• TÜRKİYE - MAKEDONYA İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - MAKEDONYA İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı:1995
Türk Tarafı Başkanı : Hasan Hoşben
Firma ve Ünvanı : Hoşben Sigorta Aracılık Hiz. Ltd. Şti. , Firma Sahibi
Karşı Kanat Kuruluşu : Makedonya Ekonomi Odası
Karşı Kanat Başkanı : Branko Azeski
Firma ve Ünvanı : Makedonya Ekonomi Odası, Başkan 

6 Kasım 1995 tarihinde gerçekleşen İş Konseyi Kuruluş Toplantısı'nda  iki ülke arasındaki olumlu siyasi koşulların ve ekonomik ilişkilerin artırılmasına karar verilmiştir. İki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması, verilerin karşılıklı olarak değişimi, ticaret ve ekonomik işbirliği konusunda ortaya çıkan sorunların görüşülmesi ve tarafların kendi hükümetlerine başvurarak ortaya çıkan sorunların çözümlerinin sağlanması, ticaret dışındaki yatırımların güvence altına alınması için enstitülerin kurulması, bankalar arası işbirliği ve ortak bankaların kurulması, tarım sektöründe ve standardizasyon konusunda işbirliği DEİK/Türkiye-Makedonya İş Konseyi'nin kurulmasının temel sebeplerini teşkil etmiştir. Makedonya'da Türk firmaların yatırımlarının çeşitlenmesi ve artması için projelere ilişkin Makedonya Yatırım Ajansı başta olmak üzere ilgili Makedon resmi makamları ile İş Konseyi arasında iletişimin artırılması gerekmektedir.

İş Konseyi'nin Karşı Kanat Kuruluşu ile tesis edilmiş köklü ilişkilerin geniş bir yelpazede çeşitlendirilmesi önem taşımaktadır. Başta mermer sektörü olmak üzere gıda ambalaj ve süt ürünlerinde olası partnerlerin bir araya getirilmesi hedeflenmektedir.

İletişim

Dilek Tuna
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 36
E-mail: dtuna@deik.org.tr

Neslihan Onuralp
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 17
E-mail: nonuralp@deik.org.tr

Aycan Damalı
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 74
E-mail: adamali@deik.org.tr

Ezgi Tanrıverdi 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 62
E-mail: etanriverdi@deik.org.tr

 

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. ÜSKÜP BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Ul. Slavej Planina –BB 1000 Skopje Rebublic of Macedonia
Tel:+389(2) 310 4710
Fax:+389 (2) 311 7024
E-Posta: embassy.skopje@mfa.gov.tr

T.C. ÜSKÜP TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Adres: Borka Taleski 55, 1000 Üsküp
Tel: 00 389 2 322 40 10
Fax: 00 389 2 322 20 14
E-mail: uskup@ekonomi.gov.tr

MAKEDONYA ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Karaca Sokak 24/5-6  GOP - Ankara
Tel : 0312 / 439 92 04
Fax : 0312 / 439 92 06
E-mail: ankara@mfa.gov.mk

MAKEDONYA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: İnönü Cad. No: 20 Kat:1 Gümüşsuyu, Taksim - İstanbul
Tel : (0212) 249 99 77, 251 22 33
Fax : (0212) 293 77 65
E-mail: istanbul@mfa.gov.mk

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Bilal Kara

Başkan Yardımcısı

Be-Ka Sağlik Eğitim Tibbi Malz. Tekstil Tur. Gida İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Eser Cevahir

Başkan Yardımcısı

Cevahir Grup İnşaat Turizm Ticaret Sanayi A.Ş.

Mehmet Usta

Üye

Aktif Yatırım Bankası A.Ş.

Merve Özer Yılmaz

Üye

Özer Konveyor Band Turizm ve San. ve Tic. A.Ş.

Murat Özdemir

Üye

Elif İnşaat Yatırım Danış. Tur. Mak. San. ve Tic. A.Ş.

