• TÜRKİYE - MISIR İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - MISIR İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 1992
Türk Tarafı Başkanı: Muhammet Mesut Toprak
Firma ve Ünvanı: Taypa Tekstil Giyim Sanayi Ve Ticaret A.Ş
Karşı Kanat Kuruluşu: Mısırlı İşadamları Derneği (EBA)
Karşı Kanat Başkanı: Adel Abdou El-lamei 

DEİK/Türkiye-Mısır İş Konseyi 1992 yılında kurulmuş olup, Karşı Kanat Kuruluşu Mısırlı İşadamları Derneği (EBA) işbirliği ile iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin artırılmasına yönelik karşılıklı heyet ziyaretleri dahil olmak üzere çeşitli faaliyetler yürütmektedir.İki ülke arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerini geliştirmek için faaliyetlerini sürdüren DEİK/Türkiye-Mısır İş Konseyi Karşı Kanat Kuruluşu EBA ve DEİK Kurucu Kuruluşları ile ortak faaliyetler gerçekleştirmektedir. 

İletişim

Barış Çuvalcı,
İş Konseyi Bölge Kordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 32
E-posta: bcuvalci@deik.org.tr

Evren Doğan,
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 51
E-posta: edogan@deik.org.tr

İrem Develioğlu,
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 70
E-posta: idevelioglu@deik.org.tr

Saadet Gülmez,
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 61
E-posta: sgulmez@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

MISIRLI İŞ ADAMLARI DERNEĞİ
Adres: 21 Giza St., Nile Tower, Giza, Egypt  P.O. Box: 265 Orman
Tel: +202 3573 60 30
E-posta: eba@eba.org.eg
Web:  www.eba.org.eg

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C KAHİRE BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 25, El-Falaky Str. Bab El-Louk, Cairo
Telefon: +20 2279 78 400
E-posta: embassy.cairo@mfa.gov.tr

T.C. KAHİRE TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Adres: Al Shahed Abd El Hady Salah Abd Allah St. Corner of El Nile St. Apt. No: 7, Flat No: 2 Dokki - Giza / Egypt
Tel: +202 3762 68 02    
E-posta: kahire@ekonomi.gov.tr

MISIR ARAP CUMHURİYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Atatürk Bulvarı. 126, 06680 Kavaklıdere, Ankara
Tel: +90 312 426 10 26
E-posta: embassy_egypt@yahoo.com

MISIR ARAP CUMHURİYETİ  İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: Cevdetpaşa Cad. No:12 Bebek
Tel:: +90 212  324 21 60
E-posta: egyptcommercialoffice@yahoo.com

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Muhammet Mesut Toprak

Başkan

Taypa Tekstil Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Ahmet Zağlül

Başkan Yardımcısı

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş

Dr. Mustafa Aydın

Başkan Yardımcısı

Bil Holding A.Ş.

Berna Akyıldız

Üye

Tgl Transtaş Global Lojistik Ltd. Şti.

Ferhat Pazarbaşı

Üye

Ganda İnşaat Dış Ticaret ve Danışmanlık Ltd. Şti.

Haldun Kilit

Üye

Ahk İnşaat Turizm Dek. San. Tic. Ltd. Şti.

İbrahim Özen

Üye

Mehmet Özen Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Jale Tunçel

Üye

Şahinler Holding A.Ş.

Levent Serdar Dervişoğlu

Üye

3-S Mühendislik Müşavirlik San. ve Tic. A.Ş.

Necati Telçeker

Üye

Anadolu Motor Üretim ve Pazarlama A.Ş.

Nurhan Kaya

Üye

Derby Konveyor Bant San. ve Tic. A.Ş.

Yusuf Taşdemir

Üye

Üstünsoy Tekstil Konf. Mob. Tem. Malzm. İnş. ve Dek. San. Tic. Ltd. Şti.

Yayınlar

Mısır Ülke Bülteni-2014

İlgili Dokümanlar

Mısır Tekstil Sektörü Bilgi Notu

Mısır Tekstil Sektörüne ilişkin bilgi notu ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

İlgili Dokümanlar

Mısır'da Çeştili Sektörlerde Yatırım Olanakları

Mısır'da Temmuz 2009 itibariyle iletişim, entegre geliştirme, perakende ve ticaret, gıda işleme, madencilik ve taşocakçılığı, tekstil ve ilaç sanayii gibi sektörlerdeki çeşitli yatırım projelerine ilişkin bilgiler ekte yer almaktadır.

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

Mısır İstişare Toplantısı, 14 Mayıs 2014, İstanbul , 09.05.2014

DEİK/Türk-Mısır İş Konseyi tarafından Türkiye ile Mısır arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri değerlendirmek üzere 14 Mayıs 2014 tarihinde, TOBB Plaza’da 14:30-16:00 saatleri arasında Mısır İstişare Toplantısı düzenlenmesi planlanmaktadır. Mısır ile iş ve yatırım ilişkisi bulunan veya iş yapmayı planlayan firma ve kuruluşlarımızla biraraya gelerek ilişkilerin mevcut durumunu ve atılabilecek adımları değerlendirmeyi öngördüğümüz toplantıya katılmanız, değerli tecrübe ve birikimleriniz ışığında İş Konseyimiz’den beklentilerinizi bizimle paylaşmanız gelecek dönem çalışmalarımıza büyük katkı sağlayacaktır.

Türk-Mısır İş Konseyi olarak değerli katkılarınızla birlikte önemli başarılara imza atmamıza vesile olacağına inandığımız İstişare Toplantısına katılımınızı ekte yer alan form aracılığı ile 12 Mayıs 2014 Pazartesi gününe kadar DEİK’e (İlgili Kişi: Özge Karagöz; Tel: 0212 339 50 70; Email: afrikabolgesi@deik.org.tr ) iletilmesi gerekmektedir. 

Mısır İstişare Toplantısı, 14 Mayıs 2014, İstanbul , 07.05.2014

DEİK/Türk-Mısır İş Konseyi tarafından Türkiye ile Mısır arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri değerlendirmek üzere 14 Mayıs 2014 tarihinde, TOBB Plaza’da 14:30-16:00 saatleri arasında Mısır İstişare Toplantısı düzenlenmesi planlanmaktadır. Mısır ile iş ve yatırım ilişkisi bulunan veya iş yapmayı planlayan firma ve kuruluşlarımızla biraraya gelerek ilişkilerin mevcut durumunu ve atılabilecek adımları değerlendirmeyi öngördüğümüz toplantıya katılmanız, değerli tecrübe ve birikimleriniz ışığında İş Konseyimiz’den beklentilerinizi bizimle paylaşmanız gelecek dönem çalışmalarımıza büyük katkı sağlayacaktır. Türk-Mısır İş Konseyi olarak değerli katkılarınızla birlikte önemli başarılara imza atmamıza vesile olacağına inandığımız İstişare Toplantısına katılımınızı ekte yer alan form aracılığı ile 12 Mayıs 2014 Pazartesi gününe kadar DEİK’e (İlgili Kişi: Özge Karagöz; Tel: 0212 339 50 70; Email: afrikabolgesi@deik.org.tr ) iletmenizi rica eder, saygılar sunarım. 

Türk-Mısır İş Konseyi Ortak Toplantısı, 10 Mayıs 2013, Ceylan Intercontinental Otel İstanbul , 10.05.2013

DEİK/Türk-Mısır İş Konseyi tarafından 10 Mayıs 2013 tarihinde İş Konseyi Karşı Kanadı Mısırlı İşadamları Derneği (EBA) İşbirliği ile, İstanbul Ceylan Intercontinental Otel’de 14. Türk-Mısır İş Konseyi Ortak Toplantısı gerçekleştirildi.

İş Konseyi Toplantısına, Mısır Başbakanı Sn. Hisham Kandil, Mısır Yatırım Bakanı Sn. Yahya Hamed,  Mısır Planlama Bakanı Sn. Amr Darrag, TOBB Başkan Yardımcısı ve DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Murat Yalçıntaş, EBA Başkanı Sn. Hussein Sabbour, Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Sn. Zuhal Mansfield, Mısır-Türk İş Konseyi Başkanı Sn. Adel El-Lamei, Mısır Ticaret Odaları Federasyonu (FEDCOC) Başkanı Sn. Ahmed El Wakil, Port Said Ticaret Odası Başkanı Sn. Mohamed El Masry, Mısır Ankara Büyükelçisi Sn. Abderrahman Salaheldin, T.C. Kahire Büyükelçisi Sn. H. Avni Botsalı, Mısır İstanbul Başkonsolosu  Sn. Wafaa El Hadidy, Mısır İstanbul Ticaret Müşaviri Sn. Mostafa Mikawi, Mısırlı işadamları ve Mısır’da yatırımı ve ticari ilişkileri olan veya planlayan Türk firmaları katıldılar.

Toplantı kapsamında gerçekleştirilen Süveyş Kanalı Lojistik Bölgesi Projesi Çalıştayında, resmi lansmanı 13 Mayıs’da gerçekleştirilecek Süveyş Kanalı projesinin detaylarının ilk defa Türk-Mısır İş Konseyi Ortak Toplantısında açıklandığı, bu çerçevede Türk yatırımcılarının doğal bir partner olarak göründüğü ve diğer ülke yatırmcılarına göre daha çok şansı olduğu defalarca vurgulandı.

Türk-Mısır İş Konseyi Ortak Toplantısı Kapanış Oturumunda sözalan, 8 Mayıs’da Mısır Yatırım Bakanı olarak atanan Cumhurbaşkanlığı eski iktisat danışmanı Yahya Hamed, İş Konseyi Ortak Toplantısı vesilesiyle Türk yatırımcıları ülkesine davet etti. Mısır’ın kendisine inananları hayal kırıklığına uğratmayacağı ve krizden eskisinden daha güçlenmiş olarak çıkacağını, ikili ilişkiler yanında Afrika pazarlarına yönelik yatırımlara açılan kapı ve stratejik ortak  işlevi de göreceğini vurguladı. Yeni Mısır Yatırımlar Bakanı Yahya Hamed de önlerindeki zorlukları küçümsemediklerini, Mısırın bu zor dönemi atlatacağını, önem ve gücünün azalmayacağını, Mısır halkının ve hükümetinin zor günde yanlarında duran Turkiyeyi unutmayacaklarını, yeni dönemde mega projelerle altyapı, sanayi ve ihracata yönelik yatırımları artıracak hamleler yapılacağını, Süveyş Kanalının iki yakasında 100 milyar dolarlık projelerde Turkiyenin daha fazla rekabet şansı ve pay  elde edecegini  belirtti. Mısır heyeti mevcut yatırımcıları ve yeni müteşebbisleri bu dönemde Mısıra gelmeye davet etti.

Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Sn. Zuhal Mansfield, iki dost ülke arasındaki siyasi ilişkilerin yanı sıra ekonomik ilişkilerin de hızla arttığını dile getirdi. 2012 yılında 5 milyar dolar seviyesine ulaşan ticaret hacminin 10 milyar dolara ulaşmasını ve 2 milyar dolar seviyesinde olan Türk yatırımlarının 5 milyar dolar düzeyine taşınmasını hedeflediklerini kaydetti. Türk-Mısır İş Konseyi olarak bugüne kadar yaptıkları çalışmaları aktaran Sn. Mansfield, tamamlanan çalışmaların yanı sıra takipçisi oldukları projelerin birçoğu ile ilgili işbirliği anlaşmalarının da T.C. Başbakanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında imzalandığını dile getirdi. İş Konseyinin en öncelikli projesi olan ve Türk taşımacılarını Körfez işbirliği ülkelerine ulaştıran Ro-Ro hattının kısa sürede oluşturulduğunu vurguladı. Hattın mevcut durumda sadece Türk araçlarının Körfez İşbirliği ülkelerine ulaşımını sağladığını, fakat Türkiye için söz konusu hattın Kuzey Afrika ülkelerine ulaşım için bir seçenek olduğunu ve ileride Kuzey Afrika ülkelerine ulaşımı sağlayacak sınır kapılarının açılarak faaliyete geçmesinin önemli olduğunu belirtti. Ro-Ro hattı sayesinde, Mısırlı taşımacılar ve ihracatçıların Mısır ve Arap ülkelerinin ihracatını Türkiye üzerinden Avrupa’ya ve Karadeniz üzerinden yine büyük bir coğrafya ve büyük bir potansiyel olan Rusya ve BDT ülkelerine ulaştırabileceklerini iletti.

Bu çalışmalar sonucu Türk ve Mısır iş adamlarını büyük bir potansiyel beklerken, her iki ülke taşımacıları önündeki sistemsel engellerin kaldırılması gerektiğini belirtti. Bu çerçevede, Karayolu Taşımacılığı Anlaşmasının biran önce imzalanması ve Mısır’ın TIR sistemi gibi uluslararası konvansiyonlara taraf olmasının ikili ilişkileri hızlandıracağını ekledi.

Ro-Ro projesinin yanı sıra Mısır’da nitelikli işgücünün geliştirilmesine yönelik olarak eğitim kurumlarımızca Mısır’da mesleki eğitim verilmesi, Türk ve Mısırlı müteahhitlik firmalarının 3. ülkelerde işbirliği yapmaları, iki ülke arasında vizelerin kaldırılması, Serbest Ticaret Anlaşmasının kapsamının tarım ve gıda ürünlerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi, karşılıklı tavizlerin artırılması ve takviminin yeniden düzenlenmesi konusunda girişimlerinin devam etmekte olduğunu iletti. Ayrıca bankacılık sektöründe de doğrudan ilişkilerin tesis edilmesi önerisini dile getirdi. Konuşmasına son verirken, Türk iş adamlarının Mısır’daki Süveyş Kanalı projesi başta olmak üzere pek çok mega projede yer alabileceği inancını belirtti.

Kapanış oturumdaki bir başka konuşmacı ise Mısır-Türk İş Konseyi Başkanı Sn. Adel El-Lamei oldu. Konuşmasında devrimden sonra Mısır ekonomisinde yaşanan bazı aksaklıkların olduğunu kabul ettiklerini, fakat bu zorlukları atlatacaklarına inandıklarını dile getirdi. Sn. El-Lamei, Ro-Ro taşımacılığının başlamasının hareketliliğine işaret ettiğini belirtti. Türkiye ile enerji ve lojistik konularında pek çok projede beraber çalışılabileceğini aktararak, Süveyş Kanalı projesi başta olmak üzere Türk iş dünyasına Mısır’da yatırım yapmaları için çağrıda bulundu.

EBA Başkanı Sn. Hussein Sabbour ise konuşmasında iş konseyinin çalıştığını, Mısır’ın komşusu Libya istikrara ulaşınca Libya pazarının da Mısır’daki yatırımcılara açılacağını, Mısır’da yatırım yapmak için pek çok fırsat ve olanak olduğunu, özellikle Mısır’daki işçi ücretlerinin düşük olmasından dolayı yatırımcılar için düşük maliyet olanağının söz konusu olduğunu dile getirdi. Sn. Sabbour son olarak Türkiye ve Mısır’ın el ele vererek üçüncü ülke pazarlarına açılmaları önerisini getirdi.

TOBB Başkan Yardımcısı ve DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yalçıntaş ise konuşmasında Türk iş dünyası olarak Arap coğrafyasındaki değişimin ve dönüşümün destekçisi olduklarını, Mısır’ın ekonomik ve sosyal alanda yeniden yapılanma için attığı cesur ve kapsamlı adımları yakından takip ettiklerini ve desteklediklerini ifade etti. Maksimum işbirliği ve entegrasyon prensibiyle Mısır ile tüm alanlarda ve tüm seviyelerde işbirliği tesis etmek istediklerini, Mısır ile ekonomik ilişkileri derinleştirmek arzusu içinde olduklarını iletti. İki ülke siyasi otoriteleri arasında kurulan Türkiye-Mısır Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin de bu amaçlar doğrultusunda Türk iş dünyasını daha da motive ettiğini vurguladı. Konuşmasında Sn. Yalçıntaş iki konunun altını çizdi. İlk olarak Mısır’da iş yapan Türk şirketlerinin geçiş döneminde karşı karşıya kaldıkları sorunlara çözüm bulunması gerektiğini, karayolu ulaştırma anlaşmasının revize edilmesi sürecinin en kısa zamanda tamamlanmasının önem arz ettiğini, geçtiğimiz kasım ayında imzalanan çerçeve anlaşmasının da bir an önce yürürlüğe girmesini istediklerini aktardı. İkinci olarak ise, yeni Mısır’ın sunmakta olduğu iş fırsatları konusunda Türk iş dünyasında farkındalık yaratmak, onları doğru ve yeterli bilgi ile donatmak gerektiğini belirtti.

Mısır Başbakanı Sayın Hisham Kandil, Türkiye’nin ekonomik başarılarının ve demokrasi tecrübesinin yararlı referans oluşturduğunu, iki ülke arasında beş milyar doları geçen ticaret hacminin ve Türk yatırımlarının sağlıklı bir model oluşturduğunu belirtti. Türk yatırımcıları Mısır’daki fırsatlara ilgi göstermeye çağıran Sayın Kandil, Mısır’ın ve Süveyş Kanalının coğrafi konumuna dikkati çekerek, kanalın iki tarafındaki projelerin 100 milyar doları bulacağını, Mısır’ın Türklere açık olduğunu ve büyük projelere birlikte imza atılacağını vurguladı.

DEİK/TÜRK-MISIR İŞ KONSEYİ TARAFINDAN ASKON İŞBİRLİĞİ İLE MISIR SPOR BAKANI SN. AMRY FAROUK ONURUNA DÜZENLENEN ÇALIŞMA YEMEĞİ , 13.04.2013

DEİK/Türk-Mısır İş Konseyi ve ASKON işbirliği ile 13 Nisan 2013’te, İstanbul’da Sapphire Restoran’da Mısır Spor Bakanı Sn. Amry Farouk ve beraberindeki heyet onuruna bir çalışma yemeği düzenlendi. Yemekte açılış konuşmasını gerçekleştiren Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Sn. Zuhal Mansfield konuşmasında Türkiye’de artık Mısırlı yatırımcıları görmek istediğimizi, Mısır’ın imzaladığı bölgesel anlaşmalar sayesinde ciddi avantajlar sunduğunu, Mısır’ın yabancı sermaye giri şi konusunda çok başarılı olduğunu, sorunlarla ilgili bir Türk masası oluşturduklarını ve Mısır’da sıkıntı yaşayan tüm Türk firmaların buraya başvurabileceğini, Mısır üzerinden 2020 yılında 2,7 trilyonluk bir pazarı temsil eden Afrika’ya açılımın mümkün olduğunu belirterek Sayın Bakana toplantıya katılımlarından ötürü teşekkür etti.

 

ASKON Başkanı Sn. Mustafa Koca konuşmasında iki ülke arasında karşılıklı yatırımların yapılabileceği elverişli bir ortam olduğunu belirterek Türkiye’nin Arikaya verdiğimi önemin, Somali’ye verilen yardımlar ve Libya ve Mısır’da oynadığı rol açısından altını çizdi. Karşılıklı ziyaretlerin son dönemde arttığını vurguladı.

 

Mısır Spor Bakanı Sn. Farouk konuşmasına Türkiye’de bulunmaktan mutlu olduğunu belirterek başladı. Türkiye’nin hızlı bir şekilde geliştiğini, spor üzerinden ilişkilerde yeni bir aşamaya geçmek istediklerini, Mısır sporunun doğası gereği eskiden yatırıma fazla imkan tanımadığını, ancak ilk defa Mısırlı gençlerin sorumluluk üstlenmeye başladığını, önümüzdeki dönemde daha büyük gelişmeler kaydedileceğini belirterek Mısır’ın yeni bir spor kanunu oluşturduğunu, Mısır sporunu özgürleştirip yeni bir atılım gerçekleştireceklerini, sanayi spor kompleksi şehire oluşturacaklarını, ilk defa Mısır’da bir bilgi portalı kuracaklarını, sanayi yatırım ve planlama bakanlığı ile ciddi bir atılım içinde olduklarını, Mısır’da 22 milyon gencin eğitim gördüğünü, bu gençlerin resmi okullar dahil her yerde spor ayakkabı giydiğini, Mısrı’da büyük bir spor ayakkabı üretim potansiyeli olduğunu ifade etti. Şarm-el şeyh, luksor, aswan, Güney Sina ve Ariş’te 5 spor şehri kurulmasının planlandığını da sözlerine ekleyen Sayın Bakan, Arap Bilim ve Teknoloji Akademisi ile birlikte hareket ettiklerini, Mısır’da köklü spor klüpleri bulunduğunu, futbol klüplerinin Mısır’da üretilecek giysileri kullanabileceklerini, 6 spor kanalının haftada 63 spor programı yayınladığını, spor şehri projesi kapsamında yüksek düzeyli spor hastanesi planlandığını, ülkede spor işadamları derneği bulunduğunu, Mısır’ın kış sezonunda Türk klüplerinin çalışma yapması için uygun bir ortak sunduğunu, stadyumlarını yenilemek istediklerini bu amaçla Türk firmalarına davette bulunduklarını ifade etti.

 

Son olarak DEİK/Eğitim Ekonomisi İş Konseyi Başkanı ve Türk-Mısır İş Konseyi Başkan Yardımcısı Sn. Mustafa Aydın iki ülkenin genç nüfusa sahip olduğunu belirterek, genç nesle iki ülke birlikteliğini aşılamak, dost olmasını sağlamak gerektiğini, kışın Mısır’da yazın Türkiye’de iki ülke gençlerinin katılacağı spor yaz okulları düzenlenebileceğini, iki ülke üniversiteleri işbirliğinin henüz istenen düzeyde olmadığını ifade etti ve Türkiye’nin 2020 olimpiyat adaylığına destek talep etti.

