• TÜRKİYE - SİNGAPUR İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - SİNGAPUR İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2004
Türk Tarafı Başkanı: Süha Güçsav
Firma ve Ünvanı: Akfen Holding / CEO
Karşı Kanat Kuruluşu: Singapur İş Federasyonu
Karşı Kanat Başkanı: David Yang
Firma ve Ünvanı: Port of Singapur Authority, CEO

Asya-Pasifik Bölgesi'nin en önemli ticaret ortaklarından biri olan Singapur ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin kurumsal bir çatı altında sürdürülmesi ve sermaye birikimi yoğun olan Singapur'dan Türkiye'ye yatırım çekilebilmesi amacı ile Singapur ile İş Konseyi kurulması gündeme gelmiş ve Konsey Kuruluş Anlaşması, Singapur Cumhurbaşkanı'nın 2009 Haziran ayında gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti sırasında DEİK ve Singapur İş Federasyonu arasında imzalanmıştır.

Singapur, Türkiye'nin özellikle 1990'lı yılların ortalarından itibaren genel olarak Asya-Pasifik ülkeleri ile gerçekleştirdiği dış ticarete bakılarak, Türkiye aleyhine bir seyir yaşanan süreçte nispeten eşit bir dış ticaret dengesi kurabildiğimiz ülkelerden biridir. Dünyanın en gelişmiş ve liberal ekonomilerinden biri olması münasebeti ile Singapur ile vize, tarife dışı engel, ulaşım, bürokrasi gibi diğer ülkeler ile çalışan ihracatçılarımızın karşılaştığı sorunların büyük bir bölümü yaşanmamaktadır. Türk firmaları profesyonel anlamda pazarlama faaliyetlerini yürütmeleri, uygun ortak bulmaları ve Çin, Endonezya, Hindistan gibi ülkelerin son derece aktif oldukları bu pazarda rekabet edebilir koşullarda mal ve hizmetlerini sunmaları halinde bu pazarda yer almaları mümkündür. İş Konseyi de bu doğrultuda çalışmalarına odaklanmıştır.

Ancak genel anlamda Singapur'da, Türkiye ekonomisi ve ürünlerine ilişkin bir imaj ve bilgi eksikliğinin olduğunu ve bunun giderilmesine yönelik faaliyetlere ağırlık verilecektir.

İletişim

Volkan Yüzer  
İş Konseyi Bölge Direktörü
Tel: +90 212 339 50 80
E-mail: vyuzer@deik.org.tr

Ecem Mirzaloğlu  
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: +90 212 339 50 18
E-mail: emirzaloglu@deik.org.tr

Selma Bardakcı  
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: +90 212 339 50 37

E-mail: sbardakci@deik.org.tr

Selda Akpınar 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: +90 212 339 50 35
E-mail: sakpinar@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. SİNGAPUR BÜYÜKELÇİLİĞİ
İş Adresi: 2 Shenton Way, SGX Centre1, No: 10-03, Singapore 068804
İş Telefonu: 65 65 33 33 90-91
Faks: 65 65 33 33 60
E-mail: embassy.singapore@mfa.gov.tr

T.C. SİNGAPUR  BÜYÜKELÇİLİĞİ TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
İş Adresi: 2 Shenton Way SGX Centre 1 #10-03, Singapore, 068804
İş Telefonu: (65) 6533 3385
Faks: (65) 6533 3382
E-mail: singapur@ekonomi.gov.tr

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

İbrahim Süha Güçsav

Başkan

Akfen İnşaat Turizm ve Ticaret A.Ş.

Murat Özyeğin

Başkan Yardımcısı

Fiba Holding A.Ş.

Timur İbrahim Şen

Başkan Yardımcısı

Şen Hukuk Bürosu

Can Ünalan

Üye

Ünlü Finansal Yatırımlar A.Ş.

Cem Baver Özalp

Üye

Martaş Otomotiv Yedek Parça Tic. ve San. A.Ş.

Emrah Silav

Üye

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (Oyak Maden ve Metalürji Grubu )

Ertuğrul Aydemir

Üye

Rep Kauçuk San. ve Tic.Ltd.Şti.

Hilmi Emre Sayın

Üye

Global Yatırım Holding A.Ş.

Nadir Hakan Eraydın

Üye

Çelebi Bandırma Uluslararası Limanı İşletmeciliği A.Ş.

Ömer Ünsal

Üye

Odin Yatırım Danışmanlık Ltd. Şti.

Ümit Hergüner

Üye

Hergüner Bilgen Özeke Avukatlık Ortaklığı

Yayınlar

Singapur Ülke Bülteni

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’nin Katılımlarıyla Türkiye-Singapur CEO Forumu, 24 Ekim 2016, Singapur , 24.10.2016

T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin 23-24 Ekim 2016 tarihlerinde Singapur’a yapacağı resmi ziyaret vesilesiyle DEİK/Türkiye-Singapur İş Konseyi ve SBF (Singapore Business Federation) işbirliğinde"Türkiye-Singapur CEO Forumu" düzenlenecektir.

Güneydoğu Asya bölgesinin finans ve ticaret merkezi olarak gösterilen Singapur, Dünya Ekonomik Forumu’nun hazırladığı Küresel Rekabet Raporu sıralamasında 2. sırada yer alırken, Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı sıralamasında ise zirvede bulunmaktadır. Son yıllarda ekonomik büyüme hızında görülen yavaşlama riskine rağmen, Asya-Pasifik bölgesinde kişi başına düşen ekonomik standartların en yüksek olduğu ülke konumunu sürdürmektedir. GSYİH’sinin 3 katı oranında ticaret hacmine sahip olan ve dışa açıklık açısından dünyadaki en liberal ülkeler arasında yer alan Singapur, yüksek gelir düzeyine sahip tüketicilerden oluşan dinamik iç pazarının yanı sıra, özellikle bölge ülkelerine ulaşabilmek açısından pek çok ülke tarafından bir merkez olarak kullanılmaktadır. Bu çerçevede, başta Güneydoğu Asya ülkeleri olmak üzere bölgeye yönelik ihracatımızın geliştirilebilmesi için Singapur’un lojistik imkanları ile güçlü ekonomik ve ticari bağları ülkemiz açısından önemli bir fırsat oluşturmaktadır.

T.C. vatandaşları Singapur’a yapacakları seyahatlerinde 30 gün süreyle vizeden muaftır. Taslak program ve katılım koşulları katılımcılara bilahare iletilecektir.

Bu bilgiler ışığında, anılan foruma katılmak isteyen üyelerimizin en geç 14 Ekim 2016 Cuma günü mesai bitimine http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/254/7542 adresinden kayıt yaptırmaları rica olunur.