• TÜRKİYE - SİNGAPUR İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - SİNGAPUR İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2004
Türk Tarafı Başkanı: Süha Güçsav
Firma ve Ünvanı: Akfen Holding, CEO
Karşı Kanat Kuruluşu: Singapur İş Federasyonu
Karşı Kanat Başkanı: David Yang
Firma ve Ünvanı: Port of Singapur Authority, CEO

Asya-Pasifik Bölgesi'nin en önemli ticaret ortaklarından biri olan Singapur ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin kurumsal bir çatı altında sürdürülmesi ve sermaye birikimi yoğun olan Singapur'dan Türkiye'ye yatırım çekilebilmesi amacı ile Singapur ile İş Konseyi kurulması gündeme gelmiş ve Konsey Kuruluş Anlaşması, Singapur Cumhurbaşkanı'nın 2009 Haziran ayında gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti sırasında DEİK ve Singapur İş Federasyonu arasında imzalanmıştır.

Singapur, Türkiye'nin özellikle 1990'lı yılların ortalarından itibaren genel olarak Asya-Pasifik ülkeleri ile gerçekleştirdiği dış ticarete bakılarak, Türkiye aleyhine bir seyir yaşanan süreçte nispeten eşit bir dış ticaret dengesi kurabildiğimiz ülkelerden biridir. Dünyanın en gelişmiş ve liberal ekonomilerinden biri olması münasebeti ile Singapur ile vize, tarife dışı engel, ulaşım, bürokrasi gibi diğer ülkeler ile çalışan ihracatçılarımızın karşılaştığı sorunların büyük bir bölümü yaşanmamaktadır. Türk firmaları profesyonel anlamda pazarlama faaliyetlerini yürütmeleri, uygun ortak bulmaları ve Çin, Endonezya, Hindistan gibi ülkelerin son derece aktif oldukları bu pazarda rekabet edebilir koşullarda mal ve hizmetlerini sunmaları halinde bu pazarda yer almaları mümkündür. İş Konseyi de bu doğrultuda çalışmalarına odaklanmıştır.

Ancak genel anlamda Singapur'da, Türkiye ekonomisi ve ürünlerine ilişkin bir imaj ve bilgi eksikliğinin olduğunu ve bunun giderilmesine yönelik faaliyetlere ağırlık verilecektir.

İletişim

Volkan Yüzer  
İş Konseyi Bölge  Koordinatörü
Tel: 90 212 339 50 80
E-mail: vyuzer@deik.org.tr

Ecem Mirzaloğlu 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 90 212 339 50 18
E-mail: emirzaloglu@deik.org.tr

Tülin Avcı 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 90 212 339 50 37
E-mail:tavci@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. SİNGAPUR BÜYÜKELÇİLİĞİ
İş Adresi: 2 Shenton Way, SGX Centre1, No: 10-03, Singapore 068804
İş Telefonu: 65 65 33 33 90-91
Faks: 65 65 33 33 60
E-mail: embassy.singapore@mfa.gov.tr

T.C. SİNGAPUR  BÜYÜKELÇİLİĞİ TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
İş Adresi: 2 Shenton Way SGX Centre 1 #10-03, Singapore, 068804
İş Telefonu: (65) 6533 3385
Faks: (65) 6533 3382
E-mail: singapur@ekonomi.gov.tr

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

İbrahim Süha Güçsav

Başkan

Akfen İnşaat Turizm ve Ticaret A.Ş.

Emin Hitay

Başkan Yardımcısı

Hitay Holding A.Ş.

Muhammet Aksan

Başkan Yardımcısı

Aksan Hukuk Bürosu

Ali Aydın Pandır

Üye

Kale Havacılık San. A.Ş.

Can Ünalan

Üye

Ünlü Finansal Yatırımlar A.Ş.

Caner Yılmaz

Üye

Teknoser A.Ş.

Cemil Çakar

Üye

Kareks Polimer ve Petrokimya Dış Tic.Ltd.Şti.

Keskin Keskinoğlu

Üye

Keskinoğlu Tavukçuluk ve Damızlık İşl. San. ve Tic. A.Ş.

Muzaffer Polat

Üye

Polat Madencilik Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Ömer Ünsal

Üye

Odin Yatırım Danışmanlık Ltd. Şti.

Tamer Saka

Üye

Kibar Holding A.Ş.

Tarkan Deniz

Üye

Tetra Globe Bilgi ve Sağlık Teknolojileri Oto. Sist. San. İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.

