• TÜRKİYE - KUVEYT İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - KUVEYT İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2006
Türk Tarafı Başkanı: İbrahim Ekşi
Firma ve Ünvanı: Hektaş İnşaat
Karşı Kanat Başkanı:
Kurum / Firma ve Ünvanı:
Muhatap Kuruluş:
Web Adresi:

2006 yılında DEİK çatısı altında kurulan Türk – Kuveyt İş Konseyi'nin hedefi, iki ülke arasındaki ticaret hacminin geliştirilmesinin yanısıra  Türkiye ile Kuveyt arasında karşılıklı iş ve yatırım olanaklarını araştırmak ve geliştirmektir. Söz konusu hedef doğrultusunda, Türk ve Kuveyt iş aleminin çeşitli platformlarda biraraya gelmelerinin sağlanması ile iş potansiyeli olan alanlarda karşılıklı bilgi akışının oluşturulması Türk - Kuveyt İş Konseyinin öncelikli amacı olarak belirlenmiştir.Türk – Kuveyt İş Konseyi Kuveyt'den Türkiye'ye yatırım çekilmesi ve Türk ekonomisinin Kuveyt'de tanıtımına katkıda bulunulması amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

İletişim

Suzan Cailliau
İş Konseyi Bölge Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 21
E-posta: scailliau@deik.org.tr

Akın Dıblan
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 28
E-posta: adilban@deik.org.tr

Buğra Karahan
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 43
E-posta: bkarahan@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

TÜRKİYE CUMHURİYETİ KUVEYT BÜYÜKELÇİLİĞİ
Telefon:+965 222 77 400; +965 222 77 402; +965 944 70 807*
(* acil durumlar için mesai saatleri dışında kullanıma açık nöbetçi cep telefonu)
Faks:+965 225 60 653; +965 225 60 403
E-posta:embassy.kuwait@mfa.gov.tr
Posta adresi:P.O. Box: 20627, Safat 13067 Kuwait
Facebook Adres:facebook/T.C.KUVEYT BÜYÜKELÇİLİĞİ

TÜRKİYE CUMHURİYETİ KUVEYT TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Telefon:+965.2256 0658
Faks: +965.2256 0673
E-posta: kuveyt@ekonomi.gov.tr
Posta Adresi:P.O.Box:24517, Safat 13106 State of Kuwait

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

İbrahim Ekşi

Başkan

Hektaş İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş.

Ali Bayramoğlu

Başkan Yardımcısı

Bab Dış Ticaret A.Ş.

Turan Koçyiğit

Başkan Yardımcısı

Vefa Holding A.Ş.

Abdullah Değer

Üye

Değer Taşımacılık Petrol Dış Ticaret Ltd.Şti.

Adem Ceylan

Üye

Türk Hava Yolları A.O.

Ali Murat Dinç

Üye

Burgan Bank A.Ş.

Bessam Yıldırım

Üye

Grand Medical Services Sağlık ve Turizm Hizmetleri A.Ş.

Bülent Çalışkan

Üye

Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.

Cem Ataç

Üye

Akbank T.A.Ş. Genel Müdürlüğü

Kerim Altıntaş

Üye

Altıntaş Hukuk ve Danişmanlik

Muhammet Uğurcan Barman

Üye

Beyttürk İnşaat Madencilik Özel Eğitim Sağlık Hizmetleri Turizm Tic. San. A.Ş.

Salih Levent Kaçar

Üye

Kalyon İnşaat San. ve Tic. A.Ş.

Taylan Dal

Üye

Tml İnşaat Anonim Şirketi

Tolga Han

Üye

Beyazev Gayrimenkul Danışmanlık Ltd. Şti

Yaşar Kemal Erdem

Üye

Burkay İnşaat Mad. Enerji Müh. Turz. Teks. Taah. Tic. Ltd. Şti.

