• TÜRKİYE - BOSNA HERSEK İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - BOSNA HERSEK İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı:1995
Türk Tarafı Başkanı: Muzaffer Çilek
Firma ve Ünvanı: Çilek Mobilya Sanayi Ve Paz. Tic. A.Ş., Yönetim Kurulu Başkanı-Genel Müdür
Karşı Kanat Kuruluşu: Bosna Hersek Dış Ticaret Odası
Karşı Kanat Başkanı: Bruno Bojic
Firma ve Ünvanı: Bosna Hersek Dış Ticaret Odası Dönem Başkanı

DEİK/Türkiye-Bosna Hersek İş Konseyi'nin kuruluş anlaşması 1995 yılında imzalanmış olupiş konseyi mekanizmasının  ikili ekonomik ilişkiler açısından önemli bir araç olması ve Bosna Hersek'in ekonomisinin canlandırılması aşamasında önemli görevleri yerine getireceği vizyonuyla kurulmuştur. Bu kapsamda Türkiye'nin Bosna Hersek'in yeniden imar çalışmalarında donör ülke olarak katkıda bulunması ve Türk iş adamlarının gerek küçük ve orta ölçekli gerek ise büyük çaplı firmalar olarak Bosna Hersek'te inşaat-taahhüt ve sınai tesis projelerine yönlendirilmesi, yerel ortaklarla işbirlikleri yapılması amaçlanmıştır.

İki ülke arasında savunma sanayi, demir-çelik, tekstil, ağaç işleme, kağıt, mobilya, deri, deri işleme, elektronik ve gıda sektörlerinde işbirliği imkanları olduğu tespit edilmiştir. Ülkedeki mevcut Türk firmaları mevzuat ve bürokrasiye ilişkin çözüm önerilerini hükümete iletmektedir. Ancak İş Konseyi'nin daha etkin faaliyetler yürütebilmesini teminen Bosnalı yetkililer ile düzenli bilgi akışı önem taşımaktadır.

İletişim

Dilek Tuna
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 36
E-mail: dtuna@deik.org.tr

Neslihan Onuralp
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 17
E-mail: nonuralp@deik.org.tr

Aycan Damalı
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 74
E-mail: adamali@deik.org.tr

Ezgi Tanrıverdi 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 62
E-mail: etanriverdi@deik.org.tr

 

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. SARAYBOSNA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Vilsonovo Setaliste bb.71000 Sarajevo Bosnia and Herzegovina
Phone :+387 33 568 750/ +387 33 568 791 / +387 33 568 792
Fax : +387 33 267 261/+397 33 568 777
E-mail : embassy.sarajevo@mfa.gov.tr
Web : http://saraybosna.be.mfa.gov.tr/

T.C. SARAYBOSNA TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Adres: Vilsonovo Setaliste bb.71000 Sarajevo Bosnia and Herzegovina
Tel : +387 33 665 988
Fax : +387 33 208 562
E-Mail: saraybosna@ekonomi.gov.tr

BOSNA HERSEK ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres:Turan Emeksiz Sokak, Park Blokları, B-Blok No. 3/9-10, G.O.P.
Tel:0312427 36 02 – 03
Fax:0312 427 36 04
E-mail: bh-emb@ttmail.com

BOSNA HERSEK İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: Dikilitaş Mah. Yeni Gelin Sokak no: 6, kat:3 Beşiktaş, İstanbul
Phone: (90 212) 236 69 34
Fax: + (90 212) 236 28 31
E-mail: info@gkbihistanbul.ba

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Muzaffer Çilek

Başkan

Çilek Mobilya Sanayi ve Paz. Tic. A.Ş.

Hamdi Aydın

Başkan Yardımcısı

Emay Uluslararası Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş.

Memetemin Arslan

Başkan Yardımcısı

Etçii Gıda A.Ş.

Eyüp Akdağ

Üye

Akdağlar Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Mahiye Şamdancı

Üye

Adria Uluslararası Turizm Nakliyat Sanayi ve Tic. A.Ş.

Mustafa Kopuk

Üye

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Naser Alim

Üye

Boyut Plastik Profil ve Folyo İmalati San. Tic. Ltd. Şti.

