• TÜRKİYE - İSVİÇRE İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - İSVİÇRE İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2000
Türk Tarafı Başkanı: Ali Kibar
Firma ve Ünvanı: Kibar Holding, Yönetim Kurulu Başkanı
Karşı Kanat Kuruluşu:
Karşı Kanat Başkanı:
Firma ve Ünvanı:

2000 yılında DEİK/Türkiye-İsviçre İş Konseyi kuruluşunda, Türk firmaların İsviçre pazarına farklı giriş stratejilerini araştırma talebi ve İsviçre menşeili Türkiye'de yerleşik firmalarının yaşadıkları sorunlara çözüm arayışları belirleyici olmuştur. Aynı dönemde bu ihtiyaçlara istinaden kurulması kararlaştırılan Karma Ekonomik Komisyon Toplantıları kapsamında İş Konseyi doğal üye olarak kabul edilmiştir. Türkiye'nin hukuk alanında İsviçre'den önemli ölçüde etkilendiği gözönüne alınarak, özellikle tahkim, borçlar hukuku gibi alanlarda işbirliğinin yanısıra yenilenebilir enerji, çevre teknolojileri, otomotiv, sağlık turizm gibi sektörler kapsamında KOBİ'ler arası işbirliklerinin sağlanması İş Konseyi'nin odaklandığı konular arasında rol almaktadır. 

İletişim

Dilek Tuna
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 36
E-mail: dtuna@deik.org.tr

Neslihan Onuralp
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 17
E-mail: nonuralp@deik.org.tr

Aycan Damalı
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 74
E-mail: adamali@deik.org.tr

Ezgi Tanrıverdi 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 62
E-mail: etanriverdi@deik.org.tr
 

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. BERN BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Lombachweg 33, 3006 Bern-İsviçre
Tel:00 41-31 359 70 70 (Büyükelçilik)
00 41-31 359 70 80 (Konsolosluk Şb)
Fax:00 41-31 352 88 19
E-Posta: botschaft.bern@mfa.gov.tr, konsolosluk.bern@mfa.gov.tr
Web sitesi: http://bern.be.mfa.gov.tr/

T.C. BERN TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ:
Adres: Lombachweg 33, CH-3006 BERN
Tel: 00 41 31 351 43 75
Fax: 00 41 31 351 43 55
E-mail: bern@ekonomi.gov.tr
Web site:http://www.musavirlikler.gov.tr/index.cfm?ulke=CH&dil=TR&Submit=Giri%C5%9F

T.C. CENEVRE BAŞKONSOLOSLUĞU:
Adres: 20, Route de Pré-Bois Case Postale 1901
1215 Geneve 15 Aeroport
Tel:+41 22 710 93 60-68
Fax:+41 22 710 93 61
E-Posta: consulat.geneve@mfa.gov.tr
Web-site: http://cenevre.bk.mfa.gov.tr/

T.C. ZÜRİH BAŞKONSOLOSLUĞU:
Adres: Weinbergstrasse 65 8006
Zürich/Schweiz
Tel:+41 44 368 29 00
Fax:+41 44 368 29 19
E-Posta: konsulat.zurich@mfa.gov.tr
Web-site: http://zurih.bk.mfa.gov.tr/

İSVİÇRE KONFEDERASYONU BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Atatürk Bulvarı ., No: 247, P.K. 25, 06692 ,Kavaklıdere / ANKARA
Tel: +90 (312) 457 31 00
Fax: +90 (312) 467 11 99
E-Posta:ank.vertretung@eda.admin.ch
Web sitesi: www.eda.admin/ankara

İSVİÇRE KONFEDERASYONU İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU:
Adres: Büyükdere Cad. No: 173, 1. Levent Plaza, A Blok, Kat 3, 34394 Levent
Tel: +90 (212) 283 12 82
Fax: +90 (212) 283 12 98
E-Posta: ist.vertretung@eda.admin.ch
Web-site: http://www.eda.admin.ch/istanbul

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Ali Kibar

Başkan

Kibar Dış Ticaret A.Ş.

Alpaslan Kaya

Başkan Yardımcısı

Kale Oto Radyatör San. ve Tic. A.Ş

Zeki Yıldırım

Başkan Yardımcısı

Alniz Reklam Malzemeleri San. ve Tic. A.Ş.

Av. Azim Çiğil

Üye

Ac & Coll. Azim Çiğil ve Meslektaşları Avukatlık Bürosu

E. Nilgün Aladağlı

Üye

Ala Uluslararası Temsilcilik Danışmanlık İthalat İhracat ve Tic. Ltd. Şti. -

Evren Dindiren Dönmez

Üye

Artaş Endüstriyel Tesisler Taah.ve Ticaret A.Ş.

Hasan Alper Önoğlu

Üye

Altaca Çevre Teknolojileri ve Enerji Üretim A.Ş.

Kenan Çolpan

Üye

İtü Ari Teknokent Proje Geliştirme Planlama A.Ş.

Taner Demir

Üye

Demir & Ortakları Hukuk Bürosu

Yayınlar

Bülten ve Yayınlar

Raporlar

Etkinlikler

İsviçre-Ticino Kantonu ile Toplantı ve İkili Görüşmeler , 28.04.2014

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu ve Swiss Business Hub Turkey koordinasyonunda, DEİK/Türk-İsviçre İş Konseyi ve Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği işbirliğiyle 28 Nisan 2014 Pazartesi günü saat 12:00’de İstanbul TOBB Plaza’da, İtalya sınırında bulunan Ticino Kantonundan gelen işadamları heyeti ile ikili görüşmeler gerçekleştirilecektir. Medikal, bankacılık, makine üretimi ve şirket yönetimi sektörlerinden katılım gösteren İsviçreli firmaların hedefi Türk firmalar ile ithalat-ihracat ve işbirliği yapmaktır.

