• TÜRKİYE - VİETNAM İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - VİETNAM İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2005
Türk Tarafı Başkanı: Mustafa Necati Abacıoğlu
Firma ve Ünvanı: MNA Temsilcilik ve Danışmanlık, Başkan
Karşı Kanat Kuruluş: Vietnam Ticaret ve Sanayi Odası
Karşı Kanat Başkanı: Do Quy Dung
Firma ve Ünvanı: Vietraco

Türkiye ile Vietnam arasında son derece sınırlı olan ticari ve ekonomik ilişkilerin önderlik yapabilecek kurumsal bir çatıdan yoksun olması nedeniyle Haziran 2005'de Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştiren Vietnam Dışişleri Bakanı'nın dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Ali Coşkun'u ziyareti sırasında gündeme gelmiş ve ziyareti takiben DEİK/Türkiye-Vietnam İş Konseyi kuruluş çalışmalarına başlanmıştır.

25 Ekim 2005 tarihinde gerçekleştirilen Genel Kurul Toplantısı ile kuruluş çalışmaları tamamlanmıştır. Konsey'in Karşı Kanat Kuruluşu olarak belirlenen Vietnam Sanayi ve Ticaret Odası ile ön temaslar tamamlanmış ve 2011 yılında DEİK/Türkiye-Vietnam İş Konseyi kurulmuştur.

DEİK bünyesinde göreceli olarak yeni kurulan iş konseylerinden biri olmasına karşın deik/Türkiye-Vietnam İş Konseyi 2005 yılından itibaren son derece yoğun bir gündem ile iki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin arttırılması, her türlü kurumsal ve bireysel diyalogun geliştirilmesi, firmaların karşılıklı işbirliği yapmalarının teşviki konusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

İletişim

Volkan Yüzer  
İş Konseyi Bölge  Koordinatörü
Tel: 90 212 339 50 80
E-mail: vyuzer@deik.org.tr

Ecem Mirzaloğlu 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 90 212 339 50 18
E-mail: emirzaloglu@deik.org.tr

Tülin Avcı 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 90 212 339 50 37
E-mail:tavci@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. HANOİ BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres:4 Da Tuong Street Hoan Kiem District Hanoi , Vietnam
Telefon: +84 43 822 24 60 (santral)
Faks: +84 43 822 24 58

T.C. VİETNAM SOSYALİST CUMHURİYETİ  ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres:Koza Sokak No: 109, G.O.P. - Çankaya / Ankara
Telefon: 446 80 49 / 448 01 85
Faks: 446 56 23
E-Mail:dsqvnturkey@yahoo.com

T.C. VİETNAM SOSYALİST CUMHURİYETİ İSTANBUL KONSOLOSLUĞU
Adres: No:3/1 Itri Sokak, Balmumcu, Beşiktaş - İstanbul
Telefon: (0212) 274 69 08
Faks : (0212) 274 69 09

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Mustafa Necati Abacıoğlu

Başkan

Mna Temsilcilik ve Danışmanlık

Ali Tezölmez

Başkan Yardımcısı

3AB Gıda San. ve Tic. A.Ş.

Tuncay Ahmet Sagun

Başkan Yardımcısı

Kemal Balıkçılık İhr. Ltd. Şti.

Ahmet Selçuk Özdemir

Üye

Siyahkalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Ertuğrul Aydemir

Üye

Rep Kauçuk San. ve Tic.Ltd.Şti.

Handan Engin

Üye

Kıtes Seyahat Acentesi Tic. Ltd. Şti.

Refik Gökçek

Üye

Ucm Kompozit Yapı Malzemleri Tic San. A.Ş

Yayınlar

Vietnam Ülke Bülteni

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

TÜRKİYE- VİETNAM İŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI VE İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ, HANOİ , 11.07.2017

12-13 Temmuz 2017tarihlerinde düzenlenecek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve KEK Eşbaşkanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu'nun başkanlığında Hanoi'de düzenlenecek 7. Dönem KEK (Karma Ekonomik Komisyon) Toplantısı kapsamında 13 Temmuz 2017 tarihinde Hanoi'de "Türkiye-Vietnam İş Konseyi Ortak Toplantısı ve İkili İş Görüşmeleri" düzenlenecektir. 

