• TÜRKİYE - MORİTANYA İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - MORİTANYA İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2011
Türk Tarafı Başkanı: Zeynel Abidin Kaymak
Firma ve Unvanı: Zak Parke Ahşap Ve Orman Ürünleri İth. İhr San. Tic. Ltd./ Yönetim Kurulu Başkanı
Karşı Kanat Kuruluşu: Moritanya Ulusal İşverenler Birliği
Karşı Kanat Başkanı: Chighaly Ould Amara

DEİK/Türkiye-Moritanya İş Konseyi 2011 yılı Ocak ayında ikili ilişkilerin ticari ve ekonomik boyutta geliştirilmesine katkıda bulunmak, mevcut işbirliği potansiyelinin değerlendirilmesine yönelik bir platform oluşturmak amacıyla kurulmuş ve 29 Nisan 2013 tarihinde gerçekleştirilen Birinci DEİK/Türkiye-Moritanya İş Konseyi Ortak Toplantısı vesilesiyle DEİK ve UNPM arasında İş Konseyi Kuruluş Anlaşması imzalanmıştır. DEİK/Türkiye-Moritanya İş Konseyi olarak amacımız iki ülke arasında mevcut işbirliği potansiyelinin değerlendirmek, ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine yönelik bir platform oluşturmaktır.

İletişim

Barış Çuvalcı,
İş Konseyi Bölge Kordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 32
E-posta: bcuvalci@deik.org.tr

Evren Doğan,
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 51
E-posta: edogan@deik.org.tr

İrem Develioğlu,
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 70
E-posta: idevelioglu@deik.org.tr

Saadet Gülmez,
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 61
E-posta: sgulmez@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

MORİTANYA ULUSAL İŞVERENLER BİRLİĞİ
Adres: BP: 383 Nouakchott, Mauritanie
Tel: +222 529 67 53
E-posta:
Web: www.unpm.mr

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. NUAKŞOT BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres:: BP 5154, Nouakchott-MAURITANIA
Telefon: +222 4524 0305
E-posta: embassy.nouakchott@mfa.gov.tr

MORİTANYA İSLAM CUMHURİYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Oran Mah. Şemsettin Bayramoğlu Sok. No:7 Çankaya/Ankara
Tel: +90312 491 70 63
E-posta: moritanya.buyukelciligi@gmail.com

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Zeynel Abidin Kaymak

Başkan

Zak Grup - Zak Parke Ahşap ve Orman Ürünleri İth. İhr San. Tic. Ltd.

Eyüp Vural Aydın

Başkan Yardımcısı

Phd Strateji Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.

Cihad Avcı

Üye

Avcı Gobal İnşaat Mühendislik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

Osman Kocaman

Üye

Akua Group Su Ürünleri A.Ş.

Ömer Faruk Coşkun

Üye

Mormarin Balıkçılık Yatırım A.Ş.

Sami Özdağ

Üye

Saray Holding A.Ş.

Zafer Gür

Üye

Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş.

Yayınlar

Bülten ve Yayınlar

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

Türk-Moritanya İş Konseyi Ortak Toplantısı, 29 Nisan 2013, İstanbul , 29.04.2013

DEİK / Türk-Moritanya İş Konseyi tarafından, Moritanya Ulusal İşverenler Birliği Başkanı ve Moritanya’nın en büyük gruplarından Azizi Group Başkanı Sn. Ahmed Baba Azizi Başkanlığındaki Moritanya heyetinin katılımıyla, 29 Nisan 2013 tarihinde İstanbul, TOBB Plaza’da 10.00-16.00 saatleri arasında Türk-Moritanya İş Konseyi Kuruluş Anlaşması imza töreni ve  1. Türk-Moritanya İş Konseyi Ortak Toplantısı gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Moritanya, Kuzey ve Batı Afrika’nın birleşme noktasında yer almakta olup, zengin yer altı kaynaklarıyla dikkat çekmektedir. Ülkenin 250 milyon tonluk demir madeni rezervine sahip olduğu bilinmekte olup, yıllık gerçekleştirdiği 10-12 milyon ton demir ihracatı ile dünyanın en büyük 12. demir ihracatçısı konumundadır. Ülke 2010 yılından itibaren yıllık ortalama %5 oranında büyüme sergilemiştir. Ülkede özellikle balıkçılık, doğal kaynaklar ve altyapı gibi pekçok sektörlerde önemli yatırım fırsatları bulunmaktadır. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2011 yılında 90 milyon dolar düzeyindeyken 2012 yılında 115 milyon dolar seviyesine ulaşmıştır. Demir ve çelik çubuklar, tütün içeren sigaralar, prefabrik yapılar, makarna, çimento başlıca ihraç kalemlerimiz olup, ham post, deri ve köseleler ve balıklar ise temel ithal kalemlerimizi oluşturmaktadır.