 

Mısır Yatırım Bakanı Sn. Osama Saleh'in Katılımıyla Düzenlenen Toplantı , 05.04.2013

DEİK/Türk-Mısır İş Konseyi tarafından 05 Nisan 2013 tarihinde İstanbul TOBB Plaza’da, Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Sn. Zuhal Mansfield’in evsahipliğinde,  Mısır Yatırım Bakanı Sn. Osama Saleh, Mısır Ankara Büyükelçisi Sn. Abderahman Salaheldin ve Mısır’da yatırım yapan veya yapma niyetinde olan 80 firma ve özel sektör kuruluş temsilcisinin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi.
Toplantının açılış oturumuna başkanlık eden Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Sn. Zuhal Mansfield, Türk firmalarının Mısır’a yaptıkları yatırımlarda Mısır’ın birçok ülke ve birliklerle imzaladığı anlaşmalar sayesinde sıfır gümrük ile ihracat şanşı yakaladığını, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 5 milyar doları aştığını ve İş Konseyi olarak amacın iki ülke arasındaki ticaret hacmini 10 milyar dolara, Mısır’daki Türk yatırımlarını ise 1.8 milyar dolardan 5 milyar dolara çıkartmak olduğunu belirtti. Sn. Mansfield, özellikle Arap ve İslam coğrafyası için ülkeler arasında anlaşmalı tarım, ortak para birimi veya en azından ülkelerin paralarının birbirlerine konvertible olması, ortak bankaların bir an önce faaliyete geçmesi ve ülkeler arasındaki vizelerin kaldırılmasının (en azından o ülkeyle ihracat yapan iş adamları için) çok önemli olduğunu vurguladı.
Mısır Ankara Büyükelçisi Sn. Abderahman Salaheldin konuşmasında, Mısır ile Türkiye ilişkilerinin bugün geldiği noktada DEİK/Türk-Mısır İş Konseyi’nin çalışmalarına çok şey borçlu olduğunu belirterek sözlerine başladı. İki ülkenin uzun dönemli vizyonunun tarihi ve kültürel vizyonla sınırlı olmadığını, Türkiye’nin Mısır için, Mısır’ın ise Türkiye için belirlediği bir stratejik vizyonu olduğunu vurguladı. Bu vizyon çerçevesinde iki ülkenin coğrafi konumları, imzaladıkları anlaşmalar ile birlikte dünya nüfusunun yarısından fazlasına ulaşabildiğini söyledi. İki ülke arasındaki ilişkinin ekonomik ve siyasal olarak incelendiği zaman, kazan-kazan durumuna geçmesinin önemli olduğunu sözlerine ekledi. Sn. Salaheldin 7.000 Türk firmanın Mısır’a ihracat yaptığını ve bugün bu toplantının gerçekleştirilme sebebinin Mısır’daki Türk yatırımcıların sayısını arttırmak olduğunu belirtti. Mısır Yatırım Bakanı Sn. Saleh’in Bakan olmadan önce Mısır Yatırım Ajansı Başkanı ve daha önce de bankacı olduğunu belirterek, bu birikimin yatırım fırsatlarının değerlendirilmesi ve yatırımlara ilişkin sorunların çözümlenmesinde firmalar açsından önemli olduğunun altını çizdi. Sayın Büyükelçi, Sayın Bakanın İstanbul’a geldiği günden itibaren 12 tane Türk yatırımcı ile görüşme imkanı bulduğunu belirterek sözlerine son verdi. Sn. Mansfield, İş Konseyi olarak bugüne kadar geliştirdikleri bütün projelerin her iki hükümet tarafından da kabul edildiğini belirterek 30 projenin imzalandığını belirtti.
Mısır Yatırım Bakanı Sn. Osama Saleh, iki ülkenin hem tarihsel hem kültürel hem de coğrafi olarak birbirine yakın olduğunu, Türk Hükümetinin Mısır’a geçiş sürecinde verdiği desteğin çok önemli olduğunu ve yeni süreç ile birlikte iki ülke arasındaki ilişkilerin derinleşeceğini belirterek sözlerine başladı. Mısır tarihinde yeni bir sayfanın açıldığını, dünyanın da bir dönüşüm yaşadığını ve reel ve üreten bir ekonomi olmanın önem kazandığını söyledi. Bu doğrultuda, Mısır’ın da büyük bir devlet olmak için emin adımlarla ilerlediğini sözlerine ekledi. Mısır’a gerçekleştirilen yatırımlarda sadece 90 milyonluk bir pazara değil imzalanan anlaşmalar nedeniyle 2 milyarlık bir pazara ulaşılabileceğini vurguladı. Mısır’ın demokratikleşme yolunda önemli çalışmalar yaptığını belirten Sn. Saleh, ilk sivil devlet başkanının seçildiğini, anayasanın tamamlanma aşamasında olduğunu ve parlementer seçimlerin gerçekleştirilerek 500 milletvekilinin parlementoda temsil şansının olacağını ve ülkenin daha sağlam bir temele oturacağını belirtti. Gerçekleştirilen görüşmelerde Mısır’daki yatırımcıların durumdan memnun olduklarını kendisine ilettiğini belirten Sn. Saleh, hükümet olarak yatırım projelerine büyük önem verdiklerini ve yatırımları sosyal adalet çerçevesinde bütün ülkeye yayacak şekilde geliştirmeye çalıştıklarını belirterek sözlerine son verdi.
Toplantı Mısır Yatırım Ajansı GAFI tarafından Mısır’da önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek mega  projeler ve Mısır’daki yatırım ortamına ilişkin sunumları ile devam ederken, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.
 

İlgili Resimler

2. Mısır İstişare Toplantısı, 18 Şubat 2013, İstanbul , 18.02.2013

DEİK/Türk-Mısır İş Konseyi tarafından 18 Şubat 2013 tarihinde İstanbul TOBB Plaza’da, Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Sn. Zuhal Mansfield’ın evsahipliğinde, Mısır Ticaret Odaları Federasyonu (FEDCOC) Başkanı Sn. Ahmed Al-Wakil, Mısır Ankara Büyükelçisi Sn. Abderahman Salaheldin, Mısır'ın İstanbul BaşkonsolosuSn. WafaElHadidy,Mısır İstanbul BaşkonsolosluğuTicari Konsolosu Sn. MostafaMikkawi, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Sn. Süfyan Emiroğlu, Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Patricia Francis, Mısır Ticaret Odaları Federasyonu (FEDCOC) Genel Sekreteri Sn. Alaa Eez, Franchising Derneği (UFRAD) Başkanı ve DEİK Eğitim Ekonomisi İş Konseyi Başkanı Sn. Dr. Mustafa Aydın, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Sn. Bekir Gezer, Türk Eximbank Genel Müdür Yardımcısı Sn. Alaaddin Metin, Ekonomi Bakanlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğü, Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nden yetkililer  ve Mısır’da iş yapan veya yapma niyetinde olan 108 firma ve özel sektör kuruluş temsilcisinin katılımıyla II. Mısır İstişare Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantının açılış oturumuna başkanlık eden Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Sn. Zuhal Mansfield, İş Konseyi’nin önceliklerinden, projelerinden ve gelişmelerden bahsetti. İstihdam yaratmanın, verimliliği artırmanın, su, gıda ve enerji güvenliklerini sağlamanın İş Konseyi’nin en önemli önceliklerinden olduğunu aktardı. Mısır İş Konseyi’nin takip ettiği projelerden bir tanesi olan Mersin ile Port Said arasında Ro-Ro seferlerinin başlatıldığını belirtti. Şimdiki projelerinin ise bunu genişletmek ve Ro-Ro seferlerini çok ciddi bir üretici olan Ege Bölgesi’nden İskenderiye’ye de yapıyor olabilmek olduğunu aktardı. Mersin-İskenderiye arası Ro-Ro seferlerinin başlatılmasının da takip ettikleri bir başka proje olduğunu ekledi. Bu projelerin yanı sıra bankacılık sektöründe birlikteliğin de önemini vurgulayarak, yakın zamanda bir Mısır devlet bankasının Türkiye’ye geleceğinden bahsetti. Türk Hava Yolları’nın Mısır’da dört noktaya uçmaya başladığını ve bu sayede turizm sektöründeki birlikteliğin de gelişmekte olduğunu aktardı. Bu gelişmeler doğrultusunda, Türk-Mısır İş Konseyi olarak ilgili mercileri bir araya getirdiklerini ve ilgililerin bu konularda yeni atılımlarını gerçekleştirdiğini belirtti. Ayrıca, Mısır’da, yatırımcıların olduğu bölgede, mesleki eğitim verecek bir okul açmayı planladıklarını aktardı. Son olarak, Türk iş adamlarına uzun süreli vize verilmesi konusunda da ısrarcı olduklarını ve konuyu takip ettiklerini ekledi. Tüm bu takip ettikleri konuları, 17-18 Kasım’da Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında yapılan Mısır ziyaretinde, anlaşmalar imzalayarak  hayata geçirmek üzere yola çıktıklarını belirtti.

Açılış oturumuna, konuşması ile FEDCOC Başkanı Sn. Ahmed Al-Wakil devam etti. Sn. Wakil konuşmasında Mısır’ın sunduğu olanaklardan bahsetti. Mısır’ın Afrika’daki en geniş pazar olmasının yanı sıra tüketici sayılarının fazlalığının, ülkeler arası imzalanan anlaşmalar ile sağlanan lojistik imkanlarının, her türlü doğal kaynağa ve modern altyapıya sahip olmalarının, kalifiye iş gücünün düşük maliyetli olmasının, hiçbir gümrük ve kota gerekliliği olmamasının, Türk firmalarına, Mısır’da üretim, kurulum ve proje geliştirme alanlarında iş yapabilme olanağı sağladığını anlattı. Mısır’ın, Türkiye’nin Afrika’ya açılan kapısı olduğunu vurguladı. Diğer ülkelerin ihracat rakamlarından örnekler vererek, Türkiye ve Mısır’ın ihracatının az olduğunu belirterek, ihracatı artırmak için her iki ülkenin de lojistik imkanlarını kullanarak ikili ilişkileri geliştirmeleri gerektiğini belirtti. Mısır’da yatırım imkanlarının bulunduğu alanlar olarak altyapı, bankacılık, savunma, havacılık ve yenilenebilir enerji sektörlerini sıraladı. Bunlara ek olarak, Mısır’da, 2011 yılında gerçekleşen politik ve demokratik reform sonrasında değişen hukuk, demokrasi ve ticaret ile daha rekabetçi ve etkili bir ortam geliştirmeye devam edildiğini belirtti. Mısır pazarının daha istikrarlı hale geldiğini ve yabancı yatırımın ülkelerinde artmaya başladığını ekledi. Son olarak, dünya ekonomisi üzerinde bulutlar olduğunu kabul ettiklerini ama sorunların üstesinden gelmek için Mısır’ın akıllı, elle tutulur ve güvenli adımlar attığını vurguladı.