Yayınlar

Türkiye-Kuveyt İş Konseyi Çalışma Kahvaltısı Sonuç Raporu, Kuwait City, 28 Nisan 2015

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla 28 Nisan 2015’te Kuwait City’de gerçekleştirdiğimiz Türkiye-Kuveyt İş Konseyi Çalışma Kahvaltısı sonuç raporu ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

İlgili Dokümanlar

Kuveyt Ulke Bulteni Nisan 2015

İlgili Dokümanlar

Kuveyt Ülke Bülteni 2014

İlgili Dokümanlar

Kuveyt Ülke Bülteni Mart 2013

İlgili Dokümanlar

Kuveyt Ülke Bülteni Ağustos 2012

Raporlar

Etkinlikler

Kuveyt Ticaret ve Sanayi Bakanı Sn. E. Anas Khalid Al-Salih ve Maliye Bakanımız Sn. Mehmet Şimşek katılımlarıyla bir çalışma kahvaltısı , 19.04.2013
Kuveyt Ticaret ve Sanayi Odası Ticaret Heyeti ile Toplantı, 28 Mart 2011 , 27.03.2011

DEİK/Türk – Kuveyt İş Konseyi tarafından, Kuveyt Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Hussain Ali Al- Khorafi başkanlığında 7 adet KOBİ'nin yer alacağı bir Ticaret Heyetinin Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaret vesilesiyle, 28 Mart 2011 tarihinde, TOBB Plaza, İstanbul'da bir toplantı düzenlenecektir.

Kuveyt hali hazırda önümüzdeki 5 yıl içinde büyük bölümü altyapı yatırımlarında kullanılmak üzere 135 milyar dolarlık bir bütçe ayırmıştır. Önümüzdeki dönemde başta havalimanı genişletme ve yenileme olmak üzere otoyol ve bağlantılar, alışveriş merkezleri, otel ve okul inşaatları gibi bir çok projenin hayata geçmesi öngörülmektedir.

Kuveyt'e ihracatı gerçekleşen başlıca kalemler arasında süt ve süt mamulleri, sebze, meyva, bitki parçaları, sert kabuklu yemiş konserveleri, yenilen çeşitli gıda müstahzarları, esasını hububat, un, nişasta, süt teşkil eden müstahzarlar, şeker ve şeker mamülleri, hayvansal ve bitkisel yağlar ve bunların müstahsalları, kabuklu yemişler, turunçgiller ve kavun kabuğu yer almaktadır. Kuveyt'ten Türkiye'nin ithal ettiği başlıca ürünler arasında ise kimyasal müstahzarlar, plastik ve plastikten mamul eşya ile cam ve cam eşya yer almaktadır.

Bu çerçevede, firmalararası ikili görüşmelerin de yer aldığı sözkonusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin aşağıda yer alan katılım formu ile birlikte ödeme dekontlarını DEİK'e (E-mail: adiblan@deik.org.tr, Faks: 0212 270 35 92) iletmeleri gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Abdullah Gül’ün Kuveyt Ziyareti Vesilesiyle Düzenlenen Türk-Kuveyt İş Forumu , 20.12.2009

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın  Abdullah Gül'ün 21 – 22 Aralık 2009 tarihlerinde Kuveyt'e gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında Türk – Kuveyt İş Konseyi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Kuveyt Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde 22 Aralık 2009 tarihinde Kuveyt'te Türk – Kuveyt İş Forumu düzenlenmiştir.

Türk iş dünyası temsilcileri ile Kuveytli işadamlarını bir araya getirerek işbirliği olanaklarının yerinde tespit edilmesi hedeflenen ve Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün katılımcılara hitap ettiği Türk – Kuveyt İş Forumu'nda, ev sahibi Kuveyt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Ali Mohammed Al - Ghanem'in katılımcılara yapmış olduğu konuşmanın ardından TOBB / DEİK Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu bir konuşma gerçekleştirmiştir.

Kuveyt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Ali Mohammed Al – Ghanem, iki ülke arasında bugüne kadar 14 anlaşma imzalandığını, Türkiye'nin bölgenin güvenlik ve dengesinin oluşturmasında önemli rolü olduğunu ifade etmiştir. Sayın Al – Ghanem, Türkiye'nin dış ticaretinin son dönemde 4 kat arttığını, Arap ülkeleri ile 5 kat artan ticaretin Körfez ülkeleri ile 8 kat artış gösterdiğine dikkat çekerek, Körfez demiryolu projesinin Türkiye ile bağlantısını hedeflediklerini belirtmiştir. Taşınmaz mal edinme konusunda, Körfez ülkelerine AB vatandaşları ile aynı uygulamanın yapılmasının çok yararlı olacağını dile getiren Sayın Al – Ghanem, Ceyhan'ın Rus, Kazak ve Azeri petrolünün sevkiyatını sağlayacak çok önemli bir petrol limanı haline geldiğinin altını çizmiştir.

