Hasan Cuneyd Zapsu 19 Kasım 1956'da İstanbul'da doğdu. İlköğrenimini Munih'te, lise eğitimini Istanbul Alman Lisesi'nde, üniversite eğitimini ise İ.Ü. İşletme ve Münih Ludwig Maximillian Üniversitesi'nde İktisat okuyarak tamamladı.   

İş hayatına 1977 yılında aile şirketi  Azizler Holding'in çeşitli firmalarında yönetici olarak ve Yönetim Kurulları'nda görev alarak başlayan Zapsu, 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kurucusu olduktan sonra iş hayatına ara verdi.

2008 yılına kadar AK Parti MKYK'sında ve Genel Başkan R. Tayyip Erdoğan'ın Özel Asistanlığı ve Veri Koordinatörlüğünü yapan Zapsu, 2008 yılında tüm aktif siyasi görevlerinden istifası ile beraber iş hayatına geri dönerek, kurduğu Cuneyd Zapsu Danışmanlık A.Ş. ile Uluslararası Yatırım ve Yönetim Danışmanlığı hizmeti vermeye başlamıştır (Aralık 2015 tarihi itibari ile Cuneyd Zapsu Danışmanlık A.Ş 8 uluslararası firmaya kıdemli danışmanlık, 22 Uluslararası ve Türk firmasına ise proje bazlı danışmanlık hizmeti vermektedir). Ayrıca Balsu Gıda Sanayi A.Ş. gibi birkaç sanayi şirketinin de sahibi veya büyük ortağıdır.

1987-2001 yılları arasında İstanbul Fındık ve Mamülleri İhracatçılar Birliği Başkanı, 1989-2006 YASED Üyeliği, 2000-2015 TESEV Yüksek Danışma Kurulu Üyeliği yapan Zapsu, 1997 yılında FTG'nin de Kurucu Eş Başkanlığını yapmış, 1997-2001 yılları arasında ise merkezi New Jersey'de bulunan Dünya Fındık Konseyi'nin Kurucu Eş Başkanlığını üstlenmiştir. 1996-2001 yılları arasında Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldığı İspanya Merkezli Uluslararası Kabuklu Yemiş ve Kuru Meyve Konseyi  (INC)'nin 2002-2007 yılları arasında Başkanlığını yapmış olup  halen İcra Kurulu Üyesidir. Cuneyd Zapsu, 1986 yılından bu yana TUSİAD üyesi, DEİK Yönetim Kurulu Üyesi, DEİK/Türkiye-Almanya İş Konseyi'nde Yürütme Kurulu Üyesi ve DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesidir.  Zapsu, İstanbul Üniversitesi Mezunlar Derneği Danışma Kurulu, Uluslararası Antalya Üniversitesi Mütevelli Heyeti ve Alman Lisesi Yönetim Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği'nde olduğu gibi Kamusal Politika ve Demokrasi Çalışmaları Derneği (PODEM) Başkan Yardımcısı, Genç Hayat Vakfı (GHV) Kurucu ve Denetim Kurulu Üyesi, Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) Kıdemli Danışmanlığı gibi bazı Sivil Toplum Kuruluşlarında da görevlidir.

1987-2004 yılları arasında, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Odası ve Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından her yıl verilen "Türkiye'nin En Başarılı İhracatçısı" Altın Plaket ve Madalyalarına layık görülen Zapsu, 2007 yılında Türk-Alman ilişkilerine olan katkılarından ötürü Almanya Cumhurbaşkanı tarafından Liyakat Nişanı ile mükafatlandırılmıştır. Zapsu son olarak 2015 yılında INC Individual Golden Nut Ödülü'ne layık görülmüştür.