• TÜRKİYE - FİNLANDİYA İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - FİNLANDİYA İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı:1991
Türk Tarafı Başkanı:Hayrettin Emre Arıcan
Firma ve Ünvanı: Fortum Enerji Ve Tic. A.Ş
Karşı Kanat Kuruluş: Finpro
Karşı Kanat Başkanı:
Firma ve Ünvanı:

DEİK/Türkiye-Finlandiya İş Konseyi, DEİK bünyesinde, 1991'de Türkiye ile Finlandiya arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, iki ülke iş dünyası arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve ikili ilişkilerin yeni alanlara taşınması amacıyla kurulmuştur. Konsey, iş çevreleri arasında diyalog ve temasları geliştirmeyi hedeflemekte ve bilgi alışverişini sağlamaktadır. Finlandiya Dış Ticaret Birliği (FINPRO) işbirliğinde Türkiye'deki iş ve yatırım imkanlarını tanıtmaya yönelik faaliyetler yürütülmektedir. İş Konseyi olarak, Avrupa'da ve dünyada teknolojik gelişme ve inovasyon konusunda öncü ülkelerden biri olan Finlandiya ile Türkiye arasında ortak projeler kapsamında işbirliğinin geliştirilmesine yönelik sektörel odaklı heyet ziyaretleri ve workshoplar düzenlenmektedir. Yüksek teknoloji, bilişim, enerji, turizm ve tekstil sektörlerinde iki ülke ticari faaliyetlerin geliştirilmesi İş Konseyi'nin öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır.

İletişim

Dilek Tuna
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 36
E-mail: dtuna@deik.org.tr

Neslihan Onuralp
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 17
E-mail: nonuralp@deik.org.tr

Aycan Damalı
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 74
E-mail: adamali@deik.org.tr

Ezgi Tanrıverdi 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 62
E-mail: etanriverdi@deik.org.tr

 

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. HELSİNKİ BÜYÜKELÇİLİĞİ
Puistokatu 1B A3
00140 Helsinki/ Finland
Tel:+358 9 681 10 30
Fax:+358 9 655 011
E-Posta: embassy.helsinki@mfa.gov.tr
Web-Site: http://helsinki.be.mfa.gov.tr/

T.C. HELSİNKİ TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Mechelininkatu 28 A a 4, 00100 Helsinki / FINLAND
Tel: +358 9 477 41 70
Fax: +358 9 44 44 92
E-mail : helsinki@ekonomi.gov.tr

FİNLANDİYA CUMHURİYETİ BÜYÜKELÇİLİĞİ
Kader Sok. No. 44, 06700, G.O.P., Ankara
Tel: 457 44 00
Fax: 468 00 72
sanomat.ank@formin.fi

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Hayrettin Emre Arıcan

Başkan

Fortum Enerji ve Tic. A.Ş

Evren Dindiren Dönmez

Başkan Yardımcısı

Artaş Endüstriyel Tesisler Taah.ve Ticaret A.Ş.

Halil Kulluk

Başkan Yardımcısı

İntekno Teknoloji Transfer San. ve Tic.A.Ş.

Akay Gökçe

Üye

Akik Enerji Elektirik Üretim San.Tic.A.Ş

M. Yalçın Egemen

Üye

Oynurden Kimya Sanayi Ticaret A.Ş.

Nazmi V. Akıman

Üye

Yüce Auto Motorlu Araçlar Ticaret A.Ş.

Onur G. Çakır

Üye

Halton Havalandırma Sistemleri Limited Şirketi

Recep Şaban Palamut

Üye

Özpalamut Deri San. İth. İhr. A.Ş

Sami Güral

Üye

Güral Porselen Madencilik San. Tic. A.Ş.

Yayınlar

Bülten ve Yayınlar

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Finlandiya-Türkiye Ceo Forumu Sonuç Raporu, 6 Nisan 2016

Etkinlikler

Finlandiya Avrupa ve Dış Ticaret Bakanı Lenita Toivakka’nın ziyareti vesilesiyle Türkiye-Finlandiya İş Forumu, 4 Şubat 2015, Ankara , 04.02.2015

Finlandiya Avrupa ve Dış Ticaret Bakanı Lenita Toivakka ve beraberindeki ticaret heyetinin Türkiye ziyareti kapsamında T.C. Ekonomi Bakanlığı, Finlandiya Ankara Büyükelçiliği, Finlandiya Ticaret Ofisi (Finpro) ve DEİK işbirliğiyle 4 Şubat 2015 Çarşamba günü 11:00-16:30 saatleri arasında Ankara Sheraton Hotel’de Türkiye-Finlandiya İş Forumu düzenlenecektir. Anılan İş Forumu’nu Fin Bakan Toivakka’nın yanı sıra T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci de onurlandıracaklardır.

