• TÜRKİYE - TAYVAN İŞ KONSEYİ

  TÜRKİYE - TAYVAN İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 1993
Türk Tarafı Başkanı: Yavuz Onay
Firma ve Ünvanı: Jia Dış Ticaret Turizm ve İnsaat San.Ltd.Şti, Danışman
Karşı Kanat Kuruluşu: Çin Uluslararası Ekonomi İşbirliği Kurumu
Karşı Kanat Başkanı: Chung Yu Wang
Firma ve Ünvanı: Tong Lung Metal Ind. Co. Yönetim Kurulu Başkanı

Çin Sanayi ve Ticaret Birliği (Chinese Association of Industry and Commerce –CNAIC) ile imzalanan bir anlaşma ile kurulan Türkiye -Tayvan İş Konseyi'nin kuruluşu 14 Aralık 1993'de Taipei'de yapılan toplantıda gerçekleşmiştir. Konsey'in Karşı Kanadını, Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Kurumu oluşturmuştur.

Türkiye'nin Tayvan'ı diplomatik olarak tanımaması nedeni ile Tayvan ile aramızda herhangi bir anlaşma bulunmamaktadır. İki ülke özel sektörleri arasındaki ilişkilerin ticari, ekonomik ve kültürel anlamda geliştirilmesi amacıyla Ankara ve İstanbul'da Tayvan Ticaret Merkezi, Taipei'de Türk Ticaret Ofisi faaliyet göstermektedir.

Tayvan'ın bazı Avrupa ülkeleri ile imzaladığı "iyi niyet anlaşmaları" benzeri modellerin Türkiye için de uygulanması ve bu alanda özel çalışmaların yürütülmesi hedeflenmektedir. Ayrıca Tayvan'da ülkemizin başta ekonomisi olmak üzere, turizm ve yatırım fırsatlarını konularında tanıtılmasına yönelik kapsamlı çalışmaların gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Bölgenin en önemli yatırımcılarından biri haline gelen Tayvan Türkiye'deki yatırımları henüz istenen seviyede olmamakla birlikte, yakın dönemde özellikle yenilenebilir enerji, yüksek teknoloji ürünleri ve gıda işleme sektörlerinde ülkemizde yeni yatırımlar gerçekleştirmesi ve bu yönde Tayvanlı girişimcilere yol gösterilmesi konusunda özel çalışmalarda bulunacaktır.

İletişim

Volkan Yüzer  
İş Konseyi Bölge  Koordinatörü
Tel: 90 212 339 50 80
E-mail: vyuzer@deik.org.tr

Ecem Mirzaloğlu 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 90 212 339 50 18
E-mail: emirzaloglu@deik.org.tr

Tülin Avcı 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 90 212 339 50 37
E-mail:tavci@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

TÜRK TİCARET OFİSİ - TURKİSH TRADE OFFİCE
İş Adresi: RM. 1905, 19th F, 333 Keelung Road, International Trade Building, Sec. 1 Taipei, R.O.C
İş Telefonu: 886-2-27577318
Fax: 886-2-27579432
E-mail: tr-office.taipei@mfa.gov.tr

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Yavuz Onay

Başkan

Jia Dış Ticaret Turizm ve İnşaat San.Ltd Şti

Tarkan Deniz

Başkan Yardımcısı

Tetra Globe Bilgi ve Sağlık Teknolojileri Oto. Sist. San. İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.

Doruk Keser

Üye

Türkiye İş Bankası A.Ş.

Mehmet Karakaş

Üye

Kibar Dış Ticaret A.Ş.

Oğuz Karayeğen

Üye

Promeks Dış Ticaret A.Ş.

Zekayi Doğan

Üye

Raintrade Petrokimya ve Dış Ticaret A.Ş.

Yayınlar

Tayvan Ülke Bülteni

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

21. DÜNYA BİLGİ TEKNOLOJİLERİ KONGRESİ KAPSAMINDA 7. TÜRKİYE- TAYVAN İŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI, 10-14 EYLÜL 2017,TAİPEİ , 10.09.2017

10-14 Eylül 2017tarihleri arasında Taipei'de düzenlenecek 21st World Congress on Information Technology (21. Dünya Bilgi Teknolojileri Kongresi) kapsamında Tayvan'ın başkenti Taipei'de  "7. Türkiye- Tayvan İş Konseyi Ortak Toplantısı ve İkili İş Görüşmeleri" düzenlenecektir. 

