• TÜRKİYE - İSVEÇ İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - İSVEÇ İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı:1992
Türk Tarafı Başkanı: Çağatay Özdoğru
Firma ve Ünvanı: Esas Holding, CEO
Karşı Kanat Kuruluş: Business Sweden
Karşı Kanat Başkanı: Erik Belfrage
Firma ve Ünvanı:

DEİK/Türkiye-İsveç İş Konseyi, Şubat 1993'de DEİK ile İsveç Ticaret Konseyi (Exportradet) arasında imzalanan İş Konseyi Anlaşması ile kurulmuştur. İsveç'in ekonomik refah seviyesi açısından yüksek bir pazar potansiyeline sahip olması nedeniyle kaliteli Türk tüketim ürünlerinin İsveç'teki pazar paylarını arttırmaları amaçlanmış olup iki ülke arasındaki yüksek teknoloji, ormancılık, tıp, elektronik ve enerji alanlarında işbirliği alanlarını tanıtmaya yönelik çalışmalar sürdürmektedir. İş Konseyi, özellikle ICT ve yüksek teknoloji alanında faaliyet gösteren İsveçli firmaların Türkiye'ye yatırım bazında çekilmelerine yönelik çalışmaların hayata geçirilmesi öncelikli hedefler arasında yer almaktadır.

İletişim

Dilek Tuna
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 36
E-mail: dtuna@deik.org.tr

Neslihan Onuralp
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 17
E-mail: nonuralp@deik.org.tr

Aycan Damalı
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 74
E-mail: adamali@deik.org.tr

Ezgi Tanrıverdi 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 62
E-mail: etanriverdi@deik.org.tr

 

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C.STOKHOLM BÜYÜKELÇİLİĞİ
Dag Hammarskjölds Vag 20 115 27
Stockholm - Sweden
P.O.Box:24105 10451
Stockholm - Sweden
Tel:Büyükelçilik/Embassy: +46 8 23 08 40-41
Konsolosluk Şubesi/Consular Section:+46 8 667 29 60
Fax:+46 8 663 55 14
E-Posta: embassy.stockholm@mfa.gov.tr
Web-Site: http://stokholm.be.mfa.gov.tr/

T.C. STOKHOLM TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Karlavagen 71
114 49 Stockholm
Tel: 0046-8 6616483
Fax: 0046-8 6669625
E-mail: stockholm@ekonomi.gov.tr

İSVEÇ KRALLIĞI BÜYÜKELÇİLİĞİ
Katip Celebi Sok., No. 7, 06692 Kavaklıdere, Ankara
Tel: 455 41 00 (pbx)
Fax: 455 41 20
E.mail: ambassaden.ankara@gov.se

İSVEÇ KRALLIĞI İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU
İstiklal Caddesi no: 497 Beyoğlu, 80072, İstanbul
Tel: (212) 334 06 00
Fax: (212) 252 41 14
E.mail: generalkonsulat.istanbul@gov.se

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Hüseyin Çağatay Özdoğru

Başkan

Esas Holding A.Ş.

Halil Tokel

Başkan Yardımcısı

Türk Hava Yolları Teknik A.Ş.

Ayşe Filiz Kolat

Üye

Statkraft Enerji A.Ş.

Babür Çelebi

Üye

Esaslıgrup Gıda San. ve Tic A.Ş.

Dr. Zeynel Abidin Erdem

Üye

Erdem Holding A.Ş.

E. Nilgün Aladağlı

Üye

Ala Uluslararası Temsilcilik Danışmanlık İthalat İhracat ve Tic. Ltd. Şti. -

Eren Ünlü

Üye

Çukurova Isı A.Ş.

Funda Çağlan Mursaloğlu

Üye

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş

Hasan Erendemir

Üye

Erendemir Ev Gereçleri San. ve Tic. A.Ş.

Hüseyin Yusuf Ziya Erdem

Üye

Ericsson Telekomünikasyon A.Ş.