Yayınlar

Singapur Ülke Bülteni

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’nin Katılımlarıyla Türkiye-Singapur CEO Forumu, 24 Ekim 2016, Singapur , 24.10.2016

T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin 23-24 Ekim 2016 tarihlerinde Singapur’a yapacağı resmi ziyaret vesilesiyle DEİK/Türkiye-Singapur İş Konseyi ve SBF (Singapore Business Federation) işbirliğinde"Türkiye-Singapur CEO Forumu" düzenlenecektir.

Güneydoğu Asya bölgesinin finans ve ticaret merkezi olarak gösterilen Singapur, Dünya Ekonomik Forumu’nun hazırladığı Küresel Rekabet Raporu sıralamasında 2. sırada yer alırken, Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı sıralamasında ise zirvede bulunmaktadır. Son yıllarda ekonomik büyüme hızında görülen yavaşlama riskine rağmen, Asya-Pasifik bölgesinde kişi başına düşen ekonomik standartların en yüksek olduğu ülke konumunu sürdürmektedir. GSYİH’sinin 3 katı oranında ticaret hacmine sahip olan ve dışa açıklık açısından dünyadaki en liberal ülkeler arasında yer alan Singapur, yüksek gelir düzeyine sahip tüketicilerden oluşan dinamik iç pazarının yanı sıra, özellikle bölge ülkelerine ulaşabilmek açısından pek çok ülke tarafından bir merkez olarak kullanılmaktadır. Bu çerçevede, başta Güneydoğu Asya ülkeleri olmak üzere bölgeye yönelik ihracatımızın geliştirilebilmesi için Singapur’un lojistik imkanları ile güçlü ekonomik ve ticari bağları ülkemiz açısından önemli bir fırsat oluşturmaktadır.

T.C. vatandaşları Singapur’a yapacakları seyahatlerinde 30 gün süreyle vizeden muaftır. Taslak program ve katılım koşulları katılımcılara bilahare iletilecektir.

Bu bilgiler ışığında, anılan foruma katılmak isteyen üyelerimizin en geç 14 Ekim 2016 Cuma günü mesai bitimine http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/254/7542 adresinden kayıt yaptırmaları rica olunur.

Singapur Başbakan Yardımcısı - CEO Buluşması , 07.05.2013

 

Singapur Başbakan Yardımcısı Tharman Shanmugaratnam’ın İstanbul ziyareti vesilesi ile Singapur Büyükelçiliği destekleri ve DEİK organizasyonunda CEO Buluşması gerçekleştirilmiştir. 20’den fazla Türk CEO’nun katıldığı toplantının moderatörlüğü Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatör Başkan Vekili Cefi Kamhi tarafından yapıldı. Başbakan Yardımcısı açılış konuşmasında Türkiye ile Singapur’un siyasi ilişkilerinin çok eskilere dayanmamasına ancak son yıllarda iki ülke arası ekonomik ve ticari ilşkilerde yakalanan ivme ile ilişkilerin daha da kuvvetlendiğine değindi. İkili ülke arası iyi lişkiler ile 3. ülkelerde işbirliği fırsatlarının değerlendirilebileceğini ileten Başbakan Yardımcısı iki ülkenin birbirni tamamlayıcı özelliklere sahip olduğunu vurguladı. Başbakan Yardımcısı’nın konuşmasını takiben CEO’lar kendilerini ve firmalarını tanıtarak Singapur ile ikli ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve potansiyel arz eden sektörler hakkındaki önerilerini Başbakan Yardımcısı ile paylaştı. Özellikle liman, havaalanı , savunma sanayii, finansal hizmetler, şehir planlaması ve çere teknolojileri gibi alanlarda işbirliğine gidilebilceği  ayrıca özellikle şehir planlması ve su idaresi konusunda uzmanlık sahibi olan Singapur’dan bu alanlarda Türkiye’ye destek olmasının faydalı olacabileceği görüşüne varıldı. İki ülke arası özellikle Afrika’da işbirliğine gidilebilceği konusunda görüş birliğine varıldı. Toplantı hediye takdimi ve fotoğraf çekimi ile sona erdi. 

