• TÜRKİYE - MALTA İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - MALTA İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı:2007
Türk Tarafı Başkanı:Jak Eskinazi
Firma ve Ünvanı: Pergamon Statüs Dış Ticaret, Yönetim Kurulu Başkanı
Karşı Kanat Kuruluş:Malta Ticaret ve Girişimcilik Odası 
Karşı Kanat Başkanı:Mark Bencini
Firma ve Ünvanı: FZD Hukuk Bürosu/ Yönetici Ortak

7 Eylül 2007 tarihinde Malta Ticaret ve Girişimcilik Odası ile imzalanan anlaşma ile Avrupa İş Konseyleri çatısı altında kurulan İş Konseyi, Türkiye ile Malta arasında ticari ve sınai işbirliğinin ve ortak yatırımların arttırılması, üçüncü ülkelerde Türk-Malta işbirliği imkanlarının değerlendirilmesi, ticaret ve ortak girişimleri kısıtlayıcı mevzuat ve uygulamaların tespit edilerek bunların kaldırılması veya iyileştirilmesi yönünde ilgili mercilere önerilerde bulunulmasını hedeflemektedir. Konsey, Türkiye'nin ve Türk ekonomisinin Malta'da tanıtımına katkıda bulunulması amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

İletişim

Dilek Tuna
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 36
E-mail: dtuna@deik.org.tr

Neslihan Onuralp
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 17
E-mail: nonuralp@deik.org.tr

Aycan Damalı
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 74
E-mail: adamali@deik.org.tr

Ezgi Tanrıverdi 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 62
E-mail: etanriverdi@deik.org.tr
 

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. VALETTA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 35, Sir Luigi Preziosi Square, Floriana-MALTA
Tel: +356 21 22 34 24
Fax: +356 21 22 43 08
E-Mail:embassy.valletta@mfa.gov.tr
Web-Sitesi:http://valetta.be.mfa.gov.tr

MALTA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU
Kançılarya: Aydede Cad. No: 16/11, 80090 Taksim- İstanbul
Tel: (212) 311 12 12
Fax: (212) 311 12 00
maltaconsulate.istanbul@gov.mt

MALTA İZMİR FAHRİ KONSOLOSLUĞU
Atatürk Caddesi No:378 K:7 D:702
Alsancak - İzmir
Tel: 422 31 38
Fax: 422 32 12
E-Posta: ahmet.calik@tnn.com

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Jak Eskinazi

Başkan

Pergamon Status Dış Tic. A.Ş.

Halis Ali Çakmak

Başkan Yardımcısı

Gateway Management Lojistik A.Ş.

Musa Turan

Başkan Yardımcısı

Mimtur Taş. Tur. San. Tic. A.Ş.

Hasan Yıldırım Akıncıoğlu

Üye

Antmarin İnşaat Turizm Denizcilik ve Taşımacılık Tic. Aş.

Kerim Altıntaş

Üye

Altıntaş Hukuk ve Danişmanlik

Tamer Kıran

Üye

Kıran Holding A.Ş.

Yusuf Ziya Altuntaş

Üye

Sultan Ambalaj Plastik San. ve Dış Tic. Ltd. Şti

Yayınlar

Malta Ülke Bülteni

İlgili Dokümanlar

Malta Ülke Bülteni

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

T.C. BAŞBAKANI SAYIN BİNALİ YILDIRIM’IN MALTA ZİYARETİ KAPSAMINDA “TÜRKİYE MALTA İŞ FORUMU” VE ÖZEL SEKTÖR HEYETİ ZİYARETİ , 16.02.2017

T.C. Başbakanı Sayın Binali Yıldırım'ın 16-18 Şubat 2017 tarihlerinde Malta'ya gerçekleştireceği resmi ziyaret kapsamında, DEİK/Türkiye-Malta İş Konseyi tarafından, Malta Ticaret Sanayi ve Girişimcilik Odası işbirliği ile 17 Şubat 2017 tarihinde Valletta'da  "Türkiye-Malta İş Forumu" düzenlenecektir. 

