• TÜRKİYE - ESTONYA İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - ESTONYA İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2002
Türk Tarafı Başkanı: Galip İlter
Firma ve Ünvanı: Cronimet Turkey Metal Ticaret A.Ş.
Karşı Kanat Kuruluşu:
Karşı Kanat Başkanı:
Firma ve Ünvanı:

DEİK/Türkiye-Estonya İş Konseyi'nin kurulması ile ilgili yapılan hazırlık çalışmaları T.C. Vilnius Büyükelçiliği işbirliği ile 1996 yılında başlatılmış olup DEİK/Türkiye-Estonya İş Konseyi, 2002 yılında kurulmuştur.

İletişim

Dilek Tuna
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 36
E-mail: dtuna@deik.org.tr

Neslihan Onuralp
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 17
E-mail: nonuralp@deik.org.tr

Aycan Damalı
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 74
E-mail: adamali@deik.org.tr

Ezgi Tanrıverdi 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 62
E-mail: etanriverdi@deik.org.tr
 

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. TALİN BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: NARVA MNT.30 10152 TALLIN ESTONIA
Tel: 00 372 627 28 80 (5 hat)
Fax: 00 372 627 28 85

ESTONYA CUMHURİYETİ BÜYÜKELÇİLİĞİ
Gölgeli Sok. No:16 06700 G.O.P., Ankara
Tel: 405 69 70
Fax: 405 69 76
embassy.ankara@mfa.ee
www.estemb.org.tr

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Ali Galip İlter

Başkan

Cronimet Turkey Metal Ticaret A.Ş.

Mehmet Güneş

Başkan Yardımcısı

Prestij Dan. ve Bilg. Yaz. ve Tic. San. Ltd. Şti.

Turgay Kuleli

Başkan Yardımcısı

Kuleli Avukatlık Bürosu

Alpaslan Kaya

Üye

Kale Oto Radyatör San. ve Tic. A.Ş

Mehmet Özdeşlik

Üye

Sistem Teknik Sanayi Fırınları Aş.

Yayınlar

Bülten ve Yayınlar

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

ESTONYA BİLGİ İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞBİRLİĞİ VE GİRİŞİMCİLİK SEMİNERİ VE TALLINN LATITUDE 59 KATILIMI,TALLINN , 23.05.2017

DEİK / Türkiye – Estonya İş Konseyi organizasyonu ve Enterprise Estonia işbirliğiyle 24 – 26 Mayıs 2017 tarihleri arasında Tallinn/Estonya'ya bir bilgi iletişim teknolojileri(ICT) ve girişimcilik heyeti ziyareti gerçekleştirilecektir. 

24 Mayıs 2017tarihinde saat 09.00-13.00 arasında Estonya ile Bilgi İletişim Teknolojileri ve Girişimcilik İşbirliği Semineri gerçekleştirilecek olup, Estonya'nın e-ikamet hizmetinin ele alınacağı E-Estonia Showroom'a bir ziyaret düzenlenecektir. Seminer kapsamında Estonya ekonomisinin gelişiminde bilgi teknolojilerinin rolü, dijitalleşme, kamu ve özel sektör hizmetlerinde bilgi teknolojilerinin kullanımı, Türkiye ve Estonya arasında ICT alanında işbirliğinin geliştirilmesi ele alınacak olup, Estonya'daki başarılı teknoloji ve girişimcilik firmaları ile bir araya gelme imkanı bulunacaktır. Estonya, kamu ve özel sektör hizmetlerini çevrimiçi uygulamalarıyla yürüten dünyadaki ilk ülke olmuştur. E-Estonia adıyla elektronik kimlik sistemi aracılığıyla genel seçimler dahil olmak üzere bir çok konuda çevrimiçi çözümler ile hizmet sağlanmaktadır. Estonya, e-ikamet uygulamasıyla dünya üzerindeki herkese konuma bağlı olmadan çevrimiçi iş kurma hakkını güvenli ve erişilebilir şekilde tanımaktadır. 2015 yılından itibaren 10 binden fazla kişi ve 450 şirket bu hizmetten faydalanmıştır.

Estonya'nın Avrupa teknoloji ve girişimcilik merkezi olması dolayısıyla, teknolojik faaliyetlerin takibi, geliştirme ve satış sonrası desteğin işleyişi, iş ve proje geliştirme modelleri, Abd ve diğer coğrafyalarda yatırımcılar ile olan ilişki süreçleri, yurt dışında geliştirilebilecek projeler ve dünyanın her tarafından gelen yatırımcılar ile irtibat kurmak ve teknoloji ile çok entegre bir ülke hakkında bilgi sahibi olmak fırsatı sunmaktadır. 

