• TÜRKİYE - PORTEKİZ İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - PORTEKİZ İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı:1991
Türk Tarafı Başkanı:Berna İlter
Firma ve Ünvanı: BRN Yatak Baza ve Ev Tekstili San. ve Tic. A.Ş., Yönetim Kurulu Başkanı
Karşı Kanat Kuruluş: Portekiz Sanayiciler ve Odalar Birliği (AIP)
Karşı Kanat Başkanı: Abdool Magid Karim Vakil
Firma ve Ünvanı: Banco Efisa Başkanı

1991 yılında Portekiz Sanayiciler ve Odalar Birliği (AIP) ile imzalanan anlaşmayla kurulan DEİK/Türkiye-Portekiz İş Konseyi, ekonomik ve ticari işbirliğinin karşılıklı ve dengeli olarak geliştirilmesi, işbirliği imkanlarının belirlenmesi ve bu kapsamda gerekli araştırmaların yapılması, ortak yatırımlara katılabilecek yerli ve yabancı firmaların belirlenmesi, ortak girişimler için uygun ortam yaratılması, karşılıklı bilgi akışının sağlanması, sorunların tespiti ve çözüm önerileri geliştirilmesi, ekonomik ilişkilerin istenilen şekilde gelişmesini teminen ekonomik, kültürel, siyasal ve sosyal alanlarda tanıtım faaliyetlerinde bulunulması ve üçüncü ülkelerde işbirliğinin teşvik edilmesini amaçlamaktadır.

Konsey faaliyetleri ortak yatırımların artırılması; sanayi ve teknolojik işbirliğinin yanısıra altyapı-enerji ve hizmet sektörlerinde işbirliğinin geliştirilmesi; AB projelerine ortak katılımın ve üçüncü ülkelerde işbirliğinin teşvik edilmesi; iş ve siyaset çevrelerine yönelik tanıtım etkinlikleri düzenlenmesi konularında yoğunlaşmaktadır. Başlangıçta daha çok Kuzey Portekiz ile sınırlı kalmış olan İş Konseyi faaliyetleri ülkenin güneyini de kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Son dönemde iki ülke işbirliğinin geliştirilmesine yönelik olanaklar artmaktadır. Bu çerçevede İş Konseyi bölgesel ve sektörel işbirliğinin artırılmasına yönelik faaliyetlerini sürdürmek amacıyla karşılıklı ülke tanıtım etkinlikleri düzenlemektedir.

İletişim

Dilek Tuna
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 36
E-mail: dtuna@deik.org.tr

Neslihan Onuralp
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 17
E-mail: nonuralp@deik.org.tr

Aycan Damalı
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 74
E-mail: adamali@deik.org.tr

Ezgi Tanrıverdi 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 62
E-mail: etanriverdi@deik.org.tr
 

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. LİZBON BÜYÜKELÇİLİĞİ
Avenida Das Descobertas, 22

Restelo

1400-092 Lisboa Portugal
Tel:+351-213 003 110 (Genel/Geral)
+351-213 003 122 (Konsolosluk İşlemleri/Consular)
Fax:+351-213 017 934
E-Posta: embassy.lisbon@mfa.gov.tr
Web–Site: http://lizbon.be.mfa.gov.tr/

T.C. LİZBON TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Adres: Avenida Da Liberdade No:69, 5-D.
1250-140 Lisboa-Portekiz
Tel: +351 21 096 64 00
Fax: +351 21 099 60 89
E-Posta: lizbon@ekonomi.gov.tr

LİZBON ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Büyükelçilik: Kuleli Sokak No:26 Gaziosmanpaşa - Ankara
Tel: 0312.405.60.28 - 29
Fax:0312.437.38.44
E-mail :embaixada@portugal.org.tr
Web-Site: http://www.portugalembassy.org.tr/

LİZBON İSTANBUL FAHRİ KONSOLOSLUĞU
Meclis-i Mebusan Cad. No:157 K:5 Fındıklı - İstanbul
Tel: 0212.251.91.18
Fax:0212.251.73.48
E-mail:aaron@hugin.com.tr
Web-Site: http://www.portugalembassy.org.tr/

PORTEKİZ İZMİR FAHRİ KONSOLOSLUĞU
Gaziosmanpaşa Bulvarı No:3 Yeni Asır İş Hanı Kat:8 D:807
Çankaya - İzmir
Tel: 0 232 483 80 31
Fax: 0 232 483 43 74
E-mail: info@diplomatgold.com, info@portugalconsul.com

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Berna İlter

Başkan

Brn Yatak Baza Ev Tekstili İnş. San. Tic. A.Ş

Fahri Gökyayla

Başkan Yardımcısı

Diplomat Dış Ticaret Pazarlama Ltd. Şti.

