• TÜRKİYE - İNGİLTERE İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - İNGİLTERE İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı:1988
Türk Tarafı Başkanı: Remzi Gür
Firma ve Ünvanı: Gürmen Giyim San. A.Ş. Başkanı
Karşı Kanat Kuruluşu: UKTI
Karşı Kanat Başkanı: Sir Julian Horn-Smith
Firma ve Ünvanı: UBS Limited Kıdemli Danışman

1988 yılında İş Konseyinin kurulmasındaki amaç ekonomik ve ticari işbirliğinin karşılıklı ve dengeli olarak geliştirilmesi, işbirliği imkanlarının belirlenmesi ve bu kapsamda gerekli araştırmaların yapılması, ortak yatırımlara katılabilecek yerli ve yabancı firmaların belirlenmesi, ortak girişimler için uygun ortam yaratılması, karşılıklı bilgi akışının sağlanması, sorunların tespiti ve çözüm önerileri geliştirilmesi, ekonomik ilişkilerin istenilen şekilde gelişmesini teminen ekonomik, kültürel, siyasal ve sosyal alanlarda tanıtım faaliyetlerinde bulunulması ve üçüncü ülkelerde işbirliğinin teşvik edilmesidir. Bu dönemde temel hedef Türkiye'nin ihracatının ve Türkiye'de İngiliz menşeli yatırımların artırılması olmuştur.

1990'ların ikinci yarısından itibaren küçük ve orta ölçekli firmaların dışa açılma ihtiyacının artması ile birlikte Konsey faaliyetlerinde KOBİ'lere yönelik etkinlikler ve sağlanan hizmetler ağırlık kazanmıştır. Yine bu dönemde Londra dışında sanayi ve ticaret merkezleri ile ilişkilerin geliştirilmesi amaçlanmış ve geleneksel İş Konseyi ortak toplantılarının yerine tematik toplantılar düzenlenmeye başlamıştır. Zaman içerisinde değişen koşul ve ihtiyaçlara bağlı olarak Konsey faaliyetleri, karşılıklı yatırımların artırılması; İngiltere-Türkiye ve 3. pazarlarda sanayi ve teknolojik işbirliğinin geliştirilmesi; altyapı-enerji ve hizmet sektörlerinde işbirliğinin derinleştirilmesi; AB projelerine ortak katılımın; iş, siyaset, akademi ve basın çevrelerine yönelik tanıtım etkinlikleri düzenlenmesi konularında yoğunlaşmaktadır.

İletişim

Dilek Tuna
İş Konseyi Bölge Direktörü
Tel: 0212 339 50 36
E-mail: dtuna@deik.org.tr

Hande Şahin 
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 79
E-mail: hsahin@deik.org.tr

Aycan Damalı
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 74
E-mail: adamali@deik.org.tr

Ezgi Tanrıverdi 
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 62
E-mail: etanriverdi@deik.org.tr

Başak Doyum 
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 90
E-mail: bdoyum@deik.org.tr

Nil Sarıtepe 
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 20
E-mail: nsaritepe@deik.org.tr

Büşra Şener 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 22
E-mail: bsener@deik.org.tr

 

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. LONDRA BÜYÜKELÇİLİĞİ
43 Belgrave Square London SW1X 8PA United Kingdom
Tel:+44 20 73 93 02 02
Fax:+44 20 73 93 00 66, +44 20 73 93 92 13
E-Posta: embassy.london@mfa.gov.tr
Web-Site: http://londra.be.mfa.gov.tr/

T.C. LONDRA TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Yüksel Akça, Başmüşavir
Ahmet Karabay, Müşavir
Zeynep Arslan, Müşavir Yrd.
43 Belgrave Square London SW1X 8PA United Kingdom
Tel: +44 20 7838 9167 - +44 20 7235 5014
Fax: +44 20 7235 2207
E-Posta: londra@ekonomi.gov.tr

İNGİLTERE (BÜYÜK KRALLIK) BÜYÜKELÇİLİĞİ
Şehit Ersan Cad. 46/A, Çankaya, Ankara
Tel: 455 33 44
Fax: 455 33 20
britemb@fco.gov.uk
https://www.gov.uk/government/world/organisations/british-embassy-ankara

İNGİLTERE İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU
Meşrutiyet Caddesi No 34, Tepebaşı, Beyoğlu, İstanbul
Tel: (212) 334 64 00
Fax: (212) 334 64 01
britembcon@fco.gov.ukhttps://www.gov.uk/government/world/organisations/british-consulate-general-istanbul

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Remzi Gür

Başkan

Gürmen Giyim San. ve Tic. A.Ş.

