• TÜRKİYE - BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı:2000
Türk Tarafı Başkanı: Mehmet Habbab
Firma ve Ünvanı: Delta Rubis Petrol Ticaret ve Sanayi A.Ş. / Yönetim Kurulu Başkanı
Karşı Kanat Kuruluşu: Abu-Dhabi Ticaret ve Sanayi Odası, Dubai Ticaret ve Sanayi Odası, BAE Ticaret ve Sanayi Odası Federasyonu, Şerjah Ticaret ve Sanayi Odası
Karşı Kanat Başkanı:
Firma ve Ünvanı: 

2000 yılında Abu-Dhabi Ticaret ve Sanayi Odası, Dubai Ticaret ve Sanayi Odası, BAE Ticaret ve Sanayi Odası Federasyonu, Şerjah Ticaret ve Sanayi Odası ile imzalanan anlaşma ile DEİK çatısı altında Türkiye-BAE İş Konseyi kurulmuştur. Körfez Bölgesinde, İran, Uzak Doğu (Hindistan'ın alt bölümü) ve Güney Afrika için re-eksport üssü olan Birleşik Arap Emirlikleri'nde Türk işadamlarına yeni işbirliği imkanları sağlamak üzere çalışmalar yapmaktadır.

 

İletişim

Suzan Cailliau
İş Konseyi Bölge Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 21
E-posta: scailliau@deik.org.tr

Akın Dıblan
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 28
E-posta: adilban@deik.org.tr

Buğra Karahan
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 43
E-posta: bkarahan@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ABU DABİ BÜYÜKELÇİLİĞİ
Telefon:+971 2 410 99 99
Faks:+971 2 410 99 05
E-posta:embassy.abudhabi@mfa.gov.tr
Posta adresi:Embassy of the Republic of Turkey, Embassy’s Area, W59-02 /1, No:34, P.O.Box:3204, Abu Dhabi-UAE.
Facebook Adres:facebook/T.C.ABU DABİ BÜYÜKELÇİLİĞİ
Twitter Adres:https://twitter.com/tcabudabibe

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DUBAİ BAŞKONSOLOSLUĞU
Telefon: +971 4 386 44 24
Faks: +971 4 331 73 17
E-posta: consulate.dubai@mfa.gov.tr
Posta adresi: Dubai World Trade Center Building 8th Floor P.O.Box:9221 Dubai-U.A.E.
Facebook Adres: facebook/T.C.DUBAİ BAŞKONSOLOSLUĞU
Twitter Adres: https://twitter.com/TurkishCGDubai

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ABU DHABİ TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Telefon:+ 971 2 441 77 02
Faks: + 971 2 441 77 22
E-posta: abudhabi@ekonomi.gov.tr
Posta Adresi:Turkish Embassy  Embassies, Area Plot 1, West Zone 59/2, P.O. Box:3204, Abu Dhabi United Arab Emirates
Web Sitesi: http://www.musavirlikler.gov.tr/index.cfm?ulke=DU&dil=TR&Submit=Giri%C5%9F

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DUBAİ TİCARET ATAŞELİĞİ
Telefon :+971 4 332 79 33 
Fax :+9714- 332 53 43
E-posta:dubai@ekonomi.gov.tr
Posta Adresi: Turkish Consulate General, Office of the Commercial Attache, World Trade Center Tower 8th floor, P.O.:9585, Dubai / U. Arabic Emirates

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Mehmet Habbab

Başkan

Rubis Terminal Petrol Ticaret ve Sanayi A.Ş.

Aysu Özlem Gökçe

Başkan Yardımcısı

Extensa İstanbul Emlak Yatırım İnşaat ve Tic. A.Ş. -

Yalçın Yılmazkaya

Başkan Yardımcısı

Kalekalıp Makina ve Kalıp Sanayi A.Ş.

Adil Pelister

Üye

Beta Kimya San.Tic.A.Ş.

Ali Bayramoğlu

Üye

Bab Dış Ticaret A.Ş.

Başar Arıoğlu

Üye

Yapı Merkezi İnşaat Sanayi A.Ş

Cem Ataç

Üye

Akbank T.A.Ş. Genel Müdürlüğü

Cüneyt İbrahim Başbakkal

Üye

Yaşar Holding A.Ş.

Fevzi Akın

Üye

Brn Yatak Baza Ev Tekstili İnş. San. Tic. A.Ş

Mehmet Güldalı

Üye

Gülsüt Tarım Hayvancılık Gıda San. Tic. A.Ş.

