• TÜRKİYE - İNGİLTERE İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - İNGİLTERE İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı:1988
Türk Tarafı Başkanı:Remzi Gür
Firma ve Ünvanı: Gürmen Giyim San. A.Ş. Başkanı
Karşı Kanat Kuruluşu: UKTI
Karşı Kanat Başkanı: Sir Julian Horn-Smith
Firma ve Ünvanı: UBS Limited Kıdemli Danışman

1988 yılında İş Konseyinin kurulmasındaki amaç ekonomik ve ticari işbirliğinin karşılıklı ve dengeli olarak geliştirilmesi, işbirliği imkanlarının belirlenmesi ve bu kapsamda gerekli araştırmaların yapılması, ortak yatırımlara katılabilecek yerli ve yabancı firmaların belirlenmesi, ortak girişimler için uygun ortam yaratılması, karşılıklı bilgi akışının sağlanması, sorunların tespiti ve çözüm önerileri geliştirilmesi, ekonomik ilişkilerin istenilen şekilde gelişmesini teminen ekonomik, kültürel, siyasal ve sosyal alanlarda tanıtım faaliyetlerinde bulunulması ve üçüncü ülkelerde işbirliğinin teşvik edilmesidir. Bu dönemde temel hedef Türkiye'nin ihracatının ve Türkiye'de İngiliz menşeli yatırımların artırılması olmuştur.

1990'ların ikinci yarısından itibaren küçük ve orta ölçekli firmaların dışa açılma ihtiyacının artması ile birlikte Konsey faaliyetlerinde KOBİ'lere yönelik etkinlikler ve sağlanan hizmetler ağırlık kazanmıştır. Yine bu dönemde Londra dışında sanayi ve ticaret merkezleri ile ilişkilerin geliştirilmesi amaçlanmış ve geleneksel İş Konseyi ortak toplantılarının yerine tematik toplantılar düzenlenmeye başlamıştır. Zaman içerisinde değişen koşul ve ihtiyaçlara bağlı olarak Konsey faaliyetleri, karşılıklı yatırımların artırılması; İngiltere-Türkiye ve 3. pazarlarda sanayi ve teknolojik işbirliğinin geliştirilmesi; altyapı-enerji ve hizmet sektörlerinde işbirliğinin derinleştirilmesi; AB projelerine ortak katılımın; iş, siyaset, akademi ve basın çevrelerine yönelik tanıtım etkinlikleri düzenlenmesi konularında yoğunlaşmaktadır.

İletişim

Dilek Tuna
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 36
E-mail: dtuna@deik.org.tr

Neslihan Onuralp
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 17
E-mail: nonuralp@deik.org.tr

Aycan Damalı
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 74
E-mail: adamali@deik.org.tr

Ezgi Tanrıverdi 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 62
E-mail: etanriverdi@deik.org.tr

 

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. LONDRA BÜYÜKELÇİLİĞİ
43 Belgrave Square London SW1X 8PA United Kingdom
Tel:+44 20 73 93 02 02
Fax:+44 20 73 93 00 66, +44 20 73 93 92 13
E-Posta: embassy.london@mfa.gov.tr
Web-Site: http://londra.be.mfa.gov.tr/

T.C. LONDRA TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Yüksel Akça, Başmüşavir
Ahmet Karabay, Müşavir
Zeynep Arslan, Müşavir Yrd.
43 Belgrave Square London SW1X 8PA United Kingdom
Tel: +44 20 7838 9167 - +44 20 7235 5014
Fax: +44 20 7235 2207
E-Posta: londra@ekonomi.gov.tr

İNGİLTERE (BÜYÜK KRALLIK) BÜYÜKELÇİLİĞİ
Şehit Ersan Cad. 46/A, Çankaya, Ankara
Tel: 455 33 44
Fax: 455 33 20
britemb@fco.gov.uk
https://www.gov.uk/government/world/organisations/british-embassy-ankara

İNGİLTERE İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU
Meşrutiyet Caddesi No 34, Tepebaşı, Beyoğlu, İstanbul
Tel: (212) 334 64 00
Fax: (212) 334 64 01
britembcon@fco.gov.ukhttps://www.gov.uk/government/world/organisations/british-consulate-general-istanbul

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Remzi Gür

Başkan

Gürmen Giyim San. ve Tic. A.Ş.

Hasan Şerif Egeli

Başkan Yardımcısı

Egeli Pazarlama ve Mümessillik A.Ş.

Mehmet Hakan Karaalioğlu

Başkan Yardımcısı

Esbi Engineering Facility Management Ltd. Şti.

Bülent Akgerman

Üye

Akg Yalıtım ve İnş. Mlz. San. ve Tic. A.Ş.

Cafer Sait Okray

Üye

Udaş Uluslararası Danışmanlık A.Ş.

Devrim Çubukçu

Üye

Ekom-Eczacıbaşı Dış Tic. A.Ş.

Enver Güney

Üye

Uni-Mar Enerji Yatırımları A.Ş

Gökhan Tezel

Üye

Aygaz A.Ş.

Hasan Süel

Üye

Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.

Hasan İbrahim Toksoy

Üye

Yaşar Dondurma ve Gıda Maddeleri A.Ş.

Hüseyin Çağatay Özdoğru

Üye

Esas Holding A.Ş.

İdil Yiğitbaşı

Üye

Yaşar Holding A.Ş.

Levent Akgerman

Üye

Akg Gazbeton İşletmeleri San. ve Tic. A.Ş.

Mehmet Buçukoğlu

Üye

İntesa Sanpaolo Spa İstanbul Temsilcliği

Meral Kurdaş

Üye

H.Ö. Sabancı Holding A.Ş.

Musa Turan

Üye

Mimtur Taş. Tur. San. Tic. A.Ş.

Necip Baybora Yener

Üye

Meza Turizm ve Pazarlama Ltd.

Pelin Akın

Üye

Akfen İnşaat Turizm ve Ticaret A.Ş.

Sinan Şahin

Üye

T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

Tuncer Köklü

Üye

Ata Holding A.Ş.

Yayınlar

İngiltere ülke bülteni

İlgili Dokümanlar

House of Commons - Türkiye Raporu

Raporlar

Etkinlikler

3. Türkiye Yatırım Fırsatları Konferansı, 17 Nisan 2015, Londra , 17.04.2015

EEL Events tarafından 17 Nisan 2015 tarihinde The Waldorf Hilton Hotel / Londra’da 3. Türkiye Yatırım Fırsatları Konferansı gerçekleştirilecektir. Konferans ile ilgili ayrıntılı bilgi ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

3. Türkiye Yatırım Fırsatları Konferansı, enerji projeleri, ulaşım ve sağlık alanında kamu-özel sektör ortaklıkları gibi konuları Türkiye’de iş yapma potansiyeli, yerel finansman kaynakları ve doğrudan yabancı yatırım oranları gibi veriler üzerinden tanıtmayı hedeflemektedir. Anılan Konferans’a katılmayı arzu eden üyelerimiz için %20 indirim imkanı söz konusu olup, kayıt ve ayrıntılı bilgi için EEL Events (Jacklyn Ocekci jacklyn.ocekci@eelevents.co.uk; +44 (0) 207 275 8020) ile iletişime geçmeleri rica olunur.

İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Livingston’ın ziyareti vesilesiyle Türkiye - İngiltere İş Forumu, 23 Şubat 2015, İstanbul , 23.02.2015

İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Livingston ve beraberindeki önde gelen İngiliz iş dünyası temsilcilerinin Türkiye ziyaretleri kapsamında DEİK ve UKTI (Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ofisi) işbirliğiyle 23 Şubat 2015 Pazartesi günü 11.30-14:30 saatleri arasında İstanbul Ceylan Intercontinental Oteli’nde “Türkiye – İngiltere İş Forumu” düzenlenecektir. Programı ekte yer alan İş Forumu’nu T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Konuk Bakan Lord Livingston da onurlandırarak her iki ülke iş dünyasına hitap edeceklerdir.

