• TÜRKİYE - FRANSA İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - FRANSA İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı:1987
Türk Tarafı Başkanı: Sani Şener
Firma ve Ünvanı: Tav Havalimanları Holding A.Ş.
Karşı Kanat Kuruluşu: MEDEF International - Mouvement des Entreprises de France
Karşı Kanat Başkanı: Jean Lemierre,
Firma ve Ünvanı: BNP Paribas, Kıdemli Danışman

Türkiye'nin dış ticaretinde Fransa'nın önemli bir yer tutması ve ilişkilerin uzun bir tarihe sahip olması, DEİK/Türkiye-Fransa İş Konseyi'nin kurulmasında en önemli faktör olmuştur ve İş Konseyi 1987 yılında kurulmuştur. Konsey etkinlikleri paralelinde iki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkiler hızla gelişme kaydetmiştir.

Türkiye'nin Fransız kamuoyu ve özel sektörü nezdinde tanıtımına yönelik faaliyetler önem taşımaktadır. Türkiye'nin jeostratejik konumu, ekonomik dinamizmi, kalifiye ve girişimci insan gücü varlığının ön plana çıkartılarak ticaret, yatırım ve ortak proje konularında her iki ülke ve üçüncü ülkelerde işbirliği imkanlarına vurgu yapılması gerekmektedir.

İletişim

Dilek Tuna
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 36
E-mail: dtuna@deik.org.tr

Neslihan Onuralp
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 17
E-mail: nonuralp@deik.org.tr

Aycan Damalı
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 74
E-mail: adamali@deik.org.tr

Ezgi Tanrıverdi 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 62
E-mail: etanriverdi@deik.org.tr

 

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. PARİS BÜYÜKELÇİLİĞİ
16, avenue de Lamballe
75016 Paris-France
Tel:00–33–153 92 71 11 (3 lignes)
Fax:00–33–145 20 41 91
E-Posta: ambassade.paris@mfa.gov.tr
Web-Site: http://paris.be.mfa.gov.tr/

T.C. PARİS TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
16 Avenue de Lamballe 75016 Paris
Tel: 00 33 1 45 25 29 63
Fax: 00 33 1 45 24 27 14
E-Posta: paris@ekonomi.gov.tr

FRANSA CUMHURİYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Laurent BILI, Büyükelçi
Paris Cad. No.70 Kavaklıdere-Ankara
Tel: 455 45 45
Fax: 455 45 27
Ambaank@Yahoo.fr
http://www.ambafrance-tr.org

FRANSA CUMHURİYETİ İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU
İstiklal Caddesi No: 8, 80090 Taksim, İstanbul
Tel: (212) 334 87 30
Fax: (212) 334 87 31
mail@consulfrance-istanbul.org

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Mustafa Sani Şener

Başkan

Tav Havalimanları Holding A.Ş.

Dr. Zeynel Abidin Erdem

Başkan Yardımcısı

Erdem Holding A.Ş.

Halil Tokel

Başkan Yardımcısı

Türk Hava Yolları Teknik A.Ş.

Alpaslan Kaya

Üye

Kale Oto Radyatör San. ve Tic. A.Ş

Arban Çitak

Üye

Alstom Ulaşım A.Ş.

Devrim Çubukçu

Üye

Ekom-Eczacıbaşı Dış Tic. A.Ş.

Fahri Gökyayla

Üye

Diplomat Dış Ticaret Pazarlama Ltd. Şti.

Harika Güral

Üye

Kanyon Yenilenebilir Enerji Üretim ve Tic. A.Ş.

Hüseyin Çağatay Özdoğru

Üye

Esas Holding A.Ş.

Kadri Batu Çetin

Üye

Societe Generale

Mehmet Ali Keçiciler

Üye

Schneider Elektrik Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Memetemin Arslan

Üye

Etçii Gıda A.Ş.

Meral Kurdaş

Üye

H.Ö. Sabancı Holding A.Ş.

Murat Baykara

Üye

Baynak Uluslararası Nakliyat Turizm Dış Ticaret Ltd. Şti.