Söz konusu toplantıda, dünyada yüksek büyüme oranına sahip ülkelerden biri olan Vietnam'ın sunduğu yatırım ve iş fırsatlarına yönelik bilgiler paylaşılacaktır. Türkiye ile Vietnam arasındaki ticaret hacmi ülkenin sunmuş olduğu fırsatlar göz önünde alındığında oldukça düşük kalmaktadır. Vietnam, özellikle altyapı, inşaat, turizm, ilaç ve gıda başta olmak üzere pek çok sektörde önemli fırsatlar sunmaktadır. 

Anılan ziyarete ilişkin detaylar ve ve program tarafınıza bilahare iletilecektir. Bu bilgiler ışığında söz konusu etkinliğe katılmak isteyen üyelerimizin DEİK (Ecem Mirzaloğlu, Tel: 0212 339 50 18, E-posta: emirzaloglu@deik.org.tr) ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. 

Not: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır.

Türkiye-Vietnam Tekstil Sektöründe İşbirliği ve Yatırım Fırsatları Toplantısı, 25 Mayıs 2016, İstanbul , 25.05.2016

DEİK/Türkiye-Vietnam İş Konseyi ev sahipliğinde, Vietnam Ankara Büyükelçisi Sn. Pham Anh Tuan’ın katılımlarıyla 25 Mayıs 2016 Çarşamba günü 14:00-16:00 saatleri arasında River Plaza’da ‘’Türkiye-Vietnam Tekstil Sektöründe İşbirliği ve Yatırım Fırsatları Toplantısı’’ düzenlenecektir. 

Vietnam, tekstil ve tekstil makinaları ile deri sektörlerinde büyük imkanlar sunmaktadır. Bu çerçevede, toplantının amacı anılan sektörlerde Türkiye ile Vietnam arasında işbirliği ve yatırım fırsatlarını değerlendirmektir. Toplantı dili İngilizcedir.

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, 23 Mayıs 2016 Pazartesi günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/208/6795 linkinde yer alan online kayıt formunu doldurmaları rica olunur.

Taslak Program

14:00-14:30   Açılış Konuşmaları 

  • Sn. Pham Anh Tuan, Vietnam Ankara Büyükelçisi
  • Sn. Handan Engin, DEİK/Türkiye-Vietnam İş Konseyi Üyesi

14:30-14:35   DEİK Tanıtım Filmi

14:35-16:00   Sunumlar ve Soru-Cevap

Türkiye-Vietnam Yuvarlak Masa Toplantısı , 14.01.2014

TÜRKİYE- VİETNAM YUVARLAK MASA TOPLANTISI

14 OCAK 2014

ANKARA HİLTON OTEL

Vietnam Ticaret ve Sanayi Bakanı Vu Huy Hoang'ın Türkiye-Vietnam  6. Dönem KEK Toplantısı vesilesi ile gerçekleştirdikleri Türkiye ziyareti kapsamında iki ülke işadamlarının bir araya getirildiği yuvarlak masa toplantısı 14 Ocak 2014 Salı günü Ankara'da gerçekleştirildi. Türkiye-Vietnam İş Konseyi Başkanı Necati Abacıoğlu'nun açılış konuşmaları ile başlayan toplantıda Vietnam Ticaret ve Sanayi Bakanı bir konuşma gerçekleştirdi. Vietnam ekonomisini, gelecek dönem beklentilerini ve  iki ülke arası ekonomik ilişkilere yönelik değerlendirmelerde bulundu.  Konuşmasında 2014 yılında Vietnam GSYİH'nın %5.8 ile %6 arasında büyüme ve ihracatda da %10 artış beklentisi içerisinde olduklarını dile getirdi. Türk firma temsilcierinin ve Vietnam heyetinin kendilerini tanıttıkları toplantıda Arçelik Genel Müdür Yardımcısı Hakan Bulgurlu , Arçelik'in Vietnam'ı Asean'daki üretim üssü olarak düşündüklerini ve bunun üzerine çalışmalar gerçekleştirdiklerini iletti. Bu kapsamda iki ülke arasında STA imzalanmasının önem arz ettiğini vurguladı. Firmalar arası ikili görüşmelerin ardından toplantı sona erdi.