TOBB / DEİK Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, Nisan 2008'de Türkiye'yi ziyaret eden Kuveyt Emiri El Sabah'a Türk iş dünyası adına şükranlarını sunarak başladığı konuşmasında Körfez Ülkelerinin  sahip oldukları zengin enerji kaynakları, trilyon dolarla ifade edilen rezervleri, milyar dolarlık yatırım fonları ile küresel mali piyasaların en dinamik  oyuncuları haline gelmelerini takdirle takip ettiklerini belirtmiştir.

Satın alma gücü paritesine göre hesaplandığında dünyanın 15. Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi olan Türkiye'nin, laik ve demokratik yapısıyla bölgesinde bir istikrar adası olduğuna dikkat çeken Başkan Hisarcıklıoğlu,  1996 yılından beri Avrupa Gümrük Birliği'nin üyesi olan ve AB ile tam üyelik müzakerelerini sürdüren Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeyi hedeflediğini, bu stratejik amaç için dış ekonomik ilişkilerini çeşitlendirmek, tüm ekonomik güçler ile etkin ekonomik işbirliğini geliştirmek istediğini ve bu amaçla yüzyıllardır beraber yaşadığı Arap komşuları ve Körfez ülkeleri ile ekonomik bağları en üst  seviyelere çıkarmak arzusunda olduğunu ifade etmiştir.

Bu çerçevede, bölgesinde barış ve istikrarın sağlanması ve bölgenin refahının arttırılması için önemli bir ülke olan dost ve kardeş ülke olarak tanımladığı Kuveyt'in Türkiye için özel önem taşımakta olduğunun altını çizen Başkan Hisarcıklıoğlu, dünyanın 5. büyük petrol rezervi  ve kişi başı 60 bin dolarlık satın alma gücü ile Arap Dünyası'nın en yüksek insani kalkınma seviyesine sahip ülkesi olan Kuveyt'in, Türkiye için vazgeçilmez bir iktisadi ortak olduğunu, Türkiye ve Kuveyt arasındaki köklü ve tarihi ilişkilerin  son yıllarda vizyoner devlet adamlarımızın liderliğinde ivme kazandığını dile getirmiştir.

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin istenilen seviyelerde olmadığına dikkat çeken Başkan Hisarcıklıoğlu, ikili ticaret hacminin 2008 yılı sonunda yarım milyar dolar seviyesinde kaldığını ve küresel krizin etkisiyle %40 oranında daraldığını, 2008 yılında Türkiye'ye gelen yabancı yatırım miktarının %85'i AB kökenli olmak üzere 50 milyar doları bulduğunu oysa, küresel piyasalarda önemli bir yatırımcı haline gelen Kuveyt'ten Türkiye'ye gelen yatırım miktarının ise 2009'un ilk 9 ayında sadece 26 milyon dolarda kaldığını hatırlatmıştır.

2008 yılı itibariyle Türkiye'nin ihracatının %65'ini AB ülkelerine yaptığını dile getiren Başkan Hisarcıklıoğlu, ayrıca 7 farklı otomobil markasının üretildiği tek ülke olan Türkiye'nin bu pazardaki payıyla rekabet gücünü gösterdiğini, son yapmış oldukları Japonya ziyaretinde Toyota CEO'su Sayın Toyoda'nın "0" hata ile araç üretimi yapan tek Toyota fabrikalarının Türkiye'deki fabrikaları olduğu örneğini anlatmıştır.  

Kuveyt'in  petrol dışı gelirlerini artırmaya yönelik uzun vadeli stratejisini ve bu stratejinin ilk uygulaması olan yurtdışı yatırımlarını yakından takip ettiklerini dile getiren Başkan Hisarcıklıoğlu, kalifiye insan gücü, yatırıma müsait coğrafyası ve güçlü altyapısıyla yatırım yapana yatırımının karşılığını veren bir ülke olan  Türkiye'de Kuveyt yatırımlarının hep başarılı olduğuna dikkat çekerek, 1989 yılında Türkiye'de faaliyet geçen Kuveyt-Türk Bankası'nın halen ülkemizin 17. büyük bankası olduğunu ve halen ülkemizde 65 Kuveyt sermayeli şirketin faaliyet gösterdiğini ifade etmiştir.  Daha fazla Kuveyt sermayesinin Türkiye'nin cazip yatırım ortamından faydalanmasını beklediklerinin altını çizen Başkan Hisarcıklıoğlu, özellikle dünyanın en büyük hazine varlık fonlarından birisi olan Kuveyt Yatırım Otoritesi'ni Türkiye'de daha fazla yatırım  yapmaya davet ederek, gayrimenkul, enerji, mali piyasalar, perakende, turizm ve lojistik sektörlerinin Kuveyt yatırım fonları ve şirketlerinin Türkiye'de yatırım yapabileceği cazip sektörler olarak tanımlamıştır.