Murat Baykara

Başkan Yardımcısı

Baynak Uluslararası Nakliyat Turizm Dış Ticaret Ltd. Şti.

Arpak Demircan

Üye

Global Liman İşletmeleri A.Ş.

Harun Reşit Özer

Üye

Özerteknik Isı ve Tesisat Tic. A.Ş.

İsmail Hakkı Ekşi

Üye

Hektaş Grup Gayrimenkul Ltd. Şti.

Murat Erzaim

Üye

Akel Gemicilik ve Deniz Endüstrisi San. ve Tic. Ltd. Şti.

Mustafa Hakkı Kınacı

Üye

Temel Transport Ulus.Taş.İth.İhr.Dah.Tic.Tems.A.Ş.

O. İsmet Müstecaplıoğlu

Üye

Reis Pazarlama ve Ticaret A.Ş.

Özer Öz

Üye

Yıldırım Holding A.Ş.

Yayınlar

Bülten ve Yayınlar

İlgili Dokümanlar

Raporlar

“TÜRKİYE-PORTEKİZ İŞ KONSEYİ TARAFINDAN DÜZENLENEN İŞ HEYETİ’NİN TEMASLARI” SONUÇ RAPORU, 17-19 MAYIS 2017, LİZBON-PORTEKİZ

DEİK/Türkiye-Portekiz İş Konseyi tarafından, 17-19 Mayıs 2017 tarihleri arasında Lizbon'a bir iş heyeti ziyareti gerçekleştirilmiş olup, anılan heyetin temaslarına ilişkin sonuç raporu ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

İlgili Dokümanlar

T.C. Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve Beraberindeki Özel Sektör Heyeti’nin Portekiz Ziyareti Sonuç Raporu, 2-4 Mart 2015

Etkinlikler

"TÜRKİYE-PORTEKİZ İŞ KONSEYİ’NİN LİZBON ZİYARETİ VE İKİLİ GÖRÜŞMELER”, LİZBON , 17.05.2017

DEİK/Türkiye-Portekiz İş Konseyi tarafından 17-19 Mayıs 2017 tarihleri arasında Lizbon-Portekiz'de toplantılar, firmalar arası ikili görüşmeler ve saha ziyaretleri gerçekleştirilecektir. 

Anılan toplantılar kapsamında, Portekiz'de yatırım fırsatları ve avantajları, Türkiye ve Portekiz arasında işbirliği fırsatları ve öne çıkan sektörler konusunda bilgi aktaracak olup, çeşitli saha ziyaretleri gerçekleştirilecektir. 

2016 yılının üçüncü çeyreğinde Portekiz ekonomisinde reel büyüme %1,6 olarak gerçekleşmiş olup, GSYİH'nin 2016 yılında cari fiyatlarla 207,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiş olduğu tahmin edilmektedir. Anılan ziyarete havacılık-savunma, yenilenebilir enerji, ICT ve limancılık sektöründe faaliyet gösteren firmaların katılımlarında fayda görülmektedir.

Portekiz Schengen vize bölgesi dahilindedir. Vize işlemlerinin katılımcıların kendileri tarafından yürütülmesi gerekmektedir.

Ziyaretin, konaklama, uçak, transferler vb. organizasyon giderlerini karşılamak üzere, katılımcıların 500 Avro ön avans ödemeleri beklenmektedir. Katılım bedelinin kesinleşmesini müteakip, bakiye tutar ziyaret öncesinde katılımcılardan tahsil edilecektir.

Türkiye ve Portekiz arasındaki ikili ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi ve AB içerisinde yatırım yapmak gibi konularla ilgilenen iş dünyası temsilcileri açısından önem taşıyan ziyarete katılmayı arzu eden üyelerimizin http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/388/8730 linki üzerinden kayıtlarını tamamlamaları ve ön avans bedeli ödemelerini en geç 5 Mayıs 2017 Cuma günü mesai bitimine  kadar  gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

T.C. Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu'nun Portekiz Ziyareti Vesilesiyle "Türkiye-Portekiz İş Forumu" , 02.03.2015

Sayın Üyemiz,

T.C. Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun 3-4 Mart 2015 tarihlerinde Portekiz’e gerçekleştirmesi öngörülen resmi ziyarete, DEİK organizasyonunda bir özel sektör heyetinin refakat etmesi planlanmaktadır. Anılan ziyaret kapsamında, DEİK/Türkiye-Portekiz İş Konseyi tarafından düzenlenecek olan ve Sayın Başbakanımız ve Portekiz’in üst düzey yetkililerinin onurlandıracağı “Türkiye-Portekiz İş Forumu”na anılan ülkenin iş çevrelerinden geniş katılım beklenmektedir.

