• TÜRKİYE - SUDAN İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - SUDAN İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2008
Türk Tarafı Başkanı: Yüksel Güler
Firma ve Ünvanı:  Enprode Mühendislik ve Yapım A.Ş., Yönetim Kurulu Başkanı
Karşı Kanat Kuruluşu: Sudanlı İş Adamları Ve İşverenler Federasyonu
Karşı Kanat Başkanı: Soud Mamoun Albrair

2008 yılında Sudan Cumhurbaşkanı Ahmed Hasan Al Beshir'in Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Sudanlı İşadamları ve İşverenler Federasyonu ile imzalanan anlaşma ile kurulan DEİK/Türkiye-Sudan İş Konseyi, Sudan'daki Karşı Kanadı Sudanlı İşadamları ve İşverenler Federasyonu işbirliği ile iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için çalışmaları sürdürülmektedir.

İletişim

Barış Çuvalcı, 
İş Konseyi Bölge Direktörü
Tel: + 90 212 339 50 32
E-posta: bcuvalci@deik.org.tr

Akın Diblan
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 28
E-posta: adiblan@deik.org.tr

Evren Doğan,
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 51
E-posta: 
edogan@deik.org.tr

Saadet Gülmez, 
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 61
E-posta: sgulmez@deik.org.tr

İlkimeylül Biçer, 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 70
E-posta: ibicer@deik.org.tr

Talha Usluoğlu, 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 46
E-posta: tusluoglu@deik.org.tr

Aydan Er, 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 72
E-posta: aer@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

SUDANLI İŞADAMLARI VE İŞVERENLER FEDERASYONU
Adres: P.O. Box 1758 Khartoum-Sudan
Tel: +294 83 431 278
E-posta: info@sudabiz.org
Web: www.sudabiz.org 

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. HARTUM BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: House No: 21, Block No: 8H, Beladia Str. P.O.Box:771 East, Khartoum, Sudan
Tel: +249 183 794 215 / 216
E-posta: embassy.khartoum@mfa.gov.tr

SUDAN CUMHURİYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Mahatma Gandi Cad., No: 48, GOP, Çankaya, Ankara
Tel: +90 312 4466327 / 28
E-posta: ankara@mfa.gov.sd

SUDAN CUMHURİYETİ İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: Menekşeli Sok., No: 16, 1. Levent, İstanbul
Tel: +90 212 2817441 / 42
E-posta: sud.istanbul@gmail.com

Ülke İnfografikleri

  • Türkiye - Sudan İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Yüksel Güler

Başkan

Enprode Mühendislik ve Yapım A.Ş.

Süleyman Demir

Başkan Yardımcısı

Erişler Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Ahmed Lababidi

Üye

Yayla Agro Gıda Sanayi ve Nakliyat A.Ş

Bilgehan Güntekin

Üye

Bilsu Sağlık Hizmetleri Tic. ve Ltd. Şti.

Fatih Yalçın

Üye

Grup İmpeks Metal San. ve Dış Ticaret Ltd.

İlhan Avcı

Üye

Beta Transformatör Elektromekanik Ltd.

Mehmet Ertaç Bulut

Üye

Seyap İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş.

Muhammet Selim Demiray

Üye

Türk Hava Yolları A.O.

Müşfik Tomaçoğlu

Üye

Yırcalı Holding A.Ş.

Okan Kızılırmak

Üye

Aksa Jenerator Sanayi A.Ş.

Orhan Özyurt

Üye

Özyurt Madencilik İnşaat San. ve Tic. A.Ş.

Serpil Onan

Üye

Adopen Plastik ve İnşaat Sanayi A.Ş.

Tarık İşgüzar

Üye

Cantek Soğutma Makinalari Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

Yayınlar

Raporlar

Etkinlikler

SUDAN FEDERAL HÜKÜMETİ KONSEY BAKANI SAYIN HAMİD MOHAMED ELNOUR AHMED VE BERABERİNDEKİ HEYET İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ , 13.02.2019

Türkiye-Sudan İş Konseyi Başkanı Yüksel Güler tarafından Sudan Federal Hükümet Bakanı ve İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı onuruna verilen akşam yemeğinde Sudan'daki son durum ve ikili ekonomik ilişkiler değerlendirildi. Misafir Bakanlar güven ve istikrarın devam ettiğini, yatırımları teşvik edecek ve kolaylaştıracak yasal düzenlemeler konusunda çalışmaların hızla devam ettiğini ve Türk girişimcileri beklediklerini ifade ettiler.

