• TÜRKİYE - ENDONEZYA İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - ENDONEZYA İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 1995
Türk Tarafı Başkanı: Kadir Nail Kurt
Firma ve Ünvanı: FNSS Savunma Sistemleri A.Ş., CEO
Karşı Kanat Kuruluş: Endonezya Ticaret ve Sanayi Odası (KADIN)
Karşı Kanat Başkanı: Dr. Aip Syarifuddin
Firma ve Ünvanı:

1995 yılında kurulan DEİK/Türkiye - Endonezya İş Konseyi, Karşı Kanat Kuruluşu Endonezya Sanayi ve Ticaret Odası (KADIN) işbirliği ile 2006 yılında yeniden bir yapılanmaya girmiş ve Ekim 2006'da gerçekleştirilen Türkiye-Endonezya Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı ile eş zamanlı olarak DEİK/Türkiye-Endonezya İş Konseyi Ortak Toplantısı gerçekleştirilmiştir. 

İletişim

Volkan Yüzer  
İş Konseyi Bölge  Koordinatörü
Tel: 90 212 339 50 80
E-mail: vyuzer@deik.org.tr

Ecem Mirzaloğlu 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 90 212 339 50 18
E-mail: emirzaloglu@deik.org.tr

Tülin Avcı 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 90 212 339 50 37
E-mail:tavci@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. CAKARTA BÜYÜKELÇİLİĞİ
İş Adresi: Jl. H.R Rasuna Said Kav.1 Kuningan Jakarta 12950 Indonesia
İş Telefonu: + 62 21 525 62 50 - +62 21 526 41 43
Faks: +62 21 522 60 56
E-mail: embassy.jakarta@mfa.gov.tr

T.C. ENDONEZYA BÜYÜKELÇİLİĞİ
İş Adresi: Abdullah Cevdet Sokak, No. 10, 06680 Çankaya, Ankara
İş Telefonu: 438 21 90-92
Faks: 438 21 93
E-mail: kbriank@ttmail.com

T.C. CAKARTA BÜYÜKELÇİLİĞİ TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ 
İş Adresi: Jl. HR Rasuna Said Kav 1 Kuningan Jakarta 12950
İş Telefonu:  0062 21 522 95 15
Faks  :0062 21 522 95 13
E-mail:cakarta@ekonomi.gov.tr

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Kadir Nail Kurt

Başkan

Fnss Savunma Sistemleri A.Ş.

Abdülkerim Murat Atik

Başkan Yardımcısı

Sun Ulaşım Müş. Rek. İnş. San. Tic. Ltd. Şti.

Bayram Akgül

Başkan Yardımcısı

Salko Bisiklet San. ve Tic. Ltd. Şti.

Ali Çalışkan

Üye

Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kord Bezi San. ve Tic. A.Ş.

Ali Aydın Pandır

Üye

Kale Havacılık San. A.Ş.

Caner Yılmaz

Üye

Teknoser A.Ş.

Daryal Gül

Üye

Gül Elektrik Ticaret ve Sanayi A.Ş

Emin Hitay

Üye

Hitay Holding A.Ş.

Erhan Turan

Üye

Superlit Boru Sanayi A.Ş.

Yayınlar

Endonezya Ülke Bülteni

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

“Endonezya Doğu Java Eyaleti Yatırım Olanakları” konulu Seminer ve İkili Görüşmeler , 25.04.2013

 

Endonezya Doğu Java Eyaleti Vali Yardımcısı ve beraberindeki Doğu Java Yatırım Ajansı uzmanlarının katılımı ile gerçekleşen toplantıda Endonezya Ankara Büyükelçisi Nahari Agustini  Türkiye ve Endonezya arası ilişkilerin son yıllarda gelişmeye başladığına değindi.  Vali Yardımcısı Doğu Java eyaleti, yabancı yatırımlar ve yatırım olanakları ile ilgili genel bilgiler verdiği sunumunda Türkiye’den bölgeye yatırım bekledikleirni vurguladı. İş Konseyi Başkanı Emin Hitay’ın Endonezya’da enerji alanında gerçekleştirdiği aytırımlara dikkati çeken Vali Yardımcısı , yatırımların artarak devam etmesini istediklerini ve bunun için gerekli desteğin verileceğini belirtti. Doğu Java  Yatırım Ajansı Başkanı Harissasono , bölgedeki yatırım olanaklarını katılımcılar ile paylaştı. Özellikle alt yapı ve enerji alanında büyük projelerin olduğuna ve bunlar için Türk yatırımcılara her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti. Sunumların ardından Doğu Java Ticaret ve Sanayi Odası ile Türk- Endonezya İş Konseyi arasında MOU imzalandı. İmza töreninin ardından firmalar ilgilendikleri projeler kapsamında ilgili uzmanlar ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. 

