• TÜRKİYE - DANİMARKA İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - DANİMARKA İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı:1999
Türk Tarafı Başkanı: Hasan Alper Önoğlu
Firma ve Ünvanı: Altaca Çevre Teknolojileri Ve Enerji Üretim A.Ş.
Karşı Kanat Kuruluşu: Danimarka Sanayiciler Konfederasyonu (DI)
Karşı Kanat Başkanı: Thomas Bustrup
Firma ve Ünvanı: DI / Direktör

DEİK/Türkiye-Danimarka İş Konseyi'nin Türk kanadının ilk adımı 1992 yılında atılmış, Danimarka'da DEİK benzeri iş dünyası organizasyonları ile çeşitli toplantı ve seminerlerin düzenlenmesine yönelik işbirliği yapılmıştır. 1999'da İstanbul'da düzenlenen "Danimarka-Türkiye İşbirliği Günü" kapsamında, İş Konseyi Kurucu Başkanı Ömer Perçinel, Confederation of Danish Industries Genel Müdür Yard. Svend Henriksen tarafından imzalanan protokol ile DEİK/Türkiye-Danimarka İş Konseyi resmen kurulmuştur.

Türkiye-Danimarka İş Konseyi, iki ülke arasında başta enerji olmak üzere müteahhitlik, biyoteknoloji, mobilya, tekstil sektörlerinde Danimarkalı firmaların teknik bilgi, uzmanlık, dizayn, AR-GE kapasitesi ve teknolojik birikimleri ile Türk firmalarının iş gücü, lojistik avantajları, üretim kapasitesi ve deneyimlerini biraraya getirerek verimli işbirlikleri gerçekleştirilebilmesini teminen uygun platformlar oluşturmayı hedeflemektedir. Ayrıca sanayi, tarım ve inşaat gibi birçok sektörde "yeşil ekonomi" kavramının gelişmesi yönünde çalışmalar yapılması öngörülmektedir.

İş Konseyi olarak, Türkiye ile Danimarka arasında büyük çaplı firmaların yanısıra, KOBİ düzeyinde ilişkilerin geliştirilmesi hususuna da önem atfedilmektedir.

İletişim

Dilek Tuna
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 36
E-mail: dtuna@deik.org.tr

Neslihan Onuralp
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 17
E-mail: nonuralp@deik.org.tr

Aycan Damalı
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 74
E-mail: adamali@deik.org.tr

Ezgi Tanrıverdi 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 62
E-mail: etanriverdi@deik.org.tr

 

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. KOPENHAG BÜYÜKELÇİLİĞİ
Rosbaeksvej 15
2100 Kobenhavn Ø Danmark
Tel:Konsolosluk:+4539205500 Büyükelçilik:+4539202788
Fax:Konsolosluk: +45 39 20 10 17 Büyükelçilik: +45 39 20 51 66
E-Posta: embassy.copenhagen@mfa.gov.tr
Web-Site: http://kopenhag.be.mfa.gov.tr/

T.C. KOPENHAG TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Den Tyrkişke Ambassade Handelsr Aydskontoret Borgergade 42, 1300 Copenhagen K
Tel: +45 33 12 29 20
Fax: +45 33 14 63 46
E-Posta: kopenhag@ekonomi.gov.tr

DANİMARKA KRALLIĞI ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Mahatma Gandhi Caddesi No.74, G.O.P., Ankara
Tel: (0312) 446 61 41 (pbx)
Fax: (0312) 447 24 98
ankamb@um.dk

DANİMARKA KRALLIĞI İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU
Trump Towers, Büyükdere Cad. No:1 Kule.2 D:463 Şişli, İstanbul
Tel: (212) 359 19 00
Fax: (212) 359 19 02
istgkl@um.dk

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Hasan Alper Önoğlu

Başkan

Altaca Çevre Teknolojileri ve Enerji Üretim A.Ş.

Burak Vardan

Üye

Çukurova İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

İrfan Özhamaratlı

Üye

Hamaratlı Tekstil Konf. San. Tic. A.Ş.

Kemal Tahir Güleryüz

Üye

Gülermak Ağır San. İnş. ve Taah. A.Ş.

Osman Ege

Üye

Şimşekege Etiket ve Mat. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Özgür İncekara

Üye

İncekaralar Tıbbi Cihazlar Tic. A.Ş.

Yayınlar

Bülten ve Yayınlar

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’nin Danimarka Ziyareti vesilesiyle “Türkiye-Danimarka İş Forumu”, 23 Haziran 2016, Kopenhag , 22.06.2016

T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’nin Danimarka Ziyareti vesilesiyle “Türkiye-Danimarka İş Forumu” 23 Haziran 2016, Kopenhag

T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’nin Türkiye-Danimarka Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komitesi (JETCO) Toplantısı vesilesiyle 23 Haziran 2016 tarihinde Danimarka’ya gerçekleştireceği resmi ziyaret kapsamında, T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, DEİK tarafından Türk özel sektör heyeti ziyareti ve Danimarka Sanayiciler Konfederasyonu (DI) işbirliğiyle “Türkiye-Danimarka İş Forumu” düzenlenecektir.

