• TÜRKİYE - SURİYE İŞ KONSEYİ

  TÜRKİYE - SURİYE İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2000
Türk Tarafı Başkanı: Sait Kılıç
Firma ve Ünvanı: Sırnak Depolama ve Dağıtım Hizmetleri Nakliyat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı
Karşı Kanat Kuruluş:
Karşı Kanat Başkanı:
Firma ve Ünvanı:  

Türkiye ve Suriye arasında iyileşen siyasi ilişkilere paralel olarak 2001 yılında DEİK çatısı altında DEİK/Türkiye-Suriye İş Konseyi kurulmuştur. Bu dönemde İş Konseyi, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesi yönünde lokomotif rol üstlenmiş, karşılıklı olarak bir çok ticaret ve yatırım heyet ziyareti düzenlenmiştir. Yine aynı dönemde Türk firmaları açısından keşfedilmemiş bir pazar konumunda olan Suriye pazarına girmek isteyen firmalara öncülük etmiştir. İş Konseyi'nin temel amacı, iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmek ve yeni işbirliği fırsatlarının somut projelere dönüşmesi yönünde faaliyet göstermektir.

DEİK/Türkiye-Suriye İş Konseyi, iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması'nın imzalanması için iki ülke özel sektörleri ve devlet mercileri nezdinde çalışmalar yapmıştır. Kapalı ekonomiden serbest pazar ekonomisine geçiş sürecinde olan Suriye'ye, İş Konseyi olarak, Türk iş çevreleri açısından engel teşkil eden sorunlar tespit edilerek, Suriye tarafına öneriler sunulmuş ve bir çok engelin kaldırılmasında öncülük etmiştir. Bununla beraber 2011 yılından beri Suriye'de devam eden iç savaş sebebiyle DEİK/Türkiye-Suriye İş Konseyi çalışmalarını, Türkiye'de faaliyet göstermekte olan Suriyeli iş adamları üzerinde yoğunlaştırmış olup, yaşadıkları problemlere çözüm bulmak amacıyla etkinlikler ve görüşmeler gerçekleştirmektedir.

İletişim

Suzan Cailliau
İş Konseyi Bölge Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 21
E-posta: scailliau@deik.org.tr

Akın Dıblan
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 28
E-posta: adilban@deik.org.tr

Buğra Karahan
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 43
E-posta: bkarahan@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Sait Kılıç

Başkan

Sırnak Depolama ve Dağitim Hizm. Nak. A.Ş.

Osman Nuri Önügören

Başkan Yardımcısı

Rtl İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

Abdullah Değer

Üye

Değer Taşımacılık Petrol Dış Ticaret Ltd.Şti.

Bilgin Aygül

Üye

Atis Fuarcılık A.Ş.

İsmail Çoban

Üye

Şölen Çikolata Gıda San. Tic. A.Ş.

Salih Yeşilbaş

Üye

Promaksgrain Endüstri Tarım Ürünleri ve Gıda San. Tic. A.Ş.

Volkan Akan

Üye

Akan-Sel Nakliyat San.Tic.A.Ş

Yayınlar

Suriye Ülke Bülteni 2014

İlgili Dokümanlar

Suriye Ülke Bülteni Mart 2013

İlgili Dokümanlar

Suriye Ülke Bülteni Mart 2013

İlgili Dokümanlar

Suriye Ülke Bülteni Ağustos 2012

Raporlar

Etkinlikler

DEİK/Türk-Suriye İş Konseyi'nin Karşı Kanadı Suriye-Türk İş Konseyi'nin Türkiye Temasları , 16.02.2010

DEİK/Türk-Suriye İş Konseyi'nin karşı kanadı olan Suriye-Türk İş Konseyi Suriye'nin önde gelen işadamlarından oluşan heyet ile birlikte 17-19 Şubat 2010 tarihlerinde Ankara ve İstanbul'da temaslarda bulundu.

17 Şubat, Çarşamba günü heyet ilk olarak Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Ali Babacan ile DEİK/Türk-Suriye İş Konseyi Başkanı Ruhsar Pekcan ile Başkan Yardımcısı Sadık Yıldız'ın da katılımlarıyla görüşmelerde bulundu. Söz konusu toplantının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Söz konusu görüşmelerin ardından, heyete onuruna TOBB / DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde TOBB İkiz Kuleler'de öğle yemeği verildi. Suriye heyeti öğle yemeğinin ardından AKP Genel Başkan Yardımcısı Kürşad Tüzmen, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu. Heyete son olarak Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde Ankara Sheraton Otel'de akşam yemeği verildi. Toplantı esnasında TOBB Dış Ekonomik İlişkiler Daire Başkanı Füsun Karacasoy TOBB'yi; TEPAV Ekonomi Etütleri Programı Uzmanı Sarp Kalkan TEPAV'ı ve Gümrük ve Turizm İşletmeleri Tic. A.Ş. Uzmanı Sinem Şenkaya ise GTİ'yi tanıtan birer sunum yaptı. Söz konusu çalışma yemeği, Rifat Hisarcıklıoğlu'nun Abdulkader Sabra'ya hediye takdimi ile son buldu.