Sahip olduğu 31 küresel müteahhitlik şirketleri ile dünya ikincisi olan Türkiye'nin, Kuveyt tarafından planlanan 160 milyar dolarlık projelerden daha çok pay almak istediklerini dile getiren Başkan Hisarcıklıoğlu, iki ülke ticari ilişkilerinin istenilen seviyelere çıkması için öncelikli olarak  iki ülke arasındaki en önemli sorun olan ulaştırma sorununun çözülmesi gerektiğini ifade etmiştir.

Türkiye ile Körfez İşbirliği Konseyi arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmasının tamamlanmasının ekonomik ilişkilerde katalizör etkisi yaratacağına dikkat çeken Başkan Hisarcıklıoğlu, devam eden müzakarelerin ivedilikle neticelendirilmesi için Kuveyt siyasi otoritelerinin desteğini talep ettiklerini, Türk işadamlarına sınırda vize uygulamasına geçilmesinin ise ticari ilişkilerin gelişmesine büyük yarar sağlayacağını belirtmiştir.

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Türk – Kuveyt İş Forumu'nda her iki ülke işadamlarına hitab ederek Türkiye ile Körfez ülkeleri arasındaki ilişkilerin son derece gelişmiş olduğunu ve Türkiye'nin yatırım yapılabilecek bir ülke konumunda olduğunu belirtmiştir. Türkiye ekonomisini dalgalı denizde sağlam gemiye benzeten Cumhurbaşkanı Gül, Kuveyt'li yatırımcılara Türkiye'deki yatırımlarını arttırmaları ve birlikte çalışma çağrısında bulunmuştur. 2008 yılı içerisinde Türkiye'de bankacılık sektörünün % 30 büyüme kaydettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin her kesimin dikkatini çeken bir ülke konumunda olduğunu ve OECD tarafından da Avrupa'nın önümüzdeki yıl en hızlı büyüyecek ülkesi olarak ilan edildiğini açıklamıştır. Türkiye deki turizm potansiyeline de değinen Cumhurbaşkanı Gül Dünyanın turizm alanında önde gelen belli başlı ülkelerinde turizm verileri gerilerken Türkiye'ye gelen turist sayısının arttığına da dikkat çekmiştir.  Güvenlik ve istikrarın önemine de değinen Cumhurbaşkanı Gül,  yabancıların Türkiye'de mülk edinmeleri konusunda yeni kriterleri açıklayarak, bu hususta mütekabiliyet esasının bazen aleyhe çalışabileceği göz önüne alınarak denizi doldurup kara parçası kazanan, alanı dar, toprağı olmayan ancak 1 trilyon dolarlık tasarrufu olan Kuveyt gibi ülkelerle mütekabiliyet esasına bakılamayacağını, bunun yerine Türkiye'ye yatırım yapmalarının da mülk kriterini karşılayacağını ifade etmiştir.

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün toplantıdan ayrılmasının ardından Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı tarafından Türkiye'deki Yatırım Ortamı ve İş Fırsatları konulu bir sunum gerçekleştirilmiştir. Sunumun ardından her iki ülke işadamlarının katılımlarıyla ikili görüşmeler ve çalışma yemeği düzenlenmiştir.

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün Kuveyt'e işadamları eşliğinde gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle heyette yer alan işdamlarının katılımlarıyla 21 Aralık 2009 tarihinde Bayan Sarayı'nda bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir. Söz konusu toplantıya Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Sayın Ali Babacan ve T.C. Kuveyt Büyükelçisi Sayın Hilmi Dedeoğlu'da katılmıştır.

Türk – Kuveyt İşadamları Toplantısı , 01.04.2008

Kuveyt Devleti Emiri Şeyh Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah'ın Türkiye'yi ziyaretleri vesilesiyle konuk Devlet Emiri ve T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün iştirakleriyle 2 Nisan 2008 tarihinde Türk – Kuveyt İşadamları Toplantısı düzenlendi. Sırasıyla, Türk – Kuveyt İş Konseyi Başkanı Sayın Fehmi Akın, DEİK İcra Kurulu Başkanı Sayın Rona Yırcalı ve Cumhurbaşkanımız katılımcılara hitap ettiler. Toplantıda iki ülke ekonomik ve ticari ilişkilerinin geliştirilmesi gerektiği belirtilip, Türkiye'nin Kuveyt sermayesi için uygun bir yatırım ortamı oluşturduğu vurgulandı. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi ve Kuveyt Yatırım İdaresi arasında imzalanan protoköl ile toplantı son buldu. Toplantıyı işadamlarımızın katılımıyla yapılan çalışma yemeği takip etti.   