Siber güvenlik,finans sektörü uygulamaları, sağlık sektörü, girişimcilik, mobil uygulamalar, çevrimiçi çözümler ve endüstriyel uygulamalar önde gelen sektörler arasındadır. Girişimcilik açısından Avrupa'nın hane başına en çok girişimci firmaya sahip ülkesi olan Estonya'da önde gelen başarılı  girişimler arasında Skype, Nortal, Cyber.ee, Defendec.com, TransferWise, Lingvist ve GrabCAD gibi firmalar yer almaktadır. 

Ziyaret kapsamında 25-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında dünyanın her tarafından katılan önde gelen yatırımcılar ile girişimcilerin bir araya geleceği LATITUDE59 etkinliğine indirimli katılım imkanı olacaktır. Dijital sağlık, finans teknolojileri, akıllı şehirler gibi konuların ele alınacağı LATITUDE59 hakkında detaylı bilgi https://latitude59.ee/about adresinde yer almaktadır.

Girişimcilik ve bilgi iletişim teknolojileri alanında önemli fırsatların bulunduğu Estonya ziyaretine katılmak isteyen firma temsilcilerinin 21 Mart 2017 Salı günü mesai bitimine kadar aşağıdaki bağlantıda yer alan başvuru formunu katılım koşulları çerçevesinde eksiksiz doldurarak ödeme dekontunu DEİK'e(Aycan Damalı, adamali@deik.org.tr;0212339 50 74) iletmeleri rica olunur.   

Başvuru formu ve katılım koşulları: http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/348/8305

Estonya Turizm Heyeti Ziyareti , 26.02.2014

DEİK / Türk – Estonya İş Konseyi ve Estonya’nın Ankara Büyükelçiliği organizasyonu ve Türk Hava Yolları işbirliğiyle turizm sektöründe faaliyet gösteren 22 Estonya firmasından oluşan Estonya Turizm Heyeti’nin Türkiye ziyareti vesilesiyle, Türkiye – Estonya Turizm İşbirliği Semineri  26 Şubat 2014 tarihinde TOBB Plaza İstanbul’da düzenlenecektir.

Estonya Ankara Büyükelçisi Sayın Miko Haljas’ın katılım sağlayacağı seminer kapsamında geçen sene Tallin’e ilk uçuşunu gerçekleştiren Türk Hava Yolları ve Estonya Yatırım Ajansı Enterprise Estonia tarafından birer sunum gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Estonya Turizm Kurulu ve Estonya Turizm ve Gezi Derneği temsilcilerinin de yer aldığı heyetin listesi ve seminerin taslak programı ekte bilgilerinize sunulmaktadır. 

Estonya ve Türkiye arasında turizm alanında işbirliği imkanlarının tanıtılması, spa ve kaplıca yatırımlarında ortak projelerin geliştirilmesi ve her iki ülke arasındaki turizm hareketliliğine ivme kazandırılması amacıyla düzenlenen seminer kapsamında, heyette yer alan Estonya firmaları ile ikili firma görüşmeleri gerçekleştirecektir.

Söz konusu seminere katılımınızı diler, katılımınız konusunda DEİK’e (Aycan Damalı, adamali@deik.org.tr; 0212 339 50 74) 24 Şubat 2014 Pazartesi günü mesai bitimine kadar teyit verilmesini rica olunur.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Estonya Ziyareti vesilesiyle Türk-Estonya İş Konseyi Toplantısı, 10 Ekim 2008,Tallin , 08.10.2008
Estonya Parlamentosu Dışişleri Komisyonu ile Toplantı , 13.05.2008

Estonya Parlamentosu Dışişleri Komisyonu ile Toplantı
14 Mayıs 2008, İstanbul

TBMM'nin davetlisi olarak Türkiye'yi ziyaret eden Estonya Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Üyeleri 14 Mayıs 2008 tarihinde DEİK'i ziyaret ederek, Türk-Estonya İş Konseyi Başkanı Galip İlter ve Bölge Koordinatörü (V.) Ayşegül Arıcan ile biraraya geldiler ve İş Konseyi çalışmaları ile ikili ekonomik ve ticari ilişkilere ilişkin görüş aldılar. Görüşmede, iki ülke arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesi için öncelikle karşılıklı farkındalığın artırılması ve mevcut iş fırsatlarının her iki ülke iş dünyası temsilcilerine tanıtılması gerektiği kaydedildi. Bu çerçevede, Türk ve Eston iş dünyası temsilcilerini bilgilendirme ve yönlendirmede DEİK benzeri STK'larının önemi vurgulandı.