Heyetin 18 Şubat, Perşembe günkü İstanbul programı ise Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile Four Seasons Bosphorus'ta gerçekleşen toplantı ile başladı. Söz konusu toplantıyı takiben DEİK Yönetim Kurulu ve Türk-Suriye İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyelerinin katılımı ile bir toplantı düzenlendi ve anılan toplantının ardından DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı'nın ev sahipliğinde gerçekleşen çalışma yemeğine geçildi.  Çalışma yemeğinde açılış konuşmasını yapan DEİK/Türk-Suriye İş Konseyi Başkanı Ruhsar Pekcan, İş Konseyi hakkında bilgi vererek; iki ülke arasındaki ilişkilere değindi. Pekcan'dan sonra söz alan Suriye-Türk İş Konseyi Başkanı Sabra özellikle iki ülkenin birbirlerine olan benzerliklerinden ve ticari ilişkilerin geliştirilmesinin öneminden bahsetti. Sabra'nın ardından konuşan Suriye Sanayi Odaları Birliği Başkanı Imad Zuhair Ahlgrewati da iki ülkenin gelişmekte olan ilişkilerinin çok önemli sonuçlar doğuracağını belirtti. Ahlgrewati'yi takiben söz alan Yırcalı ise DEİK'i tanıtan bir sunum yaptı. Anılan çalışma yemeği, Rona Yırcalı'nın Abdulkader Sabra'ya hediye takdimi ile son buldu. 18 Şubat akşamında ise Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından heyet onuruna İş Bankası Kuleleri'nde bir akşam yemeği düzenlendi. TBB Başkanı Ersin Özince'nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda Türk ve Suriyeli işadamları görüş alışverişinde bulundu.

19 Şubat, Cuma günü ise heyet onuruna Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın ev sahipliğinde gerçekleşen çalışma kahvaltısının ardından Avrasya Boat Show Fuarına ziyarette bulunuldu.   

Suriye Halk Meclisi Başkanı Sayın Dr. Mahmoud Al-Abrash ve Beraberindeki Heyet Onuruna Düzenlenen Akşam Yemeği , 20.11.2009

Türk-Suriye İş Konseyi, TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin'in davetlisi olarak 18 – 22 Kasım 2009 tarihlerinde Türkiye'de bulunan Suriye Halk Meclis Başkanı Sayın Dr. Mahmoud Al-Abrash ve beraberindeki heyet onuruna 21 Kasım 2009 Cumartesi günü İstanbul Angel Blue Restaurant'ta kısıtlı katılımla bir yemek düzenledi.

Türk-Suriye İş Konseyi adına ev sahipliğini üstlenen İş Konseyi Başkanı Ruhsar Pekcan sözlerine Sayın Al-Abrash ve beraberindeki heyete hoş geldiniz diyerek başladı. Pekcan İş Konseyi hakkında bilgi vererek devam ettiği konuşmasında, iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik gelişmelere yer verdi. Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkilerin daha iyiye gitmesi temennisiyle konuşmasını sonlandıran Ruhsar Pekcan'dan sonra Suriye heyeti adına Suriye-Türk İş Konseyi Başkanı aynı zamanda Suriye Halk Meclisi Milletvekili olan Bahaeddin Hassan kısa bir teşekkür konuşması yaptı.

Konuşmaların ardından yemeğe geçildi ve yemek Suriye Halk Meclisi Başkanı Sayın Al-Abrash'a hediye takdimi ile son buldu.

Türk-Suriye İş Konseyi V. Ortak Toplantısı , 15.10.2009

Türk-Suriye İş Konseyi V. Ortak Toplantısı, 16 Ekim 2009 tarihinde DEİK/Türk-Suriye İş Konseyi ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası organizasyonunda Mersin'de gerçekleştirilecektir.