Yenilenebilir enerji sektöründe gelişmiş bir altyapı ve teknolojiye sahip olan Danimarka, rüzgar enerjisi alanında dünyada sayılı ülkeler arasında yer almakta olup, dünya rüzgar enerjisi piyasasının 1/3’ünü kontrol etmektedir. OECD ülkeleri arasında enerji verimliliği en yüksek ülkelerden biri olan Danimarka’da 2020 yılına kadar tüketilen enerjinin %70’inin, 2050’ye kadar tamamının yenilenebilir olması amaçlanmaktadır. Hizmet sektörünün öne çıktığı bir ekonomik yapıya sahip olan Danimarka’da, 70’li yıllarda petrol ve doğalgaz rezervlerinin işletilmeye başlanmasıyla birlikte sanayi ürünleri ihracattaki en önemli sektör konumuna gelmiştir. Son yıllarda biyoteknoloji, sağlık, yenilenebilir enerji, enerji tasarrufuna yönelik sektörlerin büyük gelişme kaydettiği Danimarka’da, küçük ve orta ölçekli firmaların sayısı oldukça fazladır. Anılan İş Forumu’nda sağlık ve sürdürülebilir enerji sektörleriyle ilgili oturumlar düzenlenecektir.

Katılımcılarımızın uçuş organizasyonları kendileri tarafından gerçekleştirilecek olup; konaklama, transferler, tercüme hizmetleri gibi organizasyonel giderlerin karşılanmasını teminen 600 Avro ön avans bedeli ödenmesi gerekmektedir. Aşağıda belirtilen uçuşlar için transfer hizmeti DEİK tarafından sağlanacaktır.

22 Haziran 2016/ Gidiş 

  • THY TK 1785   15:10-17:35
  • THY TK 1787    19:45-22:10

23 Haziran 2016/ Dönüş 

  • THY TK 1786     18:35-22:55

Web linkindeki (http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/213/6979) katılım formunun 17 Haziran 2016 Cuma gününe kadar doldurularak başvurunuzun ön avans bedeliyle birlikte tamamlanmış olması rica edilir.

Türkiye -Danimarka İşbirliği Fırsatları ve Networking Yemeği , 10.09.2014

DEİK/Türk-Danimarka İş Konseyi ve Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu işbirliği ile bu sene beşincisi gerçekleştirilecek olan Türkiye- Danimarka İşbirliği Fırsatları ve Networking Yemeği, Danimarka İhracat Kredi Ajansı’nın Türkiye pazarı için sunduğu yatırım imkanları tanıtımı çerçevesinde, 10 Eylül 2014 Çarşamba günü 11.00-14.30 saatleri arasında TOBB Plaza, İstanbul’da düzenlenecektir. Toplantıya Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi Ruben Madsen ve yeni atanan İstanbul Başkonsolosu Jesper Kamp da katılacak olup toplantı programı ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

Danimarka İhracat Kredi Ajansı- EKF, 1922 yılında dünyanın en eski 3. ihracat kredi ajansı olarak kurulmuş olup, kamu statüsünde ve devlet garantörlüğünde faaliyet göstermesine rağmen modern bir finansal kuruluş olarak hizmet vermektedir. EKF, Danimarkalı ürünlerin ithalatını daha cazip hale getirmek için, bankaların ve şirketlerin karşılaştıkları finansal ve politik risklere karşı garantiler sağlamaktadır. Hem büyük hem de küçük ölçekli şirketlere hizmet veren EKF, şirketlerin ihtiyaçları doğrultusunda özel çözümler de geliştirmektedir.

Türkiye’de yerleşik Danimarkalı firma temsilcilerinin de yer alacağı toplantıya EKF’nin Türkiye’de sağladığı yatırım finansmanından faydalanan Borusan EnBW de katılarak deneyimlerini katılımcılarla paylaşacaktır. Türkiye -Danimarka İşbirliği Fırsatları ve Networking Yemeği’ne Danimarka ile halihazırda iş yapan ve iş yapmayı düşünen üyelerimizin katılımını diler, katılım teyitlerinizin 8 Eylül 2014 Pazartesi gününe kadar ekte yer alan katılım formu aracılığıyla DEİK’e (Dilek Tuna, Tel: 0212 339 5036, Faks: 0212 339 5065, e-posta: dtuna@deik.org.tr) iletilmesini rica ederim.

