• TÜRKİYE - İTALYA İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - İTALYA İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı:1990
Türk Tarafı Başkanı: Burak Vardan
Firma ve Ünvanı: Çukurova İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Karşı Kanat Kuruluş: İtalya Sanayiciler Konfederasyonu (CONFINDUSTRIA) 
Karşı Kanat Başkanı: Vincenzo Boccia
Firma ve Ünvanı: Confindustria Başkanı

14 Haziran 1990 tarihinde Roma'da Confindustria ile imzalanan anlaşma ile kurulan DEİK/Türkiye-İtalya İş Konseyi, Türk-İtalyan ticari ve ekonomik ilişkilerini geliştirmek için çalışmaktadır. İş Konseyi faaliyetleri, ortak toplantılar, yatırım seminerleri ve bölgesel toplantılar çerçevesinde sürdürülmektedir. Ticari ilişkiler, ortak yatırımlar, teknolojik işbirliği ve üçüncü ülkelerde işbirliğinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda özellikle Libya ile ilişkilerde İtalya'nın, Irak'ta ise Türkiye'nin tecrübelerinden yararlanarak karşılıklı işbirliği yapılabileceği düşünülmektedir. Başta turizm, ahşap sanayi, ekoloji olmak üzere çeşitli sektörlerde potansiyel işbirliği alanlarını belirleyerek toplantılar düzenlemek, iki ülke işadamlarını çeşitli platformlarda biraraya getirerek işbirliklerinin artmasını sağlamak İş Konseyinin temel amacıdır. İki ülke küçük ve orta ölçekli işletmeleri arasında işbirliğinin geliştirilmesine yönelik önemli potansiyel bulunmaktadır. Bu nedenle İtalya ve Türkiye'de bölgesel ve sektörel işbirliği toplantılarına İş Konseyi çalışmalarında ağırlık verilmekte ve her iki ülkede ilgi kuruluşlar ile işbirliği yapılmaktadır. Ayrıca, İtalya'nın Türkiye'deki yatırımlarının artırılması ve Anadolu'ya açılmasına yönelik çalışmalar sürdürülmektedir. 

İletişim

Dilek Tuna
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 36
E-mail: dtuna@deik.org.tr

Neslihan Onuralp
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 17
E-mail: nonuralp@deik.org.tr

Aycan Damalı
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 74
E-mail: adamali@deik.org.tr

Ezgi Tanrıverdi 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 62
E-mail: etanriverdi@deik.org.tr

 

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. ROMA BÜYÜKELÇİLİĞİ
VIA PALESTRO 28, 00185 ROMA ITALIA
Tel: 00 39-06-445 94 200 -0039-06 445 941
Fax: 00 39 06 494 15 26
http://roma.be.mfa.gov.tr/

T.C. ROMA TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Viale Pasteur 77/8, 00144 Roma
Tel: 06-59 25 117-5922334
Fax: 06 5917984
E-Posta: roma@ekonomi.gov.tr

İTALYA ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
ATATÜRK BULVARI, 118
06680 Kavaklıdere, Ankara
Tel: +90 312 4574200
Fax: +90 312 4574280
E-Posta: ambasciata.ankara@esteri.it
Web-Site: http://www.ambankara.esteri.it/Ambasciata_Ankara

İTALYA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU
Tom Tom Kaptan Sokak, 5 - 34433 Beyoğlu, Istanbul
Tel: 0 212 2431024/5, 2525437, 2513294
Fax: 0 212 252 58 79
Web-Site:www.consistanbul.esteri.it
E-Posta: consolatogenerale.istanbul@esteri.it

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Burak Vardan

Başkan

Çukurova İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Cafer Sait Okray

Başkan Yardımcısı

Udaş Uluslararası Danışmanlık A.Ş.

Cenk Çimen

Başkan Yardımcısı

Koç Holding A.Ş.

Abdülkerim Murat Atik

Üye

Sun Ulaşım Müş. Rek. İnş. San. Tic. Ltd. Şti.

Berna İlter

Üye

Brn Yatak Baza Ev Tekstili İnş. San. Tic. A.Ş

Bülent Akgerman

Üye

Akg Yalıtım ve İnş. Mlz. San. ve Tic. A.Ş.

