• TÜRKİYE - IRAK İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - IRAK İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2001
Türk Tarafı Başkanı: Emin Taha
Firma ve Ünvanı: Taha Kargo Dış Ticaret A.Ş. Başkanı
Karşı Kanat Kuruluş: Irak Ticaret Odaları Federasyonu
Irak Tarafı Başkanı: Jaafar Rasool Al Hamadany
Firma ve Ünvanı:

DEİK/Türkiye-Irak İş Konseyi, 2001 yılında kurulmuştur. II. Körfez Savaşı sonrası dönemde özellikle inşaat, altyapı ve enerji sektörlerinde büyük bir yeniden yapılanmaya giren Irak'taki projelerin tanıtımında İş Konseyi önemli rol üstlenmiştir. Bu çerçevede, İş Konseyi olarak, Irak'ın yeniden yapılanmasına ilişkin birçok uluslararası etkinliğe iştirak edilmiş ve Irak'ın yeniden yapılanmasında lokomotif olan inşaat, altyapı ve enerji sektörlerinde etkinlikler düzenlenmiştir. Diğer yandan, DEİK/Türkiye-Irak İş Konseyi, Irak'ta iş yapmakta olan firmaların son dönemlerde bölgede yaşanan güvenlik zafiyeti,  ekonomik problemler ve siyasi istikrarsızlığa bağlı olarak  yaşadığı mağduriyetlerin çözülmesi ile alakalı aktif şekilde varlık göstererek Irak ve Türk tarafında yetkili makamlarla görüşmeler gerçekleştirmektedir.

İletişim

Suzan Cailliau
İş Konseyi Bölge Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 21
E-posta: scailliau@deik.org.tr

Akın Dıblan
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 28
E-posta: adilban@deik.org.tr

Buğra Karahan
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 43
E-posta: bkarahan@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAĞDAT BÜYÜKELÇİLİĞİ
Telefon:+ 964 790 190 94 06
E-posta:embassy.baghdad@mfa.gov.tr
Posta adresi:2/8 Veziriye Bağdat – Irak Posta adresi: PO BOX: 14001  Bağdat - Irak
Facebook Adres:facebook/T.C.BAĞDAT BÜYÜKELÇİLİĞİ
Twitter Adres:https://twitter.com/TCBagdatBE

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ERBİL BAŞKONSOLOSLUĞU
Telefon: Mesai Saatlerinde: +964 66 224 6233, Mesai Saatleri Dışında: +964 750 921 5677 veya +90 312 292 2929
E-posta: consulate.erbil@mfa.gov.tr
Posta Adresi: Gulan Caddesi, Ster Binası, Kat: 11/12, Erbil/Irak
Facebook Adres:facebook/T.C.ERBİL BAŞKONSOLOSLUĞU
Twitter Adres:https://twitter.com/ErbilBK

TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAĞDAT TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Telefon:+964 790 316 75 81 – 780 916 69 11
E-posta: bagdat@ekonomi.gov.tr
Posta Adresi:Veziriye Mahalla, Street No: 5, Baghdad-Iraq

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Emin Taha

Başkan

Taha Kargo Dış Tic. A.Ş.

Abdullah Anıl Altunkaya

Başkan Yardımcısı

Aydıner İnşaat A.Ş.

Kaan Bal

Başkan Yardımcısı

Coca Cola İçecek A.Ş.

Abdullah Değer

Üye

Değer Taşımacılık Petrol Dış Ticaret Ltd.Şti.

Bilgin Aygül

Üye

Atis Fuarcılık A.Ş.

Burak Levent

Üye

Eczacıbaşı Holding A.Ş.

Ercan Çelebi

Üye

Standart Pompa ve Makina Sanayi Ticaret A.Ş.

Erdal Yenigün

Üye

Yenigün İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

İsmail Çoban

Üye

Şölen Çikolata Gıda San. Tic. A.Ş.

Mesut Acar

Üye

Acarsan Makarna Un Gıda San.ve Tic. A.Ş.

Muzaffer Aksoy

Üye

ABC İnternational Bank Plc. Türkiye

Nazım Hikmet

Üye

Grant Thornton / Eren Bağımsız Denetim ve Ymm A.Ş.

Ruhsar Pekcan

Üye

Karon Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti.

Sait Kılıç

Üye

Sırnak Depolama ve Dağitim Hizm. Nak. A.Ş.

Süheyla Çebi Karahan

Üye

Dorçe Prefabrik Yapı ve İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş.

Şemsi Atagan

Üye

Rubis Terminal Petrol Ticaret ve Sanayi A.Ş.

Tevfik Öz

Üye

Tefirom İnş.Enerji Sanayi ve Tic A.Ş.

Timur Ketene

Üye

Best A.Ş.

Volkan Akan

Üye

Akan-Sel Nakliyat San.Tic.A.Ş

Yusuf Aksu

Üye

Miadtur Tur. Dan. Org. Hizm. Ltd. Şti.

Yayınlar

Irak’ta Yatırım Olanakları Konferansı Sonuç Raporu, 10 Nisan 2015, İstanbul

T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’nin katılımlarıyla 10 Nisan 2015’te İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz Irak’ta Yatırım Olanakları Konferansı sonuç raporu ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

İlgili Dokümanlar

Irak Ülke Bülteni Şubat 2015

İlgili Dokümanlar

Irak Ülke Bülteni 2014

İlgili Dokümanlar

Irak Ülke Bülteni Mart 2013

İlgili Dokümanlar

Irak Ülke Bülteni Ekim 2012

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Irak Ülke Bülteni, Şubat 2015

İlgili Dokümanlar

Etkinlikler

Türkiye-Irak Vize Uygulamaları İle İlgill Bilgi Ve Görüş Paylaşımı Toplantısı , 09.03.2016

Bilindiği üzere Türkiye'nin Irak vatandaşlarına uygulamaya başladığı yeni vize prosedürleri 6 Şubat 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Türkiye-Irak İş Konseyi olarak söz konusu uygulamaya kolaylıklar getirilmesi için resmi yetkililer ile birtakım görüşmeler yapılmıştır.

Bu çerçevede, İş Konseyi'nin konu ile ilgili çözüm önerilerine dair firmalar ile görüş alışverişinde bulunmak üzere 9 Mart 2016 tarihinde 15.00-17.00 saatleri arasında Istanbul Ceylan InterContinental Otel’de bir toplantı düzenlenecektir.

Anılan Toplantıya Katılmak istemeniz halinde 7 Mart 2016 tarihine kadar http://portal.deik.org.tr/ KatilimFormu/154/6454 bağlantısından kayıt yaptırabilirsiniz.

İlgili Resimler

Irak’ta Yatırım Olanakları Konferansı, 10 Nisan 2015, İstanbul , 10.04.2015

Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’nin iştirakleriyle, DEİK/Türkiye-Irak İş Konseyi ev sahipliğinde 10 Nisan 2015, Cuma günü İstanbul Ceylan InterContinental Oteli’nde “Irak’ta Yatırım Olanakları Konferansı”nın düzenlenecektir.

