• TÜRKİYE - NİJERYA İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - NİJERYA İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2011
Türk Tarafı Başkanı: Hakan Özel
Firma ve Ünvanı: Armada Gemi Acenteliği Uls. Taş. Ve Tur. Tic. Ltd. Şti/ Yönetim Kurulu Başkanı
Karşı Kanat Kuruluşu: Nijerya Ticaret, Sanayi, Madenler ve Tarım Odaları Birliği
Karşı Kanat Başkanı: Alaba Lawson

DEİK /Türkiye-Nijerya İş Konseyi iki ülke arasında mevcut işbirliği potansiyelinin değerlendirilmesi, ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine yönelik bir platform oluşturulması amacıyla 2011 yılı Ocak ayında kurulmuş ve 2-4 Ekim 2012 tarihlerinde Lagos'da gerçekleştirilen Uluslararası Hazır Giyim Fuarı vesilesiyle 2 Ekim 2012 tarihinde fuar programı kapsamında düzenlenen törenle İş Konseyi Kuruluş Anlaşması imzalanmıştır.

İş Konseyi iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşmasının imzalanması başta olmak üzere imzalanan ancak hala yürürlüğe girmeyen Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması'nın yürürlüğe girmesi ve Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmasının imzalanması ile birlikte karşılıklı heyet ziyaretlerinin gerçekleştirilmesi yönündeki faaliyetlerini sürdürecektir.

İletişim

Barış Çuvalcı,
İş Konseyi Bölge Kordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 32
E-posta: bcuvalci@deik.org.tr

Evren Doğan,
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 51
E-posta: edogan@deik.org.tr

İrem Develioğlu,
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 70
E-posta: idevelioglu@deik.org.tr

Saadet Gülmez,
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 61
E-posta: sgulmez@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

NİJERYA TİCARET SANAYİ MADENLER VE TARIM ODALARI BİRLİĞİ
Adres: 8A, Oba Akinjobi Road, G.R.A. Ikeja – Lagos, Nigeria
Tel: +234 176 12 0 99
E-posta: info@naccima.com
Web: www.naccima.com

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. ABUJA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Plot:333, Diplomatic Drive, Central Business District, Abuja
Tel: +234 8036488981
E-posta: embassy.abuja@mfa.gov.tr

T.C. ABUJA TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Adres: Plot 333, Diplomatic Drive, Central Business District, Abuja/ Nigeria
Tel: +234 803 648 89 81
E-posta: abuja@ekonomi.gov.tr

NİJERYA FEDERAL CUMHURİYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Uğur Mumcu Sokağı, No.56, 06700 G.O.P., Ankara
Tel: +90 312 448 10 77-78-79
E-posta: embassynigeriaturkey@yahoo.co.uk

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Hakan Özel

Başkan

Armada Gemi Acenteliği Uls.Taş. ve Tur.Tic.Ltd.Şti.

Adnan Bostan

Başkan Yardımcısı

Adnan Bostan Mobilya Dek.Yap.San.Tic.Ltd.Şti.

Ahmet Kızılöz

Başkan Yardımcısı

Flekssit Büro Mobilyaları Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Altuğ Akbaş

Üye

Kalekim Kimyevi Maddeler San. ve Tic. A.Ş.

Cüneyt Güneş

Üye

Çift Geyik Karaca Giyim San. ve Tic. A.Ş.

Gökhan Burak Gürbüz

Üye

Aygaz A.Ş.

Murat Mutlu

Üye

Ekvator Teknoloji Turizm İnşaat Enerji San. ve Dış. Tic. Ltd. Şti.

Naci Akyüzlü

Üye

Vardata Bilişim Teknolojileri Ltd. Şti.

Oğuz Yalçın

Üye

Meridyen Uluslararası Fuarcılık San. ve Tic. Ltd. Şti.

Serkan Biber

Üye

Arçelik A.Ş.

