• TÜRKİYE - ROMANYA İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - ROMANYA İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 1991
Türk Tarafı Başkanı: Fatih Karamancı 
Firma ve Ünvanı: Superlit Boru San. A.Ş. Başkanı
Karşı Kanat Kuruluşu: Romanya Ticaret ve Sanayi Odası 
Karşı Kanat Başkanı: Mihai Daraban
Firma ve Ünvanı: Başkan

DEİK/Türkiye-Romanya İş Konseyi, Türk tarafının 1991 yılında oluşturulmasına karşın Karşı Kanadın örgütlenmesi ve İş Konseyi'nin iki taraflı olarak işler hale geçmesi 26 Mart 1996'da Romanya Ticaret ve Sanayi Odası ile imzalanan kuruluş anlaşması ile gerçekleşmiştir.

Türkiye ile Romanya arasındaki ekonomik ilişkileri bölgesel bazda yaygınlaştırmaya çalışmaktadır. Deniz taşımacılığı yoluyla, Türkiye'de Karadeniz kıyısındaki şehirler ile Romanya'nın ticari ve ekonomik açıdan Bükreş'ten sonra ikinci önemli şehri olan Köstence ile ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. İki ülke arasındaki mevcut olumlu siyasi ilişkiler ve sık temaslar, Türk ve Romen özel sektörleri arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesinde büyük rol oynamaktadır. İş Konseyi, ortak toplantıların yanısıra üst düzey resmi ziyaretler vesilesiyle düzenlediği toplantılarla Türk şirketlerini Romanya' da iş yapmaya teşvik etmektedir.

Romanya'da Türk firmaların artan ticaretine ilave yatırım faaliyetlerinin yoğun olduğu tespit edilmiştir. Dönemsel olarak Türk firmalarının birkaçının yaşadığı mali sıkıntılar ya da ürün kalitesinin standartların altında kaydedilmesi gibi sorunların yarattığı imaj zedelenmesi sözkonusu olmuştur. Bu çerçevede İş Konseyi faaliyetleri gerek bölgesel gerek sektörel faaliyetler ile ikili ilişkileri geliştirmeye devam etmiştir.

İletişim

Dilek Tuna
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 36
E-mail: dtuna@deik.org.tr

Neslihan Onuralp
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 17
E-mail: nonuralp@deik.org.tr

Aycan Damalı
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 74
E-mail: adamali@deik.org.tr

Ezgi Tanrıverdi 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 62
E-mail: etanriverdi@deik.org.tr

 

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. BÜKREŞ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Calea Dorobantilor 72, Sector 1
Bucharest / Romania
Tel:+40-21 206 37 00-04
Fax:+40-21 206 37 37
E-Posta: embassy.bucharest@mfa.gov.tr
Web-Site: http://bukres.be.mfa.gov.tr/

T.C. BÜKREŞ TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Bd.Magheru No:24, et 4, apt. 27
Sector1 Bucharest/Romania
Tel:00 40 21 / 318 39 39
Fax:00 40 21 / 318 44 99
E-Posta:bukres@ekonomi.gov.tr
Web-Site:www.musavirlikler.gov.tr/index.cfm?ulke=R&dil=TR&Submit=Giri%C5%9F

ROMANYA ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Bükres Sokak 4, Çankaya, 06680 Ankara 
Tel: (0312) 466 3706 / (0312) 427 1243
Fax: (0312) 427 1530
E-mail: romanyabyk@dsl.ttmail.com 
Web-Site: http://www.ankara.mae.ro/

ROMANYA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU
Yanarsu Sok. No:42, Narin Sitesi, Etiler- Beşiktaş, İstanbul
Tel: (212) 358 05 35
Fax: (212) 358 05 18-19

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Mehmet Fatih Karamancı

Başkan

Superlit Boru Sanayi A.Ş.

Yılmaz Soycan

Başkan Yardımcısı

Çağ Lojistik A.Ş.

Armağan Affan Yıldırım

Üye

Fiba Alışveriş Merkezleri Gel. İnş. Paz. ve Tic. A.Ş.

Batuhan Tufan

Üye

Türkiye Garanti Bankası A.Ş.

Bekir Erdoğan

Üye

Tesan İletişim Aş.