“Sağlıklı Yaşam ve Koruyucu Sağlık Hizmetleri”nde Danimarka ve Türkiye için İşbirliği Fırsatları ve Networking Yemeği , 27.02.2013

 

Türk-Danimarka Netwroking Yemeği’nin dördüncüsü “Sağlıklı Yaşam ve Koruyucu Sağlık Hizmetleri” temasıyla 27 Şubat 2013 Çarşamba günü TOBB Plaza / İstanbul’da ilaç, sağlıklı yaşam ürünleri, gıda ve tarım sektörlerinden 30 kadar firma temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmalarını İş Konseyi Başkanı Feyhan Yaşar ve Danimarka Krallığı Ankara Büyükelçisi Ruben Madsen tarafından gerçekleştirildi. Feyhan Yaşar, DEİK ve İş Konseyi hakkında bilgi aktarırken Büyükelçi Madsen, Sayın Başbakan’ın önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmesi planlanan Danimarka ve Hollanda ziyareti ve Danimarka Ticaret ve Yatırım Bakan’ın Pia Olsen Dhyr’un Eylül sonunda planlanan Türkiye ziyareti ile ilgili bilgi aktardı. Toplantı kapsamında Danimarka İstanbul Başkonsolosu Soren Robenhagen Danimarka sağlık sistemi konusunda bir sunum gerçekleştirirken, İş Konseyi Başkan Yardımcısı Emil Larsen Novo Nordisk’in diyabet örneğinde koruyucu sağlık hizmetleri ile ilgili deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Yeşil Enerjide Danimarka ile Fırsatlar Semineri , 02.03.2012

Yeşil Enerjide Danimarka ile Fırsatlar Semineri

Danimarka Sanayiciler Konfederasyonu ve Danimarka Enerji Ajansı’nın Türkiye ziyaretleri çerçevesinde, DEİK/Türk-Danimarka İş Konseyi tarafından Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu işbirliği ile 2 Mart 2012 Cuma günü İstanbul Barbaros Point Hotel’de “Yeşil Enerjide Danimarka ile Fırsatlar” konulu bir Seminer gerçekleştirilecektir. Toplantıda yer alacak olan Danimarkalı heyetin listesi ekte bilginize sunulmaktadır.
 
Danimarka, dünyadaki rüzgar tribünlerinin %40’ını üretmekte olup enerji verimliliğinde Avrupa’da ilk sırada yer almaktadır. Avrupa Birliği’nin düşük karbonlu bir ekonomiye dönüşüm projeleri çerçevesinde örnek olarak gösterilen Danimarka, 2050 yılında %100 yenilenebilir enerjiye dayalı bir strateji planlamaktadır. Türkiye’de uygulamaya geçirilen yenilenebilir enerji yasası kapsamındaki projelerde ve Kyoto  yükümlülükleri çerçevesinde düşük karbon salımı politika ve uygulamalarında Danimarka modeli önem arz etmektedir.
 
Ekte taslak programı yer alan Seminer’e katılımanizı diler, katılım teyitlerinizin ekteki başvuru formu aracılığıyla 29 Şubat 2012 Çarşamba günü mesai bitimine kadar DEİK’e (Dilek Tuna; Faks: 0212 339 6065 e-mail: dtuna@deik.org.tr) iletilmesi rica olunur.
Danimarka Sanayiciler Konfederasyonu ve Danimarka Enerji Ajansı’nın Türkiye ziyaretleri çerçevesinde, DEİK/Türk-Danimarka İş Konseyi tarafından Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu işbirliği ile 2 Mart 2012 Cuma günü İstanbul Barbaros Point Hotel’de “Yeşil Enerjide Danimarka ile Fırsatlar” konulu bir Seminer gerçekleştirilecektir. Toplantıda yer alacak olan Danimarkalı heyetin listesi ekte bilginize sunulmaktadır.
 
Danimarka, dünyadaki rüzgar tribünlerinin %40’ını üretmekte olup enerji verimliliğinde Avrupa’da ilk sırada yer almaktadır. Avrupa Birliği’nin düşük karbonlu bir ekonomiye dönüşüm projeleri çerçevesinde örnek olarak gösterilen Danimarka, 2050 yılında %100 yenilenebilir enerjiye dayalı bir strateji planlamaktadır. Türkiye’de uygulamaya geçirilen yenilenebilir enerji yasası kapsamındaki projelerde ve Kyoto  yükümlülükleri çerçevesinde düşük karbon salımı politika ve uygulamalarında Danimarka modeli önem arz etmektedir.
 
Ekte taslak programı yer alan Seminer’e katılımanizı diler, katılım teyitlerinizin ekteki başvuru formu aracılığıyla 29 Şubat 2012 Çarşamba günü mesai bitimine kadar DEİK’e (Dilek Tuna; Faks: 0212 339 6065 e-mail: dtuna@deik.org.tr) iletilmesi rica olunur.
Danimarka Sanayiciler Konfederasyonu ve Danimarka Enerji Ajansı’nın Türkiye ziyaretleri çerçevesinde, DEİK/Türk-Danimarka İş Konseyi tarafından Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu işbirliği ile 2 Mart 2012 Cuma günü İstanbul Barbaros Point Hotel’de “Yeşil Enerjide Danimarka ile Fırsatlar” konulu bir Seminer gerçekleştirilecektir. Toplantıda yer alacak olan Danimarkalı heyetin listesi ekte bilginize sunulmaktadır.
 