Bilindiği üzere, Türkiye ve Suriye arasındaki ekonomik ilişkiler son dönemde önemli açılımlara sahne olmuş ve Suriye Cumhurbaşkanı Sayın Beshar Esad'ın Eylül ayında Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaretin ardından karşılıklı olarak vize zorunluluğu kaldırılmış ve ikili taşımalarda Suriye tarafınca uygulanan geçiş ücretleri kaldırılmıştır.

2007 yılı başında iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması'nın imzalanmasının ardından 2008 yılı itibariyle Türkiye'nin Suriye'ye ihracatı bir önceki yıla göre % 39 oranında artarak 1 milyar 113 milyon dolar olarak gerçekleşirken 2008 yılı itibariyle Suriye'den ithalatı yaklaşık % 70 oranında artarak 639,2 milyon dolar olmuştur.

Bu kapsamda, Güney Anadolu Bölgesinde Suriye ile ekonomik ilişkilerimizde önemli bir yere sahip Mersin'de "Mersin Uluslararası Lojistik Zirvesi" buluşması vesilesiyle düzenlenecek olan Türk-Suriye İş Konseyi Ortak Toplantısı'na katılmak isteyen firmaların aşağıda yer alan formu eksiksiz bir şekilde doldurarak 12 Ekim 2009 tarihine kadar DEİK'e (İlgili Kişi: Hande Bayrak hbayrak@deik.org.tr / Tel:+ 90 212 339 50 81 / Fax:+ 90 212 270 35 92) iletmeleri gerekmektedir.

PROGRAM

10.00             Açılış ve Hoşgeldiniz
10.00-10.10 DEİK tarafından hazırlanan "Türkiye Ekonomisi  Filmi"
10.10-10.20 Sn. Doğan Narin, Türk-Arap Ülkeleri İş Adamları Derneği  (TURAB) Başkanı

10.20-10.30 Sn. Şerafettin Aşut, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı
10.30-10.40 Sn. Ruhsar Pekcan, Türk-Suriye İş Konseyi Başkanı
10.40-10.50 Sn. Bahaeddin Hasan, Türk-Suriye İş Konseyi Eş Başkanı ve Şam Ticaret Odası Başkan Yardımcısı
10.50-11.00 Sn. Haitham Saad, Suriye Arap Cumhuriyeti Gaziantep Başkonsolosu

11.00-11.10 Sn. Hüseyin Aksoy, Mersin Valisi

Sunumlar;
11.10-11.30 Suriye ile İş Yapma Konulu Sunum (Şam Ticaret Müşavirliği'nden teyit beklenmektedir)
11.30-11.40 Soru & Cevap
11.40-13.40 Firmalararası İkili Görüşmeler
13.40-14.30 Öğle Yemeği

Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanı Amer Husni Lutfi Onuruna Çalışma Yemeği , 23.07.2009

Türkiye-Suriye Ortalık Komitesi Ortalık Konseyi III. Dönem Toplantısına katılmak üzere ülkemizde bulunan Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanı Amer Husni Lutfi ve beraberindeki heyet onuruna 24 Temmuz 2009 tarihinde DEİK / Türk-Suriye İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyelerinin katılımıyla bir çalışma yemeği düzenlenmiştir.

Türk-Suriye İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri ve Suriye Sulama Bakanı Sayın Nader Al-Bunni’nin Katılımıyla Çalışma Yemeği , 18.03.2009

DEİK/Türk-Suriye İş Konseyi tarafından 19 Mart 2009 tarihinde saat 20.30'da  Dünya Su Forumu'na iştirak etmek üzere İstanbul'da bulunan Suriye Sulama Bakanı Sayın Nader Al-Bunni onuruna Borsa  Restoran'da bir çalışma yemeği düzenlendi.  Çalışma yemeğine DEİK/Türk-Suriye İş Konseyi Başkanı Sn. Ruhsar Pekcan, DEİK/Türk-Suriye iş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, İller Bankası Uluslararası İlişkiler Direktörü Sn. Ayhan Atlı ve DEİK/İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Hande Bayrak iştirak etti. Söz konusu çalışma yemeği sırasında DEİK/Türk-Suriye İş Konseyi Üyelerinin kendilerini ve firmalarını tanıtarak Suriye'de yaptıkları işler hakkında bilgi verdi.

T.C. Devlet Bakanı Sayın Kürşat Tüzmen Eşliğinde Şam / Suriye’ye Düzenlenen Ticaret Heyeti Programına Katılım , 15.02.2009
Türkiye-Suriye Parlamentolararası Dostluk Heyeti ile Toplantı , 24.12.2008

DEİK/Türk-Suriye İş Konseyi tarafından 25 Aralık 2008 tarihinde Suriye-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu ile bir toplantı ve Çalışma Yemeği gerçekleştirildi.