İlgili Resimler

Yeni Atanan Endonezya Büyükelçisi Zekeriya Akçam ile Tanışma ve Bilgilendirme Toplantısı , 31.01.2012

Yeni Atanan T.C. Cakarta Büyükelçisi Zekeriya Akçam ile Tanışma Toplantısı
31 Ocak 2012, Salı 
TOBB Plaza, İstanbul
 
 
31 Ocak 2012  tarihinde saat 10:30’da TOBB Plaza’da gerçekleştirilen toplantıya Türk – Endonezya İş Konseyi Başkanı Emin Hitay, İş Konseyi Bölge Koordinatörü Gökşin Duman, İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Dilek Morgül ve yedi firma temsilcisinin katılımıyla gerçekleşti. Yeni atanan T.C. Cakarta Büyükelçisi Zekeriya Akçam kendisini tanıtan kısa bir konuşmanın ardından bölge ile ilgili izlenim ve beklentilerini, yapmak istediği etkinlikleri işadamlarına aktardı. Büyükelçi’den sonra söz alan firma temsilcileri kısaca firmalarını tanıtıp faaliyetlerini anlattılar ve Endonezya’da karşılaştıkları problemler hakkında bilgi verdiler.Toplantı katılımcı firma temsilcilerinin yeni Büyükelçimize başarı dilekleri ile sona erdi. 
Türkiye- Endonezya İş Konseyi Ortak Toplantısı , 07.10.2011

Türkiye  - Endonezya İş Konseyi Toplantısı ve İkili İş Görüşmeleri
7 Ekim 2011, Conrad Otel İstanbul
 
Endonezya Ankara Büyükelçiliği ve DEİK Türkiye – Endonezya İş Konseyi ev sahipliğinde, TÜMSİAD’ın destekleriyle  7 Ekim 2011 tarihinde Türkiye – Endonezya İş Konseyi Ortak Toplantısı ve Endonezyalı firmalar ile ikili iş görüşmeleri İstanbul’da gerçekleşti.
 
Türkiye – Endonezya İş Konseyi Başkanı ve Fahri Konsolos Emin Hitay’ın moderatörlüğünü yaptığı toplantıya Endonezya Sanayi Bakanı M. Hidayet, KADIN (TOBB eşdeğer kuruluş) Başkanı Nahari Agustini ve Endonezya Yatırım Koordinasyon Başkanı Azhar Lubis katıldı. Endonezya’dan 35, Türkiye’den de 200’e yakın firmanın katılım sağlamıştır.
 
Hitay konuşmasında Endonezya 700 milyar USD Gayri Safi Milli Hasıla ile 240 milyon nüfusa sahip olduğunu ve yıllık % 7`lik büyüme oranıyla yakın gelecekte dünyanın en büyük 10. ekonomisi olacağını kaydetti.
 
Sunum ve konuşmalardan sonra, soru – cevap kısmında firmalarımızın soruları Bakan ve yetkililer tarafından cevaplandırıldı.
 
Öğle yemeğinden sonra da enerji, endüstriyel makine, otomotiv sanayii, lastik sanayii, elektronik sanayii, tekstil, altyapı, inşaat ve inşaat malzemeleri, yiyecek ve içecek sanayii, demir-çelik sanayii, turizm, yer kaplama, tarım, telekomünikasyon, süt sanayii sektörlerinde  firmalarımız ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.
Türk-Endonezya İş Konseyi'nin TÜRSAB Kurumsal İlişkiler Direktörlüğü ile Toplantı , 05.01.2011

DEİK / Türk-Asya Pasifik İş Konseyleri 
Türk – Endonezya İş Konseyi
TÜRSAB Kurumsal İlişkiler Direktörlüğü  ile Görüşme
 
05 Ocak 2011, TOBB Plaza, İstanbul
 
 
DEİK / Türk – Endonezya İş Konseyi, Endonezya’nın Türkiye’de tanıtılması ve Türkiye’nin de acentalar kanalıyla  Endonezya’da tanıtılması projesi kapsamında, 05 Ocak 2011 tarihinde TÜRSAB Kurumsal İlişkiler Direktörlüğü ile TOBB Plaza’da bir görüşme gerçekleştirdi.
 