İlgili Resimler

Vietnam - MENA Ülkeleri Ekonomik İşbirliği Forumu , 04.11.2013

4-5 Kasım 2013 tarihleri arasında Vietnam Dışişleri Bakanlığı organizasyonunda Hanoi’de Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden Büyükelçi, Bakan Yardımcısı ve iş dünyasını temsilen işadamlarının katılımı ile gerçekleştirilen Forum kapsamında ülkemizi temsilen Dışişleri Bakanlığı ikili ekonomik ilişkiler Genel Müdür Yardımcısı Büyükelçi Sayın Ali Rıza Çolak, T.C Hanoi Büyükelçisi Sn. Ahmet Akif Oktay, Ticaret Müşaviri Nedim Eliuz, Türk Vietnam İş Konseyi Başkanı Necati Abacıoğlu ve DEIK Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatör Yardımcısı Dilek Morgül katılım sağlamışlardır.

Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti Başbakanı Sn. Nguyen Van Tung konuşmasında son yıllarda Vietnam ve MENA ülkeleri arasında işbirliğinin ciddi şekilde artış gösterdiğini vurgulayarak bu toplantı ile ülkeler arası işbirliğinin yatırım, işgücü transferi ve daha bir çok alanda geliştirilebileceğini, Vietnam’ın MENA ülkeleri için Güney Doğu  Asya pazarlarına açılan güvenilir bir kapı ve ortak olabileceğini belirtti.

Vietnam Yatırımlar Planlanma Bakan Yardımcısı Nguyen Van Trung, Vietnam GDP’sinin 3/2’sini yabancı yatırımlar oluşturduğunu ve hükümet olarak birçok alanda yabancı yatırımları desteklediklerini ve çeşitli kolaylıklar sağladıklarını belirtti.

Vietnam Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Vu Tien Loc : Vietnam ve MENA ülkelerinin birçok benzer özelliklere sahip olduklarını belirterek birbirini tamamlayacak ve işbirliğinde bir çok başarılı projeye imza atabileceklerine inandığını vurguladı. Vietnam- MENA ülkeleri işbirliğinin en önemli örneklerinden Petrovietnam’ın  rafineri yatırımları olduğunu belirten Loc ayrıca burada Ethiad, , Qatar ve THY gibi bölge ülkelerinin havayolu şirketlerinin  Vietnam’da faaliyete geçmelerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Vietnam Dışişleri Bakanı; Vietnam’ın demokratik, şeffaf ve liberal ekonomik politikaları ve istikrarlı yönetimi ile yabancı yatırımcılara güvenli bir ortam sağladıklarını belirtti. Önümüzdeki dönemde ekonomisini doğal gaz ve petrolün ötesinde çeşitlendirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

 

Enerji Ticaret ve Altyapı Alanında İşbirliği Oturumu’nda Cezayir, İran, Irak, Oman, Filistin, BAE, Kuveyt ve Türkiye’den katılımcılar enerji, ticaret ve altyapı alanında Vietnam ile işbirliğine gidilebilecek sektörler konusunda görüşlerini paylaştılar.

 

Dışişleri Bakanlığı İkili Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü Büyükelçi Sn. Ali Rıza Çolak Türkiye’nin gelişen ekonomisini ve bu kapsamda Asya Pasifik Bölgesine verdiği önemi belirtti. Asya Pasifik Bölgesi ile ilişkilerini önemseyen Türkiye’nin ASEAN ile Diyalog ortağı olduğunu ve bölge ile ticaretinin düzenli şekilde artış gösterdiğini belirtti. Aynı şekilde MENA ülkeleri ile tarihsel bir yakınlık içinde olduğumuzdan bahseden Çolak, MENA ülkeleri ile ticaretin toplam ticaretimizin %20’sini oluşturduğunu vurguladı.

 

Türkiye Vietnam ticaret hacmi 2012 yılı itibari ile 1.4 Milyarı Doları bulduğunu ve uzun vadede hedefimizin bu oranı 2 milyar dolara çıkarmak olduğunu belirten büyükelçi , Vietnam’daki Türk yatırımlarının sınırlı sayıda olduğunu ancak bu alanda işbirliği ve yatırımların tanıtımlar ile güçlenerek önümüzdeki yıllarda hızla artacağını belirtti. Turizmin bu anlamda en önemli sektör olduğunu vurgulayan Çolak, Türkiye’yi son olarak 36 milyon turistin ziyaret ettiğini ve bu kapsamda dünyanın en çok turistik olarak ziyaret edilen 6. Ülkesi konumda olduğunu vurguladı. İki ülke arsası turistik ziyaretlerin artması ülkelerin ve kültürlerin tanıtılmasına katkı sağlayacağı gibi ilerleyen dönemlerde ülkeler arası işbirliklerini, ticaret ve yatırımları da arttıracağını vurguladı. Turistik ziyaretlerin artırılması amacı ile iki tarafında vize yükümlülüklerini kolaylaştırmasının etkili olacağını ve karşılıklı üst düzey ziyaretlerin ilişkileri daha üst seviyelere taşıyacağına olan inancını vurgulayarak konuşmasını bitirdi. 

