Ülkemizde iş dünyasının gelişimi için sivil toplum kuruluşlarının önemine inanan ve iş dünyasına hizmet eden sivil toplum kuruluşlarına gönüllü olarak hizmet eden iş dünyasının öne çıkan isimlerindendir.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun olmuştur.

Daha sonra uluslararası taşımacılık sektörüne giren Nuhoğlu, 1977 yılında, bugün ülkemizde treyler üretimi alanında lider konumda bulunan Tırsan Treyler'i kurmuştur.

Tırsan Treyler faaliyetleri kapsamında, 1993'de Türkiye'nin en büyük treyler fabrikasını ve 1998'de Almanya'nın Goch kentinde treyler üretim tesisi yatırımını hayata geçirmiştir. Üretim yatırımlarından en sonuncusu 2012 yılında Rusya'nın Tula  şehrinde faaliyet geçen treyler montaj fabrikasıdır.

Tırsan grubunun toplam kalite yönetimine ilişkin tüm çalışmaları içerisinde bizzat yer alan Nuhoğlu, aynı zamanda uluslararası taşımacılık sektörünün bu alanda yapılan çalışmalarına da öncülük etmektedir.

Bu kapsamda 2001-2007 yılları arasında UND Başkanlığını yürüttüğü dönemde UND'nin 2004 yılında  Sivil Toplum Kuruluşları kategorisinde "Ulusal Kalite Büyük Ödülü"nü kazanmasına liderlik yapmıştır. Nuhoğlu 2012 yılı itibariyle UND'nin yeniden Başkanlığına seçilmiş olup görevine devam etmektedir.

Bir dönem Başkan Yardımcılığını yürüttüğü KalDer'in, 2006 Nisan-2008 Nisan dönemi için Başkanlığına seçilmiştir.

Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) Başkanlığını da 2008-2010 yılları arasında yürütmüş olan Nuhoğlu, halen Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Mütevelli Heyeti, Toplum Gönüllüleri Vakfı Kurucu Üyeliği, Okan Üniversitesi Danışma Kurulu Üyeliği, TOBB Türkiye Ulaştırma ve Lojistik Meclisi Başkanlığı, Karadeniz Eğitim Kültür ve Çevre Koruma Vakfı Başkan Yardımcılığı ,  Nuhoğlu ve Aile Yakınları Vakfı İstişare Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.