Birol Ergüven

Üye

Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Mehmet Candan Toros

Üye

Türk Telekom A.Ş.

Mustafa Kopuk

Üye

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ragıp Balcıoğlu

Üye

Arçelik A.Ş.

Yayınlar

Romanya Ülke Bülteni

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

Romanya Cumhurbaşkanı’nın Türkiye Resmi Ziyareti vesilesiyle Türk-Romen İş Forumu, 13 Aralık 2011, İstanbul , 13.12.2011

Romanya Cumhurbaşkanı Traian Băsescu'nun Türkiye'ye resmi ziyareti vesilesiyle, TOBB-DEIK evsahipliğinde 13 Aralık 2011 tarihinde İstanbul Ceylan Intercontinental Otel Dolmabahçe Salonu'nda saat 10.30'da konuk Cumhurbaşkanı ve TOBB/DEİK Başkanı Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılımlarıyla "Türk-Romen İş Forumu" düzenlenecektir. Toplantıya katılacak olan Romen işadamları heyetinin taslak listesi ekte bilgilerinize yer almakta olup www.deik.org.tr web-sitesinde güncellenmektedir. 

Toplantıda Romanya'daki güncel yatırım ve özelleştirme projelerine ilişkin bilgi verilerek özellikle altyapı-inşaat, enerji, turizm, ulaştırma (kara-deniz), lojistik alanlarında işbirliği imkanları tanıtılacaktır. Türk girişimcilerimizin yoğun yatırımlarına sahne olan Romanya'da finans, inşaat-taahhüt-, gayrimenkul, demir-çelik, beyaz eşya, gıda sanayi, turizm ve ticaret alanlarında yaklaşık 700 milyon dolar tutarında Türk yatırımı bulunmakta olup, ikili ticaret hacmi yıllık ortalama %20 artış ile 6 milyar doları aşmıştır.

İki ülke ilişkileri açısından önem taşıyan sözkonusu İş Forumu'na katılmayı arzu eden üyelerimizin ekteki form aracılığıyla en geç 9 Aralık 2011 mesai bitimine kadar DEİK'e (abstaj@deik.org.tr, Faks: 0 212 339 50 65) teyit vermeleri rica olunur. 

Romanya-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve Beraberindeki Heyet ile Toplantı, (21 Ocak 2011) , 20.01.2011
T.C. Adalet Bakanı ve Türk-Romen KEK Eş Başkanı Sadullah Ergin'in Katılımıyla Türk-Romen İş Forumu (27-28 Mayıs 2010) , 26.05.2010

Türk-Romen Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 26. Dönem Toplantısı vesilesiyle 28 Mayıs 2010 tarihinde Bükreş'te Türk-Romen İş Forumu düzenlendi. Moderatörlüğünü Türk-Romen İş Konseyi Eşbaşkanı Alexandru Parvescu'nun üstlendiği toplantının açılış oturumunda T.C. Adalet Bakanı ve Türk-Romen KEK Eş Başkanı Sadullah Ergin ve Romanya Adalet Bakanı ve KEK Eşbaşkanı Catalin Predoiu birer konuşma gerçekleştirdi. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yardımcı, Romanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı ve Bükreş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sorin Dimitriu ve Türk-Romen İş Konseyi Eşbaşkanı Fatih Karamancı'nın konuşma yaptığı toplantıda Türk Romen ilişkilerinin güncel durumu aktarılırken, ikili ilişkilerin geliştirilmesi yönünde öneriler yapıldı. Toplantının ikinci bölümünde, ilgili Bakanlık temsilcilerinin yanı sıra Garanti Bankası Romanya Genel Müdürü Murat Atay ve Credit Europe Bank Romanya Genel Müdür Yardımcısı Onur Sekizyaralı toplantıya katılarak bankalarını ve finansman olanaklarını tanıtan birer sunum gerçekleştirdi. Öğleden sonra Türk ve Romen firmaları arasında ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

Türk-Romen İş Konseyi Toplantısı, Bükreş , 26.05.2010

Türk-Romen Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 26. Dönem Toplantısı vesilesiyle DEİK/Türk-Romen İş Konseyi tarafından T.C. Bükreş Büyükelçiliği, Romanya Sanayi ve Ticaret Odası ve Romanya Türk İş Adamları Derneği işbirliği içinde 28 Mayıs 2010 tarihinde Bükreş'te Türk-Romen İş Konseyi Toplantısı düzenlenmesi öngörülmektedir.

