• TÜRKİYE - PAKİSTAN İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - PAKİSTAN İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 1988
Türk Tarafı Başkanı: Atilla Yerlikaya
Firma ve Ünvanı: Coca Cola A.Ş., Kurumsal İlişkiler Direktörü
Karşı Kanat Kuruluş: Pakistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu
Karşı Kanat Başkanı: Abdul Rashid Abro
Firma ve Ünvanı: PACIFIC EXIM

DEİK/Türkiye–Pakistan İş Konseyi ilk kurulan iş konseylerinden biridir. İki ülke arasında mevcut olan siyasi ve kültürel dostluğun ekonomik alanda da geliştirilmesi ve bunun kurumsal bir çatı altında yürütülmesinin gereği, Türk iş dünyasında dile getirilmeye başlanmasının ardından DEİK çatısı altında DEİK/Türkiye-Pakistan İş Konseyi'nin Türk Kanadını oluşurma çalışmalarına 1987 yılında başlandı. İş Konseyi 16 Ocak 1988 yılında kuruldu. Son dönemde İş Konseyi iki ülke iş dünyasına karşılıklı ekonomik potansiyellerin anlatılması konusunda daha fazla çaba sarfetmektedir.

İletişim

Volkan Yüzer  
İş Konseyi Bölge  Koordinatörü
Tel: 90 212 339 50 80
E-mail: vyuzer@deik.org.tr

Ecem Mirzaloğlu 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 90 212 339 50 18
E-mail: emirzaloglu@deik.org.tr

Tülin Avcı 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 90 212 339 50 37
E-mail:tavci@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. KARAÇİ BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: House No: 29-A Khayaban-e Hafiz, Phase V, Defence Housing     Authority, Karachi
Telefon: 00 92-21 3587 43 34 - 3587 41 94
Faks: 00 92-21 3587 46 91
E-mail: consulate.karachi@mfa.gov.tr

T.C. İSLAMABAD BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Street 1, Diplomatic Enclave, Islamabad - Pakistan
Telefon: +92 51 831 98 00
Faks: +92 51 227 87 52
E-mail: embassy.islamabad@mfa.gov.tr

T.C. PAKİSTAN İSLAM CUMHURİYETİ BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: İran Caddesi No:37, 06700 G.O.P., Ankara
Telefon: 427 14 10 – 13
Faks: 467 10 23
E-mail: parepankara@yahoo.com

T.C. PAKİSTAN İSLAM CUMHURİYETİ İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU  
Adres: Güllü Sk. No.20, 3. Levent,İstanbul
Telefon: (212) 324 58 27 - 324 91 54
Faks: (212) 324 51 70
E-mail: parepistanbul@hotmail.com

T.C. İSLAMABAD BÜYÜKELÇİLİĞİ TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Adres: Diplomatic Enclave, Street 1, G – 5  Islamabad - PAKISTAN
Telefon: +92 51 282 9123 - +92 51 831 9800
Faks: +92 51 282 9363
E-mail: islamabad@ekonomi.gov.tr

T.C. KARAÇİ BAŞKONSOLOSLUĞU TİCARET ATAŞELİĞİ
Telefon: +92 213 587 8 999
Faks: +92 213 581 03 57
E-mail: karaci@ekonomi.gov.tr

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Atilla Demir Yerlikaya

Başkan

Coca Cola İçecek A.Ş.

Ahmet Yağmur Özdemir

Başkan Yardımcısı

Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş.

Mustafa Rıza Arsan

Başkan Yardımcısı

Stfa İnşaat A.Ş.

Ahmet Selçuk Özdemir

Üye

Siyahkalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Bekir Küçük

Üye

Çağrı Makina San. Tic. Ltd. Şti.

Ferhat Kaymakçi

Üye

Ora İnşaat San. Tic. ve Turizm Ltd. Şti.

Hasan Pehlivan

Üye

Ekom-Eczacıbaşı Dış Tic. A.Ş.

Karani Güleç

Üye

Fina Enerji Holding A.Ş.

Zahid Saeed Mirza

Üye

Bank Al Habib Limited Türkiye Temsilcilik Ofisi

Yayınlar

Raporlar

T.C. Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve Beraberindeki İşadamları Heyeti’nin Pakistan Ziyareti Sonuç Raporu, 17-18 Şubat 2015

Etkinlikler

PENCAP’TA İŞ FIRSATLARI SEMİNERİ , 22.05.2017

T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından Kurulumuza iletilen yazıda, 22-23 Mayıs 2017 tarihlerinde Lahor'da "Pencap'ta İş Fırsatları" konulu bir seminerin düzenleneceği ayrıca seminer kapsamında 22-24 Mayıs 2017 tarihlerinde Lahor Expo Center'da ‘'Mega Expo Fuarı'' nın gerçekleştirileceği bildirilmektedir. 

