• TÜRKİYE - SLOVENYA İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - SLOVENYA İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı:1997
Türk Tarafı Başkanı:Zahit Sağlık
Firma ve Ünvanı: Sağlık Transport Nakliye Ve Tic. Ltd. Şti.
Karşı Kanat Kuruluş: Slovenya Sanayi ve Ticaret Odası
Karşı Kanat Başkanı: Zeljko Puljic
Firma ve Ünvanı: Iskratel, CEO

Türk ve Sloven iş dünyasını buluşturan bir platform olması amacıyla oluşturulan DEİK/Türkiye-Slovenya İş Konseyi, 1997 tarihinden itibaren faaliyetlerini devam ettirmektedir. İş Konseyi Kuruluş Anlaşması dönemin T.C. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in resmi ziyareti vesilesiyle 4 Nisan 1997 tarihinde Ljubljana'da imzalanmıştır. İş Konseyi'nin muhatap kuruluşu Slovenya Sanayi ve Ticaret Odası ile verimli bir işbirliği tesis edilmiştir.

Eski Yugoslavya ülkeleri arasında yüksek refah seviyesi, gelişmiş sanayi ve ulaşım altyapısı, yüksek standartta iletişim hizmetleri, yetişmiş işgücü, Orta Avrupa bölgesinin denize erişim noktasında yer alması nedeniyle Slovenya, ekonomik işbirliği açısından küçük ama önemli bir ortaktır. Sloven firmaların eski Yugoslavya pazarında güçlü iş bağlantıları bulunmaktadır. Sadece Slovenya pazarı değil, Sloven firmaların bölge pazarlarındaki etkinlikleri de göz önüne alındığında Türk iş dünyası için önemli iş fırsatları barındırmaktadır. DEİK/Türkiye-Slovenya İş Konseyi Slovenya pazarı ve bu pazardaki imkanları tanıtmak amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

İletişim

Dilek Tuna
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 36
E-mail: dtuna@deik.org.tr

Neslihan Onuralp
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 17
E-mail: nonuralp@deik.org.tr

Aycan Damalı
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 74
E-mail: adamali@deik.org.tr

Ezgi Tanrıverdi 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 62
E-mail: etanriverdi@deik.org.tr
 

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. LJUBLJANA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Livarska 4, 1000 Ljubljana Slovenia
Tel:+ 386 1 236 41 50
Fax:+ 386 1 436 52 40
E-Posta: embassy.ljubljana@mfa.gov.tr

T.C. LJUBLJANA TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Tivoli Center, Bleiweisova cesta 30, 4th floor ŞI-1000 LJUBLJANA
Tel: + 386 1 230 20 20
Fax: + 386 1 234 53 48
E-Posta: ljubljana@ekonomi.gov.tr

SLOVENYA CUMHURİYETİ BÜYÜKELÇİLİĞİ
Kırlangıç Sokak, No: 36, 06700 G.O.P., Ankara
Tel: 0312 405 42 21/22
Fax: 0312 426 02 16
E-Posta: sloembassy.ankara@gov.si

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Zahit Sağlık

Başkan

Sağlık Transport Nakliye ve Tic. Ltd. Şti.

Başar Arıoğlu

Başkan Yardımcısı

Yapı Merkezi İnşaat Sanayi A.Ş

Hasan Hoşben

Üye

Hoşben Sigorta Aracılık Hiz.Ltd.Şti

Ramis Öztürk

Üye

Oyal Metal Çelik San.Tic.Ltd.Şti.

Samo İvançiç

Üye

İskratel Slovenya İstanbul Merkez Şubesi

Yayınlar

Bülten ve Yayınlar

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

Slovenya/Maribor Heyeti ile Toplantı ve İkili Firma Görüşmeleri, 20 Nisan 2016, Wyndham Grand İstanbul Levent , 20.04.2016

Maribor Belediye Başkanı Sn. Andrej Fistravec ve beraberindeki iş adamları heyetinin Türkiye’ye ziyaretleri kapsamında, DEİK/Türkiye-Slovenya İş Konseyi tarafından, 20 Nisan 2016 Çarşamba günü 13.00-17.00 saatleri arasında Wyndham Grand İstanbul Levent Otel’de Slovenya/Maribor Heyeti ile Toplantı ve İkili Firma Görüşmeleri gerçekleştirilecektir. 

İstikrarlı, güçlü ekonomiye, eğitimli nüfusa sahip Slovenya, 2014 yılı Orta ve Doğu Avrupa’nın GSYİH açısından en iyi performansını sergileyen ülke olmuştur. Slovenya’nın 2. en büyük şehri olan Maribor, Kuzeydoğu Slovenya Bölgesinin eğitim, finans, ticaret ve turizm merkezi olarak, Batı Avrupa ve Doğu Avrupa pazarlarına erişimde önemli bir konuma sahiptir. Heyet kapsamında Slovenya’nın, turizm, eğitim, inşaat, dekorasyon, demir ve metalürji sektörlerinden önemli firmalar yer alacak olup, heyet listesi ekte bilgilerinize sunulmaktadır.   

Maribor bölgesindeki yatırımlar ve ticaret alanlarında iş birlikleri için önemli fırsatlar içeren söz konusu toplantıya tüm üyelerimizin katılımını diler, toplantıya katılmayı arzu eden firma temsilcilerinin 17 Nisan 2016 Cuma günü mesai bitimine kadar aşağıdaki web link’inde yer alan başvuru formunu eksiksiz doldurarak, ödemeyi gerçekleştirmiş olmaları rica olunur. Ziyarete katılım koşulları ve detaylar başvuru formunda yer almaktadır.