2016 yılı itibarıyla 1,7 milyar ABD Doları olarak gerçekleşen Türkiye ile Tayvan'ın ticaret hacminde, Türkiye'nin ihracatında hammaddelerin öne çıktığı, buna karşın Tayvan'dan ithal edilen ürünler içerisinde elektrikli ve elektronik cihazların öne çıktığı görülmektedir.  Bu kapsamda söz konusu ticaret heyetine başta elektrik/ elektronik, gıda (başta işlenmiş gıda ve unlu mamuller) sektörleri olmak üzere inşaat, madencilik ve doğal taşlar, enerji, bilgi ve iletişim teknolojileri sektörlerinden firmaların katılımında büyük fayda görülmektedir.  

21. Dünya Bilgi Teknolojileri Kongresi ile ilgili bilgiler ekte yer almakta olup, söz konusu kongreye katılım ücretlerinde DEİK katılımcılarına indirim sağlanacaktır. 

Anılan ziyarete ilişkin detaylar ve program katılımcılara bilahare iletilecek olup, bu bilgiler ışığında söz konusu ziyarete katılmak ve detaylı bilgi edinmek isteyen üyelerimizin DEİK (Tülin Avcı, Tel: 0212 339 50 37, E-posta: tavci@deik.org.tr) ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. 

Not:Umuma Mahsus Pasaport hamillerine sınırda vize uygulaması vardır. 30 güne kadar ikamet süreli tek girişli vizelerini sınırda almak isteyen umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarının Taipei'deki Taoyuan Uluslararası Havaalanından giriş yapmaları ve dönüş bileti ibraz etmeleri, vize müracaat formu doldurmaları, iki adet vesikalık fotoğraf ibraz etmeleri ve 24 ABD Doları işlem harcı ödemeleri gerekmektedir.

Türkiye - Tayvan İş Konseyi VI. Ortak Toplantısı, 22 Nisan 2016, Marriott Hotel, Şişli , 22.04.2016

DEİK / Türkiye – Tayvan İş Konseyi ve Chinese International Economic Cooperation Association (CIECA) işbirliğinde 22 Nisan 2016 tarihinde İstanbul Marriott Hotel Şişli’de Türkiye – Tayvan İş Konseyi VI. Ortak Toplantısı düzenlenecektir. Söz konusu toplantıda, Tayvan’ın önde gelen firmaları ile bilgi ve iletişim teknolojileri, uluslararası nakliye, enerji, demir-çelik, elektrik ve elektronik, yazılım, IT, mühendislik, satın alma (tedarik), inşaat, otomotiv parçaları alanlarında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir. 

Toplantıya katılım bedeli DEİK üyesi firmalar için 100 TL olup, DEİK üyesi olmayan firmalar için 150 TL’dir. Bu çerçevede anılan toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, en geç 13 Nisan 2016 Çarşamba günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/171/6274 linkinde yer alan online katılım formunu doldurmaları gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi için DEİK (Tülin Avcı Tel: 212 339 50 37; E-mail: tavci@deik.org.tr) ile iletişime geçilmesi rica olunur.

Türk – Tayvan İş Konseyi IV. Ortak Toplantısı ve Tayvan Heyetinin İzmir Temasları , 24.05.2013
Türk- Tayvan İş Konseyi Ortak Toplantısı , 08.10.2012

 

DEİK / Türkiye – Tayvan İş Konseyi ve “Chinese International Economic Cooperation Association” (CIECA) işbirliğinde 11 Ekim 2012 tarihinde Tayvan’ın Başkenti Taipei’de iki ülke üst düzey yetkililerinin katılım sağlayacağı Türkiye – Tayvan İş Konseyi IV. Ortak Toplantısı ve akabinde Tayvan firmaları ile inşaat (yeşil bina teknolojileri) elektrikli araçlar,elektrik - elektronik,yazılım,bilişim, yenilenebilir enerji, makine,LCD alanlarında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir. Söz konusu ziyaret sırasında Taipei’deki önemli fuarların da ziyaret edilmesi öngörülmektedir.

 

Tayvan ekonomisi, yüksek teknoloji endüstrileri ile günümüzde dünyanın önde gelen elektronik üreticilerinden biri haline gelmiştir. Tayvan’ın başlıca sanayi dalları ise elektronik, bilgi ve iletişim teknolojileri, rafineri faaliyetleri, tekstil, demir ve çelik, makine, yenilebilir enerji, çimento ve gıda işlemesidir.  Makine ve kimya sektörlerinde çok büyük gelişme gösteren Tayvan, özellikle yarı-iletkenler ve likit kristal görüntü birimlerinin üretimlerinde dünyada ikinci sırada yer almaktadır.