Açılış oturumunun son konuşmacısı olan Mısır Ankara Büyükelçisi Sn. Abderahman Salaheldin, konuşmasına iki ülke ilişkilerinin geleceğine odaklanacağını söyleyerek başladı. Mısır’da reform döneminde değişmeyen tek şeyin Türkiye ile olan yakın ilişkiler olduğunu aktardı. Daha sonra, bu geçiş döneminde değişen politik düzeni bir sisteme oturtmanın biraz zaman alacağını fakat Mısır’a gelen Türk iş adamlarından alınan izlenimlerden, bu sürecin kolay aşılacağını anladıklarını ve yatırım teşviklerini ve düzenini reformdan öncesi gibi uyguladıklarını, değişiklik yapmadıklarını, bunun yatırımları kolaylaştırdığını belirtti. Sn. Büyükelçi, yatırımcıların Mısır’a enerji ve işgücü maliyetinin düşük olmasından ve ihracat teşviklerinden dolayı geldiğini aktardı. Türk iş dünyasının Mısır’da çeşitli alanlarda faaliyet gösterdiğini fakat yeni yatırım olanaklarının olduğu başka bir çok alan daha bulunduğunu vurguladı. Bunlardan başlıcalarının savunma sanayi ve ulaşım olduğunu belirtti. Daha sonra, ikili ilişkileri geliştirmek için ortak kültürel mirasın kullanılması gerektiğini vurguladı. Fakat bunun önündeki engelin de farklı dillerin konuşulması olduğunu ve Büyükelçiliklerinin, Türk iş adamlarına ve hükümet yetkililerine Arapça öğretmeyi teklif ettiklerini bildirdi. Bunlara ek olarak, vize uygulamalarında sağladıkları kolaylıkları sıraladı. Turistlerin bir tur operatörü eşliğinde seyahat etmeleri halinde vizelerini gümrüklerden alabileceklerini, 20 yaş altı ve 45 yaş üstü kişilerin de vizelerini gümrüklerden alabileceklerini, iş adamlarının ise pasaportlarını bağlı bulundukları özel sektör kuruluşlarından alacakları bir mektup ile Elçiliklerine göndermeleri halinde şahsen başvuru gerektirmeden vizelerini ertesi gün alabileceklerini aktardı. Bir başka kolaylık olarak, Mısır Konsolosluğunun, talepte bulunan Türk firmalarına Mısır’daki tüm Sanayi Bölgelerinin listelerini ve olanaklarını iletebileceğini aktardı. Bu Sanayi Bölgelerinin eskisinden daha fazla teşvikler sunduğunu belirtti. Daha sonra, ortak bir Ticaret Odası kurulması kararı alındığını ekledi. Son olarak, turizm sektörü açısından önemli bir gelişme olarak Türk Hava Yollarının, Mısır Hava Yolları ortaklığı ile daha fazla noktaya uçmaya başladığını dile getirdi. Konuşmasını bitirirken, iki ülke arası olan 5 milyar dolarlık ticaretin yeterli olmadığını, bunu 10 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini, yaklaşık 2 milyar dolar olan yatırımların yeterli olmadığını, bunu 3 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Programın Uluslararası ve Yerel Kurumlar ile İşbirliği başlıklı oturumuna T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Sn. Süfyan Emiroğlu başkanlık etti. Sn. Emiroğlu, iki ülke arası sağlam ilişkilerin kurulabilmesinin sanayi ve üretime dayandırılarak yapılması gerektiğini belirterek sözü Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Patricia Francis’everdi.

Sn. Francis, dünya ticaretinin %51’inin gelişmekte olan ülkeleri kapsadığını belirterek, gelişmekte olan ülkelere yönelinmesinin doğru olacağını belirtti. Türkiye’nin de aynı stratejiyi benimsemesini önerdi. Konuşmasına Türkiye ve Mısır’daki fırsat sunan sektörleri belirterek devam etti. Bunlardan başlıcalarının tekstil ve giyim ile inşaat sektörleri olduğunu belirtti. Afrika’nın 2015’e kadar 86 milyon orta sınıf tüketiciye sahip olacağını vurgulayarak, Türkiye’nin tecrübelerini Afrika’da kullanması gerektiğini dile getirdi. Stratejilerinin, Afrika’daki değer zincirini en uygun duruma getirmek ve tedarik zincirini maksimize etmek olduğunu açıkladı.

Oturumdaki bir diğer konuşmacı ise Mısır Ticaret Odaları Federasyonu (FEDCOC) Genel Sekreteri Sn. Dr. Alaa Ezz oldu. Sn. Ezz, ekonomileri özel sektörlerin yönlendirdiğini belirterek, Türk firmalarını Mısır’a, düşük maliyet avantajını ve Mısır’ın sahip olduğu olanakları kullanarak ortak iş yapmaya davet etti. Yatırımcıların ilgilenebileceği alanlar arasında altyapı, tarım, balıkçılık, liman projelerini, kamu – özel sektör ortaklığındaki projeleri ve İpek Yolu’nun canlandırılması konusundaki projeleri sıraladı. Ek olarak, Süveyş Kanalı’nın lojistik maliyetlerini düşürmesi bakımından avantajlı olduğunu belirterek, ulaşım için Süveyş Kanalı’nın kullanılmasını önerdi.

Bakanlıklar Nezdinde Gelişmelere Dair Bilgilendirmebaşlıklı son oturuma UFRAD Başkanı ve DEİK Eğitim Ekonomisi İş Konseyi Başkanı Sn. Dr. Mustafa Aydınbaşkanlık etti. Sn. Aydın, Türkiye-Mısır ilişkilerinde eğitimin önemine değindi. Türk üniversitelerinden bir kaçının Mısır’daki üniversitelerle anlaşmalar yaptığından bahsederek, Türk iş adamlarının Arapça öğrenmesine yardımcı olmak istediklerini, ayrıca Mısır’daki çok değerli bilim adamlarını da Türkiye’deki üniversitelerde istihdam edebileceklerini belirtti. Türk öğrencilerini Mısır’a göndermek, aynı şekilde Mısırlı öğrencileri de Türkiye’ye getirmek için çalışmalar yürüttüklerini ekledi.

Bakanlık yetkililerinin söz aldığı bu oturumda, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Sn. Süfyan Emiroğlu tekrar söz alarak, Bakanlıklarının uluslararası platformda Mısır ile sanayi alanında birlikte çalıştıkları iki organizasyondan bahsetti. Bunlar, Türk-Arap Sanayi İşbirliği Zirveleri ile D-8 Zirvesi (Gelişmekte Olan 8 Ülke Zirvesi) Sanayi Çalışma Grupları Toplantıları olarak belirtildi. Sn. Emiroğlu, bu organizasyonlarda Türk iş adamlarına her türlü desteği vermek üzere hazır olduklarını dile getirdi.

Daha sonra, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Sn. Bekir Gezer söz aldı. Sn. Gezer, Mısır halkı için ekonomilerinin bir an önce istikrara kavuşmasını temenni ettiğini, aksi takdirde ekonomik gelişmelerin sağlanamayacağını belirtti. Türkiye’nin Mısır ile karayolu bağlantısı olmadığını, bu nedenle deniz ulaşımının ve denizcilik sektörünün iki ülke için önemli olduğunu vurguladı. Her iki ülkenin de başarılı bir şekilde yürüttüğü projeler arasında olan karayolları, kent içi ulaşım, hızlı tren, liman ve deniz işletmeleri, İpek Yolu’nun canlandırılması, lojistik merkezlerinin kurulması konularında Mısırlı yetkililer ile çok daha fazla işbirliği yapacaklarına inandıklarını belirtti. Bakanlık olarak, Karadeniz’de yürütülen Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) platformunun benzerini Akdeniz için de gerçekleştirebilecekleri önerisinde bulundu.

Son panelist olan Türk Eximbank Genel Müdür Yardımcısı Sn. Alaaddin Metin, konuşmasında 2012’nin Eylül ayında Bakanlar Kurulu Kararı ile Türkiye’nin Mısır’a 2 milyar dolar kredi açmaya karar verdiğini aktardı. Bu miktarın 1 milyar dolarının bütçe desteği olarak, diğer 1 milyar dolarının ise Eximbank tarafından ticari kredi olarak verildiğini belirtti. Kredi anlaşmasının imzalandığını fakat henüz yürürlüğe girmediğini, yakın zamanda girmesi için çalışmaların devam ettiğini belirtti. Ticari kredi sayesinde, Türkiye’den Mısır’a ihraç edilecek sermaye malı ihracatının, 7 yıla kadar geri ödeme dönemi ile kredilendirilebilecek olduğunu ve Türkiye’den yapılacak ihracatın % 85’ine kadar finansman sağlanacağını dile getirdi. İnşaat taahhüt projelerini 10 yıla kadar geri ödeme dönemi ile kredilendirebildiklerini ekledi. Sermaye malı ihracatı ile inşaat taahhüt projelerinde geri ödemesiz kredilendirmenin de söz konusu olduğunu belirtti ve kredilendirmeler için gerekli koşulları detaylı olarak anlattı.

 

Program, katılımcılardan gelen soruların cevaplandırılması ile son buldu. Bu bölümde aşağıdaki hususlar dile getirildi.

 

  • Yatırımların finanse edilmesi konusunda Türkiye’nin de diğer Avrupa ülkelerinin yaptığı gibi destekler sunması talep edildi. T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Sn. Süfyan Emiroğlu, uluslararası platformda Mısır ile birlikte çalışılan zirvelerden bahsederek, bu çalışmalar çerçevesinde çözüm üretmeye çalıştıklarını belirtti ve Türk Eximbank Genel Müdür Yardımcısı Sn. Alaaddin Metin’in yaptığı sunumdaki kredilendirme olanaklarını aktardı.

 

  • Türkiye ile Mısır arasındaki Karayolu Ulaştırma Anlaşması’nın henüz imzalanmamış olması nedeniyle kara ulaştırmasındaki taşımalarda sorunlar bulunduğu, ayrıca, Mısır’a taşıma yapan firmaların sürücülerinin ve firma yetkililerinin vize alması konusunda kolaylık sağlanması gerektiği ifade edildi.

 

  • Ro-Ro taşımacılığının Antalya, Tekirdağ, İzmir şehirlerinden de yapılmasının beklendiği ifade edildi.

 

  • Ro-Ro taşımacılığında farklı fiyatlandırmalarla karşılaşılabilindiği ifade edildi. T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Sn. Bekir Gezer, ufak değişikliklerin zaman içinde yerine oturacağını ve standart bir fiyatlandırmaya ulaşılacağını belirtti. Bunun dışında makul fiyatların çok üstünde bir fiyat ile karşılaşılması halinde Bakanlıklarına bildirilmesini talep etti.
İskenderiye İş Adamları Derneği Üyeleri ile ikili görüşmeler , 15.05.2012

Türk-Mısır İş Konseyi tarafından İskenderiyeli İş Adamları Derneği işbirliği ile 15 Mayıs 2012 tarihinde TOBB Plaza'da İskenderiye İş Adamları Derneği üyeleri ile DEİK üyelerini biraraya getiren firmalararası ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

Mısır Heyet Ziyareti , 28.04.2012

Türk-Mısır İş Konseyi tarafından 28-30 Nisan 2012 tarihlerinde Kahire'ye gerçekleştirilen heyet ziyaretine 8 firma katılmıştır. Ziyaret programı kapsamında heyet 28 Nisan 2012 tarihinde T.C. Kahire Büyükelçiliği Rezidansında gerçekleştirilen 23 Nisan Kutlamalarına katılım sağlandı. 30 Nisan 2012 tarihinde 10.00-13.00 saatleri arasında İş Konseyi Karşı Kanadı Mısırlı İşadamları Derneği (EBA) tesisilerinde gerçekleşen Toplantıda T.C. Kahire Büyükelçisi Sn. Hüseyin Avni Botsalı, T.C. Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sn. Bülent Uğur Ecevit, Türk-Mısır İş Konseyi Eş Başkanları Sn. Zuhal Mansfield ve Sn. Adel El Lamei ile EBA Başkanı Sn. Hussein Sabbour tarafından gerçekleştirilen açılış konuşmalarında iki ülke arasında müteahhitlik sektöründe işbirliğine ilişkin hususlar ele alındı. Mısır'ın 1.000.000 Ulusal Konut Projesine ilişkin katılımcılara bilgi verildi. Mısır'da faaliyette olan Limak firmasının tecrübe ve yaşadığı sıkıntılara ilişkin bilgi paylaşımının ardından Türk firmalarının kendini tanıtması ve firmalararası ikili görüşmeler ile toplantı son buldu.

İkili görüşmelere paralel olarak İş Konseyi Eşbaşkanları ve T.C. Kahire Büyükelçisinin katılımıyla düzenlenen kısıtlı toplantıda 15-17 Haziran 2012 tarihlerinde tarım, lojistik ve inşaat sektörleri ağırlıklı olmak üzere Kahire, Port Said ve Süveyş Kanalını kapsayacak bir heyet ziyareti düzenlenmesi, 15 Haziran 2012'de Kahire'de Türk-Mısır İş Konseyi Ortak Toplantısı gerçekleştirilmesi ve T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan'a katılım için davet iletilmesine karar verildi.

