• TÜRKİYE - KATAR İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - KATAR İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı:2006
Türk Tarafı Başkanı: Ethem Sancak
Firma / Ünvanı: Es Yönetim Danışmanlığı ve Yatırım Proje Geliştirme  A.Ş. / Yönetim Kurulu Başkanı
Karşı Kanat: Katar İşadamları Derneği
Karşı Kanat Başkanı: Sheikh Faisal Bin Qasem Al Thani
Firma / Ünvanı:Al Faisal Holding / Yönetim Kurulu Başkanı

2006 yılında Katar İşadamları Derneği ile imzalanan anlaşma ile DEİK çatısı altında kurulan DEİK/Türkiye-Katar İş Konseyi'nin hedefi, iki ülke arasındaki ticaret hacminin geliştirilmesinin yanısıra  Türkiye ile Katar arasında karşılıklı iş ve yatırım olanaklarını araştırmak ve geliştirmektir. Söz konusu hedef doğrultusunda, Türk ve Katar iş dünyasının çeşitli platformlarda bir araya gelmelerinin sağlanması ile iş potansiyeli olan alanlarda karşılıklı bilgi akışının oluşturulması Türkiye- Katar İş Konseyinin öncelikli amacı olarak belirlenmiştir. İş Konseyi Katar'dan Türkiye'ye yatırım çekilmesi ve Türk ekonomisinin Katar'da tanıtımına katkıda bulunulması amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.  İş Konseyi bu bağlamda2022 yılında Katar'da gerçekleştirilecek olan Dünya Kupası öncesi, inşaat sektörünün yanısıra gıda, sağlık, savunma sanayi gibi sektörlere odaklanarak faaliyetlerini sürdürmeyi öngörmektedir.

İletişim

Suzan Cailliau
İş Konseyi Bölge Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 21
E-posta: scailliau@deik.org.tr

Akın Dıblan
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 28
E-posta: adilban@deik.org.tr

Buğra Karahan
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 43
E-posta: bkarahan@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DOHA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Telefon:+974 4495 1300, +974 4495 1310 (Konsolosluk Şubesi)
Faks:+974 44 95 13 20
E-posta:embassy.doha@mfa.gov.tr
Posta adresi:Al Katifiya Zone 66 Al Rabwa Street 310 Diplomatic Area Dafna Doha-Qatar P.O. Box: 1977
Facebook Adres:facebook/T.C.DOHA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Twitter Adres:https://twitter.com/TC_DohaBE

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DOHA TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Telefon:+974 44342130
Faks: +974 44342128
E-posta: doha@ekonomi.gov.tr
Posta Adresi:Al Katifiya Zone 66, Al Rabwa street 310, Diplomatic Area, P.O.Box: 1977 Dafna Doha-Qatar

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Ethem Sancak

Başkan

Es Yönetim Danışmanlığı ve Yatırım Proje Geliştirme A.Ş.

Ercan Ata

Başkan Yardımcısı

Ersa Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Şeyda Altuğ Sağlamlar

Başkan Yardımcısı

Mineks İnternational Dış Ticaret A.Ş.

Başar Arıoğlu

Üye

Yapı Merkezi İnşaat Sanayi A.Ş

Bülent Çalışkan

Üye

Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.

Davut Doğan

Üye

Doğtaş Kelebek Mobilya Sanayi ve Tic. A.Ş.

Fatma Pilpil

Üye

Anadolu Motor Üretim ve Pazarlama A.Ş.

Osman Birkan

Üye

Siyahkalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Osman Nuri Önügören

Üye

Rtl İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

Ömer Şahabeddin Şengüler

Üye

Suisse Sertifikasyonve Denetim Hizmetleri Ltd.

Rasim Mazlum

Üye

Mazlum Dokuma Rasim Mazlum

Tuncer Köklü

Üye

Entegre Harç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Turan Koçyiğit

Üye

Vefa Holding A.Ş.

Vedat Koca

Üye

Stfa İnşaat A.Ş.

Yalçın Yılmazkaya

Üye

Kalekalıp Makina ve Kalıp Sanayi A.Ş.

Yaşar Kemal Erdem

Üye

Burkay İnşaat Mad. Enerji Müh. Turz. Teks. Taah. Tic. Ltd. Şti.

Zafer Topaloğlu

Üye

Merkez Turizm İnşaat Madencilik Tic. A.Ş.

Zekayi Doğan

Üye

Raintrade Petrokimya ve Dış Ticaret A.Ş.

Yayınlar

Katar Ulke Bulteni, Haziran 2015

İlgili Dokümanlar

Katar Ülke Bülteni 2014

İlgili Dokümanlar

Katar Ülke Bülteni Mart 2013

İlgili Dokümanlar

Katar Ülke Bülteni Ağustos 2012

Raporlar

DEİK/Uluslararası Teknik Müşavirlik İş Konseyi Katar Teknik Müşavirlik Heyeti Sonuç Raporu, 22-25 Mayıs 2016

Etkinlikler

T.C. Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek’in katılımlarıyla Türkiye-Katar Ekonomi Forumu, 24-25 Ekim 2016, Doha , 24.10.2016

T.C. Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek’in 24-25 Ekim 2016 tarihlerinde Türkiye-Katar 6. Dönem Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı'na katılmak üzere Doha'ya yapacağı ziyaret vesilesiyle 25 Ekim 2016 tarihinde Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı’nın da iştirakleriyle "Türkiye-Katar Ekonomi Forumu" düzenlenecektir.