Misafir Bakanlar, "Sudan'da son yaşananların her ülkede olabilecek ekonomik krizlerin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır; ancak şu anda güvenlik ve istikrar konusunda hiçbir problem yoktur" dedi. Bakanlar, 2019 Nisan ayında Hartum'da Ziraat Bankası şubesinin açılışının planlandığını ve İstanbul'da hedef sektörlere yönelik Türkiye-Sudan Yatırım ve İş Forumu organize edileceğini ifade etti. Türk firmalarının yatırımlarını teşvik etmek ve kolaylaştırmak için gerekli kanun düzenlemelerinin ve anlaşmaların yapıldığını belirten Bakanlar, Türk özel sektörünün deneyimlerine ihtiyaç duyduklarını ve sabır göstermelerini beklediklerini söyledi.

T.C. TARIM VE ORMAN BAKANI VE T.C.TİCARET BAKAN YARDIMCISI FATİH METİN'İN BAŞKANLIĞINDA SUDAN HEYET ZİYARETİ , 07.09.2018

T.C. TARIM VE ORMAN BAKANI VE

T.C. TİCARET BAKAN YARDIMCISI FATİH METİN'İN BAŞKANLIĞINDA

SUDAN HEYET ZİYARETİ

T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin'in Sudan'a  ziyareti vesilesiyle T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda  DEİK organizasyonunu ile 7-11 Eylül 2018 tarihinde TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kopuz ve TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz da yer aldığı ?Sudan'a ticaret ve yatırım alanında 40 firmanın temsilcisi katılımıyla ziyaret düzenlendi.

Heyet programı 9 Eylül 2018'de Corinthia Otelde Sudan Maliye ve Ekonomi Planlama Bakanı Mohamed Osman Sulyeman Elrekabi, Sudan Tarım Bakanı Abdullah Sulyeman, Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Elsadiq Mohammed Ali, T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin'nin katılımlılarıyla Türk özel sektör temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda tarım ve hayvancılık alanında yatırım fırsatlarına yönelik  fırsatları ele alındı ayrıca iki ülkenin ilgili Bakanlıları işbirliğine yönelik yürüttüğü çalışmaları hakkında bilgilendirme yapıldı. Toplantını akabinde heyet üyeleri Zadna firmasına saha ziyareti gerçekleştirdi.

Saha ziyareti sonrasında, Türkiye-Sudan İş Konseyi Karşı Kanadı Sudan İşverenler Derneği (SBEF) ev sahipliğinde Sudan Ekonomi Forumu düzenlendi. Foruma T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Sudan Tarım Bakanı Abdullah Sulyeman, Sudan İşverenler Derneği Başkanı Mamon Elberir ve Türkiye-Sudan İş Konseyi Başkan Yardımcısı Süleyman Demir ayrıca 200 civarında özel sektörü temsil eden firma katılım gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşması yapan Sudan İşverenler Derneği Başkanı Mamon Elberir'in, forumun her iki ülkenin Devlet Başkanları'nın işbirliğine yönelik üstün çabaları desteklemek amacıyla düzenlendi. Sudan'ın zengin kaynakları gerek tarımsal, hayvan kaynağı, petrol ve madencilik alanında  Türk özel sektörün tecrübelerini ve bilgi birikimi ile iki ülkenin faydasına olacak kazan- kazan temelli bir yatırım ve ticaret ortamını sağlayacaktır dedi. Ayrıca toplantıda konuşma yapan Türkiye-Sudan İş Konseyi Başkan Yardımcısı Sülyeman Demir, Türkiye-Sudan İş Konseyi olarak isteriz ki ülkelerimizin dış ticaret hacminde de 2020 yılında 2 Milyar  dolar ulaşmasıdır. Sudan firmaları ile Afrika'da birlikte projeler geliştirip uygulayalım. İhracatımızda yüksek gümrük duvarları ile ilgili sıkıntıları karşılıklı olarak değerlendirebilirsek, bu aşamada her sorunun üstesinden birlikte gelebileceğimizi düşünüyorum de dedi.        

Ardından konuşma yapan T.C. Ticaret Bakanı Fatih Metin,  iki ülke arasında imzalanan  ekonomik ortaklık anlaşması Sudanlı ihracatçıların üzerinden olumlu bir etki yaratacağını ayrıca Türk firmalarının Sudan'a ihracatı attıracağını vurguladı.