Erol Kiresepi

Üye

Santa Farma İlaç Sanayii A.Ş.

Evren Dindiren Dönmez

Üye

Artaş Endüstriyel Tesisler Taah.ve Ticaret A.Ş.

Güvenç Ketenci

Üye

Ketenci & Ketenci Hukuk Bürosu

İsmail Hakkı Ekşi

Üye

Hektaş İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş.

Latif Aral Aliş

Üye

Sarsılmaz Savunma Teknolojileri San. A.Ş.

Livio Betosschi

Üye

Bip Yönetim Danışmanlık A.Ş.

Mehmet Buçukoğlu

Üye

İntesa Sanpaolo Spa İstanbul Temsilcliği

Mustafa Hakkı Kınacı

Üye

Temel Transport Ulus.Taş.İth.İhr.Dah.Tic.Tems.A.Ş.

Necip Baybora Yener

Üye

Meza Turizm ve Pazarlama Ltd.

Nicola Longo Dente

Üye

Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

S. Berslan Gül

Üye

Gül Elektrik Ticaret ve Sanayi A.Ş

Sami Güral

Üye

Güral Porselen Madencilik San. Tic. A.Ş.

Sevgür Arslanpay

Üye

Sarkuysan Elektrolitik Bakır Sanayii ve Ticaret A.Ş.

Tevfik Bilgen

Üye

Bilgen Dış Ticaret Ltd.Şti.

Zeynep Bodur Okyay

Üye

Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Sanayi A.Ş.

Yayınlar

İtalya Ülke Bülteni Ocak 2014

İlgili Dokümanlar

İtalya Ülke Bülteni

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Expo Milano 2015 - Lombardia Bölgesi Yatırım Fırsatları Toplantısı Sonuç Raporu, 18 Mart 2015

Etkinlikler

İtalya Başbakanı Sn. Matteo Renzi’nin Türkiye Ziyareti Vesilesiyle “Türkiye-İtalya İş Forumu”, 12 Aralık 2014, İstanbul , 12.12.2014

İtalya Başbakanı Sayın Matteo Renzi ve beraberindeki Bakan ve iş adamı heyetinin Türkiye ziyareti vesilesiyle, 12 Aralık 2014 Cuma günü, 10:00-15:00 saatleri arasında Wyndham Grand İstanbul Hotel’de “Türkiye-İtalya İş Forumu” düzenlenecektir. Anılan İş Forumu’nu, T.C. Başbakanı Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve T.C. Ekonomi Bakan Yardımcısı Sayın Adnan Yıldırım hitaplarıyla onurlandıracaktır.

İtalya’nın Türkiye’nin toplam ihracatındaki payı %4.4, ithalatındaki payı ise %5.1 seviyesindedir. Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında İtalya; Almanya, Irak, İngiltere ve Rusya’nın ardından 5. sırada yer almaktadır. Benzer şekilde, İtalya Türkiye’nin Almanya, Rusya Federasyonu ve Çin’den sonra en büyük dördüncü ticaret ortağıdır.

Anılan ziyarete katılan İtalyan firmalar bankacılık, savunma, havacılık, ulaşım, uzay teknolojileri, enerji, beyaz eşya, otomotiv ve yedek parçaları, gıda, inşaat, ilaç sanayi ve sigortacılık sektörlerinde faaliyet göstermektedir. İtalyan firmaların listesi ve taslak program ekte yer almaktadır. Toplantı kapsamında Türkçe-İtalyanca simultane tercüme hizmeti sağlanacaktır.

Bu çerçevede, ikili ekonomik ilişkiler açısından önem taşıyan bu Forum’a katılımınızı diler, katılım teyitlerinizin ekte yer alan katılım formu aracılığıyla en geç 10 Aralık 2014 Çarşamba gününe kadar DEİK’e (Neslihan Onuralp, tel: 0212 339 50 17; e-posta: nonuralp@deik.org.tr ) iletilmesini rica ederim.
Ek : Katılım formu
Taslak Program
İtalyan Firma Listesi

''Hedef İtalya-İtalya'ya Yatırım'' Toplantısı , 16.04.2014

DEİK/Türk-İtalyan İş Konseyi, İtalya Büyükelçiliği ve İtalya Yatırım Ajansı Invitalia işbirliğinde, İtalya’ya yönelik yabancı yatırımları teşvik etmeye yönelik bazı uygulama ve tedbirleri içeren ‘’Destinazione Italia’’ projesi kapsamında somut yatırım ve işbirliği olanaklarının anlatılacağı ‘’Hedef İtalya-İtalya’ya Yatırım’’ toplantısı, 16 Nisan 2014 tarihinde 09:00-12:00 saatleri arasında Venedik Sarayı, Beyoğlu İstanbul’da düzenlenecektir.