Kayıt Formu: http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/176/6625

Slovenya’da Gayrimenkul ve Altyapı Yatırımları Fırsatları İnceleme Ziyareti, 15-16 Mayıs 2014, Ljubljana , 15.05.2014

Slovenya’nın İstanbul Ticaret Müşavirliği ve Ljubljana Belediyesi ortak girişimleri, Türk-Sloven İş Konseyi işbirliğinde 15-16 Mayıs 2014 tarihlerinde Slovenya / Ljubljana’ya işadamları heyet ziyareti gerçekleştirilecektir. Ziyaret kapsamında Ljubjana’daki altyapı ve gayrimenkul projelerinin saha ziyaretleri  ile birlikte detaylı olarak katılımcılara tanıtılması, hukuki altyapı, çalışma/belediye izinleri, vergi mevzuatı gibi konularda yetkili kurumlar tarafından bilgi aktarılması ve düzenlenecek ikili firma görüşmeleri kapsamında Sloven firmalar ile proje bazında ortaklıkların değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Söz konusu ziyaret programı ve yatırım projelerinin listesi ekte bilgilerinize yer almaktadır.

“Avrupa’nın en iyi saklanan sırrı” olarak gösterilen Slovenya, endüstri ve tasarım alanlarında sahip olduğu rekabet gücünü yenilikçilikle birleştirmiş olup sağlam bir ekonomik yapıya sahiptir. Ülkede kişi başı milli gelir 17,500 Euro’nun üzerindedir. 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olan Slovenya’nın, eski Yugoslavya Devletleri’yle güçlü ticaret ve yatırım  ilişkileri bulunmaktadır. Coğrafi konumu sebebiyle, Koper Limanı  önemli bir “lojistik merkez” konumundadır. Slovenya’daki doğrudan yabancı yatırımlar özellikle son 10 yılda ivmeyle artarak geçtiğimiz sene 12 milyar Dolar’a yaklaşmıştır.

Söz konusu ziyarete Slovenya’daki yatırım imkanlarını değerlendirmeyi düşünen üyelerimizin katılımını diler, programla ilgilenen üyelerimizin detaylı bilgi talepleri, soruları ile katılım teyitlerini ekli form aracılığıyla 21 Nisan Pazartesi günü mesai bitimine kadar DEİK’e (Dilek Tuna; Tel: 0212 339 5036, e-posta: dtuna@deik.org.tr) ve Slovenya Ticaret Müşavirliği’ne (Andrej Fercej, Tel: 0212 336 9323, e-posta: andrej.fercej@gov.si) iletmeleri rica olunur.

Slovenya Yatırım Semineri , 16.01.2014

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor’un onurlandırmasıyla, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Slovenya Yatırım Ajansı (SPIRIT) işbirliğiyle düzenlenen “Slovenya Yatırım Semineri” 16 Ocak 2014 Perşembe günü İstanbul’da Ceylan Intercontinental Hotel'de gerçekleştirildi.

TOBB/DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklııoğlu’nun ev sahipliğinde yapılan Slovenya Yatırım Semineri’ne; Slovenya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Slovenya Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Karl Viktor Erjavec, Slovenya Cumhuriyeti Finans Bakan Yardımcısı Mitja Mavko,Türk-Sloven İş Konseyi Başkanı Başar Arıoğlu, DEİK Kurucu Kuruluş temsilcileri, DEİK İş Konseyi Başkanları ile Türk ve Sloven iş insanları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Türk-Sloven İş Konseyi Başkanı Başar Arıoğlu yaptığı açılış konuşmasında Yatırım Semineri”nin iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesinde çok önemli bir ilham kaynağı olacağını ve ilişkilerin güçlenerek artacağını söyledi.

TOBB ve DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Hisarcıklıoğlu, seminerin açılışında yaptığı konuşmada, ikili ekonomik ilişkilerin güçlenmesi için çalıştığını belirtirken, DEİK bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Sloven İş Konseyi’nin 1997 yılından bugüne başarılı bir şekilde faaliyet gösterdiğini dile getirdi. Yüksek eğitimli insan kaynağı, coğrafi ve doğal güzellikleri ile Slovenya’nın Türkiye için stratejik öneme sahip olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, Balkanların model ülkesi Slovenya ile güçlü siyasi ve stratejik ilişkilerimize ek olarak tüm alanlarda güçlü ve çeşitlendirilmiş ekonomik ilişkiler tesis edilmesine dair isteğini dile geitrdi.

Türkiye ile Slovenya arasında doğrudan yatırım için ciddi bir potansiyel bulunduğunu belirten Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Erjavec, dışarından gelecek yatırımlar için çok sayıda avantaja sahip olan Slovenya'da yatırımcıların her türlü desteği görebileceğinin altını çizdi.

Slovenya Finans Bakan Yardımcısı Mitja Mavko da yaptığı konuşmada, Slovenya’nın ekonomik temelinin güçlü olduğunu vurgulayarak, yapacakları yapısal değişiklikler ile ilgili bilgileri içeren bir sunum gerçekleştirdi. Vergi ortamının iyileştireceklerini söyleyen Mavko, bankalacılık sektörünün yeniden yapılandırılacağını ve özelleştirileceğini de sözlerine ekledi.

Bakan Hayati Yazıcı, Slovenya Yatırım Semineri'nde yaptığı konuşmada, Slovenya ile Avrupa'nın ve bölgenin istikrar ve refahı için işbirliği yaptıklarını ifade ederek, Slovenya’nın küresel barışın tesisinde beraber çalıştığımız önemli bir dostumuz, müttefikimiz ve ortağımız olduğunu belirtti. Yazıcı, Slovenya Stratejik Konseyi tarafından Türkiye'nin, karşılıklı yatırımlar bakımından stratejik öneme haiz 6 ülkeden biri olarak değerlendirilmesinin önemine işaret etti.