Anılan İş Forumu kapsamında, Türkiye ve Portekiz işbirliği imkanlarına ilişkin sunumlar, tesis ziyaretleri ve Portekiz firmaları ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Güneybatı Avrupa'da, Madeira ve Azores takım adalarını da içine alarak, Atlantik Okyanusu boyunca uzanan Portekiz, doğu ve kuzeyden de İspanya ile sınır komşusudur. 2013 yıl sonu itibariyle Portekiz 227 milyar ABD Doları GSYİH ile Avrupa ve Asya ülkeleri arasında 20, Dünya ülkeleri arasında ise 49. sıradadır. Portekiz, Mayıs 2014’te AB, IMF ve Avrupa Merkez Bankası gözetiminde uygulanan kurtarma programından çıkmış ve borç krizini atlattığını ilan etmiştir. Portekiz Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalara göre, 2013 ve 2014 yıllarında, Portekiz’in turizm gelirlerinde önemli oranda artış meydana gelmiştir.

Madenler açısından zengin bir ülke olan Portekiz’de bakır, tungsten, demir ve kalay rezervleri bulunmaktadır. Ülke aynı zamanda dünyadaki en büyük doğal taş üreticilerinden birisidir. Portekiz'in başlıca endüstrileri arasında tekstil, konfeksiyon, ayakkabı, ahşap ve mantar, kağıt, kimyasallar, oto parçaları imalatı, baz metaller, mandıra ürünleri, şarap, porselen ve seramik sayılabilir. Ayrıca Portekiz, dünyadaki şişe mantarı üretiminin yarısını karşılamaktadır.

Bunun yanı sıra ülkede narenciye ve zeytin üretimi ilk sıralarda gelmekte olup, bağcılık, meyvecilik ve sebzecilik ülkenin hemen her bölgesinde yapılmaktadır. Portekiz Avrupa’dan ve diğer ülkelerden petrol ve mineral yağlar, motorlu taşıtlar, elektrikli makine cihazlar, plastik ürünler, ilaç sanayi ürünleri, demir çelik, balıkçık ürünleri, optik ve ölçü aletleri ithal etmektedir.

Portekiz başta Latin Amerika olmak üzere üçüncü ülkelerdeki faaliyetlerin geliştirilmesi açısından da önem taşımaktadır. Halen Portekizce konuşulan ülkelerde (Brezilya, Angola, Capo-Verde, Mozambik, Gine-Bissau, Doğu Timor, Sao Tome ve Principe) Portekiz etkili bir ticari güç ve bir geçiş kapısıdır. Portekiz ayrıca, Avrupa’yı, ABD ve Afrika’ya bağlayan uç liman ve lojistik üs olma özelliği taşımaktadır. İspanya üzerinden yürütülen ticaretin doğrudan iki ülke arasında yapılması; ortak yatırımların artırılması; sanayi ve teknolojik işbirliğinin yanı sıra altyapı-enerji ve hizmet sektörlerinde işbirliğinin geliştirilmesi öncelikli hedeflerimiz arasındadır.

 

 

Ulaştırma ve haberleşme alanlarında da bir dizi özelleştirmeler sürdürülen Portekiz’de kriz sonrası dönemde yatırımcılar için kamu ihaleleri cazip fırsatlar sunmaktadır. Ayrıca yenilenebilir enerji, ilaç sanayi, bilgi teknolojileri, turizm, inşaat, gemi inşa sanayi, elektronik aksam üretimi, elektrikli araba üretimi, otomotiv yan sanayi ve plastik kalıp üretimi, tekstil-konfeksiyon, gıda, , kimya sanayi, optik aletler ve gayrimenkul sektörleri geniş işbirliği imkanları sunmaktadır.

Ziyaretin, konaklama, uçak, transferler, yemek vb. organizasyon giderlerini karşılamak üzere, katılımcıların 1000 Euro avans ödemeleri beklenmektedir. Anılan avans bedelinin  DEİK’in İş Bankası Beyoğlu Şubesi (1011 Şube Kodu) TR67 0006 4000 0021 0113 3145 86 numaralı euro hesabına yatırılması gerekmektedir. Katılım bedelinin kesinleşmesini müteakip, bakiye tutar ziyaret öncesinde katılımcılardan tahsil edilecektir. Söz konusu seyahatin detaylı programı ve diğer bilgileri ile kesin katılım ücreti katılımcılara bilahare bildirilecektir. 