Pakistan ve yurtdışından kamu ve özel sektör üst düzey temsilcilerin, yatırımcıların, sanayicilerin, ticaret odaları ve yatırım fonları temsilcilerinin katılımının beklendiği söz konusu etkinliğin, Pencap Hükümeti tarafından sunulan yatırım fırsatlarının tanıtılması ve bu noktada arz ve talep unsurlarının bir araya getirilmesi için etkin bir platform teşkil edeceği belirtilmektedir. Bunun yanısıra Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) projesi çerçevesinde özellikle tarım, enerji, imalat sanayi, madencilik, sağlık, eğitim, turizm alanlarında çok yoğun ve büyük ölçekli yatırımların gerçekleştirileceği , Pencap Hükümeti'nin de iyi yönetim, şeffaflık, liberal ve ilerici hükümet politikaları ve düzenleyici reformların uygulanması suretiyle gerek ülke içinden gerek yurtdışından yabancı yatırımcıları bahsekonu projeye katılmaya teşvik etmeyi amaçladığı bildirilmektedir.

Bu kapsamda anılan etkinliğe katılmayı arzu eden üyelerimizin DEİK (E-mail: asyapasifikbolgesi@de ik.org.tr Tel: 0212 339 50 37) ile iletişime geçmeleri rica olunur.

Lahore Ticaret ve Sanayi Odası Eski Başkanı İle Görüşme , 29.11.2013
Pakistan Enerji ve Madencilik Alanında İşbirliği Toplantısı , 06.09.2013

Türkiye ile Pakistan arasındaki “Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi”nin III.Dönem toplantısının her iki ülkenin Başbakanları başkanlığında 17- 18 Eylül tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilmesi öngörülmektedir. Söz konusu ziyaret öncesi Pakistan’da ve Türkiye’de özellikle enerji ve madencilik sektörlerinde kamu ve özel sektör üst düzey katılımlı toplantıların gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır. Anılan toplantılar T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koordinasyonunda, DEİK / Türkiye – Pakistan İş Konseyi organizasyonunda düzenlendi. Toplantıya 70'e yakın Türk işadamı katıldı. Toplantıya T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yrd. Dr. Nevzat Kavaklı da katılarak bir konuşma gerçekleştirdi. 

Türkiye Pakistan İş Konseyi İslamabad Ziyareti ve İş Konseyi Ortak Toplantısı , 26.03.2013

 

26 Mart 2013 tarihinde DEİK Türkiye-Pakistan İş Konseyi Yürütme Kurulunun Pakistan’da faaliyet gösteren firmalarımız ile Pakistan yerel firmalarının katılımıyla gerçekleştirilen Tanışma Toplantısında muhtelif konular gindeme gelmiş ve tüm katılımcıların görüşleri ile birlikte bahse konu hususlar üzerinde görüşler ortaya konulmuştur.

Söz konusu tanışma ve Büyüleçiliğimizde yapılan değerlendirme toplantısı kapsamında, gündeme gelen temel hususlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir

-Pakistan’ın enerji darboğazı.

-Enerji açığına bağlı olarak büyük imalat tesislerinin kurulum zorlukları.

-Yatırımlarda nüfus büyüklüğü ile gelişmiş altyapı varlığının temel kriter olarak değerlendirilmesi.

-Markalaşma ve Doğrudan Pazarlama çerçevesinde Yurtdışı Ofis ve Mağaza faaliyetlerine ağırlık verilmesi.

-Pakistanlı firmalara; ülkemizde ofis açmalarının sürekli olarak tavsiye edilmesi ve esas itibarıyla bunun bir pazara giriş taktiği olarak değerlendirilmesi. 

-Hafif İmalat Sanayi kapsamında olan hazır giyim ürünlerinin son üretim aşamasının Pakistan’da yapılarak Pakistan’da üçüncü ülkelere ihraç noktalarının oluşturulması  

-Tarımsal üretimin yüksek olmasına karşın iç pazardaki sunum zorluklarının aşılması ile Türk tarım ürünlerinin hem Pakistan’a ve hem de buradan üçüncü ülkelere ihracatını gerçekleştirme imkanı çerçevesinde soğuk hava depoculuğu yatırım yapılabilir hizmet alt sektörü olup, yap-işlet-devret şekilde olabileceği gibi tümüyle özel sektör yatırımı olarak da gerçekleştirilebilir.