Söz konusu toplantı ile ilgilenen ve ikili görüşmeler gerçekleştirmek isteyen üyelerimizin ekteki katılım formunu doldurarak 22 Nisan 2014 Salı günü mesai bitimine kadar DEİK’e (Nil Osmanoğlu, E-posta: nosmanoglu@deik.org.tr, Tel: 0212 339 50 20, Fax: 0212 339 50 65 ) iletmeleri gerekmektedir.

 

Ek 1: Katılım Formu

Ek 2: Heyet Listesi

İlgili Resimler

9. İsviçre-Türkiye Ekonomik Forumu, 10 Aralık 2013, İstanbul TOBB Plaza , 10.12.2013

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen İsviçre-Türkiye Ekonomik Forumu’nun 9.su bu yıl DEİK ev sahipliğinde, Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği işbirliğiyle 10 Aralık günü TOBB Plaza’da düzenlendi. Forum bu yıl“Yenilikçi Kümeler”  -“Innovation through Clustering”- ana başlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, küme içindeki girişimler arasında yoğun etkileşimlerin teşvik edilerek, bilgi ve deneyim alışverişinde bulunularak ve teknoloji transferine, ilişki kurmaya ve bilgi dağılımına etkin bir şekilde katkıda bulunularak yenilikçi faaliyetlerin teşvik edilmesi konusu ele alındı. DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Zeytinoğlu, DEİK / Türk-İsviçre İş Konseyi Başkanvekili Doğan Taşkent ve İsviçre Büyükelçisi Walter Haffner’ın açılış konuşmalarıyla toplantı başladı.

 

Türkiye’nin 2023 büyüme hedeflerini gerçekleştirebilmesi için inovasyonun önemine vurgu yapan Zeytinoğlu, İsviçre’nin tecrübelerinden faydalanılabileceğini ve bu alanda özel sektör için bulunan işbirliği fırsatlarını belirtti. Doğan Bey İsviçre’nin dünyadaki yenilikçi ülkeler arasında 5. sırada olmasının altını çizerek, bu konudaki know-how paylaşımının Türkiye için önemini vurguladı. Panelden önce ki son konuşmayı yapan Büyükelçi Haffner ise inovasyonun İsviçreliler için bir hayat standardı olduğunu ve bunun da iyi eğitim ve rekabetçi market yapısı ile doğrudan ilişkili olduğunu anlattı. Büyükelçi, İsviçre’nin büyüme ve gelişme alanında başarı ve deneyimlerinin anlatıldığı “Swiss Made: The Untold Story Behind Switzerland’s Success” adlı kitabı Zeytinoğlu ve Taşkent’e hediye etti.

 

Birinci Panel boyunca konuşmacılar dinamik bir büyüme için inovasyonun önemine değinirken, bunun sadece AR-GE çalışmalarıyla sağlanamayacağını, sektörlerin kendi içinde kümeleşerek fikir paylaşımında bulunmasının zorunluluğunu anlattılar. İdeal bir kümeleşme yapısı için hükümetlerin tepeden inme politikaları yerine, özel sektörün kendi içinde yapılanmasının şart olmasından bahseden konuşmacılar, önyargılardan arınmış, güven olgusuna dayalı bir entellektüel ortamın gerekliliğine değindi. Türkiye’deki mevcut kümeleşme çalışmalarının hükümet teşvikli olduğunun altı çizilirken, programların uygulanmasında yaşanan sorunların güvensizlik ve ademimerkeziyet anlayışının eksikliğinden dolayı olduğu belirtildi.

 

İkinci Panelde ise yenilikçi kümeler konsepti, biyoteknoloji ve hayat bilimi alanındaki yapılanmalar odaklı olarak incelendi. Türkiye’nin 2023 hedeflerini yakalayabilmesi için eğitim sektörüne özel önem verilmesinin gerekliliğine ve Türk diasporasının ülkeye geri dönmesinin öneminden bahsedildi. Ülkenin, yenilikçi kümelenme konseptini sağlık alanında hayata geçirebilmesi için gerekli araçlara sahip olduğu vurgulanırken, öngörülebilir hükümet politikaları sayesinde kalkınmanın   gerçekleştirilebileceği belirtildi. Son olarak, yenilikçi kümelenme konseptinin Türkiye’de uzun süredir konuşulduğundan bahsedilirken, artık harekete geçilmesinin gerekliliğine değinildi.

 

Kapanış konuşmasını gerçekleştiren İsviçre Başkonsolosu Monika Schmutz Kırgöz, inovasyon alanındaki tecrübelerin paylaşımı çerçevesinde iki ülke arasındaki işbirliğinin artacağını umduğunu belirterek, Türkiye’nin çokkültürlü yapısının yeniliklere her zaman açık olabilme fırsatını sağladığını belirtti.

İlgili Resimler

İsviçre Federal Ekonomi, Teknoloji, Tarım ve Profesyonel Eğitim Bakanı ile Toplantı , 23.03.2012

DEİK ve İsviçre Büyükelçiliği tarafından İsviçre Federal Ekonomi, Teknoloji, Tarım ve Profesyonel Eğitim Bakanı Johann N.Schneider-Ammann’ın beraberinde bir işadamı heyeti ile TÜSİAD’ın katılımıyla 23 Mart 2012 tarihinde İstanbul Swiss Otel’de 9.00-11.00 saatleri arasında bir toplantı düzenlenmektedir. Sayın Bakan’ın işadamı geçmişini ve daha önceki görevlerini özetleyen özgeçmişi ekte yer almaktadır. İsviçre’deki sistem çerçevesinde 7 kişilik Bakanlar kurulunun her yıl bir temsilcisi Başbakan olmaktadır. Sayın Schneider-Ammann’ın da bu kapsamda önümüzdeki dönemde bu görevi üstlenmesi öngörülmektedir.