Osman Aksoy

Üye

Hayat Holding A.Ş.

Osman Meral

Üye

İstanbul Gıda Dış Ticaret A.Ş.

Şeyda Altuğ Sağlamlar

Üye

Mineks İnternational Dış Ticaret A.Ş.

Tevfik Öz

Üye

Tefirom İnş.Enerji Sanayi ve Tic A.Ş.

Tolga Han

Üye

Beyazev Gayrimenkul Danışmanlık Ltd. Şti

Tuncer Köklü

Üye

Entegre Harç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Yasin Akdere

Üye

Bosch San. ve Tic. A.Ş.

Yayınlar

Birleşik Arap Emirlikleri Ülke Bulteni, Agustos 2015

İlgili Dokümanlar

B.A.E. Ülke Bülteni 2014

İlgili Dokümanlar

B.A.E. Ülke Bülteni Mart 2013

İlgili Dokümanlar

BAE Ülke Bülteni Eylül 2012

İlgili Dokümanlar

Bülten ve Yayınlar

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

DEWA Heyeti ile Yapılacak Olan Bilgilendirme Toplantısı , 28.09.2012

 

Sayın Üyemiz,

 

DEİK/Türk-BAE İş Konseyi tarafından Dubai Elektrik ve Su İdaresi (DEWA) yöneticisi Sn. Dawood Mohammed Khalid ve beraberinde bir heyetin katılımıyla 28 Eylül 2012 Cuma günü saat 10:00–12:00 arasında Renaissance İstanbul Bosphorus Hotel’de bir bilgilendirme toplantısı yapılacaktır.

 

Söz konusu toplantıda DEWA; Dubai'de Nisan 2013’te düzenleyecekleri Elektrik ve Su Fuarı (WETEX 15-17 Nisan 2013) ile eş zamanlı organize edecekleri Dubai Enerji Forumu'nun tanıtacak olup, DEWA'nın çalışma ve ihale prensipleri hakkında ilgilileri ilk elden bilgilendirecektir.

Heyet söz konusu toplantıda; elektrik, su, enerji ve çevre sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların yanı sıra bu sektörlere malzeme tedarik eden üreticilere de ulaşmayı hedeflemektedir. Diğer yandan, Dubai'de önümüzdeki yıllarda anılan sektörlerde yapılacak yatırımlar, fırsatlar ve ihale prosedürleri hakkında bilgilendirmede bulunulması amaçlanmakta ve daha fazla Türk firmasının ihalelere başvurması arzulanmaktadır.

 

Konuyu bilgilerinize sunar, bu çerçevede toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin ekte bulunan kayıt formunu doldurarak  DEİK’e ( Emir Memişoğlu; ortadogu-korfez@deik.org.tr ; Telefon: 0212 339 50 04, Fax : 0212 270 35 92) iletmelerini önemle rica ederiz.

 

Saygılarımla,

 

 

 

Ek : Katılım Formu ( 1 sy. )

Türk-BAE İş Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısı (Kısıtlı Katılımlı) , 25.02.2009

Türk-BAE İş Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısı SADECE İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyelerinin katılımına açıktır.

T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ve Beraberindeki İş Adamı Heyetinin Birleşik Arap Emirlikleri Ziyareti ve Abu-Dhabi-Türkiye İş Forumu , 15.02.2009

T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Zafer Çağlayan'ın başkanlığında 16-19 Şubat 2009 tarihlerinde Birleşik Arap Emirliklerine bir ziyaret düzenlenmiştir. Söz konusu ziyarete TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Ahmet Şekeroğlu ve  Türk-Körfez ve Türk-BAE İş Konseyi Başkanı Sayın Korhan Kurdoğlu da iştirak etmişlerdir. Ziyarete, AKP Hakkari Milletvekili ve aynı zamanda Türkiye-BAE Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Dr. Rüstem Zeydan, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Sayın Erdoğan Bayraktar, İMKB Başkanı Sayın Hüseyin Erkan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Sayın Tevfik Bilgin, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Sayın Hasan Köktaş'ın yanı sıra yaklaşık 50 özel sektör temsilcisi katılmıştır. T.C. Merkez Bankası Başkanı Sayın Durmuş Yılmaz'ın da 17 Şubat 2009 tarihinde görüşmelerde bulunmak üzere Abu Dhabi'ye yapmış olduğu ziyaret vesilesiyle Sayın Yılmaz programın bir bölümüne dahil olmuştur.

