• TÜRKİYE - MORİTYUS İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - MORİTYUS İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2014
Türk Tarafı Başkanı: Ömer Hakan Baki
Firma ve Ünvanı: ÖHB Gıda Enerji Teks. Tur. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. / CEO
Karşı Kanat Kuruluşu: Morityus Ticaret ve Sanayi Odası
Karşı Kanat Başkanı: Azim Currimjee

DEİK/Türkiye-Morityus İş Konseyi 2014 yılında Türkiye ile Morityus arasında ikili iş ilişkilerinin artırılması hedefiyle kurulmuştur. DEİK/Türkiye-Morityus İş Konseyi, Türkiye'nin Morityus ve Afrika kıtasıyla ekonomik ilişkilerinin artmasına yönelik başta iş forumları, iş adamı heyet ziyaretleri, toplantı ve seminerler olmak üzere bir dizi faaliyet yürütmek amacıyla kurulmuştur. İş Konseyinin ana hedefi Türk ve Morityuslu işadamlarının daha sık bir araya gelmesi ve işbirliği fırsatlarının yaratılarak somut ortaklıklara dönüşmesine katkıda bulunmaktır.

İletişim

Barış Çuvalcı,
İş Konseyi Bölge Kordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 32
E-posta: bcuvalci@deik.org.tr

Evren Doğan,
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 51
E-posta: edogan@deik.org.tr

İrem Develioğlu,
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 70
E-posta: idevelioglu@deik.org.tr

Saadet Gülmez,
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 61
E-posta: sgulmez@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

MORİTYUS TİCARET VE SANAYİ ODASI
Adres: 3, Royal Street, Port-Louis, Mauritius
Tel: +230 208 33 01
E-posta: mcci@mcci.org
Web:www.mcci.org

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. ANTANANARİVO BÜYÜKELÇİLİĞİ  (AKREDİTE)
Adres: Ambassade de Turquie Immeuble Burdigala A 6 Ter Andranomena Antananarivo - 101 Madagascar
Tel: +261 20 22 44 038
E-posta: ambassade.antananarivo@mfa.gov.tr

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Ömer Hakan Baki

Başkan

Öhb Gıda Enerji Tekstil Turizm İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.

Alim Küçükpehlivan

Başkan Yardımcısı

Başarsoft Bilgi Tekonolojileri A.Ş.

Ahmet Özhindi

Üye

Tunaylar Baskul San.Tic.A.Ş.

Akif Onur Ural

Üye

Urallar Mobilya Dekorasyon Gıda Mad. Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Kerim Akçakoca

Üye

Akçakoca Teks.Gıda San.Tic.Ltd.Şti

Osman Kocaman

Üye

Akua Group Su Ürünleri A.Ş.

Yayınlar

Raporlar

Mauritius Ticaret Heyeti Sonuç Raporu, 16-23 Ağustos 2016

Etkinlikler

Morityus İş Heyeti ile İkili İş Görüşmeleri, 24 Kasım 2015, İstanbul , 24.11.2015

DEİK organizasyonunda, Enterprise Mauritius (EM) Yatırım ve Promosyon Ajansı işbirliğiyle, 24 Kasım 2015 Salı günü 09.30-12.30 saatleri arasında, Wyndham Grand İstanbul Levent Hotel’de Morityus İş Heyeti ile İkili İş Görüşmeleri gerçekleştirilecektir.

1.259.000 nüfuslu Morityus’un hızla gelişen ekonomisi gıda işleme (şeker), turizm, tekstil-hazır giyim ve finansal hizmet endüstrisine dayanmakta olup, balıkçılık, bilgi ve iletişim teknolojileri, turizm ve konaklama sektörleri de hızla gelişmektedir. Dış ticaret açısından özel bir konuma sahip olan Morityus ile dış ticaret hacmimiz, 2014 yılında 46 milyon ABD Doları civarında gerçekleşmiştir. Turizm amaçlı yıllık 1 milyona yakın yabancı ziyaretçi çeken Morityus, kendi iç pazarının yanı sıra COMESA ve SADC ülkeleri ile ABD’ye ihracat fırsatları barındırabilecek niteliktedir.