Anılan toplantıda İtalya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Sayın Carlo Calenda’nın onurlandırması öngörülen toplantıda, toplam değeri 100 milyon euro’nun üzerindeki turizm, tarım, yenilenebilir enerji, ilaç-medikal sanayi, ICT, mücevher &kuyumculuk, gayrimenkul, inşaat, gemicilik, gıda, tekstil, havalimanı işletmeciliği sektörlerinde İtalya’daki yatırım fırsatları, somut işbirliği olanakları ve satışa çıkarılan şirketler hakkında detaylı bilgi paylaşılacaktır. Toplantının taslak programı, İtalya’daki yatırım fırsatlarına ilişkin firma listesi ekte bilgilerinize sunulmuştur. İkili görüşme yapmak isteyen katılımcıların formda belirtmeleri önemle rica olunur.

Bu çerçevede, anılan toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin ekte yer alan katılım formu aracılığıyla 11 Nisan 2014 Cuma gününe kadar DEİK’e (Neslihan Kilit, e-mail: nkilit@deik.org.tr, tel: 0212 339 50 17) ve/veya İtalyan Büyükelçiliği’ne (e-mail: commerciale.ambankara@esteri.it; tel: 0312 457 42 75) başvurmaları gerekmektedir.

T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün İtalya Resmi Ziyareti , 28.01.2014
İtalyan ISIAMED Heyeti ile Toplantı ve İkili İş Görüşmeleri , 29.05.2013

 

DEİK/Türk-İtalyan İş Konseyi tarafından, İtalya-Türkiye Dostluk ve İşbirliği Derneği (ISIAMED) işbirliğiyle, lojistik ve gıda sanayi sektörlerinde hizmet veren İtalyan firmaların katılımlarıyla, iki ülke arasındaki işbirliğinin arttırılmasına yönelik olarak,  29 Mayıs 2013 tarihinde TOBB Plaza İstanbul’da bir toplantı düzenlenecektir.

 

Söz konusu toplantıda, her iki iş dünyası temsilcilerine KOBİ’lere yönelik sağlanan finans araçlarının tanıtılması öngörülmektedir. Bu kapsamda, 150’den fazla ülkede politik ve ticari risklere  karşı sigorta, reasurans ve garanti sağlayarak İtalyan şirketlerinin dünya çapında faaliyet ve yatırımlarına destek veren, uluslararası ticaret için kredi sigortası, teminat ve finansal çözümler sunan bir kamu tüzel kişiliği olan SACE’nin Türkiye Temsilcisi Marco Ferioli’nin katılımcılara hitap etmesi ve Türk firmalarına sundukları imkanları aktarması öngörülmektedir. Deniz-kargo taşımacılığı, liman işletmeciliği, kombine taşımacılık, depolama-gümrük işlemleri, lojistik sektörüne yönelik bilişim teknolojisi (simulasyon sistemleri, 3D görsel uygulamalar, yazılımlar, vs.), sebze-meyve-kuru meyve üretimi, pazarlanması, dış ticaret ve dağıtımı (Bologna Toptan Satış Merkezi), süt ürünleri alanlarında faaliyet gösteren firmaların yer aldığı İtalyan heyetinin güncel listesi DEİK’in

http://www.deik.org.tr/D-30/Duyurular.html adresinden takip edilebilir.

 

Bu çerçevede, ekte yer alan program çerçevesinde söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin ekte sunulan katılım formunu dolduraraken geç 24 Mayıs 2013 Cuma gününe kadar DEİK’e (Neslihan Kilit; e-posta: nkilit@deik.org.tr; Faks: 212 339 50 65) iletmeleri gerekmektedir. 