Mustafa Tacir

Üye

Sümer Plastik ve Kağıt Sa. Tic. A. Ş.

Müfit Ataseven

Üye

H.Bayraktar Yatırım Holding A.Ş.

Nurdan Erbuğ

Üye

Anadolu Hayvancılık San. ve Tic. A.Ş.

Turgut Erkeskin

Üye

Genel Transport Nakliyat ve Tic. Ltd. Şti.

Zeynep Necipoğlu

Üye

Altavia İletişim ve Reklam Hizmetleri Ticaret A.Ş.

Yayınlar

AVRUPA BÖLGESİ ÖZEL RAPORU: FRANSA SEÇİMLERİ VE BEKLENTİLER

Avrupa Birliği'nin ikinci büyük ekonomisi ve Türkiye'nin önemli ekonomik partnerlerinden biri olan Fransa'da ilk turu 23 Nisan'da gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı seçim sonucu senaryolarının olası ekonomik etkilerine ilişkin beklentilerin yer aldığı "Avrupa Bölgesi Özel Raporu: Fransa Seçimleri ve Beklentiler" ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

İlgili Dokümanlar

Fransa Ülke Bülteni 2012

İlgili Dokümanlar

Fransa Ülke Bülteni

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Türkiye-Fransa Ceo Toplantısı Sonuç Raporu, 2-3 Nisan 2015

Etkinlikler

Kentsel Dönüşüm Projelerinde Türk-Fransız İşbirliği Toplantısı , 23.09.2014

DEİK/Türk-Fransız İş Konseyi işbirliğiyle, 23 Eylül 2014 tarihinde, Grand Hyatt Otel İstanbul'da, "Kentsel Dönüşüm Projelerinde Türk-Fransız İşbirliği / Sürdürülebilir Şehircilik Sempozyumu" düzenlenecektir.

Fransa Cumhurbaşkanı H.E. François Hollande ve beraberindeki heyetin Türkiye ziyaretleri vesilesiyle ''Türk-Fransız İş Forumu'' , 28.01.2014
Savunma Sanayii Müsteşarlığı ( SSM ) Sanayi Katılımı ve Offset Uygulamaları Çerçevesinde, Türk-Fransız Savunma ve Havacılık Sanayi Endüstriyel İşbirliği Örnekleri ve Önümüzdeki Dönemde Fırsatlar Konulu Toplantı , 13.02.2013

Sayın Üyelerimiz,

DEİK/Türk-Fransız İş Konseyi tarafından Savunma Sanayii Müsteşarlığı ( SSM ) işbirliğiyle, Türkiye ve Fransa arasında gerçekleştirilen savunma sanayi projelerinden doğan offset imkanları hakkında bilgi vermek amacıyla, Savunma Sanayi Müsteşarı Sayın Murad Bayar’ın da katılımıyla, 13 Şubat 2013 tarihinde saat 14:00’te TOBB Plaza İstanbul’da bir toplantı düzenlenecektir.

Savunma Sanayi ile ilgili olarak SSM tarafından gerçekleştirilen offset uygulamaları sanayicilerimize yeni ve uzun süreli iş imkanları sağlamaktadır. Gelişen Türk ekonomisi, savunma sanayi altyapısı ve bu paralelde geliştirilen SSM-2011 Sanayii Katılımı ve Offset Yönergesi, önümüzdeki dönemde Türk ve Fransız girişimleri için önemli işbirliği fırsatları sunmaktadır. İki ülke arasında bu alandaki iş hacminin arttırılması, Türkiye’nin artan ihracat etkinliği ve hedefleri ile birlikte her iki ülke sanayisine büyük fayda sağlayacaktır. SSM, gerçekleştirdiği yurtdışı projelerinde, yerli sanayiye imkan sağlayan ve onları küresel boyuta taşıyan bir rol oynamaktadır. Bu kapsamda, söz konusu toplantıda endüstriyel işbirliğine konu labilecek fırsatlar ve potansiyeller üzerinde durulacaktır.