T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli gerçekleştirdiği konuşmasında Türkiye'nin Sudan tarımsal verimlilik düzeyini yükseltmek amacıyla işbirliği olanaklarını artırmasına çalıştığını dedi. İki ülkenin özel sektörleri temaslarının ve iş birliğinin geliştirilmesini ülkelerimiz arasındaki ticari ilişkilerin derinleştirilmesi değerlendirmesinde bulundu. Sudan'ın Afrika'daki kapsamlı ilişki ve iş birliğine sahip olunan en önemli ülkelerden biri olduğunu bildirdi. İki ülke iş adamlarına ticaret hacminin artırılması çağrısı yaptı.

Forumun kapanış konuşması yapan Sudan Tarım Bakanı Abdullah Sulyeman, Sudan Tarımsa ekonomiye sahip bir ülkedir dedi. İki ülke arasında tarımsal alanından önemli anlaşmalara imza atıldığı bu anlaşmaların ekonomik açıdan yansımaları yakın zamanda meyvesini göstereceğini bildirdi. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sudan ziyareti sonrasında Serbest Ticaret Anlaşması müzakereleri hızlı bir şekilde başladığını çok yakında yürürlüğe gireceğini sözlerini ekledi.

Toplantının sonunda hediye takdimi sonrasında Türk ve Sudanlı firmalar arasında tarım, gıda, inşaat, müteahhitlik, inşaat, sanayi ve kimyasal maddeler sektörlerinde firmalararası ikili görüşmelerinde yaklaşık 400 iş görüşmesi gerçekleştirildi.

İkili görüşmelerin ardından heyet onurunda verilen akşam yemeğine topluca geçti.

Resmi ziyaretin kapsamına 9-10 Eylül 2018 tarihleri sabah saatlerinde T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin'in katılımlarıyla Türk heyetinin firma temsilcileri arasında sohbet toplantları gerçekleştirildi.

Sudan heyeti onuruna Hartum Büyükelçimiz İrfan Neziroğlu tarafından 10 Eylül 2018 Pazartesi günü verilen akşam yemeğine, Sudan Maliye ve Ekonomi Planlama Bakanlığı yetkileri ve Sudan Ankara Büyükelçisi Yusuf Elkordufani da katılmışlardır.

TÜRKİYE - SUDAN 14.DÖNEM KEK TOPLANTISI , 05.02.2018

T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sn. Eşref Fakıbaba'nın eş başkanlığında, 5-7 Şubat 2018 tarihinde Hartum'da Türkiye-Sudan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 14. Dönem Toplantısı'nın gerçekleştirilmesi öngörülmektedir. 

Bahse konu toplantıda gündeme getirilmesi ve imzalanacak olan Toplantı Tutanağı'na dahil edilmesinde fayda görülen, ülkemizin ikili ticareti ve ekonomik ilişkilerine dair bilgi notlarının T.C. Ekonomi Bakanlığı'na iletilmesi talep edilmiştir.

Bu çerçevede; Türkiye-Sudan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 14. Dönem Toplantısı'nda gündeme getirilmesinde fayda görülen konular ve madde önerilerinin 10 Ocak 2018, Çarşamba günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/Anket/564 bağlantısında yer alan anketin doldurularak DEİK'e (İlkimeylül Biçer Tel: 0212 339 50 26 E-posta: africa@deik.org.tr) iletilmesi rica olunur.

YENİ ATANAN T.C. HARTUM BÜYÜKELÇİSİ SN. İRFAN NEZIROĞLU İLE YUVARLAK MASA TOPLANTISI, İSTANBUL , 13.10.2017

T.C. Hartum Büyükelçiliği vazifesine atanan Sn. İrfan Neziroğlu ile, Sudan'da hali hazırda ticari faaliyet gösteren veya yatırımı bulunan firmaları bir araya getirmek amacı ile, 13 Ekim 2017 Cuma günü 14.30-16.00 saatleri arasında DEİK Ofisi, River Plaza'da yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.   

Bahsekonu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin, https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/485/ 9570 bağlantısında yer alan katılım formunu doldurarak 11 Ekim 2017, Çarşamba günü mesai bitimine kadar DEİK'e (İrem Develioğlu, Tel: 0212 339 5070, E-Posta: africa@deik.org.tr) iletmeleri rica olunur.  

PROGRAM:  

14:00-14:30  Kayıt

14:30-14:45 Açış Hitapları

Sn. Mehmet Ali Korkmaz, Türkiye-Sudan İş Konseyi Başkanı 

Sn. İrfan Neziroğlu, Büyükelçi

14:45-16:00 Firma Tanıtımları & Soru-Cevap