 

Diğer taraftan, Tayvan, üretim maliyetlerindeki artış nedeniyle, yurtdışı yatırımlarına yönelmiş ve bölgenin en önemli yatırımcılarından biri haline gelmiştir. Tayvan’ın Türkiye’deki yatırımları henüz istenen seviyede olmamakla birlikte, yakın dönemde özellikle yenilenebilir enerji, yüksek teknoloji ürünleri ve gıda işleme sektörlerinde ülkemizde yeni yatırımlar gerçekleştirmeleri planlanmaktadır.

 

Bu bağlamda, söz konusu ziyarete katılmak isteyen üyelerimizin ekte yer alan başvuru formunu doldurarak 1700 Avro* katılım ücretinin İş Bankası Beyoğlu Şubesi (1011) Asya Pasifik İş Konseyleri 3314726 No’lu Euro hesabına (IBAN No: TR70 0006 4000 0021 0113 3147 26) yatırıldığını gösteren katılımcının isminin de kayıtlı olduğu ödeme dekontuyla birlikte, en geç 21 Eylül 2012 tarihine kadar DEİK’e (Adem Kula, Tel: 212 339 50 83; Faks:  270 37 84 e-posta: akula@deik.org.tr) iletmeleri gerekmektedir.

 

Saygılarımla,

 

Ek 1 Taslak program

Ek 2 Katılım Formu

 

Önemli:Tayvan, vatandaşlarımıza vize uygulamaktadır, İş Konseyimiz vizelerin alınması konusunda üyelerimize yardımcı olacaktır.

1700 Avro katılım ücretine dahil olan hizmetler: Transferler, şehir turu rehberlik hizmetleri, uçuş biletleri, konaklama, öğle yemekleri dahildir.

  İlgili Dokümanlar

 • NONE
Türk- Tayvan İş Konseyi Ortak Toplantısı , 03.05.2011
Türk – Tayvan İş Konseyi 3.Ortak Toplantısı
03 Mayıs 2011 / TOBB plaza - İstanbul
 
DEİK / Türk – Tayvan İş Konseyi ev sahipliğinde Chinese International Economic Cooperation Association (CIECA) işbirliğinde, Türk – Tayvan İş Konseyi 3. Ortak Toplantısı, 3 Mayıs 2011 tarihinde TOBB Plaza - İstanbul’da iki ülkeden üst düzey işadamlarının katılımları ile düzenlendi. CIECA organizasyonu ile Türkiye’ye gelen 25 kişilik Tayvan heyetine evsahipliği yapan DEİK adına toplantıya, İş Konseyi Başkanı Yavuz Onay, İş Konseyi Başkan Yardımcısı Jia Onay ve 25 işadamı katıldı.
 
Toplantının açılış bölümünde söz alan Türk-Tayvan İş Konseyi Başkanı Yavuz Onay, 3 yıl önce bu göreve geldikleri ileterek, öncelikli olarak Tayvan’ın ekonomik ve kültürel anlamda Türkiye’de daha da fazla tanıtılması için çalıştıklarını söyledi. Tayvan’ın eskiden beri sağlam ve kaliteli ürünler yaptığını belirten Yavuz Onay, Türkiye için Tayvan’ın oldukça önemli olduğunu ve söz konusu ürünlerin Türk tüketicilerine daha fazla ulaştırılmasını istediklerini iletti. Tayvan’ın en güçlü olduğu bilgi ve iletişim teknolojileri ve madencilik sektöründe, Türkiye pazarının eksiklerini kapatabileceğini söyleyen İş Konseyi Başkanı Yavuz Onay,  iki ülkenin özellikle bu sektörlere yoğunlaşarak ortak yatırım yapma imkanlarının olduğunun altının çizdi. Tayvan sermayesi ve teknolojisini Türkiye’ye yatırım için davet eden Yavuz Onay, Türkiye’nin işgücü ve teşvikleriyle orak yatırımlarda ön plana çıkacağını iletti.
 
Yavuz Onay’dan sonra söz alan CIECA Başkanı Chung-Yu Wang, 2011 yılı içerisinde Türkiye’ye ikinci ziyaretini gerçekleştirdiğini, Mart ayında TOBB evsahipliğinde gerçekleştirilen CACCI Yıllık toplantısında konuşan T.C.Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Türkiye’nin kapılarının tüm dünya ülkeleri ile iş yapmak için açık olduğunu belirtmesinden oldukça etkilendiğini söyledi. Bu söylemden yola çıkarak 3.Ortak toplantı için İstanbul’a üst düzey bir işadamı heyeti ile geldiklerini ileten Chung-Yu Wang, Türkiye’nin konumunun yatırım için oldukça uygun olduğunu ve Türkiye’yi yatırım üssü olarak değerlendirmek gerektiğinin altını çizdi.
 