İngiltere ile ticaret hacmimiz 2014 yılında 15 milyar doları aşmış, ihracat fazlamız 4 milyar dolar civarında gerçekleşmiş olup İngiltere, Türkiye’nin ihracatında %6’dan büyük bir paya sahiptir. İngiltere’nin ithalatında ilk yirmi ülke arasında yer alan Türkiye’de 2500’ün üzerinde İngiliz firma faaliyet göstermekte olup AB ülkeleri ortaklı uluslararası sermayeli şirketlerin içinde İngiltere, Türkiye ekonomisinde ikinci sırada yer almaktadır. Bu kapsamda İngiltere, ülkemizin halihazırda önemli ve güçlü bir ekonomik partneri konumundadır. Türkiye-İngiltere İş Forumu kapsamında İngiliz işadamları ile görüşme imkanı söz konusu olup İngiliz heyet listesi ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerimizin daha da ileriye taşınması açısından önem taşıyan İş Forumu’na katılmayı arzu eden üyelerimizin aşağıdaki linkte yer alan katılım formunu doldurmaları ve ödeme dekontu ile 20 Şubat Cuma günü mesai bitimine kadar DEİK’e (Sn. Aycan Damalı ; tel : 0212.3395074  e-posta : adamali@deik.org.tr) iletmeleri rica olunur.

http://kayit.deik.org.tr/KatilimFormu/39/15

Türk-İngiliz İş Forumu , 19.09.2014

Türk – İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası (TBCCI) organizasyonu ve DEİK ile T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı işbirliğiyle 19 Eylül 2014 tarihinde İstanbul Hilton Bosphorus Otelinde “Türk – İngiliz İş Forumu” ve akşam resepsiyonu düzenlenecektir.

Küresel sektör uzmanları, iş dünyası ve ilgili bakanlıklardan üst düzey temsilcilerin konuşmacı olarak yer alacağı İş Forumu’nda; yüksek teknolojide Türkiye’nin rolü, Türkiye’de nükleer ve yenilenebilir enerji, sigortacılık sektörünün gelişimi ile 2023 Vizyonu kapsamında altyapı sektörü  konuları 4 ana panelde ele alınacak olup program detayları ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

Türk – İngiliz İş Forumu’na kayıt olmayı arzu eden üyelerimizin kayıt işlemlerini TBCCI’ın aşağıda yer alan web adresi üzerinden gerçekleştirmeleri rica olunur.

http://www.tbcci.org/istanbulForum.php

Financial Times “Türkiye Zirvesi”, 7 Mayıs 2014, İstanbul , 07.05.2014

Financial Times tarafından, DEİK/Türk-İngiliz İş Konseyi  işbirliğinde 7 Mayıs 2014 Çarşamba günü Intercontinental Hotel, İstanbul’da “FT Turkey Summit: Can Turkey become Europe’s Next Power” Konferansı  düzenlenecektir. Financial Times Uluslararası İlişkiler Editörü David Gardner’in moderatörlüğünde gerçekleştirilecek olan Semineri Maliye Bakanı Sn. Mehmet Şimşek’in onurlandırarak katılımcılara hitap etmesi öngörülmektedir.

FT Türkiye Semineri’ne yurtdışından ve Türkiye’den üst düzey kamu sektörü temsilcileri, özel sektörden öncü finans stratejistleri, çokuluslu firma yönetici ve CEO’larından oluşan 200’ü aşkın üst düzey karar alıcılarının katılımı beklenmektedir. Seminer’de “Ekonomik Büyüme için Yeni Fırsatlar”, “Bölgesel Finans Merkezi ”, “Inovasyon Kültürü” panel oturumları yer almaktadır.

Türkiye’de iş yapmanın avantaj ve zorluklarıyla önümüzdeki döneme ilişkin iş  fırsatlarının ele alınacağı Financial Times Türkiye Konferansı’na katılmayı dileyen üyelerimizin ayrıntılı program ve detaylar için www.ft-live.com/turkey web adresini ziyaret etmeleri rica olunur.

Türk-İngiliz İş Forumu , 06.12.2013

Türk – İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası (TBCCI) organizasyonu ve DEİK ile T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı işbirliğiyle 6 Aralık 2013 tarihinde The Grand Hyatt Istanbul Oteli’nde “Türk – İngiliz İş Forumu” ve akşam resepsiyonu düzenlenecektir.

Küresel sektör uzmanları, iş dünyası ve ilgili bakanlıklardan üst düzey temsilcilerin konuşmacı olarak yer alacağı İş Forumu’nda, bir finans merkezi olarak İstanbul, nükleer enerji, kaya gazı ve yenilenebilir enerji, savunma sanayi ve Birleşik Krallık’ta iş yapma konuları 4 ana panel konusu olarak belirlenmiştir.

Türk – İngiliz İş Forumu ve akşam resepsiyonu programı, gerçekleşecek paneller ve foruma katılım ve kayıt hakkında detaylı bilgiye TBCCI’ın aşağıda yer web sitesinden ulaşılmaktadır:

http://www.tbcci.org/viewEvent.php?EventID=470

Türkiye-İngiltere KOBİ Buluşması, 27 Kasım 2013, Londra , 27.11.2013

DEİK/Türk-İngiliz İş Konseyi tarafından UKTI (UK Trade and Investment) işbirliğiyle 27 Kasım 2013 tarihinde Londra’da bilişim teknolojileri, inşaat-mimarlık tasarım ve otomotiv sanayi sektörlerinde “Türkiye-İngiltere KOBİ Buluşması – SME Networking Event” düzenlenmesi planlanmaktadır. Anılan etkinliğe T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ve İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Green’in katılımları ve her iki ülke iş dünyası temsilcilerine hitapları öngörülmektedir. Firma eşleştirmeleri ve sektörel tesis ziyaretlerinin gerçekleştirileceği ziyaret, bir gece konaklamalı, 26 Kasım 2013 varış, 27 Kasım akşam Londra’dan hareket şeklinde planlanmaktadır.  

İngiltere, Türkiye’nin Avrupa coğrafyasında dış ticaret fazlası verdiği ender ülkelerden biri olup gelişmiş bir finans merkezi ve birçok Türk şirket için Avrupa'ya açılan bir kapıdır. Küresel ekonomi yeniden şekillenirken, Türkiye'nin dünyadaki önemli finans ve yatırım merkezlerinden biri olma yolunda ilerlerken İngiltere gibi “doğal ve güçlü müttefik”ler ile geliştireceği işbirlikleri büyük önem taşımaktadır.

Etkinlik, bilgi ve iletişim teknolojileri alanında ihracatçı ve/veya dış pazarlarda ortaklık arayan firmaları ; İnşaat: mimarlık, tasarım, inşaat endüstrisi alanlarında destek ve hizmet sağlayabilecek, ihracat ve işbirlikleri arayan firmaları ; Otomotiv sektöründe dış pazarlarda ortaklık arayan yedek parça üreticileri ve tedarik zincirlerini buluşturmayı hedeflemektedir.

SME Networking gününe öncelikle otomotiv, bilgi ve iletişim teknolojileri ile inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren orta ve küçük ölçekli firma temsilcilerinin katılımı öngörülmekte olup ayrıntılı bilgi aşağıda yer almaktadır. Etkinliğe katılmayı arzu eden firma temsilcilerinin ekte yer alan form aracılığıyla  DEİK’e (Sn. Dilek Tuna, tel : 0212.3395036 ; dtuna@deik.org.tr) 3 Ağustos 2013 tarihine kadar ön bilgi  vermeleri rica olunur. 

NOT: Söz konusu Programın KOSGEB Yurt Dışı İş Gezisi Desteği kapsamına alınması konusunda KOSGEB nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Söz konusu girişimin olumlu olarak neticelenmesi halinde KOSGEB Veri Tabanı’na kayıtlı olan firmaların temsilcisi olan katılımcılar, programın gerçekleşmesini müteakip, organizatör firmadan alacakları fatura ile KOSGEB Müdürlüklerine başvurarak anılan teşvikten yararlanabilecektir. Bu nedenle, teşvikten yararlanmak isteyen firma temsilcilerinin KOSGEB Veri Tabanı’na kayıtlı olmaları gerekmektedir.

İngiliz Spor ve Expo Heyeti ile Toplantı , 21.02.2013

İngiltere Spor Bakanı Sn Hugh Robertson’un beraberinde ülkemizi ziyaret eden Londra Yaz Olimpiyatlarının altyapı çalışmalarında ve organizasyonunda yer almış firmaların yetkilileri ile 21 Şubat 2013 Perşembe günü saat 09:30’da TOBB Plaza/ İstanbul’da toplantı gerçekleştirilecektir. Anılan toplantıda, uluslararası deneyime sahip bu firmalar uzmanlık alanlarını aktararak firmalarımız ile işbirliği imkanlarını görüşeceklerdir. İnşaat-altyapı, mimarlık, telekomünikasyon, medya ve yönetim danışmanlığı alanlarında faaliyet gösteren konuk firmaların detaylı listesi DEİK web sitesinde yer almakta olup taslak program ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

Geçtiğimiz sene, 2012 Yaz Olimpiyatları’nı başarıyla düzenlemiş olan İngiltere, 2020 Yaz Olimpiyatları’na aday olan ülkemiz için önemli bir örnek teşkil etmektedir. Türkiye’de önümüzdeki yedi yılda gerçekleştirilmesi planlanan yaklaşık 30 milyar dolar tutarındaki spor tesisi ve entegre yatırımlarda İngiliz firmalarının teknoloji ve bilgi birikiminden fayda sağlanması önem arz etmektedir.  