Özellikle ileri teknoloji, AR-GE ve yüksek eğitim sektörlerinde öncü bir ülke konumunda olan Finlandiya’dan temiz enerji, biyoekonomi, atık yönetimi, atıktan enerji üretimi ve enerji verimliliği alanlarında faaliyet gösteren Finli firmalardan temsilcilerin yer aldığı heyet listesi ve toplantı taslak programı ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

Türkiye-Finlandiya İş Forumu’na katılmayı arzu eden firma temsilcilerinin ekli başvuru formunu doldurarak Finpro’ya (Pelin Gökçek; pelin.gokcek@finpro.fi, T: 0212 284 95 92/91) 28 Ocak Çarşamba gününe kadar iletmeleri rica olunur.

Finlandiya Yapı Teknolojileri Semineri , 19.01.2015

DEİK/Türkiye-Finlandiya İş Konseyi ve Finlandiya’nın önde gelen kapalı alan yapı teknolojileri firması Halton işbirliğiyle “Finlandiya Yapı teknolojileri Semineri” 20 Ocak 2015 Salı günü 10.00 – 12.00 saatleri arasında İstanbul TOBB Plaza’da gerçekleştirildi.

Seminer, DEİK / Türkiye – Finlandiya İş Konseyi Başkanı Halil Kulluk’un açılış konuşmasıyla başladı.  DEİK hakkında kısa bir tanıtım yapan Kulluk, 1991 yılında İş Konseyi’nin kurulmasından bu yana ikili ticaret hacminin 1.3 milyar doları bulduğunu belirtti.  Bu potansiyelin arttırılması için İş Konseyi olarak çeşitli çalışmalar yaptıklarını aktaran Kulluk, bu hedefle 2012 yılında Finlandiya Başkabakanı Jyrki Katainen’in onurlandırmasıyla Türkiye – Finlandiya İş Forumu düzenlendiğini ifade etti.  Ayrıca İş Konseyi olarak bölgesel işbirliğine çok önem verdiklerini aktaran Kulluk, Finlandiya’nın Oulu bölgesine oradaki yatırım imkanları ve teknolojik gelişme hakkında bilgi almak üzere bir ziyaret gerçekleştirildiğini aktardı.  Kulluk ayrıca bu çerçevede 2012 yılında, Business Oulu ile İstanbul’da Finlandiya Bilgi Teknolojileri Semineri düzenlendiğini aktardı.

DEİK / Türkiye – Finlandiya İş Konseyi Başkanı Halil Kulluk’un konuşmasının ardından Halton firması Yönetim Kurulu Başkanı Mika Halttunen, Halton firmasını tanıtmak üzere bir sunum gerçekleştirdi.

Konuşmasında Halton firması hakkında bigli aktaran Halttunen, firmanın iç mimarlık alanında iklimlendirme, havalandırma, hava filtrelemesi ve benzeri uygulamalar alanlarında uzmanlaşmış bir firma olduğunu belirtti ve  firmanın iş hacminin 200 milyon Euro sınırını aştığını ifade etti.

Mika Halttunen’in konuşmasının ardından, Halton firması Teknoloji Departmanı Müdürü Dr. Risto Kosonen kapalı alan çevresel kalite konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Dr. Kosonen, sunumunda Halton firmasının uyguladığı çok yönlü havalandırma ve iklimlendirme teknolojisi hakkında bilgi aktardı. Söz konusu teknolojinin enerji harcamalarındaki faydası ve sürdürülebilir kaliteli hava dağılımındaki etkisine dikkat çeken Kosonen, binaların yenilenmesi konusunda bu teknolojinin önemine vurgu yaptı.

Seminerin son sunumu Türkiye Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) Başkan Yardımcısı Duygu Erten tarafından gerçekleştirildi. Duygu Erten konuşmasına yeşil binalar derneklerinin dünyadaki konumunu belirterek başladı. Dünya çapında bu konuda bir ağın gelişmekte olduğuna da dikkat çeken Erten, Türkiye’de söz konusu derneğin 2007 yılında kurulduğunda sadece bir binanın bu alanda standartlara uygun inşa edilerek sertifikalandırıldığına dikkat çekti. 2014 yılında ise söz konusu sertifikalandırma işleminin 400’ün üzerinde olduğunun altını çizen Erten,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bir protokol yapılarak, yeşil binalar hakkında her seviyede farkındalığın arttırılması ve Türkiye müteahhitlik sektörü için söz konusu sertifikalandırma işleminin yaygınlaştırılması için çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydetti. Erten sunumuna yeşil binaların enerji tasarrufu ve sürdürülebilir bir şekilde çevresel faktörlerin iyileştirilmesi konularına yaptığı katkıları vurgulayarak son verdi.

