla geleceğe bakmak istediklerini bildirdi.

İlgili Resimler

"Libyalı Avukatlar Bilgilendiriyor: Libya Sözleşmelerinin Libya Hukuku Açısından Güncel Durumu ve Sorunların Muhtemel Çözüm Yolları" konulu Panel, 15 Ocak 2016, Ankara , 08.01.2016

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ve DEİK işbirliğinde, 15 Ocak 2016 Cuma günü saat 14.00’te, Ankara TMB Genel Merkez Binası'nda, Avukat Ali Soysüren’in moderatörlüğünde ve Libyalı Avukatlar Abdudayem Elgharabli ve Mahmud Mukhtar‘ın katılımlarıyla “Libyalı Avukatlar Bilgilendiriyor: Libya Sözleşmelerinin Libya Hukuku Açısından Güncel Durumu ve Sorunların Muhtemel Çözüm Yolları” konulu bir Panel düzenlenecektir.

Bilindiği üzere, Türk müteahhitlik firmalarının Libya’da 300 civarında proje için Libyalı İşveren İdarelerle sözleşmeleri bulunmaktadır. Libya’da Şubat 2011 tarihinden bu yana yaşanan iç karışıklıklar kapsamında ülkede faaliyet göstermekte olan Türk müteahhitlik firmalarının sorunları halen devam etmektedir. Aradan geçen sürede firmalarımız, teminat mektubu ve akreditif komisyonları, sigorta komisyonları, taşeron temin sözleşmeleri ve diğer tazminatlar, şantiyelerdeki güvenlik giderleri gibi pek çok ek maliyeti üstlenmek zorunda kalmıştır.

Libya’da rejim değişikliğinden bu yana 5 yıla yakın bir süre geçmiş olmasına rağmen ülkedeki koşullar Türk müteahhitlik firmalarının Libya'ya dönüp sözleşmelerine uygun bir şekilde iş yapmalarına olanak tanımamakta ve sözleşmelerinin ne olacağı bilinmemektedir. 

Son günlerde bazı müteahhitlik firmalarının zarar ve ziyanlarının tazmini için mevcut Sözleşmeleri veya Türkiye-Libya Yatırımlarının Karşılıklı Teşviki ve Korunması (YKTK) Anlaşması kapsamında uluslararası tahkime başvurdukları bilinmektedir. Bahse konu sözleşmelerin neredeyse tamamının Libya hukukuna tabi olmasına rağmen, Libya hukukunun Türk firmalarının mevcut durumu, hakları ve yükümlülükleri ile ilgili olarak getirdiği düzenlemeler hususunda bugüne kadar, bireysel çalışmalar haricinde, herhangi bir çalışma yapılmamıştır. 

İngilizce  – Türkçe simültane tercüme hizmeti sunulacakolan söz konusu Panel'de Sayın Elgharabli ile Sayın Mukhtar tarafından ele alınacak konulara aşağıda yer verilmektedir:

 • Libya hukukunun ilgili düzenlemeleri hakkında genel bilgilendirme
 • Libya’da Şubat 2011’de başlayan olayların hukuki niteliği
 • İşverenlerin devlet kurumu olması/olmaması arasındaki farklar 
 • Libya iç hukukunda mevcut muhtemel çözüm yolları-süreler-yargı masrafları
 • Libya’da yabancı şirketlerin taraf oldukları inşaat sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıklarda ulusal ve uluslararası çözüm yolları
 • Libya hukukunda teminat mektuplarının durumu ve tahakkuk eden komisyonlar

Anılan Panel'e katılmak isteyen üyelerimizin katılımlarını 14 Ocak 2016 Perşembe günü saat 12:00'ye kadar adaylan@tmb.org.tr e-posta adresine (Anara DAYLAN, Tel: 0312 441 44 83 / 209) iletmeleri rica olunur.

İlgili Resimler

Libya İskan ve Altyapı Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, ODAC ve HIB Yönetim Kurulu Başkanları ile Toplantı , 07.05.2012

Libya İskan ve Altyapı Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, ODAC ve HIB Yönetim Kurulu Başkanları ile Toplantı, 7 Mayıs 2012, TOBB Plaza

 

 

Türk-Libya İş Konseyi tarafından 7 Mayıs 2012 tarihinde, İstanbul, TOBB Plaza'da Libya İskan ve Altyapı Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Müh. Fadlallah Abdulhamid Hasan, ODAC Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hadi Muhammed El Şerif, HIB Yönetim Kurulu Başkanı Müh. Muhammed Fayiz El Abbar ve Libya’da işi olan firmalarımızın katılımıyla sorunları ele almak üzere bir toplantı düzenlendi.Türk-Libya İş Konseyi Başkanı Sn. Ersin Takla başkanlığında düzenlenen toplantıya Libya Ankara Büyükelçisi Sn. Abdurrezzak Muhtar Abdulkadir ile T.C. Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Sn. Uğur Öztürk, Daire Başkanı Sn. Süleyman Sözeri de iştirak etti.

