• TÜRKİYE - BULGARİSTAN İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - BULGARİSTAN İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 1991
Türk Tarafı Başkanı: Osman Ak
Firma ve Ünvanı: Aksan Kalıp San. Ve Tic.A.Ş.
Karşı Kanat Kuruluşu: Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası
Karşı Kanat Başkanı: Tsvetan Simeonov
Firma ve Ünvanı: Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

DEİK/Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi 1991 tarihinde Sofya'da imzalanan anlaşma ile DEİK bünyesinde kurulmuştur. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 1995 yılında yaptığı Sofya ziyareti sırasında, daha önce iyi niyet protokolü ile kurulan İş Konseyi yeniden yapılanmış ve muhatap kuruluş görevini Bulgaristan Sanayi ve Ticaret Odası üstlenmiştir.

İş Konseyi, ticaret hacminin artırılmasının yanısıra sınai işbirliğini ve Türk firmalarının özelleştirme sürecinde yer almasını teşvik etmek üzere faaliyette bulunmaktadır. Coğrafi yakınlık iki ülke işadamları arasında işbirliği için uygun bir ortam oluşturmaktadır. Bulgar firmalar, gıda ürünleri ve enerji projelerinde Türkiye pazarı ile ilgilenmektedir. Türk inşaat ve taahhüt firmaları ise, Bulgaristan'daki altyapı projelerinde yer almaktadır. İş Konseyi bölgesel ve sektörel temaslar yaparak heyet organizasyonlarıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

İletişim

Dilek Tuna
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 36
E-mail: dtuna@deik.org.tr

Neslihan Onuralp
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 17
E-mail: nonuralp@deik.org.tr

Aycan Damalı
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 74
E-mail: adamali@deik.org.tr

Ezgi Tanrıverdi 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 62
E-mail: etanriverdi@deik.org.tr

 

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. SOFYA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Boulevard Vasil Levski No: 80
1000 Sofia Bulgaria
Tel:+359 2 935 55 00
Fax:+359 2 981 93 58
E-Posta: embassy.sofia@mfa.gov.tr
Web-Site: http://sofya.be.mfa.gov.tr

T.C. SOFYA TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Adres: 98 Bulgaria Blvrd.,Floor 7, Office 13D-14D, 1680 Sofia, Bulgaria
Tel: +(359 2) 958 12 02 / 854 87 25
Fax: +(359 2) 958 14 25
E-mail: sofya@ekonomi.gov.tr

BULGARİSTAN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres:Atatürk Bulvarı No:124 Kavaklıdere/ANKARA
Tel: 0312 467 20 71
0312 427 51 42
Fax: 0312 467 25 74

BULGARİSTAN İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres:Ahmet Adnan Saygun Cad.44
Ulus-Levent, İstanbul
Tel.: (+90 212) 281 01 15
Fax : (+90 212) 264 10 11
E-posta : bulgconsul@superonline.com
Web-Site: http://www.bulgarianconsulate-ist.org/tr/

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Osman Ak

Başkan

Aksan Kalıp San. ve Tic.A.Ş.

Erkan Bıçkın

Başkan Yardımcısı

İntera Bilişim Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti.

M. Yalçın Egemen

Başkan Yardımcısı

Oynurden Kimya Sanayi Ticaret A.Ş.

Fikret İnce

Üye

Faf Metal San. ve Tic. A.Ş.

Hasan Akgün

Üye

Akgün Şirketler Grubu (Akgün Seramik San. ve Tic. A.Ş.)

Hüseyin Selami Çelebioğlu

Üye

Broadcast Mühendislik ve Prodüksiyon San. ve Tic. Ltd. Şti.

Mehmet Buçukoğlu

Üye

İntesa Sanpaolo Spa İstanbul Temsilcliği

Mustafa Kopuk

Üye

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Sevgür Arslanpay

Üye

Sarkuysan Elektrolitik Bakır Sanayii ve Ticaret A.Ş.