Bu çerçevede, söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin ekte yer alan katılım formunu doldurarak en geç 11 Şubat 2013 Pazartesi gününe kadar DEİK’e ( Neslihan Kilit; e-posta: nkilit@deik.org.tr; fax: 0212 339 50 65 ) iletmeleri rica olunur.

Saygılarımla,


Ek: Katılım formu
 

Türk - Fransız Ticaret Forumu , 13.06.2010

DEİK işbirliğiyle Fransa Dış Ticareti Geliştirme Ajansı (UBIFRANCE) tarafından 14 – 16 Haziran 2010 tarihlerinde The Marmara Hotel, İstanbul'da ‘Türk – Fransız Ticaret Forumu' gerçekleştirilecektir.

Fransa Ekonomi Bakanı Christine Lagarde'ın katılımıyla geçekleştirilecek olan ve son yıllarda iki ülke arasında düzenlenen en büyük ticaret etkinliği olan Forum kapsamında, iki gün süresince ikili firma görüşmeleri, networking etkinlikleri, sektörel işbirliği fırsatları ile dış ticaret ve iş mevzuatı atölyeleri gerçekleştirilecek, proje geliştirme konusunda firmalara bilgi vermek amacıyla danışmanlık noktaları bulunacaktır. Forum'a Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan'ın da katılımı sözkonusudur.

Forum'a ambalaj (gıda ve ilaç sektörü), plastik dönüşümü (enjeksiyon, ekstrüsyon, PVC), kimya sanayii için ekipman, inşaat malzemeleri, gıda ve gıda sanayii ekipmanları, yenilenebilir enerji, otomobil, mekanik bakım, tekstil ekipmanları, tekstil, giyim sanayii için kumaş, hammadde ve aksesuar, sağlık, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, bilişim ve iletişim teknolojileri alanları başta olmak üzere çeşitli sektörlerden 100'ü aşkın Fransız firmanın katılımı öngörülmektedir.

Sözkonusu Forum'a ilişkin taslak program ve katılımcı listesi ekte bilginize sunulmaktadır. Katılım ücreti dahilinde (190TL) üç gün boyunca yer alacak atölye ve ikili firma görüşmelerine katılım, hazırlanacak broşürde firma bilgileri ile yer alma imkanı, çeşitli yemek organizasyonları ve resepsiyonlara katılım ile tercüme hizmetleri bulunmaktadır.

Anılan Ticaret Forumu'na katılmak isteyen firma temsilcilerinin ekteki katılım formunu doldurarak en kısa sürede Fransa Ticaret Müşavirliği'ne (Anouschka Ünel, Tel: 0212.2435338 dahili: 929, E-mail: anouchka.unel.int@ubifrance.fr) iletmeleri rica olunur.

Fransa’nın Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı’nın Türkiye Ziyareti vesilesi ile Türk – Fransız İşbirliği Semineri, 26 Şubat 2010, İstanbul , 25.02.2010

Fransa'nın Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Anne-Marie Idrac ve beraberindeki üst düzey işadamları heyetinin Türkiye Ziyareti vesilesi ile 26 Şubat 2010 10.00 – 12.00 saatleri arasında Ceylan Intercontinental Hotel, İstanbul'da Türk – Fransız İşbirliği Semineri gerçekleştirilecektir. Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan'ın da anılan toplantıyı onurlandırması beklenmektedir.

Türkiye'nin dış ticaretinde en önemli ikinci partner ve ülkedeki en önemli yabancı yatırımcılardan olan Fransa ile ikili ticaret hacmimiz 2009 yıl sonu itibariyle 14 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. Enerji, altyapı/lojistik ve finans sektörlerinden Alstom, Areva, Delkia, EADS, Calyon, Michelin, Fransa Yatırım Ajansı ve diğer önde gelen firma temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek seminerin taslak programı ekte bilginize sunulmaktadır. Toplantı kapsamında konuk heyet üyeleri ile enerji ve altyapı, 3. ülkelerde işbirliği, Türkiye'de uluslararası finansmanlı projelerde işbirliği imkanları ele alınacaktır.

