• TÜRKİYE - ÜRDÜN İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - ÜRDÜN İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 1994
Türk Tarafı Başkanı: Ruhsar Pekcan
Firma ve Ünvanı: Karon Mühendislik San. Tic. Ltd. Genel Müdürü
Karşı Kanat Kuruluşu: Ürdün İşadamları Derneği
Karşı Kanat Başkanı: Hamdi Tabaa
Firma ve Ünvanı: Al-Tawfeek Co. Yönetim Kurulu Başkanı

DEİK/Türkiye-Ürdün İş Konseyi 1994 yılında, Ürdün İşadamları Derneği ile imzalanan Anlaşma ile kurulmuştur. İş Konseyi'nin en önemli hedefi, iki ülke arasında ticari ve sınai işbirliğinin ve ortak yatırımların arttırılması yönünde çalışmalar ve faaliyetler düzenlemek olmuştur. Türkiye-Ürdün İş Konseyi olarak, iki ülke arasında, Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması öncesinde gerek Ürdün özel sektörü gerekse devlet mercileri nezdinde çalışmalar gerçekleştirmiştir. İş Konseyi, Ürdün'ün ABD ile olan Serbest Ticaret Anlaşması nedeniyle, ABD'ye ihracat yapan başta tekstil sektöründeki Türk firmaları olmak üzere, ülkedeki yatırım imkanlarını tanıtan bir dizi etkinlik düzenlemiştir. İş Konseyi, bundan sonraki çalışmalarında da yeni sektörlere odaklanmanın yanında gerçekleştirilen son toplantılar neticesinde Türkiye'nin körfez ülkeleri pazarına girişinde Ürdün'ün bir kapı olarak kullanılması ve Suriye'de devam etmekte olan iç savaş sebebiyle mal geçişini güvence altına almak amacıyla Türkiye ile Ürdün arasında Ro-Ro seferleri başlatılması için Ürdün makamları nezdinde görüşmeler yapmaktadır.

İletişim

Suzan Cailliau
İş Konseyi Bölge Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 21
E-posta: scailliau@deik.org.tr

Akın Dıblan
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 28
E-posta: adilban@deik.org.tr

Buğra Karahan
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 43
E-posta: bkarahan@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

TÜRKİYE CUMHURİYETİ AMMAN BÜYÜKELÇİLİĞİ
Telefon:+962 6 5002 347; +962 6 5002 339; +962 6 5002 325; Türkiye'den aramalarda Türkiye içi ücret ödeyerek aramak için:0 (312) 218 60 71 (dahili 347); +962 7 7727 8293*
(* acil durumlar için mesai saatleri dışında kullanıma açık nöbetçi cep telefonu)
Faks:+962 6 461 23 53
E-posta:embassy.amman@mfa.gov.tr
Posta adresi:Abbas Mahmoud Al-Aqqad St.31 P.O.BOX 2062 Jabal Amman 11181 Amman - Jordan
Twitter Adres:https://twitter.com/TurkEmbAmman
Facebook Adres:facebook/T.C.AMMAN BÜYÜKELÇİLİĞİ

TÜRKİYE CUMHURİYETİ AMMAN TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Telefon:+962 6 5521 428,  +962 6 5521 297
Faks: + 962 6 552 16 34
E-posta: amman@ekonomi.gov.tr
Posta Adresi:Turkish Embassy Office of the Commercial Counsellor Zahran Street Emmar Towers Tower B 4th Floor 6th Circule Amman / JORDAN

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Ruhsar Pekcan

Başkan

Karon Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti.

Davut Doğan

Başkan Yardımcısı

Doğtaş Kelebek Mobilya Sanayi ve Tic. A.Ş.

Kaan Bal

Başkan Yardımcısı

Coca Cola İçecek A.Ş.

Ahmet İlker Türk

Üye

Serena Turizm ve Seyahat A.Ş.

Haluk Kayabaşı

Üye

Kibar Holding A.Ş.

Hamit Yıldızgörer

Üye

Dicle Gıda ve Tarım Ürün. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Mehmet Habbab

Üye

Rubis Terminal Petrol Ticaret ve Sanayi A.Ş.

Mehmet Sadık Yıldız

Üye

Sena Grup İnşaat Bilişim Sanayi Tic. A.Ş.

Salih Yeşilbaş

Üye

Promaksgrain Endüstri Tarım Ürünleri ve Gıda San. Tic. A.Ş.