Ümit Dönbekci

Üye

Alize Pazarlama Tekstil San. ve Tic. Ltd. Şti.

Yılmaz Soycan

Üye

Çağ Lojistik A.Ş.

Yayınlar

Bulgaristan Haskova Raporu
Bulgaristan Ülke Bülteni Ağustos 2011

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Bulgaristan Hasköy (Haskovo) Bölge Raporu, 8 Şubat 2016

Etkinlikler

Türkiye – Bulgaristan Turizm Semineri, 25 Kasım 2014, İstanbul , 25.11.2014

DEİK/Türkiye - Bulgaristan İş Konseyi, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Bulgaristan’ın İstanbul Başkonsolosluğu işbirliğiyle “Türkiye ile Bulgaristan Arasında Turizm Fırsatları Semineri”  25 Kasım 2014 Salı günü saat 13.30–17.00 arasında İstanbul TOBB Plaza’da gerçekleştirilecektir. 

 

Bulgaristan’ın turizm politikalarından Sorumlu Bakan Yardımcısı Sayın Branimir Bonev, İstanbul Başkonsolosu Angel Angelov ve Bulgaristan’dan turizm  yatırımcılarının yer aldığı heyet tarafından gerçekleştirilecek sunumlarda Bulgaristan’daki turizm potansiyeli ve turizm yatırımları fırsatları tanıtılacaktır. Seminerin ardından Türk ve Bulgar firma temsilcileri arasında ikili firma görüşmeleri imkanı sağlanacaktır.

 

Bulgaristan Turizm Heyetinin listesi, program ve söz konusu seminere katılım formu ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

 

Anılan seminere ve ikili görüşmelere katılımınızı diler, katılım teyidinin  ekte yer alan  form aracılığıyla en geç 24 Kasım 2014 Pazartesi gününe kadar  DEİK’e (Aycan Damalı, e-posta: adamali@deik.org.tr, tel: 0212 339 50 74) iletilmesini rica ederim.

T.C.Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz ile Tanışma Toplantısı, 8 Kasım 2010 , 07.11.2010
Türk-Bulgar Ticaret ve Sanayi Odası ile Toplantı (28 Mayıs 2010) , 27.05.2010