Türk heyeti 14.00'de Mısırlı Müteahhitler Birliği'ne ziyaret gerçekleştirerek Birlik Başkanı ve Yürütme Kurulu üyeleri ile işbirliği imkanlarına ilişkin yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirdi.

 

 


 

MISIR İstişare Toplantısı , 18.01.2012

DEİK/Türk-Mısır İş Konseyi tarafından 18 Ocak 2012 tarihinde TOBB Plaza’da Mısır İstişare toplantısı düzenlendi. Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Sn. Zuhal Mansfield’in açılış konuşmasını yaptığı toplantının moderatörlüğü Eğitim İş Konseyi Başkanı Sn. Mustafa Aydın tarafından gerçekleştirildi. Mısır’da iş yapan veya yapmayı planlayan 60 kadar Türk firmasının  katılım sağladığı toplantıda Mısır’da yatırımı ve ticari ilişkisi olan firmaların yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri değerlendirilerek iki ülke arasında işbirliğinin geliştirilmesi gereken alanlar belirlendi .

Türk-Mısır İş Konseyi Ortak Toplantısı , 08.12.2011

DEİK / Türk-Mısır İş Konseyi tarafından İş Konseyi Karşı Kanadı Mısırlı İşadamları Derneği (EBA) işbirliği ile Mısır Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı Sn. Mahmoud Eisa'nın katılımlarıyla 8 Aralık 2011 tarihinde İstanbul, Maslak Sheraton Otel'de Türk-Mısır İş Konseyi Ortak Toplantısı düzenlenecektir.

Mısır ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 2005 yılında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması ile 3 milyar dolar seviyesine ulaşırken 2011 yılı ilk dokuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatımız %14 oranında bir artışla yaklaşık 2 milyar dolara ulaşmıştır. 12-14 Eylül 2011 tarihinde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Mısır'a gerçekleştirilen remi ziyaret vesilesiyle düzenlenen İş Forumunda Türkiye ile Mısır arasındaki mevcut 1,5 milyar dolar olan yatırım ilişkilerinin iki yıl içinde 5 milyar dolara, 3 milyar dolar olan ticaret hacminin ise 5 milyar dolara çıkarılması, Türkiye ve Mısır'ın müteahhitlik sektörü başta olmak üzere 3. ülkelerde işbirliği yapması hedefi konulmuş olup bu hedef doğrultusunda düzenlenecek Türk-Mısır İş Konseyi Ortak Toplantısında lojistik, gümrükler ve finans konuları başta olmak üzere ticaretin geliştirilmesine yönelik tedbirler ile iki ülke arasında otomotiv, makine ve beyaz eşya başta olmak üzere mühendislik sanayileri alanındaki işbirliği imkanlarının ele alınacağı paralel çalıştaylar düzenlenmesi planlanmaktadır.

Söz konusu çalıştaylara ilave olarak Mısır'ın çeşitli sektörlerden önde gelen 60 kadar işadamıyla gerçekleştirilecek ikili görüşmeler ile heyette yer alan müteahhit firmalarla 3. ülkelerde işbirliği imkanlarının değerlendirileceği Türk-Mısır İş Konseyi Ortak Toplantısına katılmak isteyen firmalar tarafından ekte yer alan katılım formunun doldurularak 100 TL katılım ücretinin DEİK Türk-Afrika İş Konseyleri adına İş Bankası Beyoğlu Şubesi (1011) TR16 0006 4000 0011 0111 7015 26 IBAN numaralı 1701526 no'lu TL hesaba yatırıldığını gösteren dekont ile birlikte 6 Aralık 2011 Salı günü mesai bitimine kadar DEİK'e (İlgili Kişi: Özge Karagöz, Tel:0212 339 50 70, Faks:0212 270 35 92; E-mail:okaragoz@deik.org.tr) iletilmesi hususunu bilginize sunarım.

Mısır Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı Mahmoud Eisa ile Toplantı , 20.10.2011

20 Ekim 2011, İstanbul Ticaret Borsası, İstanbul

 

20 Ekim 2011 tarihinde DEİK/Türk-Mısır İş Konseyi ve İstanbul Ticaret Borsası işbirliği ile,  Mısır Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı Sn. Mahmoud Eisa, Mısır Ankara Büyükelçisi Sn. Abderahman Salaheldin, Mısır İstanbul Başkonsolosu Sn. Wafaa Elhadidy, Mısır Ticaret Müşaviri Sn. Mostafa Mikkawi, İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Atilla Sümer, İstanbul Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sn. İslam Ali Kopuz, Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield katılımlarıyla bir toplantı düzenlendi. Toplantıda İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Atilla Sümer, İstanbul Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sn. İslam Ali Kopuz, Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield ve Mısır Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı Sn. Mahmoud Eisa konuşma yaptı. Bütün konuşmacılar Mısır ve Türkiye’nin iki kardeş ve komşu ülke olduğunu, iki ülke arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşmasının karşılıklı ilişkileri arttırdığını ancak hala ekonomik ilişkilerin istenilen düzeyde olmadığını ancak son dönemde yaşanan olayların Mısır’ın ekonomik kalkınmasını hızlandıracağını vurguladılar.   

Mısır Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı Mahmoud Eisa ile Toplantı , 05.10.2011

Mısır Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı Mahmoud Eisa ile Toplantı,  05 Ekim 2011, TOBB Plaza, İstanbul

 

5 Ekim 2011 tarihinde DEİK/Türk-Mısır İş Konseyi,  T.C Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Sn. Nihat Ergün, Mısır Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı Sn. Mahmoud Eisa, Mısır Ankara Büyükelçisi Sn. Abderahman Salaheldin, Mısır İstanbul Başkonsolosu Sn. Wafaa Elhadidy, Mısır Ticaret Müşaviri Sn. Mostafa Mikkawi, DEIK/İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield ve 45 Türk firmasının katılımlarıyla bir toplantı düzenlendi. Toplantıda DEIK/İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield konuşma yaptı.  Mısır Bakanı Sn. Mahmoud Eisa, iki ülke arasındaki ilişkilerin özellikle 2005’te imzalanan Serbest Ticaret Antlaşması sonrasında hızla geliştiğini ancak iki ülkenin daha sıkı ekonomik ilişkiler içinde olması gerektiğini vurguladı. Sn. Bakan Nihat Ergün ise iki ülke arasında Sanayi alanda bir mutabakat zaptı imzalanacağını söyledi.

Konuşmaların sonunda soru-cevap bölümünde her iki Bakanın soruları cevaplamış  devamında toplantı sona erdi.

İskenderiye Ticaret Odası Heyeti Türkiye Ziyareti , 17.09.2011

İskenderiye Ticaret Odası Heyeti Türkiye Ziyareti, Adana, Mersin, Gaziantep - 17-21 Eylül 2011

 

DEİK / Türk-Mısır İş Konseyi ve T.C. İskenderiye Ticaret Ataşeliği koordinasyonunda Adana Sanayi Odası, Mersin Ticaret Borsası, Gaziantep Ticaret Odası, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri işbirliği ile 18-20 Eylül 2011 tarihlerinde toplantı düzenlendi. Söz konusu etkinlik çerçevesinde Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Müşaviri Sn. Mostafa Mikkawi, DEİK Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Sn. Zuhal Mansfield, Türkiye-Afrika Odası Koordinatörü Shihab Adam’ın  katıldığı seyahat çerçevesinde heyet ziyaretleri gerçekleştirildi.  

 

18 Eylül 2011 tarihinde 10:00’da Hilton Adana’da Adana Sanayi Odası işbirliği ile, 19 Eylül 2011 tarihinde Mersin’de Mersin Ticaret Borsası işbirliği ile ve 20 Eylül 2011’da Gaziantep’ de Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birlikleri Tekstil ve Hammaddeleri Kurulu işbirliği ile firmalar arası ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

T.C. Başbakanı Sn. Recep Tayip Erdoğan’ın Resmi Ziyareti Vesilesiyle Mısır’a Düzenlenen İşadamı Heyet Ziyareti , 12.09.2011

T.C. Başbakanı Sn. Recep Tayip Erdoğan’ın Resmi Ziyareti Vesilesiyle Mısır’a Düzenlenen İşadamı Heyet Ziyareti, 12-14 Eylül 2011

 

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın beraberinde Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ile resmi ve özel sektör temsilcilerinden oluşan bir heyet ile 12-14 Eylül 2011 tarihleri arasında Mısır’ın başkenti Kahire’ye gerçekleştirdiği ziyaret ile eşzamanlı olarak, Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinasyonunda, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) organizasyonunda Mısır Ticaret ve Müteahhitlik Heyeti Programı düzenlendi.

 

Söz konusu heyette TİM Başkanı Sayın Mehmet Büyükekşi, DEİK / Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Sn. Zuhal Mansfield, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Sayın Gökhan Murat Kalsın, TUSKON Başkan Yardımcısı Sayın İsmail Hakkı Kısacık, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Sayın Ahmet Kahraman, Ankara Sanayi Odası Başkanı Sayın Nurettin Özdebir, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Şerafettin Aşut, İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Sayın Atilla Sümer ile resmi ve özel sektör temsilcileri ve 115 işadamı yer aldı.

 

Heyet ilk olarak 12 Eylül 2011 Pazartesi 19:00’da Mısır Büyükelçisi Sn. Hüseyin Avni Botsalı tarafından Büyükelçilik rezidansında verilen resepsiyona katıldı.

 

13 Eylül 2011 Salı günü 9:30-12:00 saatleri arasında Semiramis Intercontinental’de düzenlenen Türk İşadamlarına yönelik bilgilendirme toplantısında T.C. Kahire Ticaret Müşaviri Sayın Gökmen Şahin, TÜMİAD Başkanı Sayın Zeki Ekinci, EBA Temsilcisi Sayın Ehab Akl, Mısır Yatırım Ajansı (GAFI) tarafından Mısır’daki iş ortamı ile ikili ekonomik ve ticari ilişkilere ilişkin sunumlar yapıldı. Aynı gün öğleden sonra Sayın Başbakan Türk heyetinin kısıtlı katılımıyla Opera binasında Mısır halkına seslenirken akşam Four Seasons otelde Mısır’ın önde gelen siyasi parti ve özel sektör temsilcilerine yine kısıtlı bir akşam yemeği verildi.

 

14 Eylül 2011 Çarşamba günü 09:30’da Semiramis Otel’de başlayan ikili iş görüşmelerinin ardından, 11:00’da Mısır İmar Bakanlığı, Mısır Hükümeti Kırsal Kalkınma Bakanlığı, Mısır Müteahhitlik ve İhracat Konseyi ile Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği Başkan Yardımcısı Sayın Hamdi Aydın’ın katılımıyla Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Paneli; 13:00’da ise Mısır-Türk İş Konseyi Başkanı Sayın Adel Lamei moderatörlüğünde, Kadmar Denizclik’den Medhat El Kady, Mısır Serbest Bölgeler ve Yatırım Kurulu Başkanı Sayın Ossama Saleh, Polaris Park Ortağı Sayın Tunç Özkan, Dr. Adel Gazarin, Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Sayın Zuhal Mansfield, TİM Mısır Ülke Masası Koordinatörü Sayın İsmail Hakkı Kısacık, OAİB Koordinatör Başkanı Sayın Ahmet Kahraman ve Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Sayın Salih Çiçek’in katılımıyla Türkiye-Mısır İkili İşbirliği İmkanları Paneli düzenlendi.