 

Toplantıda Türkiye ile Libya arasında Libya'da iş üstlenen firmalarımızın işe başlama koşulları ile ilgili son dönemde gerçekleştirilen teknik komite görüşmeleri hakkında bilgi verilirken firmalarımızın sorunları ve beklentileri ele alındı.

 

Bu çerçevede Sn. Ersin Takla ve Sn. Uğur Öztürk tarafından aşağıdaki hususlar gündeme getirildi:

 

 • Türk müteahhitleri Libya’da 2000 yılında 8,5 milyar dolar değerinde 224 proje üstlenirken proje sayısı 2011 yılı itibariyle 264’e, proje tutarı 16 milyar dolara yükselmiştir.
 • Libya’da İşveren İdareler, müteahhitlere istikrar ortamının mevcut olduğunu belirten işe başlama davetleri iletmektedir.
 • Onaylanmış bulunan Libya bütçesinde 16 milyar doların büyük kısmının yarım kalmış işlerin tamamlanmasına ayrıldığı görülmektedir.
 • Türk iş camiası Libya’daki işlerine devam etme arzusunda olup istihkak haline gelmiş ödeme bekleyen onaylı hak edişlerin 1 milyar dolar, zarar-ziyan tutarının ise yerinde yapılan tespitler sonrası 800 milyon dolar civarında olacağı tahmin edilmektedir. Libya’da yerel olarak temin edilmesi gereken poliçelere göre sigorta kaspsamına alınmayan maddi zarara tekabül eden kısmın tahminen 400 milyon dolar olabileceği düşünüldüğünde maddi zarar ile ilgili meblağın çok büyük olmadığı anlaşılmaktadır. Kalan miktar teminat mektubu komisyonları, mobilizasyon masraflari, L/C komisyonları, sigorta primleri, şirket genel giderleri, personel harcamaları, makina ve tesisler ile ilgili giderler vs ile ilgilidir.  Ödeme aşamasındaki istihkaklar bedelinin de 400 milyon dolar olduğu bunun da büyük bir miktar olmadığı görülmektedir.
 • Beklentimiz ödeme aşamasındaki hak edişlerin hemen ödenmesi, geri kalan istihkakların ödeme aşamasına getirilmesiyle ilgili kısa vadeli bir takvim belirlenmesidir.
 • Türkiye ile Libya arasında bahsekonu zararların ne şekilde tazmin edileceğine ilişkin teknik görüşmelerin en kısa zamanda sonuçlanması beklenmektedir. Kriterlerin tespitinin ardından tarafsız bir odit tarafından gerçekleştirilecek işlemlerin de fazla zaman almayacağı düşünülmektedir. Bu noktada Libya İdarelerinin mevcut mukavelelerin statüsünü belirleme yönündeki çalışmalarını biran evvel tamamlaması gerekmektedir. Belirlenmesi gerekenler yapılan iş bedeli, kalan yeni iş tutarı, yeni iş programı, L/C’lerin yeni program uyarınca uzatılması ve miktarının uyarlanması, verilecek teminat mektuplarının miktarının ve yeni süresinin tayini gibi acil konulardır.
 • Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan ile Libya Ekonomi Bakanı Sayın Ahmet Koshli arasında 13 Nisan 2012 tarihinde gerçekleşen görüşmede Libya’da işi olan müteahhitlerimizin sorunlarını ele almak üzere iki ülke arasında teknik heyet toplantılarının biran önce gerçekleşmesi talebi Libya tarafına iletildi. Bu çerçevede ilk olarak 19 Nisan’da biraraya gelen teknik heyet görüşmelerinde Libya tarafına yarım kalan işlere başlanması, ek sözleşmeler, zarar tespitine yönelik metodoloji, hak ediş alacaklarının ödenmesi gibi konulardaki taleplerimiz iletilerek bir ay sonra tekrar biraraya gelinmesi yönünde karar alındı.

