• TÜRKİYE - UMMAN İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - UMMAN İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2006
Türk Tarafı Başkanı: Erdal Yenigün
Firma ve Ünvanı: Yenigün İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. Proje Koordinatörü
Karşı Kanat Kuruluşu: Umman Sanayi ve Ticaret Odası
Karşı Kanat Başkanı:
Firma ve Ünvanı:

2006 yılında Umman Sanayi ve Ticaret Odasıile imzalanan anlaşma ile DEİK çatısı altında kurulan DEİK/Türkiye-Umman İş Konseyi, iki ülke arasındaki ticaret hacminin geliştirilmesinin yanısıra taahhüt, turizm ve karşılıklı yatırım alanlarında da işbirliğinin ve ortak yatırımların artırılması, üçüncü ülkelerde Türk-Umman işbirliği imkanlarının değerlendirilmesi ve Türk ekonomisinin Umman'da tanıtımına katkıda bulunulması amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.  Bu çerçevede İş Konseyi, muhatap kuruluşu Umman Ticaret ve Sanayi Odaları ile her yıl Umman'da ve Türkiye'de yıllık ortak toplantılar gerçekleştirmektedir. Sözkonusu toplantılarda özellikle Türkiye'deki yatırım ortamına yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

İletişim

Suzan Cailliau
İş Konseyi Bölge Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 21
E-posta: scailliau@deik.org.tr

Akın Dıblan
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 28
E-posta: adilban@deik.org.tr

Buğra Karahan
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 43
E-posta: bkarahan@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

TÜRKİYE CUMHURİYETİ MUSKAT BÜYÜKELÇİLİĞİ
Telefon: +968 24 697050 +968 24 697051 +968 24 697055
Faks:+968 24 697053
E-posta:embassy.muscat@mfa.gov.tr
Posta adresi:Turkish Embassy P.O.BOX:47, P.C.115 MSQ Muscat - Sultanate of Oman Fiziki Adres: Turkish Embassy Way No: 3042 , Building No:3270 Shatti Al Qurum Muscat - Sultanate of Oman
Facebook Adres:facebook/T.C.MUSKAT BÜYÜKELÇİLİĞİ
Twitter Adres:https://twitter.com/TCMuskatBE

TÜRKİYE CUMHURİYETİ MUSKAT TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Telefon:+968 245 95 544
E-posta: muskat@ekonomi.gov.tr
Posta Adresi:Office of the Turkish Commercial Councelor P.O Box: 30408 , PC 111 , Central Post Office , Muscat - Sultanate of Oman

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Erdal Yenigün

Başkan

Yenigün İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Nurhan Kaya

Başkan Yardımcısı

Derby Konveyor Bant San. ve Tic. A.Ş.

Gönül Çulha Özsoy

Üye

Arap Türk Bankası A.Ş.

Hüseyin Ural Aküzüm

Üye

Uagroup Turizm Yatırımları Mümessillik İşletmecilik ve Eğitim Tic. Ltd. Şti.

Muhammet Uğurcan Barman

Üye

Beyttürk İnşaat Madencilik Özel Eğitim Sağlık Hizmetleri Turizm Tic. San. A.Ş.

Osman Birkan

Üye

Siyahkalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Taylan Dal

Üye

Tml İnşaat Anonim Şirketi

Turan Koçyiğit

Üye

Vefa Holding A.Ş.

Vedat Koca

Üye

Stfa İnşaat A.Ş.

Yaşar Kemal Erdem

Üye

Burkay İnşaat Mad. Enerji Müh. Turz. Teks. Taah. Tic. Ltd. Şti.

Yayınlar

Oman Ülke Bülteni 2014

İlgili Dokümanlar

Oman Ülke Bülteni Mart 2013

İlgili Dokümanlar

Oman Ülke Bülteni Ağustos 2012

İlgili Dokümanlar

Raporlar

TÜRKİYE – UMMAN İŞ KONSEYİ MUSKAT ZİYARETİ SONUÇ RAPORU, 2 - 3 NİSAN 2017, MUSKAT

Türkiye – Umman İş Konseyi'nin 2 -3 Nisan 2017 tarihlerinde Muskat'a gerçekleştirdiği ziyaretin sonuç raporu ekte bilgilerinize sunulmuştur.