Bu çerçevede anılan toplantıya katılımınızı diler, ilgilenen üyelerimizin ekte yer alan başvuru formu aracılığıyla en kısa sürede DEİK’e (Dilek Tuna; dtuna@deik.org.tr, faks: 0212 339 5065) katılım teyitlerini iletmeleri rica olunur.

Financial Times Türkiye Semineri, 22 Kasım 2012, İstanbul , 22.11.2012

Financial Times tarafından Türk-İngiliz İş Konseyi işbirliğiyle 22 Kasım 2012 tarihinde Four Seasons Hotel / İstanbul’da, Türkiye Semineri: Avrupa’nın yeni BRIC’ine Yatırım (Turkey Seminar: Investing in Europe’s new BRIC) düzenlenecektir. T.C. Başbakan Yardımcısı Sn. Ali Babacan ve T.C. Maliye Bakanı Sn. Mehmet Şimşek’in de onurlandıracakları Seminer, Financial Times Uluslararası İlişkiler Editörü David Gardner’in moderatörlüğünde gerçekleştirilecektir.

“Türkiye’nin Ekonomik Görünümü”, “İstanbul Finans Merkezi”, “Türkiye’nin AB’ye Giriş Süreci” ve “Lojistik ve Üretim Merkezi” olarak Türkiye gibi panel başlıkların ele alınacağı FT Türkiye Semineri’ne yurtdışından ve Türkiye’den üst düzey kamu sektörü temsilcileri, özel sektörden öncü finans stratejistleri, çokuluslu firma yönetici ve CEO’larından oluşan 200’ü aşkın üst düzey karar alıcılarının katılımı beklenmektedir.

Türkiye’de iş yapmanın avantaj ve zorluklarıyla önümüzdeki döneme ilişkin iş fırsatlarının ele alınacağı Financial Times Türkiye Semineri’ne katılmayı dileyen üyelerimizin ayrıntılı program ve detaylar için www.ft-live.com/turkeysummit web adresini ziyaret etmeleri veya Financial Times ile (Mike Lundby, Mike.Lundby@FT.com T:+44 (0)20 7873 3837) irtibata geçmeleri rica olunur.


Not: DEİK Üyeleri için %10 indirimli ücret (£900+KDV) uygulanmaktadır.

Türk-İngiliz İş Forumu, 12 Ekim 2012, Istanbul , 12.10.2012

 

DEİK/ Türk-İngiliz İş Konseyi’nin katkılarıyla Türk-İngiliz Sanayi ve Ticaret Odası (TBCCI) tarafından 12 Ekim 2012 tarihinde SwissOtel Istanbul’da “3. Türk-İngiliz İş Forumu” düzenlenecektir.  

 

İki ülke arasındaki ticaret ve yatırım imkanlarının ele alınacağı toplantıya T.C. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, T.C. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Green’in dekatılarak iş dünyası temsilcilerine hitab etmeleri öngörülmektedir. Toplantı kapsamında gerçekleştirilecek enerji, İstanbul Finans Merkezi Projesi ve Altyapı panellerinde iki ülke için işbirliği fırsatları ele alınacaktır. Toplantıya TBCCI başkanlığında İngiltere’den geniş bir iş dünyası heyeti katılımı beklenmekte olup, halihazırda İngiltere tarafında kayıt işlemlerini tamamlamış firmaların listesi ekte bilgilerinize sunulmaktadır.   

 

İngiltere ile ikili ilişkilerimizin önemli ivme kazandığı bu dönemde gerçekleşecek toplantının taslak programı ekte bilgilerinize yer almaktadır. Katılmayı arzu eden üyelerimizin katılım işlemlerini http://www.forums.tbcci.org/index.php/registration internet linki üzerinden gerçekleştirmeleri rica olunur.

 

DEİK ve TBCCI üyeleri için indirimli katılım ücreti (160 £) sözkonusu olup, kayıt işlemlerinin “üye” seçeneği üzerinden tamamlanması hususu bilginize sunulur.

 

Not: Üye olmayan firmalar için katılım ücreti 175 £'tur.

Türk-İngiliz İş Forumu , 26.04.2012

İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Green ve beraberindeki önde gelen iş dünyası temsilcilerinin İstanbul ziyaretleri kapsamında, DEİK/Türk-İngiliz İş Konseyi tarafından İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu’nun işbirliği ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin evsahipliğinde 26 Nisan 2012 Perşembe günü saat 10.30’da Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü Fazıl Say Auditoriumu’nda Türk-İngiliz İş Forumu düzenlenecektir. Anılan Foruma T.C. Maliye Bakanı Sn. Mehmet Şimşek de katılarak iki ülke iş dünyasına hitap edeceklerdir. 

 
İngiltere, gelişmiş bir finans merkezi ve birçok Türk şirket için Avrupa'ya açılan bir kapı olmasının yanı sıra pek çok açıdan Türkiye’nin en önemli müttefiklerinden biridir. Küresel ekonomi yeniden şekillenirken, Türkiye'nin dünyadaki önemli finans ve yatırım merkezlerinden biri olma yolunda ilerlerken İngiltere gibi “doğal ve güçlü müttefik”ler ile geliştireceği işbirlikleri büyük önem taşımaktadır. İngiltere ile ticaret hacmimiz 2011 yılında 14 milyar dolara ulaşmış, ihracat fazlamız 2 milyar doların üzerinde gerçekleşmiştir. 
 
Enerji-yenilenebilir enerji, ICT, demiryolu elektrifikasyonu, hijyenik çözümler, madeni yağlar alanında faaliyet gösteren, değişik sektörlere yönelik mühendislik, teknoloji ve danışmanlık hizmetleri ile yenilikçi iş çözümleri sunan firmaların yer aldığı konuk heyet listesi ekte bilgilerinize yer almaktadır. 
 
İkili ekonomik ilişkilerimizin gelişmesi açısından önem taşıyan bu toplantıya katılımayı dileyenj üyelerimizin en geç 24 Nisan 2012 tarihine kadar ekte yer alan katılım formunu doldurarak DEİK’e (Sn. Dilek Tuna ; tel : 0212.3395036  e-posta : dtuna@deik.org.tr) iletmeleri rica olunur. 
İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Green ve beraberindeki önde gelen iş dünyası temsilcilerinin İstanbul ziyaretleri kapsamında, DEİK/Türk-İngiliz İş Konseyi tarafından İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu’nun işbirliği ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin evsahipliğinde 26 Nisan 2012 Perşembe günü saat 10.30’da Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü Fazıl Say Auditoriumu’nda Türk-İngiliz İş Forumu düzenlenecektir. Anılan Foruma T.C. Maliye Bakanı Sn. Mehmet Şimşek de katılarak iki ülke iş dünyasına hitap edeceklerdir. 
 
İngiltere, gelişmiş bir finans merkezi ve birçok Türk şirket için Avrupa'ya açılan bir kapı olmasının yanı sıra pek çok açıdan Türkiye’nin en önemli müttefiklerinden biridir. Küresel ekonomi yeniden şekillenirken, Türkiye'nin dünyadaki önemli finans ve yatırım merkezlerinden biri olma yolunda ilerlerken İngiltere gibi “doğal ve güçlü müttefik”ler ile geliştireceği işbirlikleri büyük önem taşımaktadır. İngiltere ile ticaret hacmimiz 2011 yılında 14 milyar dolara ulaşmış, ihracat fazlamız 2 milyar doların üzerinde gerçekleşmiştir. 
 
Enerji-yenilenebilir enerji, ICT, demiryolu elektrifikasyonu, hijyenik çözümler, madeni yağlar alanında faaliyet gösteren, değişik sektörlere yönelik mühendislik, teknoloji ve danışmanlık hizmetleri ile yenilikçi iş çözümleri sunan firmaların yer aldığı konuk heyet listesi ekte bilgilerinize yer almaktadır. 
 
