• TÜRKİYE - İRLANDA İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - İRLANDA İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı:1994
Türk Tarafı Başkanı:Mehmet Hakan Karaalioğlu
Firma ve Ünvanı: Esbi Engineering Facility Management Ltd. Şti.
Karşı Kanat Kuruluşu: Enterprise Ireland
Karşı Kanat Başkanı:
Firma ve Ünvanı:

İş Konseyi ekonomik ve ticari işbirliğinin karşılıklı ve dengeli olarak geliştirilmesi, işbirliği imkanlarının belirlenmesi ve bu kapsamda gerekli araştırmaların yapılması, ortak yatırımlara katılabilecek yerli ve yabancı firmaların belirlenmesi, ortak girişimler için uygun ortam yaratılması, karşılıklı bilgi akışının sağlanması, sorunların tespiti ve çözüm önerileri geliştirilmesi, ekonomik ilişkilerin istenilen şekilde gelişmesini teminen ekonomik, kültürel, siyasal ve sosyal alanlarda tanıtım faaliyetlerinde bulunulması ve üçüncü ülkelerde işbirliğinin teşvik edilmesi amacıyla 1994 yılında kurulmuştur. Belirtilen amaçlar büyük ölçüde güncelliğini korumaktadır. 23 Mayıs 2016 tarihinde Enterprise Ireland ile imzalanan mutabakat anlaşmasının ardından Türkiye-İrlanda İş Konseyi, hedefleri doğrultusunda çalışmalarına hız vermiştir.

Konsey faaliyetleri İngiltere üzerinden yürütülen ticari faaliyetlerin doğrudan ilişkilere yönlendirilmesi; ortak yatırımların artırılması; sanayi ve teknolojik işbirliğinin yanısıra altyapı, enerji ve hizmet sektörlerinde işbirliğinin geliştirilmesi, AB projelerine ortak katılımın ve üçüncü ülkelerde işbirliğinin teşvik edilmesi, iş ve siyaset çevrelerine yönelik tanıtım etkinlikleri düzenlenmesi konularında yoğunlaşmaktadır.

İletişim

Dilek Tuna
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 36
E-mail: dtuna@deik.org.tr

Neslihan Onuralp
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 17
E-mail: nonuralp@deik.org.tr

Aycan Damalı
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 74
E-mail: adamali@deik.org.tr

Ezgi Tanrıverdi 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 62
E-mail: etanriverdi@deik.org.tr
 

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C.DUBLİN BÜYÜKELÇİLİĞİ
Dublin 4. Ireland
Tel:+353 1 668 52 40
Fax:+353 1 668 50 14
E-Posta: embassy.dublin@mfa.gov.tr
http://dublin.be.mfa.gov.tr/

T.C. DUBLİN TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
11, Clyde Road, Ballsbridge, Ireland
Tel: +353 – 1 / 668 18 37
Fax: +353 – 1 / 668 17 91
E-Posta: Dublin@ekonomi.gov.tr

İRLANDA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Uğur Mumcu Cad. No 88 MNG Binası B Blok Kat 3, G.O.P., Ankara
Tel: 459 10 00
Fax: 446 80 61
ankaraembassy@dfa.ie

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Mehmet Hakan Karaalioğlu

Başkan

Esbi Engineering Facility Management Ltd. Şti.

Bülent Akgerman

Başkan Yardımcısı

Akg Yalıtım ve İnş. Mlz. San. ve Tic. A.Ş.

Semiha Ünal

Başkan Yardımcısı

S4u İş Yönetim Danişmanliği ve Diş Tic.Ltd.Şti.

Nazım Hikmet

Üye

Grant Thornton / Eren Bağımsız Denetim ve Ymm A.Ş.

Süreyya Yücel Özden

Üye

Gama Holding A.Ş.

Zeynep Bodur Okyay

Üye

Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Sanayi A.Ş.

Yayınlar

Bülten ve Yayınlar

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

T.C. EKONOMİ BAKANI SAYIN NİHAT ZEYBEKCİ’NİN ONURLANDIRMASIYLA “TÜRKİYE GÜNÜ”, DUBLİN/İRLANDA , 24.04.2017

DEİK / Türkiye – İrlanda İş Konseyi organizasyonu ve Enterprise Ireland işbirliğiyle, 24 – 25 Nisan 2017 tarihlerinde Dublin/İrlanda'da "Türkiye Günü" düzenlenmesi planlanmaktadır. T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci'nin ve İrlanda Dışişleri ve Ticaret Bakanı Charles Flanagan'ın onurlandıracağı etkinliğe İrlanda'dan üst düzey iş dünyası temsilcileri katılım sağlayacaktır. 