Turgay Aytekin

Üye

Superlit Boru Sanayi A.Ş.

Yayınlar

Bülten ve Yayınlar

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

Nijerya PPP İş Delegasyonu Toplantısı, 12 Şubat 2016, River Plaza , 12.02.2016

DEİK PPP Komitesi ve İstanbul PPPCoE işbirliği ile 12 Şubat Salı günü 09.00-12.00 saatleri arasında, DEİK River Plaza’da “Nijerya PPP İş Delegasyonu”organizasyonu kapsamında Nijerya Federal Cumhuriyeti Havacılık Bakanı Sayın Hadi Sirika ve beraberindeki üst düzey heyet ağırlanacaktır. 

Anılan toplantıda Sayın Bakan Sirika’nın Altyapı İmtiyaz Düzenleme Komisyonu, Federal Havayolları Otoritesi kurumlarının yönetici ve direktörlerinden oluşan delegasyonunun Nijerya Federal Cumhuriyeti’nin PPP Projeleri için Yasal Düzenlemeleri ve Havacılık Sektöründeki Gelecek PPP Projelerinin sunumlarının ardından B2B ve H2H görüşmeleri yapılması planlanmaktadır. Toplantı programı ekte yer almaktadır. 

Nijerya- Türkiye arasındaki işbirliklerinin geliştirileceği organizasyonda, Nijerya’daki PPP proje fırsatları değerlendirilerek Türkiye’deki özel sektör temsilcileriyle paylaşılması planlanmaktadır. 

“Nijerya-Türkiye PPP İş Delegasyonu” toplantısına iştirak etmek isteyen üyelerimizin linkte (http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/137/6225) yer alan katılımcı formunu doldurmaları ve 100 TL miktarındaki katılım bedelini belirtilen hesap numaralarına yatırmaları gerekmektedir. Toplantı hakkında detaylı bilgi için DEIK (Nil Osmanoğlu, Tel: 0212 339 5020, E-posta: nosmanoglu@deik.org.tr) ile iletişime geçmeniz rica olunur.

İlgili Resimler

Türk-Nijerya İş Forumu , 23.05.2013

DEİK/Türk-Nijerya İş Konseyi tarafından, Nijerya eski Cumhurbaşkanı H.E. Olusegun Obasanjo’nun Ankara ziyareti vesilesiyle 23 Mayıs 2013, Perşembe günü, 10:00-12:00 saatleri arasında, Ankara TOBB İkiz Kuleler’de, Nijerya’daki yatırım olanakları hakkında bir toplantı düzenlenmesi planlanmaktadır.

Sayın Obajanso’nun bankacılık, tarım, hayvancılık, enerji ve altyapı başta olmak üzere Nijerya’daki iş fırsatları ve projelere ilişkin bilgilendirmede bulunacağı interaktif bir toplantı düzenlenmesi planlanmakta olup Sayın Obajanso’nun özgeçmişi ekte, kurmuş olduğu Olusegun Obajanso Vakfı ile ilgili detaylı bilgi www.olusegunobasanjofoundation.orgadresinde yer almaktadır.

Sözkonusu toplantıya katılmak isteyenlerin ekte yer alan katılım formunu doldurularak 22 Mayıs 2013 tarihine kadar DEİK’e (İlgili kişi: Görkem Karabeyoğlu, Tel: 0212 339 5061, E-posta: gkarabeyoglu@deik.org.tr) iletmeleri gerekmektedir.

Türk-Nijerya İş Konseyi Kuruluş Anlaşması İmza Töreni, Lagos, 1-3 Ekim 2012 , 01.10.2012

Türk-Nijerya İş Konseyi 2 Ekim 2012 tarihinde Lagos’ta Nijerya Uluslararası Hazırgiyim Fuarı vesilesiyle TOBB ve DEİK ile  Nijerya Ticaret, Sanayi, Madenler ve Tarım Odaları Birliği (NACCIMA)  arasında imzalanan anlaşma ile kurulmuştur. Anlaşmayı TOBB  ve DEİK adına İş Konseyi başkanı Sn. Hakan Özel, NACCIMA adına Başkan Dr. Herbert Ademola Ajayi imzalamıştır.

İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi hedefi doğrultusunda DEİK ve NACCIMA çatıları altında faaliyet gösterecek İş Konseyi’nin Türk Tarafı Başkanlığını Armada Gemi Acenteliği Uls.Taş. Ve Tur.Tic.Ltd.Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Hakan Özel, Nijerya tarafının başkanlığını NACCIMA Başkanı Dr. Herbert Ademola Ajayi yürütecektir.

İş Konseyi önümüzdeki dönemde Türkiye’nin Nijerya’daki yatırımlarının artmasına yönelik projeleri hayata geçirmeyi, iki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmaya yönelik heyet ziyaretleri düzenlemeyi hedeflemektedir.

Nijerya D-8 Daimi Temsilciliği Ziyareti , 31.07.2012

Nijerya D-8 Daimi Temsilciliği Ziyareti,31 Temmuz 2012, İstanbul

Türk-Nijerya İş Konseyi Başkanı Hakan Özel ve İş Konseyi Koordinatörü Bahar Kavala tarafından Nijerya D-8 Daimi Temsilcisi, Büyükelçi Sn. Ibukun Olatidoye'ye ziyaret düzenlendi. Sözkonusu ziyarette Nijerya Ankara Büyükelçisi Sn. Ahmed Abdulhamid Mallammadori tarafından TOBB Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu'na gerçekleştirilen ziyarette İş Konseyi Karşı Kanadı olarak DEİK'in Mutabakat Zaptı imzalamış olduğu NACCIMA'nın uygunluğu hususunun dile getirildiği belirtildi. Sayın Büyükelçi Olatidoye, NACCIMA'nın Nijerya özel sektörünü en fazla temsil eden kuruluş olarak doğru bir adres olduğunu, İş Konseyi kuruluş sürecinin hızlandırılması için kendileri üzerinden NACCIMA'ya İş Konseyi Kuruluş Anlaşma taslaklarının iletilmesinin faydalı olacağını, Sonbaharda Nijerya'da düzenlenecek çeşitli fuarlar esnasında anlaşmanın imzalanabileceğini belirtti.

Nijeryalı İşadamları ile İkili Görüşmeler , 04.06.2012

DEİK/Türk-Nijerya İş Konseyi tarafından Nijerya Ticaret, Sanayi, Madenler ve Tarım Odaları Birliği (NACCIMA) işbirliği ile 4 Haziran 2012 tarihinde, TOBB Plaza’da Nijeryalı İşadamlarının katılımıyla İkili görüşmeler düzenlendi. Türk-Nijerya İş Konseyi Başkan Yardımcısı Sn. Oğuz Yalçın ve NACCIMA Başkanı Sn. Herbert Ademola Ajayi’nin iki ülke arasındaki işbirliği fırsatlarına değinen açılış konuşmalarının ardından 12 kişilik Nijerya işadamları heyetiyle 20 kişilik Türk işadamları arasında ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

Nijerya Heyeti ile İkili Görüşmeler , 17.03.2011

17-18 Mart 2011 tarihlerinde İstanbul, TOBB Plaza'da Türkiye-Afrika Odası tarafından Nijeryalı İşadamlarının katılımıyla İkili görüşmeler düzenlendi. Türk-Afrika İş Konseyleri Başkanı Tamer Taşkın evsahipliğinde düzenlenen toplantıda İş Konseyi Başkanı Tamer Taşkın ve Nijeryalı İşadamları heyet başkanı, eski Nijerya İstanbul Ticaret Müşaviri Lola Charles'in açılış konuşmalarının ardından 6 kişilik Nijerya işadamları heyetiyle 15 kişilik Türk işadamları arasında ikili görüşmeler gerçekleştirildi.