Ekte listesi yer alan Moritanya heyetiyle ikili görüşmelerin de gerçekleştirileceği Türk-Moritanya İş Konseyi Ortak Toplantısına katılmak isteyen firmalar/kuruluşlar tarafından ekte yer alan katılım formunun doldurularak 50 TL katılım ücretinin DEİK Türk-Afrika İş Konseyleri adına İş Bankası Beyoğlu Şubesi (1011) TR16 0006 4000 0011 0111 7015 26 IBAN numaralı 1701526 no’lu TL hesaba yatırıldığını gösteren dekont ile birlikte 25 Nisan 2013 Perşembe gününe kadar DEİK’e (Tel:0212 339 50 61; E-mail:afrikabolgesi@deik.org.tr; Faks: 0212 270 35 92) iletilmesi gerekmektedir.

 

Ek 1: Katılım Formu

Ek 2: Katılımcı Listesi

Ek 3: Program

Türk-Moritanya İş Konseyi Heyet Ziyareti , 12.02.2012

Türk- Moritanya İş Konseyi tarafından 12-16 Şubat 2012 tarihleri arasında Moritanya’nın başkenti Nuakşot’a bir heyet ziyareti düzenlendi. Söz konusu heyet ziyaretine Türk-Moritanya İş Konseyi Başkanı Sn. Sami Özdağ, Türk-Moritanya İş Konseyi Başkan Yardımcısı Sn. Zeki Demir, DEİK üyeleri Dr. Nejat Önen, Sn. Akif Keskin, Sn. Veysel Çelenk ve DEİK Koordinatör Yardımcısı Özge Karagöz katıldı.

13 Şubat 2012 tarihinde Moritanya Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası temsilcileri ile tanışma toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı sonrasında sırasıyla Moritanya Ekonomi ve Kalkınma Bakanı, Ticaret, Sanayi, El Sanatları ve Turizm Bakanı, Çevre, Şehirleşme ve Toprak Bakanı, Balıkçılık ve Deniz Ekonomisi Bakanı ve Ulaştırma ve Ekipman Bakanlıklarında gerçekleştirilen görüşmelerde iki ülke arasında söz konusu alanlara ilişkin geliştirilebilecek ticaret ve yatırım fırsatlarına ilişkin karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Daha sonra  Moritanya Ulusal İşverenler Birliği tarafından Moritanya-Türk İş Konseyi Başkanı olarak atanan Sn. Chiagly Ould Amara tarafından verilen akşam yemeğine katılım sağlandı.

14 Şubat 2012’de Moritanya Kırsal Kalkınma Bakanı ve Petrol, Enerji ve Madenler Bakanı ile yapılan görüşmelerin ardından firmalar arası ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Sonrasında Moritanya Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası tarafından düzenlenen akşam yemeğine katılım sağlandı.

15 Şubat tarihinde, Moritanya Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası tarafından düzenlenen İş Konseyi İyi Niyet Anlaşması imza törenine Moritanya Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası Başkanı Sn. Mohamedou Ould Mohamed Mahmoud, Moritanya Ulusal İşverenler Birliği Başkanı Sn. Ahmed Baba Azizi, Türk-Moritanya İş Konseyi Sn. Sami Özdağ, Moritanya-Türk İş Konseyi Başkanı Sn. Chigaly Ould Amara, DEİK heyeti ve Moritanyalı iş adamları katıldı. Söz konusu toplantının açılış konuşması Moritanya Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası Başkanı tarafından gerçekleştirilirken, Moritanya Ulusal İşverenler Birliği Başkanı ve Türk-Moritanya İş Konseyi Başkanı iki ülke arasındaki ilişkilerin tarihi ve kültürel bağlara sahip olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin imzalanacak iyi niyet anlaşması ile birlikte 90 milyon $ seviyesinde olan ticaret hacminin artacağını belirtti. Konuşmaların ardından Türk-Moritanya İş Konseyi İyi Niyet Anlaşması imzalanmasıyla toplantıya son buldu. Toplantının akabininde iki ülke iş adamları arasında gerçekleştirilen ikili görüşmeler sonrasında Moritanya Ulusal İşverenler Birliği tarafından düzenlenen akşam yemeğine katılım sağlandı.