Yayınlar

Ürdün Ülke Bülteni 2014

İlgili Dokümanlar

Ürdün Ülke Bülteni Mart 2013

İlgili Dokümanlar

Ürdün Ülke Bülteni Ağustos 2012

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Türkiye-Ürdün İş Forumu Sonuç Raporu, 18 Nisan 2016
Türkiye-Ürdün İş Konseyi Amman Ziyareti Sonuç Raporu, 3-4 Şubat 2016

Etkinlikler

İPTAL: T.C. Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun Ürdün Ziyareti Kapsamında “Türkiye-Ürdün İş Forumu”, 16 Mart 2016 , 16.03.2016

T.C. Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun 15-16 Mart 2016 tarihlerinde Ürdün’e gerçekleştireceği ziyaret kapsamında 16 Mart 2016 tarihinde düzenlenmesi planlanan “Türkiye-Ürdün İş Forumu” Ankara’da yaşanan üzücü olaylar sebebiyle Başbakanlık tarafından iptal edilmiştir.

Söz konusu ziyaret için yatırılan bedeller ekte sunulan iade formunda belirteceğiniz hesaba yatırılacaktır.

İlgili Resimler

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Abdullah Gül’ün Ürdün Ziyareti Vesilesiyle Düzenlenen Türk-Ürdün İş Forumu , 30.11.2009

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün 1 – 2 Aralık 2009 tarihlerinde Ürdün'e gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında DEİK/Türk-Ürdün İş Konseyi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Ürdün İşadamları Derneği ile işbirliğinde Amman Grand Hyatt Otel'de 2 Aralık 2009 Çarşamba günü Türk – Ürdün İş Forumu düzenlenmiştir.

Söz konusu İş Forumu'na Türkiye-Ürdün KEK Eş Başkanı Kadın ve Aile İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Selma Aliye Kavaf, Sanayi Bakanı Sayın Nihat Ergün ve Türkiye'nin Amman Büyükelçisi Sayın Ali Köprülü de katılmışlardır.

Türk iş dünyası temsilcileri ile Ürdün işadamlarını bir araya getirerek işbirliği olanaklarının yerinde tespit edilmesi hedeflenen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılımcılara hitap ettiği Türk-Ürdün İş Forumu'nun ardından her iki ülke işadamlarının katılımlarıyla ikili görüşmeler ve çalışma yemeği gerçekleştirilmiştir.

Türk – Ürdün İş Forumu'nda konuşan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Mehmet Ali Kuseyri, ABD ile serbest ticaret anlaşması olan ve Arap Ülkeleri Serbest Ticaret Bölgesi üyesi olan Ürdün'ün  ekonomik ilişkilerimiz için önemli bir bölge ülkesi olduğunu ifadeyle ve sahip olduğu coğrafi konum ile son yıllarda ihracatımızdaki payı hızla artan Körfez ülkelerine yönelik ihracatımızda da önemli bir transit ülke olduğunu belirtmiştir.

Ürdün'ün son yıllarda Kral Abdullah liderliğinde gerçekleştirdiği ekonomik reformları ve başarıları yakından takip ettiklerini dile getiren Sayın Kuseyri, dost ülke Ürdün'ün ekonomik başarılarının ikili ilişkilerimize olumlu yönde yansımakta olduğunu ve 2008 yılı sonunda iki ülke ticaret hacminin yarım milyar dolar seviyesine çıkarken Türk müteahhitlerinin Ürdün'de 2,2 milyar dolar tutarında projeler tamamladığını ifade etmiştir.

Türkiye'nin daha önce Suriye, Filistin, İsrail, Mısır ile Serbest Ticaret Anlaşmaları (STA) imzaladığını hatırlatan Sayın Kuseyri, bugün de Ürdün ile  serbest ticaret anlaşması imzaladıklarını, devam eden müzakerelerin Lübnan ile de tamamlandığında Doğu Akdeniz'de bir serbest ticaret alanı yaratılmış olacağını ayrıca Ürdün ile karşılıklı olarak vize muafiyetinin getirilmesinden büyük memnuniyet duyduklarını belirtmiştir.

İki ülke olarak daha fazla ekonomik  etkileşim için toplumlar arası hareketliliğin arttırılması,  turizmin canlandırılması, karşılıklı uçak seferlerinin arttırılması gerektiğini dile getiren Sayın Kuseyri, iki ülke arasındaki ulaştırma altyapısını modernize etmek, Kızıldeniz'i, Akdeniz'e, Karadeniz'e modern tren yolları, otoyollar ile bağlamak gerektiğini açıklamıştır.