Türk-Bulgar İş Konseyi ile Türk-Bulgar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu arasındaki işbirliği imkanlarını değerlendirmek üzere 28 Mayıs 2010 tarihinde TOBB Plaza'da düzenlenen toplantı İş Konseyi Başkanı Yalçın Egemen, İş Konseyi Başkan Yardımcıları Osman Ak ve Barkan Özgür, Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Buçukoğlu, Türk-Bulgar Ticaret Odası Başkanı Zeki Bayram, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Celal Özbalcı ve Kemal Özmez, Yönetim Kurulu Üyeleri Şevket Asilkazancı, Fikret Kuzucu, Saffet Karaoğlan, Nadir Yılmaz ve Hüseyin Kulov, Disiplin Kurulu Başkanı Aslan Vural Dalga, İcra Müdürü Timur Halilov ve DEİK İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz'ün katılımı ile gerçekleşti. İş Konseyi Başkanı Sayın Egemen, Türk özel sektörünün Bulgaristan'daki yatırımlarını arttırılmasını teminen lobi faaliyetlerinin geliştirilmesi gerektiğini, kriz sonrasında Bulgaristan'a yönelik ilginin artacağını, bu anlamda İş Konseyi'nin Türk-Bulgar Ticaret ve Sanayi Odası ile yakın çalışmayı arzu ettiğini vurguladı. Sayın Egemen Türk bankalarının Bulgaristan pazarına açılması gerektiğini, Ziraat Bankası'nın ise daha etkili çalışmalar yürütmesi gerektiğini belirtti. Yürütme Kurulu Üyesi Sayın Buçukoğlu bu çerçevede Ziraat Bankası ve Finansbank ile görüşeceğini iletti. Sayın Bayram, İş Bankası'nın iki Bulgar bankayı satın almak üzere ön hazırlıkları başlattığını belirtti. Söz konusu toplantıda DEİK Sofya Temsilciliği'nin kurulmasına dair ön hazırlık çalışmalarının hızlandırılmasını ve konunun DEİK Yönetim Kurulu'nda görüşülmesini teminen Türk-Bulgar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, Oda'nın ofis binasında DEİK temsilcisine bir oda tahsis edileceği ve DEİK temsilcisinin personel masraflarının Oda tarafından karşılanacağına dair bir yazının DEİK'e iletilmesi kararlaştırıldı. Sayın Egemen, yeni Bulgar hükümeti ile son iki senedir ilişkilerin donduğunu, İş Konseyi'nin karşı kanat kuruluşu olan Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası ile 2009 yılında imzalanan protokol kapsamında inşaat/inşaat malzemeleri, KOBİ'ler arası işbirliği ve sağlık turizmi alanlarındaki işbirliğini arttırmayı teminen kurulan alt komisyonlarda arzu edilen işbirliğinin yakalanamadığını ve söz konusu alt komisyonlar çerçevesinde Oda'dan da destek beklendiğini vurguladı. Türk-Bulgar Ticaret ve Sanayi Odası İcra Müdürü Timur Halilov, TOBB ve DEİK'in web siteleri ile organik bir bağ sağlanmasını, Balkan bölgesindeki diğer Oda'lar ile işbirliği içinde sektör odaklı heyet ziyaretlerinin düzenlenmesini arzu ettiklerini ve Oda olarak Türkiye'deki önde gelen fuarlarda yer alma hususunda DEİK'den destek beklediklerini iletti. Sayın Egemen İş Konseyi Yürütme Kurulu ile Oda Yönetim Kurulu arasındaki toplantıların yılda 3-4 kez karşılıklı olarak gerçekleştirilmesinde fayda gördüğünü belirtti.

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosu Evgeni Genev ile Çalışma Yemeği (28 Temmuz 2009) , 27.07.2009
Bulgaristan Ticaret Heyeti , 14.04.2009

T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) tarafından iletildiği üzere Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ticari ve ekonomik işbirliği imkanlarının artırılması amacı ile Devlet Bakanı Sayın Kürşad Tüzmen'in başkanlığında Türk iş adamlarının katılımı ile DTM koordinatörlüğünde ve Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Genel Sekreterliği organizasyonunda 14-16 Nisan 2009 tarihleri arasında Sofya'ya bir ticaret heyeti düzenlenecektir.

Türk özel sektörü için potansiyel iş fırsatları sunan Bulgaristan'da, pazar payının arttırılması ve bölgeye yönelik yeni ihracat imkanlarının oluşturulması amacı ile düzenlenecek Ticaret Heyetine inşaat ve müteahhitlik hizmetleri, makine ve cihazları, yedek parçaları, plastik ve plastikten mamul eşya, PVC ürünleri, kağıt ve karton, oluklu mukavva, kağıt hamurundan kağıt ve kartondan eşya, taze, kurutulmuş ve konserve meyveler, sebzeler, kabuklu yemişler, turunçgiller, mobilyalar, ağaç ürünleri ve aydınlatma, seramik mamulleri, ev için demir-çelik ve alüminyum mamulleri, taş, mermer, alçı, çimento ve bunlardan üretilen eşya, altyapı ekipmanları, ürünleri, her türlü sıhhi ve elektrik tesisat ürünleri ve diğer muhtelif sektörlerde faaliyet gösteren ve uluslararası standartlara uygun ürünleri imal ve ihraç eden tüm firmaların katılabileceği iletilmektedir.

Söz konusu Ticaret Heyeti programı çerçevesinde, Sofya'da iki ülke üst düzey temsilcilerinin katılımı ile düzenlenecek bir bilgilendirme seminerinin yanı sıra Türk ve Bulgar firmaları arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirileceği belirtilmektedir.

