• TÜRKİYE - YUNANİSTAN İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - YUNANİSTAN İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı:1988
Türk Tarafı Başkan:Tevfik Bilgen
Firma ve Ünvanı: Bilgen Dış Ticaret Ltd. Şti., Genel Müdür
Karşı Kanat Kuruluşu: Yunan-Türk İşbirliği Konseyi ve Yunanistan Girişimciler Federasyonu (SEV)
Karşı Kanat Başkanı: Konstantinos Bitsios, Başkan Yardımcısı (SEV)
Firma ve Ünvanı:

1988 yılında Atina'da imzalanan anlaşma ile kurulan DEİK/Türkiye-Yunanistan İş Konseyi, ilk yıllarında Atina Ticaret ve Sanayi Odası ile başlayan işbirliğine Helenik Girişimciler Federasyonu (SEV) ile devam etmiştir.

İş Konseyi bünyesinde iki ülke ilişkilerinin gelişimine katkıda bulunması amacıyla bankacılık ,borsa, çevre, denizcilik, inşaat, KOBİ, sanayi ve ticaret, sigorta ve turizm gibi birçok sektörde iki ülke arasında işbirliğini geliştirme ve ortak projelerin gerçekleştirilebilmesi amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Önümüzdeki dönemde,iki ülke iş dünyasının sektör ve proje bazlı biraraya gelmelerini teminen toplantılar düzenlenmesi hedeflenmektedir.

İkili ekonomik ilişkileri gelinen noktadan daha ileriye götürme isteği ve faaliyetlerini daha geniş kitlelere yaymak amacı ile bölgesel ziyaretler düzenlenmektedir.

İletişim

Dilek Tuna
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 36
E-mail: dtuna@deik.org.tr

Neslihan Onuralp
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 17
E-mail: nonuralp@deik.org.tr

Aycan Damalı
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 74
E-mail: adamali@deik.org.tr

Ezgi Tanrıverdi 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 0212 339 50 62
E-mail: etanriverdi@deik.org.tr
 

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. ATİNA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Vassileos Gheorgiou B'8
10674 Athens, Greece
Tel:+30 210 726 30 00
Fax:+30 210 722 95 97
E-Posta: embassy.athens@mfa.gov.tr
Web-Site: http://atina.be.mfa.gov.tr/

T.C. ATİNA TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
26, Rigillis Str. 10674 Athens/Greece
Tel:0030 210 7222196
Fax:0030 210 7242948
E-Posta:atina@ekonomi.gov.tr
Web-Site:http://www.musavirlikler.gov.tr/index.cfm?ulke=GR&dil=TR&Submit=Giri%C5%9F

YUNANİSTAN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Zia Ur Rahman Cad., No: 9-11, 06700 G.O.P., Ankara
Tel:448 08 73 - 448 22 49
Fax: 446 31 91
Web-Site:http://www2.mfa.gr/www.mfa.gr/AuthoritiesAbroad/Europe/Turkey/EmbassyAnkara/tr-TR/

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu
Adres: Turnacıbaşı sok 22 Beyoğlu, 34433 ISTANBUL
Tel: (+90 212) 393 82 90, 393 82 91, 393 82 92
Fax:(+90 212) 252 13 65
Email:grgencon.kon@mfa.gr
Website: www.mfa.gr/istanbul

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Tevfik Bilgen

Başkan

Bilgen Dış Ticaret Ltd.Şti.

Dr. Erol User

Başkan Yardımcısı

User Danışmanlık A.Ş.

Mustafa Hakkı Kınacı

Başkan Yardımcısı

Temel Transport Ulus.Taş.İth.İhr.Dah.Tic.Tems.A.Ş.

Ali Güral

Üye

Name Enerji Elektrik Üretim Sanayi ve Tic. A.Ş.

Çağatay Yılmaz

Üye

Yılmaz Hukuk Bürosu

Halis Ali Çakmak

Üye

Gateway Management Lojistik A.Ş.

Kadri Batu Çetin

Üye

Societe Generale

Musa Turan

Üye

Mimtur Taş. Tur. San. Tic. A.Ş.

Necip Baybora Yener

Üye

Meza Turizm ve Pazarlama Ltd.

Suat Gökhan Karakuş

Üye

Alx Polat Dış Ticaret A.Ş.

Ümit Dönbekci

Üye

Alize Pazarlama Tekstil San. ve Tic. Ltd. Şti.

Yayınlar

Bülten ve Yayınlar

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Türkiye-Yunanistan İş Forumu Sonuç Raporu, 8 Mart 2016

Etkinlikler

T.C. Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve beraberindeki İşadamları Heyetinin Yunanistan Ziyareti ve Türkiye-Yunanistan İş Forumu, 5-6 Aralık 2014, Atina , 05.12.2014

Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 3. Dönem Toplantısı vesilesiyle,  T.C. Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu 5-6 Aralık 2014 tarihlerinde Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda DEİK tarafından düzenlenecek Türk işadamları heyeti ile birlikte Atina/Yunanistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir. Anılan ziyaret kapsamında, DEİK/ Türkiye-Yunanistan İş Konseyi ve Yunanistan Girişimciler Federasyonu (SEV) işbirliğinde iki ülke iş dünyası temsilcilerinin geniş katılımıyla “Türkiye-Yunanistan İş Forumu”nun düzenlenmesi planlanmaktadır .

Denizcilik, turizm, bankacılık, finans, gıda, inşaat ve taahhüt sektörlerinde karşılıklı işbirliği ve yatırım fırsatlarının öncelikle ele alınacağı Forum’da, firmalarımız Yunanlı muhatapları ile ikili görüşme imkanı bulacaklardır. Anılan İş Forumu’nu her iki ülke Başbakanları ile birlikte çok sayıda Bakanın onurlandırmaları beklenmektedir.

Ziyaret programı ve detaylar bilahare paylaşılacak olup ziyarete katılmayı arzu eden firma temsilcilerinin ekte yer alan başvuru formunu eksiksiz doldurarak, 500 Euro ön ödemenin yapıldığına dair dekontla birlikte DEİK’e (Dilek Tuna / Neslihan Onuralp; eu@deik.org.tr; tel : 0212 3395036) 27 Kasım 2014 Perşembe günü mesai bitimine kadar iletmeleri rica olunur.

Türkiye-Yunanistan İş Forumu , 12.11.2014

T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, DEİK tarafından, T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Yunanistan Kalkınma Bakanı Sayın Nikos Dendias, Yunanistan Ticaret Odası Başkanı Sayın Konstantinos Mihalos ve beraberlerindeki 100 civarında Yunan işadamının katılımlarıyla, 12 Kasım 2014 tarihinde Kaya Thermal Hotel İzmir’de “Türkiye-Yunanistan İş Forumu” düzenlenecektir. Yunanistan’dan enerji, kozmetik, gıda, inşaat, gayrimenkul, otomotiv aksesuarları, turizm, danışmanlık, alüminyum, lojistik, tarım, ilaç sanayi, IT, hukuk, giyim, bebek ürünleri, medya, telekomünikasyon, elektronik, kağıt sanayi, geri dönüşüm ve denizcilik sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar katılım sağlayacaktır.

