• TÜRKİYE - LÜBNAN İŞ KONSEYİ

  TÜRKİYE - LÜBNAN İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2002
Türk Tarafı Başkanı: Rona Yırcalı
Firma ve Ünvanı: Yırcalı Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı
Karşı Kanat Kuruluşu: Lübnan Ekonomi Forumu
Karşı Kanat Başkanı: Wagih Bizri
Firma ve Ünvanı: ICC Lebanon, Yönetim Kurulu Başkanı

Türkiye'nin komşu ve bölge ülkeleri ile ilişkileri geliştirme stratejisi kapsamında, Lübnan'ın bölgede önemli bir ticaret ve finans merkezi olmasından yola çıkılarak, 2002 yılında, Lübnan Ekonomi Forumu'nda imzalanan Anlaşma ile DEİK/Türkiye-Lübnan İş Konseyi kurulmuştur. İş Konseyi'nin hedefi, iki ülke arasında ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesidir. Lübnan resmi makamları ve özel sektörü nezdinde güçlü bir tanıtım çalışması yapan İş Konseyi, bugüne kadar Lübnan ve Türkiye'de iki ülke iş çevrelerini bir araya getiren etkinlikler düzenlemiş, ayrıca, Lübnan'da Arap İş Dünyası'nın biraraya geldiği başta "Arap Ekonomik Forumu" olmak üzere bölgesel toplantılara heyetler olarak iştirak edilmiştir. Bu şekilde, Türkiye'nin Arap İş Dünyası'na tanıtımında Lübnan köprü rolü üstlenmiştir. Lübnan'ın bölgede önemli bir re-export merkezi olması nedeniyle, Türk firmalarının Lübnan üzerinden diğer Arap Ülkeleri ile bağlantılarını güçlendirmesi İş Konseyi'nin amaçları arasında yer almaktadır.

İletişim

Suzan Cailliau
İş Konseyi Bölge Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 21
E-posta: scailliau@deik.org.tr

Akın Dıblan
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 28
E-posta: adilban@deik.org.tr

Buğra Karahan
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 43
E-posta: bkarahan@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

TÜRKİYE CUMHURİYETİ BEYRUT BÜYÜKELÇİLİĞİ
Telefon:+961 0452 80 61/62/63, +961 76 08 43 88*
(* acil durumlar için mesai saatleri dışında kullanıma açık nöbetçi cep telefonu)
Faks:+961 (4) 40 75 57
E-posta:ambassade.beyrouth@mfa.gov.tr
Posta adresi:Rabieh, Zone II, 1st Street Metn, Lebanon
Facebook Adres:facebook/T.C.BEYRUT BÜYÜKELÇİLİĞİ

TÜRKİYE CUMHURİYETİ BEYRUT TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Telefon:+961 1 991981
Faks: +961 1 991982
E-posta: beyrut@ekonomi.gov.tr
Posta Adresi:Riad El Solh Str. Abdel Razzak Bldg 1st Floor, Central District Beirut / Lebanon

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

A. Rona Yırcalı

Başkan

Yırcalı Holding A.Ş.

Ayşe Yüksel Mahfoud

Başkan Yardımcısı

Chadbourne & Parke Danişmanlik Hizmetleri Avukatlik Ortakliği

Mehmet Habbab

Başkan Yardımcısı

Rubis Terminal Petrol Ticaret ve Sanayi A.Ş.

Adnan Özşahin

Üye

Marsa Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Fatma Pilpil

Üye

Anadolu Motor Üretim ve Pazarlama A.Ş.

Hüseyin Ural Aküzüm

Üye

Uagroup Turizm Yatırımları Mümessillik İşletmecilik ve Eğitim Tic. Ltd. Şti.

İsmail Çoban

Üye

Şölen Çikolata Gıda San. Tic. A.Ş.

Keyan Zülfikari

Üye

Ktm Kimyevi Maddeler İth. İhr. San. Tic. A.Ş.

