• TÜRKİYE - SIRBİSTAN İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - SIRBİSTAN İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2002
Türk Tarafı Başkanı: Bayram Akgül
Firma ve Ünvanı: Salko Bisiklet San ve Tic. Ltd. Şti.
Karşı Kanat Kuruluşu: Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası 
Karşı Kanat Başkanı: Marko Čadež
Firma ve Ünvanı: Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı 

2002 yılında kurulan DEİK/Türkiye-Yugoslavya İş Konseyi, 2003 itibariyle Karşı Kanat ile alınan ortak karar gereği önce Türkiye-Sırbistan İş Konseyi ve Karadağ İş Konseyi daha sonra Türkiye-Sırbistan ve Türkiye-Karadağ olarak iki ayrı iş konseyi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Sırbistan'ın ithalat yapısının Türkiye'nin ihraç ürünleri ile örtüşüyor olması ve aynı zamanda Sırbistan'ın işlenmemiş ürün ve yarı mamül ihracatının Türkiye'den işlenmiş ürün olarak karşılanabilecek nitelikte olması iki ülke ticareti açısından olumlu bir faktördür. Mevcut ticari ilişkilerin geliştirilmesi için gıda, tekstil, madencilik, otomotiv yan sanayi, ahşap işleme sanayi, inşaat malzemeleri ve inşaat sektörlerinde işbirliği imkânları bulunmaktadır. Türkiye-Sırbistan İş Konseyi bu alanlarda iş imkanlarını destekleyici ve iki ülke iş dünyalarını birbirine tanıtıcı yönde faaliyetler gerçekleştirmektedir.

İletişim

Dilek Tuna
İş Konseyi Bölge Direktörü
Tel: 0212 339 50 36
E-mail: dtuna@deik.org.tr

Hande Şahin 
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 79
E-mail: hsahin@deik.org.tr

Aycan Damalı
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 74
E-mail: adamali@deik.org.tr

Ezgi Tanrıverdi 
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 62
E-mail: etanriverdi@deik.org.tr

Başak Doyum 
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 90
E-mail: bdoyum@deik.org.tr

Nil Sarıtepe 
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 20
E-mail: nsaritepe@deik.org.tr

Büşra Şener 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 22
E-mail: bsener@deik.org.tr

 

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. BELGRAD BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Krunska 1, 11000 Belgrade, Serbia
Tel:+381-11-333 24 00
Fax:+381-11-333 24 33
E-Posta: embassy.belgrade@mfa.gov.tr
Web sitesi: http://belgrad.be.mfa.gov.tr/

T.C. BELGRAD TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Adres: Maglajska 8/3 Dedinje, 11000 Belgrad, Sırbistan
Tel: +381 11 367 62 21
Fax: +381 11 367 62 19
E-mail: belgrad@ekonomi.gov.tr

SIRBİSTAN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Paris Cad. No. 47, P.K. 28, 06691 Kavaklıdere, Ankara
Tel: 0312 426 02 36 - 426 24 32
Fax: 0312 427 83 45
E-mail: embserank@gmail.com

SIRBİSTAN İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: Geyikli Sokak no: 1, Levent, Beşiktaş, İstanbul
Tel: (212) 213 76 86
Fax: (212) 213 54 03
E-mail: konzulat.istanbul@mfa.rs

Ülke İnfografikleri

  • Türkiye-Sırbistan İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Bayram Akgül

Başkan

Salko Bisiklet San. ve Tic. Ltd. Şti.

Ramazan Kaya

Başkan Yardımcısı

Tyh Uluslararası Tekstil Paz. San. ve Tic. A.Ş.

Aleksandar Medjedovic

Üye

Tanuğur Hukuk Bürosu

Burak Karaaslan

Üye

Taypa Tekstil Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Cüneyt Güneş

Üye

Çift Geyik Karaca Giyim San. ve Tic. A.Ş.

Erkan Kilimci

Üye

Türkiye Halk Bankası A.Ş.

Mahiye Şamdancı

Üye

Adria Uluslararası Turizm Nakliyat Sanayi ve Tic. A.Ş.

Memetemin Arslan

Üye

Etçii Gıda A.Ş.

