• TÜRKİYE - SIRBİSTAN İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - SIRBİSTAN İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı:2002
Türk Tarafı Başkanı: Aleksandar Medjedovic
Firma ve Ünvanı: Mundus Novus Group Danışmanlık A.Ş., Mütevelli Heyeti Üyesi
Karşı Kanat Kuruluşu: Sırbistan Ticaret Odası 
Karşı Kanat Başkanı: Marko Čadež
Firma ve Ünvanı: Sırbistan Ticaret Odası Başkanı

2002 yılında kurulan DEİK/Türkiye-Yugoslavya İş Konseyi, 2003 itibariyle Karşı Kanat ile alınan ortak karar gereği önce Türkiye-Sırbistan İş Konseyi ve Karadağ İş Konseyi daha sonra Türkiye-Sırbistan ve Türkiye-Karadağ olarak iki ayrı iş konseyi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Sırbistan'ın ithalat yapısının Türkiye'nin ihraç ürünleri ile örtüşüyor olması ve aynı zamanda Sırbistan'ın işlenmemiş ürün ve yarı mamül ihracatının Türkiye'den işlenmiş ürün olarak karşılanabilecek nitelikte olması iki ülke ticareti açısından olumlu bir faktördür. Mevcut ticari ilişkilerin geliştirilmesi için gıda, tekstil, madencilik, otomotiv yan sanayi, ahşap işleme sanayi, inşaat malzemeleri ve inşaat sektörlerinde işbirliği imkânları bulunmaktadır. Türkiye-Sırbistan İş Konseyi bu alanlarda iş imkanlarını destekleyici ve iki ülke iş dünyalarını birbirine tanıtıcı yönde faaliyetler gerçekleştirmektedir.

İletişim

Dilek Tuna
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 36
E-mail: dtuna@deik.org.tr

Neslihan Onuralp
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 17
E-mail: nonuralp@deik.org.tr

Aycan Damalı
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 74
E-mail: adamali@deik.org.tr

Ezgi Tanrıverdi 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 62
E-mail: etanriverdi@deik.org.tr

 

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. BELGRAD BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Krunska 1, 11000 Belgrade, Serbia
Tel:+381-11-333 24 00
Fax:+381-11-333 24 33
E-Posta: embassy.belgrade@mfa.gov.tr
Web sitesi: http://belgrad.be.mfa.gov.tr/

T.C. BELGRAD TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Adres: Maglajska 8/3 Dedinje, 11000 Belgrad, Sırbistan
Tel: +381 11 367 62 21
Fax: +381 11 367 62 19
E-mail: belgrad@ekonomi.gov.tr

SIRBİSTAN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Paris Cad. No. 47, P.K. 28, 06691 Kavaklıdere, Ankara
Tel: 0312 426 02 36 - 426 24 32
Fax: 0312 427 83 45
E-mail: embserank@gmail.com

SIRBİSTAN İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: Geyikli Sokak no: 1, Levent, Beşiktaş, İstanbul
Tel: (212) 213 76 86
Fax: (212) 213 54 03
E-mail: konzulat.istanbul@mfa.rs

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Aleksandar Medjedovic

Başkan

Mundus Novus Group Danişmanlik A.Ş.

Bilal Kara

Başkan Yardımcısı

Be-Ka Sağlik Eğitim Tibbi Malz. Tekstil Tur. Gida İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Mahiye Şamdancı

Başkan Yardımcısı

Adria Uluslararası Turizm Nakliyat Sanayi ve Tic. A.Ş.

Bayram Akgül

Üye

Salko Bisiklet San. ve Tic. Ltd. Şti.

Birol Ergüven

Üye

Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Eser Cevahir

Üye

Cevahir Grup İnşaat Turizm Ticaret Sanayi A.Ş.

Hasan Hoşben

Üye

Hoşben Sigorta Aracılık Hiz.Ltd.Şti

Muzaffer Çilek

Üye

Çilek Mobilya Sanayi ve Paz. Tic. A.Ş.

Muzaffer Taviloğlu

Üye

Balsu Gida San. ve Tic. A.Ş.

Necip Naci Doğru

Üye

Gintaş İnşaat Taahhüt ve Ticaret A.Ş.

Sadettin Budak

Üye

Enisa Tanıtım Org. Elektrik Elkt. San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.

Selçuk Aytaç

Üye

Jeanci Konfesksiyon Tekstil Sanayi ve Tic. A.Ş.

Selman Ulusoy

Üye

Liva Enerji Yatırımları ve Pazarlama A.Ş.

Yayınlar

Bülten ve Yayınlar

Raporlar

Türkiye-Sırbistan İş Forumu Sonuç Raporu, 28 Aralık 2015

Etkinlikler

Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek Üçlü İş Forumu, 26 Ekim 2016, İstanbul , 26.10.2016

T.C. Ekonomi Bakanlığı, Sırbistan Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanlığı ve Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanlığı koordinasyonunda, DEİK/Türkiye-Bosna Hersek İş Konseyi tarafından, Sırbistan Sanayi ve Ticaret Odası’nın ve Bosna Hersek Dış Ticaret Odası’nın işbirliğinde, 26 Ekim 2016 Çarşamba günü, İstanbul/Wyndham Grand İstanbul Levent Otel’de, Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek Üçlü İş Forumu düzenlenecektir. Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek Üçlü Ticaret Komitesi kapsamında ikincisi düzenlenecek Üçlü İş Forumunu, T.C. Ekonomi Bakanı Sn. Nihat Zeybekci, Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Sn. Rasim Ljajic ve Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkan Yardımcısı ve Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Sn. Mirko Sarovic’in onurlandırmaları öngörülmektedir.  

Bosna Hersek, AB yolunda önemli adımlar atmakta olup, izlediği reform ajandası ile yatırımlar ve işbirlikleri için önemli fırsatlar sunmaktadır. Özellikle son dönemlerde Türk yatırımcılar için cazip bir pazar haline gelmiş Sırbistan ile Türkiye arasındaki ikili ekonomik ilişkiler oldukça olumlu bir seyir göstermektedir. Ülkemizin, Sırbistan ve Bosna Hersek ile ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi için başta savunma sanayi, ulaştırma, enerji, altyapı, otomotiv ve otomotiv yan sanayi, tarım ve hayvancılık sektörleri olmak üzere pek çok alanda önemli fırsatlar söz konusudur. Bosna Hersek ve Sırbistan firmalarının dâhil olduğu taslak heyet listeleri ve taslak program ekte bilgilerinize sunulmaktadır.   

Anılan Üçlü İş Forumu’na, Bosna Hersek ve Sırbistan ile iş yapan, iş yapmayı planlayan ve bilgi edinmek isteyen tüm üyelerimizin katılımını diler, foruma katılmayı arzu eden firma temsilcilerinin 24 Ekim 2016 Pazartesi günü mesai bitimine kadar aşağıdaki bağlantıda yer alan başvuru formunu doldurup, katılım ücretini yatırarak başvurularını tamamlamalarını rica ederiz. 

Başvuru Formu: http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/259/7433

REVİZE/T.C. Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun Sırbistan Ziyareti kapsamında “Türkiye-Sırbistan İş Forumu”, 28 Aralık 2015, Belgrad , 29.12.2015

Daha önce yapmış olduğumuz duyuruda, Sayın Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun 29 Aralık 2015 tarihinde Sırbistan’a gerçekleştireceği resmi ziyaret kapsamında, DEİK/Türkiye-Sırbistan İş Konseyi tarafından 29 Aralık 2015 tarihinde  “Türkiye-Sırbistan İş Forumu” düzenleneceği iletilmişti. Sayın Başbakanımızın programındaki bir değişiklik nedeniyle, anılan ziyaret 28 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirilecektir. 

