• TÜRKİYE - MALTA İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - MALTA İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2007
Türk Tarafı Başkanı: Halis Ali Çakmak
Firma ve Ünvanı: Gateway Management Lojistik A.Ş.
Karşı Kanat Kuruluş: Malta Ticaret ve Girişimcilik Odası 
Karşı Kanat Başkanı: Roger De Gaetano
Firma ve Ünvanı: Direktör / Link School of Languages Limited

7 Eylül 2007 tarihinde Malta Ticaret ve Girişimcilik Odası ile imzalanan anlaşma ile Avrupa İş Konseyleri çatısı altında kurulan İş Konseyi, Türkiye ile Malta arasında ticari ve sınai işbirliğinin ve ortak yatırımların arttırılması, üçüncü ülkelerde Türk-Malta işbirliği imkanlarının değerlendirilmesi, ticaret ve ortak girişimleri kısıtlayıcı mevzuat ve uygulamaların tespit edilerek bunların kaldırılması veya iyileştirilmesi yönünde ilgili mercilere önerilerde bulunulmasını hedeflemektedir. Konsey, Türkiye'nin ve Türk ekonomisinin Malta'da tanıtımına katkıda bulunulması amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

İletişim

Dilek Tuna
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 36
E-mail: dtuna@deik.org.tr

Neslihan Onuralp
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 17
E-mail: nonuralp@deik.org.tr

Hande Şahin 
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 79
E-mail: hsahin@deik.org.tr

Aycan Damalı
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 74
E-mail: adamali@deik.org.tr

Ezgi Tanrıverdi 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 62
E-mail: etanriverdi@deik.org.tr
 

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. VALETTA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 35, Sir Luigi Preziosi Square, Floriana-MALTA
Tel: +356 21 22 34 24
Fax: +356 21 22 43 08
E-Mail:embassy.valletta@mfa.gov.tr
Web-Sitesi:http://valetta.be.mfa.gov.tr

MALTA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU
Kançılarya: Aydede Cad. No: 16/11, 80090 Taksim- İstanbul
Tel: (212) 311 12 12
Fax: (212) 311 12 00
maltaconsulate.istanbul@gov.mt

MALTA İZMİR FAHRİ KONSOLOSLUĞU
Atatürk Caddesi No:378 K:7 D:702
Alsancak - İzmir
Tel: 422 31 38
Fax: 422 32 12
E-Posta: ahmet.calik@tnn.com

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Halis Ali Çakmak

Başkan

Gateway Management Lojistik A.Ş.

Aysegul Bensel

Başkan Yardımcısı

Global Yatırım Holding A.Ş.

Cihan Akın

Başkan Yardımcısı

Yıldırım Holding A.Ş.

Akay Gökçe

Üye

Akik Enerji Elektirik Üretim San.Tic.A.Ş

Cahit Karakullukçu

Üye

Özgün İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

Cemal Yılmaz

Üye

Frigo Mekanik İnşaat Tesisat ve Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Emin Taha

Üye

Taha Kargo Dış Tic. A.Ş.

Gökhan Erdem

Üye

Erdem Holding A.Ş.

Ilona Magdalena Erdal

Üye

Çağ Lojistik A.Ş.

Mehmet Hakan Karaalioğlu

Üye

Esbi Engineering Facility Management Ltd. Şti.

Mehmet Selahattin Ünlü

Üye

Batservice Gemi İnşa Offshore Hizm. San. Tic. A.Ş.

Ramazan Ağırtaş

Üye

Nezih Ticaret Kimya ve Endüstriyel Hammaddeler Paz. San. ve Tic. A.Ş.

Tamer Kıran

Üye

Kıran Holding A.Ş.

Vedat Aksel Alaton

Üye

Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.