Söz konusu toplantının amacı iki ülke ekonomik işbirliği konularını değerlendirmek, halihazırda Türkiye’de faaliyeti olan İsviçre firmalarının ve müstakbel İsviçreli yatırımcıların önümüzdeki dönem işbirliği konularını Türk muhatapları ile ele almalarını sağlamaktır. İsviçre işadamları heyet listesi, katılım formu ve taslak program ekte yer almaktadır.

Sözkonusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin ilişikte yer alan katılım formunu doldurarak, 20 Mart 2012 Salı günü mesai bitimine kadar DEİK’e (Faks: 212 339 50 65; E-posta: aakdeniz@deik.org.tr) iletmeleri gerekmektedir.

T.C.Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün İsviçre Ziyareti vesilesi ile “Cleantech Forum" , 25.11.2010

T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün İsviçre Ziyareti vesilesi ile DEİK/Türk-İsviçre İş Konseyi, İsviçre-Türk İş Konseyi ve Cleantech Switzerland işbirliği ile 26 Kasım 2010 tarihinde Zurih'de "Cleantech Forum" düzenlenecektir. "Cleantech Forum"una iki ülke Cumhurbaşkanlarının da katılımı öngörülmektedir.

Söz konusu toplantının amacı yükselen bir sektör olarak öne çıkan ve Türkiye'nin hızla harekete geçmesi gereken bir alan olarak nitelendirilen temiz teknolojide İsviçre ile olan işbirliği imkanlarının değerlendirilmesidir. Türkiye'de hızla ilerleyen enerji projelerinin ve çevre teknolojilerinin vurgulanması ve İsviçre'nin bu alandaki küresel bilgi ve deneyim birikiminin yansıtılması ile somut iş imkanlarının ve projelerinin belirlenmesi hedeflenmektedir. Forum çerçevesinde iki ülke işadamlarının bir araya geleceği ikili görüşmelerin düzenlenmesi planlanmaktadır.

Detaylı program bilgileri, kesin katılım ücreti ve koşulları tarafınıza bilahare duyurulacak olan söz konusu ziyarete katılmak isteyen üyelerimizin ilişikte yer alan katılım formunu doldurarak, 700 Euro avansın DEİK'e (Türkiye İş Bankası Beyoğlu Şubesi (1011) Euro hesabı: TR83 0006 4000 0021 0113 3147 83 ; TL hesabı: TR34 0006 4000 0011 0111 7015 90) ödendiğini gösteren banka dekontu ile birlikte 25 Ekim 2010 Pazartesi günü mesai bitimine kadar DEİK'e (Faks: 212 270 35 92; Tel: 212 339 50 20, E-posta: leylagurbuz@deik.org.tr) iletmeleri gerekmektedir.

T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün İsviçre Ziyareti vesilesi ile Cleantech Forum , 25.11.2010

T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün İsviçre resmi ziyareti vesilesi ile DEİK/Türk-İsviçre İş Konseyi, Cleantech Switzerland ve İsviçre-Türk İş Konseyi işbirliği ile 26 Kasım 2010 Zurih'te düzenlenen Cleantech Forum 2 ülke cumhurbaşkanlarının ve 200 üzerinde İsviçreli ve Türk özel sektör temsilcisinin katılımı ile gerçekleşti.

Cleantech Switzerland Başkanı Uwe Krüger İsviçre'deki temiz teknoloji hakim olduğu söz konusu sektörün gelişimi için gerekli alt yapının mevcut olduğunu İsviçre enerji üretiminin %50sinin yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandığını, İsviçre'deki toplam işgücünün toplam %4.5inin temiz teknoloji alanında istihdam edildiğini temiz teknoloji alanında faaliyet gösteren firmaların KOBİlerden oluştuğunu ve söz konusu KOBİlerin ürün ve hizmetlerinin %40ının ihrac edildiğini, Türkiye ile İsviçre arasında temiz teknoloji alanında potansiyel arz ettiğini 2009 yılında imzalanan mutabakat zaptının bu işbirliğine önemli bir alt yapı sunduğunu belirtti.