İkili ekonomik ilişkilerimizin gelişmesi açısından önem taşıyan bu toplantıya katılımayı dileyenj üyelerimizin en geç 24 Nisan 2012 tarihine kadar ekte yer alan katılım formunu doldurarak DEİK’e (Sn. Dilek Tuna ; tel : 0212.3395036  e-posta : dtuna@deik.org.tr) iletmeleri rica olunur. 
İngiliz Çevre Teknolojileri Firmaları ile Toplantı, 23 Mart 2010, İstanbul , 22.03.2010

DEİK/Türk-İngiliz İş Konseyi ve Türk-İngiliz Çevre Derneği UTES işbirliği ile 23 Mart 2010 tarihinde İstanbul TOBB Plaza'da İngiliz çevre teknolojileri firmaları ile toplantı ve ikili firma görüşmeleri gerçekleştirilecektir.

Türkiye'nin AB müzakereleri çerçevesinde Çevre Faslı Aralık 2009'da açılmış, bu kapsamda Türk özel sektörü için birtakım yükümlülüklerle birlikte çeşitli işbirliği fırsatları da doğmuştur. İngiliz firma profilleri ile işbirliği talepleri ekte dikkatinize sunulmaktadır.

Çevre yatırımları çerçevesinde Türk özel sektörü, kamu kurumları ve üniversiteler nezdindeki farkındalığın arttırılması ve uluslararası finansman destekli somut işbirliği fırsatlarından faydalanılması amacı ile gerçekleştirilecek sözkonusu toplantıya katılımınızı diler, katılımınıza ilişkin ekteki form aracılığıyla en geç 19 Mart 2010 mesai bitimine kadar DEİK'e (Canan Özbay, E-mail: cozbay@deik.org.tr; Tel: 0212.3395074) bilgi verilmesini rica ederiz. 

AB Çevre Müktesebatı ve Ulusal Uygulamalar Özel Sektör Bilgilendirme Toplantısı , 23.11.2009

AVRUPA BİRLİĞİ ÇEVRE MÜKTESEBATI VE ULUSAL UYGULAMALAR
ÖZEL SEKTÖR BİLGİLENDİRME SEMİNERİ, 24 Kasım 2009, TOBB Plaza, İstanbul

DEİK/Türk- İngiliz İş Konseyi, Türk-İngiliz Çevre Derneği(UTES) ile işbirliği içinde 24 Kasım 2009 tarihinde İstanbul TOBB Plaza'da Türk iş dünyası ve sivil toplum temsilcilerinin katılımı ile Avrupa Birliği Çevre Müktesebatı ve ulusal uygulamalar üzerine bir bilgilendirme semineri gerçekleştirdi. Sözkonusu seminerin açılış konuşmaları DEİK/Türk-İngiliz Yürütme Kurulu üyesi Sinan Dallı ve UTES Direktörü Kumru Adanalı tarafından gerçekleştirildi. Seminerde Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü mensubu Yrd. Doç. Dr. Rana İzci, UTES Direktörü Kumru Adanalı, Çevre Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Daire Başkanı Dr. Cengiz Baykara, BM Kalkınma Programı Proje Yöneticisi Bahar Ubay ve DB Tarımsal Enerji Endüstri ve Ticaret A.Ş.'nin  Genel Müdürü Selçuk Borovalı konuşmacı olarak yer aldılar.

Sunumlarda belirtildiği üzere AB Çevre politikasının öne çıkmış temel uygulama alanları hava ve su kalitesi, atık yönetimi, endüstriyel ve kimyasal kirlilikle mücadele, nükleer güvenlik, gürültü kirliliği ve iklim değişikliği başlıklarıdır. AB  enerji talebinin %80'i  fosil yakıtlardan karşılanmakta ve büyümeye bağlı olarak tüketimi ve çevreye verilen zarar artmaktadır. AB İklim Stratejisine göre "Gelişmiş ülkelerin" sera gazı emisyonlarını 2020 yılına kadar 1990 seviyelerinin %25 - %40 altına indirmeleri gerekmekte, "Gelişmekte olan ülkelerin" ise emisyon artışlarını sınırlandırmaları, yani ülkelerin sera gazı emisyonlarını 2020 yılına kadar hiçbir önlemin alınmadığı durumda ulaşacağı (BAU) emisyon miktarlarının %15 ila %30 arasında  azaltmaları beklenmektedir. Gelişmekte olan ülkelerin sürece katılımlarını sağlamak üzere sektörel azaltım hedefinin benimsenmesi, gelişmekte olan ülkeler arasında farklılıkların tanımlanması üzerinde durulmaktadır. AB İklim düzenlemeleri çerçevesinde Avrupa'nın yüksek enerji verimli, düşük karbon ekonomisine geçişinin sağlanması; bu amaçla,  enerji verimliliği artışı ile enerji tüketimindeki artışın 2020 yılı için %20 azaltılması, yenilenebilir enerjilerin payının, enerji  piyasalarındaki %9'luk payının %20'lere artırılması; yenilenebilir enerji çabasının karşılanmasında, %10'luk azaltım çabasının sürdürülebilir olarak üretilen biyoyakıtlar ve diğer yenilenebilir enerjilerden  temini üzerine AB ülkeleri arasında anlaşma sağlanmıştır.  Uygulamalar açısından ise 2009 Nisan ayında "Enerji ve İklim paketi" kanunen onaylanmıştır.

Türkiye açısından bakıldığında AB ile müzakerelerini 2005 yılından beri sürdüren Türkiye, AB Müktesebatının "Çevre Bölümü"nde yer alan 30.000 direktiften 300'ünü başarıyla kendi mevzuatına aktarmıştır. Uygulamalar için ise 2007-2013 dönemi için 70 milyar avro çevre yatırımı gerekmekte ve bu miktarın 16 milyar avroluk kısmı özel sektör yatırımları için öngörülmektedir. Sözkonusu yatırımların finansmanı ile ilgili olarak Katılım-öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında 2013 yılı sonuna kadar Türkiye'ye 2 milyar avroluk finansman sağlanması beklenmektedir.  Öte yandan, Türkiye AB müzakereleri çerçevesinde Çevre Faslı'nın açılmasına yönelik stratejisini iletmiştir ve 7-8 Aralık 2009 tarihinde sözkonusu Faslın açılması öngörülmektedir.

Türkiye'nin geçtiğimiz Ağustos'ta imzaladığı Kyoto Protokolü 2012'de sona erecektir 7-18 Aralık 2009 tarihleri arasında Kopenhag'da gerçekleşecek İklim Zirvesi'nde BM 2012'den sonraki dönem için yeni bir anlayış  oluşturulacaktır. Türkiye'nin yeni oluşacak bu anlayışta etkin olarak rol alması ve kendisine tanınan gelişmiş OECD ülkesi statüsünün ve bu bağlamdaki yükümlüklerinin esnetilmesi beklenmektedir.

Türkiye-İngiltere Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı'na Katılım, Ankara , 22.06.2009
Türk-İngiliz İş Konseyi Ortak Komite Toplantısı, Londa , 31.05.2009
Bankin on Turkey Forum 2008, Londra , 20.10.2008
Türk-İngiliz İş Konseyi
"Türkiye Bankacılık Forumu 2008"
21 Ekim 2008, Londra

Türk-İngiliz İş Konseyi ve Financial Times işbirliği ile düzenlenen "Türkiye Bankacılık Forumu 2008" 21 Ekim 2008 tarihinde Londra'da Türkiye ve uluslararası piyasalardan yaklaşık 180 sektör temsilcisinin katılımıyla  gerçekleştirildi.

Konferansın açılış oturumunda The Banker Genel Yayın Yönetmeni Stephen Timewell ve Türk-İngiliz İş Konseyi Başkanı Metin Mansur, Türkiye ile İngiltere arasında finans sektöründe işbirliğinin geliştirilmesi yönünde işbirliği içinde gerçekleştirilen bu seminerler serisine devam etmekten büyük mutluluk duyduklarını ifade ettiler.