Anılan ziyarette Sayın Başbakanımız’a eşlik edecek olan iş adamı heyeti, uçuşlarını özel uçak ile gerçekleştirecektir. Bu değişikliklere müteakip, ziyaretin revize programı ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

Sırbistan, son 15 yılda gerçekleştirilen ekonomik reformlarla daha açık ve rekabetçi bir pazar ekonomisine evrilerek Batı Balkanlar Bölgesi’nin en büyük ikinci ekonomisi konumuna gelmiştir. 2015 yılı itibariyle artı değerlere dönen büyüme rakamlarıyla yatırımlar için daha da elverişli bir ülke konumuna gelen Sırbıstan ile halihazırda Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında gümrüksüz ithalat ve ihracat yapılabilmektedir. Avrupa Birliği, Güneydoğu Avrupa ve Rusya pazarlarına erişim için lojistik bir üs imkanı sağlayan Sırbistan ile ticaret ve yatırım ilişkilerimizin gelişimi için mobilya, yapı malzemeleri, enerji, sanayi, turizm gibi sektörlerde önemli fırsatlar söz konusudur.

Anılan ziyaretin uçuş, transferler, toplantı, simultane tercüme, yurtdışı çıkış harç pulu vb. organizasyon giderlerini karşılamak üzere katılımcılarımızın ödemeleri gereken toplam bedel 750 ABD Doları olarak belirlenmiştir. 

Bu kapsamda, ziyarete katılmak isteyen üyelerimizin, en geç 23 Aralık 2015 Çarşamba günü mesai bitimine kadar aşağıdaki web linkinde yer alan başvuru formunu eksiksiz doldurarak ödemeyi gerçekleştirmiş olmaları rica olunur. Ziyarete katılım koşulları ve detaylar başvuru formunda yer almaktadır.

Saygılarımla,


Kayıt Formu: http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/126/5873

İlgili Resimler

Türkiye-Sırbistan Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Sempozyumu, 25 Şubat, Belgrad , 25.02.2015

İktisadi Araştırmalar Vakfı – Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği koordinasyonunda, “Türkiye-Sırbistan Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi” konulu bir sempozyum 25 Şubat 2015 tarihinde, Belgrad’da gerçekleştirilecektir. DEİK / Türkiye – Sırbistan İş Konseyi olarak rol alacağımız toplantının programı ve katılım formu ekte yer almaktadır.

 

Türkiye ve Sırbistan’dan çeşitli işadamı, akademisyen, bakan ve bürokratların katılacağı toplantıda, her iki ülkedeki potansiyel işbirliği fırsatları ve karşılaşılan sorunlar tartışılacak ve çözüme yönelik görüşler paylaşılacaktır.

 

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, DEİK (Nil Osmanoğlu, e-mail: nosmanoglu@deik.org.tr, Tel: 0212 339 5020, Fax: 0212 339 5065)  ile iletişime geçmeleri ve 9 Şubat 2015 tarihine kadar başvuru yapmaları gerekmektedir.

Sırbistan Cumhurbaşkanı’nın katılımlarıyla Türk-Sırp İş Konseyi Toplantısı , 24.01.2013

DEIK/Türk-Sırp İş Konseyi tarafından Sırbistan Cumhurbaşkanı Sayın Tomislav Nikolic’in katılımlarıyla 5 Şubat 2013 tarihinde 14:30-16:30 saatleri arasında TOBB Plaza’da bir çalışma toplantısı düzenlenecektir.

 

Sırbistan, Türkiye ile AB arasında bir geçiş noktası olmasının yanısıra bölgede Rusya ile Serbest Ticaret Anlaşması olan tek ülkedir. Eski Yugoslavya’nın en büyük ekonomisidir. İki ülke siyasi ilişkilerinde vizesiz seyahat ve THY’nin artan frekansı önemli gelişmelerdir. Yeni işbirliği imkanlarının ele alınacağı toplantıya katılımınız önem taşımaktadır.

 

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin ekteki katılım formunu doldurarak  en geç 1 Şubat 2013 Cuma günü mesait bitimine kadar DEIK’e (Gamze Eren, Email:geren@deik.org.tr, Tel: 0212 339 50 20, Faks: 0212 339 50 65) iletmeleri gerekmektedir.

Türk-Sırp İş Konseyi Otomotiv Toplantısı, İstanbul , 06.04.2011

Automechanika 2011 Fuarı kapsamında partner ülke Sırbistan olarak belirlenmiştir. Bu vesileyle Sırbistan Ticaret Odası işbirliğinde, Sırbistan'dan gelecek olan 17 otomotiv firmasıyla 7 Nisan 2011 tarihinde Beylikdüzü TÜYAP Fuar Merkezi'nde Türk-Sırp İş Konseyi Otomotiv Toplantısı gerçekleştirilecektir. Firma listesi ekte yer almaktadır.

Sırbistan Otomotiv Endüstrisi köklü bir yapıya sahiptir ve 200.000 aracın üzerinde yıllık üretim rakamına ulaşmıştır. 2000 yılından bu yana, otomotiv endüstrisi 1.3 Milyar Euro yabancı yatırım girdisi ve 30.000'in üzerinde kişiye iş olanağı sağlamıştır.

2008 yılında  Kragujevac Zastava fabrikası Fiat Sırbistan üretim merkezine çevrilmiştir. Bu dönüşüm yabancı üreticiler ve daha birçok farklı iş ortaklıkları için Sırbistan'da bulunan potansiyelin altını çizmektedir.

Sırbistan otomotiv ve otomotiv yan sanayi hakkında sunumların gerçekleştirileceği toplantıda ayrıca Sırbistan Yatırım ve İhracat Teşvik Ajansı temsilcisi tarafından ülke yatırım ortamı ve otomotiv sektörü hakkında bilgi verilecektir. 

Söz konusu toplantıya katılarak otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Sırp işadamlarıyla ikili görüşme yapmak isteyen üyelerimizin, ekte yer alan başvuru formunu doldurarak en geç 4 Nisan 2011 Pazartesi günü mesai bitimine kadar DEİK'e  (Merve Erdoğan; gdastaj@deik.org.tr Faks: 0212 339 50 65) iletmeleri gerekmektedir.

Sırbistan Başbakanı Mirko Cvetkovic’in ziyareti vesilesiyle Türk-Sırp İş Forumu , 10.03.2011

Sırbistan Başbakanı Mirko Cvetkovic'in Türkiye'ye ziyareti vesilesiyle 11 Mart 2011 tarihinde İstanbul TOBB Plaza'da Türk-Sırp İş Forumu düzenlenmesi öngörülmektedir. Sözkonusu toplantıya Başbakanın beraberinde Sırp işadamlarının katılımı gerçekleşecektir. İşadamları listenin güncellemesi DEİK internet sitesinde yapılacaktır.

Sırbistan'ın genel ithalatı incelendiğinde Türkiye'nin pazar payını artırabileceği sektörlerin başında tekstil, inşaat malzemeleri, kimyasallar, otomotiv öne çıkmaktadır. Ayrıca yakın geçmişte Sırbistan ile Türkiye alt yapı müteahhitlik projelerine yönelik işbirliği anlaşması imzalamıştır ve ülkede inşaat sektöründe önemli bir potansiyel bulunmaktadır. Özelleştirme sürecinde inşaat malzemesi, gübre üretimi ve turistik merkezler yer almaktadır.

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, ekte yer alan başvuru formunu doldurarak, toplantı katılım ücreti ödeme dekontu ile birlikte en geç 9 Mart 2011 Çarşamba günü mesai bitimine kadar DEİK'e  (Aslı Cora; acora@deik.org.tr Faks: 0212 339 50 65) iletmeleri gerekmektedir.