Malta, 1 Mayıs 2004'te Avrupa Birliği'ne tam üye, 1 Ocak 2008'de de Avro Alanı'na dahil olmuştur. 1 Ocak 2017 tarihinde AB Dönem Başkanlığı'nı devralan Malta, 30 Haziran 2017'de AB Konsey Başkanlığı'nı Estonya'ya devredecektir.

Malta ekonomisi başta gemicilik, bankacılık ve turizm olmak üzere hizmetler sektörüne dayanmaktadır. GSYİH'nin % 35'i turizm gelirlerinden oluşmaktadır. Doğrudan yabancı yatırım, ekonomik büyümeyi artırmanın temel araçlarından biri olarak görülmektedir. İleri teknoloji ürünleri, sağlık teknolojileri, bilişim teknolojileri, uçak bakımı, gemi kayıtları, elektronik ürünler, lojistik, finansman ve online gaming alanlarında yabancı yatırımları çekmek için avantajlar sağlanmaktadır. AB, Schengen ve Avro alanlarına üyeliği, rekabetçi işçi ücretleri, İngilizce konuşabilen işgücü, vergi avantajları, AB ve Kuzey Afrika pazarlarına yakınlık hususları genel anlamda ülkenin karşılaştırmalı avantajları arasında sayılmaktadır.

Anılan ziyarete, Malta ile hâlihazırda iş yapan, iş yapmayı planlayan ve Malta'ya yatırım ile işbirliği imkânları konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm üyelerimizin katılımını diler, ziyarete katılmayı arzu eden firma temsilcilerinin, 10 Şubat 2016 Cuma günü mesai bitimine kadar aşağıdaki bağlantıda yer alan başvuru formunu eksiksiz doldurarak ödemeyi gerçekleştirmeleri önemle rica olunur. Ziyarete katılım koşulları ve ziyarete ilişkin detaylar, başvuru formunda yer almaktadır.


Başvuru Formu: http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/340/8201

Malta Enterprise Başkanı ile Toplantı , 11.04.2014

Malta Enterprise Başkanı Mario Vella ile Toplantı

11 Nisan 2014, İstanbul

 

Malta Enterprise Başkanı Dr. Mario Vella, Başkan Danışmanı Philo Meli, DEİK/Türk-Malta İş Konseyi Başkanı Halis Ali Çakmak, İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Tamer Kıran, DEİK/Türk-AB İş Konseyleri Bölge Koordinatörü Ayşegül Arıcan ve Koordinatör Yardımcısı Neslihan Kilit’in katılımlarıyla, 11 Nisan 2014 tarihinde TOBB Plaza İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirildi. Anılan toplantının başlangıcında misafirlere DEİK filmi gösterildi ve DEİK genelinde İş Konseylerinin yapısı, çalışma biçimi hakkında bilgi aktarıldı. Mario Vella, Malta’nın küçük ve nüfusu az bir ada ülkesi olmasına rağmen turizm, liman hizmetleri, havacılık-uçak bakım hizmetleri, eğitim, finans gibi sektörlerde önemli fırsatların mevcut olduğunu belirtti. Ülke dahilinde sanayi sektörü için sertifikalı teknisyen yetiştirdikleri hakkında bilgi veren Vella, ülkenin küçük ve bürokrasinin az olması nedeniyle kararların hızlı alındığını kaydetti. Avrupa ülkeleri arasında Malta’da en çok yatırım yapan ülkenin Almanya olduğunu belirten Vella, İngiltere’nin de önemi yatırımcılardan biri olduğunu kaydetti. Ülke dahilinde katma değerli ürünlerin imalatı, mühendislik, bilgi teknolojileri, nanoteknoloji gibi konuların ön planda olduğuna dikkat çeken Vella, son dönemde özellikle ‘’genetik teknolojileri’’ üzerinde yoğun çalışmaların yapıldığını vurguladı. İnsan genetiği konusundaki çalışmalarda merkez ülke durumuna gelmeyi hedeflediklerini belirten Vella; sağlık hizmetlerinde Malta’nın ilerlediğine dikkat çekti. IT alanında ve sağlık turizmi konularında iddialı olduklarını belirten Vella, Türk-Malta işbirliğinin bu yönde geliştirilebileceğinin altını çizdi. Malta bayraklı gemilerin sayısının Avrupa’da ilk sırada, dünyada ise 7. sırada yer aldığı bilgisinin verildiği toplantıda, Malta’nın 2014 yılı içerisinde Türkiye’de bir irtibat ofisinin açılmasının hedeflendiği aktarıldı. Türkiye ve Malta arasında JETCO mekanizmasının hızlı ilerlemesi gerektiğinin altı çizildi. Malta tarafında İş Konseyi yapılanmasının yeniden gözden geçirileceği bilgisine istinaden, Malta Enterprise’ın bu konuda katkı sağlamak istediği ifade edildi.