Özgür Umut Eroğlu

Üye

Gama Güç Sistemleri Mühendislik ve Taahhüt A.Ş

Recep Şaban Palamut

Üye

Özpalamut Deri San. İth. İhr. A.Ş

Sadettin Budak

Üye

Enisa Tanıtım Org. Elektrik Elkt. San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.

Vehbi Serkan Kaptan

Üye

Tav Havalimanları Holding A.Ş.

Zeki Yıldırım

Üye

Alniz Reklam Malzemeleri San. ve Tic. A.Ş.

Yayınlar

Raporlar

Makedonya Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Pazar Araştırması Sonuç Raporu,

Etkinlikler

Türkiye-Makedonya İş Konseyi Ortak Toplantısı: “Afrika Pazarında İşbirliği Fırsatları”, 23-24 Mart 2015, Üsküp , 23.03.2015

DEİK/Türkiye-Makedonya İş Konseyi olarak 23-24 Mart 2015 tarihlerinde, Makedonya’daki işbirliği fırsatlarını ve iki ülkenin Afrika pazarında ortak iş yapma hususlarını değerlendirmek üzere heyet ziyaretinde bulunulacaktır.

Ziyaret kapsamında, Makedonya Ekonomi Odası ev sahipliğinde “Afrika Pazarında İşbirliği Fırsatları” konulu bir toplantı düzenlenecek olup DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Sn. Tamer Taşkın Afrika’daki yatırım ve iş atmosferine dair bilgi ve tecrübelerini paylaşacaktır. Söz konusu toplantının Makedonya tarafından katılımcılarının şirket profilleri linkteyer almaktadır. Heyet programı dahilinde, Makedonya-Türkiye Ticaret Odası (MATTO), Kalkandelen Belediyesi ve çeşitli ziyaretlerde bulunulacak olup kesin program bilahare iletilecektir.

Makedonya’da yabancı yatırımlarla ilgili hukuki altyapı “Ticari Şirketler Kanunu” ile düzenlenmekte olup kanun çerçevesinde yerli ve yabancı işadamları eşit haklara sahiptir. Makedonya hükümeti ülkeye yabancı yatırım çekmek amacıyla çeşitli Serbest Ticaret Bölgeleri kurmuş ve teşvikler uygulamaktadır. Ülkenin işbirliği, ticaret ve yatırım anlamında öne çıkan sektörleri arasında metal, işlenmiş gıda, tarım ürünleri, inşaat, tekstil ve farmasötikal ürünler yer almaktadır.

Söz konusu heyette yer alma hususunda ilgisi olan üyelerimizin ekli formu doldurup 13 Mart 2015 günü saat 14.00’e kadar DEİK’e (A. Nil Osmanoğlu; e-mail: nosmanoglu@deik.org.tr, Fax: 0212 339 5065) iletmeleri gerekmektedir.

 

Saygılarımla,

 

Ek: Heyet Başvuru Formu

 Link:http://www.deik.org.tr/6036/Türkiye_Makedonya_İş_Konseyi_Ortak_Toplantısı_Afrika_Pazarında_İşbirliği_Fırsatları_23_24_Mart_2015_Üsküp.html

Orta ve Güneydoğu Avrupa ile İş Forumu , 30.01.2012

Sayın Üyemiz,
 

30-31 Ocak 2012 tarihleri arasında, Özyeğin Ünivesitesi’nde, CEED (The Center for Entrepreneurship and Executive Development), Özyeğin Üniversitesi, TOBB Genç Girişimciler Kurulu ve DEİK’in de destekleriyle, Orta ve Doğu Avrupa ve Balkanlar’dan yaklaşık 30 firmanın katılım sağlaması öngörülen, firmalar arası ikili görüşmelerin esas alınacağı bir konferans gerçekleştirilecektir.
 