İlgili Dokümanlar

Etkinlikler

T.C. BAŞBAKAN YARDIMCISI SAYIN MEHMET ŞİMŞEK’İN KATILIMLARIYLA “TÜRKİYE-UMMAN İŞ FORUMU , 10.05.2017

T.C. Başbakan Yardımcısı ve Türkiye-Umman Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Eş Başkanı Sayın Mehmet Şimşek, Türkiye-Umman 10. Dönem KEK Toplantısına katılmak üzere 9-10 Mayıs 2017 tarihlerinde Umman'ın başkenti Muskat'a bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Bu vesileyle, DEİK/Türkiye-Umman İş Konseyi ile Umman Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 10 Mayıs 2017 tarihinde Sayın Mehmet Şimşek ve Ummanlı işadamlarının katılımları ile "Türkiye-Umman İş Forumu" düzenlenecektir.

Umman'ın orta vadeli kalkınma planı kapsamında özellikleturizm, balıkçılık, lojistik, madencilik ve imalat sanayiinde yatırımlara öncelik verilmektedir. Konumu nedeniyle Çin ve Hindistan pazarlarına Umman'dan diğer Körfez İşbirliği Ülkelerine göre daha hızlı erişim sağlanabilmektedir. Umman'ın ABD, Singapur, İzlanda, Norveç ve İsviçre ile Serbest Ticaret Anlaşmaları yürürlükte olup, aynı zamanda 22 Arap ülkesini kapsayan Arap Serbest Bölgesi(GAFTA) üyesidir.

Ülkenin en önemli lojistik, turizm ve sanayileşme projesi "Umman Duqm Özel Ekonomik Bölgesi" ne bugüne kadar liman, iskele ve dahili yollar olmak üzere yaklaşık 6 milyar ABD doları yatırım gerçekleşmiştir. Bu kapsamdaki bazı projeleri ülkemiz firmaları üstlenmişlerdir. Söz konusu bölgedeki yatırımlar, ülkedeki ulusal demiryolu ağı projesi ile birlikte en önemli ve süreklilik arz eden projeler olmaya devam etmektedir.

Bu çerçevede, söz konusu ziyarete katılmak isteyen firmalarımızın 2 Mayıs 2017 tarihine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/392/8743 adresinden kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Uçuş bilgileri:

09 Mayıs 2017 / İstanbul - Muskat TK1835
11 Mayıs 2017 / Muskat - İstanbul TK0120

Uçak ve transferler dahil katılım bedeli: 300 ABD Dolar karşılığı TL'dir. (katılım bedeline konaklama ücreti dahil değildir)

Otel'de bir gece konaklama öngörülmekte olup, konaklama bilgisi ve ücreti teyit veren firmalarımıza verilecektir.

Not:Ziyarete katılım sınırlı sayıda tutulacağından 20 kişilik kontenjan bulunmaktadır.

HESAP ADI T.İŞ BANKASI GALATASARAY - BEYOĞLU ŞB. (1011)

 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Abdullah Gül’ün Oman Ziyareti Vesilesiyle Düzenlenecek Olan Türk – Oman İş Forumu , 11.04.2010

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül'ün 12 – 14 Nisan 2010 tarihlerinde Oman'a gerçekleştireceği ziyaret kapsamında DEİK/Türk – Oman İş Konseyi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliğinde Türk – Oman İş Forumu düzenlenecektir.

Türk iş dünyası temsilcileri ile Oman işadamlarını bir araya getirerek işbirliği olanaklarının yerinde tespit edilmesini hedefleyen Türk – Oman İş Forumu'nda Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılımcılara hitap etmeleri beklenmektedir.