Portekiz Schengen vize bölgesi dahilindedir, Schengen vizesi olmayan katılımcıların Portekiz’in Ankara Büyükelçiliği vize bölümü ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. İstanbul’dan vize başvurusunda bulunacak olan katılımcıların, anlaşmalı konsolosluk olarak faaliyet gösteren İstanbul Macaristan Başkonsolosluğu ile temasa geçmeleri gerekmektedir. Vize işlemleri katılımcıların kendileri tarafından takip edilecektir.

Katılımcılar tarafından ekteki katılım formunda belirtilen e-posta adreslerine bilgilendirme yapılacağından, genel e-posta adresi (info@....com, vb.) yerine şahsi e-posta adreslerinin verilmesi bilgi akışının sağlanabilmesi açısından fayda sağlayacaktır.

Bu çerçevede, ziyarete katılmak isteyen firma temsilcilerinin http://kayit.deik.org.tr/KatilimFormu/37/13linkinde yer alan katılım formunu doldurarak en geç 18 Şubat 2015 Çarşamba günü mesai saati bitimine kadar kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Ön avans bedelinin yapıldığına dair dekontun ise DEİK’e (İlgili Kişi: Neslihan Onuralp, tel: 0212 339 50 17, e-posta: nonuralp@deik.org.tr) iletilmesi rica olunur.

 

Anılan ziyarete katılımınızı diler, saygılar sunarım.

 

 

 

Portekiz Başbakanı Sayın Pedro Passos Coelho'nun Türkiye Ziyareti Vesilesiyle Türk-Portekiz İş Forumu , 18.12.2012

T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda TOBB -DEİK/Türk-Portekiz İş Konseyi tarafından, Portekiz Başbakanı Sayın Pedro Passos Coelho ve beraberinde Portekiz Ekonomi Bakanı ve işadamları heyetinin Türkiye ziyareti vesilesiyle, 18 Aralık 2012 tarihinde Sheraton Hotel Ankara’da, T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’ın katılımlarıylaTürk-Portekiz İş Forumu” düzenlenecektir.

 

Türkiye ile Portekiz arasındaki ikili ticaret hacmi 2011 yılında 1 milyar 52 milyon dolar olarak gerçekleşmiş olup, 2012 yılı Ocak-Ekim döneminde 905 milyon dolara ulaşmıştır. İki ülke ekonomileri büyüklükleri ve dış ticaret hacimleri göz önüne alındığında ikili ticaret hacmi potansiyelin çok altında kalmaktadır. Türkiye ve Portekiz arasında önde gelen işbirliği alanları inşaat-taahhüt, tekstil-konfeksiyon, gıda, makine- kalıp sanayi, kimya sanayi, optik aletler, turizm, finansal hizmetler ve gayrimenkul sektörleridir. Yeni açıklanan Portekiz özelleştirme programı yabancı yatırımcılar açısından cazip fırsatlar sunmaktadır. Portekiz’de gaz-elektrik üretim ve dağıtımı şirketleri EDP ve REN; enerji-petrol-gaz şirketi GALP; Portekiz Havayolları TAP; havaalanları işletmesi ANA; Portekiz Posta İdaresi CCT; Portekiz Devleti Televizyon Kanalı RTP1; su dağıtım şirketi Aquas de Portugal; Viana de Castello Tersanesi ve Portekiz Devlet Bankası Caixa Despositos’un sigortacılık ve sağlık sektörlerindeki iştiraklerinin 2013 yılı özelleştirme takvimine alınmıştır. Portekiz, başta Latin Amerika olmak üzere üçüncü ülkelerdeki faaliyetlerin geliştirilmesi açısından da stratejik taşımaktadır. Portekiz’de yatırım yapan, gayrimenkul satın alan veya yeni istihdam alanarı yaratan yatırımcılar için yeni uygulamaya konan ‘’Golden Residence Permit Programme” (Golden Oturma İzni Programı)ile ilgili detaylı bilgiye http://www.sef.pt/portal/V10/EN/aspx/apoiocliente/detalheApoio.aspx?fromIndex=0&id_Linha=6269 web-adresinden ulaşabilirsiniz.  

 

Toplantıya katılacak Portekizli firmaların güncel listesi DEİK’in

http://www.deik.org.tr/D-30/Duyurular.htmladresinde yer almaktadır.