Ziyaretin ilk günü olan 17 Şubat 2009 tarihinde Abu Dhabi Ticaret ve Sanayi Odası Fahri Başkanı ve aynı zamanda Devlet Başkanı'nın oğlu Şeyh Sultan Bin Khalifa Al Nahyan tarafından kısıtlı bir öğle yemeği daveti verilmiştir. Davetin ardından katılımcı firmalar, Abu Dhabi'nin önde gelen gayrimenkul Firması Al Dar Properties'i ziyaret etmişlerdir. Al Dar Properties'te bir sunum gerçekleştirilmiştir.
Şeyh Sultan Bin Khalifa Al Nahyan ve Ahmet Şekeroğlu
T.C. Merkez Bankası Başkanı Sayın Durmuş Yılmaz'ın Abu Dhabi'ye yaptığı ziyaret vesilesiyle 17 Şubat 2009 akşamı, BAE Merkez Bankası Başkanı Sn. Sultan Bin Nasser Al Suwaidi tarafından, Sayın Durmuş Yılmaz ve Türk işadamı heyeti onuruna bir akşam yemeği daveti verilmiştir. Davet sırasında BAE Merkez Bankası ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) arasında bir MOU imzalanmıştır.

Akşam yemeğinin ardından Emirates Palace Otel'de Sayın Zafer Çağlayan ve heyet üyelerinin katılımıyla bir bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir. Toplantıda firmalarımız BAE'de yapılan inşaat projelerinde daha çok Avrupa menşeli malzemeler kullanıldığını, Türk ürünlerinin tercih edilmediğini bu konuda Sayın Bakan'dan destek istediklerini ifade etmişlerdir. Sayın Bakan, bu konuda özellikle inşaat firmalarına danışmanlık hizmeti veren firmaların Türk olması halinde bu konunun daha kolay çözülebileceğini ifade etmiştir. T. C. Abu Dhabi Büyükelçisi Sayın Hakkı Akil de benzeri ziyaretlerin iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde son derece önem taşıdığını ve katkıda bulunduğunu ifade etmiştir.
Korhan Kurdoğlu, Ahmet Şekeroğlu, Zafer Çağlayan
18 Şubat 2009 tarihinde Sayın Bakan Zafer Çağlayan, BAE Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Sayın Mohammed Ahmad Bin Abdulaziz Alshihhi ile BAE Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu ve aynı zamanda Abu Dhabi Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Sayın Salah Salem Bin Omeir Al Shamsi ile görüşme yapmıştır. Görüşmelere, Sayın Ahmet Şekeroğlu da iştirak etmiştir. Görüşmelerde, Sayın Çağlayan, Türk ekonomisindeki son gelişmelere ilişkin bilgi vermiş ve Türk ekonomisinin global krize rağmen iyi bir performans göstermeye devam ettiğini, Türkiye-BAE arasındaki ekonomik ilişkilerin çok olumlu bir trend izlediğini ancak daha da iyi seviyelere getirilebileceğini, bu çerçevede, iki tarafın da istekli olmasının son derece memnuniyet verici olduğunu  ifade etmiştir. Sayın Alshihhi ve Sayın Al Shamsi Türkiye ile ilişkilere son derece önem verdiklerini ve ikili ekonomik ilişkilerin gelişmesi yönünde her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtmişlerdir.

18 Şubat 2009 tarihinde Emirates Palace Otel'de "Abu Dhabi-Türkiye İş Forumu" gerçekleştirilmiştir. Forum'da Türk tarafından Türk-Körfez ve Türk-BAE İş Konseyi Başkanı Sayın Korhan Kurdoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Şekeroğlu, T.C. Abu Dhabi Büyükelçisi Sayın Hakkı Akil ve T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Zafer Çağlayan birer konuşma yapmışlardır. Konuşmalarda, Türkiye ve BAE arasındaki ilişkilerde son yıllarda önemli mesafeler kaydedildiği, 10 yıl önce 270 milyon dolar olan ticaret hacminin 2008 yılı sonunda 30 kat artarak 8.6 milyar dolar seviyesine çıktığı, 2008 yılında Birleşik Arap Emirlikleri'nin Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı 3. ülke olduğu, Türk inşaat firmalarının BAE'de önemli projelere imza attığı ve Türkiye'ye daha fazla BAE menşeli yatırım gelmesinin temenni edildiği ifade edilen en önemli hususlar olmuştur. Sayın Çağlayan, Türkiye ekonomisinin 2008 yılında 334 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ile dünya ülkeleri içerisinde önemli bir büyüklüğe eriştiğini, dünyadaki en büyük 225 uluslararası müteahhitlik firmasından 22'sinin Türk olduğunu, inşaat faaliyetlerinin yoğun olarak devam ettiği BAE'de Türk inşaat firmalarının daha fazla pay alabileceklerini, Türkiye'deki yatırım ortamının ise çok uygun olduğunu ve 1 günde şirket kuruluş işlemlerinin tamamlanabildiği nadir ülkelerden biri olduğunu ifade etmiştir. Sayın Bakan Çağlayan ayrıca,  Türk müteahhitlik firmalarının geçtiğimiz yıl hammadde fiyatlarındaki artışlardan olumsuz yönde etkilendiğini, bu nedenle BAE'de projelerini sürdüren Türk inşaat firmalarının hammadde fiyat farklarının telafisi yönünde BAE'li makamlardan destek beklediklerini ifade etmiştir.