 

Forum’da Türkiye-Yunanistan ikili ticaret ilişkilerinin geliştirilmesi ve üçüncü ülkelerde beraber yatırım imkanlarının değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Forum kapsamında Yunanistan’daki iş ve güncel yatırım fırsatları da detaylı olarak aktarılacaktır. İkili görüşmelere katılmak isteyen firmalar kayıtlarını https://www.b2match.eu/TurkeyGreeceForum2014linki üzerinden gerçekleştireceklerdir. Yunan işadamlarının listesi ve taslak program ekte yer almaktadır. Forum kapsamında simultane tercüme hizmeti verilecektir.

 

Bu çerçevede, ikili ekonomik ilişkiler açısından önem taşıyan bu Forum’a katılımınızı diler, katılım teyitlerinin ekte yer alan katılım formu aracılığıyla en geç 10 Kasım 2014 Pazartesi günü mesai bitimine kadar DEİK’e (İlgili Kişi: Neslihan Onuralp, e-mail: nonuralp@deik.org.tr ) iletilmesini rica ederim.

Türkiye-Yunanistan Yatırım Forumu , 12.06.2014

T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, TOBB, DEİK, Yunanistan’ın Ankara Büyükelçiliği ve Ankara Sanayi Odası işbirliğinde, T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekçi, Yunanistan Kalkınma, Rekabetçilik ve Taşımacılık Bakanı Sayın Kostis Hatzidaki’nin katılımlarıyla, 12 Haziran 2014 tarihinde Ankara’da “Türkiye-Yunanistan Yatırım Forumu” düzenlenecektir. 

Yunanistan Başbakanı Sayın Antonis Samaras ve beraberindeki heyetin Türkiye Ziyareti vesilesiyle Türk-Yunan İş Forumu , 28.02.2013

Yunanistan Başbakanı Sayın Antonis Samaras,Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı vesilesiyle, beraberinde 10 Bakan ve geniş katılımlı işadamı heyetiyle birlikte Türkiye’ye 4 Mart 2013 tarihinde resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir. Bu kapsamda, söz konusu toplantı ile eşzamanlı olarak, T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, DEİK ve TİM işbirliğinde, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Sayın Antonis Samaras ve önde gelen Bakanların katılımlarıyla, 4 Mart 2013 tarihinde, 13:00-18:00 saatleri arasında Çırağan Otel İstanbul’da ‘’Türk-Yunan İş Forumu’’ düzenlenecektir.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ikili ticaret hacmi 2012 yılında 5 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Yunanistan’ı uzun süredir olumsuz yönde etkileyen ekonomik krizin, Türk-Yunan ticaret ilişkilerine pek yansımadığı görülmektedir. Yunan yatırımcıların, ülkemizde bankacılık, bilişim teknolojisi (IT), tarım uygulamaları, ambalaj, plastik, eczacılık, kozmetik, balıkçılık, turizm ve inşaat sektörlerinde işbirliği yapmak istedikleri bilinmektedir. Yunan şirketlerinin günümüze kadar Türkiye’deki toplam yatırımlarının tutarı 6 milyar ABD dolarını aşmıştır. Ayrıca geçtiğimiz yıl, Yunanistan’ın kamu iktisadi teşebbüsleri ile ilgili yaklaşık 70 milyar dolarlık üzelleştirme yapacağı Yunan hükümeti tarafından taahhüt edilmiştir. Bu özelleştirme projeleri kapsamında, başta telekomünikasyon, ulaşım altyapısı, turizm, internet altyapı hizmetleri, liman ve  havaalanı işletmeciliği, tekstil, gıda, enerji sektörlerine ağırlık verileceği öngörülmektedir. Toplantıya katılacak olan Yunan firmalarının listesi ekte yer almaktadır. Listede yer alan Yunanlı firma sayısının, teyit alınmaya devam edilmesi nedeniyle artacağı tahmin edilmektedir. Forumun programı ve güncel firma listesi bilahare tarafınıza iletilecektir.

 Bu çerçevede, ikili ilişkiler açısından önem taşıyan bu Forum’a katılımınızı diler, katılım teyitlerinin 2 Mart 2013 Cumartesi gününe kadar DEİK’e (Neslihan Kilit, tel: 0212 339 50 17; e-posta: eu@deik.org.tr) iletilmesini rica ederim.

Yunanistan’da Özelleştirme, Satın Alma ve İş Fırsatları Toplantısı , 20.03.2012

DEİK/Türk-Yunan İş Konseyi tarafından Yunanistan Girişimciler Federasyonu (SEV) işbirliğiyle Yunanistan ekonomisindeki son gelişmeler, özelleştirme süreci, şirket satın alma ve ortaklıklar ile mevcut iş fırsatlarını sunmak amacıyla 20 Mart 2012 tarihinde DEİK-TOBB Plaza’da bir Toplantı düzenlenecektir.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Yatırım Ajansı ve Özelleştirme Kurumu’ndan üst düzey yetkililerin sunumları ile gerçekleşecek toplantıda, uluslararası danışmanlık firması PwC Atina Ofisi de yabancı yatırımcılar için mevcut fırsatları tanıtacaklardır. Sunumların ardından ilgili  kurum temsilcileriyle görüşme fırsatı da sağlanacaktır.

Ekte yer alan program çerçevesinde sözkonusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin ekte sunulan katılım formunu doldurarak, toplantı katılım ücreti ödeme dekontu ile birlikte en geç 16 Mart 2012 Cuma  gününe kadar DEİK’e (Aslı Cora; e-posta: acora@deik.org.tr Faks: 212 339 50 65) iletmeleri rica olunur. 

Türkiye-Yunanistan II. Bölgesel İş Forumu (Gümülcine) , 13.01.2011

TOBB-DEİK, Yunanistan Odalar Birliği, Yunanistan Girişimciler Federasyonu tarafından 14-15 Ocak 2011 tarihlerinde Gümülcine'de "Türkiye-Yunanistan II. Bölgesel İş Forumu" düzenlenecektir. Anılan Forumu, T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün'ün onurlandırması planlanmaktadır.

Bu yıl ilki Edirne'de gerçekleşen "Bölgesel Forum"a başta Marmara Bölgesi ve Kuzey Yunanistan (Selanik, Kavala, İskeçe, Gümülcine, Dedeağaç) olmak üzere iş dünyasından geniş katılım hedeflenmektedir. Bölgesel işbirliği fırsatlarının ve bu bağlamda finansman olanaklarının ele alınacağı Forumda, öncelikle tarım (tarım ürünleri, makina ve ekipmanlar, ziraai ilaçlar, vs..), inşaat ve inşaat malzemeleri, gıda sanayi (sebze-meyve işleme, şekerleme, canlı hayvan, süt ürünleri ve unlu mamülller), turizm alanlarında iş fırsatlarının karşılıklı görüşülmesi beklenmektedir. Firmalarımız Yunanlı muhatapları veya iş dünyası kuruluşları ile ikili görüşme imkanı bulacaklardır.

