• TÜRKİYE - AVUSTURYA İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - AVUSTURYA İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı:1996
Türk Tarafı Başkanı:Gülsüm Azeri
Firma ve Ünvanı: Omv Petrol Ofisi Holding A.Ş.
Karşı Kanat Kuruluşu: Avusturya Federal Ekonomi Odası (WKÖ)Avusturya-Türk İşbirliği Konseyi
Karşı Kanat Başkanı: Alexander Schwab
Firma ve Ünvanı: Avusturya -Türk İşbirliği Konseyi Başkanı (ATBCC)

DEİK/Türkiye-Avusturya İş Konseyi, 26 Haziran 1996 tarihinde dönemin Avusturya Cumhurbaşkanı Dr. Thomas Klestil'in Türkiye'ye resmi ziyareti vesilesiyle İstanbul'da, Avusturya Federal Ekonomi Odası (WKÖ) ile imzalanan anlaşmayla kurulmuştur. İş Konseyi, iki ülke arasında ticaretin, ortak yatırımların, teknolojik işbirliğinin ve üçüncü ülkelerde işbirliğinin geliştirilmesi ve potansiyel işbirliği alanlarının tespit edilmesi gibi konularda iş çevrelerinin bilgilendirilmesini amaçlamaktadır. İş Konseyi faaliyetlerinde iki ülke işbirliğinin geliştirilebileceği enerji, altyapı projeleri, ulaşım ekipmanları, makine imalat, çevre teknolojileri, tarıma dayalı sanayiler, sağlık, turizm, inşaat ve finans sektörlerine öncelik verilmektedir.

İletişim

Dilek Tuna
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 36
E-mail: dtuna@deik.org.tr

Neslihan Onuralp
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 17
E-mail: nonuralp@deik.org.tr

Aycan Damalı
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 74
E-mail: adamali@deik.org.tr

Ezgi Tanrıverdi 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 62
E-mail: etanriverdi@deik.org.tr

 

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. VİYANA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Türkische Botschaft
Prinz Eugen Str. 40
1040 Wien
Tel:+431 505 73 38 (4 hat)
Fax:+43 1 505 36 60
E-Posta: botschaft.wien@mfa.gov.tr
Web: http://viyana.be.mfa.gov.tr/

T.C. VİYANA TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Adres: Gottfried Kellergasse 2/12 1030 Wien / Austria
Tel: (00431) 713 13 58 – 712 43 82
Fax: (00431) 712 43 82 - 713 13 58 75
E-Posta: viyana@ekonomi.gov.tr

AVUSTURYA ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Atatürk Bulvari 189
TR-06680 Ankara
Tel: (+90/312) 405 51 90 - 94
Fax: (+90/312) 418 94 54
E-Posta: ankara-ob@bmeia.gv.at

AVUSTURYA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU
Köybaşıcad. No 46
34 464 Yeniköy, İstanbul
Tel: (+90 / 212) 363 84 10
Fax: (+90 / 212) 262 26 22

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Gülsüm Azeri

Başkan

Petrol Ofisi A.Ş.

Fikri Şadi Gücüm

Başkan Yardımcısı

Çukurova Holding A.Ş.

Selim Hakan Tiftik

Başkan Yardımcısı

Mondi Tire Kutsan Kağıt ve Ambalaj San.A.Ş.

Ali Kibar

Üye

Kibar Dış Ticaret A.Ş.

Ali Güral

Üye

Name Enerji Elektrik Üretim Sanayi ve Tic. A.Ş.

Eren Ünlü

Üye

Çukurova Isı A.Ş.

Evrim Aras

Üye

Aras Kargo Yurtiçi Yurtdışı Taşımacılık A.Ş.

Kemal Tahir Güleryüz

Üye

Gülermak Ağır San. İnş. ve Taah. A.Ş.

Kenan Çolpan

Üye

İtü Ari Teknokent Proje Geliştirme Planlama A.Ş.

Nicola Longo Dente

Üye

Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

Taner Demir

Üye

Demir & Ortakları Hukuk Bürosu

Tevfik Bilgen

Üye

Bilgen Dış Ticaret Ltd.Şti.