TOBB – DEİK Başkanı ve Eurochambers Başkan Yardımcısı M.Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında küresel ısınmaya karşı ortak bir bilinç oluşturmanın önemine dikkat çekerek bu konuda Ozon tabakasındaki deliğin yavaşlamasına yönelik ortak politikanın önemli bir örnek teşkil ettiğini aktardı. Küresel ısınmaya karşı mücadelenin yine küresel bir hareket olması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin de 2009 yılında imzaladığı Kyoto protokolünün küresel ısınmaya karşı ülkelerin aldığı ilk ortak tedbir olduğunu belirtti. 2009 yılı Aralık ayında Kopenhag'da istenen anlaşmanın sağlanamadığı ancak küresel ısınmanın +2 derecenin altında tutulması yönündeki ortak hedefe yönelik gerekli tedbirleri alma niyetinin bu yönde atılmış ilk somut adım olduğunu ifade etti. AB'nin sanayileşmiş devletlerin 1990lardaki %25-40 civarındaki emisyon kesintilerini 2050 yılındaki %85-90lara çıkarmaları konusundaki kararını desteklediğimizi ileten Hisarcıklıoğlu Meksika-Cancun'da 16.sı düzenlenecek konferansın, 2011 yılı sonunda Güney Afrika'da gerçekleşeceğini belirtti. İklim değişikliğine karşı mücadelenin barındırdığı fırsatlara dikkat çeken Hisarcıklıoğlu AB için 2020 ekonomi stratejisini 2010 yılı Haziran ayında oluştururken devlet başkanları AB 20/20/20 stratejisini yayınladı. Bu iklim değişimi ile mücadelenin sadece çevre açısından değil AB genelinde rekabet gücünü ve istihdamı artıracağına olan inancı gösterdiğini ifade etti. Türkiye'nin yenilenebilir enerji üretiminin toplam enerji üretimindeki payının %20yi aştığını ve T.C. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından Birleşmiş Milletler Küresel Sürdürülebilirlik konulu Üst düzey Paneline üye olmak üzere seçilmesi olumlu olarak değerlendirildi. TOBB'un Türkiye'nin Ulusal İlkim Değişimi Hareketi Planının hazırlanmasına katkı sağladığını aktardı. Sayın Hisarcıklıoğlu, İsviçre Konfederasyonu Başkanı Doris Leuthard'ın İsviçre'deki ekonomiik gelişmeler için temiz teknoloji alanını önde gelen konular arasına aldığını belirtti. Sayın Hisarcıkloğlu Türkiye ile İsviçre arasında temiz teknoloji sektöründe üç farklı alanında işbirliği imkanı tespit ettiğini, belirterek bu alanları temiz teknoloji alanında bilgi ve tecrübe aktarımı, ortak ar-ge projelerinin geliştirilmesi ve üçüncü ülkelerde temiz teknoloji alanında ortak projelerin gerçekleştirilmesi olarak özetledi. Sayın Hisarcıklıoğlu Türk ve İsviçreli firmaların imkanları müşterek olarak değerlendirmeleri gerektiğini, şimdiden önlem alınmadığı taktirde  AB 2020 Enerji Stratejisi'nde de belirtilen sonuçlara katlanılması gerekeceğini iletti.

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Sayın Doris Leuthard söz konusu resmi ziyaret vesilesi ile düzenlenen Cleantech Forum'un 2 ülke için çok önemli bir sektöre değindiğini enerji tasarrufu konusunda büyük önem arz ettiğini, tüm bu konuların önümüzdeki günlerde Meksika-Cancun'da gerçekleşecek zirvede gündeme getirileceğini, bağlayıcı kararların verilmesi gerektiğini vurguladı. Bilgi ve teknoloji alışverişinin önem arz ettiği temiz teknoloji alanında İsviçre'nin Türkiye gibi önemli ve güçlü bir ortağa ihtiyacı olduğunu İsviçre'nin enerjisinin %70ini ithal ettiğini, enerji talebinin yılda yüzde 2 oranında artığını gerekli çevre bilincinin hukuki altyapının ve ag-ge'nin İsviçre'de var olduğunu belirtti.

T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül temiz teknoloji alanındaki Türkiye ile İsviçre özel sektörünün işbirliğini artıracağını, enerji güvenliğine odaklanılması gerektiğini, İsviçre'nin bu alandaki önde gelen potasiyel partnerler arasında yer aldığını Türkiye'nin ARGE ve teknoloji alt yapısına yaptığı yatırımların giderek arttığını, yüksek teknoloji odaklı bir ekonomiye doğru yol alındığını önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin enerji alanında gerçekleştireceği yatırımın 100 milyar dolar seviyesine ulaşmasının hedeflendiğini Türkiye'de yenilenebilir enerjinin toplam enerji üretimindeki payının Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında halihazırda yüksek olduğunu ve 2023 yılına kadar toplam enerji üretiminin %30unun yenilenebilir enerji kaynaklı olmasının hedeflendiğini belirterek İsviçreli firmaları Türkiye'deki temiz teknoloji alanındaki yatırım alanlarını keşfetmek üzere davet etti.

Yeni atanan T.C. Bern Büyükelçisi Sayın Oğuz Demiralp ile Tanışma Toplantısı , 04.10.2009

Yeni atanan T.C. Bern Büyükelçisi Sayın Oğuz Demiralp ile İsviçre'de iş yapan ve/veya yapmayı planlayan üyelerimizi bir araya getirerek, görüş alışverişinde bulunulmasını sağlamak amacıyla 5 Ekim 2009 Pazartesi günü saat: 14:00 – 16.00 arasında TOBB Plaza'da bir tanışma toplantısı düzenlenecektir. Aynı tarihlerde Dünya Bankası ve IMF Toplantılar çerçevesinde İstanbul'da bulunan İsviçre Dışişleri Bakanlığı'nda görevli Büyükelçi Manuel Sager'da toplantıda hazır bulunacaktır.

Söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin aşağıda yer alan formu doldurarak, katılım teyitlerini ve Sayın Büyükelçilere sunulacak bilgi notunda yer alması uygun görülen konu ve hususları en geç 1 Ekim Perşembe günü mesai bitimine kadar DEİK'e (Leyla Gürbüz, Tel: 0212 339 50 20/Faks: 0212 270 30 92/ leylagurbuz@deik.org.tr ) iletmelerini önemle rica ederim. Toplantıya katılım hususunda başvuru sırası dikkate alınacaktır. Toplantı dili İngilizcedir.