 

Anılan bilgiler doğrultusunda, yatırım ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi, sanayi ve teknolojik işbirliği, AB programları kapsamında ortak proje çalışmaları ve üçüncü pazarlarda ortak girişimlerin desteklenmesi yönünde önem taşıyan bu Forum’a  katılımınızı diler,  katılım teyitlerinin ekteki form aracılığıyla en geç 14 Aralık 2012 mesai bitimine kadar DEİK’e (Ayşe Aygül, e-mail: abstaj@deik.org.tr; Tel: 0212.3395081) iletilmesi rica olunur.

Türk-Portekiz İş Konseyi Toplantısı, 22-24 Şubat 2011, Lizbon , 21.02.2011

T.C. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın Portekiz ziyareti vesilesiyle, DEİK/Türk-Portekiz İş Konseyi ve Portekiz Dış Ticaret ve Yatırım Ajansı (AICEP) işbirliğinde 23 Şubat 2011 tarihinde Lizbon'da Türk-Portekiz İş Konseyi Toplantısı düzenlenmesi öngörülmektedir.

Anılan İş Konseyi Toplantısında T.C. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve AICEP Başkanı Basilio Horta'nın bir konuşma yapması ve iki ülke arasındaki işbirliği fırsatları, yatırım olanaklarını tanıtması planlanmaktadır.  Portekiz'in yanı sıra, Portekizce konuşan ülkelerin yoğun olduğu başta Afrika pazarı olmak üzere 3. ülkelerde işbirliği fırsatları da ele alınacaktır.

Ekte taslak programı bilginize sunulan ziyaretin lojistik hizmetleri -UÇAK HARİÇ- konaklama, yemekler, toplantı katılımı, transferler ve tercümanlık hizmetleri paket program kapsamında sunulmaktadır. Uçak bileti ve Portekiz (Schengen) vizesi katılımcılar tarafından temin edilecektir. 

Ziyarete  katılmak isteyenlerin ekteki başvuru formunu doldurarak, 450 Euro olan paket program ücretinin ödeme dekontu ile birlikte en geç 15 Şubat 2011 mesai bitimine kadar DEİK'e (Aslı Cora, e-posta: acora@deik.org.tr; faks: 0212.3395065) iletilmesi gerekmektedir.

T.C. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın Portekiz ziyareti vesilesiyle Türk-Portekiz İş Konseyi Toplantısı (22-24 Şubat 2011) , 21.02.2011

T.C. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın Portekiz ziyareti vesilesiyle, DEİK/Türk-Portekiz İş Konseyi ve Portekiz Dış Ticaret ve Yatırım Ajansı (AICEP) işbirliğinde 23 Şubat 2011 tarihinde Lizbon'da Türk-Portekiz İş Konseyi Toplantısı düzenlendi. Portekiz'in önde gelen medya kuruluşu COFİNA tarafından, yaklaşık 100 Portekizli işadamlının katılımıyla düzenlenen Türkiye Forumunda, T.C. Lizbon Büyükelçisi Ali Kaya Savut, DEİK/Türk-Portekiz İş Konseyi Başkanı Fahri Gökyayla T.C.Devlet Bakanı Zafer Çağlayan birer konuşma gerçekleştirdi. Bakan Çağlayan konuşmasında, Türkiye'nin bölgede artan önemine atıfta bulunuldu. Portekiz ile Türkiye'nin şuan 1 milyon dolar olan ticaret hacmi için 5 sene sonra 10 milyar dolar olması hedefini koydu. Türkiye'deki Portekiz yatırımlarının 350 milyon Euro değerinde olduğunu belirterek ogs sistemini ABD dahil birçok pazarda satan ve pazar değeri 3.2 milyar euro olan Brisa adlı Portekiz firmasının Akfen ile işbirliğine verdiği önemi ve yakın gelecekte yapacakları yatırımı vurguladı. heyette yer alan makina üretimi yapan Bursalı bir firma Porto'da yerleşik Adire firması ile Güney Amerika ve Afrika pazarları başta olmak üzere 3.pazarlarda ortak satış stratejisi konusunda işbirliği mutabakatına girmek üzere temaslarda bulundu. Portekizli yatırım bankası Banif, Türkiye'de yerel bir ortakla Portekiz fonlarını başta alt yapı projeleri olmak üzere Türkiye'ye getirmek üzere strateji belirlediklerini iletti.

“Portekiz Networking Yemeği’’, İstanbul , 14.02.2011

DEİK/Türk-Portekiz İş Konseyi tarafından, Portekiz'deki iş fırsatlarını değerlendirmek ve Türkiye'de yerleşik Portekizli firma temsilcileriyle, halihazırda iş yapan veya yapmak isteyen üyelerimizi biraraya getirmek amacıyla 15 Şubat 2011 tarihinde saat 11:00'de İstanbul TOBB Plaza'da ‘Portekiz Networking Yemeği' düzenlenecektir.