Yayınlar

Malta Ülke Bülteni

İlgili Dokümanlar

Malta Ülke Bülteni

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

T.C. BAŞBAKANI SAYIN BİNALİ YILDIRIM’IN MALTA ZİYARETİ KAPSAMINDA “TÜRKİYE MALTA İŞ FORUMU” VE ÖZEL SEKTÖR HEYETİ ZİYARETİ , 16.02.2017

T.C. Başbakanı Sayın Binali Yıldırım'ın 16-18 Şubat 2017 tarihlerinde Malta'ya gerçekleştireceği resmi ziyaret kapsamında, DEİK/Türkiye-Malta İş Konseyi tarafından, Malta Ticaret Sanayi ve Girişimcilik Odası işbirliği ile 17 Şubat 2017 tarihinde Valletta'da  "Türkiye-Malta İş Forumu" düzenlenecektir. 

Malta, 1 Mayıs 2004'te Avrupa Birliği'ne tam üye, 1 Ocak 2008'de de Avro Alanı'na dahil olmuştur. 1 Ocak 2017 tarihinde AB Dönem Başkanlığı'nı devralan Malta, 30 Haziran 2017'de AB Konsey Başkanlığı'nı Estonya'ya devredecektir.

Malta ekonomisi başta gemicilik, bankacılık ve turizm olmak üzere hizmetler sektörüne dayanmaktadır. GSYİH'nin % 35'i turizm gelirlerinden oluşmaktadır. Doğrudan yabancı yatırım, ekonomik büyümeyi artırmanın temel araçlarından biri olarak görülmektedir. İleri teknoloji ürünleri, sağlık teknolojileri, bilişim teknolojileri, uçak bakımı, gemi kayıtları, elektronik ürünler, lojistik, finansman ve online gaming alanlarında yabancı yatırımları çekmek için avantajlar sağlanmaktadır. AB, Schengen ve Avro alanlarına üyeliği, rekabetçi işçi ücretleri, İngilizce konuşabilen işgücü, vergi avantajları, AB ve Kuzey Afrika pazarlarına yakınlık hususları genel anlamda ülkenin karşılaştırmalı avantajları arasında sayılmaktadır.

Anılan ziyarete, Malta ile hâlihazırda iş yapan, iş yapmayı planlayan ve Malta'ya yatırım ile işbirliği imkânları konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm üyelerimizin katılımını diler, ziyarete katılmayı arzu eden firma temsilcilerinin, 10 Şubat 2016 Cuma günü mesai bitimine kadar aşağıdaki bağlantıda yer alan başvuru formunu eksiksiz doldurarak ödemeyi gerçekleştirmeleri önemle rica olunur. Ziyarete katılım koşulları ve ziyarete ilişkin detaylar, başvuru formunda yer almaktadır.


Başvuru Formu: http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/340/8201

Malta Enterprise Başkanı ile Toplantı , 11.04.2014

Malta Enterprise Başkanı Mario Vella ile Toplantı

11 Nisan 2014, İstanbul

 