Irak Sanayi ve Madenler Bakanı, İletişim Bakanı, Belediyeler ve Altyapı Bakanı, İmar ve İskan Bakan Yardımcısı, Irak Başbakanlığı Ekonomik İşlerden Sorumlu Bakanlar Kurulu Genel Sekreter Yardımcısı, Irak Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı, Trade Bank of Iraq Başkanı, Irak Özel Bankalar Federayonu Başkanı, Irak Ulusal Yatırım Komisyonu Başkan Yardımcısı’nın katılacağı “Irak’ta Yatırım Olanakları Konferansı” çerçevesinde; bankacılık, sanayi, iletişim ve imar ve iskan sektörlerinde ülkedeki işbirliği ve yatırım imkânlarına ilişkin üst düzey Bakan ve Bürokratların katılımlarıyla paneller gerçekleşecektir.

Ekli program çerçevesinde gerçekleştirilmesi öngörülen “Irak’ta Yatırım Olanakları Konferansı”na katılmak isteyen şirket ve kurum temsilcilerinin http://kayit.deik.org.tr/KatilimFormu/55/29 linki aracılığıyla 8 Nisan 2015 tarihine kadar online kayıt yaptırmaları ve katılım ücretini online kayıt sayfasında belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir. Katılım ücreti DEİK üyesi şirket temsilcileri için 200 Euro, diğer şirket ve kurum temsilcileri için 300 Euro’dur.

Türkiye-Irak Çalışma Toplantısı , 25.12.2014

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Irak Başbakanı Haydar El Abadi, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Çevre ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımlarıyla  DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın ev sahipliğinde Türkiye-Irak Çalışma Toplantısını, 25 Aralık 2014 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Türkiye-Irak Çalışma Toplantısı'na ait detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

Irak’ın Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Nadim Hassan Al-Obaidi , 19.06.2014

Irak’ın Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Nadim Hassan Al-Obaidi ile 19 Haziran 2014 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen görüşmede,  Irak’taki son gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

Erbilli İşkadınları ile Çalışma Yemeği , 26.04.2014

İstanbul’da çeşitli temaslarda bulunan Erbilli İş Kadınları onuruna 26 Nisan 2014 tarihinde, Türkiye-Irak İş Konseyi tarafından bir çalışma yemeği gerçekleştirildi.

Farda Jamil Pasha'nın Erbil’den gelen iş kadınları heyetine başkanlık ettiği etkinlikte; Irak’ta kadının iş hayatına atılması yönünde Türkiye’yi örnek aldıklarını, Erbil’de kadınlara yönelik eğitim programları alanında eksiklikler olduğunu bu nedenle Türkiye ile bu alanda işbirliği yapmak istediklerini ifade etti.
 

Bağdat’a Yeni Atanan T.C. Büyükelçisi Sn. Faruk Kaymakçı Onuruna Düzenlenen Çalışma Yemeği , 24.09.2013

Bağdat’a yeni atanan T.C. Büyükelçisi Sn. Faruk Kaymakçı onuruna 24 Eylül 2013 tarihinde Istanbul'da, Türkiye-Irak İş Konseyi tarafından, İş Konseyi Yürütme Kurulu üyelerinin katılımı ile bir çalışma yemeği ve ardından DEİK üyelerinin katılımı ile bir toplantı düzenlendi.

İş Konseyi Başkanı Sn. Ercüment Aksoy ve Büyükelçi Sn. Faruk Kaymakçı birer konuşma yaptığı toplantıda, firmalar da sorularını yönlendirdi.

Irak’a İhracatlarda İhracat Ürünlerinin Test, Fiziksel Gözetim ve Sertifikalandırılmasına Dair Toplantı , 22.01.2013

Türkiye-Irak İş Konseyi tarafından, 22 Ocak 2013 tarihinde İstanbul TOBB Plaza’da Bureau Veritas Istanbul Ofisi işbirliğiyle, Irak Hükümeti ve Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’ne yapılan ihracatlarda ihraç ürünlerinin test, fiziksel gözetim ve sertifikalandırma konularını içeren bir toplantı gerçekleştirmiştir.

Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti Dr. Fatih Birol tarafından gerçekleştirilecek olan '' Iraq Energy Outlook '' raporunun lansmanı , 12.10.2012

 

Atlantik Konseyi tarafından düzenlenen “Irak’ın Enerji Geleceği” etkinliği DEİK evsahipliğinde 12 Ekim 2012 tarihinde gerçekleştirilecektir.

 

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından 9 Ekim 2012 tarihinde yayımlanacak olan “Iraq Energy Outlook” raporunun lansmanı Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti Dr. Fatih Birol tarafından 12 Ekim 2012 tarihinde saat 09.30’da TOBB Plaza’da yapılacaktır. 

Irak’ta İnşaat ve Enerji Sektörlerinde Türk-Japon İşbirliği , 05.07.2012

 

T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, Türk-Japon ve Türk-Irak İş Konseyleri tarafından 5 Temmuz 2012, Perşembe günü Istanbul’da “Irak’ta İnşaat ve Enerji Sektörlerinde Türk-Japon İşbirliği” konulu seminer düzenlenmesi öngörülmektedir. Seminer’in amacı Türk ve Japon firmalar arasında işbirliği imkanlarının değerlendirilerek, Japon firmaların Irak pazarına girebilmelerini teminen, ortak projelerin ortaya çıkarılmasına katkıda bulunmaktır.

 Japonya’dan büyük ölçekli firmaların yanısıra Hükümet yetkililerinin de katılmasının planlandığı söz konusu Seminer kapsamında, enerji sektöründe(petrol, gaz ve elektrik) ve sosyal alt-yapı sektöründe(örneğin hastaneler) Türk-Japon işbirliği’ne yönelik paneller ve firmalararası ikili görüşmelerin düzenlenmesi öngörülmektedir.

Söz konusu semineri daha verimli bir hale getirmek amacıyla, seminere katılmak isteyen firmalarımızın ekte yer alan Irak’taki muhtemel  projelerin yer aldığı listede Japon firmalarla işbirliği yapmak istedikleri projeleri işaretlemeleri, ‘’ firma profili ‘’ formunu eksiksiz doldurmaları ve firmalarımızın görüşmek istedikleri Japon firmaları ekte yer alan Japon firma listesinde işaretleyerek DEİK'e  (İlgili kişi:Neslihan Kilit, e-mail:nkilit@deik.org.tr; Tel:0.212.339 50 27) iletmeleri rica olunur.

Irak’ta İnşaat ve Enerji Sektörlerinde Türk-Japon İşbirliği , 05.07.2012

 

T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, Türk-Japon ve Türk-Irak İş Konseyleri tarafından 5 Temmuz 2012, Perşembe günü Istanbul’da “Irak’ta İnşaat ve Enerji Sektörlerinde Türk-Japon İşbirliği” konulu seminer düzenlenmesi öngörülmektedir. Seminer’in amacı Türk ve Japon firmalar arasında işbirliği imkanlarının değerlendirilerek, Japon firmaların Irak pazarına girebilmelerini teminen, ortak projelerin ortaya çıkarılmasına katkıda bulunmaktır.

 Japonya’dan büyük ölçekli firmaların yanısıra Hükümet yetkililerinin de katılmasının planlandığı söz konusu Seminer kapsamında, enerji sektöründe(petrol, gaz ve elektrik) ve sosyal alt-yapı sektöründe(örneğin hastaneler) Türk-Japon işbirliği’ne yönelik paneller ve firmalararası ikili görüşmelerin düzenlenmesi öngörülmektedir.

