• TÜRKİYE - BAHREYN İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - BAHREYN İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2006
Türk Tarafı Başkanı: Muhammet Uğurcan Barman
Firma ve Unvanı: Beyttürk Yatırım A.Ş.
Karşı Kanat Kuruluş: Bahreyn İşadamlar Derneği
Karşı Kanat Başkanı: Ahmed Abdulla Bin Hindi
Kurum / Firma ve Unvanı: A.A. Bin Hindi Group, Yönetim Kurulu Başkanı

2006 yılında Bahreyn İşadamlar Derneği ile imzalanan anlaşma ile DEİK çatısı altında kurulan DEİK/Türkiye-Bahreyn İş Konseyi'nin amacı, iki ülke arasındaki ticaret hacminin geliştirilmesinin yanısıra Türkiye ile Bahreyn arasında  karşılıklı iş ve yatırım olanaklarını araştırmak ve geliştirmektir. Söz konusu hedef doğrultusunda, Türk ve Bahreyn iş dünyasının çeşitli platformlarda biraraya gelmelerinin sağlanması ile iş potansiyeli olan alanlarda karşılıklı bilgi akışının oluşturulması Türk - Bahreyn İş Konseyinin öncelikli amacı olarak belirlenmiştir. DEİK/Türkiye-Bahreyn İş Konseyi, Türk ekonomisinin Bahreyn'de tanıtımına katkıda bulunulması amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. DEİK/Türkiye-Bahreyn İş Konseyi, Bahreyn'in ABD ile imzalamış olduğu Serbest Ticaret Anlaşması'nın ve coğrafi konumunun Türk işadamlarına çeşitli avantajlar sunabileceği düşüncesiyle, inşaat- taahhüt başta olmak üzere, finans, gayrimenkul, turizm, dayanıklı tüketim malları, otomotiv yan sanayii, gıda, tekstil, inşaat malzemeleri ve teknoloji alanlarında işbirliğine önem vermektedir.

İletişim

Suzan Cailliau
İş Konseyi Bölge Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 21
E-posta: scailliau@deik.org.tr

Akın Dıblan
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 28
E-posta: adilban@deik.org.tr            

Buğra Karahan
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 43
E-posta: bkarahan@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

TÜRKİYE CUMHURİYETİ MANAMA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Telefon: + 973 17 533 448
Faks: + 973 17 536 557
E-posta: embassy.manama@mfa.gov.tr
Posta adresi: T.C. Büyükelçiliği Villa No:924, Road No: 3219, Bu Ashira, Block 332 Manama - Kingdom of Bahrain
Facebook Adres: facebook/T.C.MANAMA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Twitter Adres: http://www.twitter.com/TCManamaBE

TÜRKİYE CUMHURİYETİ MANAMA TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Telefon: +973-17 530 908
Faks: +973-17 530 814
E-posta: manama@ekonomi.gov.tr
Posta Adresi: Turkish Embassy Office
of the Commercial Counsellor
Web Sitesi: http://www.musavirlikler.gov.tr/index.cfm?ulke=BAH&dil=TR&Submit=Giri%C5%9F

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Muhammet Uğurcan Barman

Başkan

Beyttürk İnşaat Madencilik Özel Eğitim Sağlık Hizmetleri Turizm Tic. San. A.Ş.

Ömer Şahabeddin Şengüler

Başkan Yardımcısı

Suisse Sertifikasyonve Denetim Hizmetleri Ltd.

Zafer Topaloğlu

Başkan Yardımcısı

Merkez Turizm İnşaat Madencilik Tic. A.Ş.

Cem Ataç

Üye

Akbank T.A.Ş. Genel Müdürlüğü

Gönül Çulha Özsoy

Üye

Arap Türk Bankası A.Ş.

İrfan Ergün

Üye

Orta Anadolu Ticaret ve Sanayi İşletmesi T.A.Ş.

Salih Yeşilbaş

Üye

Promaksgrain Endüstri Tarım Ürünleri ve Gıda San. Tic. A.Ş.