Sırbistan Başbakanı Ziyareti vesilesiyle Türk-Sırp İş Forumu (11 Mart 2011, İstanbul) , 10.03.2011

Sırbistan Cumhuriyeti Başbakanı Mirko Cvetkovic ve beraberindeki 45 Sırp işadamının Türkiye'ye ziyareti vesilesiyle 11 Mart 2011 tarihinde TOBB Plaza'da Türk-Sırp İş Forumu düzenlendi. Yaklaşık 120 kişinin katıldığı İş Forumunda açılış konuşmalarını Türk-Sırp İş Konseyi Eş-Başkanları Aleksandar Medjedovic ve Miloš Bugarin gerçekleştirdi. Eş Başkanlar, iki ülke arasındaki işbirliği fırsatlarına değinerek Ardından bir konuşma gerçekleştiren TOBB Başkan Yardımcısı ve DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Halim Mete Türkiye'nin bölgesel stratejik önemine değinerek son dönem ekonomik gelişmelere değindi. Balkan bölgesinde istikrar sağlanması için Türkiye ve Sırbistan'ın önemli aktörler olduğunu vurguladı. Sırbistan Başbakanı Mirko Cvetkovic konuşmasında küresel krizin tüm ülkeler üzerindeki olumsuz etkilerine değinerek, Sırbistan'ın toparlanma sürecinde olduğunu ve 2011 yılında %3 oranında büyüme öngördüklerini belirtti. Ülkedeki tarım üretiminin arttığıını ve ekonomiye önemli katkıda bulunduğunu aktaran Başbakan, %10'luk oranla bölgedeki en düşük kurumsal vergiye sahip olduklarının altını çizdi. Açılış konuşmalarının ardından Türkiye'de yatırım yapmış olan BOMEX Holding'in Başkanı Milan Bjelić tecrübelerini ve Türkiye'de iş yapma esasları hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Ardından Sırbistan'daki Türk yatırımı olan Anadolu Efes'in Pazarlama Araştırmaları ve Yeteneklerini Geliştirme Direktörü Mete Yurtsever, ülkedeki faaliyetleri hakkında bilgi vererek, pazardaki deneyimlerini aktardı. Sırbistan Kamu Elektrik Kurumu Yatırım Direktörü Slobodan Mitrovic, Sırbistan'daki elektrik santralleriyle ilgili bilgiler sunarak hidro-elektrik, madencilik gibi alanlardaki güncel proje ve yatırım imkanlarını tanıttı. Sırbistan Yatırım ve İhracat Teşvik Ajansı (SIEPA) Direktör Yardımcısı Bojan Jankovic, ülkenin yatırım ortamı, vergi sistemi, yatırım teşvikleri hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Toplantının ardından DEİK evsahipliğinde çalışma yemeği ve ikili firma görüşmeleri düzenlendi.

Yeni Atanan Sırbistan Ankara Büyükelçisi ile Tanışma Toplantısı (4 Mart 2011, İstanbul) , 03.03.2011

Yeni Atanan Sırbistan Ankara Büyükelçisi Dušan Spasojević ile 4 Mart 2011 tarihinde TOBB Plaza'da bir tanışma toplantısı düzenlendi. Toplantıya Sırbistan İstanbul Başkonsolosu Miroslav Prcovic, Ticaret Müşaviri Filip Sanovic ve Askeri Ateşe, Türk-GDA İş Konseyleri Başkanı Sadullah Sipahioğlu, Türk-Sırp İş Konseyi Başkanı Aleksandar Medjedovic, Başkan Yardımcıları Mahiye Şamdancı ve Saffet Erdem, Türker Nakliyat adına Semra Sönmez, DEİK Bölge Koordinatörü Aslı Özelli ve Koordinatör Yardımcısı Aslı Cora katıldı. Toplantıda, 11 Mart 2011 tarihinde Sırbistan Başbakanı ziyareti vesilesiyle İstanbul'da düzenlenecek Türk-Sırp İş Konseyi Toplantısının detayları görüşüldü. Büyükelçi tarafından Sırbistan işadamları listesi değerlendirilerek, resmi heyet ve program bilgisi verildi. Sırbistan'ın bölgesel kalkınma projeleri kapsamında Novi Pazar, Sancak, Niş gibi bölgelerin de Türkiye'ye tanıtılması konusunda çalışmalar yapılacağı belirtildi. Ayrıca iki ülke arasında önemli sektörlerden bankacılık ve sigorta alanlarında bir iş forumu düzenlenmesinin yararlı olacağı ifade edildi. İş Konseyi Başkanı tarafından Automechanica 2011 Fuarının detayları paylaşıldı. Bu sene partner ülke olan Sırbistan'ın otomotiv pazarının tanıtılacağı belirtildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Türkiye-Sırbistan KEK Eşbaşkanı Ömer Dinçer'in Ziyareti Vesilesiyle ile Türk-Sırp İş Konseyi Toplantısı (23-25 Eylül 2010) , 22.09.2010

Türkiye-Sırbistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) I. Dönem Toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Türkiye-Sırbistan KEK Eşbaşkanı Ömer Dinçer ve Sırbistan Devlet Bakanı Sulejman Ugljanin'in eşbaşkanlığında 23 Eylül 2010 tarihinde gerçekleştirildi. Eşbaşkanların açılış konuşmalarının ardından teknik heyet görüşmelerine geçildi. Hazırlanan protokol üzerinde yapılan görüşmelerde mutabakata varılarak 24 Eylül 2010 tarihinde Eşbaşkanlar tarafından imzalandı. Türk-Sırp İş Konseyi Toplantısı 24 Eylül 2010 tarihinde Sırbistan Ticaret Odası'nda gerçekleştirildi. Sırp tarafından yaklaşık 150 işadamının katıldığı toplantıda Türk-Sırp İş Konseyi Eş Başkanı Milos Bugarin, Türk-Sırp İş Konseyi Başkan Vekili Aleksandar Medjedovic, İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fikret Tanrıverdi'nin açılış konuşmalarının ardından Sırbistan Devlet Bakanı Sulejman Ugljanin ve T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer birer konuşma yapıldı. Toplantının ikinci kısmında ‘Sırbistan İş Ortamı', ‘Yatırım Teşvikleri', ‘Serbest Bölgeler' ve Aleksandar Medjedovic tarafından ‘Sırbistan ve Türkiye: İçeriden Bakış' konulu sunumlar gerçekleştirlidi. Konuşmaların ardından ikili firma görüşmelerine geçildi.

Türkiye-Sırbistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) I. Dönem Toplantısı vesilesi ile Türk-Sırp İş Konseyi Toplantısı (23-25 Eylül 2010, Belgrad) , 22.09.2010

T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından iletildiği üzere, Türkiye-Sırbistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) I. Dönem Toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Türkiye-Sırbistan KEK Eşbaşkanı Sayın Ömer Dinçer'in eşbaşkanlığında 22-25 Eylül 2010 tarihleri arasında Belgrad'da gerçekleştirilecektir.