O. İsmet Müstecaplıoğlu

Üye

Reis Pazarlama ve Ticaret A.Ş.

Osman Ege

Üye

Şimşekege Etiket ve Mat. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Özer Öz

Üye

Yıldırım Holding A.Ş.

Tevfik Eraslan

Üye

İş Portföy Yönetimi A.Ş.

Yayınlar

Bülten ve Yayınlar

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün İsveç Resmi Ziyareti Kapsamında Özel Sektör Heyeti Ziyareti , 10.03.2013

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün İsveç ziyareti, 10-13 Mart 2013 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu ziyarette, Sayın Cumhurbaşkanımıza, TOBB organizasyonu ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliğinde, TOBB-DEİK Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında düzenlenecek bir özel sektör heyetinin refakat etmesi planlanmaktadır. Ziyaret Sayın Cumhurbaşkanımızın da onurlandıracağı özel uçak ile yapılacaktır.

Anılan ziyaret kapsamında, Stockholm’de, “Türkiye-İsveç İş Forumu” düzenlenecektir. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ve İsveç’in üst düzey yetkililerinin onurlandıracağı söz konusu Forum’a anılan ülkenin iş çevrelerinin de geniş katılımı beklenmektedir.

İş Forumu kapsamında, katılımcıların sektörlerine ve taleplerine göre firma eşleşmeleri, ICT/ Telekom/ Güvenlik, Çevre ve Sürdürülebilir Enerji Çözümleri, Otomotiv ve Elektronik konularında sektörel paralel toplantılar düzenlenmesi öngörülmektedir. Karşılıklı ilgi olduğu takdirde sağlık hizmet sektörü konusunda ayrı bir yuvarlak masa toplantısı düzenlenmesi planlanmaktadır.

1995 yılından itibaren Avrupa Birliği üyesi olan İsveç’e ihracatımız, 2011 yılında %25 oranında artarak 1,18 milyar ABD Doları, ithalatımız ise %19 oranında artarak 2,28 milyar ABD Doları seviyesine ulaşmıştır. Ticaret hacmimiz ise 3,46 milyar ABD Doları gibi rekor bir seviyeye ulaşmıştır. 2012 yılsonu ticaret hacmimizin de bu seviyeleri koruması beklenmektedir. İsveç, 2010 yılında Avrupa’da (Türkiye’den sonra) % 5,5’lik bir büyüme ile en hızlı büyüyen ikinci, Avrupa Birliği içinde ise birinci ekonomi olmuştur. Türkiye, İsveç için ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi yönünde öncelikli ülkeler arasında yer almaktadır.

Dünyada en fazla yabancı yatırım çeken 15. ülke olan İsveç, İsviçre ve Benelux ülkelerinin yanısıra nüfusuna oranla en fazla çokuluslu şirkete ev sahipliği yapan ülkeler arasındadır. Nitekim çokuluslu şirketlerin % 56’sı dünyanın en hızlı büyüyen ekonomik bölgelerinden birisi olan Baltık Denizi bölgesindeki merkez üssü olarak İsveç’i seçmişlerdir. GM (ABD), Henkel (Almanya), Procter and Gamble (ABD), UPS (ABD), Honda Motor (Japonya), Unilever (Hollanda) ve Roche (İsviçre) bunlardan başlıcalarıdır.

Ziyaretin, konaklama, uçak, transferler, yemek vb. organizasyon giderlerini karşılamak üzere, katılımcıların 1.500 Avro avans ödemeleri beklenmektedir. Katılım bedelini kesinleşmesini müteakip, bakiye tutar ziyaret öncesinde katılımcılardan tahsil edilecektir.