Bu çerçevede, söz konusu seminere katılmak isteyen firmaların ekte yer alan Irak’taki muhtemel  projelerin yer aldığı listede Japon firmalarla işbirliği yapmak istedikleri projeleri işaretlemeleri, ‘’ firma profili ‘’ formunu eksiksiz doldurmaları ve görüşmek istedikleri Japon firmaları, ekte yer alan Japon firma listesinde işaretleyerek DEİK’e  ( İlgili kişi : Neslihan KİLİT, e-posta: nkilit@deik.org.tr, Tel: 0212 339 50 27 ) iletmeleri rica olunur.

1. Uluslararası Musul ( Ninawa ) Yatırım Konferansı , 02.05.2012

DEİK/Türk-Irak İş Konseyi, Ninawa Yatırım Komisyonu işbirliğiyle, Irak Parlamentosu Başkanı Sayın Osama Al-Nujaifi’nin katılımlarıyla, 02-03 Mayıs 2012 tarihlerinde, Swiss Otel İstanbul’da ‘ 1. Uluslararası Ninawa Yatırım Konferansı’ düzenlenecektir.

 Söz konusu seminere, Irak’tan Bakan, bürokrat ve özel sektör temsilcileri de iştirak edeceklerdir. Toplantı kapsamında Musul Vilayeti’nin yatırım ortamının yanı sıra, inşaat ve altyapı sektörlerindeki işbirliği fırsatları ve ihracat imkanları ele alınacaktır. Toplantıda Musul’daki  iş olanaklarına  ve 2012 yılında inşaat ve altyapı ile ilgili açılacak devlet ihalelerine dair sunumlar yapılacaktır. Toplantı kapsamında, ikili görüşmeler de yapılacaktır.

 Bu çerçevede, söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin kayıtlarını https://docs.google.com/spreadsheet/embeddedform?formkey=dDU2Z2FJaWZ5dmVnUk5QVDFCLXR2V3c6MA internet adresi üzerinden yapmaları ve katılım teyitlerini  DEİK’e (E-mail: nkilit@deik.org.tr, Faks: 0212 270 35 92) iletmeleri gerekmektedir.

Irak Altyapı Projeleri 2011 , 05.12.2011

Middle East Economic Digest (MEED), 1957 yılından bu yana Orta Doğu ve Kuzey Afrika piyasaları hakkında araştırma ve analizler sağlayan bir veri tabanı ve haber alma aracıdır. MEED bölge çapında değişik sektörlerde etkinlikler düzenlemekte, online olarak bölge ile ilgili günlük ülke ve sektör haberleri vermekle birlikte, güncel bir şekilde ekonomik veriler ve ihale duyuruları yayınlamaktadır.

 

Bu çerçevede, MEED tarafından, DEİK/Türk-Irak İş Konseyi işbirliğinde, 5-6 Aralık 2011 tarihleri arasında Sheraton İstanbul Hotel (Ataköy)de, “Irak Altyapı Projeleri 2011” adlı bir konferans düzenlenecektir. Sözkonusu konferansa Irak İnşaat ve Konut Bakanı Sayın Mohammed Al-Daraji de katılacaktır.

 

Anılan konferansa katılmak isteyen üyelerimizin kayıt için aşağıda irtibat bilgilerine yer verilen MEED ile iletişime geçmeleri ve kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra teyit amacıyla katılım bilgisini DEİK’e de (İlgili kişi:ortadogu-korfez@deik.org.tr; Faks: 0212 270 35 92) iletmeleri, ayrıca sponsor olmak isteyen firmalar için MEED Dubai’den Angela Powell (angela.powell@meed-dubai.com) ile iletişime geçmelerini rica ederiz.

Iraq Power & Gas Projects 2011 , 13.06.2011

Middle East Economic Digest (MEED), 1957 yılından bu yana Orta Doğu ve Kuzey Afrika piyasaları hakkında araştırma ve analizler sağlayan bir veri tabanı ve haber alma aracıdır. MEED bölge çapında değişik sektörlerde etkinlikler düzenlemekte, online olarak bölge ile ilgili günlük ülke ve sektör haberleri vermekle birlikte, güncel bir şekilde ekonomik veriler ve ihale duyuruları yayınlamaktadır.

Bu çerçevede, MEED tarafından 13–15 Haziran 2011 tarihleri arasında İstanbul Conrad Hotel’de, DEİK işbirliğinde, Iraq Power & Gas Projects 2011 adlı bir konferans düzenlenecektir. Irak resmi temsilcilerinin, uluslararası enerji kuruluşlarından üst düzey yöneticilerin ve bölge iş dünyasının önde gelen temsilcilerinin iştirak edeceği söz konusu konferans Türk firmalarının Irak enerji sektöründeki gelişmeleri değerlendirmesi için önemli bir fırsat sunmaktadır.

Anılan konferansa katılmak isteyen üyelerimizin kayıt için aşağıda irtibat bilgilerine yer verilen MEED ile iletişime geçmeleri ve kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra teyit amacıyla katılım bilgisini DEİK’e de (İlgili kişi: Aytaç Denk; adenk@deik.org.tr; Faks: 0212 270 35 92) iletmelerini rica ederiz.

Saygılarımızla,

 

Kayıt Yöntemleri:
Online Kayıt : www.meed.com/events/iraq
Telefon : + 971 (0)4 390 0049
E-posta : events@meed.com

Kuzey Irak Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi Onuruna Düzenlenen Çalışma Yemeği , 24.03.2010

Türk-Irak İş Konseyi Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın daveti üzerine 20-25 Mart 2010 tarihlerinde Türkiye'de temaslarda bulunan Kuzey Irak Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi ve beraberindeki heyet onuruna İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri ve DEİK Kurucu Kuruluş Temsilcileri'nin katılımıyla 25 Mart 2010 tarihinde Angel Blue Restaurant'ta bir çalışma yemeği düzenledi. Söz konusu çalışma yemeğine ev sahipliği yapan İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy, iki ülke arasındaki ilişkilere değindiği açılış konuşmasında, Konuk Bakanın Türkiye ziyareti ile ülkeler arasındaki yatırım ve ticari ilişkilerinin olumlu yönde etkileneceğini söyledi. Daha sonra sözü alan Kuzey Irak Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi ise yapmış olduğu konuşmasında, Türkiye'ye ilk defa resmi bir ziyaret gerçekleştirdiğini belirtti. İki ülkenin aynı coğrafyayı paylaştığını söyleyen Çelebi,  iki ülke Başbakanları'nın ekonomilerin entegrasyonunu dileğini paylaştı. Bakan Çelebi sanayi ve ticaret alanında serbest bir bölgenin adımının atılacağını kaydederek, Türkiye Cumhuriyeti'nin Bakanı olarak da çalıştığını vurguladı. Bölgenin İsviçre gibi barış bölgesi olmasının istenildiğini açıklayan Çelebi, bu durumun gerçekleşmesi için Türkiye'nin desteğine ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Sinan Çelebi, Kuzey Irak'ta turizm yatırımı yapılabilecek bölgelerin olduğuna değinerek, Atlas Jet'in dışında yakın zamanda THY'nin Ankara ve İstanbul'dan Erbil'e uçuşlarının başlayacağını kaydetti. Çelebi, ikinci bir sınır kapısının açılabileceğini söyledi. Bakan Sinan Çelebi'nin beraberindeki heyeti tanıtmasını takiben, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren katılımcılar söz alarak ülke ile olan ilişkilerini aktardı.  Çalışma yemeği Kuzey Irak Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi'ye hediye takdimi ile son buldu.