İtalyan ISIAMED Heyeti ile Toplantı ve İkili İş Görüşmeleri , 29.05.2013

 

DEİK/Türk-İtalyan İş Konseyi tarafından, İtalya-Türkiye Dostluk ve İşbirliği Derneği (ISIAMED) işbirliğiyle, lojistik ve gıda sanayi sektörlerinde hizmet veren İtalyan firmaların katılımlarıyla, iki ülke arasındaki işbirliğinin arttırılmasına yönelik olarak,  29 Mayıs 2013 tarihinde TOBB Plaza İstanbul’da bir toplantı düzenlenecektir.

 

Söz konusu toplantıda, her iki iş dünyası temsilcilerine KOBİ’lere yönelik sağlanan finans araçlarının tanıtılması öngörülmektedir. Bu kapsamda, 150’den fazla ülkede politik ve ticari risklere  karşı sigorta, reasurans ve garanti sağlayarak İtalyan şirketlerinin dünya çapında faaliyet ve yatırımlarına destek veren, uluslararası ticaret için kredi sigortası, teminat ve finansal çözümler sunan bir kamu tüzel kişiliği olan SACE’nin Türkiye Temsilcisi Marco Ferioli’nin katılımcılara hitap etmesi ve Türk firmalarına sundukları imkanları aktarması öngörülmektedir. Deniz-kargo taşımacılığı, liman işletmeciliği, kombine taşımacılık, depolama-gümrük işlemleri, lojistik sektörüne yönelik bilişim teknolojisi (simulasyon sistemleri, 3D görsel uygulamalar, yazılımlar, vs.), sebze-meyve-kuru meyve üretimi, pazarlanması, dış ticaret ve dağıtımı (Bologna Toptan Satış Merkezi), süt ürünleri alanlarında faaliyet gösteren firmaların yer aldığı İtalyan heyetinin güncel listesi DEİK’in

http://www.deik.org.tr/D-30/Duyurular.html adresinden takip edilebilir.

 

Bu çerçevede, ekte yer alan program çerçevesinde söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin ekte sunulan katılım formunu dolduraraken geç 24 Mayıs 2013 Cuma gününe kadar DEİK’e (Neslihan Kilit; e-posta: nkilit@deik.org.tr; Faks: 212 339 50 65) iletmeleri gerekmektedir. 

İtalya ile İş Yapma Toplantısı, İstanbul , 18.04.2011

Türk-İtalyan İş Konseyi tarafından İtalya pazarını ve iş imkanlarını tanıtmak amacıyla 19 Nisan 2011 tarihinde İstanbul TOBB Plaza'da ‘İtalya ile İş Yapma Toplantısı' düzenlenecektir. Sözkonusu toplantıda İtalya İstanbul Başkonsolosu Gianluca Alberini, ICE (İtalyan Ticaret Merkezi) Direktörü Ferninando Pastore, SACE temsilcisi Marco Ferioli ve  Banca d'Italia temsilcisi Giorgio Merlonghi birer konuşma yapacaktır.

SACE, 150'den fazla ülkede politik ve ticari risklere karşı sigorta, reasurans ve garanti sağlayarak, İtalyan şirketlerinin dünya çapında faaliyet ve yatırımlarına destek veren, uluslararası ticaret için kredi sigortası, teminat ve finansal çözümler sunan bir kamu tüzel kişiliğidir. Diğer kredi kuruluşlarının sağladığı hizmetlerden farklı olarak Türk firmalarına sunduğu imkanları aktarması öngörülmektedir. 

ICE, bir devlet kuruluşu olup yabancı ülkelerde İtalyan mal ve hizmetlerinin tanıtımını desteklemek ve İtalyan şirketlerinin uluslararası ilişkilerini güçlendirmek amacını taşır. İtalyan Ticaret Merkezi'nin merkezi Roma'da olup İtalya'da 16 şubesi ve 80 dış ülkede 104 şubesi bulunmaktadır. İtalyan girişimcilerin Türkiye'deki bölgesel ve sektörel eğilimlerinin bilgisini sunması planlanmaktadır.

Ekte yer alan program çerçevesinde sözkonusu toplantıya katılarak SACE ve ICE'nin üst düzey yetkilileri ile görüşmeyi arzu eden temsilcilerin ekte sunulan katılım formunu doldurarak, toplantı katılım ücreti ödeme dekontu ile birlikte en geç 12 Nisan 2011 Salı gününe kadar DEİK'e (Aslı Cora; e-posta: acora@deik.org.tr Faks: 212 339 50 65) iletmeleri gerekmektedir.