İlgili Resimler

Vietnam Dışişleri Bakan Yardımcısı Nguyen Phuong Nga ile Çalışma Yemeği , 17.04.2013

Dışişleri Bakan Yardımcısı, Vietnam Büyükelçisi ve beraberindeki heyetin katılımları ile gerçekleşen çalışma yemeğinde İş Konseyi Başkanı Necati Abacıoğlu iki ülke arası ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmeye başladığına ancak buna rağmen rakamların iki ülke potansiyelini yansıtmadığına değindi. İki ülke arasında ilişkilerin geliştirilmesinin önünde en büyük engelin vize problemi olduğuna değinen Abacıoğlu, konunun Bakan Yardımcısı aracılığı ile Vietnam hükümeti nezdinde gündeme alınması ricasında bulundu. Bakan Yardımcısı İstanbul ziyareti öncesinde Ankara'da Dışişleri Baklanlığı'nda konunun görüşüldüğünü ve Vietnam'da da konunun gündeme alınması için çalışacağını iletti. Yemek hediye takdimi ve fotoğraf çekimi ile sona erdi. 

İlgili Resimler

Vietnam Turizm Sektörü Tanıtım Semineri , 31.01.2013

Seminer kapsamında Vietnam Büyükelçisi Nguyen The Cuong  konuşmasında iki ülke arası ilişkilerin geliştirilmesinde turizmin önemli bir potansiyele sahip olduğuna ancak söz konusu potansiyelin iyi değerlendirilmediğine değindi. Vietnam İş Konseyi Başkan Yardımcısı Handan Engin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Koordinatörü Selahattin Ermiş'in konuşmalarının ardından Vietnam Focus Travel Yönetim Kurulu Başkanı bir sunum gerçekleştirdi. Son olarak Focus Travel Proje direktörü ve ortağı Mehmet Kın , Focus Travel olarak Vietnam Nha Trang şehrinde çalışmaları devam eden 4 büyük projelerini katılımcılar ile paylaştı ve Vietnam'daki yatırım olanakları ile ilgili katılımcıları bilgilendirdi.

İlgili Resimler

Türk-Vietnam ve Türk- Tayland İş Konseyleri Tayland ve Vietnam Ziyaretleri , 16.11.2012

 

Hanoi 16- 17.11.2012

16 Kasım 2012 tarihinde yola çıkan işadamları heyeti 17 Kasım Cumartesi günü saat 17.00 sularında Hanoi’ye varmış, Havalimanında Hanoi Ticaret Müşavirimiz Nedim Eliuz tarafından karşılanmıştır  ve otele yerleşmiştir. Aynı gün saat 19.00’da T.C  Vietnam Büyükelçisi Sn. Ahmet Akif Oktay’ın rezidansında bir resepsiyon düzenlenmiştir. Büyükelçimiz Sn. Oktay Vietnam ile ilgili bilgiler vererek ülke ile igili deneyimlerini ve işbirliği olanaklarını katılımcılar ile paylaşmıştır. Konuşmasında, Vietnam’da Türkiye’nin ve Türk ürünlerinin tanıtılması  amacı ile çeşitli faaliyetlerde bulunulmasının ve üst düzey ziyaretlerin gerçekleşmesinin önemine değindi. Heyet katılımcılarından İTO meclis üyesi Necmi Sadıkoğlu 2013 Mayıs ayında Vietnam’da Türk ihraç ürünleri sergisinin gerçekleştirileceğini ve söz konusu etkinliğe Türkiye’den üst düzey katılımın sağlanması yönünde çalışmalara başlayacaklarını dile getirdi. Büyükelçimiz Sn. Oktay , fuar vesilesi ile özel sektörün de desteği alınarak  Türkiye’nin kültürel anlamda çeşitli faaliyetler ile Vietnam’da  tanıtımının yapılmasının önemli olacağını belirtti. Ayrıca iki ülke arasında bilhassa gıda ve sağlık alanında potansiyeller bulunduğuna , bu alanlarda sektörel ticaret heyetlerinin düzenlenmesinin iki ülke arası ticari ilişkilerin gelişmesinde önemli rol oynayacağını dile getirdi.Resepsiyon Vietnam İş Konseyi Başkanı Necati Abacıoğlu’nun Büyükelçi’ye hediye takdimi ve fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 Hanoi 18.11.2012

18 Kasım Pazar günü UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak koruma altına alınan Ha Long Bay Körfezi’nde tekne turu yapıldı.