 

Panellerin ardından 15:00’da Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan Onuruna Semiramis Otel’de verilen öğle yemeğinde EBA Başkanı Sayın Hussein Sabbour, TİM Başkanı Sayın Mehmet Büyükekşi, Mısır Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı Sayın Mahmoud Eisa, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Mısır Başbakanı Sayın Essam Sharaf ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan hitapta bulundu.

 

Söz konusu çalışma yemeğinde iki ülke Başbakanı tarafından  Türkiye ile Mısır arasında mevcut 1,5 milyar dolar olan yatırım ilişkilerinin 5 milyar dolara, ticaret hacminin ise iki yıl içinde 3 milyar dolardan 5 milyar dolara, 4 yıl içinde ise toplam 10 milyar dolara çıkarılması hedefi konuldu. Türkiye ve Mısır’ın müteahhitlik sektörü başta olmak üzere 3. ülkelerde işbirliği yapmasının öneminin altı çizilirken ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi önündeki en büyük engellerden biri olarak gösterilen vizelerin Mısır’da yapılacak seçimlerin akabinde kaldırılmasına yönelik girişimlerde bulunulacağı dile getirildi. Ekim ayı içinde iki ülke arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmasına tarım ürünlerinin de dahil edilmesi yönünde müzakereler yapılacağı belirtilirken LİMAK’ın Kahire uluslararası havalimanının geliştirilmesine ilişkin üstlendiği projenin öneminin altı çizildi.

T.C. Başbakanı Sn. Recep Tayip Erdoğan’ın Resmi Ziyareti Vesilesiyle Mısır’a Düzenlenen İşadamı Heyet Ziyareti , 12.09.2011

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın beraberinde Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ile resmi ve özel sektör temsilcilerinden oluşan bir heyet ile 12-14 Eylül 2011 tarihleri arasında Mısır’ın başkenti Kahire’ye gerçekleştirdiği ziyaret ile eşzamanlı olarak, Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinasyonunda, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) organizasyonunda Mısır Ticaret ve Müteahhitlik Heyeti Programı düzenlendi.

 

Söz konusu heyette TİM Başkanı Sayın Mehmet Büyükekşi, DEİK / Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Sn. Zuhal Mansfield, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Sayın Gökhan Murat Kalsın, TUSKON Başkan Yardımcısı Sayın İsmail Hakkı Kısacık, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Sayın Ahmet Kahraman, Ankara Sanayi Odası Başkanı Sayın Nurettin Özdebir, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Şerafettin Aşut, İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Sayın Atilla Sümer ile resmi ve özel sektör temsilcileri ve 115 işadamı yer aldı.

 

Heyet ilk olarak 12 Eylül 2011 Pazartesi 19:00’da Mısır Büyükelçisi Sn. Hüseyin Avni Botsalı tarafından Büyükelçilik rezidansında verilen resepsiyona katıldı.

 

13 Eylül 2011 Salı günü 9:30-12:00 saatleri arasında Semiramis Intercontinental’de düzenlenen Türk İşadamlarına yönelik bilgilendirme toplantısında T.C. Kahire Ticaret Müşaviri Sayın Gökmen Şahin, TÜMİAD Başkanı Sayın Zeki Ekinci, EBA Temsilcisi Sayın Ehab Akl, Mısır Yatırım Ajansı (GAFI) tarafından Mısır’daki iş ortamı ile ikili ekonomik ve ticari ilişkilere ilişkin sunumlar yapıldı. Aynı gün öğleden sonra Sayın Başbakan Türk heyetinin kısıtlı katılımıyla Opera binasında Mısır halkına seslenirken akşam Four Seasons otelde Mısır’ın önde gelen siyasi parti ve özel sektör temsilcilerine yine kısıtlı bir akşam yemeği verildi.

 

14 Eylül 2011 Çarşamba günü 09:30’da Semiramis Otel’de başlayan ikili iş görüşmelerinin ardından, 11:00’da Mısır İmar Bakanlığı, Mısır Hükümeti Kırsal Kalkınma Bakanlığı, Mısır Müteahhitlik ve İhracat Konseyi ile Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği Başkan Yardımcısı Sayın Hamdi Aydın’ın katılımıyla Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Paneli; 13:00’da ise Mısır-Türk İş Konseyi Başkanı Sayın Adel Lamei moderatörlüğünde, Kadmar Denizclik’den Medhat El Kady, Mısır Serbest Bölgeler ve Yatırım Kurulu Başkanı Sayın Ossama Saleh, Polaris Park Ortağı Sayın Tunç Özkan, Dr. Adel Gazarin, Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Sayın Zuhal Mansfield, TİM Mısır Ülke Masası Koordinatörü Sayın İsmail Hakkı Kısacık, OAİB Koordinatör Başkanı Sayın Ahmet Kahraman ve Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Sayın Salih Çiçek’in katılımıyla Türkiye-Mısır İkili İşbirliği İmkanları Paneli düzenlendi.

 

Panellerin ardından 15:00’da Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan Onuruna Semiramis Otel’de verilen öğle yemeğinde EBA Başkanı Sayın Hussein Sabbour, TİM Başkanı Sayın Mehmet Büyükekşi, Mısır Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı Sayın Mahmoud Eisa, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Mısır Başbakanı Sayın Essam Sharaf ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan hitapta bulundu.

 

Söz konusu çalışma yemeğinde iki ülke Başbakanı tarafından  Türkiye ile Mısır arasında mevcut 1,5 milyar dolar olan yatırım ilişkilerinin 5 milyar dolara, ticaret hacminin ise iki yıl içinde 3 milyar dolardan 5 milyar dolara, 4 yıl içinde ise toplam 10 milyar dolara çıkarılması hedefi konuldu. Türkiye ve Mısır’ın müteahhitlik sektörü başta olmak üzere 3. ülkelerde işbirliği yapmasının öneminin altı çizilirken ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi önündeki en büyük engellerden biri olarak gösterilen vizelerin Mısır’da yapılacak seçimlerin akabinde kaldırılmasına yönelik girişimlerde bulunulacağı dile getirildi. Ekim ayı içinde iki ülke arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmasına tarım ürünlerinin de dahil edilmesi yönünde müzakereler yapılacağı belirtilirken LİMAK’ın Kahire uluslararası havalimanının geliştirilmesine ilişkin üstlendiği projenin öneminin altı çizildi.

Mısır Heyet Ziyareti ve 11. Türk-Mısır İş Konseyi Ortak Toplantısı , 22.10.2010

Türk-Mısır İş Konseyi tarafından, 23-26 Ekim 2010 tarihlerinde TOBB ve DEİK Başkanı Sn.  M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında İskenderiye ve Kahire'ye bir heyet ziyareti düzenlenmiştir. Söz konusu seyahat kapsamında 3 gün boyunca Mısır Ticaret Odaları Federasyonu (FEDCOC), İskenderiye Ticaret Odası ve Türk-Mısır İş Konseyi Karşı Kanadı Mısırlı İşadamları Derneği (EBA) işbirliği ile bir dizi etkinlik gerçekleştirilmiştir.

23 Ekim 2010 tarihinde İskenderiye Ticaret Odası ve FEDCOC Başkanı Sn. Ahmed Al Wakil ev sahipliğinde düzenlenen kısıtlı katılımlı çalışma kahvaltısında Türkiye-Mısır Ticaret Odası kurulmasına ilişkin hususlar ele alınmıştır.

10.00-11.00 saatleri arasında Hilton Otel'de düzenlenen bilgilendirme toplantısında T.C. Kahire Büyükelçisi Sn. Hüseyin Avni Botsalı ve T.C. İskenderiye Ticaret Müşaviri Sn. Oğuzhan Berber tarafında Mısır'daki iş ortamına ilişkin bilgiler verilmiştir.

Türk-Mısır İş Konseyi ve İskenderiye Ticaret Odası tarafından ortaklaşa düzenlenen firmalararası ikili görüşmelerin ardından Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Rachid Mohammed Rachid'in de katılımıyla bir çalışma yemeği gerçekleştirilmiştir.

FEDCOC Başkanı Sn. Ahmed Al Wakil'in açılış konuşması ile başlayan çalışma yemeğinde söz alan Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Sn. Zuhal Mansfield katılımcılara DEİK hakkında bilgi verdikten sonra iki ülkenin tarihsel yakınlığı, zengin ortak kültürleri ve bölgelerindeki stratejik önemlerinden hareketle mevcut 1,5 milyar dolarlık ticaret hacmini daha da artırmaları, ticaret ve yatırımlar dışında her alanda işbirliğini geliştirmeleri gerektiğini vurgulamış, bu amaca yönelik İş Konseyi faaliyetlerini anlatmıştır.

Sn. Mansifeld'den sonra söz alan T.C. Kahire Büyükelçisi Sayın Hüseyin Avni Botsalı, Türkiye ve Mısır'ın Afrika-Avrupa-Asya denkleminde anahtar iki ülke olduğunu söz konusu bölgede sürdürülebilir kalkınma, barış ve istikrar için iki ülkenin işbirliğinin şart olduğunu, ortak nüfusu 160 milyon, ortak ticaret hacmi ise 500 milyar dolar olan iki ülkenin rakip değil her alanda ortak olduklarını, aradaki işbirliğinin bu seyahat boyunca imzalanacak anlaşmalarla daha da gelişeceğine inandığını belirtmiştir.

TOBB ve DEİK Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu, iki ülke arasındaki mevcut ilişkilerin artması yönünde çaba sarfedilmesi gerektiğini vurgulayarak özellikle müteahhitlik ve turizm gibi sektörlerde ortaklıklar kurulabileceğini, müteahhitlik konusunda Türkiye'nin teknik yardıma hazır olduğunu, turizmde ise tarih, deniz, kum ve güneş gibi unsurları beraberce kullanabileceğimizi, sağlık ve denizcilik alanlarında da işbirliği yapılabileceğini, Mersin ve İskenderiye arasında Ro-Ro seferlerinin gerçekleştirilmesine yönelik ticari faaliyetlerin halihazırda başlamış olduğunu ve iki ülke arasındaki uçuş seferlerinin artırılmasının ticaret hacminin artmasına katkıda bulunacağına inandığını ifade etmiştir.

TOBB ve DEİK Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu'na iki ülke arasındaki ilişkilere verdiği önemden ötürü teşekkür ederek sözlerine başlayan Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Sn. Rachid Mohammed Rachid, iki ülke devlet başkanlarının sürekli temas halinde olması, Başbakanlarının da bu sürece destek vermesinden hareketle ilişkilerin gelişmesi yönünde siyasi iradenin mevcut olduğunun altını çizmiş, ticari ilişkilerinin artırılması için hava ve deniz taşımacılığının geliştirilmesi, eğitim alanında da işbirliğine yönelik anlaşmalar yapılması gerektiğini, iki ülkenin üçüncü ülkelere yönelik müteahhitlik başta olmak üzere ortak projeler gerçekleştirilebileceğini, bu şekilde bölgede barış, huzur ve istikrar ortamının tesis edileceğini belirtmiştir.

Söz konusu çalışma yemeği esnasında TOBB ile FEDCOC arasında Türkiye-Mısır Ticaret Odası kurulmasına ilişkin bir anlaşma ile TOBB ETÜ ve Arap Akademisi arasında İşbirliği anlaşması imzalanmıştır.

İskenderiye programı 23 Ekim 2010 akşamı İskenderiye Başkonsolosu Semih Lütfü Turgut'un Suriye Kulüp'de Türk heyeti onuruna düzenlediği akşam yemeği ile son bulmuştur.