Açılış konuşmalarının ardından söz alan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau sunumunda aşağıda yer alan hususlara dikkati çekti:

 Mali politikanın uygulanmasından ödün verilmemeli, sosyal güvenlik reformu,  kayıt dışı ekonominin azaltılması ve vergi yükünün düşürülmesi  uzun vadeli mali istikrar açısından önemlidir.
 Kamu borçlanması düşüyor, özel sektör borçlanması artıyor, yüksek cari açık petrol fiyatalarındaki artıştan kaynaklanmaktadır.
 140 ülke arasında Türkiye, "iş yapma kolaylığı" sıralamasında 59. sırada yer almaktadır.
 Türkiye'de İstihdam oranı %45, AB ortalaması (%65) ve Lizbon kriterinin altında olması nedeniyle istihdamı artırıcı politika ve projeler önem taşımaktadır.
 Enerji sektör reformu en kısa sürede tamamlanmalıdır.
 Eğitim kalitesi artırılmalı, mesleki eğitim ve kızların eğitimine önem verilmelidir.

IMKB Başkan Yardımcısı Arıl Seren sunuşunda, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın Orta Asya ve Ortadoğu bölgesinde "bölgesel üst" olarak algılanması gerektiğinin altını çizerek en yakın rakipleri olan Rusya ve Dubai borsalarının kurumsal ve hukuki altyapı düzenmeleri açısından çok geride kaldığını kaydetti. Seren ayrıca ;

 Günlük ortalama hisse senedi işlem hacminin 479 milyon dolar olduğunu,
 2003 yılından itibaren IMKB indeksinin 7.6 kat arttığını,
 Yabancı yatırımcı oranının 2007'de %72.4, 15.10.2008'de ise %68.2 olduğunu sözlerine ekledi.

Forumun ana sponsoru olan AKBANK'ın İcra Kurulu Danışmanı Hayri Çulhacı ise, derivatif ürünlerin Türk bankaların bilançolarında düşük olmasından dolayı Türk bankacılık sektörünün global krizden çok az etkilendiğini vurguladı.

Ak Yatırım Genel Müdürü Ziya Akkurt sunumunda ;
 2005 yılından itibaren bütçe açığı/GSMH oranının Maastrich kriterine uygun olarak % 3'ün altında olduğu,
 Enerji, tarım, turizm, lojistik ve taşımacılık sektörlerinin geleceğin kilit sektörleri olduğunu,
 2023 yılı itibari ile Türkiye'nin  turizm gelirleri ve çektiği turist sayısı açısında dünyada ilk 5 içinde yer alacağını,
 Yapısal reformların (enerji sektör reformu, vergi reformu, ticaret hukuku düzenlemeleri) en kısa sürede tamamlanması gerektiğini işaret etti.

TKSB Genel Müdür Yard. Şeniz Yarcan, TKSB'nin son dönemde Dünya Bankası, EBRD, EIB finansman imkanları ile yoğun olarak temiz enerji, yenilenebilir enerji (güneş, jeotermal, rüzgar enerjisi), çevre dostu projeler üzerinde çalıştığını kaydederek ;
 Enerji tüketim artışının %7.8, kapasite artışının ise % 5 olduğunu, bu çerçevede 2020 yılına kadar 145 milyar dolar tutarında enerji yatırımın gerçekleştirlmesi gerektiği,
 Türkiye'de en büyük 1000 sanayi firmasının %85'inin borsaya kote olmadığını ve bu bağlamda kurumsal yönetim ve yapılandırmaya ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı DEİK ve İş Konseyleri yapısı, misyonu ve faaliyetlerine ilişkin katılımcılara bilgi aktarak Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'i sunuşu için Kürsüye davet etti.

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, 2002 krizi sonrasında Türk bankacılık sektörünün güçlü bir şekilde yapılanmiş olması nedeniyle günümüzdeki global krizinden çok fazla etkilenmeyeceklerini vurguladı. Bakan Şimşek sunumunda,

 Türk bankacılık sektöründe döviz açık pozisyonun olmadığını, serbest sermaye/hisse oranının 2007'de %70'in üstünde olduğunu, %24 oranında nema getirdiği, konut kredilerinin GSYIH'ya oranın %3.6 (bu oran Amerika'da %20 seviyesinde), sermaye yeterlilik oranının %17 (asgari zorunluluk %8) olduğunu,
 Bankacılık dışındaki kurumsal sektörlerde dış borçlanma sürelerinin uzadığını, 2008'de kurumsal dış borç tutarının 39.9 milyar dolar olduğunu, 2009 ve 2010 yıllarında da 22.9 ve 17.6 milyar dolar olmasının beklendiğini, bu tutarın çoğunun Türk bankaların offshore şubeleri aracılığıyla kullanıldığını,
 2007'de, bütçe açığının Maastrich kriterinin (%3) altında %1.3 gerçekleştiğini, kamu borçlanma gereksiminin (GSYIH'ya oranının) %0,  olduğunu, net dış borçların toplam kamu borç stoğu içinde %2'lik bir pay (2008 2. yarıyıl) teşkil ettiğini, faiz ödemelerinin %5.7 (GSYİH'ya oranı) ve düşürülmesinin hedeflendiğini,
 Gelir ve kazanç vergilerinin GSYIH'ya oranının Türkiye'de %6.9, AB'de %13.6, vergi gelirlerinin GSYIH'ya oranının AB'de %40 iken Türkiye'de %22 olduğunu,  
 Enerji, sosyal güvenlik, işgücü piyasası, ARGE reformalarının başarıyla hayata geçirildiğini ve tamamlanmakta olduğunu,
 2008 yılında global krizin etkisiyle büyüme oranının yavaşlayarak %3.5-4, cari işlemler açığının ise yüksek petrol fiyatlarına bağlı olarak %6-7  aralığında gerçekleşmesinin beklendiğini,
 Krizin devlet, özel sektör, hane halkı dahil herkesin bilançolarında etki yaratacağını ancak Türkiye gibi yeni gelişmekte olan pazarlara yönelerek krizden fayda sağlanabileceğinin altını çizdi. 
 
Bakan Şimşek ayrıca, özel sektörün temel ihtiyacı olan uzun vadeli fonlara erişimde yaşanan darboğazın aşılmasında uluslararası finans kuruluşlarına görev düştüğünü hatırlatarak Ocak 2009 yılında EBRD'nin Türkiye'de ofis açacak olmasından memnuniyet duyduğunu açıkladı.

KOBİ'lerin finansman ihtiyaçları ve büyüme stratejilerinin ele alındığı panelde, Türkiye'de toplam kurumsal sektör kredilerinin 1/3'ünün KOBİ'ler tarafından kullanılmakta olduğu, KOBİ'lerin ana ihtiyaçlarının uzun vadeli ve düşük maliyetli borçlanma kredileri olduğu vurgulandı. Türkiye'de KOBİ'lerin uluslararası marka yaratamadıklarına dikkat çekilerek bu sebepten dolayı uluslararası finansman imkanlarına erişimlerinin çok kısıtlı kaldığı ifade edildi. 

Forum konuşmacıları ve panelistler, "Türkiye'nin geçmiş tecrübeleri nedeniyle kriz ortamında yaşamayı öğrendiğine" dikkati çekerek, halihazırdaki global krizin getirdikleri ile baş edebilecek kapasitede olduğu vurgulandı.  

Türkiye Sermaye Piyasaları Forumu , 28.04.2008

Türkiye Sermaye Piyasaları Forumu, 29 Nisan 2008

Türk-İngiliz İş Konseyi ve Financial Times işbirliği ile düzenlenen "Türkiye Sermate Piyasaları Forumu" 29 Nisan 2008 tarihinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Konferans Salonunda Türk ve yabancı yaklaşık 260 temsilcinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Konferansın açılış oturumunda The Banker Genel Yayın Yönetmeni Stephen Timewell ve Türk-İngiliz İş Konseyi Başkanı Metin Mansur'un konuşmalarının ardından Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisinde uygulanan sıkı para politikalarının yanı sıra, AB'ye uyum süreci kapsamında gerçekleştirilen yapısal reformların etkisiyle meydana gelen yapısal dönüşüm hakkında katılımcılara bilgi verdi.

İş Yatırım ana sponsorluğunda gerçekleşen Foruma konuşmacı/panelist olarak  Sermaye Piyasaları Kurulu Başkanı Doç. Dr. Turan Erol, İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince, Akbank Başkanı ve CEO Zafer Kurtul, Garanti Yatırım İcra Kurulu Başkanı Metin Ar, İyi Şirket Başkanı Prof. Çelik Kurdoğlu ile bankacılık-finans sektöründen üst düzey temsilciler yer aldı.