Taslak program, kayıt formu ve konaklama imkanlarına dair detaylar ve acenta iletişim bilgileri www.regionalbusinessforum.gr web sitesinde yer almaktadır. Program söz konusu web sitesi üzerinden güncellenmektedir.

"Türkiye-Yunanistan II. Bölgesel İş Forumu"'na katılım teyitlerinin yukarıda belirtilen web sitesindeki katılım formu aracılığıyla en geç 24 Aralık 2010 Cuma günü mesai bitimine kadar ARTİON acentasına (Tel: +30 2310 257814, +30 2310 252330; Faks: +30 2310 272276, +30 2310 277964; E-posta:business_forum@artion.com.gr) iletilmesi gerekmektedir.

Türkiye-Yunanistan II. Bölgesel İş Forumu (14-15 Ocak 2011) , 13.01.2011

Türkiye-Yunanistan II. Bölgesel İş Forumu, 14-15 Ocak 2011 tarihlerinde yaklaşık 250 Türk, 170 Yunan işadamının katılımıyla Yunanistan'ın Gümülcine şehrinde gerçekleştirildi. Toplantının ilk oturumunda evsahibi olarak Rodopi Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Argiris Argiropoulos ve Rodopi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nikolaos Angelidis birer konuşma gerçekleştirdi. Angelidis konuşmasında, daha kurumsal bir yapıda olması için bölgesel İş Forumlarının daimi bir sekreteryası olmasının gerektiğini ifade etti. Kavala Ticaret Odası Başkanı Aggelos Tsatsoulis'in konuşmasının ardından söz alan İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş yaptığı sunumda iki ülke arasındaki ulaşım imkanlarının geliştirilmesi gerektiğini belirterek, İzmir-Atina ve Selanik uçuşlarının sıklaştırılmasının önemine değindi. Ayrıca Mayıs ya da Ağustos ayında T.C. Başbakanının katılımıyla İzmir'de bir Yunanistan zirvesi düzenlemeyi öngördüğünü ifade etti. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Edirne Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Yardımcı, iki ülke ticari ekomik ilişkilerine değinerek, buna benzer İş Forumlarının önemini vurguladı. İkili firma görüşmelerinin ardından İş Forumunun resmi açılışı gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarını Yunan-Türk Odası Başkanı Panagiotis Koutsikos, Türk-Yunan İş Konseyi Eş Başkanları Selim Egeli ve Dimitris Papanikolaou yaptı. Koutsikos konuşmasında, bir sonraki İş Forumuna Balkan bölgesindeki diğer komşu ülkelerinde davet edilmesini önerdi. Bu önerisi diğer konuşmacılar tarafından olumlu karşılanarak, Çanakkale'de yapılması planlanan bir sonraki etkinlik için Bulgaristan'ın da dahil edilmesine karar verildi. Selim Egeli konuşmasında 4 yıl içersinde ikili ticaret hacmini 10 milyon Euro'ya çıkartmayı hedeflediklerini ifade etti. Bu kapsamda, gümrük vergisi, kota ve vize sorunu gibi engellerin kaldırılmasının önemini vurguladı. Yunanistan Odalar Birliği Başkanı Georgios Kassimatis konuşmasında İstanbul-Atina uçak seferlerinin oldukça pahalı olduğunu belirterek, bunun ikili ticari ilişkilerin gelişmesinde bir engel olduğunu ifade etti. TOBB-DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmasında, siyasi sorunların işadamlarının önünde bir engel olmaması gerektiğini ifade ederek, her iki hükümet yetkililerine çağrıda bulundu. Rodopi Milletvekili E. Stilianidis 3. ülkelerde işbirliği imkanlarının değerlendirilmesi gerektiğini belirttirken T.C.Atina Büyükelçisi Hasan Göğüş ilişkilerin genel bir değerlendirmesini yaptı. T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Yunan hükümetini, Türkiye'ye AB konusunda destek vermesi gerektiğini belirterek, vize uygulamarı hususundaki sorunlara değindi. Günübirlik ya da kısa süreli ziyaretlerde Türk vatandaşlarına vize uygulanmaması yönünde çağrıda bulunurken, TIR kotaları yüzünden ticaretin zarar gördüğünü belirtti. Son olarak Yunanistan Başbakan Yardımcısı George Petalotis konuşmasında, yabancı çıkarlara hizmet edilmemesi gerektiğini vurgulayarak, iki ülke dostane ilişkilerinin sürdürülmesi, bu kapsamda artık Ege'de savaş uçaklarının uçmaması gerektiğini belirtti. Vize konusunda, AB kuralları gereği muafiyetin sözkonusu olamayacağını ifade ederek, kolaylaştırılması konusunda girişimlerde bulunacaklarını sözlerine ekledi.

Türk-Yunan İş Forumu’na Katılım , 25.10.2010

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Spyros Kouvelis'in Türkiye'yi ziyareti vesilesi ile Dış Ticaret Müsteşarı Ahmet Yakıcı'nın da katılımı ile 26 Ekim 2010 tarihinde Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda düzenlenen Türk-Yunan İş Forumu'nda DEİK/Türk-Yunan İş Konseyi Başkanı Selim Egeli İş Konseyini ve hedeflerini tanıtan bir sunum gerçekleştirdi. Forum'da ayrıca iki ülke KOSGEB ve Yatırım Ajansı temsilcileri ile karşılıklı yatırımlarda başarı hikayeleri örneği olarak nitelendirilen NBG-Finansbank ve T.C. Ziraat Bankası temsilcileri yatırımlarına dair bilgi verdiler. Forum iki ülke iş adamları arasındaki ikili görüşmeler ile sona erdi.