T.C. Adalet Bakanı ve Türk-Romen KEK Eş Başkanı Sadullah Ergin'in de katılması öngörülen toplantıda,  Türk iş dünyası temsilcilerine Romanya'daki güncel yatırım fırsatlarının aktarılması ve  halihazırda yatırımı olan Türk firmalarının tecrübelerinin  paylaşılarak anılan pazara girmek isteyen veya mevcut iş bağlantılarını genişletmek isteyen firmalarımıza yeni açılımlar sağlanması hedeflenmektedir. Toplantıda ayrıca Romen firmalarıyla ikili iş görüşmeleri de düzenlenecektir.

Sözkonusu ziyaretin taslak programı ekte bilginize sunulmaktadır. Ziyaretin lojistik hizmetleri -UÇAK HARİÇ- konaklama, toplantı katılımı, transferler ve tercümanlık hizmetleri paket program kapsamında sunulmaktadır. Ziyarete katılım olan ücreti 140 Euro'nun 20 Mayıs 2010 tarihine kadar kayıt işlemleri ile beraber yatırılması gerekmektedir. Uçak bileti ve Romanya vizesi katılımcılar tarafından temin edilecektir. 

Bu çerçevede, Romanya ziyaretine katılmak isteyen firmaların, ekte yer alan başvuru formunu eksiksiz doldurarak ödeme dekontu ile birlikte, DEİK'e (Aslı Cora; Tel: 212 330 50 17, Faks: 212-339 50 65, e-mail: acora@deik.org.tr) en geç 20 Mayıs 2010 Perşembe günü mesai saati bitimine kadar başvurmaları gerektmektedir.

Romanya Senatosu Dış Politika Komisyonu Heyeti ile Toplantı (22 Ocak 2010) , 21.01.2010
Romanya Dışişler Bakanı ile Çalışma Yemeği, 27 Ağustos 2009 , 26.08.2009

Romanya Dışişleri Bakanı Cristian Diaconescu'nun Türkiye'yi ziyareti vesilesiyle 27 Ağustos 2009 tarihinde Feriye Restaurant'ta bir akşam yemeği düzenlendi. DEİK adına Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin'in başkanlık yaptığı çalışma yemeğine T.C. Bükreş Büyükelçisi Ayşe Sinirlioğlu ve Romanya Ankara Büyükelçisi Ion Pascu katıldı. DEİK-Türkiye tanıtım filminin ardından bir açılış konuşması yapan Özyeğin, Romanya ile ilişkilerin son derece olumlu olduğuna dikkat çekerek, ülkede aktif olarak iş yaptığı süre içersinde hiçbir sorunla karşılaşmadığını ve işbirliği yapılabilecek birçok sektör olduğunu dile getirdi. Dışişleri Bakanı Diaconescu Romanya'nın ekonomik kriz süresince aldığı finansal yardımlardan ve olumsuz etkilenen sektörlerden bahsetti. Özellikle bankacılık sektörünün sağlam olduğunu ifade ederek, hükümetin teşvik politikaları uyguladığı sanayiler hakkında bilgi verdi. Ülkede tarım, özellikle organik tarım için son derece elverişli alanlar olduğunu ve bu alanların yeni sulama sistemleriyle geliştirildiği bilgisini verdi. Kriz sebebiyle dış ticaretin oldukça düştüğünü belirtirken vergi oranlarının yüksek oluşunun ve ülkede arka arkaya yapılan seçimlerin ekonomiyi olumsuz etkilediğini sözlerine ekledi. Yemeğin ardından Bakan kensine yöneltilen soruları cevapladı.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın da katılımıyla Romanya Ziyareti (15-17 Eylül 2009) , 14.08.2009