Yusuf Ziya Altuntaş

Üye

Sultan Ambalaj Plastik San. ve Dış Tic. Ltd. Şti

Yayınlar

Bülten ve Yayınlar

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

Aşağı Avusturya Heyeti Toplantısı ve İkili Görüşmeler , 28.11.2012

 

DEİK/Türk-Avusturya İş Konseyi ile Advantage Austria işbirliğiyle, Avusturya’nın en büyük coğrafi alana  ve iyi ekonomik performansa sahip Aşağı Avusturya (Niederösterreich) Eyaleti’nin önde gelen iş dünyası temsilcileri ile 28 Kasım 2012  saat 13.00-17.00 arasında İstanbul TOBB Plaza’da toplantı ve ikili firma görüşmeleri gerçekleştirilecektir. Aşağı Avusturya Eyaleti Ekonomi, Turizm ve Spor Bakanı Sayın Dr. Petra Bohuslav’ın başkanlığında gelen konuk işadamları heyeti enerji, altyapı-çevre projeleri, atık yönetimi, makine endüstrisi ve mekatronik, tarım-hayvancılık ve peyzaj, gıda, ahşap-kereste, kağıt ve ambalaj sektörleri faaliyet göstermekte olup detayları ekte bilgilerinize yer almaktadır.  

 Aşağı Avusturya Eyaleti, yüksek nitelikli teknolojik ürünleri, yenilikçi ve know-how odaklı yaklaşımı ile gıda ve tarım teknolojisi, inşaat malzemeleri, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji, mekatronik, çevre teknolojisi, atık yönetimi, biyoteknoloji ve medikal teknolojisi alanlarında güçlü firmalara sahiptir. 

 Bölgesel ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi açısından önem taşıyan bu toplantıya, katılım formu ile birlikte en geç 26 Kasım 2012 mesai bitimine kadar DEİK’e (Aycan Damalı, tel:0212 339 50 74; e-mail: adamali@deik.org.tr) başvurulması gerekmektedir.

7. Viyana Ekonomik Forum (VEF)’a Katılım , 07.11.2010

8-9 Kasım 2010 tarihleri arasında Viyana'da 44 ülkeden 570'in üzerinde iş adamı ve başta Avusturya Başbakanı Werner Faymann olmak üzere önde gelen siyasetçilerin katılımı ile düzenlenen 7. Viyana Ekonomik Forum küresel finans krizi esnasında ve akabinde Orta ve Doğu Avrupa bölgesinde yaşanan gelişmeleri, ekonomilerin aşması gereken sorunları ve sorumlulukları ile bölgede giderek önem kazanan enerji sektörü ile bahsi konu sektördeki gelişmeleri konu aldı. DEİK/Türk-Avusturya İş Konseyi Başkanı Şadi Gücüm ve İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Erol User'in konuşma yaptığı Forum'a İş Konseyi Başkan Yardımcısı Nurlu Esemenli ve DEİK İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz de katılım sağladı.

Yeni Atanan Avusturya İstanbul Başkonsolosu Paul Jenewein ile Tanışma Toplantısı , 13.07.2010

Yeni Atanan Avusturya İstanbul Başkonsolosu Paul Jenewein ile tanışma toplantısı Türk-Avusturya İş Konseyi Başkanı Sn. Şadi Gücüm, İş Konseyi Başkan Yardımcıları Sn. Tevfik Bilgen, Sn. Ayşe Kolat ve Sn. Ahmet Şahap Ünlü, Yürütme Kurulu Üyeleri Sn. Aykut Ferah ve Sn. Erol User, DEİK Bölge Koordinatörü Aslı Özelli ve İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz'ün katılımları ile 14 Temmuz 2010 tarihinde Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu'nda düzenlendi. İş Konseyi Başkanı Sn. Gücüm, Avusturya ile iş yapmayı arzu eden Türk özel sektör temsilcilerinin sıklıkla karşılaştığı vize sıkıntılarını, İş Konseyi karşı kanat kurulu WKÖ ile olan işbirliğinin yetersizliğini ve 2010 yılındaki İş Konseyi faaliyet takvimini aktardı. Başkonsolos Jenewein, Avusturyalı KOBİ'lerin Türkiye'ye yatırım yapmak hususunda çekingen davrandığını, karşılıklı olarak Türkiye ve Avusturya'daki işbirliği ve yatırım imkanlarının daha fazla tanıtılmasına gerek duyulduğunu, bu anlamda Avusturya Yatırım Ajansı (ABA) ile işbirliğinin geliştirilebileceğini, üçüncü ülkelere işbirliği imkanlarının ve Avusturyalı firmaların Türkiye'deki fuarlara katılımlarının teşvik edilmesi gerektiğini belirtti. Başkonsolos Jenewein, Avusturya Devlet Televizyonu ORF'in İstanbul'da büro açmayı öngördüğüne dair bilgi verdi.

