• TÜRKİYE - TAYVAN İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - TAYVAN İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 1993
Türk Tarafı Başkanı: Oğuz Karayeğen
Firma ve Ünvanı: Promeks Dış Ticaret A.Ş.
Karşı Kanat Kuruluşu: Çin Uluslararası Ekonomi İşbirliği Kurumu
Karşı Kanat Başkanı: Chung Yu Wang
Firma ve Ünvanı: Tong Lung Metal Ind. Co. Yönetim Kurulu Başkanı

Çin Sanayi ve Ticaret Birliği (Chinese Association of Industry and Commerce –CNAIC) ile imzalanan bir anlaşma ile kurulan Türkiye -Tayvan İş Konseyi'nin kuruluşu 14 Aralık 1993'de Taipei'de yapılan toplantıda gerçekleşmiştir. Konsey'in Karşı Kanadını, Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Kurumu oluşturmuştur.

Türkiye'nin Tayvan'ı diplomatik olarak tanımaması nedeni ile Tayvan ile aramızda herhangi bir anlaşma bulunmamaktadır. İki ülke özel sektörleri arasındaki ilişkilerin ticari, ekonomik ve kültürel anlamda geliştirilmesi amacıyla Ankara ve İstanbul'da Tayvan Ticaret Merkezi, Taipei'de Türk Ticaret Ofisi faaliyet göstermektedir.

Tayvan'ın bazı Avrupa ülkeleri ile imzaladığı "iyi niyet anlaşmaları" benzeri modellerin Türkiye için de uygulanması ve bu alanda özel çalışmaların yürütülmesi hedeflenmektedir. Ayrıca Tayvan'da ülkemizin başta ekonomisi olmak üzere, turizm ve yatırım fırsatlarını konularında tanıtılmasına yönelik kapsamlı çalışmaların gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Bölgenin en önemli yatırımcılarından biri haline gelen Tayvan Türkiye'deki yatırımları henüz istenen seviyede olmamakla birlikte, yakın dönemde özellikle yenilenebilir enerji, yüksek teknoloji ürünleri ve gıda işleme sektörlerinde ülkemizde yeni yatırımlar gerçekleştirmesi ve bu yönde Tayvanlı girişimcilere yol gösterilmesi konusunda özel çalışmalarda bulunacaktır.

İletişim

Volkan Yüzer  
İş Konseyi Bölge Direktörü
Tel: +90 212 339 50 80
E-mail: vyuzer@deik.org.tr

Ecem Mirzaloğlu  
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: +90 212 339 50 18
E-mail: emirzaloglu@deik.org.tr

Selma Bardakcı  
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: +90 212 339 50 37

E-mail: sbardakci@deik.org.tr

Selda Akpınar 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: +90 212 339 50 35
E-mail: sakpinar@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

TÜRK TİCARET OFİSİ - TURKİSH TRADE OFFİCE
İş Adresi: RM. 1905, 19th F, 333 Keelung Road, International Trade Building, Sec. 1 Taipei, R.O.C
İş Telefonu: 886-2-27577318
Fax: 886-2-27579432
E-mail: tr-office.taipei@mfa.gov.tr

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Oğuz Karayeğen

Başkan

Promeks Dış Ticaret A.Ş.

Berk Uçuran Çiller

Başkan Yardımcısı

Mar Solar Panel İmalatı ve Elektrik Üretim Dağıtım Proje Hiz. San. ve Tic. A.Ş.

Yavuz Onay

Başkan Yardımcısı

Jia Dış Ticaret Turizm ve İnşaat San.Ltd Şti

Erol Kutay Ulutaş

Üye

Erol Kutay Ulutaş Knohu Ticaret

Talip Murat Kolbaşı

Üye

Arzum Elektrikli Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Zekayi Doğan

Üye

Raintrade Petrokimya ve Dış Ticaret A.Ş.

Yayınlar

Tayvan Ülke Bülteni

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

8. TÜRKİYE-TAYVAN İŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI, İSTANBUL , 04.10.2018

DEİK/Türkiye-Tayvan İş Konseyi, ve Chinese International Economic Cooperation Association (CIECA) iş birliğinde 4 Ekim 2018 Perşembe günü 10:30-14:30 saatleri arasında TÜYAP Palas Hotel'de 8.Türkiye-Tayvan İş Konseyi Ortak Toplantısı düzenlenecektir.