Selman Ulusoy

Üye

Liva Enerji Yatırımları ve Pazarlama A.Ş.

Sinan Şahin

Üye

T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

Yayınlar

Bosna Hersek Otomotiv Sektörü Ülke Raporu
Bosna Hersek MÜTEAHHİTLİK VE TEKNİK MÜŞAVİRLİK SEKTÖRÜ RAPORU
Bülten ve Yayınlar

Raporlar

T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Beraberindeki Kısıtlı Katılımlı Özel Sektör Heyeti’nin Bosna Hersek Ziyareti Sonuç Raporu, 20 Mayıs 2015

Etkinlikler

Türkiye - Sırbistan - Bosna Hersek Üçlü İş Forumu , 20.10.2015

T.C. Ekonomi Bakanlığı, Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanlığı ve Sırbistan Ticaret, Telekom ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda, Bosna Hersek Dış Ticaret Odası organizasyonunda ve Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası ve DEIK işbirliğinde, 20 Ekim 2015 Salı günü, Saraybosna’da, Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan Üçlü İş Forumu düzenlendi. Toplantıya T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Sarovic, Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Ticaret-Telekom ve Turizm Bakanı Rasim Ljajic katıldı.

İlgili Resimler

Saraybosna Yatırım Forumu, 14-15 Mayıs , 14.05.2014

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından iletilen yazıda, Bosnia Bank International (BBI) ve İslam Kalkınma Bankası organizatörlüğünde, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı işbirliğinde, 14-15 Mayıs 2014 tarihlerinde Saraybosna’da V. Saraybosna Yatırım Forumu gerçekleştirileceği bildirilmekte ve Balkan ülkeleri arasındaki ikili ilişkileri geliştirmek, yatırım ve ticari ilişkileri arttırmak amacıyla düzenlenen Konferans’ın her sene bölgenin önde gelen hükümet temsilcilerini özel sektör temsilcilerini bir araya getirdiği ifade edilmektedir.

TOBB tarafından son üç senedir Platin ve Altın Sponsor olarak destek verilen ve bu sene de Altın Sponsor olarak destek verilmesi öngörülen bahse konu forum kapsamında, özel sektör temsilcilerinin muhataplarıyla bir araya gelebilmeleri amacıyla “İkili İş Görüşmeleri” gerçekleştirilecek olup Konferans kapsamında yer alacak 150’ye yakın proje, detaylı bilgi ve başvuru formuna, Konferans’ın resmi internet sitesinden (http://www.sarajevobusinessforum.com/) ulaşılabilmektedir.

Söz konusu Foruma katılmak isteyen üyelerimizin TOBB’a (Damla Çağlar, Tel: 0312 218 2226, damla.caglar@tobb.org.tr) başvurmaları gerekmektedir.    

III. Saraybosna Uluslararası Yatırım Konferansı ve İş Forumu , 16.05.2012

Bosnia Bank International (BBI) ve İslam Kalkınma Bankası organizasyonuyla, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı işbirliğinde, 16-18 Mayıs 2012 tarihlerinde, Saraybosna’da, III. Saraybosna Uluslararası Yatırım ve İş Forumu Konferansı gerçekleştirileceği belirtilmektedir. TOBB-DEİK tarafından bir Türk işadamları heyeti ile katılım gerçekleşecek sözkonusu toplantıya T.C.Başbakan Yardımcısı Sn.Ali Babacan, T.C.Dışişleri Bakanı Sn.Ahmet Davutoğlu, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sn.Mehdi Eker’in yanısıra Türk Eximbank, T.C.Ziraat Bankası, Türk Telekom üst düzey katılımı öngörülmektedir. Buna ilave İslam Kalkınma Bankası Başkanı, İslam Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, Malezya, Suudi Arabistan, Pakistan, Birleşik Arab Emirlikleri, Katar, Ürdün’ün önde gelen finans kuruluşları temsilcilerinin katılımı beklenmektedir. Yakın gelecekte yürürlüğe girmesi beklenen Türk Eximbank’ın Türk firmaların Bosna Hersek’teki faaliyetlerine yönelik 250 milyon dolarlık kredi imkanı da bu kapsamda olumlu bir gelişme olarak değerlendirilmektedir.