Söz konusu toplantıya DEİK/Türk-Suriye İş Konseyi Başkanı Ruhsar Pekcan, DEİK/Türk-Suriye İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, Türk-Suriye İş Konseyi Karşı Kanat Başkanı Bahattin Hasan, Suriye-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Halep Milletvekili İsmet Mahli, Türkiye- Suriye Parlamentolararası Dostluk Grubu Üyesi Adana Milletvekili Kürşat Atılgan ve Dostluk Grubu Üyeleri katıldı.

Türkiye - Suriye Ekonomi Forumu, 26-27 Nisan 2008 , 25.04.2008

SURİYE-TÜRKİYE BİRİNCİ EKONOMİ FORUMU

(26-27 Nisan 2008-Şam Four Seasons Oteli)

26-27 Nisan 2008 tarihlerinde Suriye'nin başkenti Şam'da TOBB, DEİK, Suriye Ticaret Odaları Federasyonu ve Suriye Denizcilik Odası işbirliği ile gerçekleştirilen Forum'un ilk günü T.C Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suriye Başbakanı Naji Al-Otri'nin katılımlarıyla gerçekleşen açılış oturumuyla başladı. Oturum'da TOBB Başkan Yardımcısı Nejat Koçer, Suriye Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Rateb Şallah, Türk-Suriye İş Konseyi Eş Başkanı Bahaddin Hasan, Türk-Suriye İş Konseyi Başkan Yardımcısı  Ruhsar Pekcan ve iki ülke başbakanları birer konuşma yaptı. Öğleden sonra gerçekleştirilen oturumda ise Suriye Ticaret ve Sanayi Bakanı Amir Hüsnü Lütfü ve TC. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in katılımlarıyla ‘Türkiye-Suriye Ekonomik İlişkilerinin Geleceği' tartışıldı. İlk gün firmalararası ikili görüşmeler ile sona erdi. Forum'un ikinci gününde yapılan ‘Sınır Bölgelerinin Geliştirilmesi' konulu oturumda ise Halep Valisi Tamır Elhücce ve Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı birer konuşma yaptılar. Aynı gün yapılan diğer oturumlarda ise ‘Doğrudan Yatırımlar' ve ‘İş Konseyinin Ekonomik İlişkilerin Gelişimindeki Rolü' konuları ele alındı. Forum, Suriye Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Abdullah Al Dardari, T.C. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanı Dr. Amır Hüsnü Lütfü, Suriye İmar ve İskân Bakanı Humud El Hüseyin, Suriye Ulaştırma Bakanı Yarub Süleyman Elbedir'in katılımıyla gerçekleşen sonuç bölümü ve ardından gerçekleştirilen ile firmalararası ikili görüşmeler ile sona erdi.

Suriye Arap Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Dardari ve Devlet Bakanı Sayın Kürşad Tüzmen’in Katılımlarıyla DEİK/Türk-Suriye İş Konseyi Tarafından Düzenlenen Toplantı , 03.01.2008

DEİK/Türk-Suriye İş Konseyi tarafından 4 Ocak 2008 tarihinde İstanbul, Conrad Otel'de Suriye Arap Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Abdullah Al Dardari ile T.C. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in katılımlarıyla "Suriye'de İş ve Yatırım Olanakları" konulu bir toplantı düzenlendi. DEİK/Türk-Suriye İş Konseyi Başkanı Fatih Karamancı'nın açılış konuşmasıyla başlayan, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile Türk-Suriye İş Konseyi Eş Başkanı Bahaeddin Hassan'ın birer konuşma yaptığı toplantıda Suriye Başbakan Yardımcısı Abdullah Al Dardari Suriye'deki Yatırım Olanakları konulu, Hessia Sanayi Bölge Müdürü Khaled Izeddin ise Hessia Sanayi Bölgesindeki Yatırım Olanakları konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Suriye Petrol Bakanı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in Katılımıyla Düzenlenen "Türkiye-Suriye Arasında Enerji Alanında İşbirliği" Konulu Toplantı , 03.01.2008