Öte yandan, Arap doğal gaz boru hattının Ürdün üzerinden Türkiye'ye ulaşmasıyla ilişkilerin yeni bir boyut kazanacağına dikkat çeken Sayın Kuseyri, imzalanan serbest ticaret ve vize muafiyet anlaşmalarının  iki ülkenin de ekonomik yararına olacağını özellikle STA  ile iki ülke arasındaki ticaret hacminin ve karşılıklı yatırım ilişkilerinin artarak arzu edilen seviyelere çıkacağını belirtmiştir.

Türk ve Ürdün şirketlerinin önümüzdeki dönemde su verimliliği, su kaynaklarının kullanımı, tarımsal yatırımlar, ulaşım, turizm, inşaat, tekstil, telekomünikasyon konularında işbirliği yapabileceklerini dile getiren Sayın Kuseyri, Ürdün'ün turizm alanında  sahip olduğu potansiyelden ekonomik değer yaratılması için Türk şirketlerinin gerek müteahhitlik, gerekse işletmecilik hizmetlerinde etkin rol oynamaya hazır olduklarını da ifade etmiştir.

Sahip olduğu küresel müteahhitlik şirketleri ile dünya ikincisi olan Türk özel sektörü olarak  Ürdün'de hükümet programına alınan  alt yapı ve ulaştırma projelerinden daha fazla pay almak istediklerini açıklayan Sayın Kuseyri, temel atma töreni yapılacak GAMA Enerji DİSİ Projesinin Türk müteahitlik şirketlerinin bu ülkedeki en önemli referansı olacağına dikkat çekmiştir.

Ürdün'den transit geçiş yapan Türk araçlarından yüksek geçiş ücretlerinin yanı sıra ilave ücretler tahsil edilmesi ve ayrıca bozulabilir ürünler taşıyan araçların Ürdün gümrüklerinde uzun süre bekletilmelerinin ihracatımızı zorlaştırmakta olduğu hususunu dile getiren Sayın Kuseyri, alınan transit geçiş ücretlerinin daha makul seviyelere indirilmesini ve gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması hususlarını Ürdün makamlarından talep ettiklerini belirtmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Türkiye ile Ürdün arasında tarihten gelen bağlar olduğuna dikkat çekerek ilişkileri geliştirmek için ne gerekirse yapacaklarını belirtmiştir. Kalkınma ve gelişmenin iki ülke işadamları sayesinde olacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Gül, kendilerinin her iki ülke iş alemini desteklemek ve ticaretin önündeki engellerin kaldırılmasına katkı sağlamak için sözkonusu İş Forumuna katıldıklarını ifade etmiştir.

Cumhurbaşkanı Gül, ziyaret sırasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması, Vizelerin Karşıklı olarak Kaldırılması ve Gümrükler Arası İşbirliği Anlaşmaları'nın imzalanmasından büyük memnuniyet duyulduğunu, söz konusu Anlaşmaların iki ülke arası ekonomik ilişkilerine yeni açılımlar getireceğini ifade etmiştir. Ürdün ile 500 milyon dolar civarında seyreden ticaret hacminin anlaşmadan sonra hızla artacağına inandığını ancak Serbest Ticaret Anlaşması'nın sadece ticaretin artmasına vesile olmayacağını yatırımların da artacağına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke işadamlarının 3. ülkelerde de ortak işbirliğine gidebileceklerini dile getirmiştir. Ürdün'ün yetişmiş insan gücü açısından Orta Doğu'nun en seçkin ülkelerinden biri olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, Ürdün'de 23 üniversitenin olduğunu belirtmiştir.

Turizm alanında da Ürdün'ün çok başarılı bir ülke olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, Ürdün'ün 2008 yılı içerisinde 7 milyon turisti ağırlamış olmasının buna en güzel örnek teşkil ettğini ifade etmiştir. "Gözden uzak olan gönülden de ırak olur" sözüne atıfta bulunan Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, daha sık toplantı yapılması gerektiğini dile getirmiştir. Güvenlik konuları hallolmadan ekonomilerin gelişemeyeceğini de hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, Filistin konusuna da dikkat çekerek İsrail'in dış politikalarını gözden geçirmesi gerektiğini belirtmiştir. 
  
2 Aralık 2009 Çarşamba günü bir grup işadamının katılımlarıyla Al Hassan Nitelikli Sanayi Bölgesi ziyeret edilmiş ve ziyaretin ardından Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla Temel Atma Töreni'nin yapıldığı GAMA Enerji DİSİ Projesi bölgesi ziyaret edilmiştir.