DTM koordinasyonu, TİM işbirliği, UİB Genel Sekreterliği organizasyonunda Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın da katılımıyla 15-17 Eylül 2009 tarihlerinde Romanya'ya düzenlenen ziyarete DEİK adına Türk-Romen İş Konseyi Başkanı Fatih Karamancı ve Koordinatör Yardımcısı Aslı Cora katıldı. 16 Eylül 2009 tarihinde düzenlenen İşbirliği Seminerinde Romanya Eski Cumhurbaşkanı Ion Iliescu, Romanya Ticaret, Sanayi Odası Başkan Yardımcısı ve Bükreş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sorin Dimitriu ve TİM Başkan Vekili İbrahim Burkay birer konuşma gerçekleştirdi. Türk-Romen İş Konseyi Başkanı Fatih Karamancı yaptığı konuşmada DEİK'e ve İş Konseyi faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi. Karşılıklı ticaret ve yatırımların artması gerektiğine dikkat çekerek İş Konseyinin her türlü desteğe açık olduğunu iletti. Küçük ve Orta İşletmeler, Ticaret ve İş Çevresi Bakanı Constantin Niţă konuşmasında Romen Hükümetinin yabancı yatırımları teşvik etmek amacıyla çalışmalar yaptığını belirterek vize sorunlarını çözmek için destek vereceklerini ifade etti. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Bakan Nita'nın konuşmasına atıfta bulunarak 2010 için hedeflenen 10 milyar dolarlık ticaret hacmini, önümüzdeki 5 sene içersinde 20 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi. Türk işadamlarının Romanya'da yaklaşık 5 milyar dolarlık yatırımı olduğunu ileten Bakan, Romen işadamlarına da Türkiye'de yatırım yapmaları için çağrıda bulundu. Seminerin ardından ikili iş görüşmelerine geçildi.

Romanya Başkonsolosu ile Çalışma Yemeği (28 Nisan 2009) , 27.04.2009
Romanya Ülke Günü’ne Katılım (13 Nisan 2009) , 12.04.2009

İlgili Resimler

Romanya Büyükelçisi ile Çalışma Yemeği, 22 Ocak 2009 , 21.01.2009
Türk-Romen İnşaat Forumu (28 Ekim 2008) , 27.10.2008

Türk-Romen İnşaat Forumu, Romanya Müteahhitler Birliği (ARACO) başkanlığında özel sektör ve kamu kuruluşlarından oluşan heyetin İstanbul'u ziyareti vesilesi ile 28 Ekim 2008 tarihinde TOBB Plaza'da düzenlendi. Türk-Romen İş Konseyi Başkanı Sayın Ersin Altınordu, Romanya İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Müşaviri Stefan Vasile, İş Konseyi Başkan Yardımcısı Sayın Barkan Özgür,DEİK Bölge Koordinatör Vekili Aslı Özelli, İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz ve Aslı Cora ve Türk inşaat sektöründen 40 temsilci katıldı. Toplantıda Sayın Altınordu, DEİK'in yapılanmasına değindikten sonra Romanya'nın AB'ye üyeliği neticesinde daha da canlanan inşaat sektörüne, Türk inşaat firmalarının özellikle özelleştirme sürecini değerlendirerek Romanya'daki altyapı projeleri ile özellikle orta ve yüksek gelir düzeyine hitap eden ve talep fazlası bulunan konut, otel ve ofis inşaatlarına yönelmeleri gerektiğini vurguladı. İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Genel Sekreteri Sayın Selda Başbuğoğlu, inşaat sektörünün 2006-2007 yılları arasında yıllık yüzde 45 oranın büyüme göstererek Türkiye'deki lider sektörler arasında olmaya devam ettiğini, artan genç nüfus ile orantılı olarak talebin arttığını, Türkiye'deki inşaat malzemeleri sektörünün kalite, çeşitlilik, kapasite, deneyim ve rekabet gücü ile dünya çapında ABD ve Çin'den sonra üçüncü sırada olduğunu, sektördeki yeni trendlerin küresel ısınma, enerji verimliliği, çevre sorunları ve REACH tüzüğü çerçevesinde geliştiğini iletti. Sayın Başbuğoğlu İMSAD'ın liderliğini yürüttüğü EU Bild projesini tanıttı. ARACO Uluslararası Direktörü Mihail Negulici, Romanya'daki inşaat sektörünün 2006-2007 yılları arasında yüzde 33,6 artış sergileyerek 33 milyar RON'a ulaştığını, söz konusu büyümenin gerek yeni inşaat, restorasyon ve bakım inşaatı, gerek ise konut, konut dışı ve yer altı inşaatı olarak eşit dağıldığını iletti. Negulici, Romanya'da 2008 yılı ilk sekiz ayında tahsis edilen yapı ruhsatlarının 2007 yılı aynı dönemine oranla yüzde 11,2'lik artış sergilediğini, gündemde olan finansal krizin ise Avrupa'ya dağılmış olan işçilerin geri dönmesi anlamında bir fırsat olarak değerlendirilebileceğini böylece uzman işçi eksikliğinin giderebileceğini iletti. Negulici, Romanya'da özellikle otoyol, kırsal bölgelerdeki altyapı, hastane, okul, spor merkezi, konut ve konut dışı inşaat projelerine ihtiyaç duyulduğunu, bu çerçevede Türk inşaat sektörü ile işbirliği imkanlarının değerlendirilmesi gerektiğini iletti. Forum Romen heyeti ile Türk firmaları arasında gerçekleşen ikili görüşmeler ile sona erdi.