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Türk iş dünyasına Slovenya'da yatırım yapmaları çağrısında bulundu. Slovenya olarak Türkiye'ye atfettikleri önemi aktaran Pahor, Türkiye'ye duyduğu saygıyı belirtti ve Türkiye’nin en önemli 10 gelişmiş ekonomi arasında olmayı amaçladığını ve bu yoldaki başarısını dile getirdi. Avrupa'daki ekonomik kriz sırasında Türkiye ekonomisinin yüzde 4'lük bir büyüme ederek başarılı bir gelişme kaydettiğinin altını çizdi. Türkiye ile Slovenya'nın sadece ekonomik ortak olmadığını, politik açıdan da her iki tarafın elinden gelen işbirliğini hayata geçirmeye yönelik çalışmalar kaydettiğini  ifade eden Pahor, Türk iş dünyasını Slovenya’ya yatırım yapmaya davet etti.

Yatırım Semineri’nin ikinci oturumunda ,"Slovenya'da İş ve Yatırım Ortamı",Slovenya'da Özelleştirme Süreci" ve Özelleştirme Projeleri Tanıtımı" konulu sunumlar gerçekleştirildi. Program kapsamında ayrıca, Slovenya'da yatırımı bulunan Türk firmaları deneyimlerini katılımcılarla paylaştılar.

Türk-Sloven İş Forumu, 9 Ekim 2012, Istanbul , 09.10.2012

 

Slovenya Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma ve Teknoloji Bakanı Sn. Radovan Zerjav ve beraberindeki işadamları heyetinin Türkiye ziyareti vesilesiyle 9 Ekim 2012 Salı günü saat 13:30’da Ceylan Intercontinental Otel / Taksim’de Türk-Sloven İş Forumu ve ikili firma görüşmeleri gerçekleştirilecektir. Forum kapsamında konuk Bakan Zerjav ve T.C. Ekonomi Bakanı Sn. Zafer Çağlayan her iki ülke iş dünyası temsilcilerine hitapta bulunacak olup Forumun taslak programı ekte bilginize yer almaktadır.

 

“Avrupa’nın en iyi saklanan sırrı” olarak gösterilen Slovenya, endüstri ve tasarım alanlarında sahip olduğu gücü yenilikçilikle birleştirmiş, sağlam bir ekonomik yapıya sahiptir. Ülkede kişi başı milli gelir 17,500 Euro’nun üzerindedir. 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olan Slovenya’nın, eski Yugoslavya Devletleri’yle güçlü ticaret ve yatırım  ilişkilerinin yanı sıra Avrupa’daki konumu sebebiyle de Koper Limanı gibi lojistik önemi  yüksek bir üssü bulunmaktadır. Avrupa Sloven firmalar ile inşaat, makine imalatı, lojistik ve bilişim alanları başta olmak üzere pek çok sektörde Slovenya ve diğer Güneydoğu Avrupa ülkelerinde işbirliği/ortak proje imkanları mevcuttur. Anılan toplantı kapsamında Slovenya’nıninşaat, taahhüt, enerji, makine imalatı, kağıt ve ahşap üretimi, otomotiv, gıda (şarap üretimi), demir ve metalurji, lojistik, tekstil, sağlık turizmi, bilişim ve telekomünikasyon sektörlerinden önemli firmalar ile ikili görüşmeler gerçekleşecek olup konuk heyet listesi ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

 

Anılan toplantıya katılımınızı diler, katılmayı arzu eden firma temsilcilerinin ekte yer alan başvuru formunu doldurarak 5 Ekim 2012 Cuma günü mesai bitimine kadar DEİK’e (Dilek Tuna; Tel: 0212 339 50 36, Faks: 0212 339 50 65; dtuna@deik.org.tr) teyit vermeleri rica olunur.

AB – Türkiye: Ortak Gelecek için Siyasi ve Ekonomik Liderlik Konferransı , 07.06.2012

Avrupa’nın önde gelen İşletme Okullarından Bled School of Management (IEDC) tarafından ve DEİK işbirliğiyle “AB – Türkiye: Ortak Gelecek için Siyasi ve Ekonomik Liderlik” konulu European Leadership Centre 10. Uluslararası Konferansı 7-8 Haziran 2012 tarihlerinde Bled – Slovenya’da gerçekleşecektir.

 
Konferans, uluslararası kanaat önderleri ve iş dünyası temsilcilerini bir araya getirmeyi hedeflemekte ve DEİK Üyelerine özel şartlarda katılım imkanı tanınmaktadır. Ekte detayları yer alan etkinliğe katılımınızı diler, ilgilenen üyelerimizin aşağıda iletişim bilgileri yer alan IEDC temsilcisiyle temasa geçmeleri rica olunur.
 
 
 
Detaylı Bilgi için: 
Mrs. Barbara Vilfan
ELC Coordinator
IEDC-Bled School of Management
Tel: + 386 4 5792 552
Fax: +386 4 5792 550
barbara.vilfan@iedc.si
 
  

 

Avrupa’nın önde gelen İşletme Okullarından Bled School of Management (IEDC) tarafından ve DEİK işbirliğiyle “AB – Türkiye: Ortak Gelecek için Siyasi ve Ekonomik Liderlik” konulu European Leadership Centre 10. Uluslararası Konferansı 7-8 Haziran 2012 tarihlerinde Bled – Slovenya’da gerçekleşecektir.
 
Konferans, uluslararası kanaat önderleri ve iş dünyası temsilcilerini bir araya getirmeyi hedeflemekte ve DEİK Üyelerine özel şartlarda katılım imkanı tanınmaktadır. Ekte detayları yer alan etkinliğe katılımınızı diler, ilgilenen üyelerimizin aşağıda iletişim bilgileri yer alan IEDC temsilcisiyle temasa geçmeleri rica olunur.
 
 
 
Detaylı Bilgi için: 
Mrs. Barbara Vilfan
ELC Coordinator
IEDC-Bled School of Management
Tel: + 386 4 5792 552
Fax: +386 4 5792 550
barbara.vilfan@iedc.si
Sloven Firmalarla İkili Görüşmeler, 28 Mart 2012, İstanbul , 28.03.2012

Slovenya Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığında Slovenya’nın önde gelen firmalarının temsilcilerinden oluşan işadamları heyeti, Türk firmalarla ticaret ve yatırım alanlarında işbirliklerini geliştirmek amacıyla 25-29 Mart 2012 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret edeceklerdir. Söz konusu ziyaret çerçevesinde, DEİK/Türk-Sloven İş Konseyi tarafından 28 Mart 2012  Çarşamba günü 13:30-16:00 saatleri arasında TOBB Plaza/İstanbul’da ikili firma görüşmeleri gerçekleştirilecektir.