Basra Valisi Dr. Shiltagh Aboud ve Beraberindeki Heyet ile Toplantı , 10.12.2009

Türk-Alman ve Türk-Irak İş Konseylerinin Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK) işbirliğinde ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'nin destekleri ile 10 Aralık 2009 tarihinde gerçekleştirdiği "Irak'ta Türk-Alman İşbirliği" konulu toplantıya katılmak üzere İstanbul'da bulundan Irak Basra Valisi Dr. Shiltagh Aboud ve beraberindeki 15 kişilik heyet ile 11 Aralık 2009, Cuma günü 16:30 – 18:00 saatleri arasında TOBB Plaza, İstanbul'da Türk işadamlarının katılımıyla bir toplantı düzenlendi.

Türk-Irak İş Konseyi adına ev sahipliği üstlenen İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy'un iki ülke arasındaki ilişkilere değinerek yapmış olduğu açılış konuşmasının ardından Al Dayer Firması Genel Müdürü Dr. Thair A. Khamees söz aldı. Khamees, bölgeye yatırım konusunda firmaları teşvik ettiklerini belirtti ve firma hakkında bilgi aktarımda bulundu.

Al Dayer Firması Genel Müdürü'nün ardından konuşan Basra Valisi Dr. Aboud, Türk-Irak İş Konseyi'nin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde önem arz ettiğini belirtti. Basra hakkında bilgi veren Vali Dr. Aboud, gayrimenkul, turizm, inşaat, eğitim sağlık gibi alanlarda yatırım yapılabileceğini anlatmak üzere Basra heyetinden ilgili sektör temsilcilerine söz verdi.

Sektör temsilcilerin konuşmalarını takiben DTM Basra eski temsilcisi Murat Karapınar kısa bir konuşma yaptı ve DTM Basra yeni temsilcisi Ahmet Kılıç katılımcılara tanıtıldı.

Katılımcılardan gelen soruların cevaplandırılmasının ardından hediye takdimi ile toplantı son buldu.

Toplantıda yapılan sunumları aşağıda bilgilerinize sunarız.

Türk-Alman ve Türk-Irak İş Konseyleri Tarafından Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK) İle İşbirliğinde Düzenlenen Irak'ta Türk ve Alman İşbirliği Konulu Toplantı , 09.12.2009

Türk-Alman ve Türk-Irak İş Konseyleri, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK) işbirliğinde ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'nin destekleri ile 10 Aralık 2009 tarihinde Ceylan InterContinental Oteli'nde düzenlenen "Irak'ta Türk-Alman İşbirliği" konulu toplantının raporuna ve toplantıda gerçekleştirilen sunumlara aşağıdaki link üzerinden ulaşılabileceğini bilgilerinize sunarız.

http://www.deik.org.tr/Pages/TR/IK_FaaliyetlerDetay.aspx?fDetId=911&IKID=1

Irak Yüksek İslam Konseyi Lideri Seyid Ammar El-Hekim Onuruna Düzenlenen Çalışma Kahvaltısı , 17.11.2009

Türk-Irak İş Konseyi 18 Kasım 2009, Çarşamba günü temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Irak Yüksek İslam Konseyi Lideri Seyid Ammar El-Hekim ve beraberindeki heyeti Türk işadamları ile bir araya getirmek amacıyla bir çalışma kahvaltısı düzenledi. Toplantıda ev sahipliğini üstlenen Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy İş Konseyi faaliyetlerine ve iki ülke arasındaki ilişkileri değindiği konuşmasını Irak Yüksek İslam Konseyi heyetine tüm emellerinin, arzularının ve ideallerinin gerçekleşmesini dileyerek sonlandırdı. Aksoy'dan sonra söz alan Irak Yüksek İslam Konseyi Lideri Seyid Ammar Abdulaziz Muhsin El-Hekim konuşmasına ikinci kez DEİK/Türk-Irak İş Konseyi tarafından ağırlanmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek başladı. Muhsin El-Hekim Türkiye'de Irak ile ikili ekonomik ilişkilerin gelişmesine sürekli vurgu yapıldığını ve bu münasebetle heyeti ile birlikte burada olmaktan şeref duyduklarını aktardı. El-Hekim konuşmasında Irak'taki son durumundan bahsetti ve Türkiye'nin Ortadoğu ve AB ile ilişkilerine değindi. Söz konusu çalışma kahvaltısı El-Hekim'in katılımcılardan gelen soruları cevaplamasının ardından hediye takdimi ile son buldu.

Musul Kalkınma ve Yatırım Bankası (Mosul Bank for Development and Investment, MBDI) Heyetinin İstanbul Ziyareti , 25.10.2009

Türk-Irak İş Konseyi, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu ile işbirliğinde Musul Kalkınma ve Yatırım Bankası üst yöneticilerinden oluşan dört kişilik heyeti 25-30 Ekim tarihleri arasında ağırladı.

Türk bankalarıyla işbirliği yapmak, Irak'ta bankacılık sektöründe faaliyet göstermek isteyen Türk şirket yöneticileriyle bir araya gelmek, Türk müteşebbislere Irak Ulusal Yatırım Kanunu ve Bankacılık Yasası hakkında bilgi sunmak ve yapılabilecek işbirliğine ilişkin görüş alışverişinde bulunmak üzere Türkiye'ye gelen heyet Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası üst düzey temsilcileri ile birebir görüşmelerinin yanı sıra İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, DEİK ve Türkiye Bankalar Birliği üyeleri ile de bir araya geldi.

Heyetin İstanbul programı kültürel geziler ile son buldu.

Irak Al Anbar Vilayeti Valisi ve Beraberindeki Heyet ile Toplantı , 06.10.2009

Irak Al Anbar Valisi Qasim Abid Muhammad Hammadi al-Fahadawi ve beraberindeki 15 kişilik heyet ile 7 Ekim 2009, Çarşamba günü 14:30 – 16:00 saatleri arasında TOBB Plaza, İstanbul'da Türk işadamlarının katılımıyla bir toplantı düzenlenecektir.
 
Qasim Abid Muhammad Hammadi al-Fahadawi Nisan 2009'dan beri Al Anbar vilayetinin valisi olarak görev yapmaktadır. Vilayeti bünyesinde yozlaşmaya karşı açtığı savaşla tanınan Vali Haditha, Ramadi and Felluce'nin elektrik arzı ve altyapısını iyileştirmeyi öncelikli hedefleri arasına almıştır. Ağustos 2009'da vali olarak gerçekleştirdiği hizmetler çerçevesinde , fDi Magazine (Foreign Direct Investment Magazine) tarafından Ortadoğu Bölgesi kapsamında "Yılın Adamı" seçilmiştir.

Irak'taki yeni anayasal düzenleme uyarınca vilayet meclisleri Vali ve diğer kamu görevlilerini atayabilmekte ve uhdelerinde bulunan bütçeler sayesinde imar ve yatırım projeleriyle ilgili kararlar alabilmektedir.  Bu çerçevede, Iraklı Valiler ve Vilayet Meclisi üyelerinin ülkemizi ziyaret ederek siyaset, bürokrasi ve iş dünyası temsilcilerimizle bir araya gelmeleri ikili siyasi ve ekonomik ilişkilerimiz bakımından önem arz etmektedir.