Türkiye-Avusturya İşbirliği Forumu’na Katılım , 22.06.2010

Viyana Ticaret Odası Başkanı Dr. Brigitte Jank ve beraberindeki heyetin 21-23 Haziran 2010 tarihleri arasında gerçekleştirdiği İstanbul ziyareti vesilesi ile 23 Haziran 2010 tarihinde İstanbul Ticaret Odası (İTO)'nda düzenlenen "Türkiye-Avusturya İşbirliği Forumu", İTO Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş, Viyana Ticaret Odası Başkanı Dr. Brigitte Jank, Viyana Belediyesi Başkan Yardımcısı Renate Brauner, Avusturya Ankara Büyükelçisi Heidemaria Gürer, Avusturya İstanbul Başkonsolosu Paul Jenewein, Avusturya Başkonsolosluğu Ticari Konsolosu Marco Garcia, DEİK/Türk-Avusturya İş Konseyi Başkanı Sn. Şadi Gücüm, İş Konseyi Başkan Yardımcısı Sn. Nurlu Esemenli, DEİK İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz ve 60'ın üzerinde Türk ve Avusturyalı firma temsilcisinin katılımı ile gerçekleşti. İTO Başkanı Dr. Yalçıntaş açılış konuşmasında Avusturya'nın Türkiye'deki yatırımlarının 2009 yılında 681 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini, Viyana ve Avusturya'nın Türkiye için AB'ye açılan bir kapı niteliğinde olduğunu, Türkiye'nin ise benzer bir şekilde Avusturya iş dünyasının Orta Doğu, Körfez, Kuzey Afrika pazarlarına girişi için kritik rol oynayabileceğini vurguladı. Dr. Yalçıntaş işbirliği imkanlarını araştırmak üzere Oda olarak 2010 Eylül ayında Avusturya'ya bir dizi temas gerçekleştirileceğini iletti. Viyana Ticaret Odası Başkanı Dr. Jank, otuzun üzerinde firma temsilcisinden oluşan Avusturya heyetin ağırlıklı olarak eğitim sektörünü temsil ettiğini, Oda olarak Viyana'daki eğitim sistemine yoğun destek verdiklerini, Türkiye'nin Avusturya için önemli bir ihracat/ithalat pazarı olduğunu ve bölgedeki işbirliği için bir merkez olarak değerlendirilmesi gerektiğini, önümüzdeki dönemde iki ülke arasındaki toplam ticaret hacminin ikiye katlanmasının hedeflendiğini ve Verbund ve OMV gibi önde gelen Avusturyalı firmaların Türkiye'deki yatırım girişimlerinden ötürü memnuniyet duyduklarını vurguladı. Viyana Belediyesi Başkan Yardımcısı Brauner, eğitim, teknoloji, ar-ge, çevre ve şehir teknolojileri  alanlarında işbirliğine önem verilmesi gerektiğini belirtti. Forum firmalar arası ikili görüşmeler ile sona erdi.