4 Ocak 2008 tarihinde Suriye Arap Cumhuriyeti Petrol ve Madeni Kaynaklar Bakanı Sufian Allao ve Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in katılımıyla İstanbul'da gerçekleştirilen toplantıya, DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Tuğrul Erkin, DEİK Denetleme Kurulu Üyesi İbrahim Başaran,  Türk-Ortadoğu İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Mehmet Habbab, DEİK/Türk-Suriye İş Konseyi Başkanı Fatih Karamancı, Türk-Suriye İş Konseyi Eş Başkanı Bahaeddin Hassan, Suriye Arap Cumhuriyeti Petrol ve Madeni Kaynaklar Bakanlığı görevlisi Suzan Turki, TPAO, BOTAŞ ve TAEK'ten üst düzey yetkililer ve çeşitli firma temsilcileri katıldı. Toplantıda Suriye Petrol ve Madeni Kaynaklar Bakanı Sufian Allao tarafından ülkedeki enerji politikaları ve yatırımlarına ilişkin bir sunum gerçekleştirildi.

11. Arap İşadamları Forumu , 13.12.2007
Mersin'de Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanı ile Toplantı , 11.11.2007

Devlet Bakanı Sayın Kürşad Tüzmen ile Suriye Ticaret ve Ekonomi Bakanı Sayın Amer Husni Lutfi'nin iştirakleriyle Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile Akdeniz İhracatçı Birlikleri tarafından 13 Kasım 2007 tarihinde Mersin'de düzenlenen "Türkiye-Suriye İş Forumu"na Türk-Suriye İş Konseyi  üyeleri iştirak etmiştir.

Söz konusu Forum'da Sayın Tüzmen ve Sayın Lutfi'nin yanısıra Akdeniz İhracatçıları Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Sayın Engin Tan Narin, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Kadri Şaman, Türk-Suriye İş Konseyi Başkanı Sayın Fatih Karamancı ve İş Konseyi Eş Başkanı Sayın Bahaeddin Hasan birer konuşma yapmışlardır.

Konuşmalarda  aşağıdaki hususlar ele alınmıştır;

 • • Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkilerde yatırım ilişkileri geri planda kalmaktadır.
 • • Önümüzdeki 5 yıl içinde iki ülke arasındaki ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkarılması hedeflenmektedir.
 • • Nusaybin'de yeni bir sınır kapısı açılması öngörülmektedir.
 • • Cilvegözü Sınır Kapısı TOBB tarafından rehabilite edilmiştir ve yakın bir zamanda faaliyete geçecektir.
 • • Akçakale sınır kapısında mayınlı arazi temizleme çalışmaları geçtiğimiz ay tamamlanmıştır. Kapının altyapı çalışmaları yakında tamamlanarak hizmete girecektir.
 • • Suriye'de Yap-İşlet-Devret Modeliyle iki uluslararası yeni havaalanı ve Doğu-Batı ile Kuzey-Güney otoyolları inşaasını kapsayan ihaleler yakında ilan edilecektir.
 • • THY'nın ve Suriye Havayolları'nın karşılıklı sefer sayıları arttırılacaktır. Bu kapsamda Istanbul-Halep seferleri de başlayacaktır.
 • • Suriye ve Türkiye arasındaki demiryolu altyapısının modernizasyonu ile Suriye ve Türkiye, Körfez Ülkeleri'nin Avrupa'ya ulaşımında köprü görevi üstlenecektir.
 • • Türkiye ve Suriye arasındaki elektrik ağı tamamlanmıştır. 2007 yılı başından itibaren de elektrik ticareti başlamıştır.
 • • Asi Nehri üzerinde ortak bir baraj kurulmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.
 • • Mısır'dan başlayan ve Ürdün ile Suriye üzerinden Türkiye'ye ulaşacak olan Büyük Arap Doğalgaz Boru Hattı ile Türkiye ve Suriye stratejik bir işbirliğine gidecektir.
Suriye Devlet Başkanı Sayın Bashar Al-Assad Onuruna Deik Tarafından Düzenlenen Çalışma Yemeği , 18.09.2007

19 Ekim 2007 tarihinde Istanbul Ceylan Intercontinental Oteli'nde Suriye Devlet Başkanı Bashar Al-Assad onuruna verilen yemek saat 13:00'de DEİK-Türkiye Tanıtım Filmi'nin Gösterimi ile başladı. Ardından DEİK/Türk-Suriye İş Konseyi Başkanı Sn. Fatih Karamancı, DEİK İcra Kurulu Başkanı Sn. Rona Yırcalı, TOBB ve DEİK Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu birer konuşma yaptılar. Daha sonra Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Arif Parmaksız, "Kara Gümrük Kapıları'nın Yap İşlet Devret Modeliyle Modernizasyonu" konulu bir sunum yaptı. Son olarak, Suriye Devlet Başkanı Bashar Al-Assad konuklara hitab etti.