Hanoi 19.11.2012

19 Kasım Pazar günü Türk-Vietnam İş Konseyi 3. Ortak Toplantısı , İş konseyi karşı kanat muhatap kuruluşu Vietnam Ticaret ve Sanayi Odası               ( VCCI) işbirliği ile  VCCI Hizmet binasında 16 kişilik Türk işadamları heyeti ve 40’a yakın Vietnam’lı firmanın katılımı ile gerçekleşti. Açılış konuşması VCCI Genel Sekreteri tarafından yapıldı. Konuşmasında iki ülke girişimcilerini bir araya getiren iş konseyinin önemine değindi. T.C Hanoi Büyükelçisi Ahmet Akif Oktay  İş Konseyi Karşı Kanat Başkanı Do Quy Dung ve TİM Sektör Meclisi üyesi Dr. Güven Uçkan'ın

konuşmaları ile devam eden toplantıda İş Konseyi Başkanı Necati Abacıoğlu iki ülke arasında ilişkilerin geliştirilmesindeki en büyük engelin vize olduğunu vurguladı ve  konuyla ilgili olarak iki ülke arasında gerekli adımların atılması yönünde İş Konseyi olarak gerekli çalışmaları yürüteceklerini iletti. Vietnam Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Afrika, ve Güney Asya Departmanı Direktörü Le Thai Thoa Vietnam Yatırım Ortamı konulu sunumu gerçekleştirdi. Toplantının ardından firmalar arası ikili iş görüşmelerine geçildi.

İkili iş görüşmelerinin ardından heyet Hanoi’deki Türk Okulu’nu ziyaret etti.Türk Okulu Genel Müdürü Murat Küçükdüğenci okulun Vietnam’daki faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi. Heyet ile beraber okul gezildi ve ardından okul yönetici ve öğretmenlerin de katılımı il eöğle yemeğine geçildi. Okul ziyaretinin ardından Ho Chi Minh City’e gitmek üzere havalimanına doğru yola çıkıldı. Saat 22.00’de Ho Chi Minh City’de otele yerleşildi.

Ho Chi Minh  20.11.2012

20 Kasım Salı günü, Ho Chi Minh City Ticaret ve Sanayi Odası İşbirliği ile Türkiye- Vietnam İş Forumu gerçekleştirildi. Açılış konuşması VCCI Ho Chi Minh City Genel Sekreteri tarafından yapıldı. Konuşmasında iki ülke işadamlarını bir araya getiren bu tür toplantı ve heyet ziyaretlerinin çok önemli olduğuna değindi. TİM Genel Sekreter Yrd. İsmail Bitirim, Vietnam’ın konum itibari ile Güney Asya’nın kalbinde olduğunu aynı şekilde Türkiye’nın de konum itibari ile Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan en önemli noktada bulunduğunu ve bu bağlamda iki ülke arasında sayısız işbirliği potansiyeli bulunduğunu belirtti. Ayrıca, 2013 yılında gıda, ulaştırma, elektrik ve elektronik sektörlerinde faaliyet gösteren Türk işadamları ile Vietnam’a bir ziyaret gerçekleştirmeyi planladıklarını dile getirdi. İş Konseyi Başkanı Necati Abacıoğlu konuşmasında, Vietnam ve Türkiye’nin kendi bölgelerinin parlayan yıldızı olduğunu, bu kapsamda işbirliğinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Toplantının ardından ikili iş görüşmelerine geçildi. İkili iş görüşmelerinin ardından heyet ile beraber öğle yemeği yenildi ve kısa bir şehir turu yapıldı. Saat 16.00’da HSBC Ho Chi Minh City Genel Merkezi’nde Vietnam Pazarı bilgilendirme toplantısı gerçekleşti.  Vietnam Pazarı’nın anlatıldığı sunumun ardından firma temsilcilerinin soruları cevaplandı. Toplantı sonrası  Than Son Nhat Havalimanın’dan 20.50 uçağı ile Bangkok’a geçildi.