Ticaret Heyeti programının gerçekleştirileceği Bulgaristan, 1 Ocak 2007 tarihinde AB üyesi olması sebebi ile köklü yapısal değişikliklere sahne olmuş, Bulgar vatandaşları AB üye ülkelerinin çoğunda geçerli olmak üzere serbest dolaşımdan faydalanır duruma gelmiş, Bulgaristan kaynaklı mallar AB pazarında malların serbest dolaşımı ilkesi uyarınca gümrüğe tabi olmadan dış ticarete konu olmaya başlamıştır. AB'nin Ortak Ticaret Politikasının bir parçası haline gelen Bulgaristan, AB ticaret anlaşmalarına taraf olmuş ve üçüncü ülkelere karşı AB'nin Ortak Gümrük Tarifesi uygulanmaya başlanmıştır. Avrupa ülkelerine ihraç edilen Türk mallarını taşıyan Türk vasıtalarının önemli bir bölümünün transit güzergahında yer alan Bulgaristan'da büyük bir altyapı eksikliği bulunmakta olup, AB üyeliği ile beraber, büyük enerji, ulaşım, kanalizasyon, su arıtma vb. altyapı projeleri hayata geçirilmeye başlanmış ve Türk müteahhitlik firmaları da bu doğrultuda Bulgaristan'da yeni işler üstlenmeye başlamışlardır.

İlgili üyelerin en geç 3 Nisan 2009  Cuma günü mesai bitimine kadar Uludağ İhracatçı Birlikleri (Tel:224 219 10 00, Faks: 224 219  10 92, subasi@uib.org.tr) ile temasa geçmeleri gerekmektedir. Katılım formu ve koşulları aşağıda yer almaktadır.

Türk-Bulgar İş Konseyi Yürütme Kurulu’nun Bulgaristan Ziyareti ve Ortak Yürütme Kurulu Toplantısı , 17.03.2009

Türk-Bulgar İş Konseyi Yürütme Kurulu'nun Bulgaristan ziyareti 18-19 Mart 2009 tarihlerinde İş Konseyi Başkanı Sayın Yalçın Egemen, İş Konseyi Başkan Yardımcısı Sayın Osman Ak, Yürütme Kurulu Üyeleri Sayın Basri Özçoban ve Sayın Göktuğ Seçkiner ile DEİK İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz'ün katılımı ile gerçekleşti.  18 Mart tarihinde T.C. Sofya Büyükelçisi Sayın Mehmet Gücük ile gerçekleşen toplantıda İş Konseyinin önümüzdeki dönem faaliyetlerinin termal ve sağlık turizmi, inşaat/konut inşaatı, KOBİ'ler arası işbirliği ve tarım alanlarına odaklanacağı iletildi ve 10-11 Nisan 2009 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek Dünya Türk Girişimcileri Kurultayı'na Bulgaristan'dan Türk katılımcı sağlanması hususunda destek istendi. Sayın Gücük, Bulgaristan'ın birinci ihracat partnerinin Türkiye olduğunu ancak bu konunun yeterince vurgulanmadığını, lobi faaliyetlerinin geliştirilmesi gerektiğini, ticaret ve yatırımlar anlamında Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkilerin krizden en az etkilenen örnekler arasında yer aldığını, sağlam temelli ve geleceğe dair istikrarlı işbirliği imkanları olduğunu ve AB'den gelen fonlardan faydalanılması gerektiğini iletti. Sayın Gücük Bulgaristan'daki gündemin önümüzdeki dönemde gerçekleşecek AB Parlamentosu ve genel seçimlere odaklandığını belirtti.  Sayın Seçkiner, Doğuş İnşaat olarak Sofya'da başlatılan metro projesinin vize ve oturum izinleri hariç sorunsuz yürüdüğünü iletti. Sayın Özçoban ise özelikle ayçiçeği yağı üretimi konusunda tesislerini Bulgaristan'a taşımayı öngördüklerini belirtti.

