• TÜRKİYE - KATAR İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - KATAR İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı:2006
Türk Tarafı Başkanı: Ethem Sancak
Firma / Ünvanı: Es Yönetim Danışmanlığı ve Yatırım Proje Geliştirme  A.Ş. / Yönetim Kurulu Başkanı
Karşı Kanat: Katar İşadamları Derneği
Karşı Kanat Başkanı: Sheikh Faisal Bin Qasem Al Thani
Firma / Ünvanı:Al Faisal Holding / Yönetim Kurulu Başkanı

2006 yılında Katar İşadamları Derneği ile imzalanan anlaşma ile DEİK çatısı altında kurulan DEİK/Türkiye-Katar İş Konseyi'nin hedefi, iki ülke arasındaki ticaret hacminin geliştirilmesinin yanısıra  Türkiye ile Katar arasında karşılıklı iş ve yatırım olanaklarını araştırmak ve geliştirmektir. Söz konusu hedef doğrultusunda, Türk ve Katar iş dünyasının çeşitli platformlarda bir araya gelmelerinin sağlanması ile iş potansiyeli olan alanlarda karşılıklı bilgi akışının oluşturulması Türkiye- Katar İş Konseyinin öncelikli amacı olarak belirlenmiştir. İş Konseyi Katar'dan Türkiye'ye yatırım çekilmesi ve Türk ekonomisinin Katar'da tanıtımına katkıda bulunulması amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.  İş Konseyi bu bağlamda2022 yılında Katar'da gerçekleştirilecek olan Dünya Kupası öncesi, inşaat sektörünün yanısıra gıda, sağlık, savunma sanayi gibi sektörlere odaklanarak faaliyetlerini sürdürmeyi öngörmektedir.

İletişim

Suzan Cailliau
İş Konseyi Bölge Direktörü
Tel: + 90 212 339 50 21
E-posta: scailliau@deik.org.tr

Akın Diblan
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 28
E-posta: adiblan@deik.org.tr

Aziz Toprak
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 29
E-posta: atoprak@deik.org.tr

Muhammed Ammash 
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 43
E-posta: mammash@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DOHA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Telefon:+974 4495 1300, +974 4495 1310 (Konsolosluk Şubesi)
Faks:+974 44 95 13 20
E-posta:embassy.doha@mfa.gov.tr
Posta adresi:Al Katifiya Zone 66 Al Rabwa Street 310 Diplomatic Area Dafna Doha-Qatar P.O. Box: 1977
Facebook Adres:facebook/T.C.DOHA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Twitter Adres:https://twitter.com/TC_DohaBE

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DOHA TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Telefon:+974 44342130
Faks: +974 44342128
E-posta: doha@ekonomi.gov.tr
Posta Adresi:Al Katifiya Zone 66, Al Rabwa street 310, Diplomatic Area, P.O.Box: 1977 Dafna Doha-Qatar

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Gökhan Murat Kalsın

Başkan Yardımcısı

Ökoplan Turkey Mimarlık Mühendislik Şehir Planlama ve Danışmanlık A.Ş.

Şeyda Altuğ

Başkan Yardımcısı

Mineks İnternational Dış Ticaret A.Ş.

Alpay Zeybek

Üye

Stm Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tic. A.Ş.

Ammar İsmail Külünk

Üye

Ammar Gayrimenkul İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş.

Başar Arıoğlu

Üye

Yapı Merkezi İnşaat Sanayi A.Ş

Berna Akyıldız

Üye

Tgl Transtaş Global Lojistik A.Ş.

Ece Göncü Saka

Üye

Gön Klima Tes. İnş. San. ve Tic. A.Ş.

Fuat Eroğlu

Üye

Cemer Kent Ekipmanları San. ve Tic. A.Ş.

Güven Kuzu

Üye

Kuzu Toplu Konut İnşaat A.Ş.

Hasan Bayraktar

Üye

Ford Otosan A.Ş.

Haşim Süngü

Üye

Hashim Gayrimenkul Yatırımları Sanayi Ticaret A.Ş.

Merve Yalçın

Üye

Grup İmpeks Metal San. ve Dış Ticaret Ltd.