T.C. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Singapur Başbakan Yardımcısı Sn. Tharman Shanmugaratnam’ın Katılımı ile Türkiye – Singapur İş Forumu , 30.05.2012

DEİK/ Türk - Singapur İş Konseyi, Singapur İş Federasyonu (Singapore Business Federation), International Enterprise Singapore ve Singapur Ekonomik Kalkınma Kurulu (Singapore Economic Development Board) işbirliğinde, T.C. Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ve Singapur Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Sayın Tharman Shanmugaratnam’ın katılımı ile Türkiye – Singapur İş Forumu, 30 Mayıs 2012 tarihinde, 14.00 – 17.00 saatleri arasında, Swiss Otel Bosphorus Cenevre Salonu’nda gerçekleştirilecektir.

Singapur’dan gelecek üst düzey yetkililerin katılımıyla düzenlenecek İş Forumu’nun ardından, bilgi ve iletişim teknolojileri, enerji, su arıtma ve denetimi, alt yapı ve şehir planlama, liman işletmeciliği ve emtia sektörlerinde faaliyet gösteren yaklaşık 25 Singapurlu işadamı ve girişimcinin katılımıyla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir. Bu çerçevede, bahse konu program, gerek Singapur pazarına girmek isteyen gerekse, pazar paylarını daha da artırmayı amaçlayan firmalarımız için önemli bir fırsat oluşturmaktadır.

Söz konusu etkinliğe katılmak isteyen firmaların başvuru formunu İngilizce doldurarak en geç 25 Mayıs 2012 mesai bitimine kadar DEİK’e ( Dilek Morgül, e-posta: dmorgul@deik.org.tr, faks: 0212 270 37 84) iletmeleri gerekmektedir. 

IE İşbirliği ile düzenlenen Singapur Heyeti ile Toplantı , 03.06.2011

DEİK / Türk-Singapur İş Konseyi 
IE Singapore Heyeti ile Toplantı 
3 Haziran 2011, Boğaziçi Üniversitesi - İstanbul
 
 
DEİK / Türk – Singapur İş Konseyi Başkanı Mehmet Pınar Aran ve Asya – Pasifik İş Konseyleri Koordinatörü Ömer Ertüm, 3 Haziran 2011 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi işbirliğinde International Enterprise Singapore (IE Singapore) organizasyonu ile Türkiye’ye gelen Singapurlu işadamları heyeti ile bir toplantı gerçekleştirdi. Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşen toplantıda DEİK Tanıtım filmi ve İş Konseyi Başkanı tarafından yapılan Türkiye ve DEİK sunumu ile Singapur’dan gelen işadamları heyeti bilgilendirildi. Sunumların sonunda soru cevap bölümü ile toplantı sona erdi.  
Türk- Singapur İş Konseyi I. Ortak Toplantısı , 27.03.2011

Türk-Singapur İş Konseyi 
I. Ortak Toplantısı ve “Türkiye-Avrupa ve Orta Doğu’nun Merkezi” Türkiye Tanıtım Toplantısı 
28 Mart 2011, Singapur
 
Türk-Sinagapur İş Konseyi, 28 Mart 2011 tarihinde karşı kanat kuruluşu Singapure Business Federation (SBF) ile Singapur, York Otel’de “Türk-Singapur İş Konseyi” I. Ortak Toplantısı’nı ve “Türkiye-Avrupa ve Orta Doğu’nun Merkezi” Türkiye Tanıtım Toplantısı gerçekleştirdi.
 
Gerçekleştirilen Yürütme Kurulları I. Ortak Toplantısı’na Türk tarafından; Türk-Singapur İş Konseyi Başkanı M. Pınar Aran, yürütme Kurulu üyesi Tarkan Deniz, T.C. Singapur Ticaret Müşaviri Gökhan Örnek ve Koordinatör Yardımcısı Burcu Sonsoy katıldı. Singapur-Türk İş Konseyi üyelerinin de hazır bulunduğu toplantıda 8-15 Haziran 2009 tarihinde İstanbul’da imzalanan İş Konseyi Kuruluş Anlaşması’nda yer alan maddelerin üzerinden geçildi ve işbirliği yapılabilecek sektörler ve alanlar tespit edildi. 2012 yılında Türk-Singapur İş Konseyi 2. Ortak Toplantısı’nın Nisan ayında İstanbul’da yapılmasına karar verildi.
 