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen firmaların aşağıda yer alan katılım formunu eksiksiz bir şekilde doldurarak, katılım formunu toplantı katılım ücreti olan 50 TL'nin DEİK Türk Ortadoğu İş Konseyleri adına İş Bankası Beyoğlu Şubesi (Şube Kodu: 1011) 1701530 No'lu TL hesabına yatırıldığını gösteren dekontla birlikte en geç 7 Ekim 2009 tarihi saat 12:00'ye kadar  DEİK'e (Hande Bayrak; Tel. +90 212 339 5081; Faks: +90 212 270 3592; E-Posta: hbayrak@deik.org.tr) iletmeleri gerekmektedir.

Program

14:00 – 14:30 Kayıt
14:30 – 14:40 DEİK and Türkiye Ekonomisi Filmi
14:40 – 14:50 DEİK / Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Sn. Ercüment Aksoy'un Açılış Konuşması
14:50 – 15:10 Iral Al Anbar Vilayati Valisi Sn. Qasim Abid Muhammad Hammadi Al-Fahadawi'nin Hitapları
15:10 – 16:00 Soru-Cevap

Selahaddin Valisi ve Beraberindeki Heyet ile Toplantı , 23.06.2009

Irak Selahaddin Valisi Mutashar Hüseyin Aleawi ve beraberindeki 10 kişilik heyet 22-24 Haziran tarihlerinde İstanbul, 25-26 Haziran tarihlerinde Ankara'da temaslarda bulunacaktır. Heyette İmar ve Kalkınma Komisyonu Başkanı Jasim M. Jasim ve Yatırım Komisyonu Başkanı Ammar Yousuf Hamood da yer almaktadır.

Malumunuz olduğu üzere; Irak'taki yeni anayasal düzenleme uyarınca vilayet meclisleri Vali ve diğer kamu görevlilerini atayabilmekte ve uhdelerinde bulunan bütçeler sayesinde imar ve yatırım projeleriyle ilgili kararlar alabilmektedir.  Bu çerçevede, Iraklı Valiler ve Vilayet Meclisi üyelerinin ülkemizi ziyaret ederek siyaset, bürokrasi ve iş dünyası temsilcilerimizle bir araya gelmeleri ikili siyasi ve ekonomik ilişkilerimiz bakımından önem arz etmektedir.

Bu kapsamda, DEİK / Türk-Irak İş Konseyi tarafından 24 Haziran 2009 tarihinde 10:00 – 12:00 saatleri arasında TOBB Plaza, İstanbul'da Irak Selahaddin Vilayeti Valisi ve beraberindeki heyetin katılımıyla bir toplantı düzenlenecektir.

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen firmaların aşağıda yer alan katılım formunu eksiksiz bir şekilde doldurarak, katılım formunu toplantı katılım ücreti olan 50 TL'nin DEİK Türk Ortadoğu İş Konseyleri adına İş Bankası Beyoğlu Şubesi (Şube Kodu: 1011) 1701530 No'lu TL hesabına yatırıldığını gösteren dekontla birlikte en geç 23 Haziran 2009 tarihi saat 12:00'a kadar  DEİK'le (Hande Bayrak; Tel. +90 212 339 5081; Faks: +90 212 270 3592; E-Posta: hbayrak@deik.org.tr) iletmeleri rica olunur.

HEYET LİSTESİ

1. Mutashar Hüseyin  Aleawi, Selahaddin Valisi
2. Ahmed Abdullah A. Abed, Vilayet Meclis Başkanı
3. Ali Haşim Nuri, Meclis Üyesi - Irak Türkmen Cephesi 
4. Niyazi Mohammed M. Mahdi, Meclis Üyesi - Irak Türkmen Cephesi 
5. Amer Alwan H. Ataima,  Meclis Üyesi - Hukuk Komisyonu Başkanı
6. Mohammed Farhan H. Hamad, Meclis Üyesi - Sosyal İlişkiler Komisyonu Başkanı
7. Jasim M. Jasim, Meclis Üyesi -İmar ve Kalkınma Komisyonu Başkan
8. Ammar Yousuf Hamood, Meclis Üyesi -Yatırım Komisyonu Başkanı
9. Abdulameer Ahmed M. Al-Gburi, Vali'nin Özel Asistanı
10. Mohammed İbrahim A. Ali, Selahaddin TV Muhabiri
11. Ali Abdulrahman A. Abdulkareem, Selahaddin TV Muhabiri

Irak Kalkınma ve Yatırım Birliği Yetkilileri ile Toplantı, İstanbul , 12.04.2009

  

Irak Kalkınma ve Yatırım Birliği yetkililerinin katılımlarıyla DEİK/Türk-Irak İş Konseyi tarafından 13 Nisan 2009 tarihinde İstanbul TOBB Plaza'da 10.00-12.30 saatleri arasında bir toplantı düzenlenmiş, toplantıda Irak Kalkınma ve Yatırım Birliği Türkiye Sorumlusu Sn. Nawraz Madar Irak pazarında ürünlerini pazarlamak isteyen yabancı fırmalara verdikleri hizmetler konusunda (Ticari Pazarlama Merkezi) bilgi vermiştir. Sayın Madar'ın Ticari Pazarlama Merkezi hakkında gerçekleştirdiği sunum ve toplantı notları ekte, Sayın Madar'ın irtibatları ise aşağıda yer almaktadır.

Iraqi Union for Development and Investment

www.iraq-udi.com

Nawraw T. Madar

Consultant

Al-Joumhoriya St. Al-Shorja, Baghdad, Iraq

Tel: (009641) 8851170 - 885030 - 71958561

Faks: (009641) 8851172

P.O. Box 74018

E-mail:n-madar@iraq-udi.com

Cell. (Jordan) (00962) 77 9651779

P.O. Box: 911737 Amman 11191 Jordan

DEİK / Türk-Irak İş Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısı (Yürütme Kurulu Üyeleri Dışında Katılıma Kapalı) , 08.01.2009

Yürütme Kurulu Üyeleri Dışında Katılıma Kapalı

Musul Valisi Duraid Kashmola ve Beraberindeki Heyetin Katılımlarıyla Düzenlenen İşadamları Toplantısı , 22.12.2008

23 Aralık 2008 tarihinde TOBB Plaza'da DEİK/Türk-Irak İş Konseyi tarafından Türk işadamları ve Musul Valisi Duraid Kashmola ile beraberindeki 15 kişilik heyetin katılımlarıyla bir toplantı düzenlenmiştir. 

DEİK filminin gösterimi ile başlayan toplantı İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy'un kısa açılış konuşmasıyla devam etmiştir. Konuşmasında iki ülke arasındaki ticaret hacmi gözönünde bulundurulduğunda savaş öncesi rakamlar ile savaş sonrası rakamlar arasında önemli farklar bulunduğunu ifade eden Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Sayın Aksoy, Türkiye'nin komşusu Irak'ın istikrarına büyük önem verdiğini ve Irakla her türlü işbirliğine açık olduğumuzu belirtmiştir. Irakla ticareti artırırken Irak'ın sanayisinin gelişmesine de büyük önem verdiğimizin altını çizen Sayın Aksoy, 2009 yılı için İş Konseyi olarak Irak'a bir heyet ziyareti düzenlenmesinin planlandığını açıklamıştır.