Anılan çalışma yemeğine Portekiz Ankara Büyükelçisi Luisa Bastos Almeida'nın da katılımı ve katılımcılara hitabı öngörülmektedir.

Portekiz ile ticari-ekonomik fırsatların değerlendirmesi açısından önem taşıyan toplantıya  katılmak isteyenlerin ekteki başvuru formunu doldurarak toplantı katılım ücreti ödeme dekontu ile birlikte en geç 11 Şubat 2011 mesai bitimine kadar DEİK'e (Aslı Cora, e-posta: acora@deik.org.tr; faks: 0212.3395065) iletilmeleri gerekmektedir.

Portekiz Networking Yemeği (15 Şubat 2011) , 14.02.2011

Portekiz'deki iş fırsatlarını değerlendirmek ve Türkiye'de yerleşik Portekizli firma temsilcileriyle, halihazırda iş yapan veya yapmak isteyen firmaları biraraya getirmek amacıyla 15 Şubat 2011 tarihinde İstanbul TOBB Plaza'da Portekiz Networking Yemeği düzenlendi. Türk-Portekiz İş Konseyi Başkanı Fahri Gökyayla'nın açılış konuşmasını yaptığı toplantıda Portekiz Ankara Büyükelçisi Luisa Bastos Almeida bir konuşma gerçekleştirdi. Büyükelçi iki ülke arasındaki farkındalığın artırılması gerektiğini belirterek karşılıklı iş olanaklarının daha iyi tanıtılmasının yararlı olacağını ifade etti. AICEP Türkiye Ofisi Direktörü Joao Mota Pinto Portekiz pazarını tanıtan bir sunum gerçekleştirerek Portekiz'in önde gelen sektörlerini ve yatırım olanaklarını tanıttı. Portekiz'in stratejik bir konuma sahip olduğunu ifade ederek, başta Afrika ve Brezilya olmak üzere 3. ülkelerde işbirliği yapılabileceğinin altını çizdi. Konuşmaların ardından networking yemeğine geçildi.

AEP İşadamları Heyeti ile Toplantı (13 Aralık 2010) , 12.12.2010
Portekiz’de ‘Türkiye’de İş Yapma Seminerleri’ (9-12 Kasım 2010) , 08.11.2010
AICEP Başkanı ile Çalışma Yemeği (31 Mart 2010) , 30.03.2010
Portekiz Cumhurbaşkanı’nın ziyareti vesilesiyle Türk-Portekiz İş Forumu, İstanbul , 13.05.2009

Türk-Portekiz İş Forumu (14 Mayıs 2009, İstanbul)

Portekiz Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aníbal António Cavaco Silva ve Portekizli işadamları heyetinin ziyareti vesilesiyle 14 Mayıs 2009 tarihinde İstanbul Four Seasons Otel'de Türk-Portekiz İş Forumu düzenlenmiştir. Türk-Portekiz İş Konseyi Başkanı Fahri Gökyayla ve AICEP Başkanı Basilio Horta'nın moderatörlüğünü yaptığı toplantıda DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, TUSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Portekiz Devlet Müsteşarı Fernando Serrasqueiro birer konuşma yaptı.  Portekiz'in önde gelen firmalarından EDP Renewables ve BIAL Başkanları tarafından enerji ve ilaç sektörleri tanıtılarak işbirliği fırsatları değerlendirildi. Park Yönetim Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Yaramancı, Türkiye'deki Portekiz yatırımlarını ve kişisel deneyimlerini aktarırken Türk-Avrasya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Cihan Candemir Avrasyayı tanıtan ve bölgede gerçekleştirilebilecek işbirliği olanakları hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Portekizli işadamları, Türk firmalarını Portekiz'de yatırıma davet ederken Türk işadamları hem Türkiye'deki yatırımların hemde Avrasya'da yapılacak ortak girişimlerin arttırılması yönünde çağrıda bulundu.

Soru ve cevapların ardından katılımcılara bir hitapta bulunan Cumhurbaşkanı Aníbal Cavaco Silva, ticari ilişkilerin gerçek potansiyeli yansıtmadığına dikkat çekerek üçüncü ülkelerde işbirliği fırsatlarının değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Özellikle yenilenebilir enerji alanında çalışmalar yapılması gerektiğini belirtirken Portekiz'in Türkiye için Afrika ve Latin Amerika pazarlarına açılmasında bir köprü görevi üstlenmeye hazır olduğunu dile getirdi. Toplantı çalışma yemeğinin ardından gerçekleştirilen ikili firma görüşmeleri ile sona erdi.