TÜRSAB adına görüşmeye Kurumsal İlişkiler Direktörü Ela Atakan ve Kurumsal İlişkiler Direktör Yardımcısı Simla Köprülü katıldı. DEİK adına ise İş Konseyi Koordinatörü Ömer Ertüm toplantıya katıldı.Ela Atakan, öncelikli olarak Türkiye – Endonezya arasında turizm ilişkilerinin geliştirilmesi için iki yönlü bir çalışma yapılması gerektiğini belirtti. Bu çalışma için Türkiye’den önde gelen outgoing acentalarına, Cakarta ve Bali bölgelerine düzenlenecek bir seyahat ile Endonezya’nın tanıtılabileceği vurgulamıştır.Benzer bir çalışmanın Endonezyalı outgoing acentalarına dayapılabileceği belirtilmiştir. Ayrıca Türkiye’nin ve turizm potansiyelinin tanıtılması için Endonazyalı acentaların İzmir Kültür Park’da 8-11 Aralık 2011 tarihlerinde düzenlenecek olan Travel Turkey Fuarı’na davet edilebileceği, bu fuar kapsamında çeşitli toplantılar,workshoplar ve ikili görüşmeler düzenlenmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir. Bunun yanısıra fuarda stand açılması veya çeşitli tanıtıcı faaliyetlerde de bulunulması sağlanabilmektedir. Endonezyalı acentaların Türkiye’ye davet edilip ayrıca Türkiye tanıtımı yapılması da öneriler arasında yer almaktadır.   
 
 
Endonezya Yatırım Koordinasyon Kurulu Başkanı ile Toplantı , 30.04.2010

Endonezya Yatırım Koordinasyon Kurulu Baskanı ile Görüşme
30 Nisan 2010, Istanbul
 
Türkiye’ye resmi ziyaret gerçekleştiren Endonezya Yatırım Koordinasyon Kurulu Baskanı Gita Irawan Wirjawan ile DEİK/Türk-Endonezya İş Konseyi arasında 30 Nisan 2010 tarihinde özel bir görüşme gerçekleştirildi. Türk-Endonezya İş Konseyi Başkan Yardımcısı Orhan Taner ve DEİK Koordinatör Yardımcısı İpek Benek’in katıldığı toplantıda Endonezya Yatırım Koordinasyon Kurulu Başkanına DEİK ve İş Konseyi tanıtıldı. THY’nin Singapur aktarmalı Cakarta seferlerinin düzenlenmesi gibi ikili ekonomik ve ticari ilişkiler üzerinde olumlu etkiye sahip birçok konuda DEİK’in önemli rol oynadığı belirtildi.
 
Başta Endonezya’nın uyguladığı kotalar ve uzak mesafe olmak üzere, geçmişte ikili ekonomik ilişkilerde olumsuz etkisi olan konular değerlendirildi, günümüz koşullarındaki Türkiye ve Endonezya ekonomileri arasındaki ciddi işbirliği potansiyelinin üzerinde duruldu. Ankara’da devlet kurumları ile resmi temaslarda bulunan Gita Irawan Wirjawan özellikle jeotermal enerji, altyapı ve inşaat alanlarında Türk firmaları ile işbirliği yapmak, aynı zamanda 2 milyon dolar gibi çok düşük bir seviyede olan ticaret hacmini arttırmak istediklerini belirtti. 2010 yılı Haziran ayı ortasında, Cakarta düzenlenecek Türk Ticaret Fuarı ile ilgili fikir alışverişinde bulunuldu ve Türk işadamlarının Endonezya’daki potansiyeli değerlendirmeleri için oldukça önemli bir fırsat olduğu değerlendirildi. Bu kapsamda, Yatırım Koordinasyon Kurulu’nun Türk firmalarının ilgisini çekebilecek devlet ihalelerini DEİK’e iletmesine, ayrıca, 28-30 Haziran tarihlerinde Endonezya Cumhurbaşkanı’nın ziyareti kapsamında bir etkinlik gerçekleştirilmesine karar verildi.
T.C. Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan'ın Endonezya Ziyareti'ne Katılım , 28.06.2009

Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın koordinasyonu ve Orta Anadolu İhracatçı Genel Sekreterliği organizasyonunda, Devlet Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN Başkanlığında 27 Haziran-1 Temmuz 2009 tarihleri arasında Cakarta / ENDONEZYA'ya yönelik düzenlen Ticaret Heyeti'ne DEİK/Türk - Endonezya İş Konseyini temsilen katılan Başkan Yardımcısı Orhan Taner'in ziyarete katıldı.