Kısıtlı katılımlı öğle yemeğinin ardından yüzün üzerinde Singapurlu katılımcının bulunduğu “Türkiye-Avrupa ve Orta Doğu’nun Merkezi” (Turkey-Hub Europe & Middle East) konu başlıklı Türkiye Tanıtım Toplantısı başlatıldı. Açılış konuşmalarını sırasıyla Singapur-Türk İş Konseyi Başkanı Sn. Larry Lam, T.C. Singapur Büyükelçisi Sn. Şafak Göktürk, Türk-Singapur İş Konseyi Başkanı Sn. M. Pınar Aran yaptılar. Açılış Konuşmalarının ardından Tür-Sinagapur İş Konseyi Başkanı “Türkiye Ekonomi ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu“ , T.C. Başbakanlık Yatırım Teşvik ve Destek Ajansı Başkan Yradımcısı Sn. Dr. Hüseyin Aslan “Türkiye’de Yatırım Ortamı“, Avrupa Serbest Bölge Kurumsal İletişim Müdürü Sn. Cüneyt Çalık “Türkiye’nin Yatırım Ortamı, Serbest Bölge Yasaları ve Uygulamaları” ve T.C. Singapur Ticaret Müşaviri Sn. Gökhan Örnek “Türkiye’de Ticaret ve İş Fırsatları” konu başlıklarında sunumlarını gerçekleştirdiler.
 
Sunumların ardından verilen aradan sonra soru ve cevap bölümünde Singapurlu katılımcılardan gelen sorular yanıtlandı.
 
 
TÜRSAB Singapur Ziyaretine Katılım , 28.01.2011

DEİK / Türk-Asya Pasifik İş Konseyleri 
TÜRSAB Singapur Ziyaretine Katılım
28 Ocak – 01 Şubat 2011 / Singapur
 
DEİK / Türk – Asya Pasifik İş Konseyleri’nin çatısı altında faaliyette olan Singapur İş Konseyi, TÜRSAB’ın düzenlediği Singapur ziyaretine katılım gerçekleştirildi. 28 Ocak – 1 Şubat 2011 tarihleri arasında gerçekleşen ziyarette, Türk seyahat acentalarının Singapur pazarına yönelik ilgisini arttırabilmek amacıyla çeşitli programlar ve toplantılar düzenlendi. Singapore Tourism Board evsahipliğinde gerçekleşen bu ziyarette özellikle Singapur pazarının Türkiye’de tanıtılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirildi. Turizmin her iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmek için en önemli sektör olduğunun belirtildiği toplantıda TÜRSAB, Türk Hava Yolları, Singapore Tourism Board ve Singapur Uluslararası Havalimanı yetkilileri birer sunum gerçekleştirdiler. Ayrıca TÜRSAB heyeti ve DEİK İş Konseyi Koordinatörü Ömer Ertüm, T.C. Singapur Büyükelçisi Safak Göktürk ve Ticaret Müşaviri Gökhan Örnek’e ziyarette bulundular. 
Singapur Büyükelçisi Chandra Das ile Çalışma Yemeği , 08.10.2010

Singapur Büyükelçisi Chandra Das ile Çalışma Yemeği
8 Ekim 2010
 
Singapur’un Türkiye’ye akredite Büyükelçisi Chandra Das ile Türkiye ziyareti kapsamında Türk- Singapur İş Konseyi’nin yeni oluşan Yürütme Kurulu üyeleri 8 Ekim tarihinde İstanbul’da bir araya geldi. Çalışma yemeğinde Türkiye ve Singapur arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerde son durum, Aralık 2010’da gerçekleştirilecek Singapur ziyareti detayları konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.
Türk- Singapur İş Forumu ve İkili İş Görüşmeleri , 11.06.2009

Singapur Cumhurbaşkanı S.R. Nathan'ın Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle 8-14 Haziran 2009 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde DEİK/Türk–Singapur İş Konseyi tarafından 12 Haziran 2009 tarihinde Swissotel İstanbul'da Türk - Singapur İş Forumu ve Türk–Singapur İş Konseyi İmza Töreni düzenlendi. DEİK ile Singapur İş Federasyonu arasında imzalanan anlaşma ile kuruluşu tamamlanan Türk – Singapur İş Konseyi iki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde aktif bir rol oynamaya hazırlanıyor. 12 Haziran tarihinde Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Bakan ve Yardımcılarının da katılımlarıyla gerçekleşen İş Forumu çerçevesinde Singapurlu firmalar ile tekstil, gıda ürünleri, ecza ürünleri, golf organizasyonu, bilişim, business intelligence teknolojileri, elektronik, denizcilik, gemi inşaası, müteahhitlik, rezidans işletmeciliği, atık yönetimi, otomotiv yan sanayi, petrol-doğalgaz-enerji, ve turizm-ulaştırma alanlarında İkili İş Görüşmeleri gerçekleştirildi.