İş Forumu'nda BAE tarafından, BAE Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Sayın Mohammed Ahmad Bin Abdulaziz Alshihhi ile BAE Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu ve aynı zamanda Abu Dhabi Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Sayın Salah Salem Bin Omeir Al Shamsi birer konuşma yapmışlardır. Konuşmalarda, Türkiye'nin BAE için imtiyazlı bir ülke konumunda olduğu, ilişkilerin geliştirilmesi yönünde her türlü desteği vermeye hazır oldukları, karşılıklı olarak yatırımların arttırılması gerektiği, BAE'de halihazırda kayıtlı 30 Türk sermayeli firmanın faaliyet gösterdiği, bu sayının önümüzdeki dönemde artmasının beklendiğini ifade edilmiştir.

İş Forumu'nun ardından Gayrimenkul-İnşaat ve Enerji ile Bankacılık ve Finans Sektörlerinde İşbirliği konulu iki oturum düzenlenmiştir. Gayrimenkul-İnşaat ve Enerji Oturumunda Türkiye Müteahhitler Birliği Başkan Vekili ve DEİK/Türk-Katar İş Konseyi Başkanı Sayın Emin Sazak, TOKİ Başkanı Sayın Erdoğan Bayraktar, EPDK Başkanı Sn. Hasan Köktaş birer sunum yapmışlardır.

Bankacılık ve Finans oturumunda ise Garanti Bankası Genel Müdürü Sayın Ergun Özen, Akbank Genel Müdürü Sayın Zafer Kurtul, IMKB Başkanı Sayın Hüseyin Erkan ve BDDK Başkanı Sayın Tevfik Bilgin sunumlarını gerçekleştirmişlerdir.

Oturumların ardından Türk ve BAE'li işadamlarının katılımıyla bir çalışma yemeği düzenlenmiştir.

Yemeği takiben, "Abu Dhabi Future Energy Company" (MASDAR) ve "Abu Dhabi National Energy Company" (TAQA) yetkilileri, Abu Dhabi'yi gelecek nesil enerji teknolojileri odaklı yeni bir ekonomik sektörün merkezi haline getirmeyi amaçlayan sunumlarını gerçekleştirmişlerdir.

Abu Dhabi Türkiye İş Forumu'nu takiben Dubai'ye hareket edilerek, Türkiye'de Acı Badem Hastanesi'nin %50 ortağı olan Abraaj Capital Firması'nın heyet onuruna verdiği yemeğe iştirak edilmiştir. Abraaj Capital Firması, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'nın en büyük özel girişim sermaye(private equity)  şirketi olup, 2008 yılında Türkiye'de bir ofis açmıştır.

 Forum'da yapılan sunumlara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

Maliye Bakanı Sayın Kemal Unakıtan'ın Eşliğinde BAE Ziyareti ve Türk-BAE İş Forumu , 15.02.2009

T.C. Maliye Bakanı Sayın Kemal Unakıtan, 16-19 Şubat 2009 tarihleri arasında işadamları eşliğinde Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) bir ziyaret gerçekleştirecektir. Söz konusu ziyaret vesilesiyle Sayın Bakan'ın katılımılarıyla 18 Şubat 2009 tarihinde Abu Dhabi Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde Abu Dhabi'de Türk - BAE İş Forumu düzenlenmesi öngörülmektedir.

Yedi Emirlikten oluşan ve ekonomisi petrol ve doğal gaza dayanan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 190 milyar dolar GSYİH ile Körfez bölgesinin Suudi Arabistan'dan sonra ikinci büyük ekonomisidir. 2013 yılında BAE GSYİH'sinin 430 milyar dolar olacağı tahmin edilmektedir. BAE'nin nominal GSMH'si 2007 yılında % 16,5 , reel GSMH'sı ise % 7,4 büyüme göstermiştir. 2008 yılında ise  büyümenin % 6,964 olarak gerçekleşeceği öngörülmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri'nin sahibi oldugu kamu yatırım fonu Abu Dhabi Investment Authority (ADIA), 700 milyar dolar sermayesi ile dünyanın en büyük yatırım fonudur.  