-Ülkemiz firmalarının sıklıkla bir araya gelmelerine imkan sağlayan ve muhtelif etkinliklerin gerçekleştirilebileceği bir ticaret merkezinin eksikliğinin çekilmekte olduğu, bunun ise firmalarımız arasındaki iletişimin sürekliliğini menfi yönde etkilediği belirlenmiş olup, eyalet bazında olmak üzere bu tür ticaret mekezleri oluşumunun büyük önem arz ettiği tespit edilmiştir.

Bununla beraber, bu tür merkezlerin açılımına ilişkin finansman imkanlarının TOBB üzerinden araştırılarak sonuçlarının paylaşılması, ayrıca dış ticaretimizin artırılmasında çok önemli bir yeri olacağı düşünülen ticaret merkezi oluşturulmasının yine TOBB başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarına teklif edilmesinin yerinde olacağı anlaşılmıştır.   

Ticaret Merkezleri oluşumu ile firmalarımız için başta Karaçi ve Lahor olmak üzere önemli kentlerde “oluşturulacak merkezin büyüklüğüne bağlı olarak” bağlantı ve üs noktaları elde edilebilecektir. Diğer yönüyle, mağaza ve ofis açma uygulamasına önemli bir zemin kazandırılmış olunacaktır.   

-Soğuk Hava Depoculuğu faaliyetinin yaygın olmaması ve yetersiz oluşu, özellikle tarım ve işlenmiş tarım ürünlerinin pazarlamasını zorlaştırdığı gözlemlenmiştir. Firmalarımız tarafından anılan tesislerin inşa edilmesi ve işletilmesi halinde, bu tesisleri kurup işleten firmalarımız açısından hem gelir elde etme ve hem de piyasanın pazarlama kanallarına nüfuz etme imkanı sağlanmış olacaktır. 

Bunun yanında, Soğuk Hava Depoculuğu faaliyetleri ihraç ürünlerimiz için de ihracatı kolaylaştırıcı bir etki yapacaktır.

-Pakistan’ın gelişmiş bir Lojistik Network e sahip olmadığı ve ülkemiz ile karşılaştırıldığında; bu alanda firmalarımız için önemli potansiyelin olduğu görülmektedir. Firmalarımızın her eyalet için farklı çalışma ve projeler geliştirmek suretiyle önemli bir açığı doldurmaları mümkün bulunmaktadır. Söz konusu hizmet sektörü son derece üretken olup, firmalarımızın işletmecilik faaliyeti gelirleri yanında ticaret kanallarının ülkemiz firmlarına daha açık olmalarını sağlayacaktır. 

         -Sağlık Hizmetleri, yine Pakistan’ın nüfus büyüklüğü ile birlikte ele alındığında önemli bir hizmet sektörü olarak ortaya çıkmaktadır. Hastane ve diagnostik merkezi gibi sağlık kuruluşları açmak ve işletmek,  bunun yanında ülkemize yönelik sağlık turizmi faaliyetleri alanında çalışma başlatmak kısa vadede hem Pakistan’ın sağlık hizmetleri alanında ülkemiz firmalarının son derece iyi bir yer edinmelerini sağlayacak ve hem de ülkemiz medikal malzemelerine önemli bir ihracat pazarı sunacaktır. Bunun yanında, sağlık turizminde ülkemiz lehine önemli gelişmeler elde edilebilecektir.

         -Otel İşletmeciliği faaliyeti, özellikle Karaçi ve Lahor kentleri ile Başkent İslamabad’da önemli bir potansiyele sahiptir. Ticari ve sınai faaliyetlerin yoğun olduğu, önemli sayıda iş seyahatlarinin yapıldığı ve çok sayıda toplantı ve konferansın düzenlediği Karaçi ve Lahor kentlerinde otel işletmeciliği, kısa vadede karlılık oranı yüksek hizmet faaliyetleri arasında görülmektedir.

         Başkent İslamabad’da, uluslararası zincire bağlı olarak faaliyet gösteren sadece 2 adet beş yıldızlı otel bulunduğu, konferans ve seminer gibi etkinliklerin sayısının artmakta olduğu ve bu nedenle mevcut kapasitenin ihtiyacı karşılamakta zorlandığı dikkate alınarak yapılan değerlendirmede, Başkent İslamabad’ın otel işletmeciliğinde önemli bir potansiyele sahip olduğu belirlenmiştir. 

         -Program yazılımı faaliyetleri, ülkemizin mühendislik kapasitesi ile birlikte değerlendirilmiş olup, Pakistan pazarının ülkemiz açısından önemli bir potansiyeli barındırdığı, ancak yerel aktörler ile Hindistanlı firmaların düşük ücret imkanları nedeniyle fiyat rekabetinde ülkemiz firmaları karşısında avantajlı oldukları tespit edilmiştir. 