Singapur Yatırım Semineri , 29.04.2009

30 Nisan 2009 tarihinde Türk- Singapur İş Konseyi ve Singapur İş Federasyonu (SBF) işbirliği ile Singapur'da bir Yatırım Semineri gerçekleştirildi. ‘Turkey: Business Opportunities' başlıklı seminerde T.C Singapur Büyükelçisi Bülent Meriç, Türk- Singapur İş Konseyi Başkanı Pınar Aran, DTM Anlaşmalar Genel Müdür Yardımcısı Hasan Yalçın, Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Kıdemli Proje Direktörü İsmail Bitirim ve Singapur İş Federasyonu Başkanı Teng Theng Dar birer konuşma gerçekleştirdi.

Açılış Konuşmalarının ardından Türkiye- Singapur İkili Ekonomik ve Ticari İlişkileri üzerine bir sunum gerçekleştiren DTM Anlaşmalar Genel Müdür Yardımcısı Hasan Yalçın iki ülke arasında potansiyel arz eden alanları vurguladı. Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Kıdemli Proje Direktörü İsmail Bitirim ise Türkiye'nin yatırım ortamı hakkında bir sunum gerçekleştirerek Singapurlu firmaları Türkiye'de yatırım yapmaya davet etti.

Yaklaşık 80 firma temsilcisinin katıldığı Seminer sonrasında ise Türk ve Singapurlu firmalar arasında İkili İş Görüşmeleri gerçekleştirildi.

Singapur'da gerçekleştirilen Yatırım Semineri'ne paralel olarak, Singapur İş Federasyonu ve IE Singapur ile görüşmeler de gerçekleştirildi.

Deik/Asya-Pasifik İş Konseyleri Vietnam Temasları Ve Singapur Yatırım Semineri , 25.04.2009

26 Nisan- 1 Mayıs 2009 tarihleri arasında DEİK/Asya-Pasifik İş Konseyleri tarafından Vietnam'da İş Konseyi Başkanı düzeyinde temaslarda bulunuldu ve Singapur'da Yatırım Semineri gerçekleştirildi.

Türk-Vietnam İş Konseyi Başkanı Necati Abacıoğlu Başkanlığında Vietnam'da yürütülen temaslar çerçevesinde Vietnam Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, Vietnam Ticaret ve Sanayi Odası ve Vietnam Çelik A.Ş. ile toplantılar gerçekleştirildi. Söz konusu toplantılarda iki ülke arasındaki potansiyel işbirliği alanları, önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmesi planlanan ziyaretler ve İş Konseyi Anlaşmasını imzalanması hususlarında görüşmelerde bulunuldu. T.C. Hanoi Büyükelçisi Ateş Öktem ile yapılan görüşmede ise Türk-Vietnam İş Konseyi faaliyetlerine ilişkin destek talep edildi.

30 Nisan 2009 tarihinde ise Singapur'da yaklaşık 80 firmanın katılımıyla Türkiye Yatırım Semineri gerçekleştirildi. T.C Singapur Büyükelçisi Bülent Meriç, Türk- Singapur İş Konseyi Başkanı Pınar Aran, DTM Anlaşmalar Genel Müdür Yardımcısı Hasan Yalçın, Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Kıdemli Proje Direktörü İsmail Bitirim ve Singapur İş Federasyonu Başkanı Teng Theng Dar'ın katılımlarıyla gerçekleştirilen Seminer'de iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım fırsatları tartışıldı. Seminer'in ardından Türk ve Singapur'lu firmalar arasında İkili İş Görüşmeleri gerçekleştirildi.

Singapur Ekonomik Kalkınma Kurulu (EDB) ile Toplantı , 20.04.2009

Singapur Ekonomik Kalkınma Kurulu Ortadoğu Bölge Koordinatörü Jonathan Hung ile 21 Nisan 2009 tarihinde Türk- Singapur İş Konseyi Başkanı Pınar Aran ve Bölge Koordinetörü Gökşin Duman'ın katılımı ile bir görüşme gerçekleştirildi.

EDB yetkilisinin Singapur'da İş Yapma olanakları, iki ülke arasında işbirliği alanları ve Singapur'da yatırım yapmak isteyen firmalar için diğer bölge ülkeleri ile ticaret olanakları hususlarında bilgi aktardığı görüşmede aynı zamanda DEİK ve EDB arasında işbirliği olanakları değerlendirildi.