Danimarka, dünyadaki rüzgar tribünlerinin %40’ını üretmekte olup enerji verimliliğinde Avrupa’da ilk sırada yer almaktadır. Avrupa Birliği’nin düşük karbonlu bir ekonomiye dönüşüm projeleri çerçevesinde örnek olarak gösterilen Danimarka, 2050 yılında %100 yenilenebilir enerjiye dayalı bir strateji planlamaktadır. Türkiye’de uygulamaya geçirilen yenilenebilir enerji yasası kapsamındaki projelerde ve Kyoto  yükümlülükleri çerçevesinde düşük karbon salımı politika ve uygulamalarında Danimarka modeli önem arz etmektedir.
 
Ekte taslak programı yer alan Seminer’e katılımanizı diler, katılım teyitlerinizin ekteki başvuru formu aracılığıyla 29 Şubat 2012 Çarşamba günü mesai bitimine kadar DEİK’e (Dilek Tuna; Faks: 0212 339 6065 e-mail: dtuna@deik.org.tr) iletilmesi rica olunur.
Danimarka Sanayiciler Konfederasyonu ve Danimarka Enerji Ajansı’nın Türkiye ziyaretleri çerçevesinde, DEİK/Türk-Danimarka İş Konseyi tarafından Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu işbirliği ile 2 Mart 2012 Cuma günü İstanbul Barbaros Point Hotel’de “Yeşil Enerjide Danimarka ile Fırsatlar” konulu bir Seminer gerçekleştirilecektir. Toplantıda yer alacak olan Danimarkalı heyetin listesi ekte bilginize sunulmaktadır.
 
Danimarka, dünyadaki rüzgar tribünlerinin %40’ını üretmekte olup enerji verimliliğinde Avrupa’da ilk sırada yer almaktadır. Avrupa Birliği’nin düşük karbonlu bir ekonomiye dönüşüm projeleri çerçevesinde örnek olarak gösterilen Danimarka, 2050 yılında %100 yenilenebilir enerjiye dayalı bir strateji planlamaktadır. Türkiye’de uygulamaya geçirilen yenilenebilir enerji yasası kapsamındaki projelerde ve Kyoto  yükümlülükleri çerçevesinde düşük karbon salımı politika ve uygulamalarında Danimarka modeli önem arz etmektedir.
 
Ekte taslak programı yer alan Seminer’e katılımanizı diler, katılım teyitlerinizin ekteki başvuru formu aracılığıyla 29 Şubat 2012 Çarşamba günü mesai bitimine kadar DEİK’e (Dilek Tuna; Faks: 0212 339 6065 e-mail: dtuna@deik.org.tr) iletilmesi rica olunur.
Danimarka Sanayiciler Konfederasyonu ve Danimarka Enerji Ajansı’nın Türkiye ziyaretleri çerçevesinde, DEİK/Türk-Danimarka İş Konseyi tarafından Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu işbirliği ile 2 Mart 2012 Cuma günü İstanbul Barbaros Point Hotel’de “Yeşil Enerjide Danimarka ile Fırsatlar” konulu bir Seminer gerçekleştirildi. 
 
Seminer açılışında bir konuşma gerçekleştiren Türk-Danimarka İş Konseyi Başkanı Feyhan Yaşar, Türkiye’nin Kyoto Protokolü’nü imzalamış olduğunu ve G-20, OECD gibi oluşumlara üye ve AB üyelik sürecinde ilerleyen bir ülke olarak Kyoto sonrası düşük karbon döneme hazır olması gerektiğinin altını çizdi. Danimarka Sanayiciler Konfederasyonu Direktörü Jenst Holst-Nielsen karbonsuz bir toplumun mümkün olduğunu belirtti ve tüm katılımcıları işbirliği imkanlarını değerlendirmek üzere Danimarka’ya davet etti. Danimarka İstanbul Başkonsolosu Soeren Robenhagen bir önceki gün gerçekleştirilen ikili firma görüşmelerinin memnuniyet verici olduğunu kaydetti ve bugünkü toplantının da bu ilişkileri geliştirmesini umut ettiğini belirtti.
 
Türkiye’nin Yeşil Enerji Vizyonu konusunda bir sunum gerçekleştiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Erdal Çalıkoğlu, Türkiye’nin enerji politikaları, yeni çıkarılan yenilenebilir enerji yasası ve kapsamı ve teşviklerle ilgili bilgi aktardı. Sunumun ardından İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi ve Carbon Clear Türkiye Direktörü Kumru Adanalı koordinasyonunda, Pramex International ürkiye Temsilcisi Rıza Kadılar, Grundfos Müşteri Hizmetleri Müdürü Derya Çulhacı ve Vestas Türkiye Satış Direktörü Olcayto Yiğit’in katılımıyla Karbon Piyasası’nda Fırsatlar konulu bir panel oturumu gerçekleştirildi ve Türkiye’de yeni gelişmeye başlayan karbon piyasasının işleyişi, firmaların kazanımları ve konunun gelecekte kazanacağı önem üzerine konuşuldu.
 