18 Mart 2009 tarihinde T.C. Sofya Ticaret Müşaviri Sayın Çetin Yılmaz ve Türk-Bulgar Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Cemalettin Feza Ünlü, Yönetim Kurulu Üyeleri Sayın Niyazi Girgin, Sayın Celal Özbalcı, Sayın Kemal Özmez, Sayın Melek Rana İzgi, Sayın Mehmet Serkan Karaoğlu ve Sayın Orhan Çebi ile düzenlenen toplantıda DEİK ve Türk-Bulgar İş Konseyi hakkında bilgi aktarıldı, İş Konseyinin yukarıda belirtilen dört alanda komisyonlar bazında çalışmayı öngördüğü ve ilgili komisyonlara Oda'nın Yönetim Kurulu'ndan da katılım sağlanmasının faydalı olacağı iletildi ve Dünya Türk Girişimcileri Kurultayı'nın duyurulması ve katılım konusunda destek istendi. Oda'nın Yönetim Kurulu Üyeleri  Bulgaristan'ın Türkiye ile olan ilişkilere sıcak baktığını, Bulgaristan'da yeterli ticari birikim ve altyapının olmadığını, Türkiye'nin özelikle yaratıcılık ve yöneticilik alanlarında yol gösterici olabileceğini ilettiler. Sayın Yılmaz, Bulgaristan'a 2013 yılına kadar hibe edilecek toplam 7,5 milyar Avro'luk AB fonlarından Türk girişimcilerin faydalanmasını teminen DEİK ve ilgili Oda'nın işbirliği içinde olması gerektiğini vurguladı. Sayın Yılmaz Türk girişimci ve yatırımcıların en büyük sıkıntısının vize ve oturma izinleri olduğunu, Türk-Bulgar Sanayi ve Ticaret Odası'nın, ilgili Oda üyeleri için sınırda ayrı bir kapı açılmasını talep ettiklerini, özel bir kart ile aynı uygulamalara tabi tutularak geçişlerini sağlanmasının zaman kaybının ortadan kaldırabileceğini, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nın da benzer bir talepte bulunduğunu, DEİK'in de bu gelişmeye destek verebileceğini iletti. Sayın Yılmaz, 14-16 Nisan 2009 tarihlerinde Devlet Bakanı Sayın Kürşad Tüzmen'in başkanlığında Bulgaristan'a düzenlenecek ticaret heyet ziyareti çerçevesinde 15 Nisan'da gerçekleşmesi öngörülen bilgilendirme seminerinin ev sahipliğini Türk-Bulgar Sanayi ve Ticaret Odası'nın üstelendiğini, 16 Nisan tarihinde ticaret, yatırım ve müteahhitlik çalıştaylar çerçevesinde Bulgar muhatap firmaların ise Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yönlendirileceğini iletti. İş Konseyi Sayın Yalçın Egemen, yeni kurulan Türk Ticaret Merkezi'nde bir DEİK temsilcisinin bulundurulması hususundaki girişimlerin devam ettiğini, konunun onay sürecinde olduğunu iletti.