Türkiye-İsviçre Yenilenebilir Enerji Konusunda İşbirliği , 03.06.2009

DEİK/Türk-İsviçre İş Konseyi, karşı kanadı İsviçre-Türk İş Konseyi ile işbirliği içinde 4 Haziran 2009 tarihinde TOBB Plaza'da "Türkiye-İsviçre Yenilenebilir Enerji Konusunda İşbirliği" konulu bir toplantı düzenlemektedir. Söz konusu toplantının taslak programı ve ikili görüşme yapmak isteyen İsviçreli firma listesi ekte yer almaktadır.

Söz konusu toplantının amacı yükselen bir sektör olarak öne çıkan ve Türkiye'nin hızla harekete geçmesi gereken bir alan olarak nitelendirilen yenilenebilir enerjide İsviçre ile olan işbirliği imkanlarının değerlendirilmesidir. Türkiye'de hızla ilerleyen enerji projelerinin, yatırımlara açık enerji piyasasının vurgulanması ve İsviçre'nin bu alandaki küresel bilgi ve deneyim birikiminin yansıtılması ile somut iş imkanlarının ve projelerinin belirlenmesi hedeflenmektedir. Bu anlamda özellikle Türkiye ve İsviçre'deki solar, rüzgar, jeotermal ve biyokütle enerjisi alanlarındaki gelişmeler ele alınacaktır.

İlgili üyelerin ekte yer alan katılım formunu doldurarak, en geç 29 Mayıs 2009 Cuma günü mesai bitimine kadar DEİK'e (leylagurbuz@deik.org.tr, Faks: 0212 270 30 92) iletmeleri gerekmektedir.

Türkiye-İsviçre Yenilenebilir Enerji Konusunda İşbirliği , 03.06.2009

DEİK/Türk-İsviçre İş Konseyi, karşı kanadı İsviçre-Türk İş Konseyi ile işbirliği içinde 4 Haziran 2009 tarihinde TOBB Plaza'da "Türkiye-İsviçre Yenilenebilir Enerji Konusunda İşbirliği" konulu bir toplantı düzenledi. İsviçre Ankara Büyükelçisi Raimund Kunz ve İsviçre İstanbul Başkonsolosu Ernst Balzli'nin de katılımları ile gerçekleşen toplantıya İsviçre'den yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren 26 İsviçre menşeli firma ve yüzün üzerinde Türk firma temsilcisi katıldı. DEİK/Türk-İsviçre İş Konseyi Başkanı Sayın Hasan Bengü ve İş Konseyi Eş Başkanı Sayın Necdet Dirilgen Türkiye ile İsviçre arasındaki ikili ekonomik ve siyasi ilişkilerin sorunsuz olduğunu vurguladılar ve özelikle yenilenebilir enerji alanındaki işbirliği potansiyeline dikkat çektiler. Toplantının moderatörleri arasında yer alan Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Sayın Selahattin Hakman giderek önem arz eden enerji güvenliği ve iklim değişikliği konuları sebebi ile yenilenebilir enerjinin artan önemine dikkat çekti. Türkiye'deki enerji talebinin finansal kriz sebebi ile kısa vadede enerji arzı ile buluştuğunu ancak ekonomideki öngörülen iyileşme ile paralel olarak arzın yetersiz kalacağını ve yenilenebilir enerjiye yapılacak yatırımların daha da önem arz edeceğini ifade etti. 2009 Haziran ayı içinde çıkması beklenen yenilenebilir enerji yasası çerçevesinde 2020 yılına kadar yenilenebilir enerji kaynakları üzerinden elde edilen enerjinin 2020 yılına kadar toplam elektrik üretimdeki yüzdesini 25'e çıkarılması, doğal gaz oranının aynı süre içerisinde 20'nin altına indirilmesi planlandığını, farklı enerji kaynaklarına göre ücretler belirleneceğini vurguladı. Sayın Hakman, ayrıca, Dünya Bankası‘ndan Türkiye‘ye yenilenebilir enerji kaynakları için verilen 600 milyon dolarlık krediye dair bilgi verdi. Toplantının İsviçre tarafındaki moderatörü Hans E. Schweickardt İcra Kurulu Başkanı olduğu Alpiq firması ve faaliyet alanları hakkında bilgi verdi. SERV Swiss Export Risk Insurance Sigortacılık Bölümü Başkanı Herbert Wight, firmasının İsviçre'den Türkiye'ye gerçekleştirilen ihracata yönelik sağladığı sigortacılık ürün ve hizmetlerini aktardı. T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkan Yardımcısı Sayın Arda Açıksöz Türkiye'deki yatırım ortamına ve yenilenebilir enerji alanındaki potansiyele dair bilgi verdi. T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Sayın Şeref Efe, yeni yenilenebilir enerji yasası ile ilgili revizyonları aktardı ve bahsi konu sektöre dair tüm hedeflerin 2023 yılına çekildiğini iletti.

Öğle yemeğinin akabinde özellikle Türkiye ve İsviçre'deki solar, rüzgar, jeotermal ve biyokütle enerjisi alanlarındaki gelişmeler ele alındı. Alt sektörlerdeki sunumların sonrasında Türk-İsviçre İş Konseyi Eş Başkanı Sayın Necdet Dirilgen, 2010 ilkbahar aylarında İsviçre'de düzenlenmesi öngörülen toplantıda yenilenebilir enerji konusu çerçevesinde enerji verimliliği, enerji tasarrufu ve atıkların enerjiye dönüştürülmesi konularının değerlendirileceğini vurguladı.  Toplantı İsviçre Ankara Büyükelçisinin ev sahipliğini üstlendiği akşam yemeği ile sona erdi.