Söz konusu KEK I. Dönem Toplantısı vesilesi ile DEİK/Türk-Sırp İş Konseyi tarafından, karşı kanat kuruluşu Sırbistan Ticaret Odası işbirliği ile, iki ülke işadamlarının bir araya geleceği "Türk-Sırp İş Konseyi Toplantısı"'nın düzenlenmesi planlanmaktadır. Türk-Sırp İş Konseyi Toplantısı'na Türkiye-Sırbistan KEK Eşbaşkanları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Ömer Dinçer ve Sırbistan Devlet Bakanı Sayın Sulejman Ugljanin'in de katılımları öngörülmektedir. Türk-Sırp İş Konseyi Toplantısı çerçevesinde iki ülke işadamlarının bir araya geleceği ikili görüşmelerin düzenlenmesi planlanmaktadır. İkili görüşmeler için gerekli düzenlemelerin yapılabilmesi için Sırbistan Ticaret Odası 6 Eylül 2010 tarihine kadar yapılan başvuruların verimli olacağını vurgulamaktadır. Nihai program ve diğer detaylar katılımcılara  bilahare iletilecektir.

• Yakın dönemde FİAT'ın yatırım yaptığı ülkede otomotiv/otomotiv yan sanayi konularında hem greenfield hem özelleştirme sürecinde firmalar bulunmaktadır, ayrıca ticaret içinde önemli bir paya sahiptir.
• Sırbistan'ın genel ithalatı incelendiğinde Türkiye'nin pazar payını artırabileceği sektörlerin tekstil, inşaat malzemeleri, kimyasallar öne çıkmaktadır.
• Ayrıca yakın geçmişte Sırbistan ile Türkiye alt yapı müteahhitlik projelerine yönelik işbirliği anlaşması imzalamıştır ve ülkede inşaat sektöründe önemli bir potansiyel bulunmaktadır.
• Özelleştirme sürecinde inşaat malzemesi, gübre üretimi ve turistik merkezler (Belgrad merkezinden 4 yıldızlı kongre imkanı da olan otel eksikliği tespit edilmektedir ve özelleştirme sürecinde bu kapsamda oteller bulunmaktadır) yer almaktadır.

Söz konusu ziyarete katılmak isteyen üyelerimizin ekte yer alan başvuru formunu eksiksiz doldurarak, avans ödeme bedelinin ödendiğini gösteren,  katılımcının isminin de kayıtlı olduğu ödeme dekontu ile birlikte en geç 6 Eylül 2010 mesai bitimine kadar DEİK'e (Leyla Gürbüz, Tel : 0 212 339 50 20, Faks: 0212- 270 30 92, leylagurbuz@deik.org.tr ) iletmeleri gerekmektedir.

Sırbistan Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vesna Hreljac-Ivanovic ve Heyeti ile Toplantı , 12.01.2010

Sırbistan Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vesna Hreljac-Ivanovic başkanlığındaki bir heyet serbest bölgeler ve çoklu taşımacılık alanlarında işbirliği imkanlarını araştırmak üzere 13-15 Ocak 2010 tarihlerinde İstanbul'u ziyaret edecektir.

Söz konusu ziyaret vesilesi ile DEİK/Türk-Sırp İş Konseyi tarafından 13 Ocak 2010 tarihinde 15:00-18:00 saatleri arasında TOBB Plaza'da bahsi konu heyet ve Sırbistan'da iş yapmayı arzu eden Türk özel sektör temsilcilerinin bir araya geleceği ve Sırbistan'daki yatırım imkanlarını ve iki ülke arasındaki işbirliği imkanlarının değerlendirileceği bir toplantı düzenlenecektir.

İlgili toplantıda, Sırbistan Yatırım ve İhracatı Teşvik Ajansı, Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü ve Pirot Serbest Bölgesi temsilcileri Sırbistan'daki yatırım ortamı, iki ülke arasındaki işbirliği fırsatlarını ve somut projeleri değerlendirilecek olup, söz konusu  temsilciler ile ikili görüşmeler de gerçekleştirilecektir.

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerin, ekte yer alan başvuru formunu eksiksiz doldurarak en geç 12 Ocak 2010 Salı günü mesai bitimine kadar DEİK'e  (leylagurbuz@deik.org.tr, Faks: 0212 270 30 92) iletmeleri gerekmektedir. Toplantıya katılım hususunda başvuru sırası dikkate alınacaktır. Toplantı dili İngilizce'dir.

Sırbistan Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vesna Hreljac-Ivanovic ve Heyeti ile Toplantı , 12.01.2010

Sırbistan Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vesna Hreljac-Ivanovic başkanlığındaki heyetin serbest bölgeler ve çoklu taşımacılık alanlarında işbirliği imkanlarını araştırmak üzere gerçekleştirdiği İstanbul ziyareti vesilesi ile DEİK/Türk-Sırp İş Konseyi tarafından 13 Ocak 2010 tarihinde TOBB Plaza'da, bahsi konu heyet ve Sırbistan'da iş yapmayı arzu eden Türk özel sektör temsilcilerinin bir araya geldiği ve Sırbistan'daki yatırım imkanlarını ve iki ülke arasındaki işbirliği imkanlarının değerlendirildiği bir toplantı düzenlendi.

Türk-Sırp İş Konseyi Başkanı Tamer Türker, DTM Serbest Bölgeler Genel Md. Armağan Vurdu, Sırbistan'ın İstanbul Başkonsolosu Dragan Markovic ve DEİK Genel Sekreteri Ufuk Yılmaz'ın da katılımları ile gerçekleşen toplantıda, Sırbistan'daki serbest bölgeler ve yasal uygulamalar Türk yatırımcılara tanıtıldı. UND- Uluslararası Nakliyeciler Derneği tarafından ücretsiz geçiş belgelerinde yaşanan sıkıntılar dile getirildi. Aynı gün akşam konuk heyet için Türk-Güneydoğu Avrupa İş Konseyleri Üyesi ADRİA Uluslararası Turizm Nakliyat Sanayi ve Tic. A.Ş. ev sahipliğinde bir çalışma yemeği gerçekleştirildi.

T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün Sırbistan’a Resmi Ziyareti vesilesi ile Türk-Sırp İş Konseyi Toplantısı , 24.10.2009

T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün 25-27 Ekim 2009 tarihleri arasında Sırbistan'a gerçekleştirdiği resmi ziyaret vesilesi ile Türkiye-Sırbistan arasındaki ticari ve ekonomik işbirliği imkanlarının artırılması amacıyla, 26 Ekim 2009 tarihinde Türk-Sırp İş Konseyi Ortak Toplantısı düzenlendi.

25 Ekim 2009 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün katılımı ile gerçekleştirilen değerlendirme toplantısında Türk özel sektör temsilcileri kendilerini tanıttılar ve Sırbistan'da hali hazırda bulunan ve ya öngördükleri ticari ilişkileri ve sorunları ilettiler.

- Hattat Tarım Makinaları San. ve Tic. A.Ş'nin Sırbistan'da bir fabrika yatırımı öngördüklerini ve bu konuda Eximbank'ın desteğini beklediklerini ilettiler.
- Makyol inşaat San. Tur. ve Tic. A.Ş.  Sırbistan'daki otoyol ve havaalanı projeleri ile ilgilendiği aktarıldı.
- Anadolu Endüstri Holding tarafından Sırbistan pazarında Heineken ile stratejik işbirliği yapıldığını ve Efes'in hisselerin hali hazırda hala üçte birine sahip olduğu belirtildi.
- Intra Tours tarafından Sırbistan'ın turizm konusunda büyük potansiyel arz ettiği ancak başta Belgrad olmak üzere beş yıldızlı otellerin çok az sayıda olduğu, bu anlamda Türk inşaat firmalarına da bir imkan doğduğu iletildi.