UND Yönetim Kurulu Üyeleri ile Toplantı (27 Mayıs 2008) , 26.05.2008
Türk-Romen Enerji Forumu , 08.05.2008

Türk-Romen Enerji Forumu 9 Mayıs 2008 tarihinde enerji sektöründen 37 Romen ve 18 Türk temsilcinin katılımları ile TOBB Plaza'da gerçekleşti. Toplantının açılış konuşmasında DEİK-Türk-Romen İş Konseyi Başkanı Sayın Ersin Altınordu global olarak enerji sektörünün önemine, başta alternatif enerji sistemleri olmak üzere Türkiye'deki enerji potansiyeline ve enerji bağlamında Türk-Romen enerji ilişkilerine değindi.

Romanya Yabancı Yatırım Ajansı (ARİS) Baş Danışmanı Iustina Lutan,Romanya'nın Güneydoğu Avrupa'daki en büyük pazar olduğunu, 2007 yılında yüzde 6 büyüme oranı kaydedildiğini, genç ve dinamik genç nüfusunu, karayolu altyapısının 2013 yılına kadar tamamlanacağını ve Romanya'ya yapılan doğrudan yabancı yatırımların 2007 yılında 7,076 milyar Avro olduğunu vurguladı. Lutan, Romanya'daki Türk yatırımlarının 1990-2007 yılı arasındaki sermaye sırlamasına göre onuncu sırada yer aldığını ifade etti.

Transelectrica Yatırımlar Daire Başkanı Gheorghe Visan, Transelectrica olarak 2008-2012 yılları arasında 600 milyon Avro tutarında sermaye harcamaları gerçekleştireceklerini belirtti.  Visan, Transelectrica projeleri arasında 400kV'lık yeni bağlantılı havai hatlarını, 400kVgücündeki İstanbul ile Köstence arasındaki deniz altı enerji kablosunu ve kablo şebekesi modernizasyonlarına değindi. Gheorghe Visan, 600 MW kapasitesi olması planlanan İstanbul-Köstence deniz altı enerji hattının fizibilite çalışmasının 2008 Haziran ayında tamamlanmasının ardından, 2009-2011 yılları arasında inşaatın gerçekleşeceğini iletti.

Romgaz SA Ploiesti Teknik Dairesi Başkanı Marin Zamfirescu, Romgaz'ın kapasitesinin yılda 7-8 milyar m3 olduğunu, depolama kapasitesinin ise yılda 3,5-4 milyar m3 iletti. Zamfirescu, doğal gaz depolama konusunda Romanya ile Türkiye arasında işbirliği imkanları olduğunu, depolama konusunda Romanya'dan tecrübe aktarımı olabileceğini vurguladı. Marin Zamfirescu, Rusya'dan alınan doğal gazın Türkiye ve Romanya üzerinden Avrupa'ya ulaştığını dolayısıyla bu fırsatı değerlendirmek gerektiğini ifade etti.