         Pakistan ile olan kardeş ülke ilişkilerimizin avantajlarından yararlanmak, başta savunma sanayiine yönelik işbirliğini ve firmalar arası iletişimi kuvvetlendirecek faaliyetleri çeşitlendirilmek son derece önemli araçlar olarak ortaya çıkmaktadır. Savunma sanayi ve yazılım kapsamında Ekonomi Bakanlığınca düzenlenebilecek olan alım heyeti programlarına Pakistan Ordusu başta olmak üzere, Pakistan iş aleminden yoğun katılımın sağlanmasının, mevcut ticari ilişkilerimizin hızla yükselmesine ve derinleştirilmesine önemli katkılar yapacağı anlaşılmıştır.       

         -Alış Veriş Merkezleri, perkande sektörünün altyapısını teşkil etmekte olup, ülkemiz firmalarının yine Karaçi ve Lahor başta olmak üzere alış-veriş merkezleri kurmaları ve işletmeleri, firmalarımızın perakende sektöründe yaşadıkları zorlukların aşılmasında ve özellikle ihraç ürünlerimizin pazarlanmasında önemli başarılar elde etmesini sağlayacaktır.

         Bu kapsamda; DEİK İş Konseyinin düzenleyeceği münhasır bir program çerçevesinde, bu sektöre yatırım yapabilecek firmaların Pakistanlı muhatapları ile bir araya gelmelerinin sağlanması temel faaliyet olarak değerlendirilmiştir.

         -Fuar, Seminer ve Konferans faaliyetlerine, Pakistanlı işadamlarının yoğun bir ilgi gösterdiği ve bu faaliyetlerin sayısının ve çeşitliliğinin Pakistan’da önemli bir gelişim gösterdiği belirlenmiştir. İslamabad, Lahor ve Karaçi kentlerinde fuar, seminer ve konferans organizatörlüğü ve gelişmiş üstyapı tesisleri ile birlikte hizmet sunumunun son derece gelişmeye müsait bir hizmet yatırım alanı olduğu sonucuna varılmıştır. Ülkemiz fuar organizatörlerine bu hizmet alanına yönelik olarak münhasır bir program düzenlenmesinin önemli Pazar araştırması ve potansiyelin tespiti açısından faydalı olacağı anlşılmıştır.

         -DEİK-Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunun yürütülmesinde gerekli görülen faaliyetleri Ekonomi Bakanlğı merkez teşkilatı ile yurtdışı teşkilatı ile birlikte gerçkleştirmesinin yararlı ve gerekli olduğu belirlenmiştir.

         -Son olarak, orta ve uzun vadeli olmak üzere Pakistan’da; Ülkemiz ve Pakistanlı firmaların yer alabileceği, üretim ve hizmet faaliyeti yürütebileceği, kuruculuğunu işleticiliğini gerçekleştirebileceği sanayi bölgesi, endüstri bölgesi veya serbest bölge kuruluş ve işletilişine ilişkin yasal ve fiziki imkanların araştırılmasının ve sonuçlarının Ekonomi Bakanlığı ile paylaşılması, Pakistan pazarına giriş, yüksek gümrük vergisi oranlarını aşmak ve çevre ülkelere yönelik olarak bir üretim ve ihracat üssü oluşturulması temelinde konunun ayrıntılı olarak incelenmesinin ve fizibilitesinin yapılmasının yararlı olacağı tespit edilmiştir.

Pakistan Lahor Ticaret ve Sanayi Odası Üyeleri ile Toplantı & İkili İş Görüşmeleri , 13.06.2012

 

 

Sayın Üyemiz,
 
Pakistan Lahor Ticaret ve Sanayi Odası üyesi ve işadamlarında oluşan bir heyet 10 -15 Haziran 2012 tarihlerinde İstanbul’da iş görüşmelerinde ve bazı tesis ziyaretlerinde bulunacaklardır. Bu doğrultuda Türkiye – Pakistan İş Konseyi tarafından ekte listesi bilgilerinize sunulan Pakistan Lahor Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri ve işadamları ile 13 Haziran 2012 tarihinde, 14:30 – 16:00 saatleri arasında İstanbul TOBB & DEİK’te toplantı ve ikili iş görüşmeleri düzenlenecektir.
 