Söz konusu değerlendirme toplantısında T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, iki ülke arasında tarihi bağlılık olduğunu, iki ülkenin stratejik ortaklık noktasına geldiğini, Sırbistan'ın kuruluşunda da çok açıkça destek istediğini ve sağlandığını, Sırbistan'ın AB ve NATO ile ilgili çok stratejik gelişmeler kat ettiğini, askeri ve savunma konularında iyi ilişkileri içinde olunduğu, iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin ekonomik ilişkilerin istikrarı için çok sağlam bir temel oluşturduğunu, başta Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadic olmak üzere, Sırp resmi temsilcilerin dost ülke Türkiye ve Türk özel sektör temsilcilerine yatırım ve işbirliği için samimi bir çağrıda bulunduğunu, imzalanan STA'nın meclislerden geçeceğini ve ilgili işlemlerin 2009 sonuna kadar tamamlanmasının hedeflendiğini, 1986 yılından bu yana Sırbistan'a gerçekleştirilen ilk Cumhurbaşkanı ziyaretinin çok büyük önem taşıdığını, tüm görüşmelerde ekonomik işbirliğinin de gündeme geldiği, bu anlamda Sayın Tadiç ile Türk-Sırp İş Konseyi Toplantısına da katılım sağlayarak güven içinde yatırım gerçekleştirilebileceğini işaret edeceklerini, ticari ilişkilerin ve yatırımların paralel olarak gelişmesi gerektiğini, Sırbistan'da tahsilli ve kalifiye bir nüfus bulunduğunu, siyasi sorunlar sebebi ile ekonomik atılımın gerçekleşemediğini ancak Sırbistan'ın AB vb. konularda çok kısa sürede mesafe alacağını, başta Sancak bölgesi olmak üzere Türk firmalarının altyapı yatırımlarında yer almasının çok istendiğini, Eximbank'ın da gerekli desteği vermeye hazır olduğunu, turizmin ilişkilerinin geliştirilebileceğini, bu anlamda Türk operatörlerinin Sırbistan'a gelmesi gerektiğini ve THY ve JAT arasında işbirliğinin geliştirilmeye çalışıldığını ifade etti.

26 Ekim sabahı Sırbistan Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mihailo Vesovic'in moderatörlüğü ile  gerçekleştirilen Sırbistan Ülke Brifingi'nde Sırbistan Yatırım ve İhracatı Teşvik Ajansı (SIEPA) Danışmanı Aleksandar Radulovic , Sırbistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı Jelena Marjanovic, Sırbistan Özelleştirme Ajansı İhaleler Direktörü Albina Kecman Susnjar ve Sırbistan Maliye Bakanlığı yetkilisi ve Organize Sanayi Bölgesi  Danışmanı Sayın Murat Sayımlar tarafından gerçekleştirilen sunumlar aracılığıyla Türk özel sektör temsilcilerine Sırbistan'daki yatırım ortamı, işbirliğine müsait sektörler, özelleştirme sürecindeki yatırım imkanları ve kurulma aşamasında olan serbest bölgeler hakkında bilgi verildi.

26 Ekim öğleden sonra iki ülke Cumhurbaşkanlarının katılımı ile gerçekleştirilen Türk-Sırp İş Konseyi Ortak Toplantısı'nda, Cumhurbaşkanları mükemmel düzeyde seyreden siyasi ilişkilerin iki ülke iş çevreleri tarafından henüz keşfedilmediği vurgulandı. Sırbistan Cumhurbaşkanı Sayın Boris Tadiç Türk yatırımlarını beklediklerini ve desteklediklerini vurguladı ve başta Sancak olmak üzere potansiyel yatırım imkanlarını aktardı. Konuşmaların akabinde Türk-Sırp İş Konseyi Başkanı Sayın Tamer Türker ile Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mladjan Dinkiç arasında Sayın Türker'in Bujanovac bölgesindeki termal tesislerine dair yatırım ön çalışmaları ile ilgili bir mutabakat zaptı imzalandı. TOBB Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, Sırbistan Ticaret Odası Başkanı Sayın Milos Bugarin'e TOBB-DEİK Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu'nun Eurochambers Başkan Yardımcılığına seçilme sürecinde verdiği açık destek için teşekkür etti.  Türk-Sırp İş Konseyi Toplantısı'nın akabinde Türk ve Sırp firmaları arasında sektörel iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

26 Ekim akşamı Sırbistan Cumhurbaşkanı Sayın Boris Tadic'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen akşam yemeğine Türk özel sektör heyetinden DEİK İcra Kurulu Başkanı Sayın Rona Yırcalı, TOBB Başkan Yardımcısı Sayın Faik Yavuz, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Osman Çetin Budak, Türk-Sırp İş Konseyi Başkanı Sayın Tamer Türker, başta olmak üzere toplam on bir temsilci katılım sağladı. 

27 Ekim tarihinde Türk özel sektör heyetinin katılımları ile Sırbistan'ın kuzeyinde yer alan Vojvodina özerk bölgesinde Vrsac şehrine gerçekleştirilen ziyaret kapsamında, bölgedeki en büyük yatırım olan Hemofarm A.D. tesislerinde bölgeye dair düzenlenen brifinge Vrsac Belediye Başkanı Cedomir Zivkovic, yerel parlamento üyesi Stevica Nazarcic, Grafica Zannini East Genel Direktörü Pera Todorovic, Vojvodina Yabancı Yatırım Ajansı (VIP) Danışmanı Vladimir Pavlov, Hemofarm A.D Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dragan, Hemofarm A.D. Halkla İlişkiler Direktörü Gordana Lazić Velovan, Vrsac Teknoloji Parkı Direktörü  Zoran Tomic ve  Branimir Sredić katıldılar. Söz konusu brifingde Vojvodina bölgesinin merkezi ve stratejik konumu, sağlanan teşvikler, yerel yönetimin desteği, bölgenin siyasi ve ekonomik istikrarı ve gelişmiş altyapısı vesile ise ile yabancı yatırımlar için uygun olduğu vurgulandı. Alman Stada firmasının ortak olduğu Hemofarm A.D. ile İtalyan menşeli Grafica Zannini East ise bölgedeki en geniş kapsamlı yabacı yatırım örnekleri olarak ön plana çıkarıldı.