Bosna Hersek Parlamento Binasında gerçekleşecek konferansın taslak programının incelenmesinden anlaşılacağı üzere bölgedeki altyapı, enerji (hidro enerji santralleri), müteahhitlik projeleri, ahşap sanayi, tarım, turizm ve eğitim sektörleri olmak üzere çeşitli yatırım projelerinin ele alınacağı ve alt yapı, enerji, tarım, turizm, eğitim, finansman, sanayi alt başlıklarında iş adamları arasında ikili iş görüşmelerinin gerçekleştirileceği Konferans’a, bölgenin önde gelen işadamlarına ilave Orta Doğu ve Körfez ülkelerinden de katılımı beklenmektedir.

Sözkonusu konferans hakkında detaylı bilgiye ve otel bilgisine  http://www.sarajevobusinessforum.com/ adresinden ulaşabilirsiniz. Konferans mekanına en yakın oteller arasında Holiday Inn belirtilmektedir. Üyelerimiz, TOBB-DEİK organizasyonunda düzenlenen Türk işadamları heyetinde yer aldığı takdirde konferans katılım ücretinden muaf olacaktır. Kayıt yaptıran ve heyete dahil olmak isteyenlerin kayıt referans numaralarını DEİK’e iletmeleri gerekmektedir. Heyet ziyareti kapsamında konaklama, uçak bileti, ulaşım ve yemek katılımcılar tarafından karşılanmaktadır.

Bu bilgiler ışığında Saraybosna yatırım konferansına katılmak isteyen üyelerimizin,ekte yer alan başvuru formunu eksiksiz doldurarak 11 Mayıs 2012 Cuma günü mesai bitimine kadar DEİK’e (geren@deik.org.tr, Faks: 0212 339 50 65) iletmeleri rica olunur.

2. Uluslararası Saraybosna Yatırım Konferansı, Saraybosna , 05.04.2011

Bosna Bank International (BBI) tarafından, İslam Kalkınma Bankası, Uluslararası Kalkınma Ortaklığında Küresel İşbirliği, Bushnak Grup işbirliğinde, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı desteğiyle 6-8 Nisan 2011 tarihlerinde Saraybosna'da ‘2. Uluslararası Yatırım Konferansı' gerçekleştirilecektir.

Bosna Hersek ve Balkan bölgesinde ikili ülke ilişkilerini geliştirmek, yatırım ve ticari ilişkileri artırmak amacıyla düzenlenen konferansa T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Ivo Josipovic, Sırbistan Başbakanı Mirko Cvetkovic, T.C. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bill Clinton ve İslam Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Kamil'in yanı sıra Bosna Hersek, Hırvatistan, Sırbistan, Slovenya, Karadağ ve Makedonya'dan üst düzey hükümet temsilcilerinin katılması öngörülmektedir.

Başta altyapı, enerji (hidro enerji santralleri), ahşap sanayi, tarım, turizm ve eğitim sektörleri olmak üzere çeşitli konuların ele alınacağı Yatırım Konferansına bölgenin önde gelen işadamları katılarak işbirliği fırsatlarını değerlendirecektir.

Söz konusu konferans hakkında detaylı bilgiye ve otel rezervasyon hizmetine  http://www.sarajevobusinessforum.com/ adresinden ulaşabilirsiniz. Üyelerimiz, TOBB-DEİK organizasyonunda düzenlenen Türk işadamları heyetinde yer aldığı takdirde konferans katılım ücreti olan 400 avrodan muaf olacaktır. Üyelerimizin, ekte yer alan başvuru formunu doldurarak en geç 28 Mart 2011 Pazartesi günü mesai bitimine kadar DEİK'e (Aslı Cora; acora@deik.org.tr Faks: 0212 339 50 65) iletmeleri gerekmektedir.