Söz konusu toplantı ve iş görüşmelerine katılımınızı diler, katılımınıza ilişkin teyidin en geç 11 Haziran 2012 tarihine kadar DEİK’e iletilmesini (Adem Kula / Tel: 0212 339 50 83 /  Faks: 0212 270 37 84 ve e-mail: akula@deik.org.tr) rica ederim.
 
Not: Toplantıya katılım ücretsizdir. Toplantı dili İngilizce olacaktır.
İslamabad Ticaret ve Sanayi Odası Heyeti ile İkili Görüşmeler , 28.03.2012

29-30 Nisan tarihleri arasında İslamabad Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinden oluşan bir işadamı heyeti İstanbul'u ziyaret edecektir. Ziyaretleri kapsamında inşaat, çelik, enerji, tekstil, mücevher, otelcilik ve otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteren firmalarla ikili iş görüşmeleri gerçekleştireceklerdir. 

Pakistan Haftası Etkinlikleri , 23.03.2012

Pakistan Haftası kapsamında Ankara ve İstanbul'da 23-30 Mart tarihleri arasında çeşitli etkinlikler düzenlenecektir. 

Pakistan-Romanya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri ile Toplantı ve İkili İş Görüşmeleri , 01.12.2011

Pakistan – Romanya İş Konseyi Üyeleri ile Toplantı ve İkili İş Görüşmeleri
1 Aralık 2011, DEİK
 
Karaçi merkezli “Pakistan – Romanya İş Konseyleri” Yürütme Kurulu üyeleri ile toplantı ve ikili iş görüşmeleri 1 Aralık 2011 tarihinde DEİK’te gerçekleşti. Söz konusu toplantıya Türkiye Pakistan İş Konseyi Başkan Yrd. Yağmur Özdemir  ve çeşitli sektörlerden firmaların temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Yağmur Özdemir, Türkiye – Pakistan İş Konseyi’nin çok başarılı çalışmalar gerçekleştirdiğini ve iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım fırsatlarını Türk işadamlarına sağladıklarını kaydetti.
 
Pakistan Romanya İş Konseyi Başkano Shamim Firpo ise öncelikle toplantıyı düzenleyen Türkiye Pakistan İş Konseyine teşekkür etti ve söz konusu toplantının bir başlangıç olduğunu söyledi.  Açılış konuşmaları bittikten sonra Otomotiv ve yan sanayi - yedek parçaları – otomobil farları, enerji, tüketici maddeleri, pirinç, tekstil, hazır giyim, ayakkabı, ham pamuk, ev tekstili, deri, kozmetik maddeleri, plastik, paketleme ve baskı makineleri, inşaat malzemeleri, temizlik ve kağıt ürünleri, madencilik – kömür sektörlerinde firmalarımız ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi
Türk- Pakistan İş Konseyi Ortak Toplantısı , 20.10.2011


Türkiye – Pakistan İş Konseyi II. Ortak Toplantısı

20 Ekim 2011, Karaçi Pakistan

İş Konseyi II. Ortak Toplantısı 20 Ekim 2011 tarihinde Karaçi’de gerçekleştirildi. Toplantıya Türkiye’den ağırlığı tekstil olmak üzere 15 firma temsilci katıldı. Toplantıda T.C. Karaçi Başkonsolosu Murat Onart, Ticaret Müşaviri Sn. Fisun Aktuğu, İş Konseyi Başkanları Hüseyin Akın ve Amjad Rafi hazır bulundular ve birer konuşma gerçekleştirdiler. Söz konusu toplantıda Pakistan tekstil sektörünün son durumu  masaya yatırıldı ve yükseltilen ithalat vergilerinin indirilmesi için İş Konseylerinin çalışmalarda bulunulması gerektiği ifade edildi. Sunum ve konuşmalardan sonra ikili iş görüşmeleri ile toplantı sona erdi. Heyet daha sonra 21 – 23 Ekim tarihlerinde düzenlenen Karaçi Expo’ya katıldılar ve fuarda iş görüşmeleri gerçekleştirdiler.

Türk-Pakistan İş Konseyi Müteahhitlik Sektörü Toplantısı , 19.09.2011

Lahor Müteahhitlik Toplantısı
20 Eylül 2011, Lahor Pencap 
 
Türkiye ve Pakistan ekonomik ilişkileri çerçevesinde müteahhitlik sektörünün genel değerlendirmesi yapılmış, Pakistan, Pencap Eyaleti Bayındırlık Bakanı Azam Suleman tarafından Pakistan’daki güncel projeler firmalarımızın bilgilerine sunulmuştu. Anılan toplantılarımızın bir devamı niteliğindeki etkinlik 20 Eylül 2011 tarihlerinde Lahor’da gerçekleştirildi. Söz konusu ziyaret esnasında Pencap eyaletindeki müteahhitlik projeleri ile ilgili üst düzey görüşmeler ve saha ziyaretleri gerçekleştirildi. Toplantıya Türkiye’den Yüksel İnşaat,  STFA ve Alarko gibi önemli firmalar katıldı. Toplantı sonrasında Pencap Eylaleti Başbakanı heyeti makamında kabul etti.
Türk-Pakistan İş Konseyi Müteahhitlik Sektörü Toplantısı , 05.09.2011