Türkiye-Yunanistan I. Bölgesel İş Forumu , 16.06.2010

"Türkiye-Yunanistan I. Bölgesel İş Forumu", 17 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirilen açılış kokteylin akabinde, T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Sn. Nihat Ergün, Yunan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Sn. George Petalotis, Yunan Ekonomi, Rekabet ve Deniz Ticaret Bakan Yardımcısı Sn. Marko Bolaris, TOBB-DEİK Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Yunan Odalar Birliği Başkanı Sn. George Kassimatis, Edirne Valisi Gökhan Sözer, Rodop – Evros Genişletilmiş Bölge Valisi Sn. Yorgos Minopulos, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemil Güler, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Sn. Mustafa Yardımcı, DEİK/Türk-Yunan İş Konseyi Başkanı Sn. Selim Egeli, İş Konseyi Eş Başkanı Sn. Dimitris Papanicolaou, Yunanistan Edirne Konsolosu Sn. Paraskevi Tzeveleki, T.C. Gümülcine Başkonsolosu Sn. Mustafa Sarnıç ile Trakya Bölgesi ve Kuzey Yunanistan Oda Başkanları ve 350 Türk ve Yunan işadamının katılımı ile 18 Haziran 2010 tarihinde Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlendi. Türk-Yunan İş Konseyi Başkanı Sn. Egeli, Türk-Yunan İş Konseyi olarak uzun bir süredir öngörülen bölgesel ve KOBİ'lere hitap eden bu toplantının düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Rodop–Evros Genişletilmiş Bölge Valisi Sn. Minopulos bilhassa turizm ve bölgedeki üniversiteler arasında işbirliği yapılabileceğini vurguladı. Edirne Valisi Sn. Sözer ise başta gıda, tekstil, hizmet sektörü ve turizm alanlarındaki işbirliği potansiyeline dikkat çekti ve Edirne'nin sınır kapılarının önemini vurguladı. Edirne Ticaret Borsası Başkanı Sn. Yardımcı, bölgesel işbirliğine yönelik benzer bir toplantının Bulgaristan ile düzenleneceğini, akabinde ise Türk-Yunan-Bulgar olarak üçlü bir zirvenin öngörüldüğünü belirtti. Yunan Odalar Birliği Başkanı Sn. Kassimatis,Türkiye'deki Yunan yatırımlarının giderek arttığını, NBG-Finansbank ile Eurobank-Tekfen satın almalarının ise ön plana çıktığını iletti. Sn. Kassimatis, Türkiye'nin inşaat ve işgücü alanlarında Yunanistan ile işbirliği yapabileceğini belirtti ve bahsi konu Forum'un ikincisinin 2011 yılında Kuzey Yunanistan'da yapılması üzere davette bulundu. TOBB-DEİK Başkanı Sn. Hisarcıklıoğlu bölgenin en büyük iki ekonomisi olan Yunanistan ve Türkiye'ye bölgesel entegrasyon için büyük bir sorumluluk düştüğünü, küresel ekonomik krizin yıkıcı etkileri sebebi ile iki ülke olarak daha fazla işbirliği yapılması gerektiğini, 2010 Mayıs ayında Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın  10 Bakan  ve yüzlerce işadamı ile birlikte gerçekleştirdiği Yunanistan ziyareti ile kurulan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi ve imzalanan 22 anlaşmanın güçlü işbirliği için gerekli kurumsal çerçeveyi oluşturduğunu, Ege'nin iki ülkeyi birleştiren bir deniz olması gerektiğini, bölgede güçlü ekonomik entegrasyon için iş dünyası olarak insan ve mal hareketlerinin önündeki siyasi engellerin kaldırılması gerektiğini ve vize kolaylığı konusunda gerekli desteğin sağlanması gerektiğini vurguladı. T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Sn. Nihat Ergün, Yunan kriz politikasının başarılı olması için iş dünyasının desteğinin önem arz ettiğini, bu anlamda Türkiye ile Yunanistan arasında 2009 yılında krize rağmen 2,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen toplam ticaret hacminin ve karşılıklı yatırımların arttırılması gerektiğini, ikili ticaret hacmi için hedefin 5 milyar dolar olduğunu, kıyı ve sınır ticaretine ağırlık verilmesi gerektiğini, Yunanistan tarafından yatırımları/ticareti engelleyici unsurların kaldırılması gerektiğini ve Türkiye hakkında oluşan kaygılardan kurtulmakta fayda olduğunu belirtti. T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Sn. Ergün iki ülke iktidar partilerinde de ikili siyasi ve ekonomik ilişkileri arttırma arzusunun bulunduğu, bunun iş dünyasındaki işbirlikleri için çok kolaylık sağladığını iletti. T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Sn. Ergün, Türkiye'nin Avrasya'nın üretim ve teknoloji merkezi olmayı hedeflediğini ve 2023 yılında dünyadaki ilk on ekonomi arasında yer almasının hedeflendiğini belirtti. Yunan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Sn. George Petalotis, bölgesel işbirliğine önem verildiğini, turizm, kültür, enerji, eğitim alanlarındaki anlaşmaların önem art ettiğini, iki ülke arasındaki samimi ortamın, ikili ekonomik ilişkilere de yansıması gerektiğini ve Türkiye'den Yunanistan'a yönelik yatırım beklendiğini vurguladı. Forum çerçevesinde öğleden sonra düzenlenen panelde ortak iş ve yatırım fırsatları, ortak proje ve ticaret finansman imkanları ve ticaret ve servis alanlarındaki tarife dışı engellerin kaldırılması hususları görüşüldü. Forum Türk ve Yunan firmalar arası sektörel görüşmelerin akabinde düzenlenen çalışma yemeği ile sona erdi.

Türkiye-Yunanistan I. Bölgesel İş Forumu , 16.06.2010

TOBB-DEİK, Yunanistan Odalar Birliği, Yunanistan Girişimciler Federasyonu tarafından Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ve Yunanistan'ın Edirne Konsolosluğu işbirliği ile 18 Haziran 2010 tarihinde Edirne'de "Türkiye-Yunanistan I. Bölgesel İş Forumu" düzenlenecektir. Anılan Forumu, T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün'ün onurlandırması planlanmaktadır.

Bu yıl ilki Edirne'de gerçekleşecek "Bölgesel Forum"a Trakya Bölgesi ve Kuzey Yunanistan (Selanik, Kavala, İskeçe, Gümülcine, Dedeağaç) iş dünyasından geniş katılım hedeflenmektedir. Bölgesel işbirliği fırsatlarının ve bu bağlamda finansman olanaklarının ele alınacağı Forumda, öncelikle tarım (tarım ürünleri, makina ve ekipmanlar, ziraai ilaçlar, vs..), inşaat ve inşaat malzemeleri, gıda sanayi (sebze-meyve işleme, şekerleme, süt ürünleri ve unlu mamülller), turizm alanlarında iş fırsatlarının karşılıklı görüşülmesi beklenmektedir. Firmalarımız Yunanlı muhatapları veya iş dünyası kuruluşları ile ikili görüşme imkanı bulacaklardır.

Toplantıda ayrıca, halihazırda ikili ticarette yaşanan tarife dışı engeller ve çözüm önerileri ilgili resmi makamların da katılımıyla ele alınacak ve forum sonrası takibi gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda, ilgili Bakanlıklara konunun arz edilmesi için mevcut sorunları ekteki form aracılığıyla iletmeniz çalışmalarımıza önemli katkı sağlayacaktır. Taslak program ekte yer almaktadır.

Katılım teyitlerinin ekteki form aracılığıyla en geç 15 Haziran 2010 mesai bitimine kadar DEKON'a (edirne@dekon.com.tr Faks: 0212- 274 41 09) gerekmektedir.

Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a Resmi Ziyareti vesilesi ile Yunanistan’a Türk İşadamları Heyeti ve Türk-Yunan İş Forumu , 12.05.2010

T.C. Dışişleri Bakanlığı tarafından iletildiği üzere, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 13-15 Mayıs 2010 tarihlerinde Yunanistan'a resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir. Söz konusu ziyarete, çok sayıda Bakanın ve Türkiye-Yunanistan arasındaki ticari ve ekonomik işbirliği imkanlarının artırılması amacıyla, DEİK-DTM (TIM) koordinasyonunda bir özel sektör heyeti ile iştirak edilmesi öngörülmektedir.

Söz konusu resmi ziyaret vesilesi ile Yunan Girişimciler Federasyonu (SEV) işbirliğinde iki ülke iş dünyasının geniş katılımıyla 14 Mayıs 2010 tarihinde "Türk-Yunan İş Forumu" gerçekleştirilecektir. İki ülke Başbakanları Sayın Erdoğan ve Sayın Papandreu'nun Türk-Yunan İş Forumu'nu onurlandırmaları ve katılımcılara hitap etmeleri öngörülmektedir. Nihai program, katılım koşulları ve diğer detaylar bilahare iletilecektir.