19 Mart 2009 tarihinde Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası ile düzenlenen Türk-Bulgar İş Konseyi Ortak Yürütme Kurulu Toplantısı'nda ilgili Oda'nın Başkanı ve Türk-Bulgar İş Konseyi Eş Başkanı Bojidar Bojinov, ekonomik krizin etkinlerinin Bulgaristan'da hissedilmeye başlandığını, bu dönemde işbirliğinin daha da önem arz ettiğini, kamu projelerine ağırlık verilmesi gerektiğini, bu anlamda Sofya-İstanbul arası karayolu gibi altyapı projeleri konusunda anlaşmaya varılması gerektiği, enerji projelerinin değerlendirilmesi gerektiğini, sınır kapılarında iki ülkenin uyumlu çalışması gerektiği ve kalitesiz ve sahte ürünlerin ticaretinin engellenmesini teminen aynı standartların uygulanması yönünde çaba harcanması gerektiği vurguladı. Türk-Bulgar İş Konseyi Başkanı Sayın Yalçın Egemen, Bulgaristan Cumhurbaşkanının 2008 Aralık ayındaki Türkiye ziyaretinde telâffuz edilen 6 milyar Avro'luk toplam ticaret hacmine ulaşılmasının teminen bu toplantının önem arz ettiğini, bu anlamda İş Konseyi Türk kanadının  öncelikli sektörler belirlediğini, tarım , termal/sağlık turzmi, inşaat/konut inşaatı ve KOBİ'ler arası işbirliği olan bu alanlardaki ortak girişimlerin/yatırımların/ticaretin artmasını teminen komisyonların kurulması, söz konusu komisyonlarda DEİK Türk-Bulgar İş Konseyi Yürütme Kurulu, Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve Türk-Bulgar Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu'ndan asgari birer temsilcinin katılımını ile düzenli olarak çalışmalarının sürdürülmesi, gelişmelerin ise Yürütme Kurullarına aktarılmasının faydalı olacağını vurguladı.

Termal/sağlık turizmi konusunda Türkiye'nin son 10-15 yılda büyük bir ilerleme kaydettiği, iç turizmi canlandırmak amacı ile bu alanda bir çok zincir işletme kurulduğu, Bulgaristan'da da büyük potansiyel bulunduğu ancak tesislerin yetersiz, bakımsız ve ya atıl olduğu, yap-işlet-devret veya farklı bir model çerçevesinde yatırımların bulunabileceği, daha uzun vadede ise Hırvatistan, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye'nin ortak bir pazar halinde müşterek ürün/hizmetler sunabileceği,  Bulgaristan'da sağlık tesislerinin oluşturulması gerektiği, bu anlamda Sağlık Bakanlığının etkinliğinin kontrol ile sınırlı kalması gerektiği, sağlık turizmini de içeren yatırımlara yönelik yeni bir imtiyaz yasasının çıkacağı iletildi.

İnşaat/konut inşaatı sektöründe işbirliği imkanlarının olduğu, özelikle krizden etkilenen iki ülke ekonomisinde artan işsizliğin azaltılmasında altyapı projelerinin önemli katkı sağlayabileceği, projeler/ihaleler hakkında bilgi alışverişinin önem arz ettiği,  gerekli hukuki altyapının sağlanması gerektiği, özellikle iç döşemelerde gerekli inşaat malzemelerinin Türkiye'den temin edilebileceği, Bulgaristan ile ilgili Türk inşaat firmalarının Bulgaristan'a getirilebileceği belirtildi.

Tarım konusunda iki ülke ihtiyaçlarının tespit edilmesine paralel olarak dünyadaki gelişmelerin de takip edilmesi gerektiği, bu anlamda tarım ile enerji sorunlarının ön plana çıktığı, biodizel vb. yakıtların marka olabileceği bu günlere Bulgaristan ile Türkiye'nin çok faal olabileceği iletildi. Sayın Özçoban TARİŞ'in de bu alanda Bulgaristan'a bir yatırım planladığını belirtti.

Ortak Yürütme Kurulu Toplantısının sonunda iki ülke hükümetlerini iş dünyalarının karşılaştığı sorunlara dair bilgilendirmek, belirlenen öncelikli sektörlere yönelik komisyonların kurulması, termal/sağlık turizmi alanında işbirliğini arttırmaya yönelik projelerin geliştirilmesi ve yatırımların teşvik edilmesi, tarım sektöründeki karşılıklı ticaret ilişkilerinin geliştirilmesi, tarım ürün, makina ve özelikle de bitkisel yağ üretiminde kullanılan ekipmanların ticaretinin arttırılmasına yönelik teşvik edilmesi, inşaat/konut inşaat alanlarında teknik işbirliğinin sağlanması, sahte ürünlerin ticaretinin engellenmesini teminen ortak dış ticaret belgelerinin gereksiminin vurgulanması ve teşvik edilmesi yönünde bir protokol anlaşması imzalandı.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov’un Türkiye’yi ziyareti vesilesi ile Türk-Bulgar İş Forumu , 16.12.2008

