• TÜRKİYE - UGANDA İŞ KONSEYİ

  TÜRKİYE - UGANDA İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2011
Türk Tarafı Başkanı: Ersin Eren
Firma Ve Unvanı: Erenler İnternet İletişim İnş. Mak. San. Ve Tic. A.Ş / Yönetim Kurulu Başkanı
Karşı Kanat Kuruluşu: Uganda Ulusal Ticaret ve Sanayi Odası
Karşı Kanat Başkanı: Olive Z. Kigongo
Karşı Kanat Kuruluşu: Uganda Özel Sektör Vakfı
Karşı Kanat Başkanı: Patrick Bitature

DEİK/Türkiye-Uganda İş Konseyi 2011 yılında Türkiye ile Uganda arasında ikili iş ilişkilerinin artırılması hedefiyle kurulmuştur. DEİK/Türkiye-Uganda İş Konseyi, Türkiye'nin Uganda ve Afrika kıtasıyla ekonomik ilişkilerinin artmasına yönelik başta iş forumları, iş adamı heyet ziyaretleri, toplantı ve seminerler olmak üzere bir dizi faaliyet yürütmektedir. İş Konseyinin ana hedefi Türk ve Afrikalı işadamlarının daha sık bir araya gelmesi ve yeni işbirliği fırsatlarının yaratılarak somut ortaklıklara dönüşmesine katkıda bulunmaktır.

İletişim

Barış Çuvalcı,
İş Konseyi Bölge Kordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 32
E-posta: bcuvalci@deik.org.tr

Evren Doğan,
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 51
E-posta: edogan@deik.org.tr

İrem Develioğlu,
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 70
E-posta: idevelioglu@deik.org.tr

Saadet Gülmez,
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 61
E-posta: sgulmez@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

UGANDA ULUSAL TİCARET VE SANAYİ ODASI
Adres: Plot 1A, Kiira Road. Mulago Kampala, Uganda
Tel: +256 753 50 3035 
E-posta: info@chamberuganda.com
Web: www.chamberuganda.com

UGANDA ÖZEL SEKTÖR VAKFI
Adres: 43 Nakasero Road Kampala Box 7683
Tel: +256 312 263 850
E-posta:
Web: www.psfuganda.org

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. KAMPALA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Hotel Serena Kintu Road P.O. Box: 7814 Kampala, UGANDA
Telefon: +256  414  50 00 73
E-posta: embassy.kampala@mfa.gov.tr

UGANDA CUMHURİYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Uğur Mumcu Sok., No:59, GOP, Ankara
Tel: +90 312 437 01 94 - 95
E-posta: ugandaembassyturkey@gmail.com

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Ersin Eren

Başkan

Erenler İnternet İletişim İnş. Mak. San. ve Tic. A.Ş.

Adnan Doğru

Üye

Ersan Galvaniz Enerji Madencilik Sanayi İnşaat ve Ticaret A.Ş.

Aytaç Muhittin Dinçer

Üye

Dinçsa İlaç San. ve Tic. A.Ş.

Levent Serdar Dervişoğlu

Üye

3-S Mühendislik Müşavirlik San. ve Tic. A.Ş.

Özen Demircioğlu

Üye

Kh Gıda İç ve Dış Ticaret Ltd. Şti.

Pelin Güneşoğlu

Üye

Demeter Dış Ticaret Ltd.Şti.

Şevket Yavaşca

Üye

Yavaşçalar Av Spor Malz. San. ve Tic.A.Ş.

Yayınlar

T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Beraberindeki Özel Sektör Heyetinin Uganda ve Kenya Resmi Ziyareti Sonuç Raporu

T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Mayıs- 2 Haziran 2016 tarihleri arasındaki Uganda ve Kenya resmi ziyaretleri kapsamında, DEİK tarafından özel sektör heyet ziyareti düzenlenmiştir. 

Ziyarete ilişkin sonuç raporu ve katılımcı listeleri ekte yer almakta olup, Forumlar esnasında gerçekleştirilen sunumlara http://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/7052 bağlantısından ulaşılabilmektedir.

İlgili Dokümanlar

Uganda Ülke Bülteni - 2013

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

İPTAL-Uganda Cumhurbaşkanı’nın Ülkemizi Ziyareti Kapsamında Türkiye-Uganda İş Forumu, 20 Temmuz 2016, İstanbul , 20.07.2016

Uganda Cumhurbaşkanı’nın Ülkemizi Ziyareti Kapsamında, 20 Temmuz 2016’da gerçekleştirilmesi planlanan Türkiye-Uganda İş Forumu iptal edilmiştir.

Konuyu bilgilerinize sunarız.

Uganda Heyet Ziyareti ve Türk-Uganda İş Konseyi 1. Ortak Toplantısı , 16.01.2013

DEİK/Türk-Uganda İş Konseyi tarafından 16-19 Ocak 2013 tarihlerinde Uganda’nın başkenti Kampala’ya bir heyet ziyareti düzenlendi. Türk-Uganda İş Konseyi Sn. Ersin Eren başkanlığında düzenlenen ve 19 firmanın katıldığı seyahat kapsamında 18 Ocak 2013’de Uganda Ulusal Ticaret ve Sanayi Odası (UNCCI) tarafından Oda Merkezinde Uganda’da İş Ortamı ve Fırsatlarına ilişkin sunum gerçekleştirilirken, 19 Ocak 2013’de 10:00-16:00 saatleri arasıdna Sheraton Otelde UNCCI ev sahipliğinde Uganda Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Sn. Gabriel Ajedra, T.C. Kampala Büyükelçisi Sn. Melih Ulueren, Türk-Uganda İş Konseyi Başkanı Sn. Ersin Eren, Uganda Ulusal Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı’nın  katılımıyla 1. Türk-Uganda İş Konseyi Ortak Toplantısı ve firmalararası ikili görüşmeler,  20:00’da ise yine Sheraton Otel’de T.C. Kampala Büyükelçisi Sn. Melih Ulueren evsahipliğinde heyet onuruna akşam yemeği düzenlendi.