Söz konusu seyahatin detaylı programı ve diğer bilgileri ile kesin katılım ücreti katılımcılara bilahare bildirilecektir. Ziyarete katılmak isteyen firma temsilcilerinin aşağıda verilen DEİK’in T.İş Bankası Beyoğlu Şubesi TR67 0006 4000 0021 0113 3145 86 nolu Avro hesabına, 1.500 Avro tutarındaki avans ödeme bedelinin ödendiğini gösteren, katılımcının isminin ve İsveç ziyaretinin ibaresinin de kayıtlı olduğu ödeme dekontu ile birlikte en geç 22 Şubat 2013 Cuma günü mesai saati bitimine kadar isvec@tobb.org.tr, adresine ve/veya 0312 218 22 09 numaralı faksa iletmeleri gerekmektedir. Lojistik imkanlar nedeniyle ziyarete katılım sınırlı sayıda olacağından, katılım başvuru sırasına göre düzenlenecektir.

Ayrıca, ziyarete katılmak isteyen firma temsilcilerinin ekte yer alan, “İsveç Ziyareti Özel Sektör Heyeti Başvuru Formu’’na yüksek çözünürlüklü ve “jpeg” formatında bir resim ekleyip, eksiksiz doldurarak, en geç 22 Şubat 2013 Cuma günü mesai saati bitimine kadar, TOBB’ne (E-mail: isvec@tobb.org.tr) iletmeleri gerekmektedir. Bu e-mail adresine gelen başvurulara ait e-maillere bilgilendirme yapılacağından, genel e-mail adresi (info@.....com, vb.) yerine sıkça kullanılan şahsi e-mail adreslerinin verilmesi katılımcıların yararına olacaktır.

Katılım ücreti ve organizasyon hizmetleri, katılımcıların sayısına göre tespit edilmektedir. Bu itibarla, katılım teyidini bildirip, avans ödemesini yapmış olan katılımcıların ziyarete katılmaktan vazgeçmeleri halinde, en geç 28 Şubat 2013 Perşembe günü mesai saati bitimine kadar Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) yazılı olarak bildirmeleri kaydıyla avans olarak yapılan ödeme iade edilebilecektir.

Özel Sektör Heyeti Başvuru Formu;
- TOBB web sitesi (www.tobb.org.tr) sağ panelinde “Hizmetler” başlığı altındaki Uluslararası İş İmkanları/Yurtdışı Etkinlikler bölümünde
- DEİK’in “http://www.deik.org.tr/D-30/Duyurular.html” adreslerinde yer almaktadır.

Ziyarete katılacak temsilcilerin Schengen vizesine sahip bulunmamaları halinde İsveç Büyükelçiliği’ne başvurmaları gerekmektedir.

Vize başvuruları temsilcilerin kendileri tarafından yapılacak olup, ziyarete katılacak olan özel sektör heyetinin bilgileri İsveç’in Ankara Büyükelçiliği’ne TOBB tarafından iletilecektir.

İsveç’e ICT Heyet Ziyareti ve Türkiye-İsveç ICT Forumu, 8-10 Şubat 2011, Stokholm , 07.02.2011

Telekomünikasyon donanımı ihracatçısı olan ve dünyanın önde gelen bilişim ülkesi İsveç'e, iki ülke arasındaki bilişim ve iletişim teknolojileri sektöründeki işbirliklerinin, yatırım ve ortak proje çalışmalarının geliştirilmesi amacıyla DEIK/Türk-İsveç İş Konseyi tarafından Türkiye Bilişim Vakfı:TBV ve Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği:TÜBİSAD'in katkılarıyla 8-10 Şubat 2011 tarihlerinde Stokholm'e ICT Heyeti ziyareti ve takiben "Türkiye-İsveç ICT Forumu" düzenlenecektir.

 "Information Sociey Index" verilerine göre İsveç, dünyanın öncü bilişim ülkesi olarak yer almaktadır. İsveç bilişim sektöründe Avrupa pazarını yöneten ilk ülke olmuştur ve NMT, GSM, Bluetooth ve WAP teknolojilerden oluşan kablosuz telekomünikasyon sistemlerinin standartlaştırılmasında aktif rol almıştır. Ülke çapında broadband yatırımları devam etmektedir. Türkiye'de ise telekomünikasyon alanında Telia Sonera'nın TURKCELL ile ortak yatırımı ve Ericcson'un  GSM ve 3G alanındaki faaliyetleri ile tanınmaktadır.