İlgili Resimler

Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Dragoljub Ljepoja ile Toplantı , 13.01.2010

Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Dragoljub Ljepoja'nın İstanbul'u ziyareti vesilesi ile 14 Ocak 2010 tarihinde DEİK Genel Sekreteri Ufuk Yılmaz, DEİK Bölge Koordinatörü Ayşegül Gök Arıcan ve İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz'ün katılımları ile TOBB Plaza'da gerçekleştirilen toplantıda Büyükelçi Ljepoja, DEİK ile hali hazırda olan işbirliğinden memnun olduğunu, 25-30 Mart 2010 tarihlerinde İzmir'de Bosna Hersek diasporası ile bir toplantı gerçekleştirileceği, 2010 Mayıs ayında Bosna Hersek hakkında detaylı bilgi içeren Türkçe bir dergi yayınlanacağını, 2010 yılında Türk iş adamları ile daha sık bir araya gelmeyi arzu ettiğini, 6 Haziran 2010 tarihinde ise Saraybosna'da Bosna Hersek Cumhurbaşkanı'nın himayesinde Sayın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılım sağlayacağı bir yatırım konferansının düzenleneceğini, tüm bu hususlarda DEİK ile yakın işbirliğinin arzu edildiğini iletti. Büyükelçi Ljepoja, Kosova'nın son altı ay içerisinde Bursa ve Konya'da Fahri Konsolosluk açtığını, Fahri Konsolosluk sayısının önümüzdeki dönem arttırılacağını, THY ile gerçekleştireceği görüşmelerde bilet fiyatlarına dair sıkıntıları dile getirmeyi öngördüğünü, Marmara Grubu Vakfı ile bir toplantı organizasyonu öngördüğünü ve bu toplantıda DEİK'in de işbirliğini arzu ettiğini belirtti. DEİK Genel Sekreteri Yılmaz, DEİK ve Türk-Bosna Hersek İş Konseyi'nin Bosna Hersek Ankara Büyükelçiliği ile öngörülen tüm işbirliği imkanlarını sıcak karşılayacağını, karşılıklı işbirliğinin arttırılmasını teminen Bosna Hersek'teki gelişmelere dair bilgilerin DEİK'e aktarılmasında fayda gördüğünü iletti.

Bosna Hersek Başbakanı Nikola Spiric ve Bosna Hersek Federasyonu Başbakanı Mustafa Mujezinovic ile TOBB/DEİK Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Görüşmesi , 05.10.2009

Bosna Hersek Başbakanı Spiric ve Bosna Hersek Federasyonu Başbakanı Mujezinovic ile görüşmede Bosna Hersek Maliye Bakanı, Bosna Hersek Federasyonu Maliye Bakanı katılım sağladı. TOBB/DEİK Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu 17-19 Aralık 2009 tarihlerinde İstanbul'da Güneydoğu Avrupa İşbirliği Girişimi kapsamındaki ülkelerin Sanayi ve Ticaret Bakanları Toplantısını T.C.Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile TOBB'un işbirliğinde yapacaklarını ve Bosna Hersek'ten ilgili bakanın katılımı konusuna önem verdiklerini ifade etti. Türkiye'nin Bosna Hersek'te 9.yatırımcı olduğunu ileten Başbakan Spiric küresel krizin olumsuz etkilerinin devam ettiği ortamda Türk yatırımcılara cazip koşullar yaratmak istediklerini ifade etti

eni Atanan T.C. Saraybosna Büyükelçisi Sayın Vefahan Ocak ile Çalışma Yemeği ve Tanışma Toplantısı , 27.08.2009

Yeni atanan T.C. Saraybosna Büyükelçisi Sayın Vefahan Ocak ile çalışma yemeği DEİK/Türk-Bosna Hersek İş Konseyi Başkanı Sayın Selman Ulusoy, DEİK Genel Sekreteri Sayın Ufuk Yılmaz, DEİK Bölge Koordinatör Vekili Aslı Akdeniz Özelli ve İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz'ün katılımları ile 28 Ağustos 2009 tarihinde Şans Restaurant'ta gerçekleşti. Söz konusu çalışma yemeğinde Türk-Bosna Hersek İş Konseyi'nin önümüzdeki dönem planlanan faaliyetlerine dair bildi aktarıldı. Sayın Ulusoy, Bosna Hersek'teki yatırım ortamına dair bilgi verdi.