Çevko Genel Müdürü Mete İmer Ambalaj Atıklarının Geri Kazanımında Sanayi Sorumluluğu üzerine bir sunum gerçekleştirdi. AB Ambalaj Direktifi’nin uygulanması ve Türkiye’deki işleyişe değinen İmer, Çevko’nun bu kapsamda sağladığı katkıdan söz etti. Danimarka Enerji Ajansı Kıdemli Danışmanı Anders Hasselager Danimarka’nın 2050 Vizyonu’nu anlatan sunumunda fosil yakıtları tüketmeden işleyecek bir ekonomi ve sanayi modeline hazırlandıklarını belirtti. Bu kapsamda 2020’de Danimarka’nın elektrik ihtiyacının %50’sinin rüzgar enerjisinden sağlanması, 2030’da kömür kullanımının tamamen devreden çıkarılması ve 2020’de yeşil ulaştırma sektörünün tamamlanmasının hedeflendiği kaydedildi.  COWI Türkiye Direktörü Rabia Necla atıktan enerji üretiminde Danimarka’nın deneyimini ve Türkiye’de bunun nasıl uygulanmakta olduğunu aktardı. Danimarka İhracat Ajansı Daire Başkanı Anne Marie Owie yeşil enerjide finansman modelleri ve risk yönetimi ile ilgili olarak bir sunum gerçekleştirerek konunun finans yönüne ışık tuttu. 
 
Toplantının ardından her iki ülkeden firma temsilcilerinin katılımıyla çalışma yemeğine geçildi.
 
Danimarka Sanayiciler Konfederasyonu ve Danimarka Enerji Ajansı’nın Türkiye ziyaretleri çerçevesinde, DEİK/Türk-Danimarka İş Konseyi tarafından Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu işbirliği ile 2 Mart 2012 Cuma günü İstanbul Barbaros Point Hotel’de “Yeşil Enerjide Danimarka ile Fırsatlar” konulu bir Seminer gerçekleştirildi. 
 
 
 
Seminer açılışında bir konuşma gerçekleştiren Türk-Danimarka İş Konseyi Başkanı Feyhan Yaşar, Türkiye’nin Kyoto Protokolü’nü imzalamış olduğunu ve G-20, OECD gibi oluşumlara üye ve AB üyelik sürecinde ilerleyen bir ülke olarak Kyoto sonrası düşük karbon döneme hazır olması gerektiğinin altını çizdi. Danimarka Sanayiciler Konfederasyonu Direktörü Jenst Holst-Nielsen karbonsuz bir toplumun mümkün olduğunu belirtti ve tüm katılımcıları işbirliği imkanlarını değerlendirmek üzere Danimarka’ya davet etti. Danimarka İstanbul Başkonsolosu Soeren Robenhagen bir önceki gün gerçekleştirilen ikili firma görüşmelerinin memnuniyet verici olduğunu kaydetti ve bugünkü toplantının da bu ilişkileri geliştirmesini umut ettiğini belirtti.
 
 
 
Türkiye’nin Yeşil Enerji Vizyonu konusunda bir sunum gerçekleştiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Erdal Çalıkoğlu, Türkiye’nin enerji politikaları, yeni çıkarılan yenilenebilir enerji yasası ve kapsamı ve teşviklerle ilgili bilgi aktardı. Sunumun ardından İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi ve Carbon Clear Türkiye Direktörü Kumru Adanalı koordinasyonunda, Pramex International ürkiye Temsilcisi Rıza Kadılar, Grundfos Müşteri Hizmetleri Müdürü Derya Çulhacı ve Vestas Türkiye Satış Direktörü Olcayto Yiğit’in katılımıyla Karbon Piyasası’nda Fırsatlar konulu bir panel oturumu gerçekleştirildi ve Türkiye’de yeni gelişmeye başlayan karbon piyasasının işleyişi, firmaların kazanımları ve konunun gelecekte kazanacağı önem üzerine konuşuldu.
 