Sözkonusu toplantıya katılımınızı diler, katılım teyidinizin ekteki form aracılığıyla 22 Şubat Pazartesi mesai bitimine kadar DEİK'e (Canan Özbay, Tel: 0212.3395074, E-mail: cozbay@deik.org.tr) iletilmesini rica ederim.

Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı İşbirliği ile 'Türkiye İş ve Yatırım Ortamı' Semineri, 8 Aralık 2009, Lille , 07.12.2009

T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı işbirliği ile 8 Aralık 2009 tarihinde Nord-Pas de Calais Ticaret ve Sanayi Odası evsahipliğinde Lille'de 'Türkiye İş ve Yatırım Ortamı' Semineri gerçekleştirilecektir. Sözkonusu seminerin taslak programı ekte bilginize sunulmaktadır.

Anılan seminere katılmak isteyen ilgili firma temsilcilerinin katılımlarına ilişkin 3 Aralık Perşembe akşamına kadar DEİK'e (Canan Özbay, Tel: 0212.3395074, E-mail: cozbay@deik.org) bilgi vermeleri rica olunur.

MEDEF İşadamları Heyeti ile Toplantı ve Çalışma Yemeği, İstanbul , 02.07.2009
Fransa Büyükelçisi Bernard Emie ile Çalışma Kahvaltısı, İstanbul , 10.02.2009
Fransız Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Sayın Philippe Faure Onuruna DEİK Tarafından Düzenlenen Tekne Gezisi Notu , 01.09.2007

DEİK / Türk-Fransız İş Konseyi tarafından 2 Eylül 2007 tarihinde Fransız Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Sayın Philippe Faure ve eşinin katılımıyla yemekli bir tekne gezisi düzenlenmiştir. Türk-Fransız İş Konseyi Başkanı Sayın Uğur Yüce ve İş Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri Dr. Z. Abidin Erdem, Sayın Sacit Katlandur, Sayın Yılmaz Çakır, Sayın Selma Somer ve T.C. Dışişleri Bakanlığı İkili Ekonomik İlişkiler Daire Başkanı Sayın Artemis Sümer ile Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Jean-Christophe Peaucelle, Fransız Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşbirliği Direktör Yardımcısı Sayın Christine Moro, Fransa Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreter Danışmanı Sayın Philippe Lalliot, Türk-Fransız Ticaret Derneği Başkanı Sayın Yves Marie Louenan, Fransa'nın İstanbul'daki Ekonomi ve Ticaret Müşaviri Sayın François Sporrer ve Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Sayın Pierre Chuvin'in katıldığı tekne gezisinde Türkiye ile Fransa arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkiler ele alınmıştır.

Yemekte, Türk-Fransız İş Konseyi olarak Fransa'da yapılması öngörülen tanıtım çalışmalarına dair Sayın Faure'a bilgi aktarılmıştır. Ayrıca, Fransa Cumhurbaşkanı'nın halihazırda Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili benimsediği olumsuz yaklaşımın ancak Fransız kamuoyunun Türkiye hakkındaki görüşünün olumlu yönde değişmesi ile düzeleceği Uğur Yüce tarafından ifade edilmiştir.

Ecole Des Hautes Etudes Commerciales Öğrencilerine Verilen Kokteyl , 11.03.2007

DEİK / Türk-Fransız İş Konseyi tarafından 12 Mart 2007 tarihinde İstanbul, TOBB Plaza'da, Ecole des Hautes Etudes Commerciales öğrecilerine bir kokteyl verildi. Kokteyl'e Türk-Fransız İş Konseyi Başkanı Uğur Yüce, Yürütme Kurulu üyeleri ve Grup Koordinatörü Suzan Cailliau katıldı. Suzan Cailliau HEC öğrencilerini DEİK hakkında bilgilendirirken, Uğur Yüce de Türk-Fransız İş Konseyi ve Türkiye - Fransa ticari ve ekonomik ilişkileri hakkında bilgi verdi. Yürütme Kurulu üyelerinin kendilerini tanıtmalarının ardından kokteyle geçildi.