Bangkok  21.11.2012

21 Kasım Çarşamba günü Otel’de kahvaltının ardından  Bangkok Uluslararası Ticaret ve Fuar Merkezi’nde gerçekleşen Metalex Fuar’ı ziyaret edildi. Tayland Türkiye İş Konseyi evsahipliğinde yenilen öğle yemeğinin ardından Tayland Ticaret ve Sanayi Odası 80. kuruluş yıldönümü vesilesi ile organize edilen TCC Expo fuarı ziyaret edildi. Fuar ziyaretlerinin ardından Tayland Ticaret Odası ve Ticaret Kurulu evsahipliğinde İş Konseyi Karşı Kanat Başkanı Mr. Pornsil ve Tayland Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mr. Assakul’un  katılımı ile Türk işadamları heyetinin Bangkok ziyareti onuruna verilen akşam yemeğine katılındı.

Bangkok  22.11.2012

22 Kasım Perşembe günü Türk-Tayland İş konseyi 2. Ortak Toplantısı İş Konseyi karşı kanat muhtap kuruluşu Tayland Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile Tayland Ticaret ve Sanayi Odası Merkez Binası’nda gerçekleştirildi. Toplantı kapsamında konuşma yapan Bangkok Büyükelçimiz Sayın Ahmet Oğuz Çelikkol konuşmasında iki ülkenin ortak yönlerine dikkat çekti. İş konseyi Başkanı Refik Gökçek ikili ilişkilerin geliştirilmesi için İş Konseyi’nin önemli bir platform olduğuna değindi.

Aeroklas İş geliştirme Müdürü Brian Rogers, Türkiye’de gerçekleştirdikleri yatırımlarını ve Türkiye’deki deneyimlerini katılımcılar ile paylaştı. Öğle yemeğinin ardından firmalar arası ikili görüşmelere geçildi.

İşadamları heyeti akşam TC.  Bangkok Büyükelçisi Sayın Ahmet Oğuz Çelikkol’un rezidansındaki resepsiyona katıldı. Türkiye’den gelen heyetin heyetinin yanı sıra , Tayland’da yerleşik Türk İşadamlarının da katıldığı resepsiyon kapsamında işadamları ülke ile ilgili deneyimlerini birbirileri ile paylaştı.

Bangkok  23.11.2012

23 Kasım Cuma günü işadamları heyeti ile Tayland Ticaret Bakan Yardımcısı makamında ziyaret edildi. Bakan Yardımcısı ile yapılan toplantıda Büyükelçimiz Sayın Çelikkol Tayland ve Türkiye arası serbest ticaret anlaşması için müzakerelere başlanmasının iki ülke için önemli olduğunu vurguladı. Türk- Tayland İş Konseyi Başkan  Vekili Cemil Çakar, Tayland Ticaret Bakanlığı tarafından kendisine verilen Honorary Commercial Counsellor unvanı için bir kez daha teşekkür etti ve Serbest Ticaret Anlaşması (STA) için elimizi çabuk tutmamız gerektiğini bilhassa plastik ve hammadde alanında Tayland’ın Türkiye için önemli bir pazar olduğuna değinen Cemil Çakar , Türkiye’nin Kore ile STA imzaladığına, Endonezya ve Malezya ile STA müzakare sürecinin başladığını belirtti. Malezya ve Endonezya ile STA imzalanması durumunda Türk işadamlarının Tayland’a rakip olan bu pazarlara yöneleceğini vurguladı. Bakan Yardımcısı konuşmasında,  Vietnam Sanayi ve Ticaret Bakanlığı olarak iki ülke arasında STA müzakere sürecinin başlatılması için gerekli olan adımların atılması yönünde çalışacaklarını belirtti.