Romanya Enerji Düzenleme Kurumu Başkan Yardımcısı Nicolae Opris,  Romanya'daki doğal gaz ve enerji fiyatlarının devlet değil kurumlar tarafından tespit edildiğini iletti. Opris, Romanya'nın enerji sektöründe çok cazip bir konuma geldiğini vurguladı.  Nicolae Opris,  2007 yılında Romanya'daki ikinci nükleer tesisin faaliyete geçtiğini aktardı. Opris ayrıca Romanya'daki enerji kaynaklarının dengeli olarak şekillendiğini, söz konusu kaynakların sorası ile hidrolelektrik (30%), nükleer enerji (20%), kömür kaynaklı termal enerji (40%) ve doğal gaz (10%) olduğunu ve doğal gazın çoğunun kojenerasyon alanında kullanıldığını iletti. Söz konusu sunumların ardından ikili görüşmeler gerçekleşti.

T.C.Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün Romanya ziyareti vesilesi ile Türk-Romen İş Forumu , 01.03.2008

TOBB-DEİK Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında 80 Türk işadamı'nın katılımıyla TOBB ve DEİK koordinasyonunda 2 Mart akşamı Cumhurbaşkanı ile Toplantı, 3 Mart sabahı Romanya Ülke Brifingi, aynı gün öğleden sonra ikili görüşmeleri de içeren Türk-Romen Forumu düzenlenmiştir.

2 Mart 2008 akşamı T.C.Cumhurbaşkanı, T.C.Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve T.C.Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şadan Eren ve Mustafa Yardımcı ve Türk-Romen İş Konseyi Başkanı Ersin Altınrordu'nun katkılarıyla gerçekleşti. Türk işadamları, Sayın Cumhurbaşkanı'na sunulan TOBB-DEİK dosyasında da yer alan Romanya'daki faaliyetlerinde çalışma izni ve vize konusundaki sorunlara ilave AB üyesi olmayan ülkelerden peşin alınan KDV uygulamasına, ulaştırmada karşılaşılan kota sorununa ilişkin görüşlerini iletti. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ise Romanya'nın bu ziyarete özel bir önem verdiğini ve bu sorunları ikili temaslarda ele alacaklarını ifade etti.

3 Mart 2008 sabahı Romanya Ülke Brifing'inde T.C.Bükreş Ticaret Başmüşaviri Necati Yılmaz, T.C.Bükreş Ekonomi Müşaviri Necmi Özer, Türk İş adamları Derneği (TİAD) Genel Sekreteri Güven Güngör ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) temsilcisi Gülsema Cerezci'nin sunumları ardından Bükreş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Stefan Popa'nın hitabı gerçekleşti. Romanya Ülke Brifinginde ülkede yaşanan iş gücü sıkıntısına Türkiye'nin çözüm üretebileceği, enflasyon-büyüme hızı konularında gözlenen istikrar, artan dış ticaret açığı ve AB üyeliği sonrasında Romanya'nın faydalanacağı fonlara dikkat çekildi.  Bükreş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Stefan Popa sunumunda doksanlı yıllarda faaliyeti durdurulan Köstence-İstanbul feribot hattının iki ülkenin artan ticari hareketliliği gözönünde bulundurularak tekrar gündeme getirilmesi gerektiğini vurguladı. Popa 3 proje sundu: Tuna üzerinde hidroelektrik santral, Tuna taşımacılığı, yenilenebilir enerji.

3 Mart 2008 öğleden sonra ikili görüşmelerin ardından düzenlenen genel oturumda Romanya Yatırım Ajansı ARIS, Romanya Özelleştirme Ajansı AVAS, Romanya'nın güncel yatırım ortamına ilişkin bilgiler sundu. Ulaştırma konusunun iki ülke ilişkilerindeki önemine istinaden Romanya Ulaştırma Bakanlığı ve UND söz aldı. UND, Köstence-İstanbul RoRo hattı'nı hayata geçirmek için uygun koşulların sağlanması gerektiğini vurguladı. Enerji konusunda doğal gal, elektrik, biodizel, hidroelektrik alt başlıklarında işbirliği imkanlarının altı çizildi. T.C.Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün iştirak ettiği bölümde TOBB-DEİK Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa'nın en hızlı büyüyen limanı Köstence'nin artan Türk ihracatına taşıma için bir alternatif oluşturduğunu, Türk yatırımlarının artması için Romen makamların sağladığı imkanlarında da önemli olduğunu ifade etti. T.C.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, doğru zamanda doğru adımlar atan Romanya'nın AB üyelik sürecinde makroekonomik yapılanmaya önem verip alt yapı projelerini AB üyeliği sonrasına bırakarak bu projeler için gerekli finansmanı rahatlıkla bulduğunu ve bu akılcı çözümü örnek almak gerektiğini belirtti. Nisan ayında NATO zirvesinin Romanya'da komünizmin sembolü olan Parlamento Sarayında düzenlenecek olmasının da Romanya'nın son dönemde kaydettiği gelişmeler açısından önemli bir gösterge olduğunun altını çizdi