Türk Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy'un ardından sözü alan Musul Valisi Duraid Kashmola konuşmasına ilk defa resmi bir heyetle İstanbul'u ziyaret ettiklerini, heyetin bütün Musul ilini temsil ettiğini, komşu ve kardeş Türk ve Irak halkları arasındaki ilişkileri güçlendirmeyi hedeflediklerini, 2003 yılından sonra Irak'ın alt ve üst yapısında önemli hasarlar meydana geldiğini, Musul halkının refah düzeyinin yeniden artırılması için  Ninova'da yerel yönetim tarafından büyük yatırımlar gerçekleştirilmesinin planlandığını söyleyerek başlamış, Musul'da hastane inşaatı ve donanımı, toplu konut, köprü ve kavşak inşaatı ihtiyacının bulunduğunu sözlerine eklemiştir. Bölgede güvenlik sorununun tamamen halledilmemekle birlikte güvenlik alanında eskiye nazaran büyük ilerleme kaydedildiğinin de altını çizen Sayın Kashmola, ilgili Türk firmalarını mevcut projeleri yüzyüze görüşmek üzere Musul'a davet etmiştir. Projeler ve yatırım koşulları hakkında bilgi verme vermenin yanı sıra projelerin tahsisinden de sorumlu olan Musul'daki Yatırım Komisyonu'nu da tanıtan Sayın Vali, söz konusu projelerde yerel müteaahitler yerine deneyimli yabancı firmaların görev almasını arzu ettiklerini, yatırım komisyonunu yatırım yapmak isteyen Türk firmaların her türlü kolaylığı göstereceğini, komisyonun projeler konusunda tam yetkili olduğunu, özellikle sağlık, hastane inşası ve donanımının sağlanması, toplu konut inşası, köprü şehir içi/dışı kavşakların inşası gibi alanlarda yatırıma ihtiyaç duyduklarını, ifade ederek İş Konseyi Başkanı ve katılımcı firmaları Musul'a davet etmiştir.

Devamla toplantıya katılan Türk firmaları Musul Valisi ve beraberindeki heyete sorularını iletmiştir.

Çankırı İnşaat Başkanı Sayın Kadir Çankırı, Elbir'de 1000 kadar konut inşaatı gerçekleştirdiklerini söyleyerek Musul'daki Yatırım Komisyonu'nun programındaki işler hakkında daha fazla bilgi talep etmiştir. Bunun üzerine yanıt veren Musul Yatırım Komisyonu Şube Müdürü Sayın Muwafaq Younus Qasim Al-Darkazli, işadamlarının Yatırım Komisyonunu ziyaret etmek suretiyle mevzuat ve projeler hakkında bilgi alabileceklerini, sanayi, tarım, altyapı, turizm alanlarında Musul'da yatırım fırsatları mevcut olduğunu, özellikle konut alanında önemli projeler bulunduğunu, komple site ve şehir kurulumu için arazi tahsis ettiklerini ifade etmiştir. 13 sayılı Yatırım Yasası'nın yerli ve yabancı yatırımcıyı eşit tuttuğunu vurgulayan Sayın Al-Darkazli, bu çerçevede 50 yıllık bir süre için düşük bedelle arsa tahsis edildiğini, 10 yıllık vergi muafiyetli tanındığını, Iraklı bir firma ile %50 ortaklık olması halinde bu muafiyetin 15 yıla kadar çıktığını, proje malzemelerinin gümrük vergisinden muaf olduğunu ve sermayenin tamamının yurtdışına transfer edilebildiğini, yabancı iş gücünün getirilmesi konusunda bir sıkıntı yaşanmayacağını belirtmiştir.

Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Sayın Ercüment Aksoy'un Irak sözleşmelerinde Irak mahkemelerinin yetkisinin tanındığını, yatırımcıya güven temin edebilmek için uluslararası tahkimin 13 sayılı Yatırım Yasasına dahil edilmesi gerektiğini ifade etmesi üzerine Sayın Al-Darkazli, 2009 Mart'ında Irak Adalet Bakanlığı ile İllerden Sorumlu Bakanlık arasında söz konusu yasanın gözden geçirilmesi için mevcut talepleri incelemek üzere bir toplantının gerçekleştirileceğini, bu çerçevede uluslararası tahkim konusunun da ele alınacağını açıklamıştır.

Yapı Endüstri Merkezi'nden Sayın İsmail Özcan'ın önümüzdeki 5 yıllık dönemde Musul'un ne kadar konut yatırımına inşaat duyduğunu sorması üzerine Sayın Al-Darkazli, Musul bazında 5 yıllık bir süre içinde en az 250.000 konuta ihtiyaç duyulduğunu ifade etmiştir.

Sayın Özcan'ın yapı malzemelerinin Irak pazarına girişinde mevcut sınırlama ve standartlara yönelik sorusuna ise Sayın Vali kaliteli ve uluslararası standartlara uygun malzemelerin girişinde bir sınırlama olmadığı şeklinde yanıt verirken Musul Sanayi Odası Birliği Şube Başkanı Sayın Hakki İsmaeel Majeed, Irak'ta kaliteli ve ucuz inşaat malzemeleri bulunduğunun altını çizerek İngiliz standartlarına uygun çimentonun tonunun 120 dolar olmasını örnek vermiştir.

Tekkon Mühendislik'ten Sayın Rıza Cengiz Atalay'ın Musul'daki projeleri Musul Valiliği'nin mi yoksa merkezi yönetimin mi ihale ettiği sorusu üzerine Sayın Vali, projelerin ihale usulü değil görüşme yoluyla Yatırım Komisyonu tarafından verildiğini söylemiştir. Ayrıca Ninova Meclis Üyesi Sayın Avlin Annoya Oraha Yatırım Komisyonu tarafından verilen projeler yanında Irak'ın 2. büyük ili olarak Merkezi bütçeden önemli bir pay aldıklarını hatırlatarak bu payı eğitim, sağlık gibi çeşitli alanlara böldüklerini, bu çereçevede örnek olarak 400 yataklı hastane inşaatı gibi ihtiyaçlarının bulunduğu, bu kapsamdaki ihtiyaçlar için Valilik tarafından ihale açıldığını, Türk firmalarının kendileriyle irtibat kurması halinde söz konusu ihalelere katılabilmeleri için doğrudan davetiye iletebileceklerini vurgulamıştır.

Tek-İmaş Başkan Yardımcısı Sayın İbrahim Yalçıner'ın Türk ve yabancı bankaların Irak'taki projeler için teminat mektubu vermediklerini ifade etmesi üzerine Sayın Vali, Yatırım Komisyonuna başvuran Türk firmalarından teminat mektubu istemediklerini, ancak mali güçlerini belgelemelerini istediklerini bunun için de firmaların geçmiş işlerini referans aldıklarını açıklamıştır.

Toplantının sonunda Musul Valisi Türk işadamlarını tekrar Musul'a davet ederek Musul Serbest Bölgesinin Türkiye'nin deneyimlerinden faydalanılarak daha etkin bir hale getirilmesi ve Türk firmalarının serbest bölgede yer almasını temenni ettiklerin ifade etmiştir.

İlgili Resimler

Şii Arap “Irak İslami Yüksek Konseyi”nin fiili lideri konumunda olan Ammar El Hekim ile Toplantı , 23.10.2008

Şii Arap "Irak İslami Yüksek Konseyi"nin fiili lideri konumunda olan Ammar El Hekim'in 22-24 Ekim 2008 tarihleri arasında ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında  24 Ekim 2008 tarihinde 9.00-12.00 saatleri arasında TOBB Plaza, İstanbul'da Türk iş çevrelerinin katılımıyla bir toplantı  düzenlenmiştir.

30'dan fazla Türk firmasının katıldığı toplantıda Ammar El Hekim firma yetkililerini Güney Irak'taki yatırım fırsatları ve koşulları hakkında bilgilendirerek, firma yetkililerinin bu konudaki sorularını yanıtlamıştır.