 

Yeni Atanan Malta Büyükelçisi ile Çalışma Yemeği , 24.03.2014

Yeni Atanan Malta Büyükelçisi ile Çalışma Yemeği

24 Mart 2014, İstanbul

 

Malta’nın Türkiye Büyükelçiliği’ne atanan Büyükelçi Fiona J. Formosa’nın Türkiye ziyareti kapsamında, Malta’nın İstanbul Başkonsolosu Reuben Gauci’nin evsahipliğinde 24 Mart 2014 tarihinde İstanbul Hilton Oteli’nde kısıtlı katılımlı bir tanışma yemeği düzenlendi. Büyükelçi Fiona J. Formosa, kendisinin Malta’da yerleşik olarak görev yapacağını, ancak Türkiye’yi sık sık ziyaret edeceğini, Türkiye ile Malta arasındaki ilişkilerin hızla gelişmesi sürecinde Ankara’da Büyükelçilik açılması konusunun değerlendirilmekte olduğunu sözlerine ekledi.

 

DEİK/Türk-Malta İş Konseyi’ni temsilen AB Bölge Koordinatörü Ayşegül Arıcan’ın katılım sağladığı çalışma yemeğinde, DEİK ve Türk-Malta İş Konseyi yapılanması ve vizyonuna ilişkin bilgi aktarılarak İş Konseyi’nin Malta kanadının yeniden yapılanmasına ihtiyaç duyulduğu, T.C. Valetta Büyükelçisi Ayşe Sezgin’in Malta Ticaret Odası nezdinde bu yönde girişimleri başlatmış olduğu belirtildi. 9-10 Nisan 2014 tarihlerinde Ankara’da gerçekleşecek JETCO Toplantısı vesilesiyle Türkiye’ye gelecek olan “Malta Enterprise” üst düzey heyeti ile 11 Nisan 2014 tarihinde İstanbul TOBB Plaza’da biraraya gelinerek kurumsal işbirliği imkanlarının ele alınacağı ifade edildi. İki ülke arasında eğitim ekonomisi, turizm, gemi taşımacılığı, inşaat-altyapı sektörlerindeki mevcut işbirliği fırsatlarına dikkat edildi.   

DEİK/Türkiye-Malta İş Konseyi Başkanı Halis Çakmak'ın İş Konseyi Eşbaşkanı ve Malta Turizm Bakanı Karmenu Vella'yı Ziyareti , 12.11.2013

DEİK/TÜRK-MALTA İŞ KONSEYİ BAŞKANI HALİS ÇAKMAK’IN MALTA TURİZM BAKANI VE İŞ KONSEYİ EŞBAŞKANI KARMENU VELLA’YI ZİYARETİ

12-13 KASIM 2013

 

DEİK/Türk-Malta İş Konseyi Başkanı Halis Çakmak 12-13 Kasım 2013 tarihlerinde gerçekleştirdiği Malta ziyareti vesilesiyle, Malta Turizm Bakanı ve Türk-Malta İş Konseyi Eşbaşkanı Karmenu Vella’yı ziyaret etti. Anılan ziyarete Marmara Vakfı Başkan Vekili ve Cenay İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Güldamlasıoğlu da iştirak etti. Anılan görüşmede iki ülke arasında potansiyel işbirliği olanakları hususunda görüş alışverişinde bulunuldu, Vella iki ülke siyasi ve ekonomik ilişkileri kapsamında önem arz eden her konuda katkı sağlamaktan memnuniyet duyacağını ifade etti. Vella, İş Konseyi Eşbaşkanlığı şapkasının yanısıra Turizm Bakanlığı ünvanıyla da Türkiye’ye düzenlenen bir heyette yer almaya hazır olduğunu belirtti.