Toplantının ardından Vietnam Dışişleri Bakanlığı’na geçildi. Dışişleri Bakan Yardımcısı ile yapılan toplantıda, Bakan Yrd. geçtiğimiz aylarda İstanbul’a gerçekleştirdiği ziyaretin akabinde Türkmenistan’a geçtiğini ve orada Türk işadamlarının bilhassa inşaat alanında önemli başarılara imza attığını gördüğünü belirtti. Tayland’da yatırım ve iş yapmak için gerekli olan istikrar ortamının bulunduğuna değinen Bakan Yrd., Türkiye ile Tayland’ın demokratikleşme süreci başlamış olan Myanmar’da işbirliği ile alt yapı projelerini gerçekleştirebileceklerini belirtti. Önümüzdeki 10 yılda Myanmar’da Türk işadamları için bir çok fırsat olacağına değinen Bakan, bu fırsatların Türk ve Taylandlı firmaların işbirliği içerisinde değerlendirilmesinin iki ülkeye katkısının büyük olacağını belirtti. İki ülke arasında vize yükümlülüğünün olmaması iki ülkenin birbiri için olan önemini daha da arttıtmaktadır. Ticaret heyeti ziyaretlerinin yanı sıra üst düzey ziyaretlerin de iki ülke arası ilişkilerin geliştirilmesine büyük oranda katkı sağlanacağı vurgulandı.

Dışişleri Bakanlığı Avrupa İlişkileri Departmanı evsahipliğinde yenilen öğle yemeğinin ardından, Tayland Yatırım Kurulu’na hareket edildi. Tayland Yatırım Kurulunda (BOI) BOI Genel Sekreter Yardımcısı Tayland Yatırım Ortamı ve İş Olanakları  ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Sunumların ardından soru cevap kısmına geçildi. Toplantının ardından otele dönüldü.

Son akşam yemeğinde Tayland Ankara Büyükelçisi İş Konseyi ve beraberindeki işadamları heyeti onuruna verdiği yemekte bu ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirimesine önemli bir katkı sağlayacağını dile getirerek heyete teşekürlerini iletti. Heyet 24 Kasım saat 11.10’da Bangkok’dan ayrıldı.

 

İlgili Resimler

Yeni Atanan Vietnam Büyükelçisi ile Tanışma Toplantısı , 24.07.2012

 

Türk – Vietnam İş Konseyi Başkanı Necati Abacıoğlu, Arçelik Yurtdışı Satış Direktörü can Dinçer ve Vietnam T.C. Ticaret Müşaviri Nedim Eliuz’un katılımı ile Ankara Vietnam Büyükelçiliği’nde gerçekleşen toplantıda öncelikle İş Konseyi başkanı Büyükelçi’ye yeni görevinde başarı dileklerinde bulundu. Ardından Büyükelçi yaptığı konuşmasında, T.C vatandaşlarına Vietnam tarafından uygulanan vize konsunda Türkiye’den Vietnam’a gidecek ticari heyetler, işadamları , kurum ve kuruluşlara kendisinin bizzat yardımcı olacağını belirtti.  Toplantı İş Konseyi Başkanı’nın Büyükelçi’ye hediye takdimi ve fotoğraf çekimi ile sona erdi. 
Vietnam Sanayi ve Ticaret Odası Temsicileri İle Toplantı , 06.06.2012

 

Sayın Üyemiz,

 

Türk - Vietnam İş Konseyi karşı kanat kuruluşu Vietnam Sanayi ve Ticaret Odası temsilcilerinin Türkiye ziyareti kapsamında, 6 Haziran 2012 Çarşamba günü saat 16.00’da TOBB Plaza’da, İş Konseyi Yürütme Kurulu üyelerinin ve Vietnam ile iş yapmak isteyen üyelerimizin katılımı ile bir toplantı gerçekleştirilecektir.

 

Toplantıya, Kangaroo Group ( Elektrikli ev aletleri, güneş enerjisi sitemleri, kapı pencere pvc sistemleri ve güvenlik sistemleri alanlarında faaliyet göstermektedir, http://www.kangaroo.vn/). CEO’su Mr. Nguyen Thanh Phuongve Toan Thang Company  (Mühendislik hizmetleri alanında faaliyet göstermektedir, http://www.toanthang.vn/) CEO’su Mr. Nguyen Van Thang’ın yanı sıra Vietnam İstanbul Ticaret Müşaviri Nguyen Tuan Quang katılacaklardır.

 

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin başvuru formunu doldurarak en geç 5 Haziran 2012 mesai bitimine kadar DEİK’e ( Dilek Morgül,e-posta: dmorgul@deik.org.tr, faks: 0212 270 37 84) iletmeleri gerekmektedir.