Türk-İngiliz İş Konseyi Ortak Yürütme Kurulu Toplantısı ve 3. Ülkelerde İşbirliği Semineri, Londra , 30.03.2008

Türk-İngiliz İş Konseyi Ortak Yürütme Kurulu Toplantısı ve 3. Ülkelerde İşbirliği Semineri (31 Mart- 1 Nisan 2008, Londra)

Türk-İngiliz İş Konseyi Ortak Yürütme Kurulu toplantısı 31 Mart 2008 tarihinde 26 kişinin katılımıyla Londra'da gerçekleştirildi. İş Konseyi Eş Başkanları Metin Mansur ve Sir Julian Horn-Smith'in açılış konuşmasını yaptığı toplantıda 8 Ekim 2007 tarihinde İstanbul'da yapılan toplantıda alınan kararlar hatırlatıldı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı ile Ticaret ve Yatırım Bakanlığı (UKTI) temsilcileri Vivien Life ve Nick McInnes, Türkiye ve İngiltere arasında Ekim 2007'de imzalanan Stratejik Ortaklık Belgesi (SOB) kapsamında yürütülen çalışmalar ve oluşturulması planlanan hükümetler arası Forum ile ilgili gelişmeleri aktardı. SOB çerçevesinde gerçekleştirilebilecek İş Konseyi faaliyetleri hakkında görüş bildirildi.

Toplantı kapsamında, İngiliz yatırımcıların problemleri ve Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın bu konudaki rolü de ele alındı. 1 Nisan günü İngiltere Parlamentosu'nda Türkiye hakkında yapılacak olan görüşmeler ve 3. Ülkelerde İşbirliği Semineri hakkında görüşüldü. UKTI ve Türk-İngiliz İş Konseyi'nin gelecek dönem faaliyetlerinde işbirliği yapılması gündeme getirildi. Toplantıda son olarak İş Konseyi İngiliz kanadının yeniden yapılanması konusu değerlendirildi.

1 Nisan 2008 tarihinde gerçekleşen "Türkiye-İngiltere Avrasya ve Orta Doğu'da İşbirliği Semineri"nin açılış konuşması İş Konseyi Eş Başkanları tarafından yapıldı. DEİK İcra Kurulu Üyesi Prof. Dr. Çelik Kurtoğlu ve DEİK Türk-Orta Doğu İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Mehmet Habbab Avrasya ve Orta Doğu'da ikili ve çok taraflı işbirliği olanakları, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası Genel Sanayi, Ulaşım ve Turizm Direktörü Orhan Aytemiz ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) temsilcisi Kıdemli Bankacı Gülsema Çerezci proje finansmanı hakkında birer sunum yaptılar.

Gantek A.Ş. Başkanı Ahmet Şefik Öngün'ün bilişim sektöründe Türkiye'de gelişmeler ve bölge ülkelerinde işbirliği imkanları konulu konuşmasının ardından Rus-İngiliz Ticaret Odası Direktörü Stephen Dalziel ve UKTI Uluslararası Direktörü Nick McInnes konuyu İngiltere'nin bakış açısından ele alarak muhtemel işbirliği fırsatlarına değindiler.

UK Trade & Investment CEO’su Andrew Cahn ile Toplantı , 10.02.2008

UK Trade & Investment CEO'SU Andrew Cahn'ın Türkiye ziyareti vesilesiyle, 11 Şubat 2008 tarihinde İstanbul TOBB Plaza'da Türk-İngiliz İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyelerinin katılımı ile dar kapsamlı bir toplantı düzenlendi. Anılan Toplantıya  ayrıca, İngiltere Ankara Büyükelçisi Nick Baird, Başkonsolos Barbara Hay, İngiltere Başkonsolosluğu Yatırım Müdürü Taclan Topal ve UKTI Dış İlişkiler Müdürü Nick McInnes katıldı.

İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri Cem Duna, Cafer Sait Okray, Sinan Dallı, Şerif Egeli, Sacit Katlandur'un yer aldığı toplantıda iki ülke arasında ticari ve yatrım ilişkilerinin geliştirilmesi yönünde neler yapılabileceği hususunda görüş alışverişinde bulunuldu. Bölgesel tanıtım etkinlikleri ile KOBİ niteliğindeki İngiliz firmaların Türkiye pazarına açılmalarının desteklenmesi gerektiği kaydedildi, bu amaca yönelik olarak DEİK/Türk-İngiliz İş Konseyi'nin UKTI ile işbirliği içinde çalışmaya hazır olduğu kaydedildi.

A. Cahn ve Büyükelçi N. Baird, Türkiye-AB ilişkilerinde verilmesi gereken mesajın Türkiye'nin geçmişi ve ne olması gerektiğine ilişkin yorumlardan öte mevcut profilin ve potansiyelin yansıtılması gerektiğini kaydettiler. 

Türkiye'deki en başarılı sektörlerden birinin yurtdışı müteahhitlik hizmetleri olduğuna değinilirken, firmaların yeteri kadar teknolojik malzemelere sahip olmadığı ve bu konuda İngiliz firmaları ile işbirliği yapılabileceği belirtildi. İlave olarak havacılık, uzay ve savunma sanayi, yenilenebilir enerji konularında işbirliği imkanlarının karşılıklı araştırılmasında fayda görüldü. UKTI'nin koordinasyonunda 31 Mart 2008 tarihinde Londra'da gerçekleştirilmesi planlanan  3. Ülkelerde İşbirliği Semineri kapsamında öncelikle Türk firmalarının Avrasya coğrafyasındaki etkin konumu ile bağlantılı işbirliği imkanlarının değerlendirilmesi önerildi.  

Türk-İngiliz İş Konseyi Türkiye Yatırım ve Finans Konferansı, Londra , 14.11.2007
Türkiye Yatırım ve Finans Konferansı, Üst Düzey Temaslar (14-16 Kasım 2007) , 14.11.2007

Türk-İngiliz İş Konseyi ve Financial Times işbirliği ile düzenlenen "Banking on Turkey" Konferansı 15 Kasım 2007 tarihinde Londra'da Türk ve yabancı yaklaşık 200 temsilcinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Konferansın açılış konuşmasında Devlet Bakanı Mehmet Şimşek sürdürülebilir ekonomik kalkınmaya yönelik reform programı ve kaydedilen gelişmeler hakkında katılımcılara bilgi verdi. Konferansın birinci oturumda AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Şaban Dişli, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, İMKB Başkanı Hüseyin Erkan ve Ekonomik İstikrar Enstitüsü Direktörü Süreyya Serdengeçti  konuşmacı olarak yer aldılar.

Türkiye'de bankacılık sektöründe gelişmelerin ele alındığı ikinci oturumu takiben öğleden sonra "girişim sermayesi – birleşme ve satın almalar", "proje finansmanı" ve "yatırım araçlarının çeşitlendirilmesi" konularında gerçekleştirilen panellerde önde gelen yabancı ve Türk finans kuruluşlarının üst düzey temsilcileri mevcut durum ve beklentilere ilişkin görüşlerini aktardılar.

14 Kasım 2007 tarihinde İngiltere Hükümeti Kıbrıs Temsilcisi ve İşçi Partisi Milletvekili Joan Ryan ve İngiliz Parlamentosu Türkiye Dostluk Grubu Başkanı ve İşçi Partisi Milletvekili Bob Laxton ile birer görüşme yapan Türk-İngiliz İş Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri iki ülke ilişkileri, AB üyelik süreci ve Kıbrıs konularında görüş alış verişinde bulundular. Aynı günün akşamı Devlet Bakanı Mehmet Şimşek onuruna Türk-İngiliz İş Konseyi tarafından Karşı Kanat Başkanı evsahipliğinde kısıtlı katılımlı bir akşam yemeği düzenlendi.

15 Kasım 2007 tarihinde İş Konseyi Başkanı Metin Mansur'un İngiliz Ticaret Odaları (BCC) Başkanı Peter Mileham ile yaptığı görüşmede DEİK ve BCC arasında olası işbirliği imkanları ve önümüzdeki dönemde yapılması planlanan etkinlikler ele alındı. 

16 Kasım 2007 tarihinde DEİK, İngiliz Sanayiciler Konfederasyonu (CBI) ve Rus-İngiliz Ticaret Odası temsilcilerinin katıldıkları görüşmede üçüncü ülkelerde işbirliğine yönelik ortak etkinlikler ve karşılıklı bilgi akışı konuları değerlendirildi.