 

T.C. Valetta Büyükelçisi Sayın Nihal Çevik ile Görüşme , 27.12.2012

T.C. VALETTA BÜYÜKELÇİSİ SAYIN NİHAL ÇEVİK İLE GÖRÜŞME

 

T.C. Valetta Büyükelçisi Nihal Çevik ile DEİK/Türk-Malta İş Konseyi Başkanı Halis Çakmak, Bölge Koordinatörü Ayşegül Arıcan ve Koordinatör Yardımcısı Neslihan Kilit’in katılımlarıyla 27 Aralık 2012 tarihinde TOBB Plaza’da bir görüşme gerçekleştirildi. Söz konusu görüşmede Büyükelçi Çevik, Malta’da Mart 2013’de gerçekleşecek genel seçimlerin ardından Türkiye’den üst düzey bir resmi ziyaret ile birlikte geniş katılımlı işadamları heyeti ziyaretinin planlanmasında fayda gördüğünü belirtti. Çok uzun süredir Türkiye’den Malta’ya Bakan/Başbakan/Cumhurbaşkanı seviyesinde resmi bir ziyaret gerçekleşmediğini, ve bunun Malta tarafında hassasiyet yarattığına dikkati çekti. Türk işadamlarının Malta’da eğitim ekonomisi, inşaat, altyapı, taahhüt, turizm ve lojistik sektörlerinde çok önemli işler yapabileceğini belirten Çevik, Malta’da son dönemdeki en büyük Türk yatırımı olarak Yıldırım Holding’in Malta limanının %50 hissesini almasını gösterdi. Malta Enterprise adlı kuruluşun, Malta Ticaret ve Sanayi Odalarının çatı kuruluşu olarak oldukça etkin çalıştığını ifade eden Büyükelçi Çevik, DEİK’in bu kuruluşla işbirliği içinde yatırım ve iş odaklı etkinlikler gerçekleştirebileceğini belirtti. Mart 2013’te gerçekleşecek seçimler ve sonrasında hedeflenen Türkiye’den işadamları katılımlı bir resmi ziyaret öncesinde, Malta Enterprise’dan bir yetkilinin Türkiye’ye davet edilerek, Malta’daki işbirliği fırsatları, vergi avantajları, şirket kuruluşu, denizcilik, altyapı projeleri ve yatırım imkanlarını DEİK evsahipliğinde düzenlenecek bir seminerde Türk iş dünyası temsilcilerine aktarması faydalı görüldü.  İşadamları ziyareti öncesinde, Malta pazarındaki iş ve yatırım fırsatlarına ilişkin farkındalığı ve ilgiyi artırmaya yönelik seminerin koordinasyonunun en kısa sürede DEİK ve T.C. Valetta Büyükelçiliği tarafından gerçekleştirilmesi öngörüldü. Bu toplantıya, Malta’da şubeleri olan Garanti Bankası, TEB veya Akbank’ın ülke yetkililerinden birisinin davet edilerek şu anda AB ülkeleri arasında en avantajlı vergi oranına sahip ülke olan Malta’da yatırım hususu ve Malta’da offshore hesabı açmanın avantajları hakkında bilgi vermesinin Türk işadamlarına yeni kapılar açabileceği belirtildi. Bu kapsamda, Türk işadamlarının offshore hesabı için kullandıkları ülkelerin Hollanda, Şeysel Adaları, Dubai ve Malta olduğu bilgisi verildi. Ayrıca Malta’nın Kuzey Afrika ülkeleri ile yakın ilişkiler içinde olduğu ifade edildi. Türkiye ve Malta arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin çok daha üst düzeyde olabileceği ve bu hususta Malta Büyükelçiliği ile DEİK’in daha sıkı işbirliği içinde olması gerektiğine vurgu yapıldı. Büyükelçi Çevik, İş Konseyi’nin Malta yapılanmasını daha yakından tanımayı arzu ettiğini ve Malta’da düzenlenecek İş Konseyi etkinliklerine her zaman katkı sağlamaya hazır olduğunu belirtti.  