4. Türk-İsviçre İş Forumu , 20.11.2008

İsviçre Federal Ekonomi Bakanı Sayın Doris Leuthard'ın İstanbul'u ziyareti vesilesi ile  21 Kasım  2008 tarihinde DEİK/ Türk-İsviçre İş Konseyi ve Türkiye'de İsviçre Ticaret Odası Derneği işbirliği ile 4. Türk- İsviçre İş Forumu'nun düzenlenmesi öngörülmektedir.

Söz konusu İş Forumunun Türkiye ile İsviçre arasındaki ekonomik ilişkiler, karşılıklı ticaret ve yatırım imkanları ile bu konular çerçevesinde karşılaşılması olası sorun ve zorlukların gündeme getirilmesi için en uygun zemini oluşturacağı düşünülmektedir. Taslak program ekte yer almaktadır.

Bu ziyaret sırasında gerçekleştirilecek etkinliklerin, hem İsviçre kamuoyunda Türkiye'ye yönelik farkındalığın artırılması, hem de Türk işadamları için İsviçre pazarını tanıma ve İsviçre ile ticari ilişkilerimizin geliştirilmesi bakımından da yeni bir fırsat teşkil edeceği değerlendirilmektedir. Sayın Doris Leuthard'a gıda, ilaç, bankacılık, enerji ve havacılık sektörlerinde faaliyet gösteren İsviçreli büyük firma ve kuruluşların üst düzey  yöneticileri eşlik edeceklerdir.

İlgili üyelerin ekte yer alan katılım formunu doldurarak, en geç 14 Kasım 2008 Cuma günü mesai bitimine kadar DEİK'e (aakdeniz@deik.org.tr, leylagurbuz@deik.org.tr, acora@deik.org.tr, Faks: 0212 270 30 92) iletmeleri gerekmektedir.

4. İsviçre-Türkiye Ekonomik Forumu - “Türkiye- İsviçre Ekonomik İlişkileri : Fırsatlar & Zorluklar” , 20.11.2008

İsviçre Federal Ekonomi Bakanı Sayın Doris Leuthard'ın İstanbul'u ziyareti vesilesi ile  21 Kasım  2008 tarihinde DEİK/ Türk-İsviçre İş Konseyi ve Türkiye'de İsviçre Ticaret Odası Derneği işbirliği ile 4. İsviçre-Türkiye Ekonomik Forumu düzenlendi. Söz konusu toplantı T.C. Devlet Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, İsviçre Devlet Ekonomi Sekreterliği (SECO) İkili Ekonomik İlişkiler Bölüm Başkanı Büyükelçi Monika Brühl, T.C. Bern Büyükelçisi Sayın Alev Kılıç,İsviçre Ankara Büyükelçisi Dr. Walter B. Gyger, İsviçre İstanbul Başkonsolosu Ernst Balzli, DEİK İcra Kurulu Başkanı Sayın Rona Yırcalı, Türkiye'de İsviçre Ticaret Odası  Derneği Yönetim Kurulu Üyesi John McCarthy, İsviçre Devlet Ekonomi Sekreterliği (SECO) Türkiye ile İkili Ekonomik İlişkiler Dairesi Başkan Andrea Schmid, Grisons Kantonu Ekonomik İşler Bölüm Başkanı Hansjörg Trachsel, İsviçre-Türk İş Konseyi Başkanı Sayın Necdet Dirilgen, Türkiye'de İsviçre Ticaret Odası  Derneği Başkanı Sayın Vedat Kirişçi, Economiesuisse Başkanı Gerold Bührer, İsviçre Ankara Ticaret Müşaviri Sayın Levent Durukan, 95 Türk özel sektör temsilcisi ve İsviçre heyetinde yer alan 10 İsviçre özel sektör temsilcisinin katılımı ile gerçekleşti.

Sayın Kirişçi, konuşmasında iki ülke arasındaki ilişkilerde KOBİ düzeyindeki işbirliğinin önemini vurguladı. Sayın Necdet Dirilgen, Türkiye ile İsviçre arasındaki ticari, ekonomik ve diplomatik ilişkilerin 80. yılının kutlandığına değindi ve iki ülke arasındaki ticaretin potansiyelin çok altında olduğunu vurguladı. İsviçre Ankara Büyükelçisi Dr. Walter B. Gyger, diplomatik ilişkilerin 80. yılının kutlanması vesilesi ile Türkiye'yi ilk kez bir İsviçre Cumhurbaşkanı'nın ziyaret ettiğini iletti, 4. İsviçre-Türkiye Ekonomik Forumu'na iki ülke bakanlarının katılımının özel sektöre verdiği olumlu mesajın önemini vurguladı.

Büyükelçi Gyger, Türkiye ile İsviçre arasındaki Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmasının İsviçre hükümetinin onayını beklediğini iletti. T.C. Bern Büyükelçisi Sayın Alev Kılıç, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin olumlu bir tablo sergilediğini, Türk-İsviçre İş Konseyi'nin de bu çerçevede somut katkılarının olduğunu belirtti. Economiesuisse Başkanı Gerold Bührer Türkiye'nin 2001 krizinde bu yana gerçekleştirmiş olduğu reformların İsviçre  hükümeti ve özel sektörü tarafından takdirle izlendiğini, bu anlamda Türkiye'nin göstermiş olduğu ekonomik performans vesilesi ile yabancı yatırımcıların güveninin tekrar sağlandığını belirtti. Bührer, Türkiye'de 324'ün üstünde İsviçre firmasının faal olduğunu, Türkiye'de yabancı yatırım sıralamasında İsviçre'nin 27. konumda olduğunu ve 10,000 kişiye istihdam sağlandığını iletti. Bührer, İsviçre ekonomisinin 2003 yılı itibariyle yılda yüzde üç büyüdüğünü, işsizliğin yüzde üçün altında seyrettiğini, toplam ihracatın 2004 yılı itibariyle ortalama yüzde 9,9 arttığını, özellikle üretim, servis ve finans sektörlerinin güçlü olduğunu, yerel rekabetin giderek arttığını vurguladı. DEİK İcra Kurulu Başkanı Sayın Rona Yırcalı DEİK'in yapısına, faaliyet alanlarına ve hedeflerine dair bilgi verdi.