Yayınlar

Bülten ve Yayınlar

Raporlar

SIRBİSTAN-TÜRKİYE İŞ FORUMU, 10 EKİM 2017
Türkiye-Sırbistan İş Forumu Sonuç Raporu, 28 Aralık 2015

Etkinlikler

T.C. CUMHURBAŞKANI SN. RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN SIRBİSTAN’A RESMİ ZIYARETİ KAPSAMINDA DÜZENLENECEK “SIRBİSTAN-TÜRKIYE İŞ FORUMU”, BELGRAD , 10.10.2017

T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 10-11 Ekim 2017 tarihlerinde Sırbistan'a gerçekleştireceği resmi ziyaret kapsamında, DEİK/Türkiye-Sırbistan İş Konseyi tarafından muhatap kuruluşu Sırbistan Sanayi ve Ticaret Odası'nın işbirliği ile 10 Ekim 2017 tarihinde, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da "Sırbistan-Türkiye İş Forumu" düzenlenecektir. Bahse konu iş forumunu, T.C. Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın, Sırbistan Cumhurbaşkanı Sn. Aleksandar Vucic'in ve T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci'nin onurlandırmaları öngörülmektedir. Ziyaret taslak programı ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

Son yıllarda özellikle Türk yatırımcılar için cazip bir pazar haline gelen Sırbistan, kalifiye iş gücü ve iş dostu yatırım ortamı ve yatırımcılara sağladığı vergisel ve finansal teşvikler ile dikkat çekmektedir. Sırbistan, merkezi konumu ve Avrupa Birliği, Balkanlar, Türkiye, Rusya ve Kazakistan gibi çok çeşitli ülke ve bölge pazarları ile gümrüksüz ticaret imkânına sahip olması sayesinde, ihracata yönelik yatırım yapmak isteyen firmalar için bir üretim üssü olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Financial Times dergisinin yaptığı araştırmaya göre, Sırbistan 2016 yılında, ekonomik büyüklüğüne oranla 12 kat daha fazla sıfırdan yatırım (greenfield yatırımı) çekerek, bu alanda dünya çapında birinci pazar haline gelmiştir. Gerçekleştirdiği kurumsal ve yapısal reformlar sayesinde Avrupa Birliği'ne aday ülke konumunda olan Sırbistan ile ülkemiz arasında ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi için başta tekstil, otomotiv, tarım, gıda, inşaat, sanayi ve turizm sektörleri olmak üzere pek çok alanda önemli fırsatlar söz konusudur.

Anılan ziyarete, Sırbistan ile hâlihazırda iş yapan, iş yapmayı planlayan ve Sırbistan'a yatırım ile ticaret imkânları konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm üyelerimizin katılımını diler, ziyarete katılmayı arzu eden firma temsilcilerinin, 5 Ekim 2017 Perşembe günü mesai bitimine kadar, aşağıdaki bağlantıda yer alan başvuru formunu eksiksiz doldurarak, ödemeyi gerçekleştirmeleri önemle rica olunur. Ziyarete katılım bedeli ekonomi sınıf uçuşlu paket program için, 750 ABD Doları, business sınıf uçuşlu paket program için ise 1.350 ABD Doları'dır.

Seyahat özel uçakla gerçekleştirilecek olup, İstanbul – Sırbistan – İstanbul uçuşları, transfer, tercüme hizmetleri ve diğer organizasyon giderleri katılım bedeline dâhildir. Sırbistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmemektedir. Ziyarete katılım koşulları ve ziyarete ilişkin detaylar, başvuru formunda yer almaktadır.

Başvuru Formu: https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/476/9482

 

Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek Üçlü İş Forumu, 26 Ekim 2016, İstanbul , 26.10.2016

T.C. Ekonomi Bakanlığı, Sırbistan Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanlığı ve Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanlığı koordinasyonunda, DEİK/Türkiye-Bosna Hersek İş Konseyi tarafından, Sırbistan Sanayi ve Ticaret Odası’nın ve Bosna Hersek Dış Ticaret Odası’nın işbirliğinde, 26 Ekim 2016 Çarşamba günü, İstanbul/Wyndham Grand İstanbul Levent Otel’de, Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek Üçlü İş Forumu düzenlenecektir. Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek Üçlü Ticaret Komitesi kapsamında ikincisi düzenlenecek Üçlü İş Forumunu, T.C. Ekonomi Bakanı Sn. Nihat Zeybekci, Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Sn. Rasim Ljajic ve Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkan Yardımcısı ve Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Sn. Mirko Sarovic’in onurlandırmaları öngörülmektedir.  

Bosna Hersek, AB yolunda önemli adımlar atmakta olup, izlediği reform ajandası ile yatırımlar ve işbirlikleri için önemli fırsatlar sunmaktadır. Özellikle son dönemlerde Türk yatırımcılar için cazip bir pazar haline gelmiş Sırbistan ile Türkiye arasındaki ikili ekonomik ilişkiler oldukça olumlu bir seyir göstermektedir. Ülkemizin, Sırbistan ve Bosna Hersek ile ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi için başta savunma sanayi, ulaştırma, enerji, altyapı, otomotiv ve otomotiv yan sanayi, tarım ve hayvancılık sektörleri olmak üzere pek çok alanda önemli fırsatlar söz konusudur. Bosna Hersek ve Sırbistan firmalarının dâhil olduğu taslak heyet listeleri ve taslak program ekte bilgilerinize sunulmaktadır.   