Türkiye – Pakistan İş Konseyi
Müteahhitlik Toplantısı
5 Eylül 2011, DEİK İstanbul
 
Türkiye Pakistan İş Konseyi tarafından Türkiye ve Pakistan ekonomik ilişkileri çerçevesinde müteahhitlik sektörünün genel değerlendirmesinin yapıldığı ve bu alandaki işbirliği fırsatları ve yaşanan sorunlar ele alınan toplantıya Pakistan, Pencap (Punjap) Eyaleti Bayındırlık Bakanı Sn. Maj. R. Azam Suleman Khan icabet ederek sunum gerçekleştirmiştir. Sn. Bakan Pakistan’ın Lahore ve çevre ilerde yapılması planlanan milyar dolarlık otoyol ve çevre düzenleme projeleri hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Toplantıya 30’a yakın Türkiye’nin önde gelen müteahhitlik ve müşavirlik firmaları katılım sağladı.
 
Toplantıya ayrıca Pencap Eyaleti Yatırım ve Ticaret Kurulu (PBIT) üst düzey yöneticisi Sn.Habib Gilani ve söz konusu projelerin danışmanlığını yapan Pakistan Nespak Ajansı başkan yardımcısı Sn. Gazi İftikhar katılaak Pakistan’daki somut iş fırsatlarının ilgili firmalarla paylaşılması ve sektörde yaşanan sorunlar ve bu sorunların çözümleri ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.
Türk-Pakistan İş Konseyi Lahor Ziyareti , 06.05.2011

Türk-Pakistan İş Konseyi Lahor Ziyareti 
6 – 7 Mayıs 2011
 
Türk-Pakistan İş Konseyi Başkanı Hüseyin Akın başkanlığında enerji, inşaat ve müteahhitlik ve gıda alanında faal sekiz firma temsilcisinden oluşan bir heyetle görüşme ve temaslar için 6 – 7 Mayıs 2011 tarihlerinde Pakistan’ın Pencab Eyaleti başkenti Lahor’a bir ziyaret düzenlendi.
 
Heyet üyeleri 6 Mayıs 2011, Cuma sabahı Pearl Intercontinental Otelinde kendi aralarında bir ön değerlendirme toplantısı yaptıktan sonra Pencab Yatırım ve Ticaret Kurulu (PBIT) ve Lahor Ticaret ve Sanayi Odası (LTSO) işbirliği ile LTSO binasında düzenlenen “Türkiye-Pakistan Ticaret ve Yatırım Forumu”na katıldılar.
 
Forum’da Lahor Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Shahzad Ali Malik, PBIT CEO’su Saadat Muzaffar ve Türk-Pakistan İş Konseyi Başkanı Hüseyin Akın’ın açılış konuşmalarından sonra Lahor TSO evsahipliğinde düzenlenen çalışma yemeğine katılındı.
 
Yemekten sonra Türk ve Pakistanlı işadamları arasında sektörel bazda ilgi alanları temelinde ikili görüşmeler gerçekleştirildi.
 
Görüşmeler bittikten sonra ise tarafların yöneticileri arasında bir değerlendirme toplantısı yapılarak ikili görüşmelerde alınan sonuçlar değerlendirildi.
 
Aynı günün akşamında Pearl Intercontinental Oteli İtalyan Restoranında birlikte yemek yiyen heyeti üyeleri de İş Konseyi Başkanıyla yaptıkları görüşmeleri ve izlenimlerini paylaştı.
 
7 Mayıs 2011 Cumartesi günü 10:00 – 11:30 saatleri arasında Pearl Intercontinental Otelinde PBIT’nin İletişim Departmanı, Et ve Süt Ürünleri Departmanı ve Enerji Departmanı yöneticileriyle görüşmeler gerçekleştirildi.
 