 

Libya tarafınca aşağıdaki hususlar gündeme geldi:

 

 • Libyada hukuka uygun olarak yapılmış tüm mukaveleleri geçerli kabul edecektir.
 • İskan ve Altyapı Bakanlığı ilk yurtdışı heyet ziyaretini Türkiye’ye düzenlemiştir.
 • Libya Türk firmalarının sorunlarını ele almak üzere Maliye, Ekonmi ve İskan Bakanlarından oluşan bir komite oluşturmuş olup bu komite yalnızca Türkiye için tertip edilmiştir.
 • Libya bütçesinin %90’îna tekabül eden 15,7 milyar dolar konut ve altyapı projelerine ayrılmıştır. Konut, eğitim ve sağlık sektörleri öncelikli alanlar olarak belirlenmiştir.
 • Türk firmalarının halihazırda Libya’da 179 projesi bulunmaktadır. Bu projelerin toplam bedeli 6 milyar dolar civarındadır. Türk-Libyalı ortaklıkların yürüttüğü yaklaşık 80 projenin değeri 4 milyar 200 milyon dolar civarındadır.
 • Libya’nın bütçesi şu anda kağıt üzerinde bulunmakta olup kullanılabilir hale gelmesi zaman almıştır. Ancak bir hafta önce para kullanılır hale gelmiştir.
 • Bakanlar Kurulu kararı ile Libya’da yaşanan olayların “force majeur” mü yoksa istisnai durum mu olduğunu belirlemek üzere bir komisyon kurulmuştur. Verilen karar Libya Başbakanına sunulacaktır.
 • Komisyona gerekli belgelerin sunulması halinde ilk etapta hakedişlerin %50’si ardından belirli bir takvime göre kalanının ödenmesi sözkonusudur. Hakediş ödemelerinin zaman çizelgesini bu komisyon belirleyecektir.
 • Bakanlar kurulu ödemeleri hızlandırmak üzere rakabede ve benzeri idari kuruluşlardaki prosedürleri basitleştirmek üzere çalışma yapmaktadır.
 • BACB bankın Odac’ın yaptırım listesinde olduğu gerekçesi ile reserve koydukları L/C ödemesi için verilen dokümanlar ile ilgili konunun halledildiği bildirilmiştir.
 • Şirketlerin mevcut registrasyonlarını uzatmak için prosedürler kolaylaştırılacak, registrasyon konularındaki  sınırlamalar düzeltilecektir. Ekonomi bakanlığı bu konuda çalışmasını sonuçlandırmak üzeredir.
 • Gerekli emniyetin ülke sathında çok geniş çapta temin edilmiş olup 70.000 silahlı muharip devlet teşkilatı içine alınmıştır. Libya hava yolları Libya içinde düzenli çalışmaya başlamıştır.
4. LİBYA DEĞERLENDİRME TOPLANTISI , 22.03.2012

DEİK/Türk-Libya İş Konseyi tarafından T.C. Ekonomi Bakanlığı desteği ile 22 Mart 2012’de İstanbul’da, TOBB Plaza’da DEİK İcra Kurulu Başkanı Sn. Rona Yırcalı başkanlığında 4. Libya Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi. 100 firma temsilcisinin katıldığı toplantıda Sn. Yırcalı’nın açılış konuşmasının ardından sırasıyla Türk-Libya İş Konseyi Başkanı Sn. Ersin Takla, Türkiye Müteahhitler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Sn. Çiğdem Çınar ve T.C. Ekonomi Bakanlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sn. Hakan Karabalık söz aldı.

Sayın Rona Yırcalı açılış konuşmasında Şubat 2011’den bugüne kadar DEİK/Türk-Libya İş Konseyinin Libya’daki olaylarla ilgili toplamda 16 toplantı gerçekleştirildiğini belirterek sürecin başından beri Libya’da iş yapan firmalarımız için sorunların takipçisi olduğunu, Bakanlık yetkilileri ile işadamlarını bir araya getirdiğini, ilgili Bakanlıklardan taleplerde bulunduğunu vurguladı. DEİK olarak kısa vadedeki hedeflerinin Libya’daki hakedişlerin ödenmesi ve zararların tazmini, orta vadedeki hedeflerin ise Türk firmalarının Libya’daki eski iş hacmine ulaşmalarının sağlanması ve uzun vadede ise hedeflerin iş hacmini büyütmek olduğunu vurguladı.