 
“Avrupa’nın en iyi saklanan sırrı” olarak gösterilen Slovenya, endüstri ve tasarım alanlarındaki başarılarını yenilikçilikle birleştirmiş olan güçlü bir ekonomiye sahiptir. Kişi başı milli gelir 17,500 Euro’yu aşmıştır. 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olan Slovenya’nın, eski Yugoslavya Devletleri’nde önemli ticari ilişkileri mevcuttur. Sloven firmalarla inşaat, makine imalatı, lojistik ve bilişim alanları başta olmak üzere pek çok sektörde hem Slovenya hem de diğer Günaydoğu Avrupa ülkelerinde işbirliği/ortak proje imkanları mevcuttur. Heyet kapsamında Slovenya’nın inşaat, taahhüt, enerji, makine imalatı, demir ve metalurji, gıda, lojistik, tekstil, bilişim ve telekomünikasyon sektörlerinden önemli firmalar yer almakta olup konuk heyet listesi ekte bilgilerinize sunulmaktadır.
 
İkili görüşmelere katılmayı dileyen firmaların ekte yer alan başvuru formunu doldurarak 26 Mart 2012 Pazartesi günü mesai bitimine kadar DEİK’e (Dilek Tuna; Tel: 0212 339 50 36, Faks: 0212 339 50 65; dtuna@deik.org.tr) iletmeleri rica olunur.
Slovenya Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığında Slovenya’nın önde gelen firmalarının temsilcilerinden oluşan işadamları heyeti, Türk firmalarla ticaret ve yatırım alanlarında işbirliklerini geliştirmek amacıyla 25-29 Mart 2012 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret edeceklerdir. Söz konusu ziyaret çerçevesinde, DEİK/Türk-Sloven İş Konseyi tarafından 28 Mart 2012  Çarşamba günü 13:30-16:00 saatleri arasında TOBB Plaza/İstanbul’da ikili firma görüşmeleri gerçekleştirilecektir.
 
“Avrupa’nın en iyi saklanan sırrı” olarak gösterilen Slovenya, endüstri ve tasarım alanlarındaki başarılarını yenilikçilikle birleştirmiş olan güçlü bir ekonomiye sahiptir. Kişi başı milli gelir 17,500 Euro’yu aşmıştır. 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olan Slovenya’nın, eski Yugoslavya Devletleri’nde önemli ticari ilişkileri mevcuttur. Sloven firmalarla inşaat, makine imalatı, lojistik ve bilişim alanları başta olmak üzere pek çok sektörde hem Slovenya hem de diğer Günaydoğu Avrupa ülkelerinde işbirliği/ortak proje imkanları mevcuttur. Heyet kapsamında Slovenya’nın inşaat, taahhüt, enerji, makine imalatı, demir ve metalurji, gıda, lojistik, tekstil, bilişim ve telekomünikasyon sektörlerinden önemli firmalar yer almakta olup konuk heyet listesi ekte bilgilerinize sunulmaktadır.
 
İkili görüşmelere katılmayı dileyen firmaların ekte yer alan başvuru formunu doldurarak 26 Mart 2012 Pazartesi günü mesai bitimine kadar DEİK’e (Dilek Tuna; Tel: 0212 339 50 36, Faks: 0212 339 50 65; dtuna@deik.org.tr) iletmeleri rica olunur.
Slovenya Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığında Slovenya’nın önde gelen firmalarının temsilcilerinden oluşan işadamları heyeti, Türk firmalarla ticaret ve yatırım alanlarında işbirliklerini geliştirmek amacıyla 25-29 Mart 2012 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret edeceklerdir. Söz konusu ziyaret çerçevesinde, DEİK/Türk-Sloven İş Konseyi tarafından 28 Mart 2012  Çarşamba günü 13:30-16:00 saatleri arasında TOBB Plaza/İstanbul’da ikili firma görüşmeleri gerçekleştirilecektir.
 
“Avrupa’nın en iyi saklanan sırrı” olarak gösterilen Slovenya, endüstri ve tasarım alanlarındaki başarılarını yenilikçilikle birleştirmiş olan güçlü bir ekonomiye sahiptir. Kişi başı milli gelir 17,500 Euro’yu aşmıştır. 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olan Slovenya’nın, eski Yugoslavya Devletleri’nde önemli ticari ilişkileri mevcuttur. Sloven firmalarla inşaat, makine imalatı, lojistik ve bilişim alanları başta olmak üzere pek çok sektörde hem Slovenya hem de diğer Günaydoğu Avrupa ülkelerinde işbirliği/ortak proje imkanları mevcuttur. Heyet kapsamında Slovenya’nın inşaat, taahhüt, enerji, makine imalatı, demir ve metalurji, gıda, lojistik, tekstil, bilişim ve telekomünikasyon sektörlerinden önemli firmalar yer almakta olup konuk heyet listesi ekte bilgilerinize sunulmaktadır.
 
İkili görüşmelere katılmayı dileyen firmaların ekte yer alan başvuru formunu doldurarak 26 Mart 2012 Pazartesi günü mesai bitimine kadar DEİK’e (Dilek Tuna; Tel: 0212 339 50 36, Faks: 0212 339 50 65; dtuna@deik.org.tr) iletmeleri rica olunur.
Sloven Firmalarla İkili Görüşmeler , 21.03.2012

Slovenya Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığında Slovenya’nın önde gelen firmalarının temsilcilerinden oluşan işadamları heyeti, Türk firmalarla ticaret ve yatırım alanlarında işbirliklerini geliştirmek amacıyla 25-29 Mart 2012 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret edeceklerdir. Söz konusu ziyaret çerçevesinde, DEİK/Türk-Sloven İş Konseyi tarafından 28 Mart 2012  Çarşamba günü 13:30-16:00 saatleri arasında TOBB Plaza/İstanbul’da ikili firma görüşmeleri gerçekleştirilecektir.