Malta Başkonsolosu ile Çalışma Yemeği , 17.08.2011

Malta Başkonsolosu ile Çalışma Yemeği

17 Ağustos 2011, İstanbul

 

Yeni atanan Malta’nın İstanbul Başkonsolosu Reuben Gauci ile 17 Ağustos 2011 tarihinde Şans Restaurant İstanbul’da Türk-Malta İş Konseyi Başkanı Halis Çakmak, Başkan Yard. Tamer Kıran, Yürütme Kurulu Üyesi Selami Çelebioğlu ve DEİK Bölge Koordinatörü Ayşegül Arıcan’ın katılımıyla çalışma yemeği düzenlendi. DEİK ve İş Konseyleri yapısı tanıtılarak, Türk-Malta İş Konseyi’ne ilişkin Başkonsolos’a detaylı bilgi aktarildi. Başkonsolos Gauci’nin desteği ile ikili ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi yönünde öncelikle denizcilik, turizm, eğitim ekonomisi sektörlerinde olmak üzere çeşitli etkinlikler ile iş dünyası nezdinde farkındalığın artırılması öngörüldü. AB ülkeleri arasında önemli vergi avantajına sahip Malta’da iş yapma ve şirket kuruluşlarına ilişkin Ekim 2011’de “Enterprise Malta”dan konuk konuşmacının katılımıyla bir seminer düzenlenmesi ardından da KOSGEB desteklerinden de faydalanarak Malta’ya Türk İşadanları Heyeti ziyareti gerçekleştirilmesi  uygun görüldü.    

Yeni Atanan T.C. Valetta Büyükelçisi Ethem Tokdemir ile Tanışma Toplantısı , 21.09.2009

Yeni Atanan T.C.Valetta Büyükelçisi Ethem Tokdemir ile Tanışma Toplantısı (21 Eylül 2009, İstanbul)

 

Yeni açılacak Malta’daki Büyükelçiliğe atanan T.C.Valetta Büyükelçisi Ethem Tokdemir ile düzenlenen tanışma toplantısına Türk-Malta İş Konseyi Başkanı Halis Çakmak, İş Konseyi Başkan Yardımcısı Tamer Kıran ve DEİK Bölge Koordinatör V.Aslı Özelli katıldı. Toplantıda yeni atanan Büyükelçi, Malta tarafından Türkiye’nin açacağı Büyükelçiliğe oldukça olumlu şekilde yaklaştığını, 1 Ekim tarihinde ülkeye intikalini müteakip 6 Ekim tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından güven mektubunun kabulu için randevu verildiğini iletti. Önümüzdeki dönem, AB ile ilişkiler kapsamında Malta’nın önemine binaen T.C.Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış başkanlığında bir heyet düzenlenmesi, Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması’nın Malta tarafındaki pürüzlerinin giderilmesinin ardından üst düzey Türkiye’ye ziyarete paralel İş Konseyi tarafından bir toplantı düzenlenmesi ve uygun görmesi halinde Büyükelçinin resmi temaslarını tamamlaması sonrasında gerek İş Konseyi Başkanı’nın gerek ise İş Konseyi Başkan Yardımcısının görüşülmesinde yarar gördüğü isimler ile ilgili temasta olunması kararlaştırıldı.