İsviçre Ekonomi Bakanı Doris Leuthard İsviçre hükümetinin kriz ortamına yönelik istikrar önemleri aldığını, bu anlamda 2009 yılı itibariye uygun görülen firmalar için yatırımı teşvik edici finansman sağlanacağını, altyapı, eğitim ve ar-ge alanlarındaki yatırımların destekleneceğini, yerel ekonominin küresel ekonomiye entegrasyonunun ve yerel rekabetin artmasının hedeflendiğini vurguladı. Bakan Leuthard, İsviçre'nin ana ticaret ortağının AB olduğunu ancak yeni pazarların keşfedilmesini teminen hali hazırda sayısı 19 olan STA'ların 2009 yılı sonuna kadar 23'e ulaşmasının öngörüldüğünü, GSYIH'nın yüzde üçünün ar-ge ve eğitim amaçlı yatırımlara ayrıldığını, böylece gelişen yeni teknolojilere paralel olarak kalifiye işgücünün yetiştirildiğini, Türkiye'nin İsviçre'nin tecrübelerinden faydalanması gerektiğini iletti. Bakan Leuthard, enerji (özelikle yenilenebilir enerji), tarım, danışmanlık, içme ve atık su yönetimi, ilaç sanayi alanlarında işbirliği imkanlarının bulunduğunu iletti. Bakan Leuthard, Türkiye'deki İsviçre yatırımlarının artmasını teminen fikri mülkiyet haklarının korunmasının önemini vurguladı. Bakan Leuthard, İsviçre'de daha fazla Türk yatırımının teşvik etmek istediklerini, İsviçre'nin AB pazarına açılmak için bir merkez olarak kullanılabileceğini iletti. Bakan Leuthard, İsviçre ile Türkiye arasındaki önemli bir diğer önemli işbirliği imkanının iki ülke özel sektörleri arasında değer zincirindeki deneyimlerine dair bilgi paylaşımı olduğunu, Türkiye'deki firmaların değer zincirinde terfi etmek yolunda başarı ile ilerlediklerini, İsviçre'nin değer zinciri ve katma değer yaratılması konusundaki tecrübelerinden faydalanılması gerektiğini vurguladı.

T.C. Devlet Bakanı Sayın Mehmet Şimşek Türkiye'nin finansal kriz için en önemli tedbirinin likidite yönetimi olduğunu iletti. Bakan Şimşek, Türk özel sektörünün değer zincirinde terfi etmesinin önemini, bu anlamda  eğitim, ar-ge ve altyapı çalışmalarına yatırım yapıldığı, verimliliği ve inovasyonu arttırmak amacı ile yerel rekabetin geliştirilmesine, özelleştirmelere ve ticareti ve rekabeti önleyen engellerin kaldırılmasına verilen önemi vurguladı. 

Söz konusu Forum, İsviçre Ekonomi Bakanı Doris Leuthard ve T.C. Devlet Bakanı Sayın Mehmet Şimşek'in de katıldığı öğle yemeği ile sona erdi.

İsviçre Delegasyonu ile Toplantı , 19.05.2008

İsviçre delegasyonu ile toplantı 20 Mayıs 2008 tarihinde, İsviçre Ekonomik İşler Müsteşarlığı (SECO) İkili Ekonomik İlişkilerden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Monica Rühl, İsviçre Ankara Büyükelçisi Walter Gyger, İsviçre İstanbul Başkonsolosu Ernst Baizli, SECO İkili İlişkiler Türkiye Masası Sorumlusu Andrea Schmid-Riemer, İsviçre Ekonomi Birliği temsilcili Peter Flückiger, İsviçre Büyükelçisi Ticaret Ataşesi Levent Durukan, Türkiye'de İsviçre Ticaret Odası Başkanı Vedat Kirişçi, DEİK Direktörü Ufuk Yılmaz, Bölge Koordinatörü (V.) ve İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz'ün katılımları ile gerçekleşti. 

Direktör Ufuk Yılmaz DEİK'in yapı, görev ve amaçlarına değindi. Büyükelçi Rühl, İsviçre menşeli firmaların Türkiye ile ticaret ve yatırımlarında destek olmak amacı ile hazırladıkları strateji raporuna değindi. Rühl, ayrıca 22 Mayıs 2008 tarihinde Bern'de iki ülke arasında imzalanacak Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması'nın önemine değindi. Rühl, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin giderek arttığını ancak resmi ve özel sektör heyet ziyaretlerinin istenenden daha az seviyede gerçekleştiğini vurguladı. Bu bağlamda İsviçre Ekonomi Bakanı'nın 20-21 Kasım 2008 tarihlerinde Türkiye'ye gerçekleştirmesi öngörülen ziyareti iletti. 

Söz konusu ziyaret çerçevesinde SECO ile DEİK işbirliğinde Türk-İsviçre İş Konseyi Toplantısı'nın düzenlenmesi ve sektörel görüşmelerin de yapılması planlandı. Sektörel görüşmelerin enerji/ alternatif enerji), finans/bankacılık ve ar-ge alanlarında gerçekleşebileceği iletildi.