Osman Meral

Üye

İstanbul Gıda Dış Ticaret A.Ş.

Sait Kılıç

Üye

Sırnak Depolama ve Dağitim Hizm. Nak. A.Ş.

Tevfik Öz

Üye

Tefirom İnş.Enerji Sanayi ve Tic A.Ş.

Yayınlar

Lübnan Ülke Bülteni 2014

İlgili Dokümanlar

Lübnan Ülke Bülteni Mart 2013

İlgili Dokümanlar

Lübnan Ülke Bülteni Ağustos 2012

Raporlar

Türkiye ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Ülkelerinde İnşaat Sektöründe İş Birliği Toplantısı Sonuç Raporu, 29 Ocak 2016

Etkinlikler

Türkiye-Lübnan: Müteahhitlik Toplantısı - 27 Ekim 2016 – Wyndham Grand İstanbul Levent , 27.10.2016

Türkiye-Lübnan İş Konseyi olarak 28 Ocak 2016 tarihinde Beyrut’ta ICC Lebanon, Türkiye Müteahhitler Birliği ve Lübnan Müteahhitler Birliği işbirliği ile Türkiye’den 60 ve Lübnan’dan yaklaşık 100 işadamının katılımları ile “Türkiye-Lübnan: İnşaat, Altyapı, Enerji Sektörlerinde Afrika, Orta Doğu Bölgesi, Rusya, Türkiye ve BDT Ülkelerinde İşbirliği Toplantısı” gerçekleştirilmişti.

Söz konusu Toplantı’nın ikincisi 27 Ekim 2016 tarihinde, inşaat sektöründe faaliyet gösteren Lübnanlı firmaların katılımları ile Wyndham Grand İstanbul Levent’de düzenlenecektir.

Bu çerçevede, ekte programı sunulan toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/255/7544adresinden kayıt yaptırmaları ve en geç 21 Ekim 2016, Cuma günü mesai bitimine kadar 300 TL katılım ücreti ödemeleri rica olunur.

Not:Toplantı dili Türkçe- İngilizce olacaktır.

Türk-Lübnan Ekonomi Forumu, Beyrut-Lübnan , 18.04.2010

DEİK/Türk-Lübnan İş Konseyi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Beyrut Ticaret ve Sanayi Odası, Lübnan Sanayiciler Derneği ve Arap Bankalar Birliği işbirliğinde 19-20 Nisan 2010 tarihlerinde Beyrut Mövenpick Oteli'nde Türk-Lübnan Ekonomi Forumu gerçekleştirildi. Anılan foruma TOBB/DEİK Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun başkanlığında farklı sektörleri temsil eden 60 kişilik Türk işadamları heyeti ile iştirak edildi.

Söz konusu foruma ilişkin ayrıntılı bilgiye aşağıda yer alan linklerden ulaşmanız mümkündür: 

http://www.deik.org.tr/Pages/TR/DEIK_HaberlerDetay.aspx?hDetId=214&IKID=10

http://www.deik.org.tr/Pages/TR/DEIK_HaberlerDetay.aspx?hDetId=215&IKID=10

Lübnan Ulusal Meclisi Başkanı Sayın Nabih Berry ve Beraberindeki Lübnanlı İşadamları Onuruna Düzenlenen Çalışma Yemeği , 23.03.2010

DEİK/Türk-Lübnan İş Konseyi,  Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin'in konuğu olarak Lübnan'ın önde gelen işadamlarının iştirakiyle ülkemizde temaslarda bulunan Lübnan Ulusal Meclisi Başkanı Sayın Nabih Berry onuruna 24 Mart, Çarşamba günü Ceylan Intercontinental Oteli'nde çalışma yemeği düzenledi.

Çalışma yemeğinde Türk-Lübnan İş Konseyi Başkanı Mehmet Habbab, Lübnan-Türk İş Konseyi Başkanı Wajih Bizri ve Lübnan Ulusal Meclis Başkanı Sayın Nabih Berry birer konuşma gerçekleştirdi.