Avusturya Karintiya Eyaleti Heyeti ile Toplantı , 08.03.2010

Türk-Avusturya İş Konseyi tarafından, Avusturya Karintiya Eyalet Meclisi Üyesi Hannes Anton başkanlığında Forum Velden temsilcileri ve "Yeşil Bina" konusunda faaliyet gösteren firma temsilcilerinden oluşan heyetin 7-10 Mart 2010 tarihleri arasında İstanbul'u ziyareti vesilesi ile  9 Mart 2010 tarihinde Türk-Avusturya İş Konseyi Başkanı Şadi Gücüm, İş Konseyi Başkan Yardımcıları Nurlu Esemenli, Tevfik Bilgen, Ahmet Şahap Ünlü ve Ayşe Kolat, Yürütme Kurulu Üyeleri Cafer Sait Okray, Aykut Ferah ve Remzi Gür, Avusturya Karintiya Eyalet Meclisi Üyesi Hannes Anton, Forum Velden Başkanı Walter Prutej, Hirsch Servo AG Direktörü Rene Cerne, Global Green Built GmbH  Genel Müdürü Guntram Ottowitz, Fundermax Uluslararası Satış Müdürü Michael Meixner, Energetica Holding Yönetim Danışmanı Astrid Khokkar ve DEİK İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz'ün katılımları ile düzenlenen kısıtlı katılımlı toplantıda  2010 yılında beşincisi düzenlenecek olan "Wirtschaftsforum Velden" konferansının programına dair bilgi verildi.  Bu yıl Türkiye'nin odak noktası olduğu söz konusu toplantıya Türkiye'den daha fazla katılım arzu edildiği ve gerek katılım gerek ise program içeriği konularında İş Konseyi ile olan işbirliğinin arttırılmasının arzu edildiği görüşüldü. Söz konusu kısıtlı katılımlı toplantının akabinde 15 Türk özel sektör ve kurum temsilcisinin katılımı ile devam eden ikinci bölümde Karintiya Eyalet Meclisi Üyesi Hannes Anton Karintiya Yatırım Ajansı adına yaptığı sunumda Karintiya'nın son yıllarda elektronik, mikroelektronik, yenilenebilir enerji, çevre teknolojileri, ahşap ve kağıt ürünleri, makina üretimi, metal işleme, bilgi ve iletişim teknolojileri, turizm, lojistik, alanlarında öne çıkmakta olduğunu iletti, eyaleti yüksek teknoloji ürün üretim ve ar-ge merkezi olarak tanıttı ve yatırım imkanlarını aktardı. Walter Prutej, "Wirtschaftsforum Velden 2010" konferansına dair bilgi verdi ve tüm katılımcıları davet etti. "Yeşil Bina" konsepti çerçevesinde faaliyet gösteren Hirsch Servo AG ve Fundermax ile güneş panelleri üretimi konusunda uzmanlaşan Energetica firması temsilcileri firmalarına ve ürün ve hizmetlerine ilişkin bilgi paylaşımında bulundular.

Avusturya Karintiya Eyaleti Heyeti ile Toplantı , 08.03.2010

Avusturya Karintiya Eyalet Meclisi Üyesi Hannes Anton başkanlığında Forum Velden temsilcileri ve "Yeşil Bina" konusunda faaliyet gösteren firma temsilcilerinden oluşan bir heyet 7-10 Mart 2010 tarihleri arasında İstanbul'u ziyaret edecektir.

Karintiya son yıllarda elektronik, mikroelektronik, yenilenebilir enerji, çevre teknolojileri, ahşap ve kağıt ürünleri, makina üretimi, metal işleme, bilgi ve iletişim teknolojileri, turizm, lojistik, alanlarında öne çıkmaktadır. Karintiya eyaleti tanıtım broşürü aşağıda linkte yer almaktadır.

Karintiya eyaleti başta olmak üzere  Avusturya ile iş yapan ve/veya yapmayı planlayan ve bilhassa inşaat, inşaat malzemeleri, müteahhitlik sektöründe faaliyet gösteren ve "Yeşil Bina" konsepti ile ilgili üyelerimizi bir araya getirerek, görüş alışverişinde bulunulmasını sağlamak amacıyla ilgi ziyaret vesilesi ile DEİK/ Türk- Avusturya İş Konseyi tarafından 9 Mart 2010 Salı günü saat 15:00'de TOBB Plaza'da bir toplantı düzenlenecektir. 

Söz konusu toplantıda,

-Karintiya eyaletindeki işbirliği ve yatırım imkanları,

-Karintya eyaletinde her yıl düzenlenen ve 2010 yılında ağırlıklı olarak Türkiye ile işbirliği imkanlarının değerlendirileceği "Austrian Central and Eastern European Economic Forum"'u ve


-Karintiya eyaletinde "Yeşil Bina" konusunda faaliyet gösteren firmalara dair sunumlar gerçekleştirilecektir.