 
“Avrupa’nın en iyi saklanan sırrı” olarak gösterilen Slovenya, endüstri ve tasarım alanlarındaki başarılarını yenilikçilikle birleştirmiş olan güçlü bir ekonomiye sahiptir. Kişi başı milli gelir 17,500 Euro’yu aşmıştır. 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olan Slovenya’nın, eski Yugoslavya Devletleri’nde önemli ticari ilişkileri mevcuttur. Sloven firmalarla inşaat, makine imalatı, lojistik ve bilişim alanları başta olmak üzere pek çok sektörde hem Slovenya hem de diğer Günaydoğu Avrupa ülkelerinde işbirliği/ortak proje imkanları mevcuttur. Heyet kapsamında Slovenya’nın inşaat, taahhüt, enerji, makine imalatı, demir ve metalurji, gıda, lojistik, tekstil, bilişim ve telekomünikasyon sektörlerinden önemli firmalar yer almakta olup konuk heyet listesi ekte bilgilerinize sunulmaktadır.
 
İkili görüşmelere katılmayı dileyen firmaların ekte yer alan başvuru formunu doldurarak 26 Mart 2012 Pazartesi günü mesai bitimine kadar DEİK’e (Dilek Tuna; Tel: 0212 339 50 36, Faks: 0212 339 50 65; dtuna@deik.org.tr) iletmeleri rica olunur.
Slovenya Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığında Slovenya’nın önde gelen firmalarının temsilcilerinden oluşan işadamları heyeti, Türk firmalarla ticaret ve yatırım alanlarında işbirliklerini geliştirmek amacıyla 25-29 Mart 2012 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret edeceklerdir. Söz konusu ziyaret çerçevesinde, DEİK/Türk-Sloven İş Konseyi tarafından 28 Mart 2012  Çarşamba günü 13:30-16:00 saatleri arasında TOBB Plaza/İstanbul’da ikili firma görüşmeleri gerçekleştirilecektir.
 
“Avrupa’nın en iyi saklanan sırrı” olarak gösterilen Slovenya, endüstri ve tasarım alanlarındaki başarılarını yenilikçilikle birleştirmiş olan güçlü bir ekonomiye sahiptir. Kişi başı milli gelir 17,500 Euro’yu aşmıştır. 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olan Slovenya’nın, eski Yugoslavya Devletleri’nde önemli ticari ilişkileri mevcuttur. Sloven firmalarla inşaat, makine imalatı, lojistik ve bilişim alanları başta olmak üzere pek çok sektörde hem Slovenya hem de diğer Günaydoğu Avrupa ülkelerinde işbirliği/ortak proje imkanları mevcuttur. Heyet kapsamında Slovenya’nın inşaat, taahhüt, enerji, makine imalatı, demir ve metalurji, gıda, lojistik, tekstil, bilişim ve telekomünikasyon sektörlerinden önemli firmalar yer almakta olup konuk heyet listesi ekte bilgilerinize sunulmaktadır.
 
İkili görüşmelere katılmayı dileyen firmaların ekte yer alan başvuru formunu doldurarak 26 Mart 2012 Pazartesi günü mesai bitimine kadar DEİK’e (Dilek Tuna; Tel: 0212 339 50 36, Faks: 0212 339 50 65; dtuna@deik.org.tr) iletmeleri rica olunur.
Slovenya Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığında Slovenya’nın önde gelen firmalarının temsilcilerinden oluşan işadamları heyeti, Türk firmalarla ticaret ve yatırım alanlarında işbirliklerini geliştirmek amacıyla 25-29 Mart 2012 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret edeceklerdir. Söz konusu ziyaret çerçevesinde, DEİK/Türk-Sloven İş Konseyi tarafından 28 Mart 2012  Çarşamba günü 13:30-16:00 saatleri arasında TOBB Plaza/İstanbul’da ikili firma görüşmeleri gerçekleştirilecektir.
 
“Avrupa’nın en iyi saklanan sırrı” olarak gösterilen Slovenya, endüstri ve tasarım alanlarındaki başarılarını yenilikçilikle birleştirmiş olan güçlü bir ekonomiye sahiptir. Kişi başı milli gelir 17,500 Euro’yu aşmıştır. 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olan Slovenya’nın, eski Yugoslavya Devletleri’nde önemli ticari ilişkileri mevcuttur. Sloven firmalarla inşaat, makine imalatı, lojistik ve bilişim alanları başta olmak üzere pek çok sektörde hem Slovenya hem de diğer Günaydoğu Avrupa ülkelerinde işbirliği/ortak proje imkanları mevcuttur. Heyet kapsamında Slovenya’nın inşaat, taahhüt, enerji, makine imalatı, demir ve metalurji, gıda, lojistik, tekstil, bilişim ve telekomünikasyon sektörlerinden önemli firmalar yer almakta olup konuk heyet listesi ekte bilgilerinize sunulmaktadır.
 
İkili görüşmelere katılmayı dileyen firmaların ekte yer alan başvuru formunu doldurarak 26 Mart 2012 Pazartesi günü mesai bitimine kadar DEİK’e (Dilek Tuna; Tel: 0212 339 50 36, Faks: 0212 339 50 65; dtuna@deik.org.tr) iletmeleri rica olunur.
 