Kamunun ekonomideki ağırlığının azaltılması için özelleştirmeye ağırlık veren, küresel ekonomiyle bütünleşme yönünde ise Dünya Ticaret Örgütü, Körfez İşbirliği Konseyi ve diğer ülkelerle imzalanan Serbest Ticaret Anlaşmaları sayesinde serbest ticaret kuralları benimseyen Oman, Türk ihracatçıları için önemli bir pazar konumundadır. Türk firmaları Oman'a gıda sektöründe; canlı hayvan, et ve et mamulleri, süt ve süt ürünleri, buğday, un, pirinç, taze veya dondurulmuş sebze ve meyveler, alkolsüz içecekler, bitkisel yağlar; kağıt ürünleri, lastik tekerlekler, demir ve çelik ürünleri, ısıtma ve havalandırma ekipmanları, taşıt araçları ve yedek parçaları, mobilya ve döşeme malzemeleri, inşaat malzemeleri ve aksesuarları, pompalar, plastik borular, aydınlatma cihazları ihraç edebilirler. Ayrıca, Oman'ın Beş Yıllık Kalkınma Planı çerçevesinde öngördüğü alt ve üst yapı projeleri Türk müteahhitlik sektörü için cazip fırsatlar yaratmaktadır. Türkiye ile Oman arasındaki ticari ilişkiler son birkaç yıl içinde belirgin bir gelişme kaydetmiştir. 2006 yılında 73.1 milyon ABD Doları, 2007 yılında 116.2 milyon ABD Doları ve 2008 yılında 226.3 milyon ABD Doları mertebelerine ulaşmıştır.  2009 yılında dünyada yaşanan küresel krize rağmen ihracatımız yaklaşık olarak 105,5 milyon dolara ulaşmış, ithalatımızda ise yine artış gözlenmiştir. 

Oman ile yeni işbirliği imkanlarına zemin hazırlayacak ve ilgili ülkenin önde gelen işadamları ile tanışma fırsatı sağlayacak söz konusu ziyarette katılımcıların giderleri kendi kurumlarınca / firmalarınca ödenecek olup; konaklama, uçak bileti, toplantı, tercüme hizmetleri, transfer, yemek ve diğer gerekli masrafların karşılanmasını teminen tespit edilecek katılım ücretine mahsuben avans olarak 500 Euro'yu en geç 2 Nisan 2010, Cuma günü mesai saati bitimine kadar, DEİK / Türk-Körfez İş Konseyleri adına İş Bankası Beyoğlu Şubesi (Şube Kodu: 1011) TR51 0006 4000 0021 0113 3146 80 no'lu Euro hesabına yatırmaları ve ekte yer alan katılım formu ile birlikte dekontu DEİK'e (Faks: 0212 270 35 92 / E-mail: adiblan@deik.org.tr) iletmeleri gerekmektedir.

Paket program ücreti uçuş detaylarının netleşmesini müteakip bilahare belirlenecek olup; avans olarak ödenen miktar düşülerek, ödenecek bakiye miktarı tarafınıza ayrıca bildirilecektir. Ziyaret kaydı avans ödemesinin yapılmasını takiben alınabilecektir. Katılım ücreti katılımcıların sayısına göre tespit edilmektedir ve katılım teyidini bildirip; avans ödemesini yapmış olan katılımcıların ziyarete katılmaktan vazgeçmeleri durumunda yapılan ödeme iade edilmeyecektir.

Saygılarımızla,

TÜRK - OMAN İŞ KONSEYİ III. ORTAK TOPLANTISI , 16.03.2009

( 8 - 12 Şubat 2009/Muskat - Oman ) 

II. Türk-Oman İş Konseyi Ortak Toplantısı , 12.11.2007

Türk-Oman İş Konseyi II. Ortak Toplantısı 13 Kasım 2007 tarihinde İstanbul'da düzenlendi. Oman – Türk İş Konseyi Başkan Yardımcısı Yousuf Yaqup Al Harty'nin başkanlık ettiği Oman işadamlar heyeti ile liman işletmeciliği, emlak, mobilya, mühendislik, inşaat – müteahhitlik, alkollü içki sektörlerinde faaliyet gösteren Türk firmaları arasında ikili görüşmeler gerçekleştirildi.Toplantının açılışında DEİK tarafından hazırlanan Türkiye tanıtım filmi gösterildi. Garanti Bankası Kurumsal Finansman, Genel Müdür Yardımcısı, Çağan Erkan, tarafından "Türkiye'de Yatırım Ortamı ve Ekonomik Görünüm" (Gayrımenkul / Finansman) alanları ile TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Günnur Özalp,  tarafından "Türk Turizm Sektörü"nün tanıtıldığı sunumlar yapıldı. Oman Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Oman hakkında genel bilgiler içeren sunumlar gerçekleştirildi.Türk – Oman İş Konseyi III. Ortak Toplantısının 1–15 Mart 2008 tarihleri arasında her iki tarafca uygun olan tarihte Oman'da yapılması kararlaştırıldı.Toplantının sonunda Türk – Oman İş Konseyi tarafından heyete bir Çalışma Yemeği verildi. Son olarak Oman  işadamlar heyetine 14 Kasım 2007 tarihinde TOBB Plaza'da GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Cumurcu tarafından Türkiye'de gayrimenkul yatırım olanakları hakkında brifing verildi.