Hasan Süel

Başkan Yardımcısı

Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.

Osman Okyay

Başkan Yardımcısı

Kale Havacılık San. A.Ş.

Abdullah Kavukcu

Üye

Simit Sarayı Yatırım ve Ticaret Anonim Şirketi

Abdullah Anıl Altunkaya

Üye

Samsun Makina San. A.Ş.

Adil Pelister

Üye

Beta Kimya San.Tic.A.Ş.

Ali Utku Atalay

Üye

Ford Otosan A.Ş.

Devrim Çubukçu

Üye

Eczacıbaşı Holding A.Ş.

Funda Çağlan Mursaloğlu

Üye

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş

Gülen Yeykan

Üye

T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

Hasan Şerif Egeli

Üye

Egeli Pazarlama ve Mümessillik A.Ş.

Hulusi Horozoğlu

Üye

Hsbc Bank A.Ş.

İdil Yiğitbaşı

Üye

Yaşar Holding A.Ş.

Kemal Kabataş

Üye

Park Holding A.Ş.

Kemal Yamankaradeniz

Üye

Destek Global Strateji Danış. A.Ş.

Mehmet Pehlivan

Üye

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (Oyak Maden ve Metalürji Grubu )

Mehmet Kalyoncu

Üye

Kalyon İnşaat San. ve Tic. A.Ş.

Mehmet İlker Aycı

Üye

Türk Hava Yolları A.O.

Meral Kurdaş

Üye

H.Ö. Sabancı Holding A.Ş.

Pelin Akın Özalp

Üye

Akfen İnşaat Turizm ve Ticaret A.Ş.

Serap Nur Uzunoglu

Üye

Emsaş İnşaat ve Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Yayınlar

İngiltere ülke bülteni

İlgili Dokümanlar

House of Commons - Türkiye Raporu

Raporlar

Etkinlikler

3. Türkiye Yatırım Fırsatları Konferansı, 17 Nisan 2015, Londra , 17.04.2015

EEL Events tarafından 17 Nisan 2015 tarihinde The Waldorf Hilton Hotel / Londra’da 3. Türkiye Yatırım Fırsatları Konferansı gerçekleştirilecektir. Konferans ile ilgili ayrıntılı bilgi ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

3. Türkiye Yatırım Fırsatları Konferansı, enerji projeleri, ulaşım ve sağlık alanında kamu-özel sektör ortaklıkları gibi konuları Türkiye’de iş yapma potansiyeli, yerel finansman kaynakları ve doğrudan yabancı yatırım oranları gibi veriler üzerinden tanıtmayı hedeflemektedir. Anılan Konferans’a katılmayı arzu eden üyelerimiz için %20 indirim imkanı söz konusu olup, kayıt ve ayrıntılı bilgi için EEL Events (Jacklyn Ocekci jacklyn.ocekci@eelevents.co.uk; +44 (0) 207 275 8020) ile iletişime geçmeleri rica olunur.

İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Livingston’ın ziyareti vesilesiyle Türkiye - İngiltere İş Forumu, 23 Şubat 2015, İstanbul , 23.02.2015

İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Livingston ve beraberindeki önde gelen İngiliz iş dünyası temsilcilerinin Türkiye ziyaretleri kapsamında DEİK ve UKTI (Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ofisi) işbirliğiyle 23 Şubat 2015 Pazartesi günü 11.30-14:30 saatleri arasında İstanbul Ceylan Intercontinental Oteli’nde “Türkiye – İngiltere İş Forumu” düzenlenecektir. Programı ekte yer alan İş Forumu’nu T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Konuk Bakan Lord Livingston da onurlandırarak her iki ülke iş dünyasına hitap edeceklerdir.