Slovenya Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Borut Pahor’un katılımıyla Türk-Sloven İş Forumu, 4 Mart 2011, İstanbul , 03.03.2011

Slovenya Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Borut Pahor ve beraberindeki işadamları heyetinin Türkiye ziyareti vesilesiyle 4 Mart 2011 Cuma günü saat 12.00'da Sheraton Hotel / Maslak'ta Türk-Sloven İş Forumu ve ikili firma görüşmeleri gerçekleştirilecektir. Forum kapsamında konuk Başbakan Pahor ve TOBB/DEİK Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu her iki ülke iş dünyası temsilcilerine hitapta bulunacak olup Forumun taslak programı ekte bilginize yer almaktadır.

"Avrupa'nın en iyi saklanan sırrı" olarak gösterilen Slovenya, endüstri ve tasarım alanlarındaki başarılarını yenilikçilikle birleştirmiş olan güçlü bir ekonomiye sahiptir. Kişi başı milli gelir 17,000 Euro'yu aşmıştır. 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olan Slovenya'nın, eski Yugoslavya Devletleri'nde ticaret ve yatırım  ilişkileri güçlüdür. Sloven firmalar ile inşaat, makine imalatı, lojistik ve bilişim alanları başta olmak üzere pek çok sektörde Slovenya ve diğer Güneydoğu Avrupa ülkelerinde işbirliği/ortak proje imkanları mevcuttur. Anılan toplantı kapsamında Slovenya'nın inşaat, taahhüt, enerji, makine imalatı, gıda, lojistik, hukuk, bilişim ve telekomünikasyon sektörlerinden önemli firmalar ile ikili görüşmeler gerçekleşecek olup konuk heyet listesi ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

Anılan toplantıya katılımınızı diler, ekte yer alan başvuru formu aracılığıyla 2 Mart 2011 Çarşamba günü mesai bitimine kadar DEİK'e (Dilek Tuna; Tel: 0212 339 50 36, Faks: 0212 339 50 65; dtuna@deik.org.tr) teyit vermeniz rica olunur.

Slovenya Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Borut Pahor’un katılımıyla Türk-Sloven İş Forumu, 4 Mart 2011, İstanbul , 03.03.2011

Slovenya Cumhuriyeti Başbakanı Borut Pahor ve beraberindeki işadamları heyetinin Türkiye'ye ziyareti kapsamında, DEİK/Türk-Sloven İş Konseyi tarafından Slovenya Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle 4 Mart 2011 tarihinde Sheraton Hotel / Maslak'ta Türk-Sloven İş Forumu  gerçekleştirildi. Başbakan Pahor, T.C. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Sloven Ticaret ve Sanayi Odası Genel Müdürü Samo Hribar Milic ve Türk-Sloven İş Konseyi Başkanı Başar Arıoğlu, açılış oturumunda her iki ülke iş dünyası temsilcilerine  hitap ettiler. Toplantıyı, T.C. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yircalı da onurlandırdılar. 

Samo Hribar Milic, konuşmasında 2 milyonluk nüfusa sahip Slovenya'nın AB ülkesi olması dolayısıyla 100 milyon nüfusluk bir pazara giriş imkanı sağladığını dile getirdi. Slovenya'nın, eski Yugoslavya ülkeleri arasında en güçlü ekonomiye sahip ülke olduğunun altını çizen Hribar Milic Slovenya'nın Türkiye'nin AB üyeliği konusunda her zaman en büyük destekçisi olduğunu dile getirdi. 

TOBB/DEİK Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin bölgesindeki stratejik önemine değindi ve üçüncü ülkelerde işbirlikleri Slovenya ile dış ticaret hacminin geçtiğimiz sene %23 oaranında azaldığına dikkat çekti ve iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin istenen seviyelere çıkarılması için yeni nesil mekanizmaların devreye sokulması gerektiğinin altını çizdi. Vize ve araçların geçiş kotaları ile ilgili sorunlara da değinen Hisarcıklıoğlu bu sorunların çözülmesinde Slovenya'nın desteğinin önemini vurguladı. Hisarcıklıoğlu, turizm ve müteahhitlik sektörleri başta olmak üzere otomotiv yedek parçası, çevre, enerji verimliliği ve iletişim-bilişim teknolojileri alanındaki projelerde işbirliklerinin hayata geçirilebileceğini belirtti.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 300 milyar Dolarlık ticaret hacmine sahip Türkiye ile 50 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip Slovenya arasındaki 900 milyon Dolar seviyelerindeki ticaretin yetersiz olduğunun altını çizdi ve bu durumun temelinde iki ülke işadamlarının birbirini yeterince tanımaması olduğunu belirtti. 2010 yılında iki ülke arasındaki dış ticarette azalma olduğunu ancak Türkiye'nin Ocak ayı dış ticaretinde %40 dolaylarında bir artış görüldüğünü söyleyen Çağlayan iki ülke arasında ekonomi alanında önemli işbirlikleri oluşması yönündeki inancını dile getirdi.

Slovenya Cumhuriyeti Başbakanı Borut Pahor, Türkiye ziyareti esnasında imzalanan "Stratejik İşbirliği Anlaşması" ile iki ülke ilişkilerinde politik, ekonomik ve kültürel açılardan yeni bir dönemin  başladığını, bu kapsamda ikili ekonomik ilişkilerin kısa sürede ivme kazanmasını beklediğini, Sayın Başbakan Erdoğan'ın gelecek aylarda Slovenya'ya resmi ziyareti hususunda hem fikir kaldıklarını belirtti. Türkiye'nin AB'ye ihtiyaç duyduğu kadar AB'nin de Türkiye'ye ihtiyacı olduğunun altını çizen Pahor, yaşanan ekonomik kriz sonucunda AB'nin bugün için önceliğinin ekonomik reform ve programlar olduğunu ancak yakın takvimde "genişlemenin" AB gündeminde tekrar yer alacağını kaydetti. Slovenya'nın Türkiye'nin tam üyeliğini desteklediğini ve destekleyeceğini vurguladı.  Konuk Başbakan, 2009 yılında ekonomisi %-9 küçülme yaşayan Slovenya'nın uygulanan ekonomik program sonucunda geçtiğimiz sene %1.2 büyüme kaydettiğini söyledi ve daha fazla yabancı yatırım çekmeyi arzuladıklarını, bu kapsamda Türk yatrımcıları da Slovenya'ya beklediklerini dile getirdi.