Yeni Atanan Vietnam Büyükelçisi Akif Oktay ile Tanışma Yemeği , 09.03.2011
YENİ ATANAN T.C. HANOİ BÜYÜKELÇİSİ SAYIN AKİF YILMAZ İLE TANIŞMA YEMEĞİ
9 Mart 2011 
 
9 Mart 2011 tarihinde 12:30 – 14:30 saatleri arasında Angel Blue Restaurant’da yeni atanan T. C. Hanoi Büyükelçisi Akif Yılmaz’ın katılımı ile bir tanışma yemeği düzenlendi. Yemeğe Türk - Vietnam İş Konseyi Başkanı Necati Abacıoğlu, Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Erdoğdu, DEİK Genel Sekreteri Bahri Can Çalıcıoğlu, Bölge Koordinatörü Serdar Arıkan katıldı.
 
Vietnam’da faal Türk firmaları, firma temsilcilerinin karşılaştığı vize almada yaşanan sıkıntılar gibi sorunlar, bunların çözüm önerileri, Vietnam’la dış ticaretimizdeki eğilimler, ekonomik ve ticari işbirliğinin genişletilmesi ve derinleştirilmesi için gerçekleştirilebilecek yeni girişimler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
Vietnam 5. Dönem KEK Toplantısına Katılım , 22.02.2011
TÜRKİYE-VİETNAM KARMA EKONOMİK VE TİCARET KOMİTESİ (KEK)
V. DÖNEM TOPLANTISI 
22 – 23 Şubat 2011, Hanoi
 
Türkiye-Vietnam Karma Ekonomik ve Ticaret Komitesi V. Dönem Toplantısı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Vu Huy Hoang eşbaşkanlığında 22-23 Şubat 2011 tarihlerinde Hanoi’de gerçekleştirildi.
 
Söz konusu KEK Toplantısı ile eşzamanlı olarak Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ile Vietnam Sanayi ve Ticaret Odası (VCCI) işbirliğinde Türkiye-Vietnam Ticaret ve Yatırım Forumu düzenlendi.
 
Bülent Arınç, Vietnam Başbakanı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Devlet Başkanı Yardımcısı ve Enformasyon ve İletişim Bakanı ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.
 
Türkiye-Vietnam V. Dönem KEK Toplantısı çerçevesinde, dış ilişkiler, ticaret, ekonomik ve teknik işbirliği konuları ele alındı. Bu itibarla, Türkiye-Vietnam İş Konseyi’nin güçlendirilmesi; Türk serbest bölgelerinde Vietnamlı firmaların yatırımlarının artırılması; Serbest Ticaret Anlaşması görüşmelerinin 2011 yılında başlatılması ile sanayi, tarım, balıkçılık, çevre ve ormancılık, finans ve bankacılık, müteahhitlik ve müşavirlik hizmetleri, bilim ve teknoloji, ulaştırma, sağlık, bilgi ve iletişim, kültür ve turizm alanlarında iki ülke arasında işbirliği sağlanması hususunda mutabakata varıldı.
 
Söz konusu toplantı sonunda, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Vietnam Sanayi ve Ticaret Bakanı Vu Huy Hoang tarafından “Türkiye-Vietnam Karma Ekonomik ve Ticaret Komitesi V. Dönem Toplantısı Mutabakat Zaptı” imzalandı. Ayrıca, “Türk standartları Enstitüsü (TSE) ile Vietnam Standartlar, Metroloji ve Kalite Müdürlüğü (STAMEQ) Arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı” imzalandı.
Vietnam Ankara Büyükelçisi Bang Pham Huu ile Tanışma Toplantısı , 20.04.2009

 Yeni atanan Vietnam Ankara Büyükelçisi Bang Pham Huu ile tanışmak amacı ile Türk – Vietnam İş Konseyi Başkanı Necati Abacıoğlu, Yürütme Kurulu Üyesi Yavuz Onay ve Bölge Koordinatör Vekili Gökşin Duman 26 Mart 2009 tarihinde Büyükelçiyi ziyaret etti. Ziyaret sırasında ikili ilişkiler ve Nisan ayı sonunda Hanoi'ye gerçekleştirilecek işadamları ziyareti hazırlıkları, vize almada yaşanan sıkıntılar ve potansiyel işbirliği alanları görüşüldü.

Türk Vietnam İş Konseyi Yürütme Kurulu'nun Vietnam Büyükelçisi'ni Ziyareti , 25.03.2009