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov'un Türkiye'yi ziyareti vesilesi ile Türk-Bulgar İş Forumu 17 Aralık 2008 Ankara'da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB-ETÜ)'nde iki ülke Cumhurbaşkanlarının ve özel sektör temsilcilerinin katılımı ile düzenlendi. Söz konusu Forum'un açılış konuşmasını gerçekleştiren DEİK/Türk-Bulgar İş Konseyi Sayın Yalçın Egemen, İş Konseyi'nin 1991 yılındaki kuruluşundan bu yana son derece olumlu gelişmeler göstermiş olduğunu, istikrarlı büyüyen ticaret hacmini, 2003 yılı Ekim ayında Bulgaristan Cumhurbaşkanı Ekselansları Sayın Parvanov'un ülkemizi ziyaretlerinde İş Konseyi olarak iki ülke kamu ve özel sektör temsilcilerinin huzurunda 2003 yılı sonu itibarıyla ticaret hacminin bir milyar doları aşması durumunda bunu hep birlikte kutlanacağını, söz konusu tarihten bu yana ise ticaret hacminin 5 milyar doları aştığını ifade etti. Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı  Sayın Krassimir Datchev konuşmasında karşılıklı ticaret ve Bulgaristan'daki Türk yatırımlarını artmasını beklediklerini vurguladı. TOBB ve DEİK  Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Parvanov'un önümüzdeki bahar aylarında "2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul"da gerçekleştirilecek "Medeniyetler İttifakı Forumu"na en çok yakışacak lider olacağını, Türkiye'nin Bulgaristan'ın NATO üyeliğini desteklediğini, Bulgaristan'ın da Türkiye'yi gerek AB gerek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi adaylığında desteklediğini, söz konusu dayanışmanın karşılıklı ticaret ve yatırımlara olumlu yansıdığını ve 2008 yılı Aralık ayının sonunda Bulgaristan'ın, tarihinde ilk defa bir ülkeye yıllık 2 milyar doları aşan ihracat gerçekleştireceğini, bu ülkenin de Türkiye olduğunu ifade etti. Bulgaristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Georgi Parvanov konuşmasında Bulgaristan'ın cazip yatırım iklimine sahip olduğunu ileterek, karşılıklı yatırımlara ağırlık verilmesini istediklerini, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerde alt yapı ve enerji işbirliğinin öncelikli konular haline geleceğine dikkati çekti. Parvanov, taşımacılık ile gümrük ve vize uygulamalarında bazı kolaylıklar sağlanması gerektiğini de ifade ederek, her iki ülke hükümetlerinin bu konuları gündemlerine alması gerektiğini vurguladı. T.C Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, bölgesel kalkınma ve istikrar için komşu ülkeler ile ilişkilerin önemini vurguladı, yapılan resmi görüşmelerde önümüzdeki dönem ticaret hacmi için 10 milyar dolar düzeyinin öngörüldüğünü, Türk ile Bulgar özel sektör temsilcileri arasında ortaklıkların ve üçüncü ülkelerde işbirliğinin önemini ifade etti.

Türk-Bulgar İş Konseyi Yürütme Kurulu ile Bulgaristan Büyükelçisi, Başkonsolosu ve Ticaret Ateşesi ile Çalışma Yemeği , 08.11.2007
DEİK-İTO İşbirliği ile Türk-Bulgar İş Konseyi Toplantısı (Sofya) , 12.06.2007
Bulgaristan Başbakanı ve Beraberindeki İşadamları Heyeti ile Toplantı (İstanbul) , 17.01.2006