27 Ekim öğleden sonra Sancak Bölgesi Belediye Başkanları, Milletvekilleri ve Bakanlarının da katıldığı ve Sırbistan Cumhurbaşkanı ve T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün teşrifleriyle Sırbistan Sarayı'nda düzenlenen "Sancak Bölgesinin İktisadi Kalkınması" temalı toplantıya Türk özel sektör heyeti tarafından da katılım sağlandı. Söz konusu toplantıda Sırbistan Cumhurbaşkanı Sayın Tadic, Sırbistan devleti olarak doğal ve insan kaynaklarını Sancak bölgesine aktarmayı amaçladıklarını, sorumluluklarını ortaya koymak istediklerini, bölgedeki ekonomik kalkınmanın ön koşulunun eski Yugoslavya ülkelerinin uzlaşmasından geçtiğini, Sırbistan olarak iyileştirme sürecini başlatmak istediklerini, bu anlamda 1990'larda yaşanan itilafları aşmak istediklerini, başta Sancak bölgesi olmak üzere yabancı yatırım çekmeyi hedeflediklerini, ilgili plan ve projelerin devam ettiğini, kalkınma amacı için Karadağ ile bir bağlantı kurulması gerektiği, otoyol ve sanayi bölgesi kurulması projelerinin önem arz ettiğini, ayrıca Zenica ve Yeni Pazar'daki yollarında geliştirilmesi gerektiğini, tarıma ve üretime yatırım yapılmasının önemli olduğunu, Kraljevo'daki askeri havaalanının sivil hava sağsına dönüştürülmesinin gündemde olduğunu ve  demiryollarının modernleştirilmesinin önem taşıdığını belirtti. Sayın Tadic, kapsamlı bir kalkınma strateji ile ülkenin pasif kalan kısmının canlandırılması gerektiğini ve böylece Sırbistan'ın merkez konuma getirilmesinin hedeflendiğini vurguladı ve söz konusu stratejinin Türkiye'nin desteği olmadan gerçekleşemeyeceğini iletti. T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Gül, Sayın Tadic'in Sancak bölgesine verdiği önemin kedisini çok memnun ettiğini, Sancak'ın iki ülke arasındaki gönül bağını oluşturduğunu, Sancak bölgesinin ekonomik ve sosyal kalkınması çerçevesinde gereken tüm desteğin ve işbirliğinin sağlanacağını, bölgedeki en büyük sorunun yüksek işsizlik oranı ile az gelişmişlik olduğunu, Türk yatırımların Sırbistan'ı maalesef yeni keşfettiklerini ve  siyasi düzeyde yakalanan mükemmel ilişkilere iki ülke iş dünyalarının henüz yetişemediğini vurguladı. Sayın Gül, Belgrad-Karadağ otoyolunu, havaalanları ve Tutin Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere öncelikle olan projelere dair vizyonu paylaştıklarını, Türk Eximbank'ın ilk adım olarak finansman sağlamak üzere anlaşma imzaladığını, Türk özel sektör temsilcileri ise gerekirse şirket bazında bizzat konuyu takip edeceğini aktardı. Sayın Gül, iki ülke savunma Bakanlarının da bir araya geldiğini, Sjenica havaalanı projesi ile de ilgilenildiğini, Tutin Organize Bölgesi için TİKA tarafından hazırlanan projenin Sayın Tadic'e sunulduğunu, uygulama aşamasına geçilmesi gerektiğini, Yeni Pazar başta olmak üzere özelleştirme sürecinde olan başta tekstil firmaları olmak üzere tüm imkanların dikkatle incelenmesi gerektiğini ve  iki ülke arasında imzalanan STA'nın en yakın zamanda yürürlüğe girerek ticaretin altyapısını oluşturacağını ifade etti. Sayın Gül, ayrıca, temel sorunlardan birinin eğitim kapasitesindeki yetersizlik olduğu vurguladı ve TİKA'nın yapmış olduğu ilk öğretim okulunun 2008 yılı itibariyle eğitim sürecine açıldığını, Yeni Pazar'da ikinci bir okul inşasının, Yeni Pazar Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün açılmasının ve Yani Pazar dönüşüm projesinin TİKA tarafından üstlenilmesinin öngörüldüğünü aktardı. Sırbistan Devlet Bakanı Sulejman Ugljanin ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Rasim Lajajic iki ülke Cumhurbaşkanlarının bir araya geldiği bu ziyaretin ve toplantıların tarihi olduğunu, Sancak bölgesinin ilk kez bu kadar üst düzey de konuşulduğunu, Türk yatırımı çekmek için bölgede siyasi istikrarın sağlanması gerektiğini, Sırp hükümetinin öncelikli beklentilerinin eğitim ve altyapı alanlarında olduğunu, kalkınmanın gerçekleştirilememesi durumunda bölgeden çok büyük çapta göç olacağını, Türkiye ile işbirliğinin öneminin her platformda tekrar dile getirilmesi gerektiğini vurguladılar. TİKA Başkanı Musa Kulaklıkaya,  Lescova endüstri şehrinin bölgesel kalkınma, istihdam sorunu, üretim ve işbirliğinin geliştirilmesi ve bölgeye yabancı yatırım çekmek için önem arz ettiğini, başta gıda, giyim, inşaat malzemeleri olmak üzere bir çok iş alanı için yatırım imkanı sunduğunu,  stratejik bir konumda konumlandığını ve bölgede bulunan genç girişimci nüfustan faydalanabilineceğini aktardı.

T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün Sırbistan’a Resmi Ziyareti vesilesi ile Türk-Sırp İş Konseyi Toplantısı (25-27 Ekim 2009, Belgrad) , 24.10.2009

T.C. Dışişleri Bakanlığı tarafından iletildiği üzere, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, 25-27 Ekim 2009 tarihleri arasında Sırbistan'a resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir.  Söz konusu ziyarete, Türkiye-Sırbistan arasındaki ticari ve ekonomik işbirliği imkanlarının artırılması amacıyla, DEİK koordinasyonunda bir özel sektör heyeti ile iştirak edilmesi öngörülmüştür. Ziyaret Cumhurbaşkanımızın da olacağı özel uçakla yapılacaktır. 

Söz konusu resmi ziyaret vesilesi ile DEİK/Türk-Sırp İş Konseyi ve karşı kanat kuruluşu Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası ve Sırbistan Yatırım ve İhracatı Teşvik Ajansı (SIEPA) işbirliğinde, 26 Ekim 2009 tarihinde Belgrad'da  iki ülke işadamlarının bir araya geleceği "Türk-Sırp İş Konseyi Toplantısı" düzenlenmesi planlanmaktadır. Türk-Sırp İş Konseyi Toplantısı'na iki ülke Cumhurbaşkanlarının da katılımı öngörülmektedir. Türk-Sırp İş Konseyi Toplantısı çerçevesinde iki ülke işadamlarının bir araya geleceği sektörel oturumlar ve ikili görüşmelerin düzenlenmesi planlanmaktadır. Nihai program ve diğer detaylar katılımcılara  bilahare iletilecektir.

Bahsi konu özel sektör heyetine otomotiv, turizm, tekstil, inşaat, demir-çelik, ilaç, gıda ve altyapı alanlarında ve potansiyel arz eden diğer tüm sektörlerde faaliyet gösteren firmalarımızın katılmasında yarar görülmektedir.

Söz konusu ziyarete katılmak isteyen üyelerimizin ekte yer alan başvuru formunu eksiksiz doldurarak, avans ödeme bedelinin ödendiğini gösteren,  katılımcının isminin de kayıtlı olduğu ödeme dekontu ile birlikte en geç 12 Ekim 2009 mesai bitimine kadar DEİK'e (Leyla Gürbüz, Tel : 0 212 339 50 20, Faks: 0212- 270 30 92, leylagurbuz@deik.org.tr ) iletmeleri gerekmektedir.

İlgili Resimler

Sırbistan Yatırım Konferansı , 15.09.2009

Sırbistan Yatırım Konferansı, DEİK/Türk – Sırp İş Konseyi ve  Sırbistan Yatırım ve İhracatı Teşvik Ajansı (SIEPA) işbirliğinde 16 Eylül 2009 tarihinde İstanbul TOBB Plaza'da düzenlendi. Sırbistan Ekonomi ve Bölgesel Kalkınma Bakanı / Türkiye-Sırbistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Eş Başkanı Sayın Sulejman Ugljanin, Sırbistan Ankara Büyükelçisi Sayın Vladimir Curgus, Sırbistan İstanbul Başkonsolosu Sayın Dragan Markovic, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Ender Yorgancılar, DEİK/Türk-Sırp İş Konseyi Başkanı Sayın Tamer Türker, Sırbistan Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mihajlo Vesovic, Sırbistan Yatırım ve İhracatı Teşvik Ajansı (SIEPA) Direktör Yardımcısı Bojan Jankovic, Sırbistan Özelleştirme Ajansı ve Uluslararası Finans Kuruluşu (IFC) temsilcileri ve kırkın üzerinden Türk özel sektör heyetinin katılımı ile gerçekleşen toplantıda Sırbistan'daki yatırım ortamı, spesifik yatırım imkanları ve özelleştirme sürecine dair bilgiler aktarıldı. Belgrad'da yerleşik ve Balkanlardaki en büyük ölçekli ilaç fabrikaları arasında yer alan Galenika ad, JAT hotels Slavija'in Belgrad merkezindeki üç otel binası, Belgrad merkezindeki 22. katlı binası ile Inex Interexport ve Belgrad'da yerleşik şeker rafinerisi Dimitrije Tucovic'in 2009 yılı içinde açılacak ve Türk özel sektör temsilcileri için cazip olması öngörülen somut yatırımları arasında yer aldığı aktarıldı. Söz konusu toplantıda 1 Haziran 2009 tarihinde Türkiye ile Sırbistan arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması'nın 1 Ocak 2010 tarihi itibariyle geçerlilik kazanmasının öngörüldüğü vurgulandı. Türkiye ile Sırbistan arasında potansiyelin çok altında seyreden ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini ve iki ükenin stratejik partner olmasını teminen gerekli siyasi alt yapının mevcut olduğu aktarıldı.