Doha’ya yapılacak uçuşta DEİK heyetini T.C. Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek onurlandıracak olup, 24 Ekim 2016 akşamı Sayın Başbakan Yardımcısı, katılımcı firmalar ile bir istişare toplantısı gerçekleştirecektir.

Bilindiği üzere, 2022 FIFA Dünya Kupası'nın gerçekleştirileceği Katar'da söz konusu Kupa kapsamında devam eden ve  gerçekleştirilecek olan inşaat/altyapı, mimarlık, çevre, ulaşım ve güvenlik sistemleri projeleri başta olmak üzere 200 milyar dolarlık bir bütçe ayrılmıştır. Düşen petrol fiyatlarına rağmen, Katar’ın GSYİH’daki büyümenin 2016 yılında %3.9 oranında gerçekleşmesi beklenmektedir. İnşaat sektöründe büyümenin devam ederek 2016 yılında  %9.9’a ulaşması tahmin edilmektedir.

Programı ekte sunulmuş olan söz konusu Forum kapsamında sektörel oturumların da düzenlenmesi öngörülmektedir. Anılan Forum’a katılmak isteyen üyelerimizin en geç 21 Ekim 2016 Cuma günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/249/7487 adresinden kayıt yaptırmaları ve 1750 ABD doları toplam ödeme yapmaları rica olunur.

Not:500 ABD doları avans ödemesi yapmış olan üyelerimizin 1250 ABD doları ek ödeme yapmaları gerekmektedir.

T.C. Ekonomi Bakanı Sn. Nihat Zeybekci’nin Katar Ziyaretine Katılım ve Türk-Katar İş Konseyi Ortak Yürütme Kurulu Toplantısı , 19.04.2014
Uluslararası Arap Sanayi Forum ve Fuarı, Doha-Katar , 24.05.2010

Al-Iktissad Wal-Aamal Grubu tarafından, Katar Enerji ve Sanayi Bakanlığı, Arap Sanayi Geliştirme ve Madencilik Organizasyonu, Katar Ticaret & Sanayi Odası ve DEİK/Türk-Katar İş Konseyi işbirliğinde Katar Emiri Sheikh Hamad Bin Khalifa Al Thani'nin himayelerinde T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün'ün katılımlarıyla, 25-26 Mayıs 2010 tarihinde, Ritz Carlton Hotel, Doha-Katar'da Uluslararası Arap Sanayi Forumu düzenlenecektir.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün'ün katılımcılara yapacakları "Özel Sesleniş" ile onurlandıracakları Uluslararası Arap Sanayi Forumu, Katar ve diğer Arap ülkeleri Sanayi, Ticaret ve Enerji Bakanları, sanayinin hemen her dalından lider Arap firma ve işadamları, bankacılık ve finans kuruluşları, yatırım ajansları, ihracat geliştirme merkezleri ve dış ticaret uzmanları başta olmak üzere yaklaşık 1,000 katılımcıyı bir araya getirecektir.

Anılan Forum ile eşzamanlı olarak 25-28 Mayıs tarihinde Uluslararası Arap Sanayi Fuarı da düzenlenecektir. 5,000 m2 kullanım alanı bulunan Doha Exhibition Center'da yer alacak olan Fuar 25-28 Mayıs tarihlerinde tüm Forum katılımcılarına açık olacaktır ve fuar katılımcıları için ikili görüşme imkanları sunulacaktır. Kayıt işlemlerini takiben gönderilecek olan ikili görüşme formunu dolduran temsilciler için ikili görüşme planlaması AIWA-Türkiye tarafından yapılacaktır.

T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Zafer Çağlayan'ın İştirakleriyle Türk - Katar İş Konseyi Çalışma Yemeği , 29.04.2008

30 Nisan 2008 Çarşamba günü, T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Zafer Çağlayan'ın Başkanlığında, Katar İşadamları Derneği üyesi Katarlı üst düzey işadamlarından oluşan heyetin katılımıyla Türk – Katar İş Konseyi tarafından İstanbul Ceylan İntercontinental Oteli'nde bir çalışma yemeği gerçekleştirilecektir.