Sayın Başbakanımıza sunmak üzere Yunanistan ile iş ilişkilerinde karşılaşılan sorunlar, çözüm önerileri ve Yunan makamları nezdinde dile getirilmesinde fayda görülen diğer hususların ekte yer alan başvuru formu aracılığıyla tarafımıza iletilmesi önem arz etmektedir.

Bu bilgiler ışığında anılan ziyarete katılımınızı diler, katılımınız durumunda ekte yer alan başvuru formunun eksiksiz doldurularak, avans ödeme dekontu ile birilikte en geç 5 Mayıs 2010 mesai bitimine kadar DEİK'e (Leyla Gürbüz, Tel : 0 212 339 50 20, Faks: 0212- 339 50 65, leylagurbuz@deik.org.tr ) iletilmesi gerekmektedir.

Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a Resmi Ziyareti vesilesiyle Türk İşadamları Heyeti Ziyareti ve Türk-Yunan İş Forumu , 12.05.2010

Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan'a resmi ziyareti vesilesiyle, DTM koordinasyonunda DEİK-TİM-TÜSİAD işbirliği ile 13-15 Mayıs 2010 tarihlerinde Atina'ya Türk işadamları heyeti ziyareti düzenlendi. Ziyaret kapsamında, 14 Mayıs 2010 günü DEİK/Türk-Yunan İş Konseyi ve Yunanistan Girişimciler Federasyonu (SEV) işbirliğinde Atina Hilton Oteli'nde geniş katılımlı "Türk-Yunan İş Forumu" gerçekleşti. T.C. Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı George Papandreou, Başbakan Yardımcıları Sayın Ali Babacan ve Theodore Pangalos, Yunanistan Ekonomi ve Denizcilik Bakanı Sayın Louka Katseli,  Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, diğer çok sayıda Bakan ve Bakan Yardımcılarının,

TOBB-DEİK Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu, DEİK İcra Kurulu Başkanı Sayın Rona Yırcalı, DEİK Yönetim Kurulu Üyesi ve Türk-Yunan İş Konseyi Başkanı Sayın Selim Egeli, DEİK Yönetim Kurulu Üyeleri Sayın Zeynel Abidin Erdem ve Sayın Ayhan Zeytinoğlu'nun      katılımları ile gerçekleşen Foruma Türkiye'den 120'yi aşkın, Yunanistan'dan 200 civarından iş dünyası temsilcileri yer aldı, 250'den fazla ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.

TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-Yunan İş Forumu'ndaki konuşmasında, vizyon sahibi iki ülke hükümetinin işbirliği odaklı politikalarının, ekonomik ilişkileri geliştireceğine ve somut sonuçlar vereceğine vurgu yaptı.

İki ülke ilişkileri üzerine bir değerlendirme yapan Hisarcıklıoğlu, karşılıklı olarak sunulan işbirliği fırsatlarını en iyi şekilde değerlendirilerek iki ülke ekonomilerine ve uluslararası ilişkilerine katma değer yaratılabileceğini iletti. Türk iş dünyası olarak, halklar olarak, fırsatların kazancını paylaşılması gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu iki ülke  ekonomilerinin birbirlerini tamamlayıcı niteliklerini somut projelere dönüştürmeyi hedeflediklerini vurguladı. M. Rifat Hisarcıklıoğlu küresel krizin etkileriyle mücadele ederken iki ülke olarak daha fazla işbirliği yapılması, daha fazla yapıcı diyalog kurulması, daha fazla entegre olunması gerektiğini belirtti. Hisarcıklıoğlu kurulmasına karar verilen "Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi", yapılan ortak bakanlar kurulu toplantısı, kapsamlı bir işbirliğinin önünü açacak kurumsal mekanizmalar olacağını, iş dünyası olarak, bu sürece her türlü desteği vermeye hazır olunduğunu, bu işbirliği mekanizması için ortak Türk-Yunan İş Konseyi'nin,  ekonomi ve iş dünyası perspektifiyle proje, görüş ve strateji üretme görevini yerine getirmeye arzulu olduğunu ifade etti. Vize konusunda gerekli kolaylığın sağlanması talebini bir kez daha yineleyen Hisarcıklıoğlu, sağlanacak vize kolaylığı ile iki ülke arasında turizm hareketlerinin canlanacağını iletti. Hisarcıklıoğlu konuşmasının sonunda, TOBB-DEİK, Yunanistan Odalar Birliği ve SEV işbirliğinde, 18 Haziran 2010 tarihinde, Edirne'de düzenlenecek, Türkiye-Yunanistan 1. Bölgesel İş Forumu'na davetini seslendirdi.
T.C. Başbakanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında, komşularla sıfır problem stratejisi çerçevesinde tarihin önümüze koyduğu meseleleri samimiyetle masaya yatırmak üzere çözüm arayışlarına girişildiğini iletti. Sayın Erdoğan, komşu iki devlet olarak gelecek vizyonuyla hareket edilmesi gerektiğini, Türkiye ile Yunanistan'ın aralarındaki benzerliklerin, farklılıklara kıyas kabul etmez şekilde ağır basacağını ifade etti. Sayın Başbakan Ege'nin Türkiye ile Yunanistan'ı ayıran değil, birleştiren bir deniz olduğuna inandığını vurguladı. 2010 yılının ilk üç ayında, Türkiye'nin Yunanistan'a ihracatının 401 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, bu rakamın geçen yılın aynı döneminde 379 milyon dolar oluğunu belirtti. İthalatın ise yılın ilk üç ayında 260 milyon dolar olduğunu, geçen yılın ilk üç ayında ise 210 milyon dolar seviyesinde olduğunu, bu anlamda dış ticaret hacmindeki gerilemenin artık durduğunu ve artışın başladığını ifade etti. Sayın Erdoğan, geçmişte yaşanan gerilimlerin yerini diyalog, iletişim ve işbirliğinin aldığını, iki ülkenin de ekonomik olarak bunun faydasını bariz şekilde gördüğünü vurguladı. Sayın Erdoğan, işbirliğinin her alanda daha da artacağına, dış ticaret hacminin en kısa zamanda 5 milyar dolar seviyesine ulaşacağına inandığını iletti.

Yeni atanan T.C. Atina Büyükelçisi Sayın Hasan Göğüş ile Çalışma Yemeği ve Tanışma Toplantısı , 16.09.2009

Yeni atanan T.C. Atina Büyükelçisi Sayın Hasan Göğüş ile çalışma yemeği DEİK/Türk-Yunan İş Konseyi Başkanı Sayın Selim Egeli, DEİK Genel Sekreteri Sayın Ufuk Yılmaz ve DEİK Bölge Koordinatör Vekili Aslı Akdeniz Özelli'nin katılımları ile 17 Eylül 2009 tarihinde Şans Restaurant'ta gerçekleşti. Söz konusu çalışma yemeğinde Türk-Yunan İş Konseyi'nin önümüzdeki dönem planlanan faaliyetlerine dair bilgi aktarıldı.