Portekiz Ankara Büyükelçisi ile Toplantı , 23.06.2008

27 Mayıs 2008 tarihinde TOBB Plaza'da Portekiz Ankara Büyükelçisi Jose Manuel De Carvalho Lameiras ile gerçekleşen toplantıya DEİK Türk-Portekiz İş Konseyi Başkanı Sayın Aaron Nommaz, İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Tezcan Yaramancı, Bölge Koordinatörü (V.) Aslı Özelli ve İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz katıldı. Toplantıda Portekiz firmalarının Türkiye'deki yatırımları görüşüldü. Ayrıca, Türkiye ile Portekiz arasındaki ticareti ve yatırımı arttırmak amacı ile her iki ülke iş adamlarının da ortak ilgi alanlarının ve işbirliğine müsait sektörlerin araştırılması ve Portekiz Ankara Büyükelçisi Lameiras'ın da desteği ve yönlendirmesi doğrultusunda İş Konseyi bünyesinde toplantılar düzenlenmesi öngörüldü.

Türk-Portekiz İş Konseyi Türkiye Seminerleri, Lizbon- Porto , 26.01.2008
Türk-Portekiz İş Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısı , 08.11.2007
Türkiye – Portekiz İş Forumu , 22.03.2007

Portekiz Dış Ticaret ve Yatırımlar Kurumu (ICEP) ve DEİK / Türk-Portekiz İş Konseyi işbirliği ile 23 Mart 2007 tarihinde Lizbon'da gerçekleştirilen Türkiye-Portekiz İş Forumu'na yaklaşık 40 Portekiz firmasının temsilcileri katıldı.

ICEP Yönetim Kurulu Üyesi Teresa Moura ve T.C. Lizbon Büyükelçisi Kaya Türkmen tarafından yapılan açılış konuşmalarının ardından Türk-Portekiz İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Fahri Gökyayla "Türkiye Ekonomisi", Portekiz Ticaret Müşaviri Celeste Mota ise "Türkiye-Portekiz Ekonomik İlişkileri" konulu birer sunum yaptılar. Forum'da Türk-AB İş Konseyleri Başkan Yardımcısı ve Dünya Enerji Konseyi Türkiye Milli Komitesi Başkanı Süreyya Yücel Özden "enerji ve inşaat", TAYSAD Genel Sekreteri Özlem Gülşen "otomotiv yan sanayi" ve Alkaş Danışmanlık A.Ş. Perakende Danışmanı Galya Kohen "dağıtım ağları" konularında Portekizli katılımcılara bilgi verdiler.

Büyükelçi Kaya Türkmen ile Toplantı , 19.12.2006

T.C. Lizbon Büyükelçiliği görevine yeni atanan Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı Kaya Türkmen ile Türk-Portekiz İş Konseyi Başkanı ve Yürütme Kurulu üyelerinin katılımı ile DEİK'te düzenlenen toplantıda Büyükelçi Türkmen'e İş Konseyi faaliyetlerine ve ikili ekonomik ilşkilerdeki gelişmelere ilişkin bilgi verildi ve kendilerinin değerlendirmeleri alındı. Karşılıklı tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri ile yakın siyasi ilişkilerin önemi vurgulanan toplantıda, İş Konseyi'nin etkin çalışması açısından karşı kanadın yeniden yapılandırılması gereksinimi gündeme getirildi. Ayrıca, karşılıklı yatırımların, bölgesel temasların artırılması ve üçüncü ülkelerde işbirliği imkanları konuları ele alındı.

Türk-Portekiz İş Konseyi Toplantıları (29 Haziran - 1 Temmuz) , 28.06.2006

Türk-Portekiz İş Konseyi'nin önümüzdeki dönem faaliyetlerinin planlanması ve öncelikli sektörlerdeki işbirliği olanaklarının değerlendirilmesi amacıyla 29 Haziran – 1 Temmuz 2006 tarihlerinde Lizbon'da çeşitli toplantılar düzenlendi. Türk tarafından T.C. Lizbon Büyükelçisi Zergün Korutürk, İş Konseyi Başkanı Aaron Nommaz, Yürütme Kurulu üyeleri Cüneyt Genç, Fahri Gökyayla ve Ersin Takla, TÜRSAB Başkan Yardımcısı Ertuğrul Karaoğlu ve Realty World Gayrımenkul Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Büyükçetin'in katıldığı sözkonusu toplantılara Portekiz'in Ankara Ticaret Müşaviri Celeste Mota da iştirak etti.