Türk-Libya İş Konseyi Başkanı Sn. Ersin Takla, Libya İdareleri’nden gelen işe başlama davetlerine istinaden Türk firmalarının işe başlayabilmesi için zarar ziyan tespitinin tarafsız bir kurulca ele alınması gerektiğini, Libya Geçici Hükümetinin aldığı 20 numaralı karar ile mevcut mukaveleleri sınıflandırmak ve anlaşmazlık halinde tatbik edilecek hukuku belirlemek üzere bir komite kurulmuş olduğunu; bu çerçevede Türkiye tarafında kurulduğu ifade edilen müzakere komisyonunun bir an önce Libya’daki muhatapları ile biraraya gelmesinin sağlanmasının beklendiğini; bunun yanı sıra Libya ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri arasında imzalanan ve yürürlükte olan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması’nın Türk Müteahhitlere yatırımcı gibi değerlendirilerek uluslararası mahkemelerde haklarını arama imkanı sağladığını, bunun başvurulması tercih edilen bir yol olmamakla birlikte bir seçenek olarak bulunduğunun bilinmesi ve resmi makamlarımız vasıtasıyla Libya tarafına da iletilmesi gerektiğini; Libya’da indirilemeyip Türkiye’de serbest bölgelerde muhafaza edilen malların 2 el sayılmayıp Türkiye’ye ithaline izin verilmesinin beklendiğini; 3. Libya Değerlendirme Toplantısında da gündeme getirilen 6111 sayılı yasa ile vergi borçları takside bağlanan firmaların Libya’daki alacaklarını tahsil edememeleri nedeniyle taksitlerini ödeyemeyerek kaybettikleri hakları yeniden kazanmalarını sağlamaya yönelik düzenleme yapılması yönünde Maliye Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulduğunu ve bu girişimlerin sonuç vererek 6111 sayılı Kanun kapsamında alacaklı tüm idarelere ödemeleri gereken taksitlerin ödeme sürelerinin uzatıldığını vurguladı.

Türkiye Müteahhitler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Sn. Çiğdem Çınar, TM ve DEİK işbirliğinde Libya’daki Türk müteahhitlerinin alacak ve zararlarına yönelik bir çalışma gerçekleştirildiği ve söz konusu çalışmanın T.C. Ekonomi Bakanlığı’na iletildiğini belirterek TMB olarak gerek firmalar gerekse yurt dışındaki partnerleri nezdinde süreci yakından izlediklerini vurguladı.

T.C. Ekonomi Bakanlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sn. Halan Karabalık Libya Başbakanının Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Türk firmalarının sorunlarının gündeme getirildiğini, sorunları ele almak üzere teknik heyetlerin görüşmeleri için Libya tarafına nota verildiğini belirterek esas sorunun Libya’nın henüz kendi içerisindeki siyasi sorunları çözememesi ve ulusal geçiş konseyinin meşruiyetinin sorgulanır durumda olması olduğunu vurguladı. Sn. Karabalık, Yabancı Petrol şirketlerinin Libya’da işe başladıklarını, zararların tazmini konusunda belirli bir aşama kaydedildiğini, Türkiye ile Libya arasında yürürlükte bulunan YKTK kapsamında yabancı petrol şirketlerine zararların tazmini konusunda tanınan hakların Türk müteahhitlerine de tanınması gerektiğini, Libya’nın Kalkınma Planının oluşturulmasında Kalkınma Bakanlığımızın destek sağlamasının öngörüldüğünü belirtti.

Toplantı soru – cevap bölümü ile son erdi.

3. Libya Değerlendirme Toplantısı , 25.11.2011

3. Libya Değerlendirme Toplantısı, 25 Kasım 2011, TOBB Plaza, İstanbul

DEİK/Türk-Libya İş Konseyi tarafından T.C. Ekonomi Bakanlığı desteği ile 25 Kasım 2011'de İstanbul'da, TOBB Plaza'da DEİK İcra Kurulu Başkanı Sn. Rona Yırcalı başkanlığında 3. Libya Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi. 91 firma temsilcisinin katıldığı toplantıda Sn. Yırcalı'nın açılış konuşmasının ardından sırasıyla Türk-Libya İş Konseyi Başkanı Sn. Ersin Takla ve T.C. Ekonomi Bakanlığı Yurt Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Daire Başkanı Sn. Süleyman Sözeri söz aldı.

Sn. Rona Yırcalı açılış konuşmasında bugüne kadar DEİK/Türk-Libya İş Konseyinin 8 Yürütme Kurulu, 2 Libya Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirdiğini belirterek sürecin başından beri Libya'da iş yapan firmalarımız için sorunların takipçisi olduğunu, Bakanlık yetkilileri ile işadamlarını bir araya getirdiğini, ilgili Bakanlıklardan taleplerde bulunduğunu vurguladı.