Anılan Üçlü İş Forumu’na, Bosna Hersek ve Sırbistan ile iş yapan, iş yapmayı planlayan ve bilgi edinmek isteyen tüm üyelerimizin katılımını diler, foruma katılmayı arzu eden firma temsilcilerinin 24 Ekim 2016 Pazartesi günü mesai bitimine kadar aşağıdaki bağlantıda yer alan başvuru formunu doldurup, katılım ücretini yatırarak başvurularını tamamlamalarını rica ederiz. 

Başvuru Formu: http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/259/7433

REVİZE/T.C. Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun Sırbistan Ziyareti kapsamında “Türkiye-Sırbistan İş Forumu”, 28 Aralık 2015, Belgrad , 29.12.2015

Daha önce yapmış olduğumuz duyuruda, Sayın Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun 29 Aralık 2015 tarihinde Sırbistan’a gerçekleştireceği resmi ziyaret kapsamında, DEİK/Türkiye-Sırbistan İş Konseyi tarafından 29 Aralık 2015 tarihinde  “Türkiye-Sırbistan İş Forumu” düzenleneceği iletilmişti. Sayın Başbakanımızın programındaki bir değişiklik nedeniyle, anılan ziyaret 28 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirilecektir. 

Anılan ziyarette Sayın Başbakanımız’a eşlik edecek olan iş adamı heyeti, uçuşlarını özel uçak ile gerçekleştirecektir. Bu değişikliklere müteakip, ziyaretin revize programı ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

Sırbistan, son 15 yılda gerçekleştirilen ekonomik reformlarla daha açık ve rekabetçi bir pazar ekonomisine evrilerek Batı Balkanlar Bölgesi’nin en büyük ikinci ekonomisi konumuna gelmiştir. 2015 yılı itibariyle artı değerlere dönen büyüme rakamlarıyla yatırımlar için daha da elverişli bir ülke konumuna gelen Sırbıstan ile halihazırda Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında gümrüksüz ithalat ve ihracat yapılabilmektedir. Avrupa Birliği, Güneydoğu Avrupa ve Rusya pazarlarına erişim için lojistik bir üs imkanı sağlayan Sırbistan ile ticaret ve yatırım ilişkilerimizin gelişimi için mobilya, yapı malzemeleri, enerji, sanayi, turizm gibi sektörlerde önemli fırsatlar söz konusudur.

Anılan ziyaretin uçuş, transferler, toplantı, simultane tercüme, yurtdışı çıkış harç pulu vb. organizasyon giderlerini karşılamak üzere katılımcılarımızın ödemeleri gereken toplam bedel 750 ABD Doları olarak belirlenmiştir. 

Bu kapsamda, ziyarete katılmak isteyen üyelerimizin, en geç 23 Aralık 2015 Çarşamba günü mesai bitimine kadar aşağıdaki web linkinde yer alan başvuru formunu eksiksiz doldurarak ödemeyi gerçekleştirmiş olmaları rica olunur. Ziyarete katılım koşulları ve detaylar başvuru formunda yer almaktadır.

Saygılarımla,


Kayıt Formu: http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/126/5873

İlgili Resimler

Türkiye-Sırbistan Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Sempozyumu, 25 Şubat, Belgrad , 25.02.2015

İktisadi Araştırmalar Vakfı – Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği koordinasyonunda, “Türkiye-Sırbistan Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi” konulu bir sempozyum 25 Şubat 2015 tarihinde, Belgrad’da gerçekleştirilecektir. DEİK / Türkiye – Sırbistan İş Konseyi olarak rol alacağımız toplantının programı ve katılım formu ekte yer almaktadır.

 

Türkiye ve Sırbistan’dan çeşitli işadamı, akademisyen, bakan ve bürokratların katılacağı toplantıda, her iki ülkedeki potansiyel işbirliği fırsatları ve karşılaşılan sorunlar tartışılacak ve çözüme yönelik görüşler paylaşılacaktır.

 

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, DEİK (Nil Osmanoğlu, e-mail: nosmanoglu@deik.org.tr, Tel: 0212 339 5020, Fax: 0212 339 5065)  ile iletişime geçmeleri ve 9 Şubat 2015 tarihine kadar başvuru yapmaları gerekmektedir.