24 Ekim sabahı İskenderiye'den Kahire'ye hareket esnasında Türk heyeti için düzenlenen piramit turunu müteakip 18.30'da Semiramis Otel'de TOBB ve DEİK Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun Mısır'da Yerleşik 60 kadar Türk işadamına TOBB ve DTİK ile ilgili sunum gerçekleştirdiği bir toplantı organize edilmiştir.

Söz konusu toplantıda söz alan T.C. Kahire Büyükelçisi Sn. Hüseyin Avni Botsalı Kuzey-Güney, Doğu-Batı eksenin köprü ülke olan Mısır'ın Arap dünyasında liderliğe oynadığını, Ortadoğu'daki sorunlarda başat aktör olduğunu, Sahraaltı Afrika'ya açılan kapı, bağlantısızlar platformunda da etkin konuma sahip bir ülke olduğunu vurgulayarak Mısır ile iyi ilişkiler geliştirilmesinin Türkiye'nin bölgede elini kuvvetlendireceğini ifade etmiş, bunun için Türkiye'nin Mısır geneline coğrafi olarak yayılması ve sektörel çeşitliliği sağlaması, Türkiye'deki odalarla Mısır odalarının münferit bağlantılarının artırılması gerektiğini belirtmiştir.

DTİK Ortadoğu Körfez Afrika Komitesi Başkanı Sn. Tunç Özkan konuşmasında Polaris Park fikrinin Mısır'da kabul gördüğünü, mevcut 14 sanayi bölgesinin 2015'e kadar 50'ye çıkarılmasının planlandığını, Mısırlıların Türklerle iş yapmak istediklerini, bunda Mısır'da yatırım yapan Türklerin başarılarının önemli katkısının olduğunu, Mısır'da yeni yatırım yapmak isteyen girişimcilerin yeni ve doğru fikirler ve hizmet türleriyle Mısır'a gelmeleri halinde Mısırlılardan destek bulacaklarını ifade etmiş, son beş yılda Mısır'a yabancı sermaye girişinde 22. sırada yer alan Türkiye'nin bu konumunun geliştirilmesi gerektiğinin altını çizmiştir.

Türk Mısır İşadamları Derneği (TÜMİAD) Başkanı Sn. Zeki Ekinci konuşmasında TÜMİAD'ın birbirleriyle iş yapmak isteyen 450 Türk ve Mısırlıdan kurulu olduğunu, Mısır ekonomisinin dünya ekonomisi ile entegrasyon yolunda önemli adımlar attığını, Mısır'ın verdiği güven sayıesinde 205 Türk firmasının 1,5 milyar dolarlık yatırım ile Mısır'da 40.000 kişiye istihdam sağladığını belirtmiştir.

Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Sn. Zuhal Mansfield'in Türk girişimcilerin Mısır'da nasıl daha başarılı olabileceğine ilişkin saptamalarının ardından TOBB ve DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu sunumunda TOBB'un yapısı ve ulusal networku hakkında bilgi vermiş, Türkiyenin özel sektörünü temsil eden TOBB'un uluslar arası arenada varlığını anlatmış, 3 trilyon dolarlık Arap ve Afrika pazarına ve toplam 1,2 milyarlık bir nüfusa açılan kapı olan Mısır'da yapılacak çok iş olduğunu, 50 milyar  dolarlık ithalat gerçekleştiren ülkeye 2,6 milyar dolarlık ihracatın aslında düşük bir rakam olduğunu, hedefimizin yatırımları 2 milyar dolara çıkarmak olduğunun altını çizmiştir. Dünya üretiminin %50'si Türkiye'nin doğusunda gerçekleşirken doğudan doğan güneşin tam üzerimize geldiğinde Türkiye'nin hedeflerini gerçekleştirmek için hazır olması gerektiğini belirtmiştir.

Söz konusu toplantının akabinde T.C. Kahire Büyükelçisi Sn. Hüseyin Avni Botsalı'nın rezidansında Türk Heyeti onuruna düzenlenen resepsiyon kapsamında Afrika Ticaret, Sanayi, Tarım ve Meslek Odaları Birliği Genel Sekreteri Sn. Joliana Lumumba'nın katılımıyla Türkiye-Afrika Odasına ilişkin bir değerlendirme toplantısı, basın mensupları ve Türk ve Mısırlı işadamlarının katılımıyla bir basın toplantısı ile Mısırlı İşadamları Derneği (EBA)- Türk-Mısır İşadamları Derneği (TÜMİAD) İş birliği İyiniyet Anlaşması ve Mersin Ticaret Odası ile İskenderiye Ticaret Odası arasında işbirliği anlaşması imza törenleri düzenlenmiştir.

25 Ekim 2010 tarihinde Semiramis Otel'de FEDCOC tarafından Mısırlı ve Mısır'daki yerleşik Türk işadamlarının da katılımıyla Türk heyeti onuruna düzenlenen çalışma kahvaltısına ev sahipliği yapan FEDCOC başkanı Sn. Ahmed Al Wakil, 23 Ekim'de İskenderiye'de gerçekleştirilen toplantıların ticaret hacmimizin büyümesine olan inancı artırdığını ifade ederek güçlü siyasi iradenin de desteği ile ilişkilerin daha da gelişeceğini, yakın gelecekte ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkabileceğini, imzalanan Türk-Mısır Ticaret Odası anlaşmasına ek olarak Afrika Ticaret Odaları Birliği üzerinden diğer Afrika ülkelerine de birlikte erişmenin söz konusu olacağını, ilişkilerin kültürel düzlemde de gelişmesi için İskenderiye'de TOBB ETÜ-Arap Akademisi arasında imzalanan işbirliği anlaşmasının önemli olduğunu belirtmiştir.

Mısır'ın Ortadoğu coğrafyasının önemli bir anahtarı olduğunu

vurgulayarak sözlerine başlayan TOBB ve DEİK Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk özel sektörünü Mısırlı ortaklıklarla geliştirmek istediğimizi, iki taraftaki siyasi iradenin desteği ile Türk şirketlerinin Mısır'daki yatırımlarının 50.000 kişiye istihdam yarattığını, bu durumun önümüz açıldığında yapabileceklerimizin bir göstergesi olduğunu, küreselleşen dünyada güçlü ittifaklarla ayakta kalınabilindiğini, Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Sn. Rachid Mohammed Rachid ve FEDCOC Başkanı Sn. Ahmed Al Wakil'in talebi doğrultusunda ortak ticaret odası kurmaya karar verildiğini, Türkiye-Mısır ekonomik işbirliğinin önümüzdeki dönemde daha da güçlü bir birlikteliğe yol açacağını ifade etmiştir.

T.C. Kahire Büyükelçisi Sn. Hüseyin Avni Botsalı, komşularıyla sıfır problem politikası güden Türkiye ile Mısır'ın ekonomik ve politik rakipler olmadığını vurgulayarak TOBB ve FEDCOC'un aramızdaki iyi ilişkileri bir adım daha öteye götürerek iki ülke arasındaki ortaklığı sürdürülebilir bir kurumsal yapıya kavuşturmasını memnuniyetle karşıladığını belirtmiştir.

Çalışma Kahvaltısının ardından TOBB ve DEİK Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Rachid Mohammed Rachid'in de katılımyla Mısır Başbakanı Ahmed Nazif ile görüşme ve akabinde Kahire Yunus Emre Kültür Merkezi'ne bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Türk-Mısır İş Konseyi tarafından karşı kanat Mısırlı İşadamları Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen 11. İş Konseyi Ortak Toplantısı aynı gün 15.00'da Semiramis Otel'de düzenlenen ikili görüşmelerle başlamıştır. İkili görüşmelerin ardından Türk-Mısır İş Konseyi ortak yürütme kurulu toplantısı düzenlenmiştir. Mısır tarafından eş başkan Mohamed Abdou Al Lamei'nin ev sahipliği gerçekleştirdiği toplantıya Türk tarafından İş Konseyi Başkanı Sn. Zuhal Mansfield ile Başkan Yardımcıları Sn. Ayhan Dayoğlu, Sn. Mustafa Aydın ve Sn. Atanur Dikmen katılmışlardır. Toplantıda Şubat ayında Türkiye'de 12. İş Konseyi Ortak Toplantısının düzenlenmesi kararlaştırılmış olup Sn. Mansfield Toplantının mümkünse iki ülke ilişkilerinde potansiyel arz eden Adana şehrinde düzenlenmesini önermiştir. Söz konusu toplantı için turizm ve inşaat sektörleri öncelikli sektörler olarak belirlenmiştir.

Ortak Yürütme Kurulu Toplantısının ardından Deniz Lojistik alanında İşbirliği çalıştayı ile Türkiye-Mısır Karşılıklı Yatırım Olanakları Semineri düzenlenmiştir.

Mısır-Türk İş Konseyi Başkanı Sn. Mohamed Abdou Al Lamei'nin moderatörlüğünü üstlendiği Deniz Lojistik çalıştayında Mısır Ulaştırma Bakanı Danışmanı Sn. Mohammed Ali Ibrahim'in konuşmasının ardından İMEAK Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Alev Tunç tarafından Türkiye'deki denizcilik sektörüne ilişkin bir sunum yapılmıştır. Commit Network Genel Müdürü Alper Tunga Çelen ve Süveyş Kanalı Konteyner Terminali Hükümet İlişkileri Müdürü Sn. Azza Shafik'in konuşmalarının ardından ise Arkas Hat Müdürü Tamer Nazif bir sunum gerçekleştirmiştir.

Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Sn. Zuhal Mansfield'in moderatörlüğünü üstlendiği Türkiye-Mısır Karşılıklı Yatırım Olanakları Seminerinde Mısır Sınai Kalkınma İdaresi Başkan Yardımcısı Ashraf Dewedar, TÜMİAD Başkanı Sn. Zeki Ekinci, Genel Yatırım İdaresi Avrupa Bölge Başkanı sn. Mohamed Youssef ve SIAC Holding temsilcisi Sn. Ahmed Sultan konuşma yaparken Sn. Mansfield Türkiye'deki yatırım olanaklarına, Dorra Group temsilcisi Sn. Ahmed Badr El Din ise Dorra Grup faaliyetlerine ilişkin sunum gerçekleştirmiştir.

Heyet ziyareti 22.00'da düzenlenen Gala yemeği ile son bulmuştur.

Gala yemeğinde açılış konuşmasını gerçekleştiren Mısır-Türk İş Konseyi Başkanı Sn. Abdou Al Lamei, Mersin-İskenderiye Ro-Ro seferleri projesinin Türkiye için Mısır üzerinde Afrika limanları ile bağlantıyı sağlayacak olması açısından önemli bir gelişme olduğunu belirterek buna ek olarak denizcilik akademileri arasında işbirliği ile özellikle Türkiye'nin güçlü olduğu gemi inşaatı ve kara taşımacılığı sektörlerinde işbirliği yapılması gerektiğini vurgulamıştır. Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Sn. Zuhal Mansfield ise Türkiye'deki teşvik sisteminden bahsederek özellikle otomotiv ve gemicilik sektörlerinde yatırım yapılabileceğinin altını çizmiştir.

FEDCOC Başkanı Sn. Ahmed Al Wakil, Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Sn. Rachid Mohammed Rachid'in de katılımıyla Mısır Başbakanı Sn. Ahmed Nazif ile uzun ve verimli bir görüşme gerçekleştirmekte duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başlamış, ticaret hacmimizin gelecek yıllarda 10 milyar dolara yükselmesinin hedeflendiğinin, Ortak Oda çerçevesinde hareket edileceğinin ve iki ülke sermaye sahiplerinin bu konuda desteklerinin beklendiğinin bir kez daha altını çizmiştir.