Türkiye'nin BAE'ne gerçekleşen ihracatında sürekli bir artış gözlenmektedir. 2008 yılının ilk on ayında ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine göre %192, 57 gibi yüksek bir artış göstermiştir. BAE, Türk müteahhitlik firmaları için de önemli bir potansiyel pazar oluşturmaktadır. Türk müteahhitlik firmalarının bugüne kadar BAE pazarında üstlendikleri inşaat projelerinin toplam değeri 5,5 milyar dolar olmuştur.

Bu bilgiler ışığında, iki ülke ekonomik ilişkilerinin artarak devam etmesi yönünde attığımız önemli adımlardan biri olan ve çalışmalarımıza büyük katkı sağlayacağına inandığımız Türk–BAE İş Forumu'na katılmak isteyen firmaların aşağıdaki katılım formunu eksiksiz bir şekilde doldurarak Abu Dhabi'de 5 yıldızlı bir otelde 2 gece konaklama, THY ile ekonomi sınıfı gidiş-dönüş İstanbul-Dubai-İstanbul uçak bileti, toplantı, tercüme hizmetleri, ulaşım ve diğer gerekli masrafların karşılanmasını teminen 2200 Euro katılım bedelinin DEİK hesabına (Euro Hesabı: DEİK/Körfez İş Konseyi adına Türkiye İş Bankası, Beyoğlu Şubesi, Şube No:1011, Hesap No:3314680) yatırıldığını gösteren ödeme dekontunu ile birlikte en geç 21 Ocak 2009 tarihi mesai saati bitimine kadar DEİK'e (Hande Bayrak, İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı, Tel: + 90 212 339 50 81; Faks: + 90 212 270 35 92 /+ 90 212 270 30 92; E-Posta: hbayrak@deik.org.tr ) iletmeleri gerekmektedir.

NOTLAR:

• BAE; Türk vatandaşlarından vize talep etmektedir. Başvuru esnasında vize için gerekli bilgiler
tarafınıza iletilecektir.

• Business sınıfı ile uçmak isteyen katılımcılar için yer durumunun uygunluğuna göre bireysel işlem
yapılacak ve business farkı talep edilecektir.

TASLAK PROGRAM

16 ŞUBAT 2009

20.10    İstanbul'dan Dubai'ye Hareket (TK 1162)

17 ŞUBAT 2009

02:30    Dubai'ye Varış
05:30    Türk İşadamı Heyetinin Abu Dhabi'deki Otele İntikali
Öğleden Sonra: Türk İşadamı Heyetinin Birleşik Arap Emirlikleri Makamları ile Yapacağı Görüşmeler

18 ŞUBAT 2009
10:00 - 18:00    Türk - BAE İş Forumu

20:00 - 22:30    Akşam Yemeği

22:30 - 00:30    İşadamı Heyetinin Dubai'ye İntikali

19 ŞUBAT 2009

3.30    Dubai'den İstanbul'a Hareket  (TK 1163)
6.30    İstanbul'a Varış

Türk-BAE İş Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısı (Kısıtlı Katılımlı) , 08.01.2009

Türk-BAE İş Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısı SADECE İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyelerinin katılımına açıktır.

Türk-BAE İş Konseyi Abu Dhabi ve Dubai Temasları , 04.12.2007

Mart 2008'de Türk-BAE İş Konseyi tarafından BAE'den gelecek firmaların katılımlarıyla İstanbul'da düzenlenmesi öngörülen "Türkiye'de Yatırım Fırsatları" konulu Toplantı'nın tanıtımı ve ön hazırlığını yapmak üzere İş Konseyi Başkanı Mete Şahin ve Grup Koordinatörü Suzan Cailliau Abu Dhabi ve Dubai'de temaslarda bulundular. Söz konusu temaslar kapsamında Abu Dhabi'deki T.C. Ticaret Müşaviri, Abu Dhabi Ticaret ve Snayi Odası yetkilileri, T.C. Dubai Başkonsolosu ve Ticaret Müşaviri ile Dubai Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri ile görüşmeler yapıldı. Görüşmelerde "Türkiye'de Yatırım Fırsatları" konulu Toplantı'nın programı ve içeriği ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.