İlgili üyelerin aşağıda yer alan katılım formunu doldurarak, en geç 8 Mart 2010 Pazartesi günü mesai bitimine kadar DEİK'e (leylagurbuz@deik.org.tr, Faks: 0212 339 50 65) iletmeleri gerekmektedir. Katılım ücretsizdir. Toplantı dili İngilizce'dir.

DEİK/Türk-Avusturya İş Konseyi Yürütme Kurulu’nun T.C. Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Sayın Selim Yenel’i Ziyareti Vesilesi ile Çalışma Yemeği , 14.02.2010

T.C. Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Sayın Selim Yenel, DEİK/Türk-Avusturya İş Konseyi Başkanı Şadi Gücüm, İş Konseyi Başkan Yardımcıları Nurlu Esemenli ve Tevfik Bilgen, Yürütme Kurulu Üyeleri Aykut Ferah ve DEİK İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz'ün katılımları ile 15 Şubat 2010 tarihinde Ankara'da gerçekleşen çalışma yemeğinde Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Sayın Selim Yenel, söz konusu tarih itibariyle Amerika'dan sorumlu Müsteşar Yardımcısı olarak yen görevine başladığını, Büyükelçi Sayın Ayşe Sezgin'in ise AB İşlerinde Sorumlu Müsteşar Yardımcısı olarak görevlendirildiğini iletti. Sayın Yenel, 2010 yılında Balkanlara özel önem verileceğini, bu anlamda Nisan-Mayıs aylarında T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Gül ve T.C. Başbakanı Sayın Erdoğan'ın Bosna Hersek ve Sırbistan'ı ziyaret edeceklerini belirtti. DEİK/Türk-Avusturya İş Konseyi Başkanı Şadi Gücüm, Türk-Avusturya İş Konseyi'nin önümüzdeki dönem çalışma takvimini aktardı.

Avusturya Basın Heyeti ile Toplantı , 22.11.2009

T.C. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından 23-25 Ekim 2009 tarihleri arasında İstanbul'a düzenlenen Avusturya basın heyeti ziyareti kapsamında 23 Ekim 2009 tarihinde Türk-Avusturya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Sayın Cafer Sait Okray, DEİK Bölge Koordinatör Vekili Aslı Özelli, Strateji ve İletişim Müşaviri Samet İnanır, İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz, İktisadi Kalkınma Vakfı Basın Danışmanı Ayşe Cezairli ve Profil Dergisi, Salzburger Nachrichten, Der Standart, ORF TV, Die Presse, Avusturya Basın Ajansı (APA), Wiener Zeitung, Kleine Zeitung ve Kurier temsilcilerinden oluşan 9 kişilk Avusturyalı basın heyetinin katılımları ile gerçekleştirilen toplantıda DEİK'in amacı ve Türk-Avusturya İş Konseyi'nin faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Sayın Okray, iki ülke arasındaki işbirliği imkanları, Türkiye'nin krizden ne derece ve hangi alanlarda etkilendiği ve başta vize olmak üzere Türk özel sektörünün yaşadığı sıkıntılara dair bilgi verdi.

Yeni Atanan T.C. Viyana Büyükelçisi Sayın Kadri Ecvet Tezcan ile Çalışma Yemeği ve Tanışma Toplantısı , 06.10.2009

Yeni atanan T.C. Viyana Büyükelçisi Sayın Kadri Ecvet Tezcan ile çalışma yemeği DEİK/Türk-Avusturya İş Konseyi Başkanı Sayın Şadi Gücüm, İş Konseyi Başkan Yardımcıları Sayın Nurlu Esemenli ve Sayın Ayşe Kolat, Yürütme Kurulu Üyeleri Sayın Cafer Sait Okray, Sayın Erol Kiresepi,,DEİK Genel Sekreteri Sayın Ufuk Yılmaz, DEİK Bölge Koordinatör Vekili Aslı Özelli ve İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz'ün katılımları ile 7 Ekim 2009 tarihinde Şans Restaurant'ta gerçekleşti. Söz konusu çalışma yemeğinde Türk-Avusturya İş Konseyi'nin önümüzdeki dönem planlanan faaliyetlerine dair bilgi aktarıldı.