Endonezya Yatırım Semineri , 12.04.2009

Endonezya Yatırım Koordinasyon Kurulu (Indonesia's Investment Coordinating Board- BKPM) Başkanı Sayın Muhammad Lutfi  ve beraberindeki heyetin Türkiye Ziyareti kapsamında 13 Nisan 2009 Pazartesi The Marmara Oteli Opera Salonu'nda Endonezya'daki yatırım fırsatlarını ve işbirliği potansiyelini tanıtılması amacıyla bir seminer gerçekleştirildi. toplantının açılış konuşmasını yapan, Türk – Endonezya İş Konseyi Başkanı Emin Hitay Endonezya'nın, Türk iş dünyası için, katma değer yaratılabilecek girişimlere açık bir alternatif pazar ve yatırım bölgesi olabileceğini vurguladı. Endonezya Yatırım Koordinasyon Kurulu Başkanı Muhammed Lütfi ise yaptığı konuşmada, Endonezya ile Türkiye arasındaki iş potansiyelinin, önümüzdeki yıllarda artan bir ivmeyle değerlendirileceğine inandıklarını vurguladı. Konuşmasında, katılımcılara Endonezya hakkında detaylı bilgiler de veren Lütfi, dünyanın en büyük ada ülkesi olan, 750 ayrı dilin konuşulduğu ülkenin, Türkiye için, stratejik önem taşıyan ve fırsatlarla dolu olan bir yatırım bölgesi olduğuna dikkat çekti.

Türkiye - Endonezya Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı , 17.09.2008

Türkiye-Endonezya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) VII. Dönem Toplantısı 17-18 Eylül 2008 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirildi. Toplantı vesilesi ile Türkiye'ye gelen Endonezya Ticaret Bakanı Sayın Mari Elka Pangestu vef olarak konması benimsendi ve bu hedefe ulaşmak üzere her iki tarafın da üzerinde mutabık kaldığı iki yıllık bir çalışma takvimi oluşturuldu. Buna göre Türk – Endonezya İş Konseyi III.Ortak Toplantısı'nın 2009'un ilk yarısında Cakarta'da gerçekleştirilmesine, 2010 yılında Endonezya'da bir Türk ihraç ürünleri fuarı düzenlenmesine, Türkiye'de gerçekleştirilen çeşitli fuarlara Endonezya'dan alım heyetleri düzenlenmesine ve yine Türkiye'den Endonezya'ya bir müteahhitlik, bir de yatırım heyetleri gerçekleştirilmesine karar verildi.

Türk - Endonezya İş Konseyi Ortak Toplantısı , 16.09.2008

17-18 Eylül 2008 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilen Türkiye-Endonezya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) VII. Dönem Toplantısı vesilesiyle Türkiye'ye gelen Endonezya Ticaret Bakanı Sayın Mari Elka Pangestu ve beraberindeki işadamları heyetinin katılımıyla 17 Eylül 2008 tarihinde İstanbul The Marmara Oteli, Opera Salonu'nda Türk-Endonezya Ortak Toplantısı gerçekleştirildi.

Türk – Endonezya İş Konseyi Başkan Vekili Can Özönal Türkiye ekonomisi hakkında bir sunum yaparak, Türkiye ve Endonezya arasındaki ikili ticaret ile ilgili bilgi verdi. Endonezya – Türk İş Konseyi Başkanı Çetin Candan iki ülke ticaretindeki başlıca kalemler ve işbirliği için potansiyel vadeden sektörlerden bahsetti. Ardından Endonezya Ticaret Bakanı Mari Elka Pangestu yaptığı sunumda, katılımcılara Endonezya ekonomisi ve yatırım ortamı hakkında bilgi vererek, Türkiye ile olan ikili ticaretin potansiyeli yansıtmaktan uzak olduğunu hatırlattı ve bu konuda en büyük görevin işadamlarına düştüğünü belirtti. Bakan Pangestu'nun konuşmasının ardından Endonezya Yatırım Ajansı'ndan Hidayatullah Saralaga işadamlarına Endonezya ekonomisi ve yatırım ortamı hakkında detaylı bilgi verdi. Kahve molasının ardından firmalararası ikili görüşmelere geçildi.