 
 
Çevko Genel Müdürü Mete İmer Ambalaj Atıklarının Geri Kazanımında Sanayi Sorumluluğu üzerine bir sunum gerçekleştirdi. AB Ambalaj Direktifi’nin uygulanması ve Türkiye’deki işleyişe değinen İmer, Çevko’nun bu kapsamda sağladığı katkıdan söz etti. Danimarka Enerji Ajansı Kıdemli Danışmanı Anders Hasselager Danimarka’nın 2050 Vizyonu’nu anlatan sunumunda fosil yakıtları tüketmeden işleyecek bir ekonomi ve sanayi modeline hazırlandıklarını belirtti. Bu kapsamda 2020’de Danimarka’nın elektrik ihtiyacının %50’sinin rüzgar enerjisinden sağlanması, 2030’da kömür kullanımının tamamen devreden çıkarılması ve 2020’de yeşil ulaştırma sektörünün tamamlanmasının hedeflendiği kaydedildi.  COWI Türkiye Direktörü Rabia Necla atıktan enerji üretiminde Danimarka’nın deneyimini ve Türkiye’de bunun nasıl uygulanmakta olduğunu aktardı. Danimarka İhracat Ajansı Daire Başkanı Anne Marie Owie yeşil enerjide finansman modelleri ve risk yönetimi ile ilgili olarak bir sunum gerçekleştirerek konunun finans yönüne ışık tuttu. 
 
 
 
Toplantının ardından her iki ülkeden firma temsilcilerinin katılımıyla çalışma yemeğine geçildi.
 
Türk-Danimarka İş Konseyi Toplantısı ve İkili Görüşmeler , 01.03.2012

 

DEİK/Türk-Danimarka İş Konseyi tarafından Danimarka Sanayiciler Konfederasyonu işbirliğiyle, Danimarka Ticaret ve Yatırım Bakanı Pia Olsen Dhyr ve beraberinden işadamları heyetinin İstanbul ziyareti vesilesiyle 1 Mart 2012 Perşembe günü saat 13:00’da Point Hotel / Barbaros’ta Türk-Danimarka İş Konseyi Toplantısı ve İkili Firma Görüşmeleri gerçekleştirildi. Toplantıya 80 kadar Türk ve Danimarkalı firma temsilcisi katılım gösterdi.
 
Toplantı’nın açılış konuşmasını gerçekleştiren İş Konseyi Başkanı Feyhan Yaşar, katılımcılara DEIK ve İş Konseyi hakkında bilgi aktardı. Türkiye ekonomisinin güçlü yapısından bahseden Yaşar, Danimarka ile çevre teknolojileri, bilişim, sağlık turizmi gibi alanlarda işbirliği imkanları bulunduğunu kaydetti. Türkiye’de enerji alanında 2020 yılına kadar 120 milyar Dolar değerinde yatırım yapılacağını kaydeden Feyhan Yaşar Türkiye’nin bölgedeki enerji koridoru olarak rolünü vurguladı ve ülkemizin konumu itibariyle Danimarka ile 3. ülkelerde işbirliklerinin gerçekleştirilebileceğini söyledi.
 
Ardından söz alan Danimarka Sanayiciler Konfederasyonu Market Direktörü Jenst Holst-Nielsen İstanbul’a gelmiş olmalarından ötürü duyduğu memnuniyeti belirtti ve Türkiye ile Danimarka arasında işbirliklerinin geliştirileceğine yönelik inancını dile getirdi. Holst-Nielsen özellikle gıda, yenilenebilir enerji ve iletişim teknolojileri sektörlerinde iki ülke için büyük potansiyel bulunduğunu kaydederken her iki toplantının bu kapsamda önem arz ettiğini söyledi.
 
Toplantının ikinci bölümünde İSPAT Kıdemlı Proje Koordinatörü Ahmet Cüneyt Selçuk Türkiye’nin iş ve yatırım ortamı konulu bir sunum gerçekleştirerek Türkiye’deki yatırım imkanlarına değindi. Danimarka Yatırım Ajansı Direktörü Merete Juhl, Danimarka’nın iş ve yatırım ortamı olarak sunduğu kolaylıkları ve güçlü olduğu alanları dile getirdi. Özellikle yeşil enerjide işbirliği imkanları olduğunu belirten Juhl biyoteknoloji, iletişim teknolojileri ve denizcilik sektörlerini de diğer güçlü alanlar olarak işaret etti. Başarılı bir Türk-Danimarka ortak yatırımı olarak öne çıkan Ülker-Gumlink’in kuruluş hikayesi ve üretim faaliyetleri hakkında bir sunum gerçekleştiren CCC Genel Müdürü Cemal Esen iki farklı kültürün, iş modeli ve bilgi transferine etkilerine değindi.
 
İkili firma görüşmelerinin ardından kapanışta söz alan Danimarka Ticaret ve Yatırım Bakanı Pia Olsen Dhyr Daminarka’nin yeşil enerji, yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve enerji tasarrufu alanlarında sahip olduğu üstün ve rekabetçi teknoloji ile deneyimi Türk firmalar ile paylaşmaya hazır olduğunu dile getirdi. İklim değişikliğinin kaçınılmaz bir konu olduğunun altını çizen Bakan tüm ekonomilerin bu kapsamda dönüşüm ve yeniden yapılanma programlarını bir an önce hayata geçirmeleri gerektiğini savundu. Yenilenebilir enerjide yüksek teknolojii çözümlerin yanı sıra hükümetlerin uyguladıkları politika, tarife ve teşviklerin de önemine değinen Dhyr, Danimarka’nın 2050 vizyonu kapsamında tamamen fosil dışı enerji kaynaklarınının kullanımının hedeflendiğini belirtti.
 