 

Yapılan Toplantılarda aşağıdaki hususlar önplana çıktı:

 

 • Uganda'da yatırım, Doğu Afrika Topluluğu  (EAC) ve Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı olan (COMESA) üyeliği sayesinde daha büyük pazarlara erişim imkanı sağlamaktadır.

 

 • Uganda’nın GSYIH’si 20 milyar dolar dolayında olup ihracatı 2,43 milyar, ithalatı 4,5 milyar dolar ve ülkeye gelen Doğrudan Yabancı Yatırımlar 883 milyon dolar düzeyindedir.

 

 • KOBİ’ler ülke ekonomisinin %70’ine katkıda bulunmaktadır.

 

 • Ekonomisi GSYIH’nin %8,9’unu oluşturan inşaat sektörü ile, yılda yaklaşık 1 milyon turist ile GSYIH’nin %8,8’ini oluşturan turizm, yaklaşık 150.000 kişiye istihdam sağlayan 32.000 firma ile GSYIH’nin %7’sini oluşturan imalat sanayi ve GSYIH’nin %7,7’sini oluşturan hizmetler sektörüne dayalıdır.

 

 • Altın, kalay, tunsten, tuz, kobalt, demir cevheri, cam kumu, kil, petrol ve doğalgaz bulunan ülkede madencilik sektöründe; içecek, deri, kağıt, tekstil, farmasötik, gübre, elektronik ekipman montajı ve plastik başta olmak üzere imalat sanayinde, petrol arama ve çıkarma, petrokimya, gıda katkı maddeleri, yağlar, sabun ve boya materyalleri başta olmak üzere  kimyasallar, demir cevheri ve demir cevheri alanlarında yatırım imkanları mevcuttur.

 

 • Yatırımlarda tesis ve makine bedelinin %50 ila 75’i oranında vergi muafiyeti, araştırma, eğitim alanlarında %100 teşvik uygulaması mevcuttur.

 

 • Uganda hükümeti tarafından demiryolu altyapısını geliştirme yönünde çalışmalar mevcuttur.

 

 • Uganda yılda yaklaşık 85 milyon dolarlık kaliteli ham Nil pamuğu ihracatı gerçekleştirirken 180 milyon dolarlık tekstil ithalatı yapmaktadır. Türk takım elbise, tişört ve gömlekleri Uganda’da beğenilmekte olup Uganda Yatırım Bakanı tarafından Türk firmaları tekstil sektöründe Uganda’da yatırıma davet edilmektedir.

 

 • Kil açısından zengin olan ve fayans ve porselen tabakların tamamen ithal edildiği ülkede bu alanda yatırım olanağı mevcut olup bizzat Yatırım Bakanı tarafından sözkonusu killi arazilerin Türk firmalarına tahsisinde destek sözü verilmiştir.

 

 

Not: Kısıtlı kontenjan nedeniyle başvuru sırasında göre kayıt alınacaktır.

  İlgili Dokümanlar

 • NONE
Uganda Heyeti ile İkili Görüşmeler , 24.09.2012

DEİK / Türkiye-Uganda İş Konseyi tarafından 24 Eylül 2012 tarihinde 14.00-16.00 saatleri arasında İstanbul, TOBB Plaza’da Uganda heyeti ile ikili görüşmeler gerçekleştirilecektir.

 Heyet listesi ekte yer almakta olup söz konusu toplantıya katılmak isteyen firmalarımız tarafından ekte yer alan katılım formunun doldurularak 21 Eylül 2012 tarihine kadar DEİK’e (İlgili kişi: Göksel GÖNEY, Tel: 0212 339 5061; Faks: 0212 270 3592; e-mail:afrika@deik.org.tr) iletilmesi gerekmektedir.

 

EK 1: Uganda Heyet Listesi

EK 2: Katılım Formu

Barclays Bank İşadamı Heyeti ile İkili Görüşmeler Toplantısı , 03.08.2011

Barclays Bank İşadamı Heyeti ile İkili Görüşmeler Toplantısı, 3 Ağustos 2011, TOBB Plaza İstanbul

 

DEİK/Türk-Uganda İş Konseyi tarafından Barclays Bank aracılığıyla Türkiye’ye gelen Uganda İşadamları heyeti ile 3 Ağustos 2011 tarihinde toplantı düzenlendi. Toplantıya, Türk-Uganda İş Konseyi Başkanı Sn. Ersin Eren başkanlık etti.

 

Türk-Uganda İş Konseyi Başkanı Sn. Ersin Eren yaptığı açılış konuşmasında iki ülke arasındaki ticaret hacminin, bugünkü resmi rakamlara göre 22 milyon dolar civarında olduğunu söyledi. Ayrıca, Sn. Eren konuşmasında, iki ülkenin potansiyellerini ve kaynaklarını göz önüne aldığımızda, bu rakamın çok yetersiz olduğunu ifade etti. Barclays Bank heyeti adına konuşan Sn. Rogers Aruho da, DEİK’in ev sahipliğinden kaldığı memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında Türkiye’nin potansiyeline hayran kaldığını ve iki ülke arasında daha sık seyahat düzenlenmesi gerektiğini vurguladı. Konuşmaların ardından, 40Ugandalı firma ile 20 Türk katılımcı arasında ikili görüşmeler gerçekleştirildi.