İrlanda ile Türkiye arasındaki dostane ilişkiler 16. yüzyıla kadar gitmekte olup bu durumun ticari ve ekonomik verilere yeterince yansımadığı görülmektedir. 2015 yılında GSYİH'sinde yüzde 7,8 oranında büyüme gözlenen İrlanda, 54.654 dolarlık kişi başına düşen gayrisafi yurtiçi hasılasıyla dünya sıralamasında ilk 10 sırada yer almaktadır. 2014 yılında 9, 2015 yılında 7 milyar dolar cari fazla veren ve AB'nin en genç nüfusuna sahip olan İrlanda ekonomisinde yapı ve inşaat, sürdürülebilir tarım ve hayvancılık, yenilenebilir enerji, ICT, finansal hizmetler, ilaç sanayi ve eğitim sektörleri öne çıkmaktadır.

Teknoloji ve inovasyon sektörüne önemli ölçüde yatırım yapan İrlanda; Apple, Google, Huawei, Facebook, Accenture, IBM, Uber, Linkedn gibi birçok uluslararası teknoloji devine evsahipliği yapmaktadır. Finansal hizmetler sektöründe; dünyadaki serbest yatırım fonlarının %40'ından fazlası İrlanda'da işlem görmektedir. 1200 civarında yabancı firmaya evsahipliği yapan İrlanda, 2020 yılı hedefleri kapsamında %40 yenilenebilir enerji üretimi hedeflemektedir ve bu hedefe ulaşmak için her yıl 2,7 milyar Avro değerinde-300 MW rüzgar enerjisi yatırımı yapması gerekmektedir. İnşaat sektörüne ilişkin olarak, İrlanda'daki konut ihtiyacının karşılanması için her yıl 25.000 civarında yeni konut inşa edilmesi gerektiği ifade edilmiştir.

"Türkiye Günü" iki ülke pazarlarındaki yatırım ve işbirliklerine ilişkin fırsatların değerlendirilmesi ve ülkemizin bu işbirliklerinden en  büyük faydayı sağlaması amacıyla gerçekleştirilecek olup İş Forumu'na ilişkin taslak programı ekte yer almaktadır. Uçak rezervasyonları katılımcıların kendileri tarafından gerçekleştirilecek olup, konaklama önerisiyle ilgili detaylar ekte yer almaktadır. 

İrlanda Cumhuriyeti'ne seyahat için Schengen vizesi geçerli değildir ve katılımcıların İrlanda vizesi almaları gerekmektedir. Vize başvurularının katılımcılar tarafından bireysel olarak gerçekleştirilmesi gerekmekte olup, başvuru süresinin Paskalya dönemi dolayısıyla uzun sürebileceğinin vize başvuruları için dikkate alınması önemle rica olunur.

Verilen bilgiler ışığında anılan ziyarete katılımınızı diler, katılmak isteyen firma temsilcilerinin 17 Nisan 2017 Pazartesi günü mesai bitimine kadar aşağıdaki bağlantıda yer alan başvuru formunu eksiksiz doldurmaları rica olunur.

Başvuru formu: http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/359/7890

Detaylı bilgi için irtibat kişisi: 
Sn. Aycan Damalı – DEİK
tel:  0212 339 50 74
e-posta: adamali@deik.org.tr

T.C Dublin Büyükelçiliği Görevine Atanan Sn. Levent Murat Burhan ile Tanışma Toplantısı, 1 Kasım 2016, İstanbul , 01.11.2016

T.C Dublin Büyükelçiliği görevine yeni atanan Sayın Levent Murat Burhan ile İrlanda'da ticari faaliyetleri bulunan ya da iş yapmayı planlayan üyelerimizi bir araya getirmek amacıyla 1 Kasım 2016, Salı Günü 14:00-15:00 saatleri arasında DEİK Ofisi'nde (İstanbul River Plaza) bir toplantı yapılması öngörülmektedir.

Söz konusu toplantıya katılacak üyelerimizin, katılım durumlarını en geç 28 Ekim 2016, Cuma günü mesai saati bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/264/7626 adresi üzerinden başvuru formunu doldurarak bildirmeleri rica olunur.

PROGRAM:
13:45-14:00  Kayıt
14:00-15:00    

  • Türkiye-İrlanda İş Konseyi Başkanı Sayın Mehmet Hakan Karaalioğlu'nun Hoşgeldiniz Konuşması
  • Sn. Levent Murat Burhan'ın Konuşması

Soru-Cevap

İrlanda ile Yatırım ve Ticaret İlişkileri Toplantısı, 17 Şubat 2010, İstanbul , 16.02.2010

DEIK/Türk-İrlanda İş Konseyi ve İrlanda'nın Ankara Büyükelçiliği işbirliği ile 17 Şubat 2010 tarihinde İstanbul TOBB Plaza'da "İrlanda ile Ticaret ve Yatırım Fırsatları " konulu toplantı ve ardından çalışma yemeği düzenlendi. İrlanda'nın Ankara Büyükelçisi Sayın Tom Russell'un onurlandırmasıyla gerçekleşen toplantıya, halihazırda İrlanda ile iş  ilişkisi bulunan Türk ve yabancı sermeyeli firma temsilcileri ve İrlanda pazarına açılmaya ilgi duyan firma temsilcileri katıldı.