Açılış konuşmalarından sonra sırasıyla T.C.Başbakanlık Yatırım Kalkınma ve Destek Ajansı Kıdemli Proje Direktörü İsmail Bitirim, Ankara Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu Temsilcisi James Chen, YEM (Yapı Endüstri Merkezi) Genel Müdürü Barış Onay, Yeşil Binalar – Teknoloji & Yaratıcılık konulu sunumuyla Romastone Co. CEO’su Jame W. Huang, TÜBİSAD (Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi Barış Öney, Tayvan Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektöründeki Son Gelişmeler ve Fırsatlar konulu sunumuyla DMP Electronics Inc. CEO’su Evan Chao, Tayvan On-line Oyunlarının Türkiye’ye Getirilmesi konulu sunumuyla XPEC Entertainment Inc. İş Geliştirme Müdürü Gordon Lin ve T.C.Enerji Bakanlığı Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü Yetkilisi Meteoroloji Yüksek Mühendisi Fatiz Ayaz konuşmalarını gerçekleştirdiler.
 
Konuşmaların ardından, 3.Ortak Toplantı vesilesiyle, iki kurum arasında ortak beyanat belgesi imzalandı ve konuşmacılara hediyeleri takdim edildi. Kapanış bölümünden sonra Türk ve Tayvanlı işadamlarının katıldığı bir çalışma yemeği ve ikili görüşmeler düzenlendi. Türk katılımcılar, Tayvan firmaları ile inşaat, elektronik, yazılım, yenilenebilir enerji, makine ve LED - LCD alanlarında İkili iş görüşmeleri gerçekleştirdiler.
Tayvan- TAIPRA Heyeti Onuruna Düzenlenen Akşam Yemeği , 07.04.2011
DEİK / Türk-Tayvan İş Konseyi 
Tayvan Ekonomi Bakan Yardımcısı ve Beraberindeki Heyet ile Çalışma Yemeği
7 Nisan 2011, TOBB Plaza - İstanbul
 
DEİK / Türk – Tayvan İş Konseyi, Tayvan Ekonomi Bakan Yardımcısı Lin Sheng – Chung ve beraberindeki heyet onuruna İstanbul TOBB Plaza’da bir çalışma yemeği gerçekleştirdi. Yemeğe DEİK adına İş Konseyi Başkanı Yavuz Onay, İş Konseyi Başkan Yardımcısı Jia Onay, İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Tarkan Deniz ve Asya-Pasifik İş Konseyleri Koordinatörü Ömer Ertüm katıldılar.
 
Tayvan Ekonomi Bakan Yadımcısı Lin Sheng-Chung, İstanbul’da gerçekleştirdikleri toplantılar ve temaslardan oldukça memnun olduklarını, her iki ülke arasındaki potansiyel işbirliği alanlarını görme ve tanıma imkanına sahip olduklarını iletti. Türkiye ile Tayvan arasında özellikle bilgi ve iletişim teknolojileri ile yeşil enerji alternatif girişimleri konularında çalışmalar yaptıklarını belirtirken, Türk - Tayvan İş Konseyi’ne de bu çalışmalara yapmış olduğu katkılardan dolayı teşekkür etti.
 
Daha sonra söz alan İş Konseyi Başkanı Yavuz Onay, Tayvan’dan gelen heyeti ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu iletirken, 3 Mayıs 2011 tarihinde düzenleyecekleri Türk – Tayvan İş Konseyi 3.Ortak Toplantısı için yapılan çalışmalardan bahsetti. Akşam yemeği hediye takdimi ile sona erdi.     
 
Tayvan Büyükelçisi ile Toplantı ve Çalışma Yemeği , 17.01.2011
Tayvan/Taipei Ekonomik ve Kültürel Misyonu Temsilcisi James Chen ile Toplantı ve Çalışma Yemeği 
17 Ocak 2011 / İstanbul
 
 
Tayvan/Taipei Ekonomik ve Kültürel Misyonu Temsilcisi James Chen, eşi Maria Chen, Ekonomik Bölüm Direktörü Kou Jung Chen ve Tayvan Ticaret Merkezi Direktörü Barbie Yang ile 17 Ocak 2011 tarihinde saat 11.30’da İstanbul TOBB Plaza’da Türk-Tayvan İş Konseyi Başkanı Yavuz Onay, Yürütme Kurulu Üyesi Jia Onay, Bölge Koordinatörü Serdar Arıkan’ın katılımı ile bir toplantı yapılmış ardından 12:30-14:30 arası Şans Restaurant’ta çalışma yemeği düzenlendi. Çalışma Yemeğine Türk-Tayvan İş Konseyi Yürütme Kurulu üyelerinden Tarkan Deniz ve Şant Manukyan da katıldı.
 