İsviçre Delegasyonu ile Toplantı , 19.05.2008

İsviçre delegasyonu ile toplantı 20 Mayıs 2008 tarihinde, İsviçre Ekonomik İşler Müsteşarlığı (SECO) İkili Ekonomik İlişkilerden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Monica Rühl, İsviçre Ankara Büyükelçisi Walter Gyger, İsviçre İstanbul Başkonsolosu Ernst Baizli, SECO İkili İlişkiler Türkiye Masası Sorumlusu Andrea Schmid-Riemer, İsviçre Ekonomi Birliği temsilcili Peter Flückiger, İsviçre Büyükelçisi Ticaret Ataşesi Levent Durukan, Türkiye'de İsviçre Ticaret Odası Başkanı Vedat Kirişçi, DEİK Direktörü Ufuk Yılmaz, Bölge Koordinatörü (V.) ve İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz'ün katılımları ile gerçekleşti. 

Direktör Ufuk Yılmaz DEİK'in yapı, görev ve amaçlarına değindi. Büyükelçi Rühl, İsviçre menşeli firmaların Türkiye ile ticaret ve yatırımlarında destek olmak amacı ile hazırladıkları strateji raporuna değindi. Rühl, ayrıca 22 Mayıs 2008 tarihinde Bern'de iki ülke arasında imzalanacak Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması'nın önemine değindi. Rühl, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin giderek arttığını ancak resmi ve özel sektör heyet ziyaretlerinin istenenden daha az seviyede gerçekleştiğini vurguladı. Bu bağlamda İsviçre Ekonomi Bakanı'nın 20-21 Kasım 2008 tarihlerinde Türkiye'ye gerçekleştirmesi öngörülen ziyareti iletti. 

Söz konusu ziyaret çerçevesinde SECO ile DEİK işbirliğinde Türk-İsviçre İş Konseyi Toplantısı'nın düzenlenmesi ve sektörel görüşmelerin de yapılması planlandı. Sektörel görüşmelerin enerji/ alternatif enerji), finans/bankacılık ve ar-ge alanlarında gerçekleşebileceği iletildi.

İsviçre Delegasyonu ile Toplantı , 19.05.2008

İsviçre delegasyonu ile toplantı 20 Mayıs 2008 tarihinde, İsviçre Ekonomik İşler Müsteşarlığı (SECO) İkili Ekonomik İlişkilerden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Monica Rühl, İsviçre Ankara Büyükelçisi Walter Gyger, İsviçre İstanbul Başkonsolosu Ernst Baizli, SECO İkili İlişkiler Türkiye Masası Sorumlusu Andrea Schmid-Riemer, İsviçre Ekonomi Birliği temsilcili Peter Flückiger, İsviçre Büyükelçisi Ticaret Ataşesi Levent Durukan, Türkiye'de İsviçre Ticaret Odası Başkanı Vedat Kirişçi, DEİK Direktörü Ufuk Yılmaz, Bölge Koordinatörü (V.) ve İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz'ün katılımları ile gerçekleşti. 

Direktör Ufuk Yılmaz DEİK'in yapı, görev ve amaçlarına değindi. Büyükelçi Rühl, İsviçre menşeli firmaların Türkiye ile ticaret ve yatırımlarında destek olmak amacı ile hazırladıkları strateji raporuna değindi. Rühl, ayrıca 22 Mayıs 2008 tarihinde Bern'de iki ülke arasında imzalanacak Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması'nın önemine değindi. Rühl, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin giderek arttığını ancak resmi ve özel sektör heyet ziyaretlerinin istenenden daha az seviyede gerçekleştiğini vurguladı. Bu bağlamda İsviçre Ekonomi Bakanı'nın 20-21 Kasım 2008 tarihlerinde Türkiye'ye gerçekleştirmesi öngörülen ziyareti iletti. 

Söz konusu ziyaret çerçevesinde SECO ile DEİK işbirliğinde Türk-İsviçre İş Konseyi Toplantısı'nın düzenlenmesi ve sektörel görüşmelerin de yapılması planlandı. Sektörel görüşmelerin enerji/ alternatif enerji), finans/bankacılık ve ar-ge alanlarında gerçekleşebileceği iletildi.

“Türkiye’de İş Yapmak : İsviçreli Firmalar İçin Yatırım ve Ticaret Olanakları” Semineri , 23.04.2007

"Doing Business in Turkey: Trade and Investment Opportunities for Swiss Companies" Semineri İsviçre-Türk İş Konseyi (STBC) tarafından DEİK'in de katkılarıyla 24 Nisan 2007 tarihinde Zürih'te gerçekleştirdi. STCB Başkanı Heinrich Bachman ve Yürütme Kurulu Üyesi Herbert Wight'ın yaptığı hoşgeldiniz konuşmalarının ardından Türkiye'nin Zürih Büyükelçisi Alev Kılıç ve İsviçre'nin Ankara Büyükelçisi Walter Gyger iki ülke arasındaki ekonomik gelişmeleri değerlendirdikleri birer konuşma yaptılar. Sözkonusu Seminer'e Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Rüştü Saraçoğlu, YASED Genel Sekreteri Mustafa Alper, T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, GAP İdaresi Özel Sektör ve Girişimcilik Koordinatörü Tolga Erogan, ABB Holding Ülke Müdürü Burhan Gündem ve Coca Cola Türkiye CEO'su Michael O'Neill ve Danışman Devrim Yetergil Kiefer konuşmacı olarak katıldı.