Türk-Sırp İş Konseyi Değerlendirme Toplantısı , 04.03.2009

Türk – Sırp İş Konseyi, Türkiye – Sırbistan  ekonomik ve ticari ilişkileri üzerinde değerlendirme ve görüş alışverişinde bulunarak, vizyon ve iki yıllık eylem planını belirlemek amacıyla, Konsey ile yakın çalışmalar yapan, Konsey'in geçmişini ve bugününü irdeleyerek yönü ve gelecekteki yeri ile ilgili katkıda bulunabilecek kuruluş temsilcilerinin katılımları ile bir vizyon-strateji çalışması yapmaya karar vermiştir.

Türk-Sırp İş Konseyi Değerlendirme Toplantısı 5 Mart 2009 Perşembe günü saat 10:00-12:00 arası İstanbul TOBB Plaza'da gerçekleştirilecektir.

• 2002 yılı seçim sonuçları ve buna bağlı ambargosu sona eren demokratik Yugoslavya Federal Cumhuriyeti (YFC) yerini  2003 yılında  "Sırbistan ve Karadağ" devletine bıraktı.
• Yugoslavya'nın bir arada kalan iki parçası olan Sırbistan ve Karadağ'ın oluşturduğu Sırbistan-Karadağ Devlet Birliği, 21 Mayıs 2006 günü Karadağ'da düzenlenen referandum sonucu "De Facto" şekilde ortadan kalkmış, Sırbistan Cumhuriyeti kurulmuştur.
• Türkiye ile Sırbistan ikili ticaret hacmi 2002 yılında 133 milyon Dolar, 5 yıl sonra 4 kat artarak 2007 yılında ise 546 milyon Dolar seviyesine ulaştı.
• Sırbistan'ın 2007 yılındaki toplam ticaret hacmi ise 27,4 milyar Dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Yani ikili ticaret hacminin 54 katıdır.
• Sırbistan yüzde 10 kurumlar vergisi uygulamaktadır.
• İki ülke arasında henüz mevcut olmayan Serbest Ticaret Anlaşması'nın çalışmalarına 2009 yılında hız getirilmesi öngörülmektedir.
• Sırbistan, Balkanlarda Rusya ile Serbest Ticaret Anlaşması olan tek ülke konumundadır.
• Sırbistan'daki tesislerin önemli bir kısmı devlete ait olup, özellikle çimento sanayi, demir-çelik sanayi, zirai donanım sanayi, petro-kimya sanayi, tütün sanayi yapılacak özelleştirmelerde Türk firmalar için önemli fırsatlar doğabileceği öngörülmektedir.
• Sırbistan, Türk müteahhitlik hizmetleri için de önemli bir potansiyel taşımaktadır

Görüldüğü üzere, Türkiye ile Sırbistan arasındaki ikili ticari, yatırım ve müteahhitlik ilişkileri potansiyelin çok altında seyretmektedir. Türk-Sırp İş Konseyi Değerlendirme Toplantısı, mevcut potansiyeli değerlendirerek bir neticeye ulaşmak için doğru zaman olduğundan, konuya ilişkin resmi ve özel sektör yetkilileri bir araya getirmeyi hedeflemektedir.

İlgili toplantıda, Türk-Sırp İş Konseyi Karşı Kanat Kuruluşu olan Sırbistan Ticaret Odası, Sırbistan Yatırım ve İhracatı Teşvik Ajansı ve Türkiye ile Sırbistan arasındaki işbirliğine elverişli olarak belirtilen otomotiv yan sanayi, tekstil, gıda, teknoloji, turizm ve demir-çelik sektörlerinin temsilcileri karşılıklı olarak Türkiye ve Sırbistan'daki yatırım ortamlarını, iki ülke arasındaki işbirliği fırsatlarını ve somut projeleri de değerlendirilecektir.

Söz konusu toplantıya T.C. Belgrad Büyükelçisi Sayın Süha Umar ve Sırbistan'ın Ankara Büyükelçisi Sayın Vladimir Curgus ve Sırbistan'ın İstanbul Başkonsolosu Sayın Dragan Markovic'in katılımı öngörülmektedir.

Türk – Sırp İş Konseyi'nin vizyonu ve gelecekteki konumu üzerinde ortak akıl arayacağımız bu toplantıya katılmanız ve değerli bilgi ve görüşlerinizi paylaşmanız bizim için büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, söz konusu toplantıda değerlendirmek istediğiniz hususları 27 Şubat 2009 Cuma gününe kadar tarafımıza iletmeniz çalışmalarımıza önemli katkı sağlayacaktır.

Katılımcıların, ekte yer alan başvuru formunu eksiksiz doldurarak en geç 27 Şubat 2009 Cuma günü mesai bitimine kadar DEİK'e  (leylagurbuz@deik.org.tr, Faks: 0212 270 30 92) iletmeleri gerekmektedir.

Türk-Sırp İş Konseyi Değerlendirme Toplantısı , 04.03.2009

DEİK/Türk-Sırp İş Konseyi Değerlendirme Toplantısı, T.C. Belgrad Büyükelçisi Sayın Süha Umar, Sırbistan Ankara Büyükelçisi Sayın Vladimir Curgus, Sırbistan İstanbul Başkonsolosu Sayın Dragan Markovic, DEİK/Türk-Güneydoğu Avrupa İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Sayın Zeki Çalışkan, DEİK/Türk-Sırp İş Konseyi Başkanı Sayın Tamer Türker, DEİK/Türk-Sırp İş Konseyi Başkan Yardımcıları Sayın Kudret Ünal ve Sayın Mustafa Yedikardeş, DEİK/Türk-Sırp İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri Sayın Aleksandar Medjedovic ve Sayın Serkan Mertcan, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Disiplin Kurulu Üyesi Sayın Veli Terzi, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Tamer Pala, T.C. Başbakanlık İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi Bölge Müdür Yardımcısı Dr. Yasemin Görüm, Uluslararası Nakliyecileri Derneği İcra Kurulu Üyesi Sayın Yusuf Özel, Sırbistan Ticaret Odası Uzmanı Gordana Adamovic ve Sırbistan Yatırım ve İhracatı Teşvik Ajansı Uzmanı Aleksandra Pastor ve otuzun üzerinde Türk özel sektör ve basın temsilcileri ile 5 Mart 2009 tarihinde TOBB Plaza'da düzenlendi. T.C. Belgrad Büyükelçisi Sayın Süha Umar, Sırbistan'ın bölgedeki istikrar ve barış için çok önem arz ettiği, önümüzdeki 3-5 yıl içerisinde Avrupa Birliği'ne entegrasyon sürecinin tamamlayarak AB üyeliğinin öngörüldüğü, Sırbistan'ın Balkanlardaki en büyük nüfusa, zengin doğal kaynaklarına, eğitimli ve kaliteli iş gücüne sahip olduğunu, satın alma ve ortaklıklar için tam zamanı olduğunu ve Türkiye ile Sırbistan arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması'nın müzakerelerinin 26-27 Şubat 2009 tarihinde Belgrad'da gerçekleşen görüşmelerde tamamlandığını iletti. Sırbistan Ankara Büyükelçisi Sayın Vladimir Curgus, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin potansiyelin çok altında seyrettiğini, turizm konusunda işbirliği imkanlarının bulunduğunu, 2009 Haziran ayında imzalanması öngörülen STA vesilesi ile Türkiye'den resmi bir ziyaret beklentileri olduğunu, özellikle otomotiv, turizm, tekstil, inşaat, demir-çelik, ve altyapı alanlarında işbirliği imkanlarının bulunduğunu iletti. Sırbistan Ticaret Odası Uzmanı Gordana Adamovic, Sırbistan'daki Türk yatırımlarının ve üretiminin artmasının beklendiğini ifade etti. Sırbistan Yatırım ve İhracatı Teşvik Ajansı Uzmanı Aleksandra Pastor Türkiye'nin Sırbistan'ı AB pazarına giriş çerçevesinde değerlendirmesi gerektiğini iletti.