Söz konusu çalışma yemeğinin hemen akabinde yeni atanan T.C. Atina Büyükelçisi Sayın Hasan Göğüş, Türk-Yunan İş Konseyi Başkanı Sayın Selim Egeli, DEİK/Türk-Yunan İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Sayın Çağan Erkan, DEİK İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz ve Yunanistan'da iş yapan ve/veya yapmayı planlayan yirminin üstünde Türk özel sektör temsilcisinin katılımları ile TOBB Plaza'da düzenlenen  tanışma toplantısında ilgili firma temsilcileri Yunanistan'da mevcut ve öngörülen faaliyetleri ve ön plana çıkan sorunlara dair bilgi verdiler.

Yunan-Türk İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Forumu , 06.05.2009

Yapı Endüstri Merkezi'nin (YEM) Türkiye Yapı Fuarı kapsamında 7 Mayıs 2009 tarihinde düzenlenen Yunan-Türk İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Forumu, Yunanistan Başkonsolosu Sn. Vasilios Bornovas'ın konuşması ile başladı. Bornovas;

• Türkiye ve Yunanistan arasındaki ekonomik ilişkilerin hızlı büyüme kaydettiğini;
• Karşılıklı ekonomik ilişkilerde inşaat ve inşaat malzemelerinin önemli bir yer tuttuğunu;
• Krizin olumsuz etkilerine karşı dirençli olmak için ülkelerin birlikte çalışması gerektiğini ifade etti.

Daha sonra söz alan Ekonomi ve Ticaret Ateşesi Sn. Betty Larda;

• Yunan inşaat ve müteahhitlik firmalarının 1980'lere kadar özellikle Afrika, Ortadoğu ve Avrasya'da büyük projeler üstlendiğini;
• Firmaların söz konusu pazarlardaki varlıklarını güçlendirmek için joint venture'lar oluşturmak gibi girişimlerde bulunmadıkları için 1980'lerden sonra bu pazarlardan çekildiklerini ve daha çok iç pazara yöneldiklerini;
• 2004 yılındaki Atina Olimpiyatlarında dev projelere imza atıldığını;
• Krizden daha az etkilenmek için güçlerin birleştirilmesi gerektiğini ve 3 yıldır Türkiye'de yaşayan bir Yunanlı olarak iki ülkenin birlikte hareket ederek yapacağı çok şey olduğunu vurguladı.

Oturumun Moderatörü Eurobank Risk Yönetimi Grubu Başkan Yardımcısı Sn Fedon Hatzakis,  Türkiye ve Yunanistan'ın birbirini tamamlayan ekonomiler olduğunu ve birlikte çevre ülkelerde büyük müteahhitlik projelerine imza atılabileceklerini belirtti.

Kuzey Yunanistan Sanayileri Federasyonu Onursal Başkanı Sn. Georgios Mylonas ise;

• Federasyonun 90 yıldan fazla bir süredir faaliyet sürdürdüğünü ve Yunanistan'da özellikle özelleştirme sürecinde önemli projeler üstlendiklerini;
• İç pazarda artık büyük potansiyel bulunmadığını bu yüzden özellikle Balkanlara yönelindiğini;
• Özellikle Romanya ve Bulgaristan'da önemli bir konuma sahip olunduğunu;
• Türkiye'nin üretici yönünün, Yunanistan'ın ise hizmetler yönünün çok gelişmiş olduğunu, bu yüzden iki ekonominin birbirini tamamladığını;
• Her çeşit inşaat malzemesi ve inşaat işinde karşılıklı işbirliği yapılabileceğini;
• Yunanistan'ın dağıtım kanalları konusunda çok iyi şekilde organize olduğunu, Türkiye'nin de bu sistemden faydalanabileceğini belirtti.

Yunanistan Alüminyum Derneği Başkanı Prof.Dr Georgios Doukidis ise konuşmasına Yunanistan alüminyum sektörünü tanıtarak başladı. Doukidis;

• 60 yıldan fazla deneyime sahip olan Yunanistan alüminyum sektörünün 40.000 kişinin istihdamını sağladığını;
• Sektörün 2008 yıllık cirosunun 4 milyar Euro olduğunu;
• Yunanistan'ın alüminyum sektöründe Avrupa'da 3'üncü olduğunu;
• Türkiye ve Yunanistan'ın yeni pazarlarda ortaklık oluşturabileceklerini;
• Ancak Türkiye'nin fikri mülkiyet hakları sorununu çözmesi gerektiğini çünkü Türk firmaların Balkan ülkelerinde Yunan ürünlerini taklit ederek daha düşük fiyatlarla satmasının ticaret etiğine uymadığını;
• Türkiye'nin bölgenin en önemli alüminyum üreticilerinden olduğunu, Yunanistan'ın ise ürün geliştirme konusunda çok iyi olduğunu belirtti.

Daha sonra söz alan YEM Koordiantörü Sn. Barış Onay önce Yapı Endüstri Merkezi ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi ve Türkiye ekonomisi hakkında bilgi verdi. Türkiye'de birçok taş çeşidi olduğunu ancak teknoloji olmadığı için işletilemediğini vurguladı ve Yunanlı firmalar ile bu konuda işbirliği yapılabileceğini belirtti.

Ahşap kompozit konusunda bir süredir Türkiye'de faaliyet gösteren Yunanlı firma Neoset yetkilisi Sn. Nikolaos Giannopoulos ve asansör üreticisi firması Kleeman Hellas yetkilisi İstanbullu Sn. Stefanos Parizyanos firmaları hakkında bilgi verdi.

T.C. Ziraat Bankası’nın Yunanistan’da Şube Açılışları vesilesi ile Türk-Yunan İş Konseyi Bankacılık ve Finans Konulu Çalışma Yemeği , 16.02.2009

T.C. Ziraat Bankası'nın Yunanistan'da şube açılışları vesilesi ile Türk-Yunan İş Konseyi Bankacılık ve Finans konulu Çalışma Yemeği, İş Konseyi'nin karşı kanat kuruluşu olan Yunan Girişimciler Federasyonu (SEV) ile işbirliği içinde 17 Şubat 2009 tarihinde Atina'daki Grande Bretagne Otelin'de düzenlendi. Söz konusu çalışma yemeğine T.C. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Nazım Ekren, Yunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Miltiadis Varvitsiotis, T.C. Atina Büyükelçisi Sayın Oğuz Çelikkol, SEV Başkan Yardımcısı Athanase Lavidas,  Türk-Yunan İş Konseyi Başkanı Eş Başkanları Sayın Selim Egeli ve Dimitris Papanikolaou, Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Mehmet Mumcuoğlu, National Bank of Greece Yönetim Kurulu Başkanı ve  CEO'su Takis Arapoglu, EFG Eurobank CEO Yardımcısı Nicolaos Karamouzis, Ziraat Bankası Genel Müdürü Sayın Can Akın Çağlar, Ziraat Bankası heyeti ve 60'ın üzerinde Türk ve Yunan iş adamı katıldı.