Muhammed Fatih Durmaz

Üye

Türk Hava Yolları A.O.

Muhammet Bakır Mutlu

Üye

Cephaneci Kuyumculuk Tur. Tic. Ltd. Şti.

Murat Şahsuvaroğlu

Üye

Şahsuvaroğlu Marina Gayrimenkul Turizm Yatırımları Tic. A.Ş.

Mustafa Mente

Üye

Sur Uluslararası Yatırım Limited Şirketi Türkiye İrtibat Ofisi

Müge Yılmaz Tahtacı

Üye

Abu İssa Turkey Moda ve Lüks Tüketim Ürünleri Ltd. Şti.

Serdar Ünsal

Üye

Best Elektrik Taahhüt ve Ticaret A.Ş.

Tolga Yardımcı

Üye

STFA İnşaat A.Ş.

Turan Koçyiğit

Üye

Vefa Holding A.Ş.

Yalçın Yılmazkaya

Üye

Kalekalıp Makina ve Kalıp Sanayi A.Ş.

Yayınlar

KATAR ÜLKE BÜLTENİ 2017

İlgili Dokümanlar

Katar Ulke Bulteni, Haziran 2015

İlgili Dokümanlar

Katar Ülke Bülteni 2014

İlgili Dokümanlar

Katar Ülke Bülteni Mart 2013

İlgili Dokümanlar

Katar Ülke Bülteni Ağustos 2012

Raporlar

Etkinlikler

TÜRKİYE – KATAR İŞ KONSEYİ’NİN T.C. TİCARET BAKANI SAYIN RUHSAR PEKCAN’I ZİYARETİ , 31.10.2018

Türkiye – Katar İş Konseyi'nin T.C. Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan'ı Ziyareti

Ticaret Bakanlığı / Ankara

DEİK/Türkiye-Katar İş Konseyi Başkanı Ethem Sancak, beraberinde İş Konseyi Başkan Yardımcıları Şeyda Sağlamlar ve Murat Kalsın ile birlikte T.C. Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan'ı makamında 31 Ekim 2018 tarihinde ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında Ethem Sancak, geçtiğimiz haftalarda Katar İşadamları Derneği Başkanı ve Türkiye-Katar İş Konseyi Eş Başkanı Sheikh Faisal Al Thani'nin Türkiye'ye bir ziyaret bulunduğunu ve T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri'in iştirakleriyle İstanbul'da ‘Türkiye-Katar İş ve Yatırım Forumu' düzenlenmesi yönünde bir öneride bulunduğunu, bu çerçevede söz konusu forumun Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda yapılmasının iyi olacağını belirtti.

Ruhsar Pekcan, önümüzdeki Aralık ayında iki ülke arasındaki STA imzalanacağını, bu vesileyle söz konusu Forum'un aynı tarihte düzenlenmesinin mümkün olabileceğini dile getirdi.

DEİK olarak da gerekli hazırlıklara başlanacağı ifade edildi.

TÜRKİYE-KATAR İŞ KONSEYİ DOHA ZİYARETİ , 21.03.2018
Türkiye-Katar İş Konseyi Başkanı Ethem Sancak başkanlığında 21-23 Mart 2018 tarihinde Doha'ya bir ziyaret gerçekleştirildi. İş Konseyi üyelerinden oluşan 22 firma temsilcisi heyette yer aldı.
 
Ziyaretin ilk günü olan 21 Mart 2018 tarihinde T.C. Doha Büyükelçimiz Fikret Özer ve Ticaret Müşavirimiz Burak Güreşçi'nin de katılımlarıyla bir çalışma yemeği düzenlendi.  Ziyaretin ikinci gününde Savunma Bakanı Dr. Khalid bin Mohammed Al Attiyah ve Katar Ekonomi Bakanı Sheikh Ahmed bin Jassim bin Mohammed Al-Thani'ye makamında bir ziyaret düzenlendi.
 