Türk-Libya İş Konseyi Başkanı Sn. Ersin Takla, Libya İdareleri ile Türk firmalarının mevcut mukavelelerinin görüşülebilmesi için Libya'daki gelişmeler ışığında bir müzakere komisyonunun kurulmasının şart olduğunu, söz konusu komisyonun müzakerelere esas teşkil edecek ilke kararları almasının beklendiğini, Birleşmiş Milletler Kararları çerçevesinde teminat mektuplarının güvence altında olduğunu ancak teminat mektubu komisyon ödemeleri ve leasing ödemelerinin devam ettiğini, bunların hiç değilse belirli oranlarda azaltılmasının beklendiğini; Libya'da indirilemeyip Türkiye'de serbest bölgelerde muhafaza edilen malların 2 el sayılmayıp Türkiye'ye ithaline izin verilmesinin beklendiğini; 6111 sayılı yasa ile vergi borçları takside bağlanan firmaların Libya'daki alacaklarını tahsil edememeleri nedeniyle taksitlerini ödeyemeyerek kaybettikleri hakları yeniden kazanmalarını sağlamaya yönelik düzenleme yapılması yönüne Maliye Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulduğunu; Eximbank kredi koşullarının uygun hale getirilmesi beklentimizin devam ettiğini; Arap Türk Bankasının OFAC listesinden çıkarıldığını, bu itibarla yeni işlemler için akreditiflerin konfirme edilebildiğini, Libya tarafının elde edilen yeni petrol gelirleriyle şu anda ödeme yapabildiğini, yeni teminat mektuplarının da Libya tarafına verilmesinin mümkün hale geldiğini belirtti. 

T.C. Ekonomi Bakanlığı Yurt Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Daire Başkanı Sn. Süleyman Sözeri Bakanlık Bünyesinde ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör kuruluş temsilcilerinin yer aldığı Libya çalışma grubunun oluşturulduğunu ve bu grubun çeşitli girişimlerde bulunduğunu; mevcut proje ve zararların tespiti için bu çalışma grubunda yer alan DEİK ve TMB tarafından bir anket çalışması gerçekleştirildiğini, bu çalışma neticesinde hak edişler ve zararlara ilişkin net bir resim elde edileceğini; 2013 yılı başına kadar Libya'da muhatap bir siyasi irade beklenmediğini, Libya'da muhatap oluşana kadar Türkiye'nin ev ödevini tamamlayacağını, bu süre zarfında firmalarımızın Libya tarafından gelecek bireysel çözüm önerilerinde Ekonomi Bakanlığını mutlaka bilgilendirerek eşgüdümde hareket etmesinin önemli olduğunu; teminat mektubu komisyon ödemelerinin devam etmesi konusunda Bankalar Birliği ve BDDK ile temas halinde olduklarını; Libya Ulusal Petrol Kuruluşuna yönelik yaptırımların kalktığını, Merkez Bankasına yönelik müeyyidelerin hafifletildiğini, BM Yaptırımlar Komitesine haber vermek suretiyle bu kuruluşlarla işbirliği yapılabileceğini belirtti.

Toplantı soru – cevap bölümü ile son erdi.

2. Libya Değerlendirme Toplantısı , 07.07.2011

2. Libya Değerlendirme Toplantısı, 7 Temmuz 2011, TOBB Plaza, İstanbul

 

DEİK/Türk-Libya İş Konseyi tarafından T.C. Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye Müteahhitler Birliği desteği ile 7 Temmuz 2011’de İstanbul’da, TOBB Plaza’da DEİK İcra Kurulu Başkanı Sn. Rona Yırcalı başkanlığında 2. Libya Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi. 85 firma ve kurum temsilcisinin katıldığı toplantıda Sn. Yırcalı’nın açılış konuşmasının ardından sırasıyla Türk-Libya İş Konseyi Başkanı Sn. Ersin Takla, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Genel Sekreter Yardıcısı Sn. Çiğdem Çınar ve T.C. Ekonomi Bakanlığı Yurt Dışı Müteahihtlik Hizmetleri Daire Başkanı Sn. Fuat Kasımcan söz aldı.