Fransız Ticaret ve Sanayi Odaları Asamblesi Başkanı Jean François Bernardin ve Beraberindeki Heyet Onuruna Verilen Çalışma Yemeği , 10.03.2007

DEİK / Türk-Fransız İş Konseyi tarafından 11 Mart 2007 tarihinde İstanbul, The Marmara Oteli'nde, Fransız Ticaret ve Sanayi Odaları Asamblesi Başkanı Sn. Jean François Bernardin ve beraberindeki heyet onuruna bir çalışma yemeği düzenlenmiştir. Çalışma yemeğine TOBB / DEİK Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu, DEİK İcra Kurulu Başkanı Sn. Rona Yırcalı, DEİK/Türk-Fransız İş Konseyi Başkanı Sn. Uğur Yüce, Fransız Ticaret ve Sanayi Odaları Asamblesi Başkanı Sn. Jean François Bernardin, TOBB Başkan Yardımcısı Sn. Halim Mete, TOBB Yönetim Kurulu ve DEİK İcra Kurulu Üyesi Sn. İbrahim Çağlar, Franche Comté Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn. Michel Dieudonné, Fransa İstanbul Başkonsolosu Sn. Jean-Christophe Peaucelle, Türk-Fransız İş Konseyi üyeleri, Fransa İstanbul Ekonomi ve Ticaret Müşavirliği ile Türk-Fransız Ticaret Derneği temsilcileri katılmıştır. Öncesinde bir kokteylin düzenlendiği çalışma yemeği sırasında Sn. Rona Yırcalı, Sn. Jean François Bernardin ve Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu birer konuşma yapmıştır. Konuşmaların ardınan gazetecilerin sorularını cevaplayan Sn. Jean François Bernardin ve Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu, genel olarak Türkiye ve Fransa arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkileri değerlendirmiştir.

Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Sn. Rona Yırcalı tarafından yapılan konuşmalarda aşağıdaki hususlar ele alınmıştır:

• 2006 yılında Fransa'ya ihracatımız bir önceki yıla oranla %20,9 artış göstererek yaklaşık 4,6 milyar dolar olarak gerçekleşirken, 2006 yılında Fransa'dan ithalatımız ise bir önceki yıla göre %12,1 oranında artarak 6,6 milyar dolar olmuştur. 

• Fransa, Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında Almanya, İngiltere, İtalya ve A.B.D'nin ardından 5. sırada yer almaktadır. Fransa, Türkiye'nin en çok ithalat yaptığı ülkeler arasında  Rusya, Almanya, Çin ve İtalya'nın ardından 5. sırada yer almaktadır. Türkiye'nin Fransa'ya ihracatının Fransa'nın toplam ithalatındaki payı binde 8, Fransa'nın Türkiyenin ithalatı içindeki payı ise %5'ler düzeyindedir.

• 11 milyar dolarlıklık toplam dış ticaret hacmi Türkiye ve Fransa'nın potansiyelini yansıtmamaktadır.

• Fransa 2006 yılında 27 AB ülkesi içinde doğrudan yabancı sermaye girişlerinde Hollanda ve İngiltere'nin ardından 3. sırada yer almıştır. Ancak 2006 yılında Fransa'dan Türkiye'ye giriş yapan doğrudan yabancı sermaye miktarı 2005 yılına göre %79 oranında azalarak 2.107 milyon dolardan 443 milyon dolara gerilemiştir. 1985'te 15 olan Fransız sermayeli firma sayısı 2006'da 250 olmuştur.

• Türkiye ekonomisi son 25 yılda dünyada en hızlı dönüşüm yaşayan ekonomilerden biridir. 2002-2006 arasında Türkiye, kümülatif olarak %40 oranında büyüme göstermiştir. Dünyada en hızlı büyüyen ilk 3 ülkeden biridir. Ekonomik büyüklük açısından Türkiye, 2006 yılı sonu itibariyle 17. sıraya yükselmiştir. AB'nin 7. büyük ekonomisi ve aynı zamanda AB'nin 6. büyük dış ticaret partneridir.