I. Türk Oman İş Konseyi Ortak Toplantısı , 18.03.2007

Türk-Oman İş Konseyi I. Ortak Toplantısı 19 Mart 2007 tarihinde Oman'ın başkenti Muskat şehrinde düzenlenmiştir.Türk işadamları heyetine DEİK / Türk – Oman İş Konseyi Başkanı Sayın Öcal Özpınar başkanlık etti.

Oman Ticaret ve Sanayi Odalarında (OCCI) gerçekleştirilen Türk – Oman İş Konseyi I. Ortak Toplantısının açılış konuşmasını yapan Oman – Türk İş Konseyi Başkanı ve OCCI Başkan Yardımcısı Sayın Khalid Mohammad Al-Zubair, Türkiye ve Oman'ın dünyanın yükselen pazarları arasında olduğu ve iki ülke ilişkilerinin giderek yükselmeye devam etmesini umud ettiğini, bu toplantıda her iki ülkede karşılıklı olarak gerçekleştirilebilecek iş imkanlarını görüşmeyi arzu ettiğini dile getirdi.

Türk – Oman İş Konseyi Başkanı Sayın Öcal Özpınar, İş Konseyi I. Ortak Toplantısının ticaret, yatırım, endüstriyel - teknolojik işbirliği ve diğer işbirliği metotları alanındaki edinimleri ve mevcut fırsatları gerçekleştirmede kılavuz olması yanında önemli bir mihenk taşı olacağına inandıklarını belirtti. Türk – Oman İş Konseyi Başkanı Sayın Öcal Özpınar'ın, her iki ülkede iş yapmak için bilgi akışının büyük önem arz etmesi ve bu amaçla web sitesi oluşturarak karşılıklı bilgi alışverişinde bulunulması önerisi, Sayın Zubair tarafından memnuniyetle karşılandı.

Türk – Oman İş Konseyi II. Ortak Toplantısının Kasım 2007'de Türkiye'de yapılması kararlaştırıldı. Toplantının sonunda DEİK tarafından hazırlanan Türkiye tanıtım filminin gösteriminin ardından Oman – Türk İş Konseyi tarafından heyete bir Çalışma Yemeği verildi.

Son olarak T.C. Muskat Büyükelçisi Sayın Engin Türker tarafından Oman'da iş yapan Türk firmalarının temsilcilerinin de katılımıyla Büyükelçilik Rezidansında bir resepsiyon verildi. 

Türk Oman İş Konseyi  II. Ortak Toplantısı (13-14 Kasım 2007)

Türk-Oman İş Konseyi II. Ortak Toplantısı 13 Kasım 2007 tarihinde İstanbul'da düzenlendi. Oman – Türk İş Konseyi Başkan Yardımcısı Yousuf Yaqup Al Harty'nin başkanlık ettiği Oman işadamlar heyeti ile liman işletmeciliği, emlak, mobilya, mühendislik, inşaat – müteahhitlik, alkollü içki sektörlerinde faaliyet gösteren Türk firmaları arasında ikili görüşmeler gerçekleştirildi.Toplantının açılışında DEİK tarafından hazırlanan Türkiye tanıtım filmi gösterildi. Garanti Bankası Kurumsal Finansman, Genel Müdür Yardımcısı, Çağan Erkan, tarafından "Türkiye'de Yatırım Ortamı ve Ekonomik Görünüm" (Gayrımenkul / Finansman) alanları ile TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Günnur Özalp,  tarafından "Türk Turizm Sektörü"nün tanıtıldığı sunumlar yapıldı. Oman Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Oman hakkında genel bilgiler içeren sunumlar gerçekleştirildi.Türk – Oman İş Konseyi III. Ortak Toplantısının 1–15 Mart 2008 tarihleri arasında her iki tarafca uygun olan tarihte Oman'da yapılması kararlaştırıldı.Toplantının sonunda Türk – Oman İş Konseyi tarafından heyete bir Çalışma Yemeği verildi. Son olarak Oman  işadamlar heyetine 14 Kasım 2007 tarihinde TOBB Plaza'da GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Cumurcu tarafından Türkiye'de gayrimenkul yatırım olanakları hakkında brifing verildi.