Moritanya İslam Cumhuriyeti Nezdinde T.C. Büyükelçisi Sayın Musa Kulaklıkaya ile Tanışma Toplantısı , 04.01.2012

 04 Ocak 2012tarihinde Türk-Moritanya İş Konseyi tarafından Moritanya İslam Cumhuriyeti nezdinde T.C. Büyükelçisi Sayın Musa Kulaklıkaya ile Türk-Moritanya İş Konseyi Başkanı Sn. Sami Özdağ’ın ev sahipliğinde bir çalışma yemeği gerçekleştirildi. Söz konusu yemeğe, Türk-Moritanya İş Konseyi Başkanı Sn. Sami Özdağ, Türk-Uganda İş Konseyi Başkanı Sn. Ersin Eren, Türk-Sudan İş Konseyi Başkanı Sn. Abdülkadir Taçyıldız, Türk-Moritanya Yürütme Kurulu üyesi Sn. Cem Erkun, Dorçe Holding Genel Müdür Yardımcısı Sn. Ferzat Mercan, Ekşioğulları İnşaat Endüstri Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Sn. Abdülhalit Erenay, İş Konseyi Koordinatörü Bahar Kavala ve İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Özge Karagöz katıldı. Düzenlenen çalışma yemeğinde Sayın Büyükelçiye Türk-Moritanya İş Konseyleri’nin faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Ardından şubat ayı başında Moritanya’ya yürütme kurulu ziyareti düzenlenmesi ve potansiyel karşı kanatlarla temaslarda bulunulmasına karar verildi.

Moritanya İslam Cumhuriyeti Nezdinde T.C. Büyükelçisi Sayın Musa Kulaklıkaya ile Tanışma Toplantısı , 17.03.2011

Moritanya İslam Cumhuriyeti Nezdinde T.C. Büyükelçisi Sayın Musa Kulaklıkaya ile Tanışma  Toplantısı, 17 Mart 2011, Angel Blue Restoran

 

17 Mart 2011 tarihinde Türk-Afrika İş Konseyleri tarafından Moritanya İslam Cumhuriyeti nezdinde yeni atanan T.C. Büyükelçisi Sayın Musa Kulaklıkaya ile çalışma yemeği gerçekleştirildi. Türk-Afrika İş Konseyleri Başkanı Sn. Tamer Taşkın’ın ev sahipliğinde düzenlenen çalışma yemeğinde Sayın Büyükelçiye Türk-Afrika İş Konseyleri’nin faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Ardından Moritanya’da iş yapan DEİK üyeleri Sayın Büyükelçiye kendilerini tanıtarak iki ülke arasındaki iş olanaklarının geliştirilmesine ilişkin görüş alış verişinde bulundu. Sayın Büyükelçinin göreve başlamasını müteakip yeni kurulan Türk-Moritanya İş Konseyi tarafından Büyükelçinin uygun göreceği bir zamanda Moritanya’ya işadamı heyet ziyareti düzenlenmesi ve potansiyel karşı kanatlarla temaslarda bulunulmasına karar verildi.

Moritanya Ankara Büyükelçisi Sn. Mohamed Ahmed Ould Elemine ile Toplantı , 02.02.2011

Moritanya Ankara Büyükelçisi Sn. Mohamed Ahmed Ould Elemine ile Toplantı ve Çalışma Yemeği, 2 Şubat 2011, İstabul

 

Türk-Afrika İş Konseyleri tarafından 2 Şubat 2011 tarihinde 11.00’da TOBB Plaza’da Moritanya’nın Ankara’ya yeni atanan Büyükelçisi Sn. Mohamed Ahmed Ould Elemineile tanışma toplantısı ve ardından bir çalışma yemeği gerçekleştirildi. Türk-Afrika İş Konseyi Başkanı Tamer Taşkın’ın açılış konuşması ile başlayan toplantıda Sayın Büyükelçinin konuşmasının ardından katılımcı firmalar kendilerini tanıtarak Moritanya’daki iş olanaklarına ilişkin görüş alış verişinde bulunuldu.