• TÜRKİYE - YEMEN İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - YEMEN İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2010
Türk Tarafı Başkanı: M. Sadik Yıldız
Firma ve Ünvanı: Zenits Teknoloji Taahhüt Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı
Karşı Kanat Kuruluş: Yemen Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu
Karşı Kanat Başkanı: Tawfeek Thabet
Kurum / Firma ve Ünvanı: Mohammed Saif Thabet Group Yönetim Kurulu  Başkanı

2010 yılında Yemen Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu ile imzalanan anlaşma ile DEİK çatısı altında kurulan DEİK/Türkiye-Yemen İş Konseyi'nin amacı ikili ekonomik ilişkilere yeni bir ivme kazandırmaktır. Bu çerçevede İş Konseyi, iki ülke arasındaki ilişkilerin önündeki engellerin kaldırılması; bankacılık, taşımacılık, standartlar başta olmak üzere ticari ve ekonomik ilişkilerin temelini oluşturan konularda girişimlerde bulunulması; somut işbirliği alanlarının tespit edilmesi gibi konularda çalışmalar yapmayı hedeflemektedir. DEİK/Türkiye-Yemen İş Konseyi, Yemen'deki iç savaş ve istikrarsızlık sebebiyle çalışmalarına Türkiye'de yerleşik Yemen sermayeli firmalar ile devam etmektedir.

İletişim

Suzan Cailliau
İş Konseyi Bölge Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 21
E-posta: scailliau@deik.org.tr

Akın Dıblan
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 28
E-posta: adilban@deik.org.tr

Buğra Karahan
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 43
E-posta: bkarahan@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

TÜRKİYE CUMHURİYETİ SANA BÜYÜKELÇİLİĞİ
(Yemen’deki istikrarsızlık sebebiyle Sana Büyükelçiliği Cidde’ye taşınmıştır)
Telefon:+966 12 660 1607
Faks:+966 12 665 2280
E-posta:embassy.sanaa@mfa.gov.tr
Posta adresi:P.O. Box. 70, Jeddah 21411 (Madinah Road Al-Arafat Street Al-Hamra) KSA
Twitter Adres:https://twitter.com/#!/TurkishEmbSanaa
Facebook Adres:facebook/T.C.SANA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Mehmet Sadık Yıldız

Başkan

Sena Grup İnşaat Bilişim Sanayi Tic. A.Ş.

İbrahim Ekşi

Başkan Yardımcısı

Hektaş İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş.

Adnan Özşahin

Üye

Marsa Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Cemalettin Kerim

Üye

Kerim Dış Ticaret ve Turizm Ltd. Şti.

Şeyda Altuğ Sağlamlar

Üye

Mineks İnternational Dış Ticaret A.Ş.

Yaşar Giregiz

Üye

Fernas İnşaat A.Ş.

Yusuf Cevahir

Üye

Cevahir Grup İnşaat Turizm Ticaret Sanayi A.Ş.

Yayınlar

Yemen Ülke Bülteni 2014

İlgili Dokümanlar

Yemen Ülke Bülteni Mart 2013

İlgili Dokümanlar

Yemen Ülke Bülteni Ekim 2012

İlgili Dokümanlar

Bülten ve Yayınlar

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

T. C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Taner Yıldız’ın Yemen Ziyareti Vesilesiyle Türk – Yemen İş Forumu, Sanaa , 25.05.2013
Yemen Petrol ve Madencilik Bakanı Ahmed Abdullah Dares ve beraberindeki heyet ile toplantı , 11.01.2013

 T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan Kurulumuza iletildiği üzere, Yemen Petrol ve Madencilik Bakanı  Sayın Ahmed Abdullah Dares, beraberindeki heyet ile 9 – 13 Ocak 2013 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirecektir. Sözkonusu ziyaret vesilesiyle, Sayın Bakan Dares ve beraberindeki heyet ile enerji alanında faaliyet gösteren üyelerimizin katılımlarıyla 11 Ocak 2013 tarihinde saat 10:30’da Polat Renaissance Otel, Balmumcu -  İstanbul’da bir toplantı düzenlenecektir.