SACE ile Toplantı (4 Aralık 2008) , 03.12.2008
5. Türk-İtalyan Forumu(4-5 Kasım) , 03.11.2008
Invest your talent in Italy Toplantısı, 12 Ekim 2008 , 11.10.2008
Türkiye-İtalya Ekonomik İşbirliği 4. Dönem İzleme Komitesi Toplantısı , 08.06.2008

9-10 Haziran 2008 tarihlerinde İtalya Trieste'de gerçekleşen Türkiye-İtalya Ekonomik İşbirliği 4. Dönem İzleme Komitesi Toplantısı'na DEİK ve Türk-İtalyan İş Konseyi'ni temsilen İş Konseyi Başkan Yard. Mehmet Bücükoğlu ve DEİK Bölge Koordinatörü (V.) Ayşegül Arıcan katıldılar. 9 Haziran günü Türk Heyeti, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Eyüp Şenol Ömeroğlu başkanlığında Trieste'deki teknoloji geliştirme parkı AREAPARK'a ve Trieste Limanına inceleme ziyaretleri gerçekleştirdi. 10 Haziran günü ise Trieste Ticaret ve Sanayi Odası'nın evsahipliğinde Türkiye-İtalya Ekonomik İşbirliği 4. Dönem İzleme Komitesi Toplantısı gerçekleştirildi.

Komite çalışmaları, açılış oturumu ile ikili işbirliği alanlarının değerlendirilmesi amaçlı tematik görüşmeler olmak üzere iki aşamada gerçekleşti. Türk ve İtalyan Heyet Başkanlarının açılış sunuşlarının ardından heyet üyelerinin tanıtımları ile birlikte kurumsal işbirliği önerileri alındı. Öğleden sonra  lojistik, teknolojik yenilikler–Teknoparklar ve KOBİ'ler arasında işbirliğin geliştirilmesi konulu üç çalıştay gerçekleşti.

Lojistik çaliştayında yer alan DEİK temsilcileri iki ülke karayolu taşımacılığında yetersiz geçiş belgesi sorununa değinerek ikili ticaret hacminin artışına paralel olarak mevcut sıkıntının giderilmesi gerekliliğini belirttiler. Ayrıca, Türk-İtalyan İş Konseyi'nin önümüzdeki dönem çalışma döneminde Montana, Emilia Romagna'ya bölgesel ziyaretler, sektörel heyet değişimleri (çevre teknolojileri, turizm, mobilya) ve  AB programları kapsamında ortak teknoloji geliştirme projelerinin gerçekleştirilmesi hedeflendiği ifade edildi.

İlgili Resimler

İtalya Umbria Bölgesi İşadamları ile Toplantı'ya Katılım , 01.05.2008

İtalya'nın İstanbul Başkonsolos'u Massimo Rustico, İstanbul'un ticaret ve kültürel alandaki potansiyeline, Perugia (Umbria'nın başkenti) Confindustria İnşaat Grubu Başkanı Carlo Carini Türkiye'de yapı sektörünün hızla büyüdüğünü belirtti. Türkiye'de altyapı ve gayrimenkul alanında planlanmış daha birçok yatırım olduğunu belirtti. İtalya'nın Türkiye'deki Büyükelçisi Carlo Marsili, AB Üyeliği için Türkiye'nin yoğun çalıştığını belirtti ve birçok reformun hızla tamamlandığına değindi. Türkiye'yi AB'de görmekten memnun olacaklarını ifade etti. İtalyan Ticaret Odası Direktörü Roberto Luongo,  Türkiye'nin ekonomik ve ticari alanındaki gelişimini detaylı bir sunum yaparak rakamlarla anlattı ve iki ülke arasında çok büyük işbirliği olanakları bulunduğundan bahsetti. Türk-İtalyan İş Konseyi Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Türkiye'nin AB'ne ekonomik gücü, genç iş gücü ve enerji güvenliği açısından yapacağı katkılardan bahsetti. Ayrıca İş Konseyi'nin karşıkanadı Confindustria'nın yeni karşı kanat Başkanı Emma Marcegaglia'nın iki ülke iş dünyasında kadın girişimcinin artan önemine işaret ettiğini iletti. La Camera di Commercio, Industria, Artigianato e Agricoltura di Perugia (CCIAA di Perugia) Başkanı Alviero Moretti de konuşmasında, bu toplantının hazırlanmasından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. ICE Direktörü Luongo Türkiye'nin AB üyeliğinin faydasının, muhtemel olumsuzluklardan çok daha fazla olacağını belirtti. Kış Turizmi açısından ve özellikle Erzurum civarındaki tesislerin geliştirilmesi için İtalyan firmaların turizme yönelik yatırım fırsatları yakalayabileceği belirtildi.