Yayınlar

Bahreyn Ülke Bülteni 2014

İlgili Dokümanlar

Bahreyn Ülke Bülteni Mart 2013

İlgili Dokümanlar

Bahreyn Ülke Bülteni Ağustos 2012

Raporlar

Etkinlikler

TÜRKİYE –BAHREYN İŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI - HİLTON OTEL, ANKARA , 01.03.2017

2 – 3 Mart 2017 tarihlerinde düzenlenecek olan 6. Türkiye – Bahreyn Karma Ekonomik Komisyon KEK Toplantısı vesilesiyle, Türkiye – Bahreyn İş Konseyi tarafından 1 Mart 2017 tarihinde Ankara Hilton Otel'de Türkiye-Bahreyn İş Konseyi Ortak Toplantısı gerçekleştirilecektir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 – 14 Şubat 2017 tarihlerinde Bahreyn'e gerçekleştirmiş oldukları ziyaretin ardından inşaat ve enerji projeleri önem kazanmıştır.

Bölgenin 1936'da ilk ham petrol ihraç eden ülkesi konumundaki Bahreyn'de kalkınma çabaları başlangıçta petrol gelirlerine dayanırken, doğal kaynaklarının kıtlığı, sürdürülebilir kalkınma için petrol dışı sektörlere yönelmesini zorunlu kılmıştır. Körfez bölgesinde ekonomisi en fazla çeşitlendirilmiş ülkedir. Çok yüksek oranda gelişmiş iletişim ve ulaşım altyapısıyla birçok çok uluslu firmanın merkezidir. 2006 yılında ABD ile STA imzalayan ilk körfez ülkesidir. Bahreyn'de ekonomik büyüme 2016 yılında %3.1 oranında gerçekleşmiştir.

Bahreyn'den gelecek olan iş heyetine Bahreyn Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Khaled Al Moayed Başkanlık etmektedir. 

Bu çerçevede, firmalar ile ikili görüşmelerin yer alacağı söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin  27 Şubat 2017 Pazartesi gününe kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/350/8314 bağlantısından kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Not:Toplantıya katılım ücretsizdir.


TASLAK PROGRAM
08:30 – 09:00 Kayıt 
09:00 – 09:30 Açış Konuşmaları 
09:30 – 10:00 Sunumlar
10:00 – 11:00 İkili İş Görüşmeleri

BAHREYN YATIRIM AJANSI İLE BAHREYN’DE İŞ VE YATIRIM FIRSATLARI TOPLANTISI , 22.02.2017

Türkiye-Bahreyn İş Konseyi tarafından 22 – 23 Şubat 2017 tarihlerinde Türkiye'yi ziyaret edecek olan Bahreyn Yatırım Ajansı (Bahrain Economic Development Board) Genel Müdürü Simon Galpin'in katılımı ile 22 Şubat 2017 Çarşamba günü 15:00 – 17:00 saatleri arasında DEİK Ofis'te, Bahreyn'de iş ve yatırım fırsatlarına dair bir sunum / toplantı düzenlenecektir.

Bir kamu kuruluşu olan Bahreyn Yatırım Ajansı Bahreyn'de şirketleşerek bu pazarda yer almak isteyen ve de ofis/depo/mağaza açmayı düşünen firma ve girişimcilere ücretsiz danışmanlık hizmeti vermektedir. Ajans ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.bahrainedb.com/ adresinden ulaşabilirsiniz. Bölgeye açılmak isteyen Türk firmalarına, özellikle Bahreyn'deki iş ortamı, hukuksal mevzuat, vergiler, iş gücü, maliyetler, lisanslar, çalışma vizeleri ve yatırım için gerekli olan tüm prosedür ve süreçlere dair bilgilendirme yapılacaktır. 

Bölgenin 1936'da ilk ham petrol ihraç eden ülkesin durumundaki Bahreyn'de kalkınma çabaları başlangıçta petrol gelirlerine dayanırken, doğal kaynaklarının kıtlığı, sürdürülebilir kalkınma için petrol dışı sektörlere yönelmesini zorunlu kılmıştır. Körfez bölgesinde ekonomisi en fazla çeşitlendirilmiş ülkedir. Çok yüksek oranda gelişmiş iletişim ve ulaşım altyapısıyla birçok çok uluslu firmanın merkezidir. 2006 yılında ABD ile STA imzalayan ilk körfez ülkesidir. 