Ziyaret kapsamında, önde gelen teknoloji geliştirme merkezlerinden İsveç'in silikon vadisi "Kista Science Park" ziyaret edilerek teknopark bünyesindeki 1000'i aşkın ICT firması ile ikili görüşme olanağı sağlanacaktır. Ericsson, Tele2 and Enea gibi önde gelen İsveçli firmaların yanısıra IBM, Microsoft, Intel, Oracle, SUN Microsystems, Huawei ve benzeri  uluslararası ICT şirketlerinin bölgesel merkezleri, Kista Science Park'da yer almaktadır. İlgilenen firmalara Kista Science Park'da yerleşik firmaların listesi iletilecektir.   

İsveçli şirketlerle proje ortaklığı, teknolojik işbirliği, yatırım ortaklığı, 7inci ve 8inci Çerçeve Program'larında proje partnerliği ve 3üncü ülkelere birlikte açılım yapmayı arzu eden firmaların İngilizce kısa proje profillerini ziyaret esnasında hazır bulundurmalarında yarar görülmektedir. Ziyaretin taslak programı ve katılım koşulları ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

2010 yılında %8.5 oranında büyüme kaydeden Türk bilişim sektörünün yurtdışına açılması ve uluslararası işbirliklerinin artması açısından önem taşıyan bu ziyarete ICT alanındaki firmalarımızın katılımlarını bekler, ziyarete katılmayı arzu eden firma temsilcilerinin ekteki katılım formunu eksiksiz doldurarak avans ödeme dekontuyla birlikte 12 Ocak 2011 tarihine kadar DEİK'e (Dilek Tuna; dtuna@deik.org.tr, tel: 0212 339 50 36, faks: 0212 339 50 65) teyit vermeleri rica olunur.

İsveç'e ICT Heyeti Ziyareti ve Türkiye-İsveç ICT Forumu, Stockholm , 07.02.2011

DEİK/Türk-İsveç İş Konseyi tarafından 8-10 Şubat 2011 tarihlerinde Stockholm'e gerçekleştirilen ICT Heyeti Ziyareti kapsamında, 8 Şubat 2011 tarihinde İsveç'in Silikon Vadisi" Kista Science City" ziyaret edildi, 9 Şubat 2011 günü ise İsveç Ticaret Konseyi-Exportradet işbirliği ile Dünya Ticaret Merkezi/Stockholm'de "Türkiye-İsveç ICT Forumu" düzenlendi. Ziyarete Türkiye'den, Türk-İsveç İş Konseyi Başkan Yardımcıları Yılmaz Çakır ve Ahmet Şefik Öngün, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, TÜBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi Barış Öney, DEİK Bölge Koordinatörü Ayşegül Arıcan ve Koordinatör Yardımcısı Dilek Tuna ile beraber 20'den fazla firma ve kurum temsilcisi katıldı.

ICT Forumu'nda, İsveç Ticaret Konseyi Orta Doğu, Orta Asya ve Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı Mats Paulson, Türkiye'nin dinamizmine ve potansiyeline inandıklarıni ve bu kapsamda anılan etkinliğin hayata geçirilmesinde DEİK/Türk-İsveç İş Konseyi ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını kaydetti.  Dışişleri Bakanlığı Ticaret Politikası Genel Müdürü Anders Ahnlid ise açılış konuşmasında, İsveç'in küresel ekonomik krizden diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha az zararla çıktığını, 2009 yılı sonunda artı büyüme değerlerine geçilmiş olduğunu ve bu durumun sağlanmasında da ülkenin gelişmiş bir IT ve ICT sektörüne sahip olmasının rolünün büyük olduğunu vurguladı. DEİK/Türk-İsveç İş Konseyi Başkan Yardımcısı Yılmaz Çakır, konuşmasında DEİK ve İş Konseyi hakkında katılımcılara bilgi aktardıktan sonra diğer ülkelerde yapılmış işbirliklerinden örnek vererek İsveç ile Türkiye'nin her iki ülke ve 3. pazarlarda ortak proje geliştirilmesinin önemini vurguladı ve ikili ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesinin ülke ekonomilerine ayrı ayrı katkılar  sağlayacağını belirtti.