Bahse konu toplantı esnasında, Yemen Petrol ve Madencilik Bakanı  Sayın Ahmed Abdullah Dares, petrol ve doğal gaz konusunda; Petrol çıkartılması, saha araştırması ve bu sökterle ilgili nakil hatları, tahmil tahliye istasyonları ve iskeleleri inşaası ve başta mermer madenleri olmak üzere madencilik alanında Yemen’deki fırsatlara dair işadamlarımızla görüşmeyi ve Yemen’e yatırım hususunda davette bulunmayı arzu etmektedirler. Ayrıca, çıkartılan petrol ve doğal gazın satışı ve pazarlanması da toplantıda gündeme alınacaktır.

Bu çerçevede,  söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerin ekte yer alan katılım formu ile birlikte 10 Ocak 2013mesai bitimine kadar DEİK’e (E-mail: ortadogu-korfez@deik.org.tr  Faks: 0212 270 35 92) iletmeleri gerekmektedir.

Türk - Yemen İş Konseyleri II. Ortak Toplantısı , 22.11.2012

 

 

 

REF: YEMEN/2012-2003                                                                                        07.11.2012

 

 

Kime               :DEİK Üyeleri

 

Kimden          :Sadık Yıldız, Türk-Yemen İş Konseyi Başkanı

 

Konu              : T.C. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sn. Bülent Arınç’ın Yemen Ziyareti Vesilesiyle Düzenlenecek Olan Türk-Yemen İş Konseyi II. Ortak Toplantısı, 24-25 Kasım 2012, Sanaa

 

 

T.C. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı aynı zamanda Türkiye-Yemen KEK Eş Başkanı Sn. Bülent Arınç’ın başkanlığında 24-25 Kasım 2012 tarihlerinde Sanaa’da Türkiye-Yemen 6. Dönem KEK Toplantısı düzenlenecektir. Bu vesileyle, Sn. Bülent Arınç’ın da katılımlarıyla 24 Kasım 2012 tarihinde “Türk-Yemen İş Konseyi II. Ortak Toplantısı” gerçekleştirilecektir.

 

Türk-Yemen İş Konseyi olarak, 2011 yılında Cumhurbaşkanımız Sn. Abdullah Gül’ün Yemen’e gerçekleştirdiği resmi ziyaret vesilesiyle Türkiye’den 100’ü aşkın işadamımızın katılımıyla “Türkiye-Yemen İş Forumu” düzenlenmiştir. Yine, İş Konseyi olarak geçtiğimiz Mayıs ayında Yemen Ticaret ve Sanayi Bakanı’nın katılımlarıyla İstanbul’da “Türkiye-Yemen İş Konseyi I. Ortak Toplantısı” yapılmıştır.

 

Yemen’de 2011 yılında baş gösteren karışıklıklar sonucunda, geçtiğimiz Şubat ayında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle Abd Rabbuh Mansur Al-Hadi yeni Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir. Yeni dönemde, ülkede ekonomik platformda yeni açılımlar olması beklenmektedir. Bu çerçevede, Yemen ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve Türk özel sektörünün daha aktif bir rol alması büyük önem taşımaktadır. Özellikle altyapı ve inşaat sektöründe önemli projelerin hayata geçirilmesi söz konusu olacaktır. Türk Hükümeti olarak da Yemen’e 100 milyon dolarlık destek bulunmaktadır.

 

Yemen’e ihracatımız, 2012 Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %209 artış kaydederek 350 milyon dolara ulaşmıştır.

 

Anılan ziyarette Yemen’de önümüzdeki dönemde başlatılması öngörülen yeni projeler ve ihalelere ilişkin de katılımcılara bilgilendirmeler yapılacaktır.

 

Bu çerçevede,  söz konusu ziyarete katılmak isteyen üyelerimizin ekte yer alan katılım formu ile birlikte 12 Kasım 2012mesai bitimine kadar DEİK’e (E-mail: adiblan@deik.org.tr, Faks: 0212 270 35 92) iletmeleri gerekmektedir. Başvuran firmalara seyahate ilişkin detaylar ve program bilahare bildirilecektir.

 

Konuyu bilgilerinize sunarım.

 

 

Saygılarımla,

 

Ek: Katılım Formu