Söz konusu çalışma yemeğinin hemen akabinde T.C. Saraybosna Büyükelçisi Sayın Vefahan Ocak, DEİK/Türk-Bosna Hersek İş Konseyi Başkanı Sayın Selman Ulusoy, BMC Sanayi ve Ticaret A.Ş. Satış Sorumlusu Uğur Şahin, Natron Hayat d.o.o. Denetim Kurulu Üyesi Ali Zeybek, Soda Sanayii A.Ş. Kimya Grubu İnsan ve Finans Kaynakları Başkan Yardımcısı Mehmet Orhon ve İş Geliştirme ve Stratejik Planlama Başkan Yardımcısı Gizep Sayın, T.C. Ziraat Bankası İştirakler Daire Başkanlığı Yönetmeni Elif Kılıç, DEİK Bölge Koordinatör Vekili Aslı Akdeniz Özelli ve İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz'ün katılımları ile TOBB Plaza'da düzenlenen  tanışma toplantısında ilgili firma temsilcileri Bosna Hersek'te mevcut ve öngörülen faaliyetleri ve ön plana çıkan sorunlara dair bilgi verdiler

Yeni Atanan Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Dragoljub Ljepoja ile Tanışma Toplantısı , 25.06.2009

Yeni atanan Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Dragoljub Ljepoja ile tanışma toplantısı DEİK/Türk-Bosna Hersek İş Konseyi Başkanı Sayın Selman Ulusoy, İş Konseyi Başkan Yardımcısı Sayın Bilal Özkan, Yürütme Kurulu Üyesi Sayın Fulya Baran Kalaycıoğlu, Çilek A.Ş. İhracat Müdürü Sayın Erol Çelikkaya,  Aktif Bank Genel Müdür Yardımcıları Sayın Serdar Sümer ve Dr. Aydın Argın, Şişecam A.Ş. Kimya Grubu İnsan ve Finans Kaynakları Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Orhon, Şişecam A.Ş. Planlama Müdürü Sayın Gizep Sayın, DEİK Bölge Koordinatör Vekili Aslı Özelli ve DEİK İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz'ün katılımcıları ile 26 Haziran 2009 tarihinde TOBB Plaza'da düzenlendi. Sayın Ulusoy, DEİK ve Türk-Bosna Hersek İş Konseyi'nin amacı, hedefleri ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Sayın Çelikkaya, ABD, Almanya ve Japonya'da da mağazaları ve faaliyetleri bulunan Çilek A.Ş.'nin Bosna Hersek'te de yaklaşık dört aydır Saraybosna ve Banja Luka'daki mağazalar, ofisi, depo ve ihracat ile faaliyet gösterdiğini iletti. Sayın Gizep Sayın, Şişecam'ın 2006 yılında Tuzla Kantonu'ndaki soda fabrikasını 26,7 milyon dolara satın alması itibariyle bahsi konu meblağ kadar da ek yatırım yapıldığını ve 700 üzerinde istihdam sağlandığını, ana sorunların ham madde temini (tuz vb.) olduğunu, arama ruhsatı için başvuruda bulunulmasına rağmen henüz bir gelişme olmadığını belirtti. Sayın Gizep Sayın, ayrıca, Şişecam A.Ş. olarak bir çimento fabrikası ile konsorsiyum kurarak özelleştirme sürecinde olan Vijenac d.o.o. Lukavac adlı kireçtaşı madeni şirketinin ihalesi için teklif vermeyi öngördüklerini ancak kanton hükümetinin uygun gördüğü açılış teklif fiyatının çok yüksek olması sebebi ile teklifte bulunamadıklarını, hiç bir firmanın talip olamadığını, bu ihale ile ilgili çözüm beklediklerini iletti. Yürütme Kurulu Üyeleri Sayın Fulya Baran Kalaycıoğlu, DHB Bank olarak geçen sene Makedonya'da yerel bir banka satın aldıklarını, Bosna Hersek'te de faaliyet göstermeyi öngördüklerini ancak söz konusu faaliyetin dolaylı yoldan Makedonya'daki merkez üzerinden dış ticaret finansmanı sağlanarak gerçekleşebileceğini belirtti. Aktif Bank Genel Müdür Yardımcısı Sayın Sümer Arnavutluk'taki en büyük ikinci bankanın sahibi olduklarını ve Kosova'da da bankacılık sektöründe faaliyet gösterdiklerini iletti. Sayın Sümer, Aktif Bank olarak Türkiye ile Balkan ülkeleri arasındaki dış ticareti finanse etmeyi hedeflediklerini ve bu strateji çerçevesinde Bosna Hersek'te de banka olarak yer almak istediklerini vurguladı. DEİK/Türk-Bosna Hersek İş Konseyi Başkanı Selman Ulusoy, Bosna Hersek'i küçük bir pazar olarak değil Güneydoğu Avrupa bölgesinin bir parçası olarak görmek gerektiğini iletti. Sayın Ulusoy iki ülke arasındaki dış ticaret dengesinin sürekli bir sorun olarak ifade edildiğini ancak bu açığın yatırımlar ile telafi edilebileceğini belirtti. İş Konseyi Başkanı Sayın Ulusoy mevcut ve potansiyel yatırımcıların sürekli değişmekte olan mevzuata yakın olmalarının önemini vurguladı. Sayın Ulusoy  sorunların yerel yönetime gelince tıkandığını bu hususta Büyükelçinin desteğinin gerektiğini belirtti. Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Dragoljub Ljepoja Bosna Hersek ile Türkiye arasındaki ikili anlaşmalarda sorun olmadığını ancak bürokrasi ve mevzuattaki sorunların yabancı yatırımcıları olumsuz yönde etkilediğini vurguladı. Büyükelçi Ljepoja, Türk yatırımlarını Bosna Hersek'e çekmek üzere neler yapılması gerektiğinin ve üçüncü ülkelerdeki ortak yatırım imkanlarını araştırılmasının şart olduğunu belirtti. Türk firmalarının Bosna Hersek'te gerek yerel gerek ise federal düzeyde yaşadıkları sıkıntıları çözmeye çalışacağını iletti. Büyükelçi Ljepoja, iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin kusursuz olduğunu, ikili ekonomik ilişkilerin de bu düzeye yetişmesi gerektiğini ifade etti.

Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Dr. Haris Silajdzic’in Ziyareti Vesilesi ile Türk-Bosna Hersek İş Konseyi Toplantısı , 03.09.2008

Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Dr. Haris Silajdzic'in İstanbul'u ziyareti vesilesi ile 4 Eylül 2008 tarihinde TOBB Plaza'da Türk-Bosna Hersek İş Konseyi Toplantısı düzenlendi. Söz konusu toplantı Bosna Hersek'ten metal işleme, gıda işleme, ambalaj, inşaat, ahşap ve mobilya, danışmanlık, seramik, otomotiv ve yan sanayii, turizm, finans ve bankacılık, kimya, konfeksiyon, makina ve lojistik sektöründen 27 temsilci ve 40'ın üzerinde Türk iş adamının katılımı ile gerçekleşti. Söz konusu toplantıda Türk-Bosna Hersek İş Konseyi Başkanı Sayın Selman Ulusoy Türk firmalarının Bosna Hersek'teki yatırımlarına değinerek, Bosna Hersek'te iş yapmanın önemini vurguladı. İş Konseyi Eş Başkanı Sayın Milan Lovric Türkiye ile ikili ilişkilerin çok memnun edici olduğunu, uluslararası organizasyonlarda, özellikle Balkan Odalar Birliği'nde de aynı iyi ilişkilerin sergilendiğini, ekonomik ilişkilere de yansıması gerektiğini iletti ve Türk yatırımlarını Bosna Hersek'e davet etti. Bosna Hersek Yabancı Yatırım Teşvik Ajansı Danışmanı Lejla Silajdzic Bosna Hersek'in stratejik konumunu, milli gelirin hızlı büyüme oranı, Güneydoğu Avrupa'daki en sabit para birimi, ucuz iş gücü ve gümrük vergilerin muafiyeti ve 600 milyon tüketiciye ulaşan ihracat imkanına değindi ve bu çerçevede gerçekleşecek yatırımların potansiyelini iletti. TOBB- DEİK Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ikili ekonomik ilişkilerimizin daha ileri gitmesi, derinleşmesi ve çeşitlenmesi için herhangi bir engel bulunmadığını, Balkanlar'da barışının ve yakalanan istikrar ortamının korunması için Bosna Hersek'in Avrupa Birliği üyeliğinin desteklendiğini, Türk özel sektörünün Bosna Hersek sanayinin alt yapısını modernize etmek için hazır olunduğunu ancak en büyük engelin Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmasının henüz yürürlüğe girmemiş olmasından kaynaklandığını iletti. Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Dr. Haris Silajdzic Bosna Hersek'in çok uluslu bir devlet olduğunu ancak bazı ideolojilerin engel teşkil ettiğini iletti. Sayın Silajdzic Bosna Hersek'in globalleşme için iyi bir örnek olduğunu ancak Türkiye'de dahil olmak üzere yatırımcılar tarafından şikayetler olduğunu vurguladı, bu anlamda anayasal bir değişiklik sürecine girildiğini iletti. Dr. Haris Silajdzic Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmasının Bosna Hersek tarafınca imzalandığını ve uygulamaya gireceğinin haberini verdi. Silajdzic, su  kaynaklarının, turizm ve enerji sektörünün önemini vurguladı ve özellikle ısı enerjisinin potansiyelini vurguladı. 

Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Dr. Haris Sladjic’in ziyareti vesilesi ile Türk-Bosna Hersek İş Konseyi Toplantısı , 03.09.2008

Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Dr. Haris Sladjic'in Türkiye'ye resmi ziyareti vesilesi ile DEİK/Türk-Bosna-Hersek İş Konseyi tarafından iki ülke ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmek ve son gelişmeleri değerlendirmek üzere 4 Eylül 2008 tarihinde İstanbul'da  İş Konseyi Ortak Toplantısı  düzenlenecektir.

Söz konusu ziyaret vesilesi ile İstanbul'a gelecek olan Bosna Hersek  iş adamları heyeti metal işleme, gıda işleme, ambalaj, inşaat, ahşap ve mobilya, danışmanlık, seramik, otomotiv ve yan sanayii, turizm, finans ve bankacılık, kimya, konfeksiyon, makina ve lojistik sektöründen temsilcilerden oluşmaktadır. Adı geçen sektörler Türkiye ile Bosna Hersek arasında işbirliğine elverişli, rekabet gücü olan ve önem verilen sektörlerdir.

Söz konusu İş Konseyi Toplantısı'na katılmak isteyen üyelerin buna ilişkin teyitlerini en geç 1 Eylül 2008, Pazartesi günü mesai bitimine kadar ekte yer alan form aracılığı ile DEİK'e (E-posta: leylagurbuz@deik.org.tr veya Faks : 212. 270 30 92) iletmeleri çalışmalarımıza önemli katkı sağlayacaktır. Katılım koşulları, program ve Bosna Hersek iş adamları heyet listesi ekte yer almaktadır.

Türk-Bosna Hersek İş Konseyi Ortak Toplantısı (7-9 Kasım 2007, Saraybosna) , 11.11.2007

Türk-Bosna Hersek İş Konseyi Ortak Toplantısı 7-9 Kasım 2007 tarihlerinde Saraybosna'da  Türkiye'den enerji, bankacılık , inşaat, emlak, madencilik, fuarcılık ve ilaç sektörlerini temsil eden 10 özel sektör temsilcisi, İş Konseyi Başkanı Sayın Selman Ulusoy ve İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz'ün katılımları ile gerçekleşti.