Söz konusu konferansa katılım sağlayacak firmaların başlıca faaliyet gösterdikleri sektörler arasında, bilişim, perakende, elektronik, hizmet, yenilenebilir enerji, ve telekom yer almakta olup bu firmaların ciroları 500.000 ve 2.000.000 dolar arasında değişmektedir.

Taslak program ve katılım formuna ilişkin bilgiler http://www.ceed-global.org/web/Pages/Istanbul2012/default.aspx adresinde, konuk heyet hakkında düzenli olarak güncellenen bilgi ise aşağıda yer almaktadır.

Türk-Makedon İş Konseyinin Üsküp Ziyareti (2-3 Aralık 2010) , 01.12.2010
TÜRSAB Heyeti Makedonya Programına Katılım (1-2 Haziran 2010) , 31.05.2010
Türk-Makedon İş Forumu, İstanbul , 04.12.2009

T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski'nin katılımları öngörülen ve Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinatörlüğünde, TOBB-DEİK ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonunda, Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti işbirliğiyle 5 Aralık 2009 Cumartesi günü İstanbul Dedeman Oteli'nde Türk-Makedon İş Forumu gerçekleştirilecektir.

T.C. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın 25-28 Mayıs 2009 tarihlerinde DTM-TOBB-DEİK işbirliğinde Ohri'de 80 kadar Türk işadamı ile gerçekleştirdiği temasların devamı niteliğinde, Sayın Bakan Çağlayan'ın katılımıyla Makedonya ile ekonomik işbirliği imkanlarının Makedonya hükümetini temsilen üst düzey katılım ile ele alınacağı bir toplantı hedeflenmektedir. Makedon İşadamlarının yanısıra Makedonya Cumhuriyeti Başbakan Yardımcıları Vladimir Pesevski ve Abdilakim Ademi, Devlet Bakanı Hadi Nezir ve Ulaştırma ve İletişim Bakanı Mile Janakieski, Makedonya Yabancı Yatırım Ajansı Başkanı Viktor Mizo'nun ikili görüşmeler yapacağı iletilmektedir.  Makedon işadamları listesi ekte yer almaktadır.

Taslak programı ekte yer alan İş Forumuna katılarak Makedon resmi ve özel sektör temsilcileri ile ikili görüşme yapmak ve yatırım projeleri hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen temsilcilerin ekte yer alan katılım formunu ve katılım ücretinin yatırıldığına dair dekontu en geç 3 Aralık 2009 Perşembe günü mesai saati bitimine kadar DEİK'e (Aslı Cora, Faks: 212- 270 30 92, e-mail: acora@deik.org.tr) iletmeleri gerekmektedir. 