Ekonomi Bakanı ile görüşmede karşılıklı olarak yatırımların arttırılması gündeme geldi. Ekonomi Bakanı Katar'ın yatırımcılara çok uygun imkanlar sağladığını, örneğin katar'da aluminyum üretimi olması nedeniyle Türkiye'de savunma sanayiinde kullanılan yedek parçaların Katar'da imal edilebileceğini, iki ülke arasında imzalanma aşamasında olan "Ekonomik Ortajklık Anlaşması" nın yürürlüğe girmesiyle gümrük vergilerinin sıfırlanacağını ve ticaret hacminin daha da artacağını dile getirdi. Bu şekilde yatırımların da daha cazip olacağını söyledi. Türkiye-İran-Katar arasında imzalanan transit taşımacılık anlaşmasının da Türkiye'den Katar'a yapılan ihracata önemli katkı sağladığını belirtti.
 
Türkiye-Katar İş Konseyi Başkanı Ethem Sancak, DEİK ve İş Konseyi'ne dair bilgi aktardıktan sonra, amacın ekonomik ilişkileri siyasi ilişkiler seviyesine getirmek olduğunu, konseyin bu yönde çalışmalar yürüttüğünü ifade etti. Ziyaret kapsamında DEİK'in muhatap kuruluşu Katar İşadamları Derneği ile görüşmeler yapılacağını söyledi. Türkiye'den Katar'a olan ihracatın 2016 yılında 439 milyon dolardan 2017 yılında 649 milyon dolara yükseldiğini belirtti. Özellikle Katar'a uygulanan yaptırımların ardından Türk ürünlerine Katar'da büyük rağbet gösterilmesinden büyük memnuniyet duyulduğunu vurguladı.
 
DEİK'in Katar'daki muhatap kuruluşu Katar İşadamları Derneği(QBA) ile yapılan toplantıya Derneğin Başkanı Sheikh Faisal Bin Qassim Al-Thani başkanlık etti. Toplantıya QBA üyelerinden Khaliji Bank Başkanı Sheikh Hamad Bin Faisal Bin Thani Al Thani, Abu Issa Holding başkanı Ashraf Abu Issa, Al Madar Group Genel Müdürü Haider Mashadi, Arabian Exchange Co. CEO'su Maqbool Habeeb Khalfan, Al-Balagh Trading & Contracting İş Geliştirme Müdürü Kaushal Panchal, Al Mana Group Başkan Yardımcısı Saud Almana, Mannai Corporation İcra Kurulu Üyesi Khalid Ahmed Al Mannai, Aamal Medical WLL İş Geliştirme Müdürü Joerg Sternkopf, Qatar Commercial Bank'ı temsilen Atilla Kuruçayırlı katıldılar.
 
Ethem Sancak, iki dost ülke arasında ilişkilerin iyice pekiştiğini, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin siyasi seviye düzeyine getirilmesinin amaçlandığını, bunun için de Türk ve Katarlı firmalar arasında daha fazla ortaklıklar kurulması gerektiğini belirtti. Konsey olarak bu hedef doğrultusunda karşılıklı olarak çalışmaya hazır olduklarını dile getirdi.
 
Sheikh Faisal Bin Qassim Al Thani Katar'a uygulanan ambargo nedeniyle pazardan çıkan Dubaili markalar yerine Türk markalarının gelmesini arzu ettiklerini ancak Türk markaları tarafından talep edilen franchising bedellerinin çok yüksek olduğunu, Katar'da halihazırda 20 AVM'nin faaliyet gösterdiğini ve söz konusu AVM'lerin önümüzdeki birkaç ay içinde dolacağını, bu nedenle daha hızlı hareket edilmesi gerektiğini ifade etti.
 
Türk ürünlerinin son derece kaliteli olduğunun bilincinde olduklarını ancak bu konuda Türk firmalarının Katar pazarına girmek üzere daha hızlı hareket etmeleri gerektiğini söyledi. Özellikle hazır giyim konusunda Türk markalarına Katar'da büyük ilgi olduğunu belirtti.
 
2017 yılında Türkiye'yi ziyaret eden Katar vatandaşı sayısının bir önceki yıla göre %100 artış kaydettiğini, yine Türkiye'den gayrimenkul satın alan Katar vatandaşı sayısında önemli artış olduğunu dile getirdi. Türkiye'ye en yakın zamanda bir heyet ziyareti düzenleneceğini söyledi.
 