• Türkiye Kuzey Afrika'dan Ortadoğu ve Orta Asya'ya kadar olan bölgede sanayi devi olan bir ülkedir. Söz konusu bölgedeki tüm sanayi ürünleri ihracatının %65'ini Türkiye yapmaktadır.

• Türkiye'nin AB ile ilişkilerinde 1964 yılında Ortaklık Anlaşmasıyla başlayan ve nihai olarak tam üyeliği hedef alan süreçte Fransa'nın ciddi desteği olmuştur. 1996 yılında Gümrük Birliği Anlaşması'nda, 1999 yılında Türkiye'ye adaylık statüsünün tanınmasında, 2004 Aralık ayında katılım müzakerelerinin başlamasının öngörülmesinde ve 3 Ekim 2005 tarihinde katılım müzakerelerinin başlama kararının alınmasında Fransa'nın güçlü desteği olmuştur. İçinde bulunduğumuz katılım sürecinde Türkiye'nin bu desteğe daha fazla ihtiyacı bulunmakta olup iki ülke iş dünyasının ilişkileri derinleştirme yönündeki çabaları bu sürece büyük katkı sağlayacaktır.

• Son dönemde Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilerde ekonomik ve ticari konuların sözde Ermeni soykırımı ve Fransa'nın Güney Kıbrısla imzaladığı savunma iş birliği anlaşmaları gibi siyasi konuların gölgesinde kalması rahatsız edicidir. Daha fazla ticaret ve yatırım yapılmasına imkan sağlayacak bir ortamın tesisi temenni edilmektedir.
 
• İkili temaslarda iki ülkenin birbirini iyi tanımadığı ve bilgi eksikliği olduğu saptanmış olup söz konusu bilgi eksikliğini giderecek adımların karşılıklı ziyaretlerle atılması gerekmektedir.

• Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği ve TOBB'un gerçekleştirdiği Oda Geliştirme Programına, Marsilya ve Lyon odaları önemli katkılar sağlamıştır. Marsilya ve Lyon odalarıyla eşleştirilmiş Türk Odaları karşılıklı işbirliği yapmaktadır.

• 2009 yılı Fransa'da Türkiye yılı olarak kabul edilmiştir. Türkiye'nin yoğun olarak tanıtılacağı ve hem Fransız hükümetinin hem Türk hükümetinin maddi katkı sağladığı bu süreçte, Fransız kamu oyunda Türkiye'nin gerçekçi olarak tanıtılabilmesi konusunda Fransız işadamlarından destek beklenmektedir.

Fransız Ticaret ve Sanayi Odaları Asamblesi Başkanı Sn. Jean François Bernardin tarafından yapılan konuşmada aşağıdaki hususlar ele alınmıştır:

• Fransızlar bugünün Türkiyesi'ni yeterince tanımamaktadır. Türkiye hızla ciddi değişimler yaşamaktadır. Her iki ülkenin de çıkarları doğrultusunda karşılıklı anlaşmazlıklar ve yanlış anlaşılmaların aşılması için mutlaka birbirlerini ve neye doğru dönüşmekte olduklarını daha iyi tanımaları gerekmektedir.

• Ezelden beri halkları birleştiren ticari mübadeledir. Türk-Fransız işletmeleri arasındaki ekonomik bağlar ne kadar güçlü kılınırsa, hükümetleri yaşanan sorunlara bir çözüm bulmaya ikna etmek de o kadar kolay olur.

• Bu nedenle Fransız Ticaret ve Sanayi Odaları bünyesinde bir yıl kadar önce Türkiye'nin daha yakından incelenmesine karar verilmiştir. Tüm Fransız Odalarının içindeki Türkiye uzmanları belirli dönemlerde biraraya gelerek Türkiye'yi ne kadar iyi tanıdıkları ve burada neler yapılabileceğine dair değerlendirme yapmaktadır.