Aynı gün akşam 19:30 – 20:30 saatleri arasında Pencab Eyaleti Başbakanı ile bir çalışma yemeği gerçekleştirildi.
Türk- Pakistan İş Konseyi Lahor Temasları , 28.02.2011

DEİK / Türk - Pakistan İş Konseyi 
Lahore Temasları 
28 Şubat 2011, Pakistan - Lahore
 
DEİK / Türk –  Pakistan İş Konseyi Başkanı Lahore Ziyareti çerçevesinde Lahore Sanayi ve Ticaret Odası ( LCCI) toplantı gerçekleştirildi.Toplantıya LCCI adına Başkan Shahzad Ali Malik, Başkan Yardımcısı Sheikh Mohammad Arshad, Genel Sekreter Syed Muhammed Saqlain, PBIT (Punjab Board of Investment and Trade) adına Rizwan U. Khan, DEİK adına İş Konseyi Başkanı Hüseyin Akın, İş Konseyi Koordinatörü Ömer Ertüm ile Coca Cola Kurumsal İlişkiler Yetkilisi Burcu Coşkun katıldılar. İlk olarak söz alan Hüseyin Akın, İş Konseyi olarak ana hedeflerinin kardeş ülke olarak gördükleri Pakistan ile hali hazırda iş yapan firmalara yeni firmalar eklemek olduğunu belirtti. İş Konseyi olarak yapılan çalışmalar sonucu, Türkiye – Pakistan arasında mevcut olan iki önemli sorunun bankalar arasında yaşanan teminat mektubu sorunu ve tekstil sektörünü özellikle etkileyecek olan “Koruma Tedbirleri” ve buna bağlı olarak işleme konacak vergiler olduğunu iletti. Konu ile ilgili söz alan LCCI Başkanı, özellikle Pakistan Tekstil Üreticileri Birliği aracılığıyla varolan sıkıntıların ilettikleri söyledi.Bunun üzerine Hüseyin Akın, konsey olarak ilgili bakanlığa yazılı olarak bilgi notu ilettiklerini, tüm bu çalışmaların tek elden yapılması halinde daha sağlıklı bir sonuç alınabileceğini belirtti. Daha önce Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi’nin Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ı ziyaret ettiğini belirten Hüseyin Akın, tüm sorunların toplu bir şekilde iletilmesi halinde sonuç alınabileceğini söyledi.
 
LCCI Başkanı Shahzad Ali Malik, Mart ayının son haftasında Türkiye’ye bir heyet ziyareti organize edeceklerini iletti. LCCI olarak, özellikle tekstil ( deri, giysi, ayakkabı) otomobil yedek parçası, spor malzemeleri, tarım ( gıda – süt ürünleri ve cerrahi aletler gibi sektörlerde faaliyet gösteren söz konusu heyetin Türkiye ziyareti için DEİK ile işbirliği yapmak istediklerini belirttiler. 
Pakistan İş Konseyi Arama Konferansı , 20.01.2011

DEİK / Türk – Pakistan İş Konseyi
Pakistan Arama Toplantısı
20 Ocak 2011, TOBB Plaza, İstanbul
 
Türk – Pakistan İş Konseyi Başkanı Hüseyin Akın’ın başkanlığında, Türk – Pakistan İş Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Nuray Atacık’ın da katılım sağladığı Pakistan Arama Toplantısı, 20 Ocak 2011 tarihinde İstanbul TOBB Plaza’da gerçekleşti. 
 
Pakistan ile hâlihazırda iş yapan ve yapmak isteyen firmaların katılımlarıyla gerçekleşen toplantıda, Pakistan’da süregelen müteahhitlik hizmetleri ile ilgili sorunlar, Türkiye’nin uygulamaya başlayacağı gümrük yasası mevzuatı nedeniyle iki ülke arasındaki en büyük ticaret kalemi olan tekstil alanında yaşanacak sıkıntılar ele alındı. Bunun yanı sıra tarım ve hayvancılık sektörü ile enerji sektöründeki yatırımlar, yaşanan teminat mektubu ve kredi finansmanı problemleri konuşuldu. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin son durumunun da görüşüldüğü toplantıda, bankacılık sektöründe faaliyet gösteren üyelerin katılımı sağlanarak finansman ve teminat konusunda yaşanan sıkıntılara çözüm üretmek adına bir çalışma grubunun oluşturulmasına, 2011 yılı Nisan ayı sonunda Pakistan’da yapılması planlanan Karaçi EXPO 2011 fuarı ile paralel olarak düzenlenecek İş Konseyi Ortak Toplantısı organize edilmesine ve bu konular ile ilgili olarak karşı kanat kuruluşu Pakistan – Türk İş Konseyi ile fikir alışverişinde bulunulmasına karar verildi.
 