İlgili Resimler

Kuveyt Sanayi ve Ticaret Bakanı Falah Fahad Mohammad Al-Hajiri Onuruna Verilen Çalışma Yemeği , 22.11.2007

DEİK/ Türk – Kuveyt İş Konseyi tarafından Kuveyt Sanayi ve Ticaret Bakanı Falah Fahad Mohammad Al-Hajiri onuruna 23 Kasım 2007 tarihinde İstanbul'da çalışma yemeği düzenlendi. Kuveyt'ten gelen kalabalık bir heyetin katıldığı yemekte Türkiye ve Kuveyt'teki yatırım imkanları ve ikili işbirliği olanakları gündeme getirildi.

DEİK tarafından hazırlanan Türkiye tanıtım filminin izlenmesinin ardından T.C. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Kuveyt Sanayi ve Ticaret Bakanı Falah Fahad Mohammad Al – Hajiri, DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ve  İş Konseyi Kurucu Başkanı Fehmi Akın birer konuşma yaptılar.

Kuveyt Maliye Bakanı Bader Mishari Al – Humaidhi Katılımıyla DEİK / Türk – Kuveyt İş Konseyi Tarafından Düzenlenen Toplantı , 18.04.2007

DEİK/Türk-Kuveyt İş Konseyi tarafından 19 Nisan 2007 tarihinde İstanbul, TOBB Plaza'da, Kuveyt Maliye Bakanı Bader Mishari Al-Humaidhi'nin katılımıyla bir toplantı düzenlendi. Türk-Körfez İş Konseyleri Başkanı Mete Şahin'in yaptığı açılış konuşmasının ardından Kuveyt Maliye Bakanı Bader Mishari Al-Humaidhi bir konuşma yaptı. Bader Mishari Al-Humaidhi konuşmasında Kuveyt'teki yatırım ortamından ve Kuveyt'in Türkiye'deki yatırımlarından bahsetti. Ardından Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Tanju Yüksel Türkiye'deki bankacılık sektörünü anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Tıp, İlaç, Sağlık ve Sağlık Turizmi Forumu , 18.04.2007

DEİK/Türk-Kuveyt İş Konseyi tarafından 19 Nisan 2007 tarihinde İstanbul, TOBB Plaza'da, Kuveyt Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Ali Al Seyf'in katılımıyla bir toplantı düzenlendi. Toplantıda TÜRSAB Dış İlişkiler ve Sağlık Turizm Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi Emin Çakmak, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Serhad Uslan ve Kuveyt Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Ali Al Seyf, birer konuşma yaptı. Ardından Emin Çakmak, Türkiye Sağlık Turizmi sektörünü anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Toplantının sonunda Emin Çakmak,  Kuveyt Sağlık Bakanı'yla yaptıkları görüşme neticesinde önümüzdeki dönemde sağlık alanında Kuveyt'e bir heyet ziyareti düzenlenmesine karar verildiğini açıkladı.

Kuveyt Başbakanı Şeyh Nasır El-Muhammed El-Ahmet El-Sabah Onuruna DEİK / Türk – Kuveyt İş Konseyi Tarafından Verilen Çalışma Yemeği , 04.04.2007

DEİK/Türk-Kuveyt İş Konseyi tarafından 5 Nisan 2007 tarihinde İstanbul, Ceylan Intercontinental Oteli'nde, Kuveyt Başbakanı Şeyh Nasır El-Muhammed El-Ahmet El-Sabah onuruna bir çalışma yemeği verildi. DEİK tarafından hazırlanan Türkiye Tanıtım Filmi'nin gösteriminin ardından DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Türk-Kuveyt İş Konseyi Kurucu Başkanı Fehmi Akın ve Kuveyt Başbakanı Şeyh Nasır El-Muhammed El-Ahmet El-Sabah birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından TOBB ve DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Şeyh Nasır El-Muhammed El-Ahmet El-Sabah'a hediye takdim ettiler.THY'nın beş adet Boeing 737-800 uçağının Alafco firması tarafından finanse edilmesi vesilesiyle imza töreni sonrası konuk Başbakan'a hediye takdimi gerçekleştirildi.