İlgili Resimler

Romanya Başkonsolosu ile Çalışma Yemeği , 11.11.2007
T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Romanya’ya resmi ziyareti ve Türk-Romen İş Konseyi Ortak Toplantısı , 24.10.2007

Her iki ülke Başbakanlarının katılımıyla gerçekleşen toplantıya T.C.Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Yurtdışında Yaşayan Türk Vatandaşları ve Soydaşlardan Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Mustafa Said Yazıcıoğlu, TOBB-DEIK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Ticaret Borsaları Konseyi Başkanı Nejat Ekrem Basmacı, TOBB Sanayi Odaları Konseyi Başkanı Tanıl Küçük, TOBB Başkan Vekili Faik Yavuz, DEIK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş ve 80 Türk işadamının katılımıyla gerçekleşti.

DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı DEİK ve Türk-Romen İş Konseyi'nin faaliyetlerini ve Romanya'da yatırım yapan Türk firmalarına ve müteahhitlik sektöründeki firmalara ilişkin bilgiler verdi. Toplantıda TOBB-DEİK Başkanı Hisarcıklıoğlu Türk işadamlarının çalışma izinlerinde karşılaştıkları sorunların çözülerek Romanya'daki işsizlik sorununa Türk işgücü ile çözüm üretilebileceğini, İstanbul-Köstence RoRo hattı ve Tuna nehri taşımacılığının önemini, ikili ticaret ve yatırım ilişkilerinin artarak devam edeceğini belirtti. Romanya Başbakanı Tariceanu, her yıl düzenli takip ettiği Formula 1 yarışını örnek gösterek Romanya'nın kendini dünyaya tanıtmak için Türkiye gibi aktif çalışmalar yürütmesi gerektiğini vurguladı.

T.C.Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan en önemli konular arasında enerji olduğunu, bu alanda Türkiye'nin önemli bir aktör durumunda, bir ana-arter olduğunu, Türkiye ve Romanya'nın Avusturya, Macaristan ve Bulgaristan ile birlikte ortağı oldukları Nabucco doğal gaz boru hattı projesinin öneminin her geçen gün arttığını, Rusya, Kazakistan, Türkmenistan, Almanya gibi yeni ülkelerin bu projeye dahil olmak istediklerini; Romen Başbakanı ile Köstence-İstanbul arasında deniz altından bir elektrik enerjisi kablo hattı inşa edilmesi projesini görüştüklerini, iki Başbakanın bu konuda Enerji Bakanlarına talimat vereceklerini iletti.

Daha sonra Romanya Yabancı Yatırımlar Ajansı yatırım ortamını, Romanya Ulaştırma Bakanlığı temsilcisi Kamu-Özel Sektör işbirliği imkanlarını, Arçelik – Cafer Sadık Abalıoğlu-Sistem Yapı Romanya'daki başarı hikayelerini, Transelectrica temsilcisi Karadeniz altından elektrik hattı projesini sundu. Daha sonra firmalar arası ikili görüşmelere geçildi.

5.Dünya Odalar Kongresi vesilesi ile Romanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Victor Babiuc ile Toplantı, İstanbul , 02.07.2007
Hükümet Özel Temsilcisi Hohenzollern-Veringen Prensi Radu ile Çalışma Yemeği (İstanbul) , 26.04.2007
Türk-Romen İş Konseyi Başkanı'nın Romanya Temasları (Bükreş) , 23.04.2007