Türk-İrlanda İş Konseyi Başkanı Süreyya Yücel Özden, İş Konseyi'nin uzun bir aradan sonra "kick-off"u sayılabilecek bu etkinliğin  devamını arzu ettiklerini ve bu kapsamda  Türk iş dünyasından ilgi ve etkin katılım beklediklerini kaydetti. Toplantıda IDA (Investment and Development Agency of Ireland) ve EI (Enterprise Ireland) yetkilileri gerçekleştirdikleri sunumlarda İrlanda'daki ekonomik gelişmelere değinerek İrlanda'nın özellikle ICT, ARGE, inovasyon, enerj, su ve çevre teknolojileri, uluslarası finans ve ilaç sanayi alanlarında çok gelişmiş olduğunu, kalifiye işgücü,  avantajlı vergi oranları (kurumsal vergi %12.5) ve ticari hukuk sistemi ile elverişli yatırım ortamı sunduğunu kaydettiler. ITBA (Irish Turkish Business Association) ve Vitra Irlanda temsilcileri ise firmalarının İrlanda pazarındaki deneyimlerini ve her iki ülke iş kültürü arasındaki benzerlik ve farklılıkları katılımcılarla paylaştılar.

Türkiye-İrlanda Ticaret ve Yatırım İlişkilerinin Bugünü ve Yarını, 17 Şubat 2010, İstanbul , 16.02.2010

Türk firmaları için İrlanda'daki yatırım ve üçüncü ülkelerde işbirliği olanaklarının geliştirilmesini teminen DEIK/ Türk-İrlanda İş Konseyi ve İrlanda Ankara Büyükelçiliği işbirliği ile 17 Şubat 2010 Çarşamba günü 09.00-14.30 saatleri arasında TOBB Plaza İstanbul'da "Türkiye ve İrlanda Ticaret ve Yatırım İlişkileri" konulu toplantı ve ardından da çalışma yemeği gerçekleştirilecektir.

2009 yılı itibariyle İrlanda ile ticaret hacmimiz 1 milyar doları aşmış olup İrlanda'da faaliyet gösteren Türk firmaların henüz sınırlı sayıda olduğu ancak başta bilgi teknolojileri ve ar-ge olmak üzere pek çok sektörde yatırım olanaklarının bulunduğu kaydedilmiştir. Anılan toplantı, öncelikli olarak bilgi ve iletişim teknolojileri, ar-ge, inşaat, taahhüt, inşaat malzemeleri, sağlık ve finans alanları olmak üzere birçok sektörde Türkiye ve İrlanda firmaları arasındaki ekonomik ve ticari bağların güçlendirilmesi ve işbirliklerinin geliştirilmesi açısından önem taşımaktadır.  Anılan toplantıda İrlanda'daki yatırım fırsatları ve yatırım mevzuatı hakkında Türk iş dünyası temsilcilerine ayrıntılı bilgi aktarılacaktır.

İrlanda'nın Ankara Büyükelçisi Thomas Russell'ın onurlandıracağı söz konusu Toplantı ve Çalışma Yemeği'ne katılımınızı diler, katılımınıza ilişkin ekte yer alan başvuru formunun en geç 15 Şubat 2010 pazartesi mesai bitimine kadar DEİK'e (Dilek Tuna, e-mail: dtuna@deik.org.tr; Tel: 0212 339 50 36) iletilmesi rica olunur.

Taslak Program:
09.00 – 09.30  Kayıt
09.30– 10.00  Açılış konuşmaları;
-Süreyya Yücel Özden, DEIK/Türk – Irlanda İş Konseyi Başkanı
-Thomas Russell, Irlanda'nın Ankara Büyükelçisi
-Altay Cengizer, T.C. Dublin Büyükelçisi (tb*)
10.00 – 10.45  EI (Enterprise Ireland) Sunumu
10.45 – 11.30  IDA (Ireland Industrial Development Agency) Sunumu
11.30 – 11.45  Kahve Servisi
11.45 – 13.00 "Türk Bakış Açısıyla İrlanda'da İş Yapma ve Türk Firmaları için Fırsatlar (Türk Firma Deneyimleri)"
-Vitra İrlanda (tb*)
-ITBA (Irish Turkish Business Association)
13.00 – 14.30  Çalışma Yemeği
*teyit beklenmektedir.

Not: Toplantı dili ingilizcedir. Toplantı katılım ücreti olan 50 TL'nin DEİK'in İş Bankası Beyoğlu Şubesi (1011 Şube Kodu) TR930006 4000 0011 0111 7014 98 numaralı hesabına yatırılarak, ödeme dekontu ve katılım formunun 14 Şubat 2010 mesai bitimine kadar DEİK'e iletilmeleri gerekmektedir.

Türk - İrlanda İş Konseyi Karşı Kanat Ziyareti, Dublin , 15.09.2005