• TÜRKİYE - LETONYA İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - LETONYA İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı:1997
Türk Tarafı Başkanı : Serkan Kaptan
Firma ve Ünvanı : TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkan Yardımcısı
Karşı Kanat Kuruluşu :Letonya Kalkınma Ajansı
Karşı Kanat Başkanı : Anri Leimanis
Firma ve Ünvanı : Partner, Triniti Law Firm

DEİK/Türkiye-Letonya İş Konseyi'nin kurulmasına yönelik ilk temas 1994 yılında Büyükelçiliğimiz aracılığıyla yapılmış ve Letonya Kalkınma Ajansı'nın İş Konseyi'nin Karşı Kanadı olarak görev alabileceği belirlenmiştir. İş Konseyi Kuruluş Anlaşması, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Baltık ülkelerine yaptığı ziyaret sırasında, 4 Haziran 1997 tarihinde Riga'da imzalanmıştır.

Türkiye-Letonya ikili ticareti çok düşük seviyedir, bunun ana nedeni iki ülke iş dünyasının birbirini tanımaması ve işbirliği potansiyelinin farkında olmamasıdır. Bunu aşmak için önce her iki ülkede karşılıklı tanıtım faaliyetlerine ağırlık verilmeli, Letonya'da Türkiye farkındalığını artıracak ekonomik ve sosyal etkinlikler hayata geçirilmelidir. İş Konseyi çalışmalarına bu çerçevede devam etmektedir.

İletişim

Dilek Tuna
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 36
E-mail: dtuna@deik.org.tr

Neslihan Onuralp
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 17
E-mail: nonuralp@deik.org.tr

Aycan Damalı
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 74
E-mail: adamali@deik.org.tr

Ezgi Tanrıverdi 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 62
E-mail: etanriverdi@deik.org.tr

 

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. RİGA BÜYÜKELÇİLİĞİ
A.Pumpura iela 2,
Riga, LV-1010 Latvia.
Tel:00 371 6 782 16 00
Fax:00 371 6 732 03 34
E-Posta: embassy.riga@mfa.gov.tr
http://riga.be.mfa.gov.tr/

LETONYA CUMHURİYETİ BÜYÜKELÇİLİĞİ
Reşit Galip Caddesi No : 95 G.O.P., Çankaya
Tel: 405 61 38
Fax: 405 61 37
embassy.turkey@mfa.gov.lv

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Vehbi Serkan Kaptan

Tav Havalimanları Holding A.Ş.

Mehmet Güneş

Başkan Yardımcısı

Prestij Dan. ve Bilg. Yaz. ve Tic. San. Ltd. Şti.

Turgay Kuleli

Başkan Yardımcısı

Kuleli Avukatlık Bürosu

Ali Galip İlter

Üye

Cronimet Turkey Metal Ticaret A.Ş.

İsmail Hakkı Ekşi

Üye

Hektaş İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş.

Yayınlar

Bülten ve Yayınlar

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün Letonya – Litvanya Resmi Ziyareti Kapsamında Türk İş Adamları Heyeti Ziyareti, 1-5 Temmuz 2012, Riga - Vilnius , 01.07.2012

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, 1-5 Temmuz 2012 tarihlerinde, Letonya (1-3 Temmuz) ve Litvanya’ya (3-5 Temmuz)  resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir. Söz konusu ziyarette, Sayın Cumhurbaşkanımıza, TOBB organizasyonunda ve DEİK işbirliğinde, Sn.M.Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında bir özel sektör heyetinin refakat etmesi planlanmaktadır. Ziyaret, Sayın Cumhurbaşkanımızın da onurlandıracağı özel uçak ile yapılacaktır.
 
Ziyaretin, Riga (1-3 Temmuz) ve Vilnius (3- 5 Temmuz) şehirlerini kapsaması öngörülmektedir. Anılan ziyaret kapsamında, 2 Temmuz 2012 tarihinde, Riga’da, “Türkiye-Letonya İş Forumu”; 4 Temmuz 2012 tarihinde ise Vilnius’da “Türkiye-Litvanya İş Forumu” düzenlenecektir. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ve ilgili ülkelerin üst düzey yetkililerinin onurlandıracağı söz konusu forumlara anılan ülkelerin iş çevrelerinin de geniş katılımı beklenmektedir. 
 
İş Forumu kapsamında, katılımcıların sektörlerine ve taleplerine göre firma eşleşmeleri düzenlenmesi öngörülmektedir.  
 
Avrupa Birliği üyesi Letonya, 2011 yılında, 17 milyar Avro dış ticaret hacmi ile ihracatta AB’nin en yüksek artış gösteren 3. ülkesi, ithalatta ise 2. ülkesi konumundadır. Letonya’da transit taşımacılık, kereste, makine ve aksamları, metaller ve gıda sektörü ön planda yer almakla birlikte, son dönemde Letonya hükümeti tarafından geleneksel sektörlerin yanı sıra ileri teknoloji, yenilenebilir enerji kaynakları alanındaki yatırımlar teşvik edilmektedir. Letonya ile özellikle, ulaştırma ve lojistik (limanların rehabilitasyonu), ilaç sektörü ve sağlık, bilişim teknolojisi (IT), metal endüstrisi, inşaat, tekstil, ağaç işleme (mobilyacılık), gıda (gıda işleme), tarım ve kuyumculuk alanlarında geniş işbirliği imkanları mevcuttur. 
 