Finlandiya Yapı Teknolojileri Semineri, sunumların ardından gerçekleşen soru – cevap bölümüyle sona erdi. 

Finlandiya Başbakanı Ziyareti vesilesiyle Türkiye-Finlandiya İş Semineri ve İkili İş Görüşmeleri , 19.04.2012

Finpro, DEİK ve Finlandiya Büyükelçiliği tarafından, Finlandiya Başbakanı Sayın Jyrki Katainen ve AB ve Dış Ticaret Bakanı Sayın Alexander Stubb’un Türkiye ziyaretleri vesilesiyle, 19 Nisan 2012 tarihinde İstanbul Taksim, The Marmara Oteli’nde saat 13:30’da  Türkiye-Finlandiya İş Semineri düzenlenecektir.

Finlandiya’da temiz enerji, çevre, orman sanayi, altyapı, lojistik, bilişim teknolojileri, sağlık, sektörleri başta olmak üzere bir çok farklı sektörde faaliyet gösteren ve alanlarında lider olan şirketlerin üst düzey temsilcilerinden oluşan işadamlarıyla ikili görüşmelerin yapılması planlanmaktadır. İşadamları listesi ile firma bilgileri ve program ekteki davetiyede bilginize sunulmaktadır.

Bu çerçevede, anılan programa katılmak ve  Finlandiya temsilcileri ile gerçekleşecek ikili görüşmeler vesilesiyle işbirliği imkanlarını değerlendirmek isteyen üyelerimizin teyitlerini  en geç 10 Nisan 2012 tarihine kadar ekteki formu doldurup nilufer.alapinar@finpro.fi  ya da  pelin.gokcek@finpro.fi  e-posta adreslerine iletmeleri rica olunur.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Finlandiya Ziyareti vesilesiyle, Türk- Finlandiya İş Forumu, 8 Ekim 2008, Helsinki , 06.10.2008
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Finlandiya ve Estonya Ziyareti vesilesiyle, Türk İşadamları Heyeti Ziyareti (Helsinki, Tallin) , 06.10.2008

Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 7-11 Ekim 2008 tarihlerinde Finlandiya ve Estonya'ya gerçekleştireceği resmi ziyaret kapsamında, Türk- Fin İş Konseyi, SITRA ve Fin Sanayicileri Kondeferasyonu-EK işbirliği ile 8 Ekim 2008 tarihinde Helsinki'de, Türk-Estonya İş Konseyi ile Estonya Sanayi ve Ticaret Odası işbirliği ile de 10 Ekim 2008 tarihinde Tallin'de iş forumları düzenlenecektir.  Türk iş dünyası temsilcilerini her iki ülke işadamları ile buluşturmayı hedefleyen bu forumları Sayın Cumhurbaşkanı Gül'ün onurlandırması ve katılımcılara hitap etmesi beklenmektedir. Ziyaret taslak programı ekte bilginize sunulmaktadır. 

Finlandiya ve Estonya, Avrupa Birliği bünyesinde teknolojik inovasyon, ARGE çalışmalarında öncü ülkelerdir. Finlandiya, ileri teknoloji elektronik sanayi ürünlerinde (telekomünikasyon, bilişim-yazılım, güvenlik sistemleri, vs.) NOKIA, KONE, WARTSILA gibi dünya markalarına sahiptir. E-devlet hizmetlerinde öncü ülke Estonya ise, dünyada genel seçimleri internet üzerinden gerçekleştiren ilk ülke olmasının yanı sıra internet iletişim aracı 'Skype'ın da yaratıcısıdır. Ayrıca, her iki ülkenin orman zengini olması nedeniyle orman ürünleri ve kağıt sanayi hem ülke ekonomilerinde hem de ihracatlarına önemli yer tutmaktadır.

Anılan ziyarete katılım teyidinizi ekte yer alan form aracılığı ile gerekli düzenlemelerin zamanında yapılabilmesini teminen en geç 12 Eylül 2008 Cuma günü mesai saati bitimine kadar DEİK'e iletilmesi gerekmektedir. Ziyarete ilişkin lojistik detaylar katılım teyiti veren temsilcilere ayrıca iletilecektir. 