Lavidas, Ziraat Bankası'nın şube açılışlarını büyük memnuniyetle karşıladıklarını, bu ve benzer işbirliklerinin iki ülke arasındaki geçmiş gerginliklerin bertaraf edeceğini iletti. İş Konseyi Eş Başkanı Papanikolaou, Türkiye'deki Yunan yatırımlarının ve ikili toplam ticaret hacminin arttığını, Türkiye'nin Karadeniz ülkelerindeki, Yunanistan'ın ise Güneydoğu Avrupa pazarındaki hakimiyetinin iki ülke arasında yeni işbirliği imkanları yaratabileceğini iletti. DEİK/Türk-Yunan İş Konseyi Başkanı Sayın Selim Egeli, en büyük rüyasının gerçekleştiğini, Ziraat Bankasının 20 yıldır süregelen beklentileri gerçekleştirdiğini, Türkiye'deki Yunan bankaları ve Yunanistan'daki Ziraat Bankası vesilesi ile karşılıklı yatırımların artacağını belirtti. Sayın Egeli, İş Konseyi'nin önümüzdeki dönemde iki ülke KOBİ'leri arasında işbirliği ve üçüncü pazarlarda ortak yatırımları hedeflediğini vurguladı.

Yunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Varvitsiotis, Finansbank'ın toplam 5 milyar Avro'luk bir yatırım ile NBG tarafından satın alınmasının iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönüm noktası teşkil ettiğini, Ziraat Bankası'nın yatırımının ise yine iki ülke ticari ilişkilerinde çok etkili olacağı, özellikle finansman sorunları olarak öne çıkan ekonomik engellerin finans ve bankacılık alanındaki atılımlar ile çözümlenebileceğini belirtti. T.C. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Nazım Ekren  iki ülke arasındaki karşılıklı ticaret ve yatırım faaliyetlerini teşvik etmenin önemini vurguladı ve gerekli hukuki altyapının sağlandığını ancak işbirliğinin artması için daha sık iletişim sağlanması gerektiğini iletti. Sayın Prof. Dr. Ekren,  iki ülke potansiyelinin çok altında olan ekonomik performansın komşu ve çevre ülkelerde ortak yatırımlar ile geliştirileceğini belirtti.

Yunan-Türk Bankacılık Forumu , 15.12.2008

16 Aralık 2008 tarihinde düzenlenen Yunan-Türk Bankacılık Forumuna Türk-Yunan İş Konseyi Başkan Yardımcısı Sayın Tevfik Bilgen ve DEİK İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Leyla Gürbüz katıldı. Söz konusu toplantıda Yunanistan Başkonsolosu Sayın Vasilios Bornovas ve Ekonomi ve Ticaret Müşaviri Sayın Betty Larda tarafından gerçekleştirilen açılış konuşmalarının akabinde Türkiye Bankalar Birliği Genel Sekreteri Sayın Ekrem Keskin Türkiye'deki bankacılık sektörü ve yabancı bankaların Türkiye'deki bankacılık sektöründeki rolü, Hellenic Bank Association Ödeme Sistemi, Sahtekarlıkta Mücadele ve Kara Para Aklamayı Önleme Departmanı Danışmanı Sayın Vasilis Panagiotidis Yunan bankacılık sektörünün yapısı, trendleri ve gelişmelere dair, Finansbank Risk Yönetimi Başkanı Dimitris Anagnostopoulos Finansbank-NBG Grubu'nun Güneydoğu Avrupa ve Doğu Akdeniz bölgesindeki ticari faaliyetlerin yürütülmesindeki rolünü ve Eurobank Tekfen Krediler Grup Başkan Yardımcısı Fedon Hatzakis bankaların ticaretteki katalizör görevine dair sunumlarını gerçekleştirdiler.

Türk - Yunan İş Forumu , 24.01.2008

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in Türkiye resmi ziyareti vesilesi Türk ve Yunan yaklaşık 400 işadamının katılımında 25 Ocak 2008 tarihinde Türk – Yunan İş Forumu düzenlendi. Yunanistan'dan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, Dışişleri Bakan Yardımcısı Petros Doukas ve Devlet Bakanı Theodore Roussopoulos'un, Türkiye'den Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'ın katıldığı, TOBB ve DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Yunanistan Girişimciler Federasyonu (SEV) Başkanı Dimitris Daskalopoulos, SEV Genel Sekreteri Athanase Lavidas ve DEİK/Türk – Yunan İş Konseyi Başkanı Selim Egeli'nin açılış bölümünde konuşma yaptıkları toplantıda iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesinin önemi üzerinde duruldu. Hem ekonomik ilişkilerdeki gelişmelerin ülkelerarası ilişkilerin gelişmesine, hem de siyasi istikrarın ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkısının yadsınamayacağı vurgulandı.

Toplantının devamında Türk ve Yunan ekonomilerindeki gelişmeler, fırsatlar, Türkiye'de Yunanlı bir yatırımcı olan National Bank of Greece ve Finansbank'ın deneyimleri ile üçüncü ülkelerde Türk – Yunan ortaklığına örnek olarak ENKA – AKTOR ortaklığı, İş Konseyi'nin kuruluşundan bu yana iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin değerlendirmesinin yanı sıra bilişim teknolojileri, enerji, inşaat, perakende, ilaç ve kozmetik ile tarımsal sanayi alanlarında ikili işbirliği imkanları ele alındı.            

T.C.Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın Yunanistan ziyareti vesilesi ile Türk-Yunan İş Konseyi Toplantısı , 02.12.2007

T.C. Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın 3 – 5 Aralık 2007 tarihlerinde gerçekleştirdiği Yunanistan ziyareti vesilesi ile Atina'da bulunulan süre zarfında Türk ve Yunan iş çevrelerinin biraraya geldiği çeşitli toplantılar düzenlendi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Atina Büyükelçiliği ve Yunan – Türk Ticaret Odası'nın işbirliği ve National Bank of Greece'in evsahipliğinde Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Petros Doukas, Sayın Bakan ve Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni'nin katılımında Türk – Yunan İş Forumu, Yunan Sanayiciler Federasyonu (SEV) işbirliğinde Sayın Babacan ve Sayın Bakoyanni'nin katılımı ile de Yunanistan – Türkiye İş Konseyi kuruluş anlaşmasının imzalandığı kahvaltılı toplantı düzenlendi. TOBB Başkan Yardımcısı ve DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Halim Mete'nin başkanlığında ve Türk – Yunan İş Konseyi Başkanı Selim Egeli'nin yer aldığı Türk işadamları heyetine Atina Büyükelçiliği ve Ticaret Başmüşavirliği tarafından Yunanistan ile ilgili genel brifing verilerek, görüş alışverişinde bulunuldu. Ayrıca, Sayın Bakan'ın heyet üyeleri ile biraraya geldiği bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Gümülcine'de bulunulan süre zarfında Rodop İli Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde bölge işadamları ile heyet üyelerinin biraraya geldiği bir toplantı düzenlendi. Bu toplantı sonrasında Sayın Bakan'ın bölgede yaptığı temas ve görüşmelere eşlik edildi.