2017 yılı itibariyle yaklaşık 259 milyar Amerikan Dolarlık ithalat potansiyeline sahip olan ve yüksek kişi başına düşen milli geliri ile Tayvan'ın 2,1 milyar ABD Doları olarak gerçekleşen Türkiye ile olan ticaret hacminde, Türkiye'nin ihracatında hammaddelerin öne çıktığı, buna karşın Tayvan'dan ithal edilen ürünler içerisinde elektrikli ve elektronik cihazların öne çıktığı görülmektedir. Tayvan'ın başta makine sanayii olmak üzere, bilgi teknolojileri, gıda, demir- çelik, yapı malzemeleri, otomotiv parçaları ve yazılım endüstrisinden gelecek firmaların katılım sağlayacağı söz konusu toplantıda iki ülke arasındaki işbirliği ve yatırım fırsatları değerlendirilerek ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir.

Bahse konu toplantıya başta makine sanayii başta olmak üzere Tayvan ile iş yapan ve yapmak isteyen firmaların katılımlarında büyük fayda görülmektedir. Bu çerçevede anılan toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, en geç 3 Ekim Çarşamba günü 12:00'ye kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/733/11261 linkinde yer alan online katılım formunu doldurmaları ve detaylı bilgi için DEİK (Asya Pasifik Bölgesi Direktörlüğü, asyapasifik@deik.org.tr, 0212 339 50 35)  ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Önemli Not:Programın dili İngilizcedir. 

21. DÜNYA BİLGİ TEKNOLOJİLERİ KONGRESİ KAPSAMINDA 7. TÜRKİYE- TAYVAN İŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI, 10-14 EYLÜL 2017,TAİPEİ , 10.09.2017

10-14 Eylül 2017tarihleri arasında Taipei'de düzenlenecek 21st World Congress on Information Technology (21. Dünya Bilgi Teknolojileri Kongresi) kapsamında Tayvan'ın başkenti Taipei'de  "7. Türkiye- Tayvan İş Konseyi Ortak Toplantısı ve İkili İş Görüşmeleri" düzenlenecektir. 

2016 yılı itibarıyla 1,7 milyar ABD Doları olarak gerçekleşen Türkiye ile Tayvan'ın ticaret hacminde, Türkiye'nin ihracatında hammaddelerin öne çıktığı, buna karşın Tayvan'dan ithal edilen ürünler içerisinde elektrikli ve elektronik cihazların öne çıktığı görülmektedir.  Bu kapsamda söz konusu ticaret heyetine başta elektrik/ elektronik, gıda (başta işlenmiş gıda ve unlu mamuller) sektörleri olmak üzere inşaat, madencilik ve doğal taşlar, enerji, bilgi ve iletişim teknolojileri sektörlerinden firmaların katılımında büyük fayda görülmektedir.  

21. Dünya Bilgi Teknolojileri Kongresi ile ilgili bilgiler ekte yer almakta olup, söz konusu kongreye katılım ücretlerinde DEİK katılımcılarına indirim sağlanacaktır. 

Anılan ziyarete ilişkin detaylar ve program katılımcılara bilahare iletilecek olup, bu bilgiler ışığında söz konusu ziyarete katılmak ve detaylı bilgi edinmek isteyen üyelerimizin DEİK (Tülin Avcı, Tel: 0212 339 50 37, E-posta: tavci@deik.org.tr) ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. 

Not:Umuma Mahsus Pasaport hamillerine sınırda vize uygulaması vardır. 30 güne kadar ikamet süreli tek girişli vizelerini sınırda almak isteyen umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarının Taipei'deki Taoyuan Uluslararası Havaalanından giriş yapmaları ve dönüş bileti ibraz etmeleri, vize müracaat formu doldurmaları, iki adet vesikalık fotoğraf ibraz etmeleri ve 24 ABD Doları işlem harcı ödemeleri gerekmektedir.

Türkiye - Tayvan İş Konseyi VI. Ortak Toplantısı, 22 Nisan 2016, Marriott Hotel, Şişli , 22.04.2016

DEİK / Türkiye – Tayvan İş Konseyi ve Chinese International Economic Cooperation Association (CIECA) işbirliğinde 22 Nisan 2016 tarihinde İstanbul Marriott Hotel Şişli’de Türkiye – Tayvan İş Konseyi VI. Ortak Toplantısı düzenlenecektir. Söz konusu toplantıda, Tayvan’ın önde gelen firmaları ile bilgi ve iletişim teknolojileri, uluslararası nakliye, enerji, demir-çelik, elektrik ve elektronik, yazılım, IT, mühendislik, satın alma (tedarik), inşaat, otomotiv parçaları alanlarında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir. 

Toplantıya katılım bedeli DEİK üyesi firmalar için 100 TL olup, DEİK üyesi olmayan firmalar için 150 TL’dir. Bu çerçevede anılan toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, en geç 13 Nisan 2016 Çarşamba günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/171/6274 linkinde yer alan online katılım formunu doldurmaları gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi için DEİK (Tülin Avcı Tel: 212 339 50 37; E-mail: tavci@deik.org.tr) ile iletişime geçilmesi rica olunur.