İngiltere ile ticaret hacmimiz 2014 yılında 15 milyar doları aşmış, ihracat fazlamız 4 milyar dolar civarında gerçekleşmiş olup İngiltere, Türkiye’nin ihracatında %6’dan büyük bir paya sahiptir. İngiltere’nin ithalatında ilk yirmi ülke arasında yer alan Türkiye’de 2500’ün üzerinde İngiliz firma faaliyet göstermekte olup AB ülkeleri ortaklı uluslararası sermayeli şirketlerin içinde İngiltere, Türkiye ekonomisinde ikinci sırada yer almaktadır. Bu kapsamda İngiltere, ülkemizin halihazırda önemli ve güçlü bir ekonomik partneri konumundadır. Türkiye-İngiltere İş Forumu kapsamında İngiliz işadamları ile görüşme imkanı söz konusu olup İngiliz heyet listesi ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerimizin daha da ileriye taşınması açısından önem taşıyan İş Forumu’na katılmayı arzu eden üyelerimizin aşağıdaki linkte yer alan katılım formunu doldurmaları ve ödeme dekontu ile 20 Şubat Cuma günü mesai bitimine kadar DEİK’e (Sn. Aycan Damalı ; tel : 0212.3395074  e-posta : adamali@deik.org.tr) iletmeleri rica olunur.

http://kayit.deik.org.tr/KatilimFormu/39/15

Türk-İngiliz İş Forumu , 19.09.2014

Türk – İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası (TBCCI) organizasyonu ve DEİK ile T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı işbirliğiyle 19 Eylül 2014 tarihinde İstanbul Hilton Bosphorus Otelinde “Türk – İngiliz İş Forumu” ve akşam resepsiyonu düzenlenecektir.

Küresel sektör uzmanları, iş dünyası ve ilgili bakanlıklardan üst düzey temsilcilerin konuşmacı olarak yer alacağı İş Forumu’nda; yüksek teknolojide Türkiye’nin rolü, Türkiye’de nükleer ve yenilenebilir enerji, sigortacılık sektörünün gelişimi ile 2023 Vizyonu kapsamında altyapı sektörü  konuları 4 ana panelde ele alınacak olup program detayları ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

Türk – İngiliz İş Forumu’na kayıt olmayı arzu eden üyelerimizin kayıt işlemlerini TBCCI’ın aşağıda yer alan web adresi üzerinden gerçekleştirmeleri rica olunur.

http://www.tbcci.org/istanbulForum.php

Financial Times “Türkiye Zirvesi”, 7 Mayıs 2014, İstanbul , 07.05.2014

Financial Times tarafından, DEİK/Türk-İngiliz İş Konseyi  işbirliğinde 7 Mayıs 2014 Çarşamba günü Intercontinental Hotel, İstanbul’da “FT Turkey Summit: Can Turkey become Europe’s Next Power” Konferansı  düzenlenecektir. Financial Times Uluslararası İlişkiler Editörü David Gardner’in moderatörlüğünde gerçekleştirilecek olan Semineri Maliye Bakanı Sn. Mehmet Şimşek’in onurlandırarak katılımcılara hitap etmesi öngörülmektedir.

FT Türkiye Semineri’ne yurtdışından ve Türkiye’den üst düzey kamu sektörü temsilcileri, özel sektörden öncü finans stratejistleri, çokuluslu firma yönetici ve CEO’larından oluşan 200’ü aşkın üst düzey karar alıcılarının katılımı beklenmektedir. Seminer’de “Ekonomik Büyüme için Yeni Fırsatlar”, “Bölgesel Finans Merkezi ”, “Inovasyon Kültürü” panel oturumları yer almaktadır.

Türkiye’de iş yapmanın avantaj ve zorluklarıyla önümüzdeki döneme ilişkin iş  fırsatlarının ele alınacağı Financial Times Türkiye Konferansı’na katılmayı dileyen üyelerimizin ayrıntılı program ve detaylar için www.ft-live.com/turkey web adresini ziyaret etmeleri rica olunur.