T.C. Stockholm Büyükelçisi Zergün Korutürk, Türkiye ile İsveç arasında güçlü diplomatik ilişkiler bulunduğunu ve 2000'lerin başından bu yana ekonomik ilişkilerin artan bir trende gelişmeye devam ettiğini belirtti. ICT Heyeti'nin uzun bir süreden sonra İsveç'e gelen ilk heyet olduğunu sözlerine ekleyen Büyükelçi, ziyaretten ve Forum'un gerçekleştirilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye ekonomisinin Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi olduğunu sözlerine ekleyen Korutürk, geçen sene 30 milyon turisti ağırlayan Türkiye'nin, ayrıca enerji koridoru olarak da değerlendirilmesi gerektiğini ekledi. Türkiye ve İsveç ekonomilerinin birbirini tamamlayan özellikte olduğunu, İsveç'te yaşayan 100.000'in üzerinde Türk vatandaşın da ekonomik ve sosyal yaşamda etkin yer aldıklarını ve iki ülke arasındaki bağların güçlenmesinde önemli katkıları olduğunu ifade etti.

T.C. Başbakanlık ve Yatırım Ajansı Proje Direktörü Erkan Kaptan, Türkiye ekonomisi ve öne çıkan sektörler ; Başbakanlık e-Devlet Danışma Kurulu Başkanı Dr. Ramazan Altınok e-devlet projesi ve diğer pilot ülke uygulamaları (Yemen, Sudan, Kazakistan ve Suriye) ; TÜBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi Barış Öney Türkiye'nin mobil ve dijital marketi ve mevcut fırsatlar ; Alcatel-Lucent Türkiye Başkanı Ali Kancal Alcatel-Lucent'in Türkiye'de kurduğu bölgesel Inovasyon Merkezi ve Türkiye'nin üs olarak seçilmesinde rol oynayan etkenler; Türk Telekom Uluslararası Satış ve Servis Direktörü Ali Emir Eren Türk Telekom'un Orta Doğu ve Avrupa'yı Türkiye üzerinden fiber optik network ile bağlayacak olan JADI Link Projesi hakkında katılımcılara bilgi aktardılar. Ericsson Kamu İlişkileri Yöneticisi Erhun Baş, İsveçli bir yatırımcının gözünden Ercisson'un Türkiye deneyimlerini paylaştı. Smartsoft Genel Müdürü Murat Güzel orta ölçekli bir IT firması olarak hem Türkiye hem de dünya pazarına sundukları yeni teknolojileri aktardı. Arı Teknokent Genel Müdürü Nazire Peker ise Türkiye'deki teknopark yapılanmasını ve avantajlarını sundu. Forum'un ikinci bölümünde ikili firma/kurum görüşmeleri gerçekleştirildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç Ziyareti Vesilesiyle Türk-İsveç İş Konseyi Toplantısı, Stockholm , 02.04.2008

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsveç Ziyareti Vesilesiyle Türk-İsveç İş Forumu (3 Nisan 2008-Stokholm)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsveç ziyareti vesilesiyle TOBB ve DEİK tarafından 2- 4 Nisan 2008 tarihleri arasında Stokholm'e İşadamalrı Heyeti ziyareti düzenlendi. Ziyaret kapsamında 3 Nisan 2008 Perşembe günü İsveç Ticaret Konseyi'nin (Exportradet) evsahipliğinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Devlet Bakanı Mustafa Sait Yazıcıoğlu ve İsveç Ticaret Baknı Ewa Björling'in onurlandırmasıyla  Türk-İsveç İş Forumu gerçekleştirildi. Foruma İsveç iş dünyasından 60'ı aşkın temsilci katıldı. 