Türk - İngiliz İş Konseyi Üst Düzey Temaslar, Londra , 13.11.2007
Türk-İngiliz İş Konseyi Ortak Toplantısı , 07.10.2007

Türk-İngiliz İş Konseyi Ortak Toplantısı 8 Ekim 2007 tarihinde İstanbul'da düzenlendi. Toplantıya İngiliz tarafından İş Konseyi Eş Başkanı Sir Julian Horn-Smith, İngiltere Büyükelçisi Nick Baird ve Başkonsolos Barbara Hay ile çeşitli kurum ve firmalardan 14 temsilci, Türk tarafından ise İş Konseyi Eş Başkanı Metin Mansur ve Yürütme Kurulu üyeleri, DEİK ve YASED temsilcileri katıldı.

İngiltere Büyükelçisi Nick Baird, YASED Başkanı Tahir Uysal, İngiltere Ticaret ve Yatırım Kurumu kıdemli yöneticisi Michael Essex, İş Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri Cem Duna ve Şerif Egeli'nin konuşmacı olarak yer aldığı toplantının sabah oturumunda Türkiye ve İngiltere'nin ekonomik - politik gündemi, ikili ticari ilişkiler, karşılıklı yatırım olanakları, üçüncü ülkelerde işbirliği imkanları değerlendirildi.

Toplantının öğleden sonra yapılan oturumunda İş Konseyi'nin önümüzdeki dönem için planlanan faaliyetleri ve orta - uzun vadeli hedefleri, ilgili kamu kurumları tarafından yürütülecek çalışmalara İş Konseyi'nin sağlayabileceği katkılar ele alındı.

Toplantı vesilesiyle 8 Ekim akşamı DEİK, 7 Ekim akşamı ise İngiltere Başkonsolosu tarafından akşam yemeği düzenlendi.

İngiltere Perspektifinden Türkiye’de Gayrımenkul Sektörü Çalıştayı , 01.05.2007

DEİK/ Türk-İngiliz İş Konseyi tarafından düzenlenen ‘İngiltere Perspektifinden Türkiye'de Gayrımenkul Sektörü Çalıştayı' 2 Mayıs 2007 tarihinde İstanbul'da yaklaşık 40 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Türk-İngiliz İş Konseyi Başkanı Metin Mansur'un başkanlığında yapılan toplantıda Servotel A.Ş. Başkanı Ömer İsvan, KREA Gayrımenkul İcra Kurulu Başkanı ve Bosphorus Gayrımenkul Fonu Yatırım Komitesi Başkanı Hakan Kodal ve Jones Lang LaSelle- Avrupa Turizm Yatırımları İcra Kurulu Başkanı Mark Wynne-Smith tarafından birer konuşma yapıldı.

Toplantıda Türk gayrimenkul sektörüne genel bakış, konut ve alışveriş merkezlerinin gelişimi, kurumsal fonların bakışı ve Türkiye'deki turizm sektörünün gerçek potansiyeli ele alındı.

İngiltere Perspektifinden Türkiye’de Gayrimenkul Sektörü Çalistayi, İstanbul , 01.05.2007
İngiltere Eğitim Toplantısına Katılım , 16.04.2007

Londra Kingston Üniversitesi ve British Council işbirliği ile 17 Nisan 2007 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilen toplantıya Türk iş ve akademi çevrelerinin temsilcileri katıldı.

İngiltere Büyükelçiliği'nin Türk - İngiliz eğitim ve iş çevreleri biraraya getirilerek karşılıklı tanınırlığı artırma vizyonu çerçevesinde düzenlenen etkinlik kapsamında, Kingston Üniversitesi yetkilileri tarafından, iş dünyası ile yüksek eğitim kurumları arasında işbirliğinin artırılmasına yönelik yürütülen programlar ve verilen hizmetler hakkında bilgi aktarıldı. Sözkonusu toplantıya Türk-İngiliz İş Konseyi adına Yürütme Kurulu Üyesi Sacit Katlandur ve DEİK Grup Koordinatörü Sühan Muratlı iştirak etti.

İngiltere - Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu ile Çalışma Yemeği , 20.03.2007

DEİK / Türk-İngiliz İş Konseyi tarafından 21 Mart 2007 tarihinde İstanbul'da İngiltere-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve İşçi Partisi Milletvekili Robert Laxton, İşçi Partisi Milletvekilleri Lindsay Hoyle ve Stephen Hepburn onuruna bir çalışma yemeği düzenlendi. Çalışma yemeğine Türk-İngiliz İş Konseyi Yürütme Kurulu üyelerinin yanısıra İngiltere Başkonsolos Vekili Peter Cook ve Konsolosluk Danışmanı İdil Hamzadı katıldı.

Türkiye'de ekonomik ve politik gelişmeler ile iki ülke ekonomik ilişkilerinin değerlendirildiği çalışma yemeğinde,  ağırlıklı olarak bölgede enerji güvenliği, genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri, Avrupa Birliği üyelik süreci, başta Irak ve İran olmak üzere bölgedeki gelişmeler ele alındı.

Türkiye-Ingiltere Parlamento Dostluk Grubu Üyeleri ile Çalisma Yemegi, İstanbul , 20.03.2007
Londra’da Türkiye’nin Sermaye Piyasaları ve Yatırım Konferansı ve Çeşitli Temaslar, 17-19 Ekim , 16.10.2006

Türk-İngiliz İş Konseyi ve Financial Times işbirliği ile düzenlenen "Banking on Turkey" Konferansı 18 Ekim 2006 tarihinde Londra'da Türk ve yabancı yaklaşık 200 temsilcinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Konferansın açılış bölümünde Devlet Bakanı ve Baş Müzakereci Ali Babacan Açılış oturumunda SPK Başkanı, BDDK Baş Danışmanı, Londra Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı konuşmacı olarak yer aldılar.

Türk-İngiliz İş Konseyi Başkanı Metin Mansur başkanlığında yapılan Türkiye'de yatırım ortamına ilişkin oturumda, önde gelen yabancı ve Türk finans kuruluşlarının üst düzey temsilcileri tarafından yatırım ortamı ve finans sektöründeki gelişmeler hakkında sunuşlar gerçekleştirildi.

Sözkonusu konferans vesilesiyle 17 Ekim akşamı İş Konseyi tarafından Coutts Bankası evsahipliğinde Devlet Bakanı Babacan'ın da katıldığı bir akşam yemeği düzenlendi. İş Konseyi İngiliz kanadının yeniden yapılandırılmasına ilişkin görüş alış-verişinde bulunulması amacıyla 19 Ekim tarihinde gerçekleştirilen çalışma yemeğinde ilgili İngiliz kuruluşlarının temsilcileri ile biraraya gelindi.

İngiltere Büyükelçisi ile Çalışma Yemeği , 04.10.2006

5 Ekim 2006 tarihinde İngiltere Büyükelçisi Sir Peter Westmacott ve İstanbul Baş Konsolosu Barbara Hay, Türk-İngiliz İş Konseyi Onursal Başkanları ve Yürütme Kurulu üyelerinin katıldığı çalışma yemeğinde İş Konseyi'nin ve İngiltere Büyükelçiliği'nin önümüzdeki dönem faaliyetleri görüşüldü ve işbirliği yapılabilecek konular değerlendirildi.

İş Konseyi İngiliz kanadının yapılanmasının tamamlanması ve bir eş başkan belirlenerek önümüzdeki dönem faaliyetlerinde karşı kanadın katkılarının sağlanmasının önemi vurgulanan toplantıda, İngiliz Büyükelçiliği tarafından gerekli girişimlerin sürdürüldüğü bildirildi. Toplantıda, AB üyelik süreci ve Kıbrıs sorunu konularında da görüş alış verişinde bulunuldu.

Londra Belediye Başkanı Alderman David Brewer ile Toplantı , 05.07.2006

Londra Belediye Başkanı'nın (Lord Mayor) Türkiye ziyareti vesilesiyle 6 Temmuz 2006 tarihinde DEİK'te düzenlenen toplantıya Lord Mayor ve beraberindeki heyet ile DEİK İcra Kurulu Üyesi Hasan Çolakoğlu, Türk-İngiliz İş Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, İngiltere İstanbul Başkonsolosu Barbara Hay ve Konsolos Yardımcısı Peter Cook katıldı.

Başta finansal hizmetler olmak üzere Türkiye ve İngiltere arasında öncelikli işbirliği alanları hakkında görüş alış verişinde bulunulan toplantıda, Hasan Çolakoğlu tarafından DEİK ve Türk-İngiliz İş Konseyi, Türkiye ekonomisinde gelişmeler hakkında bilgi verildi.