Mısırlı İşadamları Derneği Başkanı Sn. Hussein Sabbour'un kısa hoş geldiniz konuşması ile T.C. Kahire Büyükelçisi Sn. Hüseyin Avni Botsalı'nın hitaplarının ardından TOBB ve DEİK Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu iki ülke başbakanlarının iş mantığına sahip olmasının ve iş dünyasına desteklerinin büyük bir avantaj teşkil ettiğini, ticari ve yatırım ilişkilerini geliştirmek için iki ülke işadamları önünde bir engel bulunmadığını, 1,2 milyar nüfus ile 3 trilyonluk bir pazara hitap eden Mısır ile güçlerimizi birleştirdiğimiz takdirde her şeyi gerçekleştirebileceğimizi ifade etmiştir.

Gala yemeği kapsamında EBA-TÜMİAD İşbirliği Anlaşması ile UFRAD ve Mısır Franchise Derneği arasında İşbirliği anlaşması imzalanmıştır.

Mısır'da İş Yapma Olanakları Seminerler Dizisi, Adana-Mersin-Gaziantep , 16.05.2010

DEİK / Türk-Mısır İş Konseyi tarafından 17-18 Mayıs 2010 tarihlerinde Adana Sanayi Odası, TURAB ve Gaziantep Sanayi Odası işbirliği ile Adana, Mersin ve Gaziantep şehirlerinde Mısır'da İş Firsatları Seminerleri gerçekleştirildi.  Söz konusu etkinlik çerçevesinde Mısır Büyükelçisi Sayın Abderahman Salaheldin ve DEİK Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Sn. Zuhal Mansfield ile Mısır Ticaret Konsoloslu Mongy Aly Badr ve Türkiye-Afrika Odası Koordinatörü Shihab Adam Adana Valisi Sn. İlhan Ateş, Mersin Valisi Sn. Hüseyin Aksoy, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Macit Özcan ve Gaziantep Valisi Sn. Süleyman Kamçı'yı  makamlarında ziyaret ettiler.

Söz konusu ziyaret çerçeveseinde 17 Mayıs 2010 sabah saatlerinde  Adana Valisi İlhan Atış makamında ziyaret edildi. Düzenlenen ziyarette, Türkiye ile Mısır'ın İslam ülkeleri için birer model olduğunu anlatan Büyükelçi, işbirliğinin artırılmasının da Ortadoğunun barışına katkı sağlayacağını bildirdi. Büyükelçi Salaheldin Adana ile Mısır'da bir kardeş şehir projesi başlatmak istediklerini sözlerine ekledi. Sayın Vali İlhan Atış da resmi bir başvuru olduğu taktirde işlemleri bir an önce başlatacaklarını ifade etti.

Adana'nın ticaret ve sanayi potansiyeli hakkında bilgi veren Adana valisi Sayın İlhan Atış, kente yabancı sermeyenin ilgisinin yoğun olduğunu söyledi. Atış, kente yatırım yapmaya gelenleri kahraman gibi karşıladıklarını zira yatırımın istihdam sorunun çözülmesine katkı sağladığını vurguladı. Adana'nın gayri safi yurt içi hasılasının 5,8 milyar dolar olduğunu söyleyen Vali Atış , kardeş kentin de ekonomik olarak güçlü olması halinde karşılıklı yatırımların yapılabileceğini sözlerine ekledi. Sayın Atış son olarak Adana'daki yatırımların 5 yılda 14 milyon dolara çıkacağını, ancak bu 14 milyon dolarlık yatırım sadece baraj, hidroelektrik ve termik santralleri kapsadığını, buna otel, rafineri ve fabrikalar gibi 100 milyon dolarlık yatırımların da katıldığı zaman 5 yıl içinde Adana'ya 15 milyar dolarlık yatırım yapılacağını düşündüklerini belirtti.

Daha sonra Adana Sanayi Odası'nda (ADASO) düzenlenen ''Mısır'da İş ve Yatırım Olanakları" konulu seminerde aşağıdaki hususlar ele alındı:

Açılış konuşması yapan ADASO Başkanı Ümit Özgümüş, birbirine benzeyen ülkelerin iş birliği yapması gerektiğini, İslam ülkeleri toplam ticaretinin yalnızca yüzde 14'lük bölümünü kendi aralarında yaptıklarını, bu oranın artırılması gerektiğini söyleyerek Türkiye ile Mısır arasında yapılan Serbest Ticaret Anlaşması ile iki ülke arasındaki ticaretin 4 katına çıktığını ancak iki ülke arasındaki ticaret hacmi hedefinin 10 milyar dolar olması gerektiğini ayrıca ile Mısır Serbest Ticaret Anlaşmasına paralel olarak vizelerin de kaldırılmasını gerektiğini ifade etti.

Mısır Büyükelçisi Sayın Salaheldin yaptığı konuşmada, İslam ülkeleri arasında sanayi ve ticaret ilişkilerinin artırılmasını isteyerek, son iki yıl içinde Türkiye'nin Avrupa'ya ihracatı düşerken, Mısır'a olan ihracatın arttığını vurguladı. Önümüzdeki günlerde Türk iş adamlarına yönelik 3 ile 5 yılı kapsayacak vize uygulaması başlatacaklarını, Haziran ayında konuyla ilgili konsolosluklar arası görüşeceklerini belirtti.
Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, sunumunda DEİK ve İş Konseyleri ile Türkiye ile Afrika arasındaki ekonomik ilişkiler ve Türk-Mısır İş Konseylerinin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Mısır'ın Afrika ülkelerine açılan bir kapı olduğunu vurgulayan Sayın Mansfield üretim maliyetleri düşük olan Mısırın yatırım için elverişli bir ülke olduğunu vurguladı. Türkiye ile Mısır arasındaki ticaret hacminin 1 Mart 2007 tarihinde yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması'nın da etkisiyle hızla artış gösterdiğini 2009 yılında 3,2 milyar dolara ulaştğını belirten Sayın Mansfield bu rakamın artmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Mısır Ticaret Konsoloslu Mongy Aly Badr da Türkiye-Mısır ilişkileri ve Mısır'daki yatırım olanakları hakkında bilgi veren bir sunum yaptı.  Daha sonra Temsa Adana tesislerine düzenlenen ziyaret ile seyahatin Adana ayağı son buldu.

17 Mayıs 2010 tarihinde öğleden sonra Mersin'e geçilerek Mersin Valisi Hüseyin Aksoy makamında ziyaret edildi. Vali Aksoy, Türkiye ile Mısır arasındaki ticari ilişkilerin belirli bir noktaya gelmesinin oldukça sevindirici olduğunu vurgulayarak, önümüzdeki süreçte bu ziyaretin de katkısıyla, bu durumun daha iyi bir noktaya taşınacağına inandıklarını sözlerine ekledi. Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, Mısır ile ticaret hacmi artıracak Ro-Ro seferleri projesi hakkında bilgi verdi. Mersin ile İskenderiye arasında Ro Ro seferlerinin başlatılmasının Mısır'ı Afrika'ya açılan önemli bir kapı haline getireceğini vurguladı.

Heyetin Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan'ı ziyaretinde ise Sayın Özcen Mısır ile Türkiye arasındaki ticari ve kültürel ilişkileri geliştirmek için üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye hazır olduklarını söyledi. Sayın Özcan Mısır Büyükelçisi Selaheddin'den 2017 yılında yapılacak Akdeniz Oyunları için destek istedi. Büyükelçi de destek sözü verdi.

Akabinde Mersin Sanayi ve Ticaret Odasında düzenlenen  DEİK ve Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği (TURAB) işbirliği ile düzenlenen ''Mısır'da İş ve Yatırım Olanakları" konulu seminerde açılış konuşması yapan TURAB Genel Başkanı Doğan Narin iki ülke arasındaki ortak tarihi bağlarda bahsederek Mısır'ın Türkiye için bölgedeki en güçlü ortaklardan biri olduğunu vurguladı.

Büyükelçi Selaheddin de Mersin ile İskenderiye şehirlerinin iki karşılıklı komşu olduklarını belirterek iki ülke arasındaki ticari ilişkilerimizin çok hızlı bir şekilde geliştiğini, toplam dış ticaret hacmimizin 3,5 milyar dolar olduğunu Mısır'ın başka hiçbir ülkeyle bu kadar hızlı büyüyen bir ticareti bulunmadığını vurguladı. Seminer Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield ve Mısır Ticaret Konsolosu Mongy Aly Badr'ın sunumları ile son buldu.

Daha sonra Mersin Limanına ziyaret düzenlenerek Mersin-İskenderun Ro Ro hattı projesi ile ilgili önerileri ve görüşleri soruldu. Ardından heyet tarafından Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesine ziyaret düzenlendi. MTOSB Toplantı Salonunda yapılan görüşmede Mısır Büyükelçisi know how transferi talebinde bulundu. Büyükelçiye Sanayi bölgesindeki enerji ve arsa fiyatları hakkında bilgi verildi.

18 Mayıs tarihinde Mısır Ankara Büyükelçisi Abderahman Salaheldin, DEİK Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, Mısır Ticaret Konsolosu Mongy Aly Badr ve Türkiye Afrika Odası Koordinatörü Shihab Adam, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı'yı, makamında ziyaret etti.
Sayın Vali Gaziantep bölgesi hakkında bilgi vererek Mısırla kültürel benzerliklerimizi vurguladı. Büyükelçi Salaheldin de Gaziantep ile kardeş şehir projesinin uygulanması talebinde bulundu.

Öğleden sonra Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde düzenlenen ''Mısır'da İş ve Yatırım Olanakları" seminerinde açılış konuşmasını gerçekleştiren Sayın Cevdet Akınal açılış konuşmasında Mısıra ihracatlarını artırmak istediklerini ancak bunun için bilgiye ihtiyaç duyduklarını belirtti. Büyükelçi Salaheldin Mısır'da yatırım yapmanın çok kolay olduğunu belirterek özellikle küçük sermayeli genç iş adamları için Mısırda iş yapmak için ortak bulunmasında destek olacaklarını ifade etti.

Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield yaptığı sunumda genç iş adamlarına Mısır'ın Sahra Altı Afrika için büyük bir Pazar kapısı olduğunu, ayrıca Mısırın imzalamış olduğu uluslararası anlaşmalardan dolayı birçok pazara vergisiz ihracat yapma fırsatı sunduğunu vurguladı. Ticaret Müşaviri Mongy Aly Badr üretim maliyetlerinden bahsederek adamlarını Mısır'ı ziyaret etmeye davet etti.

Soru ve cevap bölümü ile son bulan toplantının akabinde heyet, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu ziyaret etti.

İlgili Resimler

Mısır Turizm Bakanı Onurun Düzenlenen Çalışma Yemeği , 10.02.2010

Mısır Turizm Bakanı Zoheir Garranah'ın Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle DEİK/Türk-Mısır İş Konseyi tarafından Konuk Bakan onuruna Mısır Büyükelçisi Alaa Eldin A. Shawky ELHADIDI'nin de katılımıyla 11 Şubat 2010 Perşembe saat 21.00'da İstanbul Kıyı Restoranda bir çalışma yemeği düzenlendi. Türk-Mısır İş Konseyi Zuhal Mansfield'in evsahipliği yaptığı toplantıda Konuk Bakan Türkiye'nin ileri gelen turizm yatırımcıları ve şirket yetkilileri ile biraraya getirildi. İki ülke arasındaki turizm ilişkilerinin geliştirmesine yönelik işbirliği imkanları ele alındı.