Malta Enterprise Başkanı Dr. Mario Vella, Başkan Danışmanı Philo Meli, DEİK/Türk-Malta İş Konseyi Başkanı Halis Ali Çakmak, İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Tamer Kıran, DEİK/Türk-AB İş Konseyleri Bölge Koordinatörü Ayşegül Arıcan ve Koordinatör Yardımcısı Neslihan Kilit’in katılımlarıyla, 11 Nisan 2014 tarihinde TOBB Plaza İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirildi. Anılan toplantının başlangıcında misafirlere DEİK filmi gösterildi ve DEİK genelinde İş Konseylerinin yapısı, çalışma biçimi hakkında bilgi aktarıldı. Mario Vella, Malta’nın küçük ve nüfusu az bir ada ülkesi olmasına rağmen turizm, liman hizmetleri, havacılık-uçak bakım hizmetleri, eğitim, finans gibi sektörlerde önemli fırsatların mevcut olduğunu belirtti. Ülke dahilinde sanayi sektörü için sertifikalı teknisyen yetiştirdikleri hakkında bilgi veren Vella, ülkenin küçük ve bürokrasinin az olması nedeniyle kararların hızlı alındığını kaydetti. Avrupa ülkeleri arasında Malta’da en çok yatırım yapan ülkenin Almanya olduğunu belirten Vella, İngiltere’nin de önemi yatırımcılardan biri olduğunu kaydetti. Ülke dahilinde katma değerli ürünlerin imalatı, mühendislik, bilgi teknolojileri, nanoteknoloji gibi konuların ön planda olduğuna dikkat çeken Vella, son dönemde özellikle ‘’genetik teknolojileri’’ üzerinde yoğun çalışmaların yapıldığını vurguladı. İnsan genetiği konusundaki çalışmalarda merkez ülke durumuna gelmeyi hedeflediklerini belirten Vella; sağlık hizmetlerinde Malta’nın ilerlediğine dikkat çekti. IT alanında ve sağlık turizmi konularında iddialı olduklarını belirten Vella, Türk-Malta işbirliğinin bu yönde geliştirilebileceğinin altını çizdi. Malta bayraklı gemilerin sayısının Avrupa’da ilk sırada, dünyada ise 7. sırada yer aldığı bilgisinin verildiği toplantıda, Malta’nın 2014 yılı içerisinde Türkiye’de bir irtibat ofisinin açılmasının hedeflendiği aktarıldı. Türkiye ve Malta arasında JETCO mekanizmasının hızlı ilerlemesi gerektiğinin altı çizildi. Malta tarafında İş Konseyi yapılanmasının yeniden gözden geçirileceği bilgisine istinaden, Malta Enterprise’ın bu konuda katkı sağlamak istediği ifade edildi.

 

Yeni Atanan Malta Büyükelçisi ile Çalışma Yemeği , 24.03.2014

Yeni Atanan Malta Büyükelçisi ile Çalışma Yemeği

24 Mart 2014, İstanbul

 

Malta’nın Türkiye Büyükelçiliği’ne atanan Büyükelçi Fiona J. Formosa’nın Türkiye ziyareti kapsamında, Malta’nın İstanbul Başkonsolosu Reuben Gauci’nin evsahipliğinde 24 Mart 2014 tarihinde İstanbul Hilton Oteli’nde kısıtlı katılımlı bir tanışma yemeği düzenlendi. Büyükelçi Fiona J. Formosa, kendisinin Malta’da yerleşik olarak görev yapacağını, ancak Türkiye’yi sık sık ziyaret edeceğini, Türkiye ile Malta arasındaki ilişkilerin hızla gelişmesi sürecinde Ankara’da Büyükelçilik açılması konusunun değerlendirilmekte olduğunu sözlerine ekledi.

 

DEİK/Türk-Malta İş Konseyi’ni temsilen AB Bölge Koordinatörü Ayşegül Arıcan’ın katılım sağladığı çalışma yemeğinde, DEİK ve Türk-Malta İş Konseyi yapılanması ve vizyonuna ilişkin bilgi aktarılarak İş Konseyi’nin Malta kanadının yeniden yapılanmasına ihtiyaç duyulduğu, T.C. Valetta Büyükelçisi Ayşe Sezgin’in Malta Ticaret Odası nezdinde bu yönde girişimleri başlatmış olduğu belirtildi. 9-10 Nisan 2014 tarihlerinde Ankara’da gerçekleşecek JETCO Toplantısı vesilesiyle Türkiye’ye gelecek olan “Malta Enterprise” üst düzey heyeti ile 11 Nisan 2014 tarihinde İstanbul TOBB Plaza’da biraraya gelinerek kurumsal işbirliği imkanlarının ele alınacağı ifade edildi. İki ülke arasında eğitim ekonomisi, turizm, gemi taşımacılığı, inşaat-altyapı sektörlerindeki mevcut işbirliği fırsatlarına dikkat edildi.