Açılış konuşmalarının ardından Forum'un ikinci bölümünde Slovenya Yatırım Ajansı / JAPTİ adına bir sunum gerçekleştiren Dr. Zoran Stamatovski Slovenya'daki yatırım ortamı, sağlanan teşvikler hakkında bilgi aktardı ve enerji, müteahhitlik, çevre teknolojileri gibi sektörlerde yatırım için fırsatlar olduğunu vurguladı. IEDC Bled School of Management Başkanı Prof. Danica Purg Slovenya ve Türkiye'de gizli kalmış başarılı firmaları konu alan sunumunda her iki ülkenin rekabet güçlerini arttırmak için ortak sinerjiden fayda sağlamaları gerektiğini kaydetti. DEİK/Türk-AB İş Konseyleri Yürütme Kurulu Üyesi Şerif Egeli, Türkiye'nin Orta doğu ve Afrika gibi pazarlara yakınlığı dolayısıyla üçüncü ülkelerde işbirlikleri için stratejik avantaj sağladığını ifade etti, Slovenya ve Türkiye arasındaki işbirliklerinin üçüncü pazarlar üzerinden güçlendirilmesinine vurgu yaptı. Forum'un son bölümünde Türk ve Sloven firmalar arasında ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

Türk-Sloven İş Konseyi Toplantısı, 24 Kasım 2010, İstanbul , 23.11.2010

Slovenya'nın önde gelen firmalarının temsilcilerinden oluşan işadamları heyeti, Türk firmalarla ticaret ve yatırım alanlarında işbirliklerini geliştirmek amacıyla 22-26 Kasım 2010 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret edeceklerdir. Söz konusu ziyaret çerçevesinde DEİK/Türk-Sloven İş Konseyi ve Slovenya Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile 24 Kasım 2010 Çarşamba günü saat 09.00'da Dedeman Oteli Gayrettepe/ İstanbul'da Türk-Sloven İş Konseyi Toplantısı ve ikili firma görüşmeleri gerçekleştirilecektir.

"Avrupa'nın en iyi saklanan sırrı" olarak gösterilen Slovenya, endüstri ve tasarım alanlarındaki başarılarını yenilikçilikle birleştirmiş olan güçlü bir ekonomiye sahiptir. Kişi başı milli gelir 17,000 Euro'yu aşmıştır. 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olan Slovenya'nın, eski Yugoslavya Devletleri'nde önemli ticari ilişkileri mevcuttur. Sloven firmalar ile inşaat, makine imalatı, lojistik ve bilişim alanları başta olmak üzere pek çok sektörde Slovenya ve diğer Günaydoğu Avrupa ülkelerinde işbirliği/ortak proje imkanları mevcuttur. Anılan toplantı kapsamında Slovenya'nın inşaat, taahhüt, enerji, makine imalatı, lojistik, tekstil, sağlık, bilişim ve telekomünikasyon sektörlerinden önemli firmalar ile ikili görüşmeler gerçekleşecek olup konuk heyet listesi ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

Toplantı'ya katılmayı dileyen üyelerimizin ekte yer alan başvuru formunu doldurarak ödeme dekontuyla birlikte 22 Kasım 2010 Pazartesi günü mesai bitimine kadar DEİK'e (Dilek Tuna; Tel: 0212 339 50 36, Faks: 0212 339 50 65; dtuna@deik.org.tr) iletmeleri rica olunur.

T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün Slovenya’ya Resmi Ziyareti, 14 – 16 Temmuz 2010 , 13.07.2010

T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün 14 – 16 Temmuz 2010 tarihlerinde Slovenya'ya gerçekleştireceği resmi ziyaret kapsamında, 15 Temmuz 2010 tarihinde, Lubliyana'da TOBB -DEİK/ Türk-Sloven İş Konseyi tarafından "Türk-Sloven İş Konseyi Toplantısı" düzenlenecektir. Anılan toplantıyı Sayın Cumhurbaşkanımız Gül'ün onurlandırması ve Türk ve Sloven iş dünyası temsilcilerine hitap etmesi  beklenmektedir.

Slovenya ile dış ticaretimiz geçtiğimiz 10 sene içerisinde 10 katı bir artış göstererek 850 milyon dolar seviyelerine ulaşmış olup karşılıklı yatırımlar için önümüzdeki dönemde önemli fırsatlar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra gelişmiş bir imalat sektörüne sahip olan Slovenya ile makine imalatı, tekstil, gıda, elektrik-elektronik, optik ekipmanlar, kozmetik, kağıt, plastik, otomotiv yan sanayi, kimya ve ağaç işleme sektörleri ile birlikte gemi inşası ve turizm alanında işbirliği imkanları mevcuttur.

Bu bilgiler ışığında anılan ziyarete katılmak isteyen üyelerimizin ekte yer alan başvuru formunu eksiksiz doldurarak, avans ödeme bedelinin ödendiğini gösteren,  katılımcının isminin de kayıtlı olduğu ödeme dekontu ile birlikte en geç 30 Haziran 2010 mesai bitimine kadar DEİK'e (Dilek Tuna, Tel : 0 212 339 50 36, Faks: 0212- 339 50 65, dtuna@deik.org.tr ) iletmeleri gerekmektedir. Schengen vizesi katılımcılar tarafından temin edilecektir. Ziyaret programı ve buna bağlı ziyarete katılım ücreti kesinleştirilecek ve avansın üzerine ödenecek tutar ayrı bir yazı ile avans ödemesi yapanlara bildirilecektir.