Türk-İtalyan İş Forumu'na Katılım , 21.11.2007
İtalya ve Türkiye Biyoteknoloji ve Nanoteknoloji Alanlarında İşbirliği İmkanları , 21.11.2007
T.C.Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İtalya Ziyareti Vesilesi ile Türk-İtalyan İş Forumu , 06.11.2007

7 Kasım 2007 tarihinde T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ile Türk işadamları bir değerlendirme toplantısı yaptı ve firmaların sorun, görüş ve önerilerini içeren dosya Bakan Çağlayan'a Başbakan'a iletilmek üzere verildi.

8 Kasım 2007 tarihinde Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşen Türk-İtalyan İş Forumuna T.C.Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, T.C.Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, T.C.Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alparaslan Korkmaz, TOBB Başkan Yardımcısı ve DEİK İcra Kurulu Üyesi Halim Mete, TOBB Sanayi ve Ticaret Odaları Başkanı Nafi Güral, DEIK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İlhami Tezcan, Konya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kara, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı ve DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Eren, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Ertuğrul Karaoğlu ve 60 Türk işadamının katılımıyla gerçekleşti.

Türk-İtalyan İş Konseyi Başkanı Zeynep Bodur Okyay konuşmasında ikili ilişkilerin 2001 yılından itibaren pozitif ivme kazandığını, özellikle 2005 yılında Türkiye'nin Italya ile ekonomik işbirliği olanaklarının geliştirilmesi için öncelikli ülke kapsamına alınması ile İtalyan iş çevrelerinin Türkiye'ye yönelik ilgisinin arttığını belirtti. Confindustria tarafından düzenlenen Türk-İtalyan İş Forumuna DEIK olarak Istanbul, Bursa Burdur, Kocaeli, Antalya, Mersin, Adana, Çanakkale, Ankara illerinden otomotiv, tekstil, lojistik, makina sanayi, inşaat ve inşaat malzemeleri ve müteahhitlik hizmetleri ile enerji dağıtımı ve çeşitli servis sektöründe faaliyet gösteren firmaların katıldığını ileten İş Konseyi  Başkanı Bodur Okyay, İş Konseyi'nin geçmiş faaliyetlerinden örnekler ve gelecek dönem faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi.

TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete Türkiye'deki İtalyan yatırımlarının 8.sırada olduğunu, ticarette ise 3.partner olduğunu iletti.

T.C.Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ise Avrupa Birliği üyelik sürecinde hem Berlusconi hem de Prodi'nin Başbakanlıkları döneminde İtalya'nın Türkiye'ye verdiği desteğin önemsendiğini, özellikle yenilenebilir enerji konusunda İtalyan firmaların yatırım yapmasını beklediklerini, Türkiye'nin öncelikli iki konusunun sağlık ve eğitim olduğunu, iki ülke müteahhitlerini İstanbul-İzmir ve Ankara-İzmir otoyollarının yapımında yeni Yap-İşlet-Devret modellerini birlikte üstlenmesini desteklediklerini iletti.

Daha sonra sektörel görüşmelerin düzenlendiği çalışma yemeğine geçildi.

İtalya Friuli Venezia Giulia Bölgesi Heyeti ile Toplantılar (İstanbul) , 17.09.2007
İtalya Başbakanı Romano Prodi’nin Ziyareti Vesilesiyle İtalya Büyükelçiliği Trafından Düzenlenen Toplantıya Katılım (İstanbul) , 22.01.2007
İtalyan Danışmanlık Şirketleri Heyeti ile Toplantı (İstanbul,Ankara) , 20.11.2006