• Fransız Ticaret ve Sanayi Odaları'yla TOBB arasında varılacak bir anlaşma doğrultusunda eğitim ve öğrenci değişim programları gibi hususlarda birlikte çalışıldığı takdirde Fransız gençlerinin Türkiye'yi, Türk gençlerinin de Fransa'yı daha iyi tanımaları ve iki ülke arasında daha yakın dostluk ve ekonomik ilişkiler kurulması sağlanacaktır.

• Sonuç olarak Fransa'daki odaların bir çoğu, Avrupa'nın Türkiye ve Akdeniz'in öneminin yeterince bilincine varamamasını üzüntüyle karşılamaktadır. Çünkü söz konusu odalar için Akdeniz havzasının bütünündeki gelişme önemli bir ihtiyaçtır. Avro-Akdeniz kavramı, gerçekten ekonomik açıdan yararlı bir kavramdır.

Toplantının soru ve cevap bölümünde Sn. Bernardin'e Türk gazetecileri tarafından Türkiye'ye gelen Fransız sermayesinde son dönemde beklenenin dışında gözlenen düşüşün nedenleri ile Türkiye karşıtlığının özellikle seçimlerin önplanda olduğu bu dönemde Fransa'da oldukça gündemde olması hakkındaki görüşleri sorulmuştur. Türkiye'deki Fransız yatırımlarının azalmasıyla ilgili olarak elinde konuyu değerlendirecek yeterli veri bulunmadığını söyleyen Sn. Bernardin ancak Fransız işletme sahipleri ve yatırımcılarında herhangi bir zihniyet değişikliğinin mevcut olmadığını, dolayısıyla bu durumun aynı şekilde devam etmesinin beklenemeyecğini ifade etmiştir. İkinci soruyla ilgili olarak ise Fransız şirketlerini temsil ettiğinin ve Fransa'yı yakından tanıyan bir işadamı sıfatıyla konuştuğunun altını çizen Sn. Bernardin, Fransa'da Türkiye karşıtlığı olmadığını ancak Türkiye'nin iyi tanınmadığını belirtmiştir. Ayrıca Fransa'da yalnızca Türkiye ile ilgili değil, ciddi anlamda Avrupa'ya ilişkin bir sorunun da mevcut olduğunu ve AB üyesi ülkelerin hepsinin aynı Avrupa anlayışına sahip olmadığını sözlerine ekleyerek bu noktada Türkiye'ye ilgili yaklaşımın genel bir sorunun parçası olduğunu ifade etmiştir.

Ayrıca Türkiye ve Fransa arasındaki ilişkilerin gerilmesinin bir nedeni olarak ileri sürülen sözde Ermeni soykırımı tasarısı hakkındaki görüşleri sorulan Sn. Bernardin, tarihi yorumlamanın parlementoların ve siyasilerin görevi olmadığını düşündüğünü belirtmiştir.

Son olarak Türkiye'nin Fransa'da daha iyi tanınmasını sağlamak amacıyla DEİK'in Fransa'da başlatacağı Türkiye tanıtım faaliyetlerine Sn. Bernardin ve başında olduğu kurumun destek verip vermeyeceği sorusu üzerine Sn. Bernardin destek vermeye hazır olduklarını söylemiş ve 2009 Türkiye yılı için DEİK ve TOBB'la birlikte çalışarak bir etkinlik programı oluşturmayı önermiştir.

Yeni basılmış olan kitabı "Fransa seni çok seviyorum ama sana kızgınım"dan da bahseden Sn. Bernardin, Fransa'nın tarihin bir dönemecinde olduğuna inandığını ve kitabında 30 yıldır hemen her kategoride gerileyen Fransa'da siyasilerin doğru teşhisleri koyamayarak dünyanın değişmekte olduğunu ve uyum sağlamak gerektiğini algılayamadıklarını ve yapılacak olan başkanlık seçiminden sonra gerçek bir siyasi sıçrayış yaşanması gerektiğini vurguladığını belirtmiştir.