Saygılarımla,

Ek -1 Katılım Formu
Ek -2 Taslak Program

Slovenya Cumhurbaşkanı'nın Türkiye Ziyareti Vesilesiyle Türk - Sloven İş Forumu , 20.05.2009

Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Türk ve beraberindeki 70 kişilik işadamları heyetinin Türkiye ziyareti vesilesiyle 21 Mayıs 2009 Perşembe saat 10.30'da Maslak Sheraton Otel'de ‘Türk – Sloven İş Forumu' gerçekleştirilecektir.

Stratejik konumu ile Orta, Doğu ve Güney Avrupa ulaşım yolları üzerinde yer alan ve Avusturya, Slovakya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerin ticareti açısından da oldukça önemli bir konuma sahip olan Slovenya ile işbirliğimizde öncelikli sektörler inşaat ve gayrimenkul, enerji, makine, otomotiv ve yan sanayii, gıda, tekstil, elektrik-elektronik, plastik, kağıt ve ağaç işleme ve turizmdir. Ayrıca, Slovenya'da uluslararası finansman kuruluşlarının desteklediği Avrupa koridorları kapsamında önemli altyapı, otoyol ve demiryolu yatırımlarına ilişkin projelerde Sloven müteahhitlik firmaları ile işbirliği imkanları mevcuttur. Türkiye ve Slovenya arasındaki ekonomik ilişkiler ve işbirliklerinin geliştirilmesi açısından önem taşıyan toplantıya katılacak Sloven firmaların bilgileri ilişiktedir.

Cumhurbaşkanı Danilo Türk'ün katılımıyla, aşağıdaki taslak program doğrultusunda gerçekleştirilecek sözkonusu İş Forumu ve firmalararası ikili görüşmelere katılmak isteyen firmalarımızın ekteki katılım formunu doldurarak 18 Mayıs Pazartesi mesai bitimine kadar DEİK'e (Canan Özbay, Tel: 0212.3395074, E-mail: cozbay@deik.org.tr) iletmeleri rica olunur.

Slovenya Cumhurbaşkanı'nın Türkiye Ziyareti Vesilesiyle "Türk-Sloven İş Forumu", İstanbul , 20.05.2009
‘‘İçinde Bulunduğumuz Zorlu Yıl : Global Krizin Nedenleri, Sonuçları ve Etkileri" konulu konferans , 17.03.2009

İsviçre IEDC-Bled School of Management Finans ve Strateji Profesörü James C. Ellert'ın katılımıyla IEDC tarafından DEİK'in desteğiyle 1 Nisan 2009 Çarşamba günü TOBB Plaza'da 'The Year We Lived Dangerously: Causes, Consequences and Implications of the Global Crisis' konulu konferans gerçekleştirilecektir. Ekteki program doğrultusunda gerçekleşecek olan toplantıya kayıt yaptırmak için gerekli bilgiler ekteki dokümanda mevcuttur.

Sloven firmaların işbirliği talepleri , 20.01.2009

Slovenya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından DEİK'e iletilen Sloven firmaların işbirliği talepleri ektedir.

İlgili Resimler

Sloven İşadamları Ziyareti ve İş Konseyi Ortak Toplantısı, İstanbul , 26.05.2008

Türk-Sloven İş Konseyi Ortak Toplantısı (27 Mayıs 2008, İstanbul)

DEİK/Türk-Sloven İş Konseyi Ortak Toplantısı vesilesiyle Slovenya Sanayi ve Ticaret Odası başkanlığında Türkiye'ye gelen Sloven işadamları heyeti 26 Mayıs 2008 tarihinde Ankara'da, 27 Mayıs 2008 tarihinde ise İstanbul'da Türk iş dünyası temsilcileri ile biraraya geldiler. Slovenya'dan inşaat, mühendislik, ahşap yapı ürünleri (kütük ev-bungalov, kapı, pencere,kereste), ahşap mobilya, metalurji sanayi ürünleri, demir-çelik ve gıda sektör temsilcileri heyette yer aldı.

27 Mayıs 2008 tarihinde İstanbul TOBB Plaza'da düzenlenen Türk-Sloven İş Konseyi Ortak Toplantısı'nın açılış sunuşunda İş Konseyi Başkanı Başar Arıoğlu, Türkiye- Slovenya arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişimine ilişkin özel bilgi aktardı,  ikili ekonomik ve ticari ilişkilerde yeni hedefleri katılımcılara açıkladı : 2012 yılı itibariyle  2 milyar dolar ikili ticaret hacmi ve 200 milyon dolarlık karşılıklı yabancı sermaye yatırımı gerçekleştirmek, 2020'de Türkiye'de 200.000 Sloven turisti ağırlamak. Ardından söz alan Eşbaşkan Bruno Zagode, İş Konseyi'nin kuruluş yılı 1997 ile bugün ulaşılan ticaret rakamları arasında önemli mesafe kaydedildiğini ancak hala mevcut rakamların potansiyeli yansıtmadığını belirtti.

JAPTI (Girişimcilik ve Yabancı Yatırımları Destekleme Ajansı) Daire Başkanı Tanja Drobnič yaptığı konuşmasında Ajansın kuruluş amacını ve görevlerini katılımcılarla paylaştı ve İstanbul ofislerinin Türk işadamlarına danışmanlık desteği sağlamaya hazır olduğunu kaydetti. JAPTI İstanbul Ofisi Temsilcisi Daniel Vehovar da, Slovenya'nın genel ekonomik görünümü, işgücü piyasası ve dış ticaretini kapsayan bir sunum gerçekleştirdi. Türk yatırımcılar için doğrudan yabancı yatırım fırsatlarını ve lojistik avantajları dile getirerek özellikle turizm alanında yapılabilecek yatırımlar hakkında bilgi verdi.

Konferansın ardından Türk ve Sloven firmaları arasında ikili görüşmeler ve Türk-Sloven İş Konseyi evsahipliğinde bir çalışma yemeği gerçekleşti.

Türk Tekstil ve Ulaştırma Lojistik Sektör Temsilcileri Slovenya Ziyareti ve İş Konseyi Ortak Toplantısı, Ljubljana , 22.09.2007