Türk-Makedon İş Forumu, İstanbul , 04.12.2009

DTM koordinatörlüğünde, TOBB - DEİK ve TİM organizasyonunda gerçekleştirilen Türk-Makedon İş Forumu 5 Aralık 2009 tarihinde İstanbul Dedeman Oteli'nde düzenlendi. Toplantıya 120 Makedon ve 180 Türk firması katıldı. Toplantının öğleden önceki bölümünde Türk-Makedon İş Konseyi Başkan Yardımcısı Tamer Türker, İMMİB Başkanlar Kurulu Başkanı Serdar Koçtürk ve DTM İhracat Genel Müdürü Ziya Altunyaldız birer açılış konuşması yaptı. Makedonya Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Vladimir Pesevski ve Ulaştırma ve İletişim Bakanı Mile Janakieski, Makedonya'ki projelere ilişkin bilgi verdi. Makedonya Yabancı Yatırımlar Ajansı Başkanı Viktor Mizo ülkedeki yatırım ortamına ve güncel projelere ilişkin gelişmeleri aktarırken son olarak söz alan IFC Güney Avrupa ve Orta Asya Direktörü Shahbaz Mavaddat ülkedeki finansal fırsatlar hakkında bilgi verdi. İkili firma görüşmelerinin ardından, DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı'nın moderatörlüğünü üstlendiği oturuma geçildi. Rona Yırcalı'nın açılış konuşmasının ardından TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi bir konuşma yaptı. Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir'in konuşmasından sonra T.C. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı konuşmasında ticari ilişkilerin potansiyelin çok altında olduğunu ifade ederek ticaretin geliştirilmesi için her türlü fırsatı kullanmak gerektiğini belirtti. Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, ülkesinin son durumu hakkında bilgi vererek siyasi ve ekonomik gelişmelere değindi. Eğitim seviyesinin özellikle son yıllarda yükseldiğini belirterek, üniversite eğitimini Makedonya'da tercih edenlerin %96 oranında arttığını ifade etti. T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında iki ülkenin dostluk ilişkilerine değindi. Tarihsel bir bağ üzerine kurulan ilişkilerin karşılıklı yatırım ve ticari ilişkilerle güçlenmesi gerektiğini belirtti. Ohri toplantısı sonrasında, 6 ay arayla düzenlenen toplantıların ilişkilerin gelişimine katkıda bulunduğunu ifade ederek DEİK'e teşekkürlerini sundu. Toplantının ardından Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın huzurunda Granit - Türkerler –Dönertaş  firmaları arasında inşaat, yol, altyapı projelerinde işbirliği çerçevesinde anlaşmalar imzalandı. 

Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski ve Makedonya Yatırım Timi ile Toplantı , 16.12.2007

Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski ve Başbakan Yardımcısı Zoran Stavreski, Ekonomi Bakanı Vera Rafajlovska, Ulaştırma Bakanı Mile Janakieski ve Yabancı Yatırım Ajansı Direktörü Viktor Mizo'dan oluşan Makedonya Yatırım Timi ile toplantı 17 Aralık 2007 tarihinde Ceylan InterContinental İstanbul'da gerçekleşti. DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı DEİK'in yapısına değindi ve Makedonya'daki yatırım olanaklarının ve işbirliği fırsatlarının Türk işadamları tarafından değerlendirilmesine yönelik etkinlikler düzenlenmesinin önemini vurguladı. Başbakan Gruevski Makedonya'da bulunan Türk topluluğunun politik ve ekonomik bağlamda çok büyük önem taşıdığını vurguladı. Gruevski, AB dışında bulunan 13 ülke ile yürürlükte olan STA'lar sayesinde 650 milyon nüfusa erişim sağlandığını, altyapı, ulaştırma, enerji ve telekomünikasyon ve eğitim alanlarında  yürütülen son reformlar  çerçevesinde Makedonya'nın 2008 Dünya Bankası İş Yapma Rehberi  tarafından dünyadaki en iyi beşinci reformcu seçildiğini vurguladı. Başbakan Yardımcısı Stavreski 2008 Nisan ayında NATO'ya üyeliğin beklendiğini ve yine 2008 yılı içerisinde AB üyelik müzakerelerinin başlayacağını iletti. Ulaştırma Bakanı Janakieski 8. ve 10. Korridorların, demiryolları modernizasyonunun,  havaalanları ve inşaat alanların ile ilgili ihalelerin önemini vurguladı. Makedonya Ekonomi Bakanı Rafajlovska enerji ve turizm sektöründeki somut yatırım imkanlarını paylaştı. Yabancı Yatırım Ajansı Direktör Mizo Makedonya'daki genç ve kalifiye işgücünün önemini vurguladı. Mizo yatırım için özellikle otomotiv yan sanayi, bilişim, sağlık hizmetleri,gıda işleme ve tekstil sektörlerinin potansiyelini belirtti. Toplantı Makedonya resmi temsilciler ve Türk iş adamların katıldıkları ikili görüşmeler ile sona erdi.

T.C.Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Makedonya'yı ziyareti vesilesi ile Türk-Makedon İş Konseyi Toplantısı (Üsküp) , 21.02.2007