Irak Planlama ve Kalkınma Bakanı Ali Baban’ın İstanbul Ziyareti Çerçevesinde Düzenlenen Çalışma Toplantısı , 27.08.2008

Irak Planlama ve Kalkınma Bakanı Ali Baban'ın Türkiye  ziyareti çerçevesinde Türk-Irak İş Konseyi tarafından Konuk Bakan Ali Baban, Satın Alma Genel Müdürü Alaadin Talabani, T.C. Dışişleri Bakanlığı Irak Özel Temsilcisi Elçi Murat Özçelik'in katılımıyla bir çalışma toplantısı düzenlenmiştir.

Bir iş günü süren toplantıda "Türkiye-Irak İkili Ticareti ve Taşımacılık Sektörü" , "Irak Enerji Piyasası: Fırsatlar ve Sorunlar" , "Irak'ın Yeniden Yapılanması ve Türk İnşaat Firmalarının Rolü" , "Irak Sanayi Tesislerinin Rehabilitasyonu ve Türk Özel Sektörü" ve "Irak Finans Piyasası ve Türk Finans Şirketleri" başlıklı 5 ayrı oturum gerçekleştirilmiştir.

Konuk Bakan ayrıca TOBB Plaza Konferans Salonunda Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy'un katılımıyla bir basın toplantısı düzenlemiştir.

Irak Uluslararası Fuarı Vesilesiyle Gaziantep’te düzenlenecek Toplantılar , 21.05.2008
Irak Cumhurbaşkanı Sayın Celal Talabani İle Toplantı , 07.03.2008

Irak Cumhurbaşkanı Sayın Celal Talabani'nin 7-9 Mart 2008 tarihlerinde Türkiye'ye gerçekleştirdiği çalışma ziyareti vesilesiyle, Konuk Cumhurbaşkanı, Türkiye-Irak ekonomik ilişkilerini görüşmek üzere DEİK/Türk-Irak İş Konseyi Yürütme Kurulu üyelerini Cumhurbaşkanlığı Camlı Köşkte kabul etmiştir. Söz konusu kabulde Irak Maliye Bakanı Baqir Jabir Al-Zubaydi, Sanayi Bakanı Favzi Al-Hariri ve Ticaret Bakan Yardımcısı  Soiba M. Zangana da hazır bulunmuşlardır. Toplantıya ayrıca Türk hükümetini temsilen Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek katılmıştır.

Sayın Talabani yaptığı konuşmada, ziyaretlerinin temel amacının iki ülke arasında başta siyaset, ticaret, taahhüt, yatırım, petrol ve kültürel alanda olmak üzere Türkiye ile uzun vadeli stratejik bir işbirliğine gidilmesi olduğunu vurgulamıştır. Son dönemde Irak ekonomisinin iyileşme sürecine girdiğini belirten Sayın Talabani, 2008 bütçesinde yatırımlar için 25 milyar dolarlık pay ayrıldığını ifade etmiştir.

Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy, Türk halkının, Irak vatandaşlarının sorunlarını biran önce geride bırakması için her türlü desteği vermeye hazır olduğunu, ticari ilişkiler yönünden ise 2007 yılı itibariyle 5,5 milyar dolar olarak gerçekleşen ticaret hacmimizin 2009 yılında 10 milyar dolara çıkabileceğini ifade etmiştir.

Irak ile ekonomik ilişkilerde yaşanan başlıca sorunlara da değinen İş Konseyi Başkanı, 2004-2005 döneminde Irak'a yapılan akaryakıt ihracatından kalan alacaklar olduğunu, aynı şekilde Irak Ticaret Bakanlığı ihaleleri kapsamında mal teslimatını gerçekleştiren firmaların ödemelerinin yapılmadığını, yine Ticaret Bakanlığı ihaleleri çerçevesinde, Bakanlığın Irak'a girişte gümrükte kimi zaman %1.8, kimi zaman %2.4 oranında vergi kesildiğini, diğer yandan petrol karşılığı ticaretin her iki ülke hükümetleri tarafından başlatılmasının ekonomik ilişkilere önemli ivme kazandıracağını ifade etmiştir.

Sayın Aksoy, Irak'ı yalnızca petrol ve doğal gaz üreten ve ihrac eden bir ülke olarak değil, aynı zamanda bir sanayi ülkesi olarak görmek istediklerini ifade etmiştir. Söz konusu ziyaretin Türk işadamlarının Irak ile ekonomik ilişkilerde karşılaştıkları zorlukların çözümüne de katkıda bulunmasını beklediklerini sözlerine eklemiştir.

Sayın Talabani, Irak'ta bütün Bakanlıkların firmaların sorunlarını dinlemeye ve çözmeye hazır olduğunu, Türk işadamlarına öncelik verileceğini ve sorunların çözümüne yönelik gerekli önlemlerin alınacağını ifade etmiştir.

Daha sonra DEİK Türk-Irak İş Konseyi tarafından hazırlanan Türk işadamlarının Irak pazarında karşılaştığı sorunları ve Türkiye ile Irak arasında ekonomik işbirliği alanlarını içeren bir dosya Cumhurbaşkanı Talabani'ye sunulmuştur. Talabani dosyada yazılan tüm konularda iş birliği yapmaya hazır olduklarını ifade etmiş ve bu konuda gerekli çalışmaların yapılıp Türk işadamları ve resmi makamları ile gerekli koordinasyonun sağlanması için toplantıya katılan ilgili bakanlara talimat vermiştir.

Irak Sanayi Bakanı Sayın Favzi Al-Hariri, DEİK/Türk-Irak İş Konseyi tarafından sunulan "Irak ile Ekonomik İlişkilerde Fırsatlar ve Sorunlar" konulu bilgi notunun titizlikle ve detaylı bir şekilde hazırlanmış olduğunu, söz konusu bilgi notunda yer alan maddelere istinaden, önümüzdeki Nisan ayında Dubai'de "Irak'ta Yatırım Fırsatları" konulu Konferansta Türk firmalarını görmekten büyük memnuniyet duyacaklarını ifade etmiştir. Geçtiğimiz hafta Iran Cumhurbaşkanı'nın Irak ziyareti vesilesiyle Irak-İran sınırında bir Serbest Ticaret Bölgesi kurulmasına yönelik bir Anlaşma imzalandığını, benzeri bir projenin Türkiye ile de gerçekleştirilmesinden ve Türk firmalarının Irak'ta yatırım yapmalarından memnuniyet duyacaklarını belirtmiştir. Buna ek olarak, yine bilgi notunda maddeler arasında yer alan komşu ülkelerde banka şubesi açan Bank Rashid ve Rafidain Bank'ın Türkiye'de de şube açmasının söz konusu olabileceğini ifade etmiştir.

Petrol ve doğal gaz konusunda yasama sürecinin henüz tamamlanmadığını, petrol ve doğal gaz sahalarının geliştirilmesi için getirilen ön yeterlilik belgesi için  90 ülkeden 100 firmanın teklif verdiğini; başvuruların değerlendirileceğini, yeterlilik belgesi alamaya hak kazanan petrol şirketlerininin Mart ayı sonunda ilan edileceğini  ifade etmiştir.

Sayın Bakan, bilgi notunda yer alan tüm sorun ve işbirliği fırsatlarının kendileri tarafından inceleneceğini ve somut önerilerle cevap verileceğini belirtmiştir.