Bu bağlamda, anılan toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin 20 Şubat 2017 mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/341/8221 adresinden kayıt yaptırmaları rica olunur.

ERTELEME : Türk – Bahreyn İş Konseyi IV. Ortak Toplantısı , 18.05.2010

19 – 20 Mayıs 2010 tarihlerinde Bahreyn İşadamları Derneği evsahipliğinde Türk ve Bahreynli işadamlarının katılımıyla Manama'da gerçekleştirilmesi planlanan Türk – Bahreyn İş Konseyi IV. Ortak Toplantısı tarihi daha sonra bildirilmek üzere ertelenmiştir.

Anılan ziyaretin Sonbahar döneminde gerçekleştirilmesinin öngörüldüğünü ve hali hazırda yatırılan toplantı katılım ücretlerinin gelecek toplantı ücretinden mahsup edileceği hususunu bilgilerinize sunarız.

Türk-Bahreyn İş Konseyi Eş Başkanı ve Bahreyn İşadamları Derneği Başkanı Khalid Almoayed Onuruna Çalışma Yemeği , 27.12.2009

Türk-Bahreyn İş Konseyi tarafından İş Konseyi Eş Başkanı ve aynı zamanda Bahreyn İşadamları Derneği Başkanı olan Khalid Almoayed onuruna 28 Aralık 2009 tarihinde Şans Restaurant'ta bir çalışma yemeği düzenlendi.  

Türk-Bahreyn İş Konseyi adına ev sahipliği yapan İş Konseyi Başkanı Osman Yıldırım Coşkun'un karşı kanat Başkanı Almoayed'e İş Konseyi'nin 2010 yılı Şubat ya da Mart ayı içerisinde Bahreyn'e bir ziyaret gerçekleştirmek istediğini belirtmesi üzerine, Almoayed Mart ayının daha uygun olacağını dile getirdi. Toplantı katılımcılarından Dünya Göz Hastanesi Genel Müdür Yardımcısı Selin Yıldırım anılan zaman aralığında Dünya Göz Hastanesi'nin Bahreyn'de bir hastane açacağını ve açılışa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımlarının beklendiğini aktardı. Bu durum çerçevesinde Türk-Bahreyn İş Konseyi toplantısının ve söz konusu açılışın aynı zamana denk getirilmesinin faydalı olacağı görüşüldü.

Çalışma yemeği, Eş Başkan Sayın Almoayed'e hediye takdimi ile son buldu.

T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Zafer Çağlayan'ın İştirakleriyle, Türk-Bahreyn İş Konseyi III. Ortak Toplantısı, İstanbul , 29.04.2008

T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Zafer Çağlayan'ın iştirakleriyle,  Türk – Bahreyn İş Konseyi III. Ortak Toplantısı, 30 Nisan 2008 günü İstanbul TOBB Plaza'da gerçekleştirilecektir. 

Bahreyn – Türk İş Konseyi Başkanı Sayın Khalid Almoayed başkanlığındaki Bahreyn İşadamları Derneği'ne üye Bahreynli önde gelen işadamların katılımıyla düzenlencek toplantıda karşılıklı yatırım ilişkileri ele alınıp, Bahreynli İşadamları heyeti ile ikili görüşme fırsatı sağlanacaktır.

Bahreyn, Körfez İşbirliği Konseyi üyesi bir ülke olup, 2003 yılından itibaren ortalama % 7 büyüme sergileyerek bölgenin en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisi olmuştur. Petrol kaynakları diğer Körfez ülkeleri ile karşılaştırıldığında daha sınırlı olan Bahreyn, ekonomisini çeşitlendirmek yönünde büyük çaba sarf etmektedir. 2007 yılına gelindiğinde Bahreyn GSYİH'nın çeyreğini petrol ve doğalgaz ürünleri oluştururken, yaklaşık diğer bir çeyreğini finans hizmetleri oluşturmuştur. Bölgenin finans merkezi olma yolunda komşu ülkelerle rekabet etmekte olan Bahreyn aynı zamanda dünyanın en serbest ekonomileri arasında gösterilmektedir. 2007 yılında hızlı bir artış yakalayan Türkiye - Bahreyn ticaret hacmi 2006 yılına oranla %150 artarak 200 milyon dolara yaklaşmıştır. Türkiye Bahreyn'den büyük miktarlarda aluminyum ithal ederken, bu ülkeye transformatör ve demir-çelik ürünleri ihraç etmektedir.