Londra ve genel olarak İngiltere'nin hukuki ve finansal hizmetler alanında tanıtımı ve işbirliklerinin geliştirilmesi açısından son derece önemli bir role sahip olan "Lord Mayor" sözkonusu sektörlerde Türkiye ile ilişkilerin yoğunlaştırılmasına verdikleri önemi ve bu kapsamda Türkiye'nin AB tam üyelik sürecinin katkılarını vurguladı.

AB ile müzakerelerin başlatılmasına yönelik kararın alınmasında ve genel olarak AB ile ilişkilerde İngiltere'nin vermiş olduğu desteğin Türk kamuoyu tarafından takdir edildiği ve bu konumun İngiltere'ye avantaj sağladığı ifade edildi.

Hizmet sektörlerinde deregulasyon ve  kamu – özel sektör ortaklığı (PPP) konularında İngiltere'nin deneyimleri konusunda İngiltere'den uzmanların, Türkiye'den ise bürokratlar ve ilgili kurum temsilcilerinin katılımı ile Ankara veya İstanbul'da ortaklaşa bir seminer düzenlenmesinin yararlı olacağı belirtildi.

Türk-İngiliz İş Konseyi'nin Financial Times ile işbirliğinde 18 Ekim 2006 tarihinde Londra'da düzenleyeceği Türkiye'de finans sektörüne ilişkin konferans hakkında bilgi verildi. "Lord Mayor" sözkonusu konferansa katılmaktan ve ilgili çevrelere duyurulmasına katkıda bulunmaktan memnun olacağını bildirdi.

İngiltere Coutts Bankası Başkanı Lord Home ile Çalışma Yemeği , 06.06.2006

Türk-İngiliz İş Konseyi tarafından 7 Haziran 2006 tarihinde İstanbul'da İngiltere'nin en büyük bankalarından Bank of Scotland'ın yan kuruluşu olan ve kişisel bankacılık alanında uzmanlaşan Coutts Bankası'nın Başkanı ve Lordlar Kamarası üyesi Lord Home, Coutts Bankası temsilcileri ve Türk-İngiliz İş Konseyi Yürütme Kurulu üyelerinin katılımı ile bir çalışma yemeği düzenlendi.

Yemekte global ekonomideki son dönem gelişmeler, Türkiye-İngiltere ekonomik ilişkilerinin mevcut durumu ve işbirliğinin geliştirilmesine yönelik olanaklar, siyasi ve kültürel ilişkiler, Türkiye'nin AB üyelik süreci ve Türk-İngiliz İş Konseyi faaliyetleri değerlendirildi.

Lord Home, Türk-İngiliz İş Konseyi karşı kanadının yeniden yapılandırılmasına yönelik İş Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri tarafından iletilen görüşleri başta İngiliz Sanayiciler Konfederasyonu (CBI) olmak üzere temasta olduğu ilgili özel sektör kurumlarına ve çeşitli siyasi çevrelere ileteceğini ifade etti.

İngiltere – Türkiye Ekseninde İş Dünyası ve Sanayi için Eğitim Stratejileri Forumu, 24-25 Nisan 2006 , 23.04.2006

International Strategic Forums Ltd. tarafından DEİK / Türk-İngiliz İş Konseyi, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, British Council, İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığı işbirliği ile 24-25 Nisan 2006 tarihlerinde İstanbul Hilton Oteli'nde "İş Dünyası ve Sanayi için Eğitim Stratejileri Forumu" düzenlendi.

Türk – İngiliz İş Konseyi Başkanı Metin Mansur ve Kraliyet Eğitim Danışmanı Lord Howard tarafından başkanlık edilen Forum kapsamında mevcut eğitim sistemlerinin iş dünyası ve sanayinin ihtiyaçlarına ne ölçüde cevap verdiği ve bu alanda gelişme sağlanmasına yönelik politika önerileri değerlendirildi. İş dünyasının yanısıra eğitim alanında ilgili kamu ve özel sektör kurumlarından yaklaşık 120 delegenin katıldığı forumda özellikle firmaların, Türkiye ve İngiltere'deki eğitim sistemleriyle çalışma yollarını ve bu ilişkilerin ve ortaklığın iki tarafa sunduğu fırsatlar ve eğitim sektörünün sanayi ile işbirliği modelleri incelendi.

İngiltere Büyükelçisi ile Çalışma Yemeği , 20.04.2006

21 Nisan 2006 tarihinde İngiltere'nin İstanbul Büyükelçisi Sir Peter Westmacott ve Konsolos Yardımcısı Peter Cook, Bayraktar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bayraktar ve Başkan Vekili Mustafa Bayraktar ve Türk-İngiliz İş Konseyi Yürütme Kurulu üyelerinin katıldığı çalışma yemeğinde İş Konseyi'nin ve İngiltere Büyükelçiliği'nin önümüzdeki dönem faaliyetleri görüşüldü ve işbirliği yapılabilecek konular değerlendirildi.

Büyükelçi yakın geçmişte Kayseri'yi ziyaret ettiğini ve işbirliği için farklı potansiyeller olduğunu öngördüğünü iletti. British Council'nin Erciyes Üniversitesi'de düzenlenecek programları destekleyeceğini iletti.

İş Konseyi Başkanı Metin Mansur, karşı kanadın yapılanmasının ve önümüzdeki dönem faaliyetlerinin netleşmesinin önemine dikkat çekti.

Büyükelçi Westmacott, HSBC eski başkanı John Bond'un Vodafone Yönetim Kurulu üyeliğini üstlenmesini müteakip İş Konseyi karşı kanadında görev almasının iş konseyi faaliyetleri açısında yeni bir atılım sağlayabileceğini belirtti. İş Konseyi'nin iki ülke üst düzey yöneticilerini biraraya getirerek temasları artırmasının ana hedeflerinden biri olduğunu vurgulayan Büyükelçi telekom, finans, çevre, tekstil (teknolojisi ve organik tekstil alt grupları)'nın işbirliğine öncelikli sektörler olduğunu belirtti. Ayrıca yenilenebilir enerji konusunda Türk firmalarının AB fonlarından faydalanması için izlenmesi gereken yöntem konusunda İngiliz danışmanlık firmalarından bilgi alabileceğini ifade etti.

AB üyelik sürecinin ertelenmesinin olumsuz etkileri olabileceğini belirten Büyükelçi Westmacott, Kıbrıs konusunun BM gözetiminde çözülmesinde yarar olduğunu ve yeni üyeleri ile Avrupa Birliği'nin kamuoyunun bu konuda doğru bilgilendirilmeye ihtiyaç duyduğunu vurguladı. AB ülkelerinde yerleşik Türk nüfuslarının yeterince organize olamadığını ve gerekli lobi çalışmalarını yapamadıkları iletti.

İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosluğu ile Çalışma Yemeği , 05.04.2006

6 Nisan 2006 tarihinde İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosu Barbara Hay ve Konsolos Yardımcısı Peter Cook, Türk-İngiliz İş Konseyi Yürütme Kurulu üyelerinin katıldığı çalışma yemeğinde İş Konseyi'nin ve İngiltere Büyükelçiliği'nin önümüzdeki dönem faaliyetleri görüşüldü ve işbirliği yapılabilecek konular değerlendirildi.

International Strategic Forums Ltd. tarafından Türk-İngiliz İş Konseyi, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, British Council, İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığı işbirliği ile 24-25 Nisan 2006 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek olan "İş Dünyası ve Sanayi için Eğitim Stratejileri Forumu" için İş Konseyi tarafından sağlanan destek hakkında bilgi verildi.

İş Konseyi tarafından İstanbul'da 8 Haziran 2006 tarihinde gerçekleştirilecek olan Bilişim Teknolojileri Semineri ve sonbahar aylarında düzenlenmesi planlanan Yenilenebilir Enerji Alanında İşbirliği Toplantısı hakkında bilgi aktarıldı.

İngiltere Başkonsolosluğu tarafından 5-6 Temmuz 2006 tarihlerinde Türkiye'yi ziyaret edecek olan Lord Mayor ve beraberindeki finans heyeti için İş Konseyi tarafından bir çalışma yemeği düzenlenmesi talep edildi.

İş Konseyi karşı kanadının yeniden yapılandırılmasına yönelik firma ve eş-başkan belirlenmesi konularında yürütülen temaslar değerlendirildi.

Ayrıca, İş Konseyi tarafından Ekim veya Kasım aylarında Londra'da yapılması planlanan üst düzey temaslar ve Kasım ayında Londra'da düzenlenecek olan Sermaye Piyasaları ve Yatırım Konferansı'na ilişkin bilgi verildi.