Söz konusu çalışma yemeğinin hemen akabinde yeni atanan T.C. Viyana Büyükelçisi Sayın Kadri Ecvet Tezcan, Türk-Avusturya İş Konseyi Başkanı Sayın Şadi Gücüm, İş Konseyi Başkan Yardımcıları Sayın Nurlu Esemenli ve Sayın Ayşe Kolat, DEİK Bölge Koordinatör Vekili Aslı Özelli ve DEİK İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz ve Avusturya'da iş yapan ve/veya yapmayı planlayan onun üstünde Türk özel sektör temsilcisinin katılımları ile TOBB Plaza'da düzenlenen  tanışma toplantısında ilgili firma temsilcileri Avusturya'da mevcut ve öngörülen faaliyetleri ve ön plana çıkan sorunlara dair bilgi verdiler.

Yeni atanan T.C. Viyana Büyükelçisi Sayın Kudret Ecvet Tezcan ile Tanışma Toplantısı , 06.10.2009

Yeni atanan T.C. Viyana Büyükelçisi Sayın Kudret Ecvet Tezcan ile Avusturya'da iş yapan ve/veya yapmayı planlayan üyelerimizi bir araya getirerek, görüş alışverişinde bulunulmasını sağlamak amacıyla 7 Ekim 2009 Çarşamba günü saat: 14:00 – 16.00 arasında TOBB Plaza'da bir tanışma toplantısı düzenlenecektir.

Söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin aşağıda yer alan formu doldurarak, katılım teyitlerini ve Sayın Büyükelçi'ye sunulacak bilgi notunda yer alması uygun görülen konu ve hususları en geç 2 Ekim Cuma günü mesai bitimine kadar DEİK'e (Leyla Gürbüz, Tel: 0212 339 50 20/Faks: 0212 270 30 92/ leylagurbuz@deik.org.tr ) iletmelerini önemle rica ederim. Toplantıya katılım hususunda başvuru sırası dikkate alınacaktır.

5. Viyana Ekonomik Forumu , 09.11.2008

10-11 Kasım 2008 tarihlerinde Viyana'da düzenlenecek 5. Viyana Ekonomik Forumu'na DEİK tarafından katılım sağlanması öngörülmektedir.

Avusturya Sanayiciler Federasyonu Karintiya Heyeti ile Çalışma Yemeği , 08.10.2008

Avusturya Sanayiciler Federasyonu önderliğinde Karintiya eyaleti iş adamlarından oluşan bir iş adamları heyeti ile 9 Ekim 2008 tarihinde Konyalı Restaurant'ta bir çalışma yemeği düzenlendi. Türk-Avusturya İş Konseyi Başkan Yardımcıları Sayın Tevfik Bilgen, Sayın Nurlu Esemenli, Sayın Ayşe Kolat ve Sayın Ahmet Şahap Ünlü, Türk-Avusturya İş Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri Sayın Cafer Sait Okray ve Sayın Hayri İnönü, Avusturya Sanayiciler Federasyonu Karintiya bölümünden Paul Wieser, Avusturya Ticaret Müşaviri Marco Garcia,  ve DEİK İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz'ün katıldığı yemekte DEİK'in yapısı ve ilgi İş Konseyinin faaliyetleri aktarıldı.

Karintiya Eyaleti İş Adamları Heyeti ile Toplantı , 05.10.2008

Avusturya Karintiya Ticaret Odası Başkanı Franz Pacher başkanlığında Karintiya eyaleti iş adamalarından oluşan bir heyet ile 6 Ekim 2008 tarihinde TOBB Plaza'da bir toplantı düzenlendi. İlgi heyet ahşap sanayi, dağıtım, iletişim, fırın makinaları üretiminde faal firma temsilcilerinden oluşmaktadır. Türk-Avusturya İş Konseyi Başkanı Sayın Şadi Gücüm, Türk-Avusturya İş Konseyi Başkan Yardımcıları Sayın Nurlu Esemenli, Sayın Tevfik Bilgen ve Ahmet Şahap Ünlü, Avrupa Serbest Bölgesi Müdür Yardımcısı Sayın Cüneyt Çalık, DEİK Bölge Koordinatör (V.) Aslı Akdeniz Özelli ve DEİK İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz'ün katıldığı toplantıda İş Konseyi Başkanı rakamlarla Türkiye ve Avusturya'nın karşılaştırmasını sundu. Karintiya Ticaret Odası Başkanı Franz Pacher ise yenilenebilir enerji, turizm, inşaat alanında özellikle iki ülke KOBİ'lerine fırsat sağlayan işbirliği imkanlarına değindi. Ayrıca, her yıl Karintiya eyaletinin başkenti Klagenfurt'ta düzenlenen CEE-Ekonomi Forumunun 2009 yılındaki toplantısına Türk-Avusturya İş Konseyi'nin de katılımı ve desteği görüşüldü.

Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer'in Türkiye Ziyareti vesilesi ile Türk-Avusturya Ekonomi Forumu , 21.05.2008

Türk-Avusturya Ekonomi Forumu Avusturya Cumhurbaşkanı Dr. Heinz Fischer'in katılımı ile 22 Mayıs 2008 tarihinde Çırağan Palace Kempinski İstanbul'da gerçekleşti. DEİK/ Türk-Avusturya İş Konseyi Başkanı Sayın Şadi Gücüm ve Avusturya Ekonomi Odası (WKÖ) Dış Ticaret Birimi Başkanı Dr. Walter Koren'in moderatörlüğünü gerçekleştirdikleri Forum'a T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Hilmi Güler, TOBB - DEİK Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Sayın Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Avusturya Ekonomi Odası Başkanı Dr. Christoph Leitl hitapları ile katıldılar. Avusturya Cumhurbaşkanı Fischer iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin arttığından duyduğu memnuniyeti ve Tükiye'nin AB üyeliğine dair olumlu görüşünü ifade etti. T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler iki ülke arasında enerji alanındaki işbirliği imkanlarını vurguladı ve Nabucco boru hattı projesinin önemini ifade etti. Sayın Hisarcıklıoğlu 2008 Mart ayında iki ülke arasında imzalanan "Çifte Vergilendirilmeyi Önleme Anlaşmasının" önemine dikkat çekti. Dr. Christoph Leitl 2008 Haziran ayında kapsamlı bir Avusturya iş adamı heyeti ile İstanbul'u ziyaret ederek yatırım ve işbirliği imkanlarını inceleyeceklerini belirtti. Türkiye ile Avusturya ekonomik ilişkilerindeki son gelişmelere değinilen ikinci bölümde Yapı Kredi ve Koç Financial Services Baş Ekonomisti Sayın Cevdet Akçay Türkiye'deki ekonomik gelişmelerin  olumlu yönde seyrettiğini ve Türkiye'nin bölgedeki en önemli 3 ülke pazarı arasında yer aldığını vurguladı. PriceWaterhouseCoopers Türkiye Başkanı Cansen Başaran Symes Türkiye'deki iş ortamındaki özel fırsatları değerlendirerek, E7 ülkeleri arasında yer alan Türkiye'nin ekonomik büyüklüğünün 2050 yılında İtalya ekonomisi ile eş değerde olacağını vurguladı. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sayın Aynur Bektaş kadın girişimcilerin Türkiye'deki artan önemini iletti. T.C. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkan Yardımcısı Sayın Levent Seçkin, Türkiye'nin 2007 yılında dünyadaki 15'inci, AB üyelerine kıyasla ise 6'ıncı en büyük ekonomi olduğunu, turizm alanında 9'uncu en önemli destinasyon haline geldiğini ve 2006 yılında yatırım çeken 13üncü ülke olduğunu ve Türkiye'deki yatırım ortamının avantajlarını ifade etti. Raiffeisen Investment murahhas üyesi Sayın Ayşe Kolat Türkiye'deki toplam özelleştirme gelirinin 26 milyar dolara ulaştığını ve bu sürecin özellikle 2004 yılından sonra hızlandığını vurguladı.

Avusturyalı Basın Mensuplarının Türkiye Ziyareti , 10.11.2007
Avusturya Ticari Konsolos Marco Garcia'yı Ziyaret, İstanbul , 21.10.2007

İstanbul'a yeni atanan Avusturya Ticari Konsolosu Marco Garcia, Türk – Avusturya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri tarafından 22 Ekim 2007 tarihinde ofisinde ziyaret edildi.