Gıda, tekstil ve inşaat malzemeleri sektörlerinden Morityuslu firmalarla Türk firmalarını bir araya getirmeyi amaçlayan etkinlikte Morityus’da ticaret fırsatları hakkında bilgiler de sunulacaktır. 

Bu bilgiler ışığında, ilgilenen üyelerimizin http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/116/5600 web bağlantısı üzerinden başvurularını en geç 20 Kasım 2015 Cuma günü mesai bitimine kadar gerçekleştirmeleri rica olunur.


Taslak Program:
Toplantı Dili: İngilizce 
Yer: Wyndham Grand İstanbul Levent Leonardo Da Vinci Toplantı Salonu (4. Kat)
09:30 - 10:00    Kayıt
10:00 - 10:10    DEİK Tanıtım Filmi 
10:10 - 10:30    Açılış Konuşmaları
                          Sn. Ömer Hakan BAKİ, Türkiye-Morityus İş Konseyi Başkanı
                          Sn. Rajiv BABOORAM, EM Morityus Yatırım ve Promosyon Ajansı Genel Sekreteri
10:30 - 12:30    İkili İş Görüşmeleri


Not:Katılım ücretsiz olmakla birlikte, katılım sayısı sınırlı olacağından kayıtlar, başvuru önceliğine göre alınacaktır.

İlgili Resimler

Türkiye-Morityus İş Konseyi Yürütme Kurulu Morityus Ziyareti , 14.02.2015

DEİK/Türkiye-Morityus İş Konseyi Başkanı Sn. Ömer Hakan Baki ve Konseyin Yürütme Kurulu üyeleri tarafından, 14-19 Şubat 2015 tarihleri arasında Morityus’un başkenti St. Louis’deki i İş Konseyin karşı kanadı Morityus Ticaret, Sanayi ve Tüketiciyi Koruma Odası’na ziyaretinde bulunuldu.

Ziyaret kapsamında Morityus özel sektörünü temsil eden kurum ve kuruluşlar ile toplantılar yapıldı. Yapılan görüşmeler arasında Morityus Ticaret, Sanayi ve Tüketici Koruma Odası (MCCI) Başkanı Sn. Sebastien Mame, Morityus Yatırım Ajansı Genel Müdürü Sn. Ken Poonoosamy,  Morityus İşletmerler İdaresi Müdürü Sn. Ashween K. Bunwaree, Morityus Sanayici ve Üreticiler Derneği Başkan Yarımcısı Sn. Sylvan Oxenham, Morityus İhraçatçılar Birliği Direktörü Sn. Lilowtee Rajmun ve  Morityus Limanı ve Serbest Bölge Bölge’nin yöneticileri ile görüşmeler yer aldı.

Ziyaret kapsamında 15 Şubat 2015 günü Morityus Ticaret, Sanayi ve Tüketici Koruma Odası (MCCI) düzenlemiş olduğu Türkiye-Morityus Ticari İlşkilerini Geliştirme Semineri’ne MCCI Başkan Yardımcısı Sn. Helene Echeyin ve Morityus Dışişleri Bakanlığı, Bölgesel Entegresayon ve Uluslararası Ticaret Direktörü Sn. Esad Bhuglah katıldı. Seminere katılan Türk-Morityus İş Konseyi Başkanı Sn. Ömer Hakan Baki, katılımcılara Türkiye ve DEİK hakkında bilgiler sundu. DEİK olarak Türkiye’nin ticari ve finansal çevrelerinin dünya ekonomisine entegrasyonu için çalışıldığını, Türkiye ile yabancı ekonomiler arası ilişkileri güçlendirmeye yönelik etkinlikler düzenlendiğini ayrıca iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 50 Milyon dolar seviyelerindeki yetersizliği de dile getirdi. Türkiye ile Morityus arasında THY’nin doğrudan  servis hizmeti açması için gerekli girişmlerde bulunacağını sözlerine ekledi. Türkiye özel sektörü  Tekstil ve Giyim know-how transeferi, otomotiv, Turizm, tarım, lojistik ve inşaat sektörlerinde fırsarlar beklediğini söyledi. Bu doğrultuda Ekim 2015 ayında Türkiye İstanbul’da bir İş Forumu düzenlenmesi için gerekli çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı. 