Konuşmaların ardından İş Konseyi üyeleri ve Katar İşadamları Derneği üyeleri arasında tanışma gerçekleşti.
 
Aynı gün akşam Qatar Commercial Bank'ın heyet onuruna verdiği akşam yemeğine iştirak edildi.
 
TÜRKİYE-KATAR İŞ KONSEYİ YÜRÜTME KURULU’NUN KATAR’IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ ZİYARETİ , 08.03.2018

TÜRKİYE – KATAR İŞ KONSEYİ YÜRÜTME KURULU'NUN KATAR'IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİNİ ZİYARETİ 

Türkiye – Katar İş Konseyi Başkanı Ethem Sancak başkanlığında Türkiye – Katar İş Konseyi Yürütme Kurulu, Katar'ın Ankara Büyükelçisi Salem Mubarak Sh. S. Al – Shafi'yi  8 Mart 2018 tarihinde makamında bir ziyaret gerçekleştirdi.

İş Konseyi Başkanı Ethem Sancak, Türikye – Katar ilişkilerinin en üst düzeyde seyrettiğini, İş Konseyi olarak 22 Mart 2018 tarihinde Katar'a bir ziyaret düzenleneceğini ve bu ziyaret vesilesiyle Katar İşadamları Derneği ile de bir toplantı düzenleneceğini belirtti. 

Türkiye-Katar İş Konseyi heyetini kabul etmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirten Büyükelçi, Katar'da Türk firmalarının gösterdiği yüksek performans ve başarılı projelerden dolayı büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti. Türk makamlarının başka ülkelere göre Katar pazarında daha yeni olduklarını biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu söyledi. Yakın zamanda Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım'ın Katar'ı ziyaretinin sözkonusu olduğunu ve bu vesileyle bir Forum düzenlenmesinin gündemde olduğunu dile getirdi. Son olarak Büyükelçiye plaket takdim edildi.

T.C. Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek’in katılımlarıyla Türkiye-Katar Ekonomi Forumu, 24-25 Ekim 2016, Doha , 24.10.2016

T.C. Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek’in 24-25 Ekim 2016 tarihlerinde Türkiye-Katar 6. Dönem Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı'na katılmak üzere Doha'ya yapacağı ziyaret vesilesiyle 25 Ekim 2016 tarihinde Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı’nın da iştirakleriyle "Türkiye-Katar Ekonomi Forumu" düzenlenecektir.

Doha’ya yapılacak uçuşta DEİK heyetini T.C. Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek onurlandıracak olup, 24 Ekim 2016 akşamı Sayın Başbakan Yardımcısı, katılımcı firmalar ile bir istişare toplantısı gerçekleştirecektir.

Bilindiği üzere, 2022 FIFA Dünya Kupası'nın gerçekleştirileceği Katar'da söz konusu Kupa kapsamında devam eden ve  gerçekleştirilecek olan inşaat/altyapı, mimarlık, çevre, ulaşım ve güvenlik sistemleri projeleri başta olmak üzere 200 milyar dolarlık bir bütçe ayrılmıştır. Düşen petrol fiyatlarına rağmen, Katar’ın GSYİH’daki büyümenin 2016 yılında %3.9 oranında gerçekleşmesi beklenmektedir. İnşaat sektöründe büyümenin devam ederek 2016 yılında  %9.9’a ulaşması tahmin edilmektedir.

Programı ekte sunulmuş olan söz konusu Forum kapsamında sektörel oturumların da düzenlenmesi öngörülmektedir. Anılan Forum’a katılmak isteyen üyelerimizin en geç 21 Ekim 2016 Cuma günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/249/7487 adresinden kayıt yaptırmaları ve 1750 ABD doları toplam ödeme yapmaları rica olunur.

Not:500 ABD doları avans ödemesi yapmış olan üyelerimizin 1250 ABD doları ek ödeme yapmaları gerekmektedir.

T.C. Ekonomi Bakanı Sn. Nihat Zeybekci’nin Katar Ziyaretine Katılım ve Türk-Katar İş Konseyi Ortak Yürütme Kurulu Toplantısı , 19.04.2014