Ziyaret sırasında öncelikle 2007 yılı Kasım ayında Viyana'da yapılması planlanan, ancak lojistik problemler nedeni ile önümüzdeki yıla ertelenen İş Forumu, iki ülke arasında iş imkanlarının geliştirilmesi ve desteklenmesi, bu amaçla yakın işbirliğinde bulunulması gibi çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunuldu. 

Avusturya Federal Ekonomi Odası Başkan Yardımcısı Richard Schenz ile Görüşme, İstanbul , 05.07.2007

Avusturya Federal Ekonomi Odası Başkan Yardımcısı Richard Schenz ile Görüşme
(6 Temmuz 2007)

Türk – Avusturya İş Konseyi Yürütme Kurulu, 5. Dünya Odalar Kongresi'ne katılan Sayın Richard Schenz ve kendisine eşlik eden Avusturya'nın İstanbul Ticaret Müşaviri Marco Garcia bir araya geldi.

Toplantıda İş Konseyi yapılanması ve çalışmaları hakkında bilgi verildi. Önümüzdeki dönemlerde yapılacak toplantılarda enerji, inşaat ve üçüncü ülkelerde ortak işbirliği konularının ele alınabileceği belirtildi.

Viyana Ekonomik Forumu - Türkiye'de Yatırım/Bölgede Yatırım, İstanbul , 23.06.2007

Viyana Ekonomik Forum (VEF) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliğiyle T.C. Devlet Bakanı Sn. Ali Babacan, TOBB-DEİK Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı'nın katıldığı "Türkiye'de Yatırım / Bölgede Yatırım" konulu toplantı 24 -25 Haziran 2007 tarihlerinde İstanbul'da düzenlendi. Toplantıya VEF üyesi Arnavutluk, Avusturya, Bulgaristan, Hırvatistan, Makedonya, Karadağ, Romanya, Sırbistan, ve Türkiye'den toplam 120 işadamı iştirak etti.

Genel oturumunda Türkiye ekonomisi ve son dönemde çeşitli yatırım enstrümanları aracılığı ile gerçekleşen gelişmeler, bölgede altyapı ve enerji yatırımları, banka ve sigorta şirketlerinin rolü, Avusturya'nın Güneydoğu Avrupa bölgesine ve Türkiye'ye yönelik yatırım politikası gibi konuların ele alındığı toplantının öğleden sonra yeralan bölümünde 'Türkiye'de ve Adriyatik'ten Karadeniz'e kadar olan Bölgede Altyapı Projeleri – Banka ve Sigorta Şirketlerinin Rolü", 'Türkiye ve Bölgede Yatırım İmkanları', 'Türkiye'de Satınalma ve Birleşme, Girişim Sermayesi ve Özelleştirmede Son Gelişmeler' ve 'Enerji Güvenliği: Bölgede İşbirliğinin Rolü' konulu paralel toplantılar gerçekleştirildi.

Avusturyalı Basın Mensupları ve İşadamları Heyeti ile Toplantı, İstanbul , 19.04.2007

Avusturyalı basın mensupları ve beraberinde işadamlarından oluşan 14 kişilik bir heyetin 19 – 21 Nisan 2007 tarihlerinde İstanbul'a yaptığı ziyaret çerçevesinde 20 Nisan 2007 Cuma günü TOBB Plaza'da bir toplantı düzenlendi. Özellikle Avusturyalı basın mensuplarının Türkiye'yi doğru bir şekilde değerlendirebilmesi açısından önem taşıyan toplantıya Türk – Avusturya İş Konseyi Yürütme Kurulu üyelerinin yanısıra İstanbul Ekonomi Danışmanlık Kurucu Ortağı Can Buharalı, Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Selahattin Hakman, Garanti Menkul Kıymetler Ekonomisti Gizem Öztok iştirak etti. İş Konseyi Başkanı Şadi Gücüm ve dışarıdan katılımcılar tarafından heyet üyelerine Türkiye – Avusturya genel ve ekonomik karşılaştırması, ikili ekonomik ilişkilerde son durum, Türkiye'de yatırım ortamı, büyüme potansiyeli ve yabancı yatırımcılar için imkanlar, Türkiye – AB ilişkileri ve iş çevrelerine etkileri ile Sabancı Holding – Verbund ortaklığı hakkında bilgi verildikten sonra heyetin çeşitli konulardaki soruları cevaplandırıldı.