29 Haziran günü öğleden sonra yapılan İş Konseyi Ortak Yürütme Kurulu toplantısında Konsey faaliyetlerinin Türk ve Portekizli firmalara katma değer yaratacak olan üçüncü ülkelerde inşaat projeleri konusuna yoğunlaştırılmasına ve bu konuda İstanbul veya Lizbon'da bir toplantı düzenlenmesine karar verildi.

Ortak Yürütme Kurulu toplantısını takiben gerçekleştirilen brifingde Portekiz tarafından Modengil firması temsilcisi inşaat, Amorim firması temsilcisi turizm, Sonae firması temsilcisi gayrımenkul (alışveriş merkezleri) ve Unimed firması temsilcisi sağlık konularında sunum yaptılar. Portekiz tarafının sunumlarının içeriğini sektöre ilişkin bilgilerden ziyade firmaların faaliyetleri oluşturdu. Türk tarafından ise Ersin Takla inşaat, Ertuğrul Karaoğlu turizm ve Yaşar Büyükeçetin gayrımenkul konularında sunum gerçekleştirdi. Toplantıyı takiben İş Konseyi Portekiz kanadı Başkanı Abdool Magid Vakil tarafından bir akşam yemeği verildi.

30 Haziran günü sabah Portekiz Yatırım Ajansı (API) temsilcileri ile yapılan toplantıda API'nin önümüzdeki sonbaharda tamamlanması planlanan Portekiz Dış Ticaret Enstitüsü (ICEP) ile birleşmesini takiben İş Konseyi faaliyetlerine sağlayabilecekleri katkılar konusunda görüş alışverişinde bulunuldu ve faaliyetleri hakkında bilgi alındı. Toplantıda İş Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Cüneyt Genç tarafından Türkiye ekonomisindeki gelişmeler ve yatırım ortamına ilişkin bir sunum yapıldı.

Aynı gün Portekiz Sanayiciler Birliği ve Ticaret ve Sanayi Odası (AIP) temsilcileri ile yapılan toplantıda İş Konseyi'nin resmi muhatap kuruluşu olan AIP'in Konsey faaliyetlerine etkin desteğinin sağlanması talebi iletildi ve işbirliğine yönelik görüş alışverişinde bulunuldu. Öğleden sonra ICEP İnşaat ve Mühendislik Bölümü temsilcisi ile yapılan toplantıda başta Kuzey Afrika olmak üzere üçüncü ülkelerde inşaat sektöründe işbirliğine yönelik Türk tarafı görüşleri aktarıldı, konuya ilişkin sektör ve firma bilgisi talep edildi.

1 Temmuz günü Portekizce Konuşan Ülkeler İş Konseyleri (CPLP) Genel Sekreteri ile yapılan toplantıda Portekizli firmaların üçüncü ülkelerdeki faaliyetleri hakkında bilgi alındı; başta Libya olmak üzere Afrika ülkelerinde inşaat alanında işbirliği imkanları değerlendirildi. Genel Sekreter Mantero tarafından Türkiye'nin "Afrika ve Akdeniz için Avrupa İş Konseyi (EBCAM)" üyeliği için başvurması önerildi ve sözkonusu Konsey kapsamında yararlanılabilecek fonlar ve faaliyetler hakkında bilgi verildi. Portekiz hükümeti tarafından öncelikli ülke olarak belirlenen Libya'da işbirliği olanaklarına ilişkin ortak bir etkinlik düzenlenmesi konusunda mutabık kalındı.

ICEP Yönetim Kurulu Üyesi ile Çalışma Yemeği , 04.03.2006

5-10 Mart 2007 tarihleri arasında düzenlenen Portekiz haftası vesilesiyle İstanbul'da bulunan Portekiz Dış Ticaret ve Yatırım Kurumu (ICEP) Yönetim Kurulu Üyesi Teresa Moura, Portekiz Ticaret Müşaviri Celeste Mota ve Türk-Portekiz İş Konseyi Yürütme Kurulu üyelerinin katılımıyla 5 Mart 2007 günü bir çalışma yemeği düzenlendi. Sözkonusu çalışma yemeğinde 2007 yılı ikinci yarısında AB dönem başkanlığını üstlenecek olan Portekiz'in, AB kapsamında öncelikleri ile Türkiye-Portekiz ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik işbirliği olanakları değerlendirildi. 23 Mart tarihinde Lizbon'da gerçekleştirilecek Türkiye Semineri'ne İş Konseyi'nin destek vereceği belirtildi.

Portekiz haftası kapsamında DEİK ve ICEP işbirliği ile düzenlenmesi planlanan Türkiye-Portekiz İş Forumu bazı Portekizli konuşmacıların katılamaması nedeniyle iptal edildi.

İlgili Resimler