• TÜRKİYE - KÜBA İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - KÜBA İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2016
Türk Tarafı Başkanı: Mehmet Kutman
Firma ve Ünvanı: Global Yatırım Holding A.Ş.
Karşı Kanat Başkanı:
Karşı Kanat Kuruluşu:

Küba'ya Cumhurbaşkanı seviyesindeki ilk resmi ziyaret T.C. Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2015 yılında gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda DEİK tarafından düzenlenen İş Forumu sırasında, iki ülkenin Bakanlarının şahitliğinde, DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan ile Küba Ticaret Odası (CCC) Başkanı Orlando Hernández Guillén tarafından DEİK ile CCC arasında bir işbirliği anlaşması imzalanmıştır.

Ülke ekonomisinin % 90'ından fazlası devlet kontrolündedir. 1995 yılında Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) üye olan Küba, bu tarihten itibaren gümrük vergilerinde değişiklikler yapmıştır. MFN statüsüne sahip olmayan ya da tercihli ticaret anlaşması imzalamadığı ülkelere daha yüksek oranda genel bir tarife oranı uygulayan Küba, aralarında Türkiye'nin de yer aldığı DTÖ'ye üye ülkelere düşük bir gümrük tarifesi uygulamaktadır. 1995 yılından itibaren ülkede kısmen dönüştürülebilir bir para birimi kullanılmaktadır.

Batılı şirketler ile ortak yatırım şeklinde faaliyette bulunulmasına izin veren 50 Sayılı Yatırım Kanunu 1982 yılından itibaren yürürlükte olup, 2003 yılında yapılan düzenlemelerle yatırımlar teşvik edilmektedir. Turizm yatırımlarının toplam yatırımlar içinde % 68 paya sahip olduğu Küba'da; Minbas, Mintur, Micons, Minil, Minal, Minagri, Mintrans gibi devlet kurumlarının üretim konusunda yabancı yatırımcılarla işbirlikleri mevcuttur.

2015 yılı itibarıyla, Küba'ya ihracatımız 10,063 milyon dolar, Küba'dan ithalatımız 16,987 milyon dolar düzeyindedir. Küba'ya 1959 yılından bu yana ticari ambargo uygulayan ABD; 2015 yılında ilişkileri normalleştirme kararı alarak, Küba'ya ticaret ve seyahat alanındaki yaptırımları hafifletmiştir. Bu gelişmeleri takiben, ABD Başkanı Barack Obama tarafından 20-22 Mart 2016 tarihleri arasında Küba'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirilecektir.

İletişim

Neslihan Onuralp Damalı
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 09
E-mail: 
nonuralp@deik.org.tr

Murat Can Menteş
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: +90 212 339 50 06
E-posta: 
mmentes@deik.org.tr

Melike Hocaoğlu 
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: +90 212 339 50 07
E-posta: 
mhocaoglu@deik.org.tr

Selin Ergene 
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: +90 212 339 50 08
E-posta: 
sergene@deik.org.tr

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. HAVANA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 5 Ta Avenida No: 3805 Entre 36 Y 40, Miramar, Ciudad Havana, CUBA
Telefon: +53 (7) 204 22 37, +53 (7) 204 12 04, +53 (7) 204 12 05, +1-613 902 5711 (Kanada VoIP)
Faks: + 53 (7) 204 28 99
E-mail: embajada.habana@mfa.gov.tr

KÜBA ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres:
Pak Sok. 1/28 Çankaya ANKARA
Telefon: +90 (312) 442 8970
Faks: +90 (312) 442 6115
E-mail: politica@embacubatr.net, conscuba@embacubatr.net, secretary@embacubatr.net

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Mehmet Kutman

Başkan

Global Yatırım Holding A.Ş.

Mehmet Bahadır Balkır

Başkan Yardımcısı

Balorman Orman Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.

Tayfun Bayazıt

Başkan Yardımcısı

Bayazıt Yönetim Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti.

Cemal Kaya

Üye

Sıla İnşaat Reklamcilik Gida Taahüt Hizmetleri Sanayi ve Diş Ticaret Ltd. Şti.

Gül Tatlı

Üye

Saran Holding A.Ş.

Mustafa Tolga Demirci

Üye

Hay ve Hay Dış Ticaret Ltd. Şti.

Müge Sevil

Üye

Gtc İletişim Danışmanlık A.Ş.

Oğuz Satıcı

Üye

Global Liman İşletmeleri A.Ş.

Saadet Selcen Tuncer Özer

Üye

Tabanlıoğlu Mimarlık Danışmanlık Ltd. Şti.