Türk-Sırp İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyelerinin Sırbistan Ziyareti ve Bölgesel Temasları , 19.10.2008

DEİK Türk-Sırp İş Konseyi Başkanı Sn. Tamer Türker, İş Konseyi Başkan Yardımcıları Sn. Kudret Ünal ve Sn. Şükrü Öztürk, İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Sn. Aleksandar Medjedovic ve DEİK İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz'ün katılımları ile gerçekleşen Sırbistan ziyareti vesilesi ile 21 Ekim 2008 tarihinde Belgrad ve Nis'de temaslar gerçekleştirildi. T.C. Belgrad Büyükelçisi Sayın Süha Umar ile gerçekleştirilen tanışma toplantısında, Türkiye ile Sırbistan arasında özellikle özel sektör ilişkilerine dair bazı çekincelerin var olduğunu ancak fırsatları yitirmeden hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. Sayın Umar, Sırbistan'ın Avrupa Birliği üyeliğinin önümüzdeki 3-4 sene içersinde beklendiğini, bu zamana kadar küçük dahi olsa Türk yatırımlarının gerekli olduğu, siyasi ilişkilerin ise son dönemlerde yaşanan gelişmeler sonrasında belli bir düzeye geldiğini, özel sektörün devlet desteğini beklemeksizin de harekete geçmesi gerektiği, Sırbistan'ın Türkiye'den beklentisinin gerek ticari gerek ise yatırım alanlarında çok fazla olduğunu, insan altyapısının çok güçlü olduğunu, Avrupa Birliği fonlarının ülkeye girmesi ile beraber çok büyük atılımlar gerçekleşeceğini belirtti. Büyükelçi, özellikle standart tekstil üretiminin Türkiye'yi terk etmesi gerektiğini, bu anlamda Sırp firmaları ile ortaklıklar gerçekleştirerek ve Sırbistan'ın Rusya ile olan Serbest Ticaret Anlaşması'ndan yararlanarak Rusya pazarına ihracat imkanlarının değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi. Sayın Umar, turizm, savunma sanayi, bankacılık/finans ve lojistik alanlarındaki işbirliği imkanlarına dikkat çekti. Sayın Umar, 2008 Aralık ayında Türkiye'den seçilecek bir grup ekonomi yazarının Sırbistan'a davet edilmesi, ülkenin ve özel sektöre yönelik imkanların tanıtılması, üst düzey randevuların gerçekleşmesi ve söz konusu ziyaretin sonunda Türk kamuoyunun bilgilendirilmesi ve Sırbistan'a dair farkındalığın arttırılmasına yönelik bir projenin gündemde olduğunu iletti ve DEİK ile ilgi yazarların seçimi ve proje ile ilgili diğer detaylar hakkında işbirliğine gidilebileceğini belirtti. Sayın Umar, alım gücünün yüksek olduğu Novi Sad'da Türk ürünlerinin sergilendiği bir Türk pazarı kurulmasının faydalı olacağını vurguladı.

Sırbistan Ticaret Odası Başkanı ve Türk-Sırp İş Konseyi Eş Başkanı Milos Bugarin, Sırbistan Ticaret Odası Uluslararası Ekonomik İlişkiler Kurulu Genel Sekreteri Olivera Kiro ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun Danışmanı Gordana Adamovic'in katılımı ile gerçekleşen çalışma yemeğinde, karşılıklı ticari ve yatırım ilişkilerinde güvenli adımların atılması gerektiği, özellikle iki ülke KOBİ'leri için önemli fırsatlar sunan fuarların düzenlenmesinde yarar olduğu, Türkiye ile Sırbistan arasındaki toplam ticaret hacmini arttırmak amacıyla Serbest Ticaret Anlaşmasının imzalanmasının önem arz ettiği, Türk ve Sırp iş adamlarını bir araya getirmek ve sektörel panellerin düzenleneceği Türk-Sırp İş Konseyi Toplantısı'nın en kısa zamanda gerçekleşmesi gerektiği vurgulandı.

Nis Ekonomi Odası Genel Sekreteri Zoran Stojanovic ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Kurulu Üyesi Vladan Stanojevic ile gerçekleşen çalışma yemeğinde ilgi belediyenin yabancı yatırımlara açık olduğu, bölgeden haftada ortalama 50 otobüs Sırp vatandaşının Türkiye'yi farklı vesileler ile ziyaret ettiği, özellikle tarım, tarım makinaları, sulama sistemleri, tekstil, elektronik, alüminyum profil,  ve bakır alanlarında karşılıklı işbirliği imkanlarının bulunduğu vurgulandı. Nis Ekonomi Odası Genel Sekreteri Zoran Stojanovic karşılıklı fuar katılımlarının önemini iletti.

Yeni atanan T.C. Belgrad Büyükelçisi Sayın Süha Umar ile Çalışma Yemeği , 30.03.2008

Yeni atanan T.C: Belgrad Büyükelçisi Süha Umar ile gerçekleşen çalışma yemeğine Türk-Sırp Karadağ İş Konseyi Başkanı Faruk Cengiç, Türk-Sırp Karadağ İş Konseyi Üyesi Ayhan Kalmukoğlu, Türk- Tayvan İş Konseyi Başkanı İbrahim Güder, Bölge Koordinatör Vekili Aslı Özelli ve İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz katıldı. Büyükelçi Sayın Umar bölgedeki güncel gelişmeler çerçevesinde Türkiye- Sırbistan ikili siyasi ilişkilerinin 2008 sonbahar gibi eski haline kavuşacağını iletti. Özel sektörün Sırbistan'da yatırım yapması gerektiğini, gerekli yatırım imkanlarının var olduğunu ve Büyükelçilik olarak gerekli siyasi desteği vereceklerini iletti. Sayın Umar Türkiye ile Sırbistan arasındaki ticaret hacminin potansiyelin çok altında olduğunu vurguladı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ve Sırp İşadamları Heyeti ile Toplantı , 29.11.2007
Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ve Sırp İşadamları Heyeti ile Toplantı , 29.11.2007
Sektörel Toplantı (İlkbahar 2008) , 01.11.2007

İlgili Resimler

5.Dünya Odalar Kongresi vesilesi ile Sırbistan Ticaret Odası Dışilişkilerden Sorumlu Genel Sekreteri ile Temaslar (İstanbul) , 03.07.2007
Türk-Sırp ve Karadağ İş Konseyi VII.Ortak Toplantısı (İstanbul) , 30.05.2006
Türk-Sırp ve Karadağ İş Konseyi VI.Ortak Toplantısı (Belgrad) , 13.06.2005