Söz konusu toplantıya ilişkin ayrıntılı bilgiye http://www.deik.org.tr/Pages/TR/DEIK_HaberlerDetay.aspx?hDetId=204&IKID=10 linkinden ulaşmanız mümkündür. 

Lübnan Başbakanı Sayın Saad Hariri Onuruna Düzenlenen Çalışma Yemeği , 11.01.2010

Türk-Lübnan İş Konseyi, Lübnan'ın yeni Başbakanı Saad Hariri onuruna Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun, Lübnanlı Bakanların, Lübnan'ın ve Türkiye'nin önde gelen işadamlarının iştirakiyle 12 Ocak 2010 tarihinde Four Seasons Oteli, İstanbul'da 250 kişinin katılımıyla bir çalışma yemeği düzenledi.

Çalışma yemeğinde Türk-Lübnan İş Konseyi Başkanı Mehmet Habbab, Lübnan-Türk İş Konseyi Başkanı Wajih Bizri, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni temsilen toplantıya iştirak eden Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ve Lübnan Başbakanı Saad Hariri birer konuşma gerçekleştirdi.

Söz konusu toplantıya ilişkin ayrıntılı bilgiye http://www.deik.org.tr/Pages/TR/DEIK_HaberlerDetay.aspx?hDetId=187&IKID=10 linkinden ulaşmanız mümkündür. 

İPTAL: DEİK / Türk-Lübnan İş Konseyi Ortak Toplantısı , 03.05.2009

4-7 Mayıs 2009 tarihlerinde Türkiye-Lübnan KEK Eş Başkanı Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ başkanlığında Lübnan'a bir heyet ziyareti ve Türkiye ve Lübnan arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin mevcut durumu ve potansiyelin değerlendirilmesi amacıyla Türk ve Lübnanlı firmaların katılımıyla Türk-Lübnan İş Konseyi Ortak Toplantısı düzenleneceği bildirilmişti.

Söz konusu ziyaret ve Ortak Toplantı Sayın Bakanımızın Lübnan ziyaretinin zorunlu gerekçelerle iptal edilmesi nedeniyle gerçekleştirilemeyecektir.

Ziyarete ilişkin ödeme iadeleri, aşağıda iletişim bilgileri yer alan Melkor Turizme iadenin yapılacağı hesap numaralarının bildirilmesini takiben, en geç 6 Mayıs 2009 tarihine kadar Melkor Turizm tarafından yapılacak olup, geri ödemelerden doğacak olası masraflar firmalara ait olacaktır.

Mel-Kor Turizm
Barış Özüren, Kurumsal Hizmetler Md.
Tel:0212 258 94 13
Faks:0212 258 94 59
E-mail:baris@melkorturizm.com

Lübnan Başbakanı Sayın Fuad Sinyora Onuruna Verilecek Çalışma Yemeği , 03.11.2008

Lübnan Başbakanı Sayın Fuad Sinyora 3 – 4 Kasım 2008 tarihlerinde Türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Bu ziyaret kapsamında,  DEİK / Türk – Lübnan İş Konseyi tarafından Konuk Başbakan onuruna 4 Kasım 2008 tarihinde 12:00– 13:30 saatleri arasında Ceylan InterContinental İstanbul'da bir çalışma yemeği düzenlenecektir. Söz konusu yemek sırasında, Türkiye ve Lübnan arasındaki ikili ekonomik ilişkilerin yanı sıra Türk ve Lübnanlı işadamlarının Bölge'de işbirliği yapmalarına yönelik konular ele alınacaktır.