Katar dünyada en fazla doğal gaz rezervine sahip üçüncü ülke olup en fazla sıvı doğal gaz (LNG) ihraç eden ülke konumundadır. 1 milyonun altındaki nüfüsu ile dünyadaki en büyük kişi başı milli gelir oranlarından birine sahip olan Katar, yüksek doğal gaz ve petrol gelirlerini yoğun bir şekilde yatırıma dönüştürerek oldukça dinamik bir ekonomi yaratmıştır. Petrol ve doğal gaz yatırımları 75 milyar dolar, altyapı yatırımları ise 55 milyar dolar olmak üzere 130 milyar dolar değerinde mevcut yatırımın olduğu değerlendirilmektedir. Ulaştırma sektöründe Doha limanı ve Yeni Doha Uluslararası Havaalanı, Finans Serbest Bölgesi olan "Qatar Finacial Center", Gayrimenkul alanında 9.5 milyar$ değerindeki "Pearl Qatar" projesi ve 5 milyar $ değerindeki Lusail enerji şehri projesi, Turizm sektöründeki yatırımlar ve Doha'nın 2016 Olimpiyat  Oyunlarına adaylığı, Katar ekonomisindeki başlıca girişimleri temsil etmektedir. Türkiye – Katar ticaret hacmi yarım milyar dolar seviyesine yaklaşırken, Katar ekonomisi Türk firmaları için önemli fırsatlar sunmaktadır.

Söz konusu çalışma yemeğinin ardından Türk ve Katar işadamları arasında ikili görüşmelere yer verilecektir. Program ve katılım formu ekte bilgilerinize sunulmuştur. Katar heyet listesi daha sonra tarafınıza iletilecektir. Katılmak isteyen firmalarımızın başvuru formunu eksiksiz doldurarak, 28 Nisan 2008 günü sonuna kadar, ödeme yapıldığına dair dekont ile birlikte DEİK'e (Bahadır Şanver / Tel : 212. 339 50 83 / e-mail:bsanver@deik.org.tr / faks : 212. 270 35 92) iletmeleri rica olunur.

Saygılarımla,

Emin Sazak
Türk - Katar İş Konseyi Başkanı

T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Zafer Çağlayan'ın İştirakleriyle Türk - Katar İş Konseyi Toplantı ve Çalışma Yemeği , 29.04.2008

T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Zafer Çağlayan'ın İştirakleriyle
Türk – Katar İş Konseyi Toplantı ve Çalışma Yemeği
30 Nisan 2008, Ceylan İntercontinental Oteli, İstanbul

Türk – Katar İş Konseyi tarafından Katar İşadamları Derneği üyelerinin katılımıyla 30 Nisan 2008 tarihinde İstanbul Ceylan Intercontinental Otel'de bir toplantı ve çalışma yemeği düzenlendi. Toplantıyı T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Zafer Çağlayan iştirakleriyle onurlandırdı. Sanayi Bakanının yanı sıra DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, DEİK Türk – Katar İş Konseyi Başkanı Emin Sazak, Türk – Katar İş Konseyi Eşbaşkanı Omar Hamad Al Mana, T.C. Doha Büyükelçisi Mithat Rende ve Katar Devleti Ankara Büyükelçisi Abdul Razzak Al Abdulghani birer konuşma yaptı. Toplantıda ele alınan konular arasında DEİK ve Türk – Katar İş Konseyinin çalışmaları, Türkiye ve Katar arasındaki ticari ilişkiler ve ticaret hacmi, Katar ekonomisi, Katar ekonomisinin son yıllarda doğal gaz ve diğer altyapı yatırımları, Türkiye ekonomisinin görünümü, Türkiye'deki yatırım ortamı, yatırıma ve ekonominin gelişimine yönelik yakın geçmişteki yasal reformlar yer aldı. Konuşmaların ardından Katar İşadamları Derneği Genel Müdürü Bassam R. Massouh, Katar İşadamları Derneği faaliyetleri ve Katar Ekonomisinin yapısını anlatan; Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkan Vekili Can Levent Seçkin ise Türk ekonomisi ve yatırım ortamı ile Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın rolünü açıklayan birer sunum gerçekleştirdi. Çalışma Yemeği ile devam eden etkinlik firmalar arası ikili görümelerin yapılmasının ardından sona erdi. Toplantıya Türk tarafından 50'yi aşkın firma temsilcisi katıldı.

Türkiye-Katar İş Forumu , 04.02.2008

TOBB ve DEİK/Türk – Katar İş Konseyi işbirliğinde, 5-7 Şubat 2008 tarihleri arasında Katar Emiri Şeyh Hamad bin Khalafah al – Thani'nin resmi konuğu olarak Katar'a  ziyaret gerçekleştiren T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve beraberindeki heyet ve Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Hamad bin  Jasim  bin Jabir al – Thani'nin katılımlarıyla 6 Şubat 2008 tarihinde,  Doha Four Seasons Otel'de Türkiye-Katar İş Forumu gerçekleştirildi.  5 Şubat 2008 tarihinde ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Türk işadamlarının katılımlarıyla bu ülkede yaşanan sorunların görüşüldüğü bir toplantı gerçekleştirildi.Türk işadamlarının Katarlı muhatapları ile ilgili sektörlerde bir araya gelmelerinin sağlandığı Türk – Katar İş Forumunda, İş Konseyi karşı kanadını oluşturan Katar İşadamları Derneği ile TOBB ve DEİK arasında Türk-Katar İş Konseyi kuruluş anlaşmaları imzalandı. Toplantının sonunda T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkan Vekili Can Levent Seçkin tarafından Türkiye'deki yatırım olanakları hakkında bilgilendirici bir sunum gerçekleştirildi.