Irak'a geçmiş dönemde yapılan akaryakıt ihracatı sonucunda oluşan alacakların 1 milyar dolardan 120 milyon dolara indiği ancak kalan miktarın tahsil edilemediği, bu yönde Irak Petrol Bakanlığı ve Petrol Kuruluşu (SOMO) ile yapılan yazışmalara cevap alınamadığı, Ticaret bakanlığı'nın son dönemde gıda alımına yönelik açtığı ihalelerde Türkiye'den alım yapılmadığı ve yeniden alım yapılması talebi, yine Ticaret Bakanlığı ile ilgili olarak teminat mektuplarının (Performance bond) nakde çevrildiği, kamu kuruluşlarının özellikle sanayi ürünlerine yönelik alımlarda AB, ABD ve Japon menşeli olma şartı getirdiği, bu durumun da Türk ürünlerinin önünü kestiği İş Konseyi Yürütme Kurulu üyelerinin dile getirilen sorunlar arasında yer almıştır.

Ticaret Bakan Yardımcısı  Soiba M. Zangana, kimi zaman %1.8 kimi zaman %2.4 olarak kesilen vergilerin kaldırılması yönünde Parlamentoya bir teklif sunduklarını, ayrıca nakde çevrilen teminat mektupları sorunu ile ilgili girişimde bulunabileceklerini ifade etmiştir.

Sayın Talabani, 24 Mart 2008 tarihinde başta petrol, ticaret, sanayi ile ilgili konuların görüşülmesi amacıyla Irak'tan bir heyet geleceğini ifade etmiştir.

Toplantı öncesi, heyete eşlik eden T.C. Bağdat Büyükelçisi Sayın Derya Kanbay ile yapılan sohbette, Sayın Büyükelçi, Bağdat ile iş yapmak isteyen firmalarımıza şiddetle Bağdat'a gelmelerini, kısa bir süre sonra Irak'a bir ticaret müşavirinin atanacağını, önümüzdeki dönemde Türkiye'den Irak'a Bakan ziyaretlerinin başlayacağını, Ziraat Bankası'nın kısa bir süre önce faaliyete geçtiğini ve Bağdat'ta güvenlik koşullarının oldukça iyileştiğini, TPAO ve Çalık Grubu'nun petrol ihaleleri için getirilen ön yeterlilik belgesi için başvuru yaptığını  ifade etmiştir.

Irak Suişleri Bakanı Sayın Abid Al Lateef Jamal Rashed onuruna DEİK/Türk-Irak İş Konseyi tarafından verilen çalışma yemeği , 08.02.2008

Irak Su İşleri Bakanı Sayın Abid Al Lateef Jamal Rashed onuruna DEİK/Türk-Irak İş Konseyi tarafindan verilen çalışma yemeğine Irak Bakanlar Kurulu Danışmanlar Komitesi Başkanı Dr. Thamer Ghadhban, Irak'ın Ankara Büyükelçisi Sayın Sabah Omran, Iraklı üst düzey bürokratlar, Irak Özel Temsilcisi Yardımcısı Murat Ozçelik, Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy, Türk-Irak İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Mithat Diri, Türk-Irak İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Emin Çelebi ve çok sayıda işadamı katılmıştır. Sayın Ercüment Aksoy'un hoşgeldiniz konuşması ile başlayan yemek, Sayın Murat Özçelik ve Sayın Abid Al Lateef Jamal Rashed birer konuşma yapmıştır.

Türk-Irak İş Konseyi Bilgilendirme Toplantsı , 20.11.2007

DEİK / Türk-Irak İş Konseyi ve TABA tarafından ortaklaşa organize edilen Ortak Brifing 21 Mart 2007 tarihinde TOBB Plaza Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya konuşmacı olarak Türk-Irak İş Konseyi Başkan Yardımcısı Mehmet Habbab, TABA Başkanı Uğur Terzioğlu, Irak Yatırım Ajansı Başkanı Dr. Faik Abdool Rasool ve Ulusal Yatırım Komisyonu Başkan Vekili Dr. Abbas Mehdi katıldı. Abbas Mehdi, Irak'ta son dönemde birçok olumlu gelişme yaşandığını belirterek Irak ekonomisini daha etkin, rekabetçi ve açık bir ekonomi haline getirmeye çalıştıklarını ve Irak ile Türkiye özel sektörleri arasında sağlam bağlar kurmak istediklerini belirtti. Dr. Faik Abdool Rasool ise geçen sonbaharda Irak'ta yeni bir yatırım yasası çıktığını anlattı. Irak'ın ülkeye gelen yabancı yatırımcılara rehberlik edecek one stop shop niteliğinde bir Ulusal Yatırım Ajansının kurulma aşmasında olduğunu söyleyerek Ajans'ın işleyişi hakkında bilgi verdi.

“Türk-Irak İşbirliği Semineri” ve II. Irak Uluslararası Fuarı , 21.05.2007

22-23 Mayıs 2007 tarihlerinde DEİK/Türk-Irak İş Konseyi tarafından Türk-Irak İşbirliği Semineri ve II. Irak Uluslararası Fuarı'na katılmak üzere Gaziantep'e bir ziyaret düzenlendi. 22 Mayıs 2007 tarihinde Gaziantep Ticaret ve Sanayi Odaları tarafından düzenlenen Türk-Irak İşbirliği Seminerinde Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Irak Ticaret Bakanı Abdulfalah Al-Sudany, Irak İmar ve İskan Bakanı Bayan Dizayee ile Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Oğuz Çelikkol, Irak Petrol Bakan Yardımcısı Muhatasan Ekrem Hasan, DEİK/Türk-Ortadoğu İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Mehmet Habbab ve Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy birer konuşma yaptı. 23 Mayıs 2007 tarihinde ise II.Irak Uluslararası Fuarı'nın açılışı gerçekleştirildi.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Tarafından Düzenlenen “Irak ile Ticari ve Ekonomik İlişkiler” Paneli , 20.05.2007

21 Mayıs 2007 tarihinde, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından "Irak ile Ticari ve Ekonomik İlişkiler" konulu bir panel düzenlendi. Söz konusu panelde Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin ile DEİK/Türk-Ortadoğu İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Mehmet Habbab ve Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy birer konuşma yaptı. Hikmet Çinçin'in açılış konuşmasının ardından Ercüment Aksoy konuşmasında Irak'taki mevcut siyasi ve ekonomik durum ile Türkiye ve Irak arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri ele alırken Mehmet Habbab da Irak'taki yatırım olanakları ile ilgili bilgi verdi.

Irak’ın Ankara’daki Büyükelçisi ve Yeni Atanan Ticaret Müşaviri Onuruna Verilen Çalışma Yemeği , 28.03.2007

Irak'ın Ankara'daki Büyükelçisi Sabah Omran ve Irak'ın Ankara'ya yeni atanan Ticaret Müşaviri Ahmed Hasan Al Bayaty onuruna Türk – Irak İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyelerinin katılımıyla 29 Mart 2007 tarihinde bir çalışma yemeği düzenlenmişdi. Sözkonusu çalışma yemeğinde Türk firmalarının Irak ile ekonomik ve ticari ilişkilerde yaşadıkları bir takım sorunlar dile getirildi. Dile getirilen hususlar arasında SOMO ile yazışmalarda cevap alınamaması, Irak Ticaret Bakanlığı'nın firmalara ödemelerde gecikmesi ve teminat mektuplarında geçici teminatın kaldırılması yer almaktadır.