İskandinav ülkeleri ile AB ülkeleri arasına bir köprü görevi üstlenmeye çalışan Litvanya ulaştırma altyapısını Trans-Avrupa şebekesine ekleyerek, ülkeyi bir lojistik merkez haline dönüştürmeyi ve Baltık ve Karadeniz bölgelerini birbirine bağlayan ulaştırma altyapı projelerini hayata geçirmeyi planlamaktadır. Bu itibarla, Litvanya ile başta lojistik ve inşaat sektörleri olmak üzere enformasyon ve bilişim teknolojileri, enerji, tekstil, makine, metal endüstrisi, gıda ve tarım (yaş sebze-meyve) alanlarında önemli işbirliği fırsatları mevcuttur.
 
Ziyaretin, konaklama, uçak, transferler, yemek vb. organizasyon giderlerini karşılamak üzere, katılımcıların 1.500 Avro avans ödemeleri beklenmektedir. Katılım bedelinin kesinleşmesini müteakip, bakiye tutar ziyaret öncesinde katılımcılardan tahsil edilecektir.

Ziyarete katılacak firma temsilcileri için son başvuru tarihi, 15 Haziran 2012, Cuma günü mesai saati bitimine kadar uzatılmıştır.

Ziyarete katılmak isteyen firma temsilcilerinin aşağıda verilen, DEİK’in T.İş Bankası Beyoğlu Şubesi TR67 0006 4000 0021 0113 3145 86 nolu Avro hesabına, 1.500 Avro tutarındaki avans ödeme bedelinin ödendiğini gösteren, katılımcının isminin ve Letonya-Litvanya ziyaretinin ibaresinin de kayıtlı olduğu ödeme dekontu ile birlikte en geç 15 Haziran 2012, Cuma günü mesai saati bitimine kadar letonyalitvanya@tobb.org.tr, adresine ve/veya 0312 218 22 09 numaralı faksa iletmeleri gerekmektedir.Ayrıca, ziyarete katılmak isteyen firma temsilcilerinin ekte yer alan, “Letonya-Litvanya Ziyareti Özel Sektör Heyeti Başvuru Formu’’na yüksek çözünürlüklü ve jpeg formatında bir resim ekleyip, eksiksiz doldurarak, en geç 15 Haziran 2012 Cuma günü mesai saati bitimine kadar, TOBB’a (E-mail: letonyalitvanya@tobb.org.tr) iletmeleri gerekmektedir.

 TOBB tarafından KOSGEB desteğine başvurulması öngörülmektedir. KOSGEB desteğinden faydalanmak isteyen firmaların ekte verilen “Letonya-Litvanya Ziyareti Özel Sektör Heyeti Başvuru Formu”nda taleplerini mutlaka belirtmeleri gerekmektedir. Ziyaretin KOSGEB desteği kapsamına alınması halinde, talepte bulunan firmalara işlemlere başlamaları için bilgi verilecektir. 

Katılım ücreti ve organizasyon hizmetleri, katılımcıların sayısına göre tespit edilmektedir. Bu itibarla, katılım teyidini bildirip, avans ödemesini yapmış olan katılımcıların ziyarete katılmaktan vazgeçmeleri halinde, en geç 23 Haziran 2012 saat 17:00’ye kadar TOBB’a yazılı olarak bildirmeleri kaydıyla avans olarak yapılan ödeme iade edilebilecektir.

 Özel Sektör Heyeti Başvuru Formuna ve ikili görüşmeler ile ilgilenen Litvanya firma listesine;
TOBB’un  “http://www.tobb.org.tr/DEID/Sayfalar/AnaSayfa.aspx”
DEİK’in “http://www.deik.org.tr/D-30/Duyurular.html” 
adreslerinden erişilebilmektedir. 
 
Anılan ülkelere seyahat edenlerin geçerli Schengen vizelerinin geçerlilik süresi devam eden pasaportta olması gerekmektedir. Schengen vizesi eski pasaportunda olup, hem eski hem yeni pasaportu ile seyahat edenlerin, Letonya’ya girişlerine izin verilmemektedir. Bu itibarla, ziyarete katılmak isteyen temsilcilerin Schengen vizelerinin geçerlilik süresi devam eden pasaportlarında bulunması önem arz etmektedir. 
 
Schengen vizesi olmayan katılımcıların ise vizelerini ilk giriş ülkesi olan Letonya Büyükelçiliğinden almaları gerekmektedir. Pasaportun geçerlilik süresinin en az 6 ay olması gerekmektedir. (Schengen vize başvuru şartları geçerlidir.) Vize başvuruları katılımcıların kendileri tarafından yapılacak olup, ziyarete katılacak olan özel sektör heyetinin bilgileri Letonya Büyükelçiliği’ne TOBB tarafından  iletilecektir.