Seminerde konuşma yapan MCCI Başkan Yardımcısı Sn. Helene Echeyin, Türkiye ile Morityus arasındaki ticari ilişkilere değindi, her iki ülke işadamlarının hangi alanlarda ortaklıklar kurabileceklerinin iyi araştırlması gerektiğini söyledi. Türkiye ile Morityus arasında mevcut Serbest Ticaret Anlaşması sayesinde  Türkiye’nin pek çok alanda güçlü bilgi birikimi ve tecrübesinin kendilerine aktarılabileceğini, bu alanlarda Morityus ile Türkiye’nin Afrika ülkelerinde birbirlerini tamamlayıcı işlerde çalışma imkanlarının bulunduğunu söyledi.

Morityus Ticaret ve Sanayi Odasındaki Seminerin bitişini mutakip,  Türkiye-Morityus Yürütme Kurulu üyeleri tarafından Morityus İşletmeler İdaresine ziyarette bulunuldu. Ziyaret sırasında teşekkür konuşması yapan İş Konseyi Başkanı Sn. Ömer Hakan Baki’nin, Türkiye’den gelen heyetin iki ülke arasındaki ilişkilerin ekonomik anlamda derinleştirilmesi için bir adım olduğunu ifade etti. Ziyarette İş Konseyinin Yürütme Kurulu üyeleri ile Morityus İşletmeler İdaresi görevlileri arasında gıda, tarımsal sanayi ve kimyasal ürünler hususunda ikili görüşmeler gerçekleştirildi.    

Daha sonra Morityus Yatırım Ajansı Genel Müdürü Sn. Ken Poonoosamy ile Morityus İş Konseyi Yürütme Kurlu üyeleri arasında toplantı gerçekleşti. Toplantıda Morityus yatırım ve iş fırsatları hakkında bir tanıtım filmi gösterildi. Akabinde Morityus Yatırım Ajansı yetkilileri tarafından Serbest Ticaret Anlaşmasının Türk firmalarına avantajları hakkında özellikle SADEC ülkeleri için tekstil ve diğer sektörlerdeki iş  fırsataları anlatıldı.

Ziyaretin kapasmında 18 Şubat tarihinde, Morityus Ticaret ve Sanayi Odasında (MCCI), heyet üyleeri ile Morityus İş adamları arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleşti. Daha sonra, Morityus Üreticiler Derneği Başkan Yardımcısı Sn. Sylvan Oxenham, Derneğin yönetici ve üyeleri ile İş Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri arasında toplantı gerçekleşti. Toplantıda konuşma yapan Sn. Oxenham Morityus devletinin açık ve hür bir ticaret yapasına sahip olduğunu ve amaçlarının Türk firmaları ile ortak girişmlerde bulunmak olduğunu söyledi. Daha sonra Türkiye-Morityus İş Konseyi Başkanı Sn. Ömer Hakan Baki bir konuşma gerçekleştiridi. Konuşmada Türk firmalarının ve fabrikalarının bu tür girişmlere açık olduğunun ancak ilşkilerin mutlaka daha fazla gelişmesi gerekteğinin altını çizdi bunun için THY doğrudan uçuşu olmasının şart oludğunu belirtti.

Daha sonra, Morityus İhracatçılar Birliği’nin Direktörü Sn. Lilowtee Rajmun ile Morityus İş Konseyi Yürütme Kurulu heyeti ile bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda heyet üyelerine Morityus ihracat potensiyeli hakkında bilgi verildi.    

Ziyaretin kapsamında Türkiye-Morityus Yürütme Kurulu heyeti, Morityus Limanı, Serbest bölge ve ‘’Mer des Mascareignes’’ firmasına ait Balık işleme tesislerine  ziyarette bulunuldu.

İlgili Resimler