Orta – Doğu'nun güçlü liderlerinden biri olan Sayın Sinyora'nın bölgede önemli gelişmelerin yaşandığı böyle bir dönemde yapacağı bu ziyaret vesilesiyle düzenlenecek çalışma yemeğine katılmak isteyen firmaların aşağıdaki katılım formunu eksiksiz bir şekilde doldurarak ödeme dekontu ile birlikte en geç 31 Ekim 2008 tarihi mesai saati bitimine kadar DEİK'e (Hande Bayrak, İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı, Tel: + 90 212 339 50 81; Faks: + 90 212 270 35 92 /+ 90 212 270 30 92; E-Posta:hbayrak@deik.org.tr) iletmeleri gerekmektedir.

Lübnan Resmi Heyet Listesi:

 1. Başbakan Sn. Fuad Siniora
 2. Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Sn.Fawzi Salloukh
 3. Sağlık Bakanı Sn. Dr. Mohammad Jawad Khalifé
 4. Ekonomi ve Ticaret Bakanı Sn. Mohmmad A. Safadi
 5. Maliye Bakanı Sn. Dr. Mohammad Chateh
 6. Yeniden İmar ve Kalkınma Konseyi Başkanı Sn. Nabil el Jisr
 7. Başbakanın Protokol Müdürü Büyükelçi Sn. Dr. Gilbert Aoun
 8. Başbakan Özel Kalem Müdürü Sn. Rola Noureddine
 9. Basın Danışmanı Sn. Dr. Aref Al Abed
 10. Güvenlik Birimi Başkanı Yarbay Ahmad el Hajjar
Lübnan Başbakanı Ekselansları Fuad Siniora Onuruna Verilen Çalışma Yemeği , 03.11.2008

Türk-Lübnan İş Konseyi tarafından 4 Kasım 2008 tarihinde Ceylan Intercontinental İstanbul'da Lübnan Başbakanı Ekselansları Fuad Sinyora onuruna bir çalışma yemeği düzenlendi.

Söz konusu çalışma yemeğinde küresel kriz ortamında Türkiye ve Lübnan arasındaki ikili ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin önemi vurgulanarak iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşmasının imzalanmasın önümüzdeki dönemde öncelikli olarak ele alınması gerektiği ifade edildi.

Yeni Atanan T.C. Beyrut Büyükelçisi Sayın Serdar Kılıç ile Tanışma Toplantısı, 18 Mart 2008, İstanbul , 17.03.2008

İlgili Resimler

Türk-Lübnan İş Konseyi Yürütme Kurulu’nun Lübnan Ziyareti , 02.09.2006

Türk – Lübnan İş Konseyi 3-5 Eylül 2006 tarihlerinde İsrail'in Lübnan'a yönelik askeri harekatından hemen sonra İş Konseyi Başkanı Mehmet Habbab başkanlığında Beyrut'a bir Yürütme Kurulu ziyareti düzenledi. Ziyarete heyet beraberinde Hürriyet ve Sabah gazetelerinin muhabirleri de iştirak ettiler. Sözkonusu ziyaretin amacı Lübnan tarafına Türk özel sektörü adına geçmiş olsun dileklerini sunmak, kendilerine destek vermek üzere beklentilerini öğrenmek ve bu arada Türk firmaları açısından doğan yeni iş imkanlarına dair bilgi edinmek idi. Bu amaçla İş Konseyi Yürütme Kurulu, Lübnan Başbakanı Fouad Siniora, Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Mohamed Safadi, Enerji bakanı Mohamed Fneich, İmar ve kalkınma Konseyi Başkanı Nabil El – Jisr ile görüşmeler gerçekleştirdi. Ayrıca, İş Konseyi'nin karşı kanatı Lübnan Ekonomi Forumu'nun Başkanı, Lübnan Sanayiciler Derneği Başkanı ve Beyrut Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası Başkanı ve üyeleri ile toplantılar gerçekleşti. Ziyaretin ilk günü harekat sırasında en fazla zarar gören Güney Beyrut'da incelemelerde bulunularak yetkililerden bilgi alındı. Bilahare Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İrfan Acar ile biraraya gelinerek temaslar öncesi görüş alışverişinde bulunuldu.