İzmir Ticaret Odası ve Borsası ile Trakya bölgesi Ticaret ve Sanayi Odaları ve Borsaları, Çanakkale ve Bodrum Ticaret ve Sanayi Odalarının üst düzey yetkililerinin katılımında 60 işadamından oluşan bir heyet ile gerçekleştirilen ziyaret sırasında iki ülke ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, varolan sorunların çözümü ve işbirliği imkanlarının değerlendirilmesi yönünde temaslarda bulunuldu. 

DEİK Sektör Açılımları: Türk-Mobilyalarının Yunanistan Pazarı ile Buluşması , 12.11.2007
Türkiye - Bulgaristan - Yunanistan Üçlü İşbirliği - Hazırlık Toplantısı, Sofya , 27.09.2007

Yunan-Türk İş Konseyi Başkanı Panagiotis Koutsikos'un önerisi üzerine Türk-Bulgar ve Türk-Yunan İş Konseyi temsilcilerinin katılımında   Bulgar-Türk İş Konseyi Başkanı Bojidar Bojinov tarafından üçlü işbirliği imkanlarını değerlendirmek amacı ile 28 Eylül 2007 tarihinde bir toplantı düzenlendi.

Türk - Yunan İş Konseyi Yürütme Kurulu'nun Yunanistan Ziyareti , 19.09.2007

DEİK/Türk – Yunan İş Konseyi olarak Yunanistan'daki etkinliklerin, iş dünyası ile temasların sadece Atina ile sınırlı kalmayıp diğer bölgelere erişimin sağlanarak yaygınlaşmasının, Türk ve Yunan iş çevrelerinin işbirliğinin gelişmesine zemin oluşturacağına inancı ile Selanik, Gümülcine ve İskeçe'yi kapsayan bir ziyaret gerçekleştirildi. 

DEİK ve İş Konseyi'nin tanıtıldığı, işbirliği imkanlarının görüşüldüğü ziyaret sırasında Selanik'te Ticaret ve Sanayi Odası, Kuzey Yunanistan Sanayiciler Federasyonu, Gümülcine ve İskeçe'de Ticaret ve Sanayi Odaları üst düzey yetkilileri ile bir araya gelindi. Ayrıca, Selanik ve Gümülcine Başkonsoloslukları ziyaret edilerek, görüş alışverişinde bulunuldu

Karşı Kanat Başkanı Panagiotis Koutsikos ile Çalışma Yemeği, İstanbul , 04.07.2007

İş Konseyi karşı kanat Başkanı Panagiotis Koutsikos'un İstanbul ziyareti vesilesi ile İş Konseyi Yürütme Kurulu'nun katılımında bir çalışma yemeği düzenlendi. Sözkonusu yemekte, Türkiye'de ve Yunanistan'da genel seçimler ve sonuçları, Kasım 2007'de Ortak Toplantı organize edilmesi, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da Türk – Yunan – Bulgar işadamlarının katılımında üçlü işbirliğine yönelik bir toplantı düzenlenmesi, üçüncü ülkelerde ortak işbirliği imkanları, enerji sektörü gibi konularda görüş alışverişinde bulunuldu.     

Yunanistan Başkonsolosu, Ekonomi ve Ticaret Müşavirleri ile Çalışma Yemeği, İstanbul , 21.05.2007

Yunanistan İstanbul Başkonsolosu Alexis Alexandris, yaz döneminde görev süresi dolacak Ekonomi ve Ticaret Müşaviri Dimitris Chalepidis ve Yardımcısı Anastasios Memmos ile yeni atanan Müşavir Betty Larda katılımında bir çalışma yemeği düzenlendi. Son dönemde Türkiye'deki siyasi ve ekonomik gelişmeler, Türk – Yunan ilişkilerinde gelinen nokta, İstanbul'da tanıtım amaçlı yapılması planlanan etkinlik ve bu çerçevede işbirliği hususlarında görüş alışverişinde bulunuldu.

Yunanistan Kırsal Kalkınma ve Gıda Bakanı Evangelos Basiakos ile Görüşme, İstanbul , 25.04.2007

Yunanistan Kırsal Kalkınma ve Gıda Bakanı Evangelos Basiakos ve beraberindeki Tarım Politikası ve Uluslararası İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Prof. Christos E. Avgoulas ile 26 Nisan 2007 tarihinde TOBB Plaza'da bir araya gelindi.

Yunanistan Büyükelçisi George Yennimatas'ı Ziyaret, Ankara , 24.04.2007

Türkiye ve Yunanistan arasında ekonomik ve politik ilişkilerdeki gelişmelerin   değerlendirilmesi amacı ile Yunanistan Büyükelçisi George Yennimatas 25 Nisan 2007 tarihinde Ankara'da ziyaret edildi. Ekonomik ve ticari ilişkilerden sorumlu Elçilik Müsteşarı Joulia Christou'nun da bulunduğu görüşmede son gelişmeler çerçevesinde görüş alışverişinde bulunuldu.

10. Yunan-Türk İş Forumu, Atina , 23.11.2006

10.Yunan-Türk İş Forumu, Yunan-Türk Ticaret Odası tarafından DEİK/Türk-Yunan İş Konseyi işbirliğinde 24-25 Kasım 2006 tarihlerinde Atina'da düzenlendi.

Toplantıda iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerdeki son gelişmeler, turizm, taşımacılık sektörlerinde sorunlar ve işbirliği alanları ele alınırken, bankacılık ve enerji sektörlerinde varolan potansiyel aktarıldı. Avrupa Birliği programları, Yunanistan dış ticaret kuruluşu tarafından sağlanan hizmetlere değinildi. Ayrıca, Türkiye'de faaliyetleri bulunan Yunanlı firmalar deneyimleri hakkında bilgi verdiler. 

9. Ortak Toplantı, İstanbul , 12.04.2006

Türk-Yunan İş Konseyi Ortak Toplantısı DTM Müşteşarı Tuncer Kayalar ve Yunanistan Ekonomi ve Maliye Bakanlığı Genel Sekreteri Dimostheni Anagnostopoulo ile 50 Türk ve 50 Yunan işadamının katılımıyla gerçekleşti. 

Yunanistan, Türkiye ve ABD'de Yatırım ve İşbirliği Olanakları Konferansı, New York, ABD , 30.03.2006
Yunanistan Büyükelçisi George Yennimatas ile Tanışma Toplantısı, İstanbul , 08.02.2006

Yunanistan Büyükelçisi George Yennimatas ile yeni seçilen Türk – Yunan İş Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri 9 Şubat 2006 tarihinde DEİK/TOBB Plaza'da biraraya gelerek, görüş alışverişinde bulundular.

Türk işadamlarının karşılaştıkları problemler, İş Konseyi tarafından 2006 ilk altı ayda yapılması planlanan faaliyetler, potansiyel işbirliği alanları ve yararlanılabilecek AB programları, vize, oturma ve çalışma izinleri, Yunanistan'da 1 Ocak 2006 itibarı ile yürürlüğe giren yeni yatırım yasası, bankacılık sistemi ve Ege Girişim Bankası, Yunanistan'ın Türkiye'de açmayı planladığı 4üncü Konsolosluğu ele alınan konular arasındaydı.