T.C. Bahreyn Büyükelçiliği'nden Kurulumuza iletildiği üzere Bahreyn işadamları heyetindeki işadamlarının bir bölümünün Türkiye'den demir ve çimento ithali hususunda beklentilerinin olduğu değerlendirilmektedir.

30 Nisan 2008 tarihinde gerçekleştirilecek Türk – Bahreyn İş Konseyi III.Ortak Toplantısı değiştirilmiş taslak programı ve söz konusu toplantı için Türkiye'ye gelecek Bahreynli işadamları heyeti listesi ekte bilgilerinize sunulmaktadır. Katılmak isteyen firmalarımızın 25 Nisan 2008 Cuma günü sonuna kadar ekteki katılım formunu doldurarak, katılım ücretinin yatırıldığını gösteren dekont ile birlikte DEİK'e (İlgili Kişi: Bahadır Şanver / Tel : 212. 339 50 83 / fax : 212. 270 35 92 / e-posta: bsanver@deik.org.tr) iletmeleri hususunu bilgilerinize sunarım. 

Saygılarımla,

Osman Yıldırım Coşkun
Türk - Bahreyn İş Konseyi Başkanı

T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Zafer Çağlayan'ın İştirakleriyle Türk - Bahreyn İş Konseyi III. Ortak Toplantısı , 29.04.2008

Türk - Bahreyn İş Konseyi  III. Ortak Toplantısı
30 Nisan 2008, TOBB Plaza, İstanbul


Türk - Bahreyn İş Konseyi III. Ortak Toplantısı T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'ın katılımlarıyla 30 Nisan 2008  tarihinde İstanbul TOBB Plaza'da  düzenlendi. Sözkonusu toplantıda, T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Türk – Bahreyn İş Konseyi Başkanı Osman Yıldırım Coşkun, Bahreyn – Türk İş Konseyi Başkanı Khalid Almoayed ve T.C. Manama Büyükelçisi Haldun Otman birer konuşma yaptı. Toplantıda DEİK'in tanıtımının yanısıra Bahreynli işadamlarının Türkiye'de sadece gayrimenkul sektörüne değil, sanayi ve hizmet sektörüne de yatırım yapmaları, aynı zamanda Bahreyn'in ABD ile olan Serbest Ticaret Anlaşması çerçevesinde özellikle bacasız endüstriyel yatırımlar için büyük avantajlar sunduğuna dikkat çekilerek Türk işadamlarının Bahreyn'de yatırım yapmaları,TOKİ'nin Bahreyn'in toplu konut ihtiyacını karşılamak için yaptığı çalışmalar, Bahreyn'in yakında Ankara'da büyükelçik açacağı ve Türkiye'nin yabancı sermaye çekmekte son dönemde çok iyi bir performans gösterdiği ve önümüzdeki dönemde uluslararası bazı firmaların Türkiye'de yatırıma başlayacakları gündeme gelen en önemli konular oldu. Toplantının sonunda Türk – Bahreyn İş Konseyi tarafından iki ülke işadamlarının katılımlarıyla bir çalışma yemeği verildi ve ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

II. Türkiye – Bahreyn Yatırım Forumu ve II. Türk – Bahreyn İş Konseyi Ortak Toplantısı , 23.01.2007

II.Türkiye - Bahreyn Yatırım Forumu ile II.Türk-Bahreyn İş Konseyi  Ortak Toplantısı 24–25 Ocak 2007 tarihlerinde Manama'da gerçekleştirildi.

Bahreyn Sanayi ve Ticaret Bakanı Dr. Hasan Fakhro'nun himayesinde yapılan Forum, T.C. Manama Büyükelçiliği eşgüdümünde, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)  ile Bahreyn Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Sınaî Kalkınma Teşkilatı - Bahreyn Teknoloji ve Yatırım Geliştirme Ofisi'nin (UNIDO-ITPO) işbirliğiyle düzenlendi. Türk-Bahreyn İş Konseyi'nin düzenlenmesine katkıda bulunulduğu Forum'a Bahreyn Kalkınma Bankası da destek verdi.