 

DEİK/Türk-Libya İş Konseyi tarafından Libya’da iş yapan firmalarımızın yaşadığı sorunlar ile ilgili gerçekleştirilen girişimler ve kaydedilen gelişmeler hakkında katılımcılara bilgi verilen toplantıda Libya idareleri ile müzakerelerin prensiplerini belirleyecek bir müzakere grubunun acil oluşturulması gerektiği hususunun altı çizildi. DEİK’in en kısa zamanda TMB işbirliği ile Bingazi’ye bir seyahat düzenlemesinin faydalı olacağı konusunda mutabık kalındı.

Libya Değerlendirme Toplantısı , 29.03.2011

Libya Değerlendirme Toplantısı, 29 Mart 2011, TOBB Plaza İstanbul

 

Türk-Libya İş Konseyi tarafından DEİK İcra Kurulu Başkanı Sayın Rona Yırcalı başkanlığında Türk-Libya İş Konseyi Başkanı Sayın Ersin Takla ile İş Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri ve Libya’da iş yapan 70 kadar firma temsilcisinin katılımıyla 29 Mart 2011 tarihinde İstanbul, TOBB Plaza’da Libya’da yaşanan son gelişmelere ilişkin bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

 

Toplantıda İş Konseyi Başkanı Sn. Ersin Takla Libya’da hava saldırılarının başlamasıyla sorunların aciliyetinde değişiklik olduğunu, durumun normale dönmesinin daha uzun bir süre alacağını, bu süre zarfında Libya’da iş üstlenmiş olan firmaların dayanabilmesi için teminat mektupları komisyonları, leasing ödemeleri, Türk Eximbank kredi imkanlarının kolaylaştırılması gibi konularda acil adım atılması gerektiğini vurgularken, DEİK İcra Kurulu Başkanı Sn. Rona Yırcalı konunun birden fazla Bakanlığın alanına girdiğini, bu nedenle acil çözüm için Bakanları Kurulu veya Ekonomik Koordinasyon Kurulu düzeyinde ele alınmasının daha faydalı olacağını ifade etti. Firmaların sorunlarını aktardığı toplantı DTM Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Daire Başkanı Sn. Fuat Kasımcan’ın Müsteşarlığın bugüne kadar attığı adımlar hakkında bilgi vermesi ile son buldu.

Libya Basın Heyeti ile Toplantı , 04.07.2010

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün davetlisi olarak İstanbul'da bulunan Libya'nın önde gelen basın kuruluşlarına mensup 8 kişilik bir basın heyeti ile TOBB Plaza'da Türk-Libya İş Konseyi Başkanı Hüseyin Ersin Takla ev sahipliğinde bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Söz konusu toplantı sırasında Ersin Takla, konuk heyetle Türkiye Ekonomisi, Türkiye-Libya ilişkileri ve DEİK'in Libya'daki faaliyetlerine dair bilgiler içeren bir ropörtaj gerçekleştirdi.

Türk-Libya İş Konseyi Heyet Ziyareti ve 2. Ortak Toplantı , 04.04.2010

DEİK / Türk – Libya İş Konseyi tarafından 5-7 Nisan 2010 tarihlerinde Libya'ya bir heyet ziyareti düzenlendi. 70  Türk firmasının katıldığı ziyaret kapsamında 5 Nisan 2010 tarihinde 17.30'da T.C. Trablus  Büyükelçiliği'nde Büyükelçi Levent Şahinkaya, Türk-Libya İş Konseyi Başkanı Ersin Takla ve T.C. Trablus Ticaret Müşaviri İbrahim Eriş'in katılımıyla Libya'daki İş Ortamına ilişkin işadamlarımıza yönelik bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Ziyaretin ikinci günü olank 6 Nisan 2010 tarihinde 10.00'da Radisson Blu Otel'de başlayan İş Konseyi Ortak Toplantısı'nda Libya İşadamları Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Salim Al Abyad, Türk-Libya İş Konseyi Başkanı Ersin Takla, Libya Özelleştirme Kurulu Genel Sekreteri Recep Mohamed Khalil, Libya İşadamları Konseyi Hukuk Müşaviri Abdulmecid Al Moyed, Libya Foreign Bank Genel Müdürü Necip El Cemal ve T.C. Trablus Büyükelçisi Levent Şahinkaya konuşma yaparken Misurata Serbest Bölgesi Yatırım Projeleri Geliştirme İdaresi Müdürü Mohamed Elswayah bir sunum gerçekleştirdi. Soru cevap bölümünün ardından 70 Türk ve 100 Libya firması arasında ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Ziyaret programı aynı günün akşamı Trablus Büyükelçiliği rezidansında verilen resepsiyon ile son buldu.

İlgili Resimler