İş Konseyi Başkanı Galip İlter, iki ülke ilişkilerini geliştirecek strateji ve mekanizmaların belirlenmesinde Türkiye'ye ilgisi olan işadamı, politikacı, akademisyen, sanat-basın dünyasından seçilecek temsilcilerden bir çekirdek Komisyonun oluşturulması ve bu Komisyon tarafından tantım faaliyetlerinin yürütülüp koordine edilmesi önerildi.     

Estonya Başbakanı Andrus Ansip’in Türkiye ziyareti vesilesiyle Türkiye- Estonya ICT Forumu, İstanbul , 17.03.2008

Estonya Başbakanı'nın Türkiye Ziyareti Vesilesiyle, Türkiye Estonya ICT Forumu (18 Mart 2008, İstanbul)

DEİK/Türk-Estonya İş Konseyi tarafından, Estonya Başbakanı Andrus Ansip ve beraberindeki bilgi ve iletişim teknolojileri (ICT) firma ve kurum temsilcilerinin Türkiye ziyareti kapsamında 18 Mart 2008 tarihinde İstanbul TOBB Plaza'da yaklaşık 80 kişinin katılımıyla "Türkiye-Estonya ICT Forumu" gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, DEİK ve İş Konseyleri çalışmalarına ilişkin bilgi aktardı ve Türkiye ekonomisindeki başarılı gelişmeleri vurguladı. Türkiye'de son dönemde günlük yaşamda teknoloji kullamının artışına dikkat çeken Yırcalı, bilgi ve İletişim teknolojilerinde (ICT) son derece gelişmiş olan Estonya ile işbirliği yapılması gerektiğini ifade etti. 

Estonya Başbakanı Andrus Ansip ise sunuşunun başında ‘Türkiye'ye hayran kaldığını' ifade etti. Estonya kamu kurumlarında e-hizmet, e-çözüm uygulamalarının (parlamento ve belediye seçimleri sanal ortamda,  vergi ödemeleri, bankacılık işlemlerinin %98'i ve vergi işlemlerinin % 86'sı sanal ortanmda gerçekleşmektedir.) başarıyla uygulandığını kaydetti. Estonya ICT sektör temsilcilerinin Türk firmaları ile işbirliği içinde Türkiye ve bölge pazarlara açılma arzusunda olduğunu kaydetti.   

DEİK/Türk-Estonya İş Konseyi Başkanı Galip İlter ise kapanış sunuşunda her iki ülke nezdinde karşılıklı bilgi eksikliğinden ötürü işbirliği imkanlarının yeterli değerlendiremediğine dikkati çekti. Eston iş dünyasının Türkiye'yi çok büyük ve uzak olarak algıladığını, Türk iş dünyasının ise Estonya'yi küçük Pazar olarak nitelendirerek yeterli ilgi göstermediğini ifade etti. Ancak, İlter Türk firmalarını Estonya merkezli olarak Baltık ülkeleri ve Finlandiya pazarına yönelik strateji geliştirmeye, Eston firmaları da Türkiye'de Türk ortakla yatırım yaparak ölçek ekonomilerini yakalamaya ve Türkiye üzerinden bölge pazarlara açılmaya davet etti.

Konuk Başbakan'ın toplantıdan ayrılmasının ardından panel oturumuna geçildi. Raul Rebana'nın moderatörlüğünü yaptığı oturumda Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Turhan Menteş, TÜBİSAD Başkanı Tuğrul Tekbulut Türkiye'deki ICT sektörü, gelişimi ve Pazar hacmine ilişkin bilgi aktardılar. Turhan Menteş ayrıca internet üzerinden işlenen suçların önlenmesi için de uluslararası işbirliğinin önemini vurguladı. Estonya ICT Birliği Başkanı Urmas Kolli ve E-Devlet Akademisi Direktörü Arvo Ott, e-devlet hizmetleri, Estonya'da günlük yaşamda e-çözümlerin kullanım yaygınlığına ilişkin bilgi aktardılar ve AB üyeliği sonrasında Avrupa'nın teknoloji lideri olma yolunda hızla ilerlediklerini kaydettiler.

Konferansın ardından E-Devlet Hizmetleri çalıştayı ve Türkiye-Estonya ICT İş Fırsatları ile ikili firma görüşmeleri gerçekleşti.

'Estonya ICT Sektörü’ Bilgilendirme Toplantısı, 28 Şubat 2008, İstanbul , 27.02.2008