Toplantı’da şu konular görüşüldü
 • Tayvan özel ve kamu sektöründe ciddi bir sermaye birikimi mevcuttur. Bu sermayenin Türkiye’de uygun alanlara yatırıma teşvik edilmesi için çalışma yürütmek gerekmektedir.
 • Türkiye’de madencilik alanı Tayvan’lı yatırımcılar için cazip olabilir. Halihazırda Çin firmaları bu alanda ciddi aktivite göstermektedirler.
 • Bu yılın Nisan ayı başında Türkiye’den Tayvan’a madencilik sektörü (mermer, granit, taş, kömür, krom, demir vb), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Başbakanlık Yatırım Ajansı ve Maden İhracatçıları ve Üreticileri Birliklerinde yetkililerin katılımı ile bir heyet ziyareti düzenlenmesi çok yararlı olacaktır. Bu heyete madencilikle ilintili yan sektörlerden örneğin madencilik makine ve gereçleri imalatçıları, maden işleme tezgahları imalat ve satıcılarınden da katılım sağlanılmaya çalışılacaktır.
 • Tayvan yetkilileri gelen heyet üyelerinin madencilik alanındaki Tayvanlı yatırımcı ve ithalatçılarla buluşturulmasını üstlenmektedir.
 • Bu ziyaretin peşinden Tayvan’dan Türkiye’ye Mayıs ayı başında bir heyetin iade-i ziyarette bulunması öngörülmektedir.
 • Tayvan ile ülkemiz arasında karşılıklı olarak vizelerin kaldırılması için taraflar en kısa zamanda ilgili makamlar nezdinde gerekli girişimlerde bulunacaktır. 
 • Türk tarafı THY, Tayvan tarafı ise China Airlines, Eva Air vb. havayolu şirketlerinin doğrudan İstanbul-Taipei seferlerine başlamaları için ilgili havayolu firmaları ve sivil havacılık yetkilileri nezdinde gerekli girişimlerde bulunacaklardır.
Türk-Tayvan İş Konseyi 2. Ortak Toplantısı , 04.05.2009

Türk-Tayvan İş Konseyi 2. Ortak Toplantısı 5 Mayıs 2009 tarihinde TOBB Plaza'da gerçekleştirildi. Türk-Tayvan İş Konseyi Başkanı Yavuz Onay ve Çin Uluslararası Ekonomik İşbirliği Kurumu (CIECA) Başkanı Chung-Yu Wang'ın Açılış Konuşmalarını gerçekleştirdikleri toplantıda, T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkan Yardımcısı Arda Açıksöz, Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu Ankara Temsilcisi Ming-Liang Lee, TÜBİSAD Yöetim Kurulu Başkanı Tuğrul Tekbulut, Metal Endüstrileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi Daire Başkanı Tzu Chen Kuo ve Çin Cumhuriyeti-Tayvan Eximbank Daire Başkanı Huey-Jaun Luh birer sunum gerçekleştirdiler. Sunumların ardından taraflar arasında bir Ortak Bildiri imzalanarak, 3. Ortak Toplantının Kasım ayında Taipei'de gerçekleştirilmesine karar verildi.

Yaklaşık 60 firma temsilcisinin katıldığı Toplantının ardından Türk ve Tayvanlı firmalar arasında İkili İş Görüşmeleri gerçekleştirildi. Finans, Elektronik, Tekstil, Yenilenebilir Enerji, Tıbbi Cihazlar, Mermer, İnşaat, Makina, Kalıplama ve Lojistik alanlarında gerçekleştirilen ikili görüşmeler esnasında kurulan temaslar sonucu İstanbul ve Isparta'da bazı üretim tesislerine ziyaretler de gerçekleştirildi. Türkiye'deki yatırımları henüz istenen seviyede olmayan Tayvan Delegasyonunun özellikle Yenilenebilir Enerji, Makina ve Lojistik sektörlerinde yakın dönemde ülkemizde yeni yatırımlar gerçekleştirmeleri beklenmektedir.

Türk-Tayvan İş Konseyi Taipei Ziyareti ve Ortak Toplantısı , 09.12.2007