Yayınlar

Kolombiya Ülke Bülteni
Kolombiya Ülke Bülteni Eylül 2013

 DEİK tarafından hazırlanan 2013 Kolombiya Ülke Bülteni'ne buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Dokümanlar

Newsletter Invest in Colombia

Newsletter Invest in Colombia

İlgili Dokümanlar

Kolombiya’da İş Yapmanın Hukuki Altyapısı
Kolombiya Ekonomisi’ne Bakış – Ekim 2012

Raporlar

RİSARALDA BÖLGESİ PEREİRA ŞEHRİ MAKROEKONOMİK GÖRÜNÜMÜ
KOLOMBİYA MAKRO EKONOMİK GÖRÜNÜM
KOLOMBİYA-PANAMA TİCARET HEYET ZİYARETİ SONUÇ RAPORU, 5-12 MART 2017

DEİK/Türkiye-Kolombiya İş Konseyi tarafından, 5-12 Mart 2017 tarihleri arasında Kolombiya ve Panama'ya yönelik ticaret heyet ziyareti gerçekleştirilmiştir. 

Söz konusu ziyaretin sonuç raporu ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

İlgili Dokümanlar

Türkiye-Kolombiya İş Konseyi Kolombiya Ziyareti Sonuç Raporu, 4-7 Mayıs 2016
Kolombiya Ülke Bülteni, Aralık 2015
T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Beraberindeki İş Adamları Heyetinin Kolombiya-Küba-Meksika Ziyareti Sonuç Raporu, 8-13 Şubat 2015

Etkinlikler

TÜRKİYE - KOLOMBİYA İŞ KONSEYİ KOLOMBİYA - PANAMA ZİYARETİ , 05.03.2017

DEİK/Türkiye-Kolombiya İş Konseyi tarafından, İş Konseyi Başkan Vekili ve Yıldırım Holding İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Özer Öz, İş Konseyi YK Üyesi Tansel Tugal, GAP İnşaat İş Geliştirme Direktörü Orçun Ekim, Kalyon İnşaat İş Geliştirme Direktörü Salih Levent Kaçar ve İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Melike Hocaoğlu'nun katılımlarıyla 5-12 Mart 2017 tarihleri arasında Kolombiya'da başkent Bogota ve Medellin, Panama'da başkent Panama şehrine resmi bir ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaretler kapsamında;  her iki ülkenin önde gelen kamu ve özel kurum temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirildi. Kolombiya ve Panama'ya yönelik yeni iş ve yatırım imkânlarının oluşturulması ve Pazar payımızın artması amacıyla düzenlenen ziyarette, özellikle inşaat, altyapı, kara yolu, demir yolu, liman ve havayolu yatırım projeleri değerlendirildi.

Kolombiya İle İş Fırsatları Ve Proje Bilgilendirme Toplantısı , 20.06.2016

DEİK/Türkiye-Kolombiya İş Konseyi tarafından tarafından, ProColombia ile işbirliğinde, 20 Haziran 2016 tarihinde saat 09:00’da İstanbul St. Regis Hotel’de ProColombia heyeti ile “Kolombiya ile İş Fırsatları ve Proje Bilgilendirme” toplantısı gerçekleştirilecektir.

Dünya Bankası değerlendirmelerine göre, Kolombiya, son dönemde ekonomik alanda gerçekleştirdiği reformlarla Latin Amerika’daki en liberal ekonomilerden biri haline gelmiştir. Son 5 yılda, 200’den fazla farklı sektörlerden uluslararası firma Kolombiya pazarına giriş yapmıştır. Kolombiya, Latin Amerika pazarına girmek ve iş geliştimek için Türkiye’nin önemli bir ortağı haline gelmektedir. Kolombiya, T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından da 2016-2017 döneminde öncelikli ülkelerden birisi olarak belirlenmiştir. Latin Amerika’daki 5. büyük ülke ve 4. büyük ekonomi olup, yaklaşık 47 milyon nüfusa sahiptir. Politik ve ekonomik açıdan da bölgedeki ülkeler arasında en istikrarlı ülkelerden biridir. Özellikle altyapı ve konut inşaatı, inşaat malzemeleri, inşaat ekipmanları, denizcilik, lojistik, IT hizmetleri, temizlik teknolojileri, otomotiv, ulaştırma, kozmetik, tıbbi ekipmanlar ve kimya sektörlerinde faaliyet gösteren üyelerimizin bu seminere katılmasında fayda görülmektedir.

Türkiye ve Kolombiya arasındaki potansiyel iş birlikleri, yatırım ve ticaret fırsatları hakkında bilgi edinmek üzere toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin en geç 17 Haziran 2016 Cuma gününe kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/215/6991 adresindeki formu doldurmaları gerekmektedir.

THY Kolombiya-Bogota İlk Uçuş Vesilesiyle Heyet Ziyareti , 04.05.2016

DEİK/Türkiye-Kolombiya İş Konseyi tarafından, İş Konseyi Başkan Yardımcısı Mithat Cansız, Yürütme Kurulu Üyeleri Tansel Tugal, İbrahim Yıldırım ve Özer Öz ile İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Melike Hocaoğlu’nun katılımlarıyla, THY’nin Bogota, Kolombiya’ya ilk direkt uçuşu vesilesiyle bir Kolombiya ziyareti gerçekleştirildi. Ziyaret Kapsamında, Invest in Bogota, Kolombiya Ulaştırma Bakanlığı, Bogota Belediyesi, Kolombiya Kamu Yatirim Ajansi (FDN) temsilcileri ile toplantılar gerçekleştirildi.

İlgili Resimler