T.C. Enerji Bakan Yardımcısı Murat Mercan, gerçekleştirdiği kapanış konuşmasında Türkiye enerji piyasasının her sene %8’lik bir büyüme kaydettiğini belirterek enerji ihtiyaç ve talebinin artışına işaret etti. Global eğilimlerin de göz önüne alınması gerektiğini belirten Mercan Türkiye’de de yenilenebilir enerjinin aldığı payın arttırılmasına yönelik çalışmaların gerçekleştirilmekte olduğunu, bu kapsamda yeni yasanın geçtiğimiz sene yürürlüğe girmiş bulunduğunu söyledi. 
T.C. Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’ın katılımıyla Danimarka’ya Türk İşadamları Heyeti Ziyareti ve “Türkiye İş ve Yatırım Ortamı Semineri”, 7-8 Nisan 2011, Kopenhag , 06.04.2011

Tarafınıza daha önce iletildiği üzere, DEİK/Türk – Danimarka İş Konseyi tarafından 3-4 Mart tarihlerinde Kopenhag'a düzenlenmesi öngörülen Türk İşadamları Heyeti Ziyareti, Sayın Bakan Mehmet Şimşek'in talimatları doğrultusunda 7-8 Nisan 2011 tarihlerine ertelenmiştir.  Ziyaret kapsamında, Danimarka'nın önde gelen iş dünyası kuruluşu Danimarka Sanayiciler Konfederasyonu evsahipliğinde 8 Nisan günü ‘Türkiye İş ve Yatırım Ortamı Semineri' ile ikili firma görüşmeleri düzenlenecektir. T.C. Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek toplantıyı onurlandırarak katılımcılara hitap edecektir.  

Danimarka dünyada rüzgar türbinlerinin %40'ının üreticisi ve önde gelen eczacılık ürünleri ihracatçısı olup Avrupa'da enerji verimliliğinde ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca, Danimarkalı firmaların dünya lideri konumunda oldukları bilişim, denizcilik, yenilenebilir enerji, çevre teknolojilerinin (düşük karbon teknolojileri) yanısıra, sağlıklı yaşam ürünleri, gıda sanayi, inşaat/altyapı, tekstil-hazır giyim alanlarında Danimarka veya 3. pazarlarda işbirliği fırsatları mevcuttur. Sözkonusu Seminer için Danimarka'nın önde gelen firmalarından Ramboll, Haldor Topsoe, COWI, Global Windpower, Vestas, Unipak halihazırda katılım bildirmiştir.

Ziyaretin lojistik hizmetleri paket program dahilinde sağlanmakta olup taslak program, katılım koşulları ve kayıt formu ilişikte dikkatinize yer almaktadır.  

Kuzey Avrupa ve Baltıklar pazarını tanımaya ve Danimarka pazarındaki mevcut fırsatları değerlendirmeye imkan tanıyan sözkonusu ziyarete katılımınızı diler, katılımınız durumunda ekte yer alan formun doldurularak  ödeme dekontu ile birlikte en geç 15 Mart 2011 tarihine kadar DEİK'e (Canan Özbay e-posta : cozbay@deik.org.tr ; tel : 0212.3395074) iletilmesi rica olunur.

Danimarka’ya Türk İşadamları Heyeti Ziyareti ve “Türkiye İş ve Yatırım Ortamı Semineri” , 7-9 Kasım 2010, Kopenhag , 06.11.2010

Türk – Danimarka İş Konseyi tarafından 7-9 Kasım 2010 tarihlerinde Kopenhag'a İşadamları Heyeti Ziyareti gerçekleştirilecektir. Ziyaret kapsamında, Danimarka'nın önde gelen iş dünyası kuruluşu Danimarka Sanayiciler Konfederasyonu evsahipliğinde 8 Kasım  günü ‘Türkiye İş ve Yatırım Ortamı Semineri' ile ikili firma görüşmeleri düzenlenecektir. T.C. Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek'in anılan ziyareti  onurlandırması ve toplantıda her iki ülke işadamlarına hitap etmesi planlanmaktadır. 

Kuzey Avrupa ve Baltık pazarlarına kolay erişim imkanları ile birlikte gelişmiş dağıtım ağı ve yüksek satın alma gücüne sahip Danimarka, Türk girişimciler için önemli iş imkanları sunmaktadır. Danimarka'yla olan ticaret hacmimiz geçtiğimiz 10 sene içerisinde sürekli bir artış göstererek 1,8 milyar dolar seviyelerine ulaşmıştır. Danimarka dünyada rüzgar türbinlerinin %40'ının üreticisi ve önde gelen eczacılık ürünleri ihracatçısı olup Avrupa'da enerji verimliliğinde ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca, Danimarkalı firmaların dünya lideri konumunda oldukları bilişim, denizcilik, yenilenebilir enerji sektörlerinin yanısıra, sağlıklı yaşam ürünleri, gıda sanayi, inşaat/altyapı, tekstil-hazır giyim alanlarında Danimarka veya 3. pazarlarda işbirliği fırsatları mevcuttur.