Türk-Malta İş Konseyi Kuruluş Toplantısı (Valetta) , 05.09.2007

Türk – Malta İş Konseyi Kuruluş Toplantısı 6-9 Eylül 2007 tarihlerinde Malta'da düzenlenen bir dizi etkinlik çerçevesinde yapıldı. Toplantı 7 Eylül 2007 tarihinde Malta Ticaret ve Girişimcilik Odası'nda T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı Dışilişkiler ve AB Koordinasyon Daire Başkanı Mesut Özbek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan, Topkapı Sarayı Genel Müdürü ve Galatasaray Üniversitesi Kamu Hukuku Bölüm Başkanı Prof.Dr.İlber Ortaylı, T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Meriç Sümen Kanan, T.C.Roma Büyükelçiliği temsilcileri, T.C.Roma Ticaret Ataşesi Ahmet Üstten ve 20 Türk firmasının katılımı ile gerçekleşti. Malta Ticaret ve Girişimcilik Oda Başkanı Victor Galea'nın açılış konuşmasında İş Konseyi'nin kuruluşunu desteklediklerini ve Türk firmalarını Maltalı partnerleri ile Kuzey Afrika'da iş geliştirmeye davet ettiğini belirtti. İkili ticaretin Malta'nın aleyhine olduğu ve İş Konseyi bünyesinde düzenlenecek faaliyetlerin bu konuya da etkisi olması beklendiğini ifade etti.

Türk-Malta İş Konseyi Kurucu Başkanı Halis Çakmak, AB üyesi olan Malta ile Türkiye arasında turizm, gemi inşa, dil okulları, gıda ürünleri başta olmak üzere birçok alanda işbirliği imkanı bulunduğunu ve Maltalı firmalarını Türkiye'nin Orta Asya'daki gelişmiş ilişkilerinden faydalanmaya davet etti.

Malta Kanadı Kurucu Başkanı Karmenu Vella, İş Konseyi'nin Türkiye'nin AB üyeliğini destekleyici faaliyetleri de üstleneceğini ekledi. T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı Dışilişkiler ve AB Koordinasyon Daire Başkanı Mesut Özbek konuşmasında Türkiye'de gelişmiş turizm sektörünün Maltalı girişimciler için uygun yatırım imkanları sunduğunu vurguladı.

Toplantı günü akşamı "Türkiye'siz Asla" başlığı ile AB konseptli bir akşam yemeği düzenlendi. 200 kadar Malta'nın üst düzey özel sektör ve resmi temsilcilerinin katıldığı yemekte Türkiye Ahçılar Federasyonu tarafından hazırlanan Türk yemekleri sunuldu, Antalya Devlet Opera ve Balesi bir gösteri sergiledi ve DEİK tarafından hazırlanan Türkiye filmi gösterildi.

İtalya Başkonsolosluğu Temsilcileri ile Türk-Malta İş Konseyi Başkanı’nın Toplantısı , 23.07.2007

İtalya Başkonsolosluğu temsilcileri ile Türk-Malta İş Konseyi Başkanı Halis A. Çakmak ve DEİK İş Konseyi Koordinatörü Aslı Özelli temaslarda bulundu. Malta ile İtalya arasında imzalanan çerçeve anlaşması kapsamında 1 Kasım 2007 tarihi itibariyle Malta'ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının İtalya'nın Türkiye'deki diplomatik misyonlarına başvuru zorunluluğu görüşmenin ana konusunu oluşturdu. Türk-Malta İş Konseyi Başkanı Halis A. Çakmak, 7 Eylül 2007 tarihinde kurulan İş Konseyi'nin iki ülke işadamlarının seyahat rahatlığının ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesi açısından önem taşıdığını belirtti. 1 Kasım 2007 tarihine kadar Malta Kültür Otoritesi ve Air Malta Türkiye temsilciliği tarafından alınan vize başvuru prosedürünü açıklayan Türk-Malta İş Konseyi Başkanı bu konuda İtalya diplomatik misyonları ile işbirliğine hazır olduklarını ifade etti. İtalya Başkonsosluğu temsilcileri ise iki ülke arasında yürürlükte olan çerçeve anlaşmasına ilişkin uygulama prensiplerine ilişkin henüz kendilerine bilgi ulaşmadığını ancak DEİK /Türk-Malta İş Konseyi ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını iletti.