 
Pakistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu ile Görüşme , 14.01.2011


Pakistan Başkonsolosu ile Toplantı
14 Ocak 2011, Pakistan Başkonsolosluğu - İstanbul

DEİK / Türk –  Pakistan İş Konseyi Başkanı Hüseyin Akın, İş Konseyi Koordinatörü Ömer Ertüm ve Coca Cola Kurumsal İlişkiler Uzmanı Burcu Coşkun, 14 Ocak 2011 tarihinde Pakistan Başkonsolosu Yousuf Junaid ile Pakistan Başkonsolosluğu’nda biraraya geldiler.Hüseyin Akın ilk olarak İş Konseyi olarak yeni atana Yürütme kurulu adına son dönem yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi. Özellikle Pakistan’da hem Karaçi hem de Lahor’da yapılması planlanan iki ayrı toplantı ile ilgili detaylar verilerek başlatılan çalışmalar ile ilgili bilgi verildi. Başkonsolosluk olarak DEİK ve İş Konseyi’ne her zaman destek verileceğini belirten Yousuf Junaid Bey, iki kurum arasında sağlanan işbirliğinin Türk-Pakistan ikili ilişkilerinin ivme kazanmasında önemli rol oynadığını belirtti. Son olarak Karaçi’de her yıl düzenlenen Expo Pakistan 2011 Fuarı çerçevesinde düzenlenmesi planlanan İş Konseyi organizasyonları ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.  

 

 

Pakistan İslam Cumhuriyeti Başbakanı Sn. Yusuf Rıza Gilani Onuruna Türk-Pakistan İş Konseyi Yemeği , 07.12.2010

Resmi ziyaretlerde bulunmak üzere 6-9 Aralık 2010 tarihleri arasında Türkiye'de bulunan Pakistan İslam Cumhuriyeti Başbakanı Sn. Yusuf Rıza Gilani ve beraberindeki heyet onuruna 8 Aralık 2010 tarihinde Conrad Otel İstanbul'da DEİK / Türk-Pakistan İş Konseyi tarafından çalışma yemeği düzenlendi.

Söz konusu yemeğe Başbakan'a eşlik eden heyette yer alan Ticaret Bakanı, Savunma Bakanı, Petrol ve Doğal Kaynaklar Bakanı, Demiryolları Bakanı, Su ve Enerji Bakanı ve Pakistan Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı da yer aldığı katıldı.

İş Konseyi Başkanı Sn. Hüseyin Akın'ın açılış konuşması ile başlayan yemekte, DEİK İcra Kurulu Başkanı Sn. Rona Yırcalı'nın ardından Pakistan Başbakanı Sn. Yusuf Rıza Gilani DEİK Yönetim Kurulu Üyelerine, Türk işadamlarına ve basın mensuplarına hitap etti.

Açılış konuşmacılarının yemeklerini almalarının ardından Sn. Başbakan tüm katılımcıları masalarında tek tek selamlayarak Pakistan-Türk dostluğunun ekonomik ilişkilere de istenilen düzeyde yansıması için iyi niyetini dile getirdi.

Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı'nın Türkiye Ziyareti Kapsamında Türk- Pakistan CEO Forumu , 15.01.2010

Pencap Eyaleti Başbakanı’nın Ziyareti Kapsamında Türk–Pakistan CEO Forumu,
15 Ocak 2010 
 
DEİK/Türk-Pakistan İş Konseyi tarafından Pakistan ekonomisinin lokomotifi olan Pencap Eyaleti’nin Başbakanı Şahbaz Şerif, hükümet yetkilileri ve 60 işadamından oluşan bir heyet ile 15 Ocak 2010 Cuma günü İstanbul Dedeman Otel’de, Pencap Yatırım ve Ticaret Odası işbirliği ile “Türk-Pakistan CEO Forumu” düzenlendi.
 
Bahse konu forumda, DEİK/Türk Pakistan İş Konseyi Başkanı Ali Irvalı, TEPAV Ekonomisti Esen Çağlar, Zorlu Enerji CEO’su Murat Sungur Bursa, Coca-Cola Güney Avrasya CEO’su Selçuk Erden, Pencap Yatırım ve Ticaret Odası CEO’su, Pir Saad Ahsanuddin,  Pencap Eyalet Başbakanı Şahbaz Şerif birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından gerçekleşen çalışma yemeğinde, Pakistanlı firmalar ile Türkiye’nin önde gelen enerji (hidroelektrik), müteahhitlik-inşaat (kentsel altyapı, yol inşaası, toplu konut, toplu taşıma), otomotiv, hayvancılık, tekstil (pamuklu, deri, kot kumaşı), cerrahi araç ve gereçler alanlarında faaliyet gösteren firmaları birebir görüşmeler gerçekleştirdi.