Ziyarete ilişkin katılım koşulları ve kayıt formu ilişikte dikkatinize sunulmaktadır. Katılım sağlamayı arzu eden firmalarımızın ekte yer alan katılım formunu ön ödeme dekontu ile birlikte en geç 15 Ekim 2010 tarihine kadar  doldurarak DEİK'e (Canan Özbay e-posta : cozbay@deik.org.tr ; tel : 0212.3395074) teyit vermeleri rica olunur.

Danimarka’ya Türk İşadamları Heyeti Ziyareti ve “Türkiye İş ve Yatırım Ortamı Semineri” , 7-9 Kasım 2010, Kopenhag , 06.11.2010

Türk – Danimarka İş Konseyi tarafından 7-9 Kasım 2010 tarihlerinde Kopenhag'a İşadamları Heyeti Ziyareti gerçekleştirilecektir. Ziyaret kapsamında, Danimarka'nın önde gelen iş dünyası kuruluşu Danimarka Sanayiciler Konfederasyonu evsahipliğinde 8 Kasım  günü ‘Türkiye İş ve Yatırım Ortamı Semineri' ile ikili firma görüşmeleri düzenlenecektir. T.C. Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek'in anılan ziyareti  onurlandırması ve toplantıda her iki ülke işadamlarına hitap etmesi planlanmaktadır. 

Kuzey Avrupa ve Baltık pazarlarına kolay erişim imkanları ile birlikte gelişmiş dağıtım ağı ve yüksek satın alma gücüne sahip Danimarka, Türk girişimciler için önemli iş imkanları sunmaktadır. Danimarka'yla olan ticaret hacmimiz geçtiğimiz 10 sene içerisinde sürekli bir artış göstererek 1,8 milyar dolar seviyelerine ulaşmıştır. Danimarka dünyada rüzgar türbinlerinin %40'ının üreticisi ve önde gelen eczacılık ürünleri ihracatçısı olup Avrupa'da enerji verimliliğinde ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca, Danimarkalı firmaların dünya lideri konumunda oldukları bilişim, denizcilik, yenilenebilir enerji sektörlerinin yanısıra, sağlıklı yaşam ürünleri, gıda sanayi, inşaat/altyapı, tekstil-hazır giyim alanlarında Danimarka veya 3. pazarlarda işbirliği fırsatları mevcuttur.

Ziyarete ilişkin katılım koşulları ve kayıt formu ilişikte dikkatinize sunulmaktadır. Katılım sağlamayı arzu eden firmalarımızın ekte yer alan katılım formunu ön ödeme dekontu ile birlikte en geç 15 Ekim 2010 tarihine kadar  doldurarak DEİK'e (Canan Özbay e-posta : cozbay@deik.org.tr ; tel : 0212.3395074) teyit vermeleri rica olunur.

Danimarka Büyükelçisi ile Toplantı, İstanbul , 22.02.2009
Danimarka Parlemento Başkanı Christian Mejdahl ile Toplantı , 13.03.2007

Danimarka Parlemento Başkanı Christian Mejdahl ile Toplantı
14 Mart 2007, İstanbul

Resmi ziyaret kapsamında Türkiye'de temaslarda bulunan Danimarka Parlementosu (Folketing) Başkanı Christian Mejdahl 14 Mart 2007 tarihinde Türk – Danimarka İş Konseyi ile görüşmek üzere DEİK'e bir ziyaret gerçekleştirdi.

Toplantıda Türkiye ve DEİK ile ilgili gerçekleştirilen film gösteriminin ardından Türk – Danimarka İş Konseyi Başkanı Salim Erdem Türkiye ekonomisi, yatırım ortamındaki son gelişmeler ve Türkiye – Danimarka ticari ve ekonomik ilişkilerine ilişkin bir sunum gerçekleştirdi.

Parlemento Başkanı Mejdahl Türkiye kadar Danimarka'nın da ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem verdiğini, bu nedenle ikili ticari ve ekonomik ilişkilerimizdeki son durum konusunda bilgi almak ve görüş alışverişinde bulunmak üzere Türk – Danimarka İş Konseyi'ni ziyaret ettiklerini belirtti. Ziyaret sırasında Türkiye'de mevcut Danimarka firmaları ile de biraraya gelerek onlardan bilgi alma şansına sahip olduklerını dile getiren Mehdahl Danimarka Parlementosu'nun AB uyum kriterleri yerine getirildiği sürece Türjkiye'nin AB üyeliğini desteklediğinin altını çizdi. Sunumun ardından Türkiye'nin AB üyeliği, ikili ticari ve ekonomik ilişkiler konularında görüş alışverişinde bulunuldu.