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün Ürdün'e işadamları eşliğinde gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle heyette yer alan işdamlarının katılımlarıyla 01 Aralık 2009 tarihinde Four Season's Otel'de bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir. Söz konusu toplantıya Devlet Bakanı Sayın Selma Aliye Kavaf, Sanayi Bakanı Sayın Nihat Ergün ve T.C. Amman Büyükelçisi Sayın Ali Köprülü'de katılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Abdullah Gül’ün Ürdün Ziyareti Vesilesiyle Düzenlenecek Olan Türk-Ürdün İş Forumu , 30.11.2009

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün 1 – 3 Aralık 2009 tarihlerinde Ürdün'e gerçekleştireceği ziyaret kapsamında DEİK/Türk-Ürdün İş Konseyi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Ürdün İşadamları Derneği ile işbirliğinde 1 Aralık 2009 Çarşamba günü Türk – Ürdün İş Forumu düzenleyecektir.

Türk iş dünyası temsilcileri ile Ürdün işadamlarını bir araya getirerek işbirliği olanaklarının yerinde tespit edilmesini hedefleyen Türk-Ürdün İş Forumu'nda Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılımcılara hitap etmeleri beklenmektedir.

Orta Doğu Bölgesi'nin yükselen pazarlarından biri olan Ürdün, ülke ekonomisinin dış dünyaya entegrasyonu yönünde sürdürdüğü ekonomik reformlar ile yabancı yatırımcıların ilgi göstermeye başladığı bir ülke konumuna gelmiştir. Özellikle 2003 yılı Irak Savaşını takiben Iraklıların Ürdün'e yerleşmeleri ve Irak'ta faaliyetleri olan ABD'li firmaların Ürdün'ü bir üs olarak seçmelerinin ülke ekonomisinde olumlu etkileri olmuştur. 2008 yılında Türkiye'nin Ürdün'e ihracatı bir önceki yıla göre % 18 artış göstererek 389.2 milyon dolardan 460.7 milyon dolara yükselmiştir. İki ülke arasındaki ticaret hacmi ise 2008 yılı itibariyle 486 milyon dolar seviyesine ulaşmıştır. 

Söz konusu ziyaret Ürdün ile yeni işbirliği imkanlarına zemin hazırlayacak ve ilgili ülkenin önde gelen işadamları ile tanışma fırsatı sağlayacaktır.

Konuyu bilgilerinize saygılarımızla sunarız.

Birinci Uluslararası Ürdün Konferansı'na Katılım , 10.11.2009

Türk-Ürdün İş Konseyi tarafından, Ürdün Devlet Başkanı Kral II. Abdullah Ibn Al Hussein'in himayesinde, Ürdün Ticaret ve Sanayi Odası ve Ürdün İşadamları Derneği işbirliğinde 11 - 12 Kasım 2009 tarihlerinde King Hussein Bin Talal Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan Birinci Uluslararası Ürdün Konferansı'na katılım sağlanacaktır.  

Yeni atanan T.C. Amman - Ürdün Büyükelçisi Sayın Ali Köprülü ile Tanışma Toplantısı, 24 Mart 2008, İstanbul , 23.03.2008
Ürdün Ticaret ve Sanayi Bakanı Onuruna DEİK/Türk-Ürdün İş Konseyi Tarafından Verilen Çalışma Yemeği , 23.05.2007

Ürdün Ticaret ve Sanayi Bakanı Sayın Salem Khazaleh'in Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle DEİK/Türk-Ürdün İş Konseyi tarafından Konuk Bakan onuruna Park Fora Restorant'ta bir akşam yemeği düzenlendi.

Türk-Ürdün İş Konseyi Başkanı Şerif Egeli, Türk-Orta Doğu İş Konseyleri Başkanı Mehmet Habbab ve Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy'un da katılımıyla gerçekleştirilen çalışma yemeğinde iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmasının önemine değinildi. Söz konusu Anlaşma'nın imzalanması ile Türkiye'den Ürdün'e yapılan yatırımlarda artış yaşanacağı, özellikle Türkiye'den kumaş ithalatında gümrük vergilerinin indirilmesiyle hazır giyim üreticilerinin Ürdün'de yatırım yapabilecekleri gündeme geldi. Konuk Bakan Anlaşma'nın imzalanması için her türlü desteği vereceğini belirtti.

İlgili Resimler