Firma/kurum temsilcilerinin, Cumhurbaşkanı Gül'e iletilecek dosyada yer almak üzere Finlandiya ve Estonya ile ikili ticaret, işbirliği, yatırım ve benzeri konularda sorunlarını ve ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla sunulabilecek önerilerini ekte yer alan form aracılığıyla DEİK'e iletmeleri çalışmalarımıza büyük destek sağlayacaktır. 

Ek : Katılım Formu, Başvuru Koşulları, Taslak Program

Finlandiya/Mikkeli Festivaline İlişkin İşbirliği Değerlendirme Yemeği , 13.01.2008

Finlandiya/Mikkeli'de Türkiye Tanıtım Semineri Çalışma Yemeği

14 Ocak 2008, İstanbul

8-9 Mayıs 2008 tarihleri arasında Finlandiya'da gerçekleşecek olan Mikkeli Uluslararası Festivali organizasyon komitesinde yer alan Helina Tepponen'in İstanbul ziyareti kapsamında DEİK/Türk-Fin İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyelerinin katılımı ile 14 Ocak 2008 tarihinde İstanbul Divan Oteli'nde dar kapsamlı bir çalışma yemeği düzenlendi. Tepponen, Festival kapsamında Finlandiya güney Savo bölgesi Ticaret Odası'nın DEİK ile işbirliği içinde "Türkiye'deki Yatırım ve İş Olanakları" konulu bir seminer düzenlemeye hazır olduğunu kaydetti. Türk-Fin İş Konseyi Başkanı Yılmaz Çakır da, iki ülke arasında bölgesel işbirliğini geliştirmeye İş Konseyi'nin arzulu olduğunu, bu çerçevede sözkonusu seminerin hayata geçirilmesinde gereken desteğin sağlanacağını belirtti.

Finlandiya Mühendislik ve Danışmanlık Firması Prayry ile Toplantı , 13.12.2007
T.C. Helsinki Büyükelçisi R.Keskintepe ile Çalışma Yemeği , 22.07.2007

T.C. Helsinki Büyükelçisi R.Keskintepe ile Çalışma Yemeği
23 Temmuz 2007, İstanbul

23 Temmuz 2007 tarihinde İstanbul'da DEİK/Türk-Fin İş Konseyi tarafından T.C. Helsinki Büyükelçisi Reha Keskintepe ile dar katılımlı bir çalışma yemeği düzenlendi. Sözkonusu çalışma yemeğine Türk-Fin İş Konseyi Başkanı Yılmaz Çakır, Başkan Yardımcıları Ömer İpeker ve Mehmet Kabaş, DEİK İş Konseyi Koordinatörü Ayşegül Arıcan ile TÜBİTAK AB 7. Çerçeve Programı Ulusal Koordinatörü Okan Kara katıldı.

Öncelikle, 22 Ekim 2007 tarihinde İstanbul'da DEİK-TÜBİTAK işbirliği ile düzenlenecek olan "AB 7. Çerçeve Programı – Türkiye Forumu 4" etkinliğine ilişkin bilgi aktarıldı ve T.C. Helsinki Büyükelçiliğimizden destek talep edildi. Büyükelçi Keskintepe, Fin iş dünyasında son dönemde Türkiye'ye yönelik bir ilginin arttığını kaydederek, Finlandiya dahil İskandinav ülkelerinin Türkiye'nin AB'ne üyeliğini ilke bazında  desteklediklerini ifade etti. Finlandiya'nın 5. nükleer santralın inşaasını yüksek güvenlik standartlarında başarıyla tamamladığını belirtti ve nükleer enerji ile atık yönetiminde ileri teknolojiye sahip Finlandiya ile işbirliği imkanlarının mevcut olduğunu vurguladı. İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde yer alan Bizans dönemi cam eserlerin Finlandiya'da sergilenmesi yönünde çaba sarfettiğini kaydeden Büyükelçi, 2008 yılı sonunda Türkiye-Finlandiya diplomatik ilişkilerinin 90. kuruluş yıldönümü nedeniyle Helsinki'de "Türk Kültür Günü veya Haftası" gerçekleştirmeyi planladığını ifade etti. DEİK-Türk-Fin İş Konseyi Başkanı Çakır ise, Büyükelçiliğin bu girişimlerinde destek sağlamaya hazır olduğunduğu vurguladı.