Heyette yer alan firmaların sektörlerine ve Bosna Hersek'e ilgileri doğrultusunda randevular alındı. Enerji sektöründeki firmaları için Bosna Hersek Federasyonu eski Başbakanı ve Bicakcic Projecting Engineering Consulting Direktörü Ethem Bicakcic ile, bankacılık sektöründeki firmalar için Bosna Hersek Merkez Bankası Başkanı Kemal Kozaric ve Ziraat Bankası Saraybosna Genel Müdürü Kenan Bozkurt ile, Villa Park Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Recep Brnicanin ile görüşmeler gerçekleşti. Ayrıca katılımcılara yatırım ortamına ilişkin kapsamlı bilgi sağlanmasını teminen Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), International Finance Corparation (IFC) ve Foreign Investment Council (FIC) temsilcileri ile 7-8 Kasım 2007 tarihlerinde birerbir görüşme imkanı sağlandı. 8 Kasım 2007 tarihinde Bosna-Hersek Dış Ticaret Odası'nda gerçekleşen İş Konseyi Toplantısı'nda genel oturum sonrasında gerçekleşen ikili görüşmelerin ardından öğle yemeğine geçildi. 9 Kasım 2007 tarihinde İş Konseyi Başkanı Selman Ulusoy ve İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz katılımları ile Bosna-Hersek Dışişleri Bakanlığı Ekonomik Diplomasi Daire Başkanı Almir Sahovic ile İzmir'in EXPO 2015 adaylığı hususunda bir görüşme gerçekleşti. Bosna-Hersek'den Bureau İnternational des Expositions (BIE) dahilinde bir delege olması ve İzmir'in adaylığına destek olması konusunda son derece olumlu olan görüşlerini iletti. Heyet ziyaretin son günü değerlendirme yapmak üzere T.C. Saraybosna Büyükelçisi Sayın Bülent Tulun'u ziyaret etti.

Türk-Bosna Hersek İş Konseyi Ortak Toplantısı , 06.11.2007

Türk-Bosna Hersek İş Konseyi Ortak Toplantısı 7-9 Kasım 2007 tarihlerinde Saraybosna'da  Türkiye'den enerji, bankacılık , inşaat, emlak, madencilik, fuarcılık ve ilaç sektörlerini temsil eden 10 özel sektör temsilcisi, İş Konseyi Başkanı Sayın Selman Ulusoy ve İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz'ün katılımları ile gerçekleşti.

Heyette yer alan firmaların sektörlerine ve Bosna Hersek'e ilgileri doğrultusunda randevular alındı. Enerji sektöründeki firmaları için Bosna Hersek Federasyonu eski Başbakanı ve Bicakcic Projecting Engineering Consulting Direktörü Ethem Bicakcic ile, bankacılık sektöründeki firmalar için Bosna Hersek Merkez Bankası Başkanı Kemal Kozaric ve Ziraat Bankası Saraybosna Genel Müdürü Kenan Bozkurt ile, Villa Park Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Recep Brnicanin ile görüşmeler gerçekleşti. Ayrıca katılımcılara yatırım ortamına ilişkin kapsamlı bilgi sağlanmasını teminen Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), International Finance Corparation (IFC) ve Foreign Investment Council (FIC) temsilcileri ile 7-8 Kasım 2007 tarihlerinde birerbir görüşme imkanı sağlandı.

8 Kasım 2007 tarihinde Bosna-Hersek Dış Ticaret Odası'nda gerçekleşen İş Konseyi Toplantısı'nda genel oturum sonrasında gerçekleşen ikili görüşmelerin ardından öğle yemeğine geçildi. 9 Kasım 2007 tarihinde İş Konseyi Başkanı Selman Ulusoy ve İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz katılımları ile Bosna-Hersek Dışişleri Bakanlığı Ekonomik Diplomasi Daire Başkanı Almir Sahovic ile İzmir'in EXPO 2015 adaylığı hususunda bir görüşme gerçekleşti. Bosna-Hersek'den Bureau İnternational des Expositions (BIE) dahilinde bir delege olması ve İzmir'in adaylığına destek olması konusunda son derece olumlu olan görüşlerini iletti. Heyet ziyaretin son günü değerlendirme yapmak üzere T.C. Saraybosna Büyükelçisi Sayın Bülent Tulun'u ziyaret etti.

5.Dünya Odalar Kongresi Vesilesi ile Bosna Hersek Dış Ticaret Oda Başkan Yardımcısı Mahir Hadziahmetovic ile Toplantı (İstanbul) , 05.07.2007