İsveç Ticaret Konseyi- İstanbul Ofisi Müşaviri Ekin Ergün,  Telia Sonera Kurumsal İlişkiler Başkan Yardımcısı Gunnar Forsgren ve Yıldırım Holding İcra Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım'ın ticari ve yatırım alanlarında işbirliği fırsatlarına ilişkin gerçekleştirdikleri sunumların ardından kapanış oturumuna geçildi. 

Türk İşadamları Heyet Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, Türkiye ile İsveç'in işbirliğinin uzun yıllar öncesine gittiğini vurgulayarak Türk sanayisinin uluslararası pazarlarda kaydettiği başarılara değindi ve İsveçli firmaları her iki ülke ve 3. pazarlarda Türk firmaları ile işbirliğine davet etti.  Ardından söz alan İsveç Ticaret Bakanı Ewa Björling, İsveç'in dış politikasında Türkiye coğrafyasındaki bölgede demokrasi, ekonomik gelişme ve istikrarın yerleşmesini hedeflediklerini kaydetti ve bu kapsamda Türkiye'nin kaydettiği gelişmeleri memnuniyetle izlediklerini belirtti. AB genişleme sürecinin devam edeceğini ve İsveç'in bu süreci desteklediğini kaydetti. Türkiye'yi sadece "ihracat pazarı" olarak değil bölge ülkeleri başta olmak üzere 3. ülkelerde önemli ticaret ve yatırım ortağı olarak gördüklerini vurguladı. İsveçli Bakan, iki ülke arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesinin istihdam ve yaratacağı diğer katme değerler açısında her iki ülkenin menfaatine olacağını vurguladı.

T.C Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de daha fazla İsveç yatırımı görmeyi arzu ettiğini ifade ederek konuşmasına başladı. Türkiye'nin AB'ye tam üyelik hedefi yolunda kararlılıkla ilerlediğini kaydeden Başbakan, Türkiye'nin müzakere sürecinde siyasi kriterlerin ön plana çıkarılmasını eleştirdi. İsveç'in 2009 2. yarıyılda AB Dönem Başkanlığı sürecinde Türkiye-AB diyaloğunun gelişmesine katkı sağlayacağına inandığını sözlerine ekledi. "Türkiye'nin AB yolunda yük olmaya değil, yük almaya hazır olduğunu" vurguladı. Ayrıca, tüm AB üyesi ülkeler tarafından "Türkiye'nin AB'ye aday ülke değil, AB ile müzakere sürecinde bir ülke" olduğunun idrak edilmesi gerektiğini kaydetti.  Türkiye'nin tek beklentisinin müzakere sürecinin objektif ve adil yönetilmesi olduğunu belirtti. Ocak 2008'de Madrid'de gerçekleşen "Medeniyetler İttifakı Zirvesi"ni hatırlatarak, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ile üstlendikleri bu misyonun önemine inandıklarını kaydetti. 

Türkiye'nin geniş bir enerji vizyonuna sahip olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, jeostratejik konumu ile, bölgede enerji merkezi, dağıtıcısı ve transit ülke konumunun güçlendiğini sözlerine ekledi. ifade etti. NABUCCO boru hattı projesinin Türkiye ve proje ortağı diğer 5 AB üyesi ülke için çok büyük önem taşıdığını belirterek, müzakerelerin dışında AB ve Türkiye için stratejik ekonomik çıkarların bulunduğuna değindi. Türkiye-Romanya elektrik enterkoneksiyonu (inter connection) projesinin